Mutta ainahan sarjakuvan voi pätkiä ja tehdä jatkosarjoja, niinkuin ennenvanhaan. Toimi hyvin ainakin silloin.
Ongelmana on vain se, että Suomi on ainoa maa, jossa irtonumeromyynti on vähäisempää kuin tilaaminen. Maissa, joissa irtonumeroita myydään enemmän, ei haluta julkaista jatkotarinoita, koska ihmisille jää huono maku lehdestä, jos he eivät saa lukea kokonaista tarinaa. Siinähän kuluttaja huijataan käytännössä ostamaan toinenkin lehti, että saa lukea tarinan loppuun.
Itsekin mielelläni luen kyllä pidempiä tarinoita, mutta niitä ei kannata valmistaa hirveästi juuri edellä mainitusta syystä. Ja kuten sanottua, Egmontkin on ilmeisesti pienissä ongelmissa, eivätkä he varmastikaan halua maksaa pitkistä tarinoista (nehän ovat kalliimpiakin, käsittääkseni sivumäärän mukaan noista maksetaan), joita ei juuri muualla julkaista kuin Suomessa.
Tässä olisi nyt aika hyvä paikka tietenkin Hollannilla ja Italialla. Mikseivät he alkaisi kilpailemaan tosissaan Egmontin kanssa? Italiassahan tehdään pitkiä tarinoita, mutta usein 3-rivisinä. Hollannissa taas tehdään lyhyitä tarinoita, mutta 4-rivisinä - eli siis Aku Ankka-lehti formaatin mukaisesti. Molemmilla olisi varmasti potentiaalia haastaa Egmont- sitähän he toki ovat myös osaltaan tehneet. Varsinkin jos Italia aloittaisi 4-rivisten pitkien tarinoiden julkaiseminen - myös siis kotimaassaan, joissa Disney-lehtien levikit ovat suuria -, saataisiin varmasti Suomeenkin varsin mielenkiintoisia jatkotarinoita useammin.