Mun puolesta siitä vois poistaa kaikki muut paitsi Ankat.Mutta ei kai niitä perkuleen hiiriä saa sieltä pois millään
.
En tiedä, mutta Aku Ankkahan sinällään ei ole mitään maailman mainiointa moraalikasvatusta pikkupenskoille, missä Mikki Hiiri on. Esim. Vicarin piirtämä wnbHulk-tarinan opetushan on, että rähjäämällä saa kaiken läpi. Saako niin mukamas oikeassa maailmassa asiansa läpi? Vaikkei ankat olekaan kaikille pienille tarkoitettu, on minun ja monen muun serkkuni perheessä se ollut vakiolukemista jo silloin, kun tajusi, että tässä on kuvia ja ne tekevät jotain. Ruotsissa vastaavaa laitosta myydään selvästi juuri lukemaan oppineille kaikkine sälineen ynnä muineen. Ja tarinavalinnatkin ovat omasta mielestäni jotenkin hiton tökeröitä ja kökköjäkin.
Mielestäni on hyvä, että yrittävät pysyä ajan hermolla. Aina samat sudenpentumössötykset ja aarreretket ovat puuduttavia. Vaihtelua, jos mitä, nykyinen Akkari kaipaakin.
Lisäksi sitä Mikkiä ei enää kovinkaan usein näy. Aktiiviset piirtäjät ovat tätä nykyään Ferioli ja Rodriques (ja Rodihan tunnetusti tekee myös Ankkoja), niin kunnon äitelä perussankari tarina silloin ja tällöin ei ole kellekään varmasti pahaksi.