Ok, mutta jos niiden esittämä kehityshistoria muistuttaa edes etäisesti omaamme. Eikö kyseisten sarjojen & elokuvien maailmoja voisi täten pitää futuristisina katsojan omasta näkökulmasta?
Ehkäpä niinkin, mutta vastasin lähinnä tähän:
Outoja tulevaisuuden visioita sarjassa edustavat paperiarkit, kirjat ja valokuvat, joiden kulmat on leikattu pois.
8-kulmaiset paperit, pyramidikorttipelit, 4-kulmaiset kolikot ja atsteekkipalloilu sekä OS:n faaraomalliset lentokypärät on tarkoituksella lisätty yksityiskohdiksi korostamaan sitä, että 12 siirtokuntaa nimenomaan ei ole kehittynyt meidän sivilisaatiostamme. Ne eivät ole tulevaisuuden visioita, vaan vieraaseen sivilisaatioon jääneitä vanhoja tapoja.
Ja Galacticassa juoni nimenomaan oli se, että ihmiset olivat ihmisiä. Mutta eivät maan ihmisiä vaan niitä alkuperäisiä. Maan ihmiset olivat se 13. kadonnut siirtokunta , joka oli sitten nämä meidän oikean menneisyytemme däniken-ufomiehet. Sen takiahan siinä vilisee niitä egypti,- sumeri- ja meksikojuttuja.
Selkeä ero vaikka Star Trekiin ( tai Tälv2600:an ), jossa taas on meidän historia on tapahtunut ja perinteet näkyvät kaikkialla. Alkaen starfleetin Toko-rin sillat mallisista värikoodatuista collegepuseroista.
Esimerkki täydestä fantasiatulevaisuudesta taas olisi Dyyni, jossa oli hyvin tarkkaan selitetty miksi tietotekniikka ja pyssyt oli jäänyt käytöstä ja tapeltiin jälleen miekoilla.