Janne, olisi ehkä paikallaan määritellä mitä vanhanaikainen tarkoittaa tässä yhteydessä? En ole tyrmännyt Galepia tuolla perusteella, vaan seuraavilla puutteilla:
-taustat ovat kovin yksinkertaisia ja puutteellisia
-Galep ei osannut piirtää yhtään rehellisesti iloista naamaa vaan kaikilla tuntui olevan päällä jonkinmoinen kärsimysilme
-mittasuhteet olivat usein päin petäjää (esim. Texin pää saattoi paisua tilavuudeltaan ainakin 50% tai rivolli oli aivan liian iso käteen verrattuna)
-Galepin hevosilta oli usein jalat poikki (niveliä oudoissa paikoissa)
-maisemat olivat liian usein surkeita, hätäisesti hutaistuja perspektiiviltään heikkoja esityksiä eikä hän kyennyt esittämään niitten jylhyyttä
-Galepin kaupungit olivat heikkoja esityksia
Siinäpä niitä. Kaksipäistä käärmettä pidän itse asiassa Galepin tuotannon paremmasta päästä olevana. Enkä itse asiassa pidä häntä edes huonoimpana piirtäjänä. Kyllä luen mielluummin Kaksipäistä käärmettä kuin vaikkapa tuota Milazzoa, Marcelloa, Zanibonia taikka Jordi Bernetiä.
Ticci ei ole mielestäni muuttunut tippaakaan sitten 1980-luvun alun. Hän on edelleenkin huipputekijä. Huippuihin lasken siis Ticcin, Fuscon, Letterin, Villan, Civitellin, Cestarot, Repeton, Ortizin, Giolitin, Magnuksen, Capitanion ja Montin.
Ja Bruno Brindisi on hyvä sekin.
Jos joku unohtuu viestistä, käytä muokkaa-toimintoa, äläkä tee uutta. -joe-