Kirjoittaja Aihe: Mangakliseet ja -konventiot  (Luettu 17401 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Justus

  • Jäsen
  • Viestejä: 926
  • Ralf on Kuningas
Re: Animehahmot puoliksi länsimaalaisia
« Vastaus #15 : 17.03.2005 klo 08:55:16 »
Ylläpidon puheina voisin sanoa tähän:
Sovitaan, että Justuksen mielestä japanilaiset ovat rasistisempia kuin muut kansat.  Ja se siitä sitten. Antakaa miehen pitää mielipiteensä.

No kyllä se nyt on monen muunkin mielipide. Tietysti aina kun arvostelee asioita joita ihmiset pitävät tärkeänä, saa kylmää vettä niskaansa. Luomua, ydinenergian vastustusta, geenipelkojen kritisoimista, uskontoja - näitä kritisoin. Ja  aina saan henkilökohtaisuuksiin menevää kritiikkiä, kuten nyt. Moderaattori voi siirtää keskustelun toiselle alueelle eikä tukahduttaa sitä.

Mainittakoon tähän, että olen kritisoinut mm. Katso-lehdessä ja muissakin foorumeissa Noriko-showta, joka on minusta varsin rasistinen. Siinä japanilaisesta tehdään stereotypia, huonoa englantia puhuva mustatukka. Ovatko ohjelman tekijät niin lapsellisia, että kuvittelevat, että haastateltavat ihmiset todella luulevat tekohampaista ja peruukkipäistä Outi Mäenpäätä japanilaiseksi toimittajaksi? Ei paljon järki päätä pakota.  Sama olisi ollut, jos Mäenpää olisi plankannut naamansa mustaksi, vetänytt afroperuukin päähänsä ja esittänyt afrikkalaista, shown nimi olisi ollut Neekeri-show. Mutta ei, eihän japanilaisen pilkkaaminen ole rasismia. Se on vain huumorintajuttomuutta. Minusta rasismissa ei ole _mitään_ hauskaa. Ikinä. Japani on ottanut 4 vuoden aikana 1 500 pakolaista, Suomi 15 000.  Ja sitä ei ole edes suhteutettu. Ruotsi ottaa enemmän kuin Suomi (mitähän tästä saan kuulla). En sano, että pakolaisten on suora korrelaatio mutta kertoo se jotain. Japanin kehitysavun määrää en tiedä. Luultavasti se on paljon. Rahalla voi ostaa omaatuntoa, vrt. katolisen kirkon anekauppa.

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Re: Animehahmot puoliksi länsimaalaisia
« Vastaus #16 : 17.03.2005 klo 10:42:54 »
En jaksa enkä ehdi säätää tätä toiselle alueelle. Eiköhän animehahmojen puolilänsimaalaisuus tullut tässä keskusteltua.
Justus, ole hyvä ja aloita uusi rasismikeskustelu, jos katsot että et ole tullut täällä tarpeeksi hyvin kuulluksi. Minusta homma on karkaamassa käsistä ja siksi lukko.
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

Doc Lomapäivä

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 816
Re: Animehahmot puoliksi länsimaalaisia
« Vastaus #17 : 17.03.2005 klo 13:01:19 »
Luomua, ydinenergian vastustusta, geenipelkojen kritisoimista, uskontoja - näitä kritisoin. Ja  aina saan henkilökohtaisuuksiin menevää kritiikkiä, kuten nyt. Moderaattori voi siirtää keskustelun toiselle alueelle eikä tukahduttaa sitä.

Mainittakoon tähän, että olen kritisoinut mm. Katso-lehdessä ja muissakin foorumeissa Noriko-showta, joka on minusta varsin rasistinen.

Rahalla voi ostaa omaatuntoa, vrt. katolisen kirkon anekauppa.

Aloita uusi keskustelu! Aloita uusi keskustelu! Aloita uusi keskustelu! Aloita uusi keskustelu!

Justus

  • Jäsen
  • Viestejä: 926
  • Ralf on Kuningas
Re: Animehahmot puoliksi länsimaalaisia
« Vastaus #18 : 17.03.2005 klo 13:36:30 »
Ei jaksa...

bgt

  • Jäsen
  • Viestejä: 604
  • Grrr....
Animehahmojen (länsimaisvivahteinen) ulkomuoto
« Vastaus #19 : 17.03.2005 klo 16:21:01 »
Haluaisin jatkaa keskustelua tästä itse aiheesta, vaikka edellinen ketju ylläpidon toimesta lukittiinkin.

Lurker ja Selin pohdiskelivat hahmojen hiusten värejä, jotka ovat usein luonnottomiakin, kuten sinisiä tai vihreitä.

Nähdäkseni yksi syy tälle on Reima Mäkisen mainitsema pyrkimys tehdä hahmoista mahdollisimman nopeasti kuvassa tunnistettavia.

Toinen merkittävä syy on hahmosuunnittelun väriskaala. Kuten aiemmissa keskusteluissa ollaan todettu, animessa ja mangassa piirretyt efektit eivät ole aina suoria viittauksia todellisuuteen sellaisina kuin ne on esitetty. Ihan kuin meillä on sanantapa "olin tipahtaa tuoliltani, kun kuulin sen", mikä ei yleensä tarkoita, että todellakin tipahtamisen vaara olisi ollut todellinen, vaan lähinnä pyrkii kuvaamaan tunnetilaa, niin samalla tavalla mangassa voidaan piirtää hahmo tuolilta tipahtaneeksi, kun taas seuraavassa ruudussa ollaan kuin tätä ei olisi tapahtunutkaan. (Syynä se, että tätähän ei siis tosiaankaan tapahtunut.)

Ei siis ole niin kauhean vakavaa, ettei kenelläkään oikeasti ole vihreitä hiuksia, jos kerran hahmon väriskaalaan sattuu sopimaan parhaiten vihreät hiukset. Tärkeää on visuaalinen miellyttävyys(, jos se ollaan valittu kyseiselle sarjakuvalle tärkeäksi. Eri asia, jos tärkeäksi ollaan valittu mahdollisimman tarkka kuvaus sarjakuvan todellisuudesta.)

Käykää katsomassa The 10k Commotionia http://10kcommotion.com . Kyseisessä sarjakuvassa jokainen "sivu" on aina tietyn värinen, jonka johdosta etenkin esimerkiksi vaaleatukkaisen kaverin hiukset voivat olla milloin minkäkin väriset.

Ja tälle pointille on täysi yhdentekevää onko tenkay mangaa, vai pseudomangaa vai ei. Käyttävätpähän varsin vapaasti värejä.
Also spracht Blau Tiger.

Lurker

  • Vieras
Re: Animehahmojen (länsimaisvivahteinen) ulkomuoto
« Vastaus #20 : 17.03.2005 klo 18:15:57 »
<snip>
Lurker ja Selin pohdiskelivat hahmojen hiusten värejä, jotka ovat usein luonnottomiakin, kuten sinisiä tai vihreitä.
<snip>
Ei siis ole niin kauhean vakavaa, ettei kenelläkään oikeasti ole vihreitä hiuksia, jos kerran hahmon väriskaalaan sattuu sopimaan parhaiten vihreät hiukset.<snip>

Herran tähden, se heitto niistä vihreistä hiuksista oli vitsi, ironinen kommentti käytyyn keskusteluun anime/manga -hahmojen vaaleista hiuksista.

On toki olemassa yksi elokuva, Joseph Loseyn ohjaama The Boy with Green Hair, http://www.imdb.com/title/tt0040185/, jossa vihreällä tukalla on merkitystä. Muistan aina kun Suomen televisio sen aikoinaan lähetti - mustavalkoisena!

 

Lurker

  • Vieras
Manga-kliseet
« Vastaus #21 : 08.06.2005 klo 10:55:54 »
Mangan hikipisara on lajityyppinsä konventio. Ohessa kuva sarjasta Horobi #4 (Viz Comics). Piirtäjä on Yoshihisa Tagami, joka on muuten aivan mestarillinen Zip-a-tonen käyttäjä!

Peräkkäisissä kuvissa on sekä hermopisara että aggressiopisara! Tämän etsimiseen ei mennyt ollenkaan aikaa...

Sivulla http://www.comicreaders.com/modules.php?name=News&file=article&sid=97 selitetään:
"You will often see characters in manga and anime with sweat drops on their faces. A sweat drop is used when a character is feeling perplexed, self-conscious, embarrassed or just plain stupid. (...) Sweat drops are a visual cue that a character is feeling out of sorts. The number of drops can describe just how out of sorts!"

Toinen klisee on se pullistuva otsasuoni (jota joku taisi luulla sarveksi  :D). Ja mitä niitä onkaan...
« Viimeksi muokattu: 08.06.2005 klo 10:57:36 kirjoittanut Lurker »

Laura Sivonen

  • Tunteikas siili
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 396
Re: Manga-kliseet
« Vastaus #22 : 08.06.2005 klo 11:15:07 »
Nosebleed!  ;D

« Viimeksi muokattu: 08.06.2005 klo 14:52:16 kirjoittanut Laurel »
Dusting is a good example of the futility of trying to put things right. As soon as you dust, the fact of your next dusting has already been established.

Heikki "VermeS" Heiska

  • Otaku
  • Jäsen
  • Viestejä: 127
  • De Chelonian Mobile
Re: Manga-kliseet
« Vastaus #23 : 08.06.2005 klo 11:51:14 »
Yllättynyt hahmo kaatuu usein taakse päin siten, että jalat sojottavat ylös päin ruudun alareunasta.
"If it commands attention it's culture, if it matches the couch it's art!"
-- Robert Williams

laymon

  • Vieras
Re: Manga-kliseet
« Vastaus #24 : 08.06.2005 klo 12:18:10 »
Muumit-sarjassa Pikku Myy kuittaa joskus kommelukset virnistämällä silmät kiinni ja pistämällä samalla toisen käden niskan taakse (hyvin yleinen animemaneeri). Tästä kauhistunut serkkuni yltyi aikanaan hirveään vuodatukseen tyyliin "Muumit pilalla... toi on liian japanilaista... ei sovi Muumeihin yhtään..."


Tuuk42

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 221
  • "En pidä minään"
Re: Manga-kliseet
« Vastaus #25 : 08.06.2005 klo 12:30:18 »
Yksi erittäin yleinen klisee on käden/käsien nostaminen pään taakse/takaraivolle ja leveä virnistys, hämmennyksen tai syyllisyyden, tai milloin minkäkin osoituksena.

Etenkin Narutossa sarjan nimihenkilö suorastaan yliviljelee tätä tapaa.




Edit: Kappas Laymon oli ehtinyt viestiä kirjoittaessa jo mainita saman kliseen.
"Art Kills Creativity." - Douglas Adams Paint it Black!

Samperi

  • Jäsen
  • Viestejä: 162
Re: Manga-kliseet
« Vastaus #26 : 08.06.2005 klo 13:28:26 »
Mielestäni hahmojen tarve huutaa kaikki asiansa lärvi levällään on hauska kun ottaa huomioon miten sovinnaisesta ja pidättyväisestä kulttuurista on kyse.

"Äitiiiiiiiiii!"
"Poikaaaaaa!"
"Mitä aamupalaksiiiiiiiii!"
"Murojaaaaaaaaaaa!!!!"
Se mikä ei tapa,
sattuu niin samperisti.

Izzy

  • Jäsen
  • Viestejä: 105
  • iip
Re: Manga-kliseet
« Vastaus #27 : 10.06.2005 klo 01:35:01 »
Minäkin olen huomannut tuon mielettömän huutamisen tarpeen. Johtuuko se vain kielestä/kulttuurista vai huudetaanko animessa/mangassa tosiaan "järjettömästi"? Kun en ollut vielä hankkinut kaiuttimia koneeseen vaan kuuntelin animea kuulokkeilla, sattui hahmojen hihkunta välillä korviin. Ainakin oppi japania... Sama tahtonee olla elokuvissa, ainakin Battle Royalissa meni (viimeksi) välillä hermot karjumiseen.

*P-chan*

  • Jäsen
  • Viestejä: 22
  • tutkiva ei tieltä eksy.
Re: Manga-kliseet
« Vastaus #28 : 10.06.2005 klo 14:29:09 »
Ite oon pannut ainakin ranmoissa merkille "heavysormet" jotka meinaavat "järkytystä tai yllätystä". enpä tiedä onko tuo klisee, mutta ainakin etu- ja kesisormilla näytettävä "voitonmerkki" on animessa yleinen.

J.M:salo

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 916
Re: Manga-kliseet
« Vastaus #29 : 10.06.2005 klo 17:31:56 »
Oma suosikkini on "pää alas, silmät kiinni ja *hmm* ääni". Mahdollisesti asiaan liittyy myös teen/saken ryystäminen. Tätä tekevät vanhemmat ja viisaat hahmot, joilta kysytään neuvoa. Muumipappa ja senseit tuntuvat ainakin viljelevän tätä tapaa.