Kirjoittaja Aihe: Sarjakuvakatalogi  (Luettu 3423 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Spip-orava

  • Jäsen
  • Viestejä: 574
  • Pähkinöitä!
Sarjakuvakatalogi
« : 12.11.2003 klo 20:58:59 »
Kovin olen koittanut löytää Kvaakista edes mainintaa tästä ilmestyneestä Sarjakuvakatalogista. Ei löydy tai olen heikko etsijä.

Anyway, kirjakaupat jakavat ilmaiseksi tuollaista reilut 120 sivuista pokkaria, jossa kannessa on Wagner possu lievästi iloisissa tunnelmissa. Itse katalogi sisältää kaikki merkittävät nyt Suomessa ilmestyvät tai tulevat sarjikset esittelyineen. Lähinnä siis mainontaa eikä varsinaisia sarjakuvastrippejä. Toki niitäkin on joukossa.

Aivan ihastuttava kirjanen, jollaista on kiva hypistellä kömpelömmässäkin kädessä. Tuo kyllä vinkeän mukavasti sarjisten kirjoa esiin. Olettaisin että moni löytää tuon avulla paljon lukematonta matskua.
Aiemmin ranskanmaalla julkaistiin vuosittain samanlaista. Niitä tuli nappailtua Akateemisen hyllyiltä aina vuoden lopulla, mutta nykyään ei niitäkään näy sitten missään... Onko muilla havaintoa?

Sarjakuvakatalogin ISBN: 952-471-246-6

Esa

  • Jäsen
  • Viestejä: 712
Re:Sarjakuvakatalogi
« Vastaus #1 : 12.11.2003 klo 21:01:44 »
Otin festareilta mukaani. Oikein mukava pikku kirjanen. Mutta tuskinpa sillä mitään teen..

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 496
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Re:Sarjakuvakatalogi
« Vastaus #2 : 12.11.2003 klo 21:08:22 »
Kyllä se uutisoitiin syyskuun lopussa:
http://www.kvaak.fi/naytauutinen.php?articleID=126

Timo

Reima Mäkinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 10 120
Re:Sarjakuvakatalogi
« Vastaus #3 : 15.11.2003 klo 12:53:46 »
Voihan kataloogi toimia ihan keräilyn ja historian tutkailun tukenakin. Toivotaan että siitä tulee traditio.Arktisen Banaanin ja Valiosarjojen Pasonen aikanaan yritti viritellä sarjakuvan vuosikirjaa, mutta lyhyeksi jäi se viritys.
"Facts are meaningless. You can use facts to prove anything that's even remotely true." Homer Simpson

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re:Sarjakuvakatalogi
« Vastaus #4 : 15.11.2003 klo 21:16:46 »
Toivotaan nyt, että sarjakuvakustantajien rintama säilyy ja laajenee. Ei sitä muuten edes tietäisi, mitä kaikkea julkaistaan, vaikka hyvinkin aktiivisesti julkaisupolitiikkaa seuraisi.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Ilona

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 7
Re:Sarjakuvakatalogi
« Vastaus #5 : 17.11.2003 klo 22:52:17 »
Tulihan tuo selailtua läpi kirjastossa ja voisin itsellekin sellaisen hakea kirjakaupasta, jos viitsisin. Voisipahan sitten ruksailla, mitä on lukenut ja mitä vielä pitää lukea.

Varmasti ihan hyödyllinen - siinä missä muutkin bibliografiat yms.
Ne tibi quid desit, quod quaesisti, utere parce; utque, quod est, serves, semper tibi deesse putato.

Hazart

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 171
  • YARRRR!
Re:Sarjakuvakatalogi
« Vastaus #6 : 18.11.2003 klo 21:51:03 »
Kivahan tuosta oli katsastella uusimmat julkaisut ja vähän niiden taustaa...

RRRRRRRRROK!

xml

  • Jäsen
  • Viestejä: 179
Sarjakuvakatalogi, tuleeko tänä vuonna?
« Vastaus #7 : 04.09.2004 klo 19:42:26 »
Viime vuonna sarjakuvakustantajat julkaisivat yhteiskatalogin. Onko vastaavaa katalogia tulossa myös tänä vuonna?

Voima-lehden välissä on lehdykäinen otsikolla "Syksyn 2004 sarjakuvasatoa". Onko se tämän vuotinen katalogi?

[Voima on ilmaisjakelulehti, jota jaetaan mm. kirjastoissa ja kirjakaupoissa. (www.voima.fi)]

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re:Sarjakuvakatalogi, tuleeko tänä vuonna?
« Vastaus #8 : 04.09.2004 klo 20:41:15 »
Voiman liite on yhtä kuin tämän vuoden sarjakuvakatalogi. Lisäksi tulee Suomen kuvalehden liite, Suomen sarjakuvalehti. Sekä tietty Jysäys.

Mutta ei se siihen tule jäämään...
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Markku Myllymäki

  • Lyijykynän jatke
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 815
  • /* You are not expected to understand this. */
Re:Sarjakuvakatalogi, tuleeko tänä vuonna?
« Vastaus #9 : 06.09.2004 klo 13:17:08 »
Mutta ei se siihen tule jäämään...

Haluan mukaan salaliittoon!  ;D
When you earnestly believe you can compensate for a lack of skill by doubling your efforts,
there's no end to what you can't do.

xml

  • Jäsen
  • Viestejä: 179
Re:Sarjakuvakatalogi, tuleeko tänä vuonna?
« Vastaus #10 : 06.09.2004 klo 18:56:39 »
Voiman liite on yhtä kuin tämän vuoden sarjakuvakatalogi.

Tuohan on enemmän ilmoitusliite kuin katalogi, mutta ehkä toimii markkinointimielessä paremmin, kun on vielä värillinenkin. Ja antaahan tuo kullekin ilmoittajalla suuremman vapauden oman ilmoituksensa muodon suhteen.

Kustantajia on mukana vähemmän kuin viime vuonna:
- AbsoluteTruthPress
- Arktinen Banaani
- Egmont
- Isihei
- Kemin sarjakuvakeskus
- Like
- Otava
- Sammakko
- SanomaMagazines
- Tammi
Lisäksi muita aiheeseen enemmän tai vähemmän liittyviä mainoksia.

Sivujen yhteispinta-alallakin mitattuna vanha katalogi oli selvästi laajempi, vai onko tuollaista ilmoitusliitettä tarkoitus julkaista useamman
kerran vuodessa? Kuinka moni sen löytää Voima-lehden välistä.

Hakuteoksena tuo lehdykkä ei kyllä enään toimi.