Kirjoittaja Aihe: Helsingin kirjamessut 27.-30.10.2005  (Luettu 14178 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Petteri Oja

  • Juudas itselleen
  • Jäsen
  • Viestejä: 8 198
Re: Helsingin kirjamessut 27.-30.10.2005
« Vastaus #15 : 24.10.2005 klo 01:23:57 »
Nemo kustantaa Naisen kanssaa. Muut ovat hämärämpiä.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re: Helsingin kirjamessut 27.-30.10.2005
« Vastaus #16 : 24.10.2005 klo 12:25:32 »
Rudolf Koivun ystävät on julkaissut näköispainoksen ainakin Koivun sarjakuvamaisesta kuvakirjasta Sadepisaroiden seikkailut.  Suomen kirjainstituutilla lienee jotain vastaavaa. Satu Natunen puolestaan on inarilainen kuvakirjailija.

Edelleen, Kirjamessujen sarjakuvaohjelma suurin piirtein löytyy sivulta www.sarjakuva.com
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

mlietzen

  • Vieras
Re: Helsingin kirjamessut 27.-30.10.2005
« Vastaus #17 : 24.10.2005 klo 13:07:47 »
Suomen sarjakuvaseuran osastolla 6a11 on siis myyntiä myös mikäli tätä ei ole vielä mainittu, pienkustantajia löytyy sieltä. Se ei kuitenkaan ole tämä Bang-sarjakuvamaailma (6a29), vaan eri osasto, pienempi, toisaalla.

Sarjakuvaseuran osastolta löytyvät ainakin Asema, Suuri Kurpitsa, Glömp, Kaisa Leka, Napa ja Kersantti Napalmi, ellen ole väärin tulkinnut. Olettaisin, että kaikkien tuotteita on koko messujen ajan myynnissä, mutta ainakin Asemaa ja Kurpitsaa löytyy.

Laikku 05: Kotimaisia kirjailijoita 1900-1945 on yksi uusi messuille tuleva julkaisu, 15 euroa. Esittelyssä la klo 16.15 Kullervo-lavalla, mukana Hänninen, Lietzen, Kaukoranta ja Rislakki. Tervetuloa, välkommen, bienvenue.

Asko AA

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 677
  • "I Lost My Heart In A Drive-In Movie"
Re: Helsingin kirjamessut 27.-30.10.2005
« Vastaus #18 : 24.10.2005 klo 13:30:45 »
Jos sarjakuvaa hakee Kirjamessuilta, tuoteluokittelulista vaikuttaa perin kapealta, kun seuraavilla kohteillakin voi runsastella:

Egmont Kustannus Oy Ab / Kirjalito
Osasto 6g41
(paneeliohjelmissa olevien Muumien, Asterixin ja Lottakorkkarin lisäksi muuten vaan esillä mm. uusi Kamut ja muita albumisarjoja sekä Rmäen erityisvinkkinä niitä kovakantisia luksus-supersankareita!)

Kustannus Oy Jalava
Osasto 6b29
(Hiltusta, Blueberryä jne jne)

Like
Osasto 6d67
(no vaikka mitä Sin Citystä Suorsaan, Königistä Jopeen…)

Kustannusosakeyhtiö Sammakko
Osasto 6d61
(Roju, Pastis…)

Kustannusosakeyhtiö Revontuli
Osasto 6b5
(Törni ja Häyhä räyhäkkäimmillään!)

Kustannusosakeyhtiö Otava
Osasto 6a41
(Tinttiä, Mämmilää, Persepolista, Kekkosta…)

Werner Söderström Osakeyhtiö
Osasto 6c41
(Jeanin elämää, Jussi Jänis tms.)

Kustannusosakeyhtiö Tammi
Osasto 6b51
(Kolibrin lastensälää ainakin)

Eikä tässäkään vielä kaikki puuttuvat, kunhan hiukan päältä kraapaisin.
Sarjakuva-ohjelmaan vielä yksi täydennys:
Lottakorkkarin tekijät Arvas ja Lehtolainen jutustelevat sunnuntaina 12-13 myös YLE:n ständillä (6f41) Juha Roihan kanssa.

Tervetuloa myös Suomen Dekkariseura ry:n luukulle (Osasto 6s78), jos kiinnostaa laajentaa yleissivistystä Sin Citystä ja A History Of Violencestä syvemmälle.
Asko A. Alanen
Sarjakuvatoimittaja
Sarjakuvaneuvos
Akolinna, Tampereen Tammela

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re: Helsingin kirjamessut 27.-30.10.2005
« Vastaus #19 : 24.10.2005 klo 15:21:51 »
Askon edelläluettelemien kustantajien tuotteita (aika suuri osa ainakin) löytyy myös Sarjakuvamaailmasta (6 a 29), jonka vieressä on Sarjakuvaseuran osasto (6 a 11). 
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

dingus

  • Karjalan poikii
  • Jäsen
  • Viestejä: 50
Re: Helsingin kirjamessut 27.-30.10.2005
« Vastaus #20 : 24.10.2005 klo 18:59:43 »
Kiitoksia kaikille, ei kait tässä auta kuin kääntää sukset kohti Helsinkiä.

Veli Loponen

  • Isoveli
  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 11 089
  • <><
Re: Helsingin kirjamessut 27.-30.10.2005
« Vastaus #21 : 24.10.2005 klo 19:05:57 »
Melkein kyllä jo harmittaa, että ei pääse tonne tänä vuonna. Nähtävää ois kuitenkin taas ihan mukavasti.
Perry Rhodan ei polta tupakkaa!
http://www.veliloponen.com/sarjakuva

haddokki

  • Jäsen
  • Viestejä: 129
Re: Helsingin kirjamessut 27.-30.10.2005
« Vastaus #22 : 24.10.2005 klo 23:00:59 »
Vois vaikka tulostella noi mukaan, kuitenki jotain unohtuu. Kiitokset.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re: Helsingin kirjamessut 27.-30.10.2005
« Vastaus #23 : 27.10.2005 klo 18:28:43 »
Jaa-hans, ensimmäinen messupäivä takana. Reipasta meininkiä. Koululaisia parveili joka puolella, mieli teki kävellä muutamankin ylitse kun penteleet tukkivat rappuset istuskelemalla koko portaan täydeltä.
Lise Myhre ei sitten ehtinyt lentokoneen myöhästyksen vuoksi Aleksis Kivi-lavalle ollenkaan. Mutta mitäs siinä miettimään, tempaisin Nemi 1 - kirjan suomentaja - tekstaaja Mikko Huuskon Mötörhead-villapaitansa hihasta lavalle ja sitten jutusteltiin millaista on tehdä Nemiä suomeksi. Ihan hyvin meni yleisöön sekin, aplodit tuli ja Mikolta pyydeltiin nimmareita. Myhre saapui samalla hetkellä kun aika oli loppu, kovasti pahoillaan tapahtuneesta, mutta minkäs teet, näitä sattuu. Oli vilpittömän hämmästynyt kun näki nimmarijonon Mikon edessä.
Lise pääsi kyllä signeeraamaan Akateemisen osastolle ja on huomenna messuilla hieman virkeämpänä kuin tänään, eilinen työpäivänsä oli venähtänyt pikkutunneille ja takana oli pari tuntia ravitsevaa unta ennen Helsinkiin saapumista.
Reima Mäkinen kertoi kuuliaiselle, noin metrin keskimittaiselle yleisölle mangasta melkein kaiken, loput kuullaan lauantaina. Yhtä innostuneita olivat myös Antti Grönlundin ja Antti Valkaman kuulijat. Kari Korhonen piirsi myhäillen ankkakuvia niin kauan kuin halukkaita piisasi.
Karstein Volle antoi minulle yhtyeeensä Nazcan levyn ja sehän oli hyvempi kuin olin odottanutkaan. Niinkuin Doorsia välillä, mutta ei sitten kuitenkaan. 
Ai niin, Marco Rotan näin vilaukselta. Näytti jossain määrin Jukka Tilsalta, vain n. 20 vuotta vanhemmalta. Mutta kuka hemmetin yellow bastard on värittänyt ne Painajainen Paratiisitiellä -kirjan "taskarisarjat"?  
« Viimeksi muokattu: 27.10.2005 klo 18:43:10 kirjoittanut VesaK »
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Leo

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 269
Re: Helsingin kirjamessut 27.-30.10.2005
« Vastaus #24 : 27.10.2005 klo 19:36:21 »
Sainpas kuin sainkin luokanvalvojan myöntämään kaksi vapaatuntia(!), jotta pääsin Myhreä ja kumppaneita tapaamaan. Toi kylmiä hikipisaroita otsalle, kun Myhre totesi minua ennen jonottaneelle "I like your color" (hänellä oli musta paita ja minulla vaalea takki). No ei se mitään, hyvinhän se meni.

Korhosta venaillessa olin niin uppoutunut Nemi-allbumiin, joten taisin venata pari ylimääräistä vuoroa (mokomat ohittelijat), kunnes lopulta joku ystävällinen sielu havahdutti minut. Ja Korhonen jopa muisti minut edellisiltä kirjamessuilta (tai jostain muusta tapahtumasta)! Rota oli suurin pettymys, sillä paikalle saapuessani jonoa oli roimasti ja piirrokseen ei ollut mahdollisuutta. Vicarin piirroksen jälkeen pelkkä signeeraus näyttää vähän tylsältä.

Ei sattuisi Vesalla tai jollain muulla asiasta enemmän tietävällä (vesapai?) olemaan tietoa mahdollisuudesta saada piirros Rotalta?

Edit: Ai niin, hyvä idea Sarjakuvamaailmalta jakaa Jysäystä! ilmaiseksi. Sain jotain luettavaa jonotuksien ajaksi, vaikka tarinat onkin jo moneen kertaan kahlattu läpi.
« Viimeksi muokattu: 27.10.2005 klo 19:55:42 kirjoittanut Fubble »

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 516
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Re: Helsingin kirjamessut 27.-30.10.2005
« Vastaus #25 : 27.10.2005 klo 23:22:04 »
piirrokseen ei ollut mahdollisuutta. Vicarin piirroksen jälkeen pelkkä signeeraus näyttää vähän tylsältä. Ei sattuisi Vesalla tai jollain muulla asiasta enemmän tietävällä (vesapai?) olemaan tietoa mahdollisuudesta saada piirros Rotalta?

Ilmeisesti pitää vaan yrittää kiilata jonnekin hyvissä ajoin jonoon....

Perjantai 28.10.2005

7.50 - Marco Rota YLEn Aamu-TV:ssä - muista katsoa! :-)
15.00-16.30 - Marco Rota Helsingin Sanomatalon Mediakulmassa
18.00-20.00 - Marco Rota vierailee Helsingin Aleksanterinkadun Suomalaisessa Kirjakaupassa

Lauantai 29.10.2005

13.30-14.00 - Marco Rotan yleisötilaisuus Helsingin Kirjamessujen Kullervo-salissa
14.00-15.00 - Marco Rota nimmaroi Helsingin Kirjamessuilla, Sanoma Magazines Finlandin osastolla 6K40
18.00-19.00 - Rota vierailee Helsingin Keskuskadun Akateemisessa Kirjakaupassa

Timo

puro

  • Multirajoitteinen
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 261
  • Ei se siitä suttaannu.
Re: Helsingin kirjamessut 27.-30.10.2005
« Vastaus #26 : 29.10.2005 klo 07:37:41 »
Perjantaina eksyin messuille ja hyväthän ne olivat tänäkin vuonna. Parhaan annin tarjosi minulle Bangin osasto ja huippulöytö oli Unikurkiala 6 eur. Ja kaiken kukkuraksi satuin vahingossa paikalle Myhren signeerauksen aikoihin ja sain Nemin hymyilemään uuden kirjan esilehdille. Kaiken kaikkiaan tavaraa tarttui mukaan muovikassillinen, vähemmän divariosastolta ja enemmän muualta.

Tänään vielä ehtii eli sinne vaan!

-P.

dingus

  • Karjalan poikii
  • Jäsen
  • Viestejä: 50
Re: Helsingin kirjamessut 27.-30.10.2005
« Vastaus #27 : 29.10.2005 klo 20:51:54 »
Kävinpä sitten minäkin messuilla. Ihan hieno tapahtuma, satsasin tällä kertaa vain sarjakuviin kirjojen kustannuksella, ja kyllähän sieltä tarttui matkaan Agentti X 9, XIII, Vaaran vuosien korkkaria sekä ihan kokeilumielessä Kalervo Palsaa. Kohtalaisen sairasta meininkiä tuo eläkeläisen muistelmat näin ensisilmäyksellä. Tarjonta oli mielestäni ihan riittävä ainakin minun tarpeisiini.

Omistan jo nuo Agentti X9 ilmestyneet XIII-sarjan osat vuosien takaa, ja nyt jännityksellä odottamaan Helvetin kyyneleitä.

tertsi

  • Vieras
Re: Helsingin kirjamessut 27.-30.10.2005
« Vastaus #28 : 29.10.2005 klo 21:02:38 »
Pitääpä käydä sunnuntaina ennen töihinmenoa pistäytymässä mesuilla!

EDIT: Pitää hakea ilmainen Jysäys. ;D
« Viimeksi muokattu: 29.10.2005 klo 21:27:29 kirjoittanut tertsi »

haddokki

  • Jäsen
  • Viestejä: 129
Re: Helsingin kirjamessut 27.-30.10.2005
« Vastaus #29 : 29.10.2005 klo 21:08:30 »
Samoin tuli itekkin käytyä. Olihan se rento tapahtuma ja sain reilusti täydennystä Modesty-kokoelmaan. Yks puuttuva X-lukemisto löyty divarista viidellä eurolla. Askolta taas sain reilun pinon Agentti X9 -lehtiä reiluun hintaan, kiitokset vielä noista.

Makedonian hinnat vähän hirvittivät, enkä sitten jaksanut tarkemmin syynätä niitä laareja läpi. Mikä muuten se divari siinä Makedoniasta seuraavan vieressä oli? Tavara t olivat samalla lailla esillä ku Makedoniassa ja myyjät olivat siinä keskellä?

Aika tajuttomat jonot siinä Rotan kohdalla, noi ankat taitaa myydä suhteellisen hyvin...