Minulta löytyy tee-se-itse valopöytä.
Muniakos olet sen kanssa maalaillut?

(ks. kuva)
heko.
Minun kotitekoinen valopöytäni on kiilan muotoinen, eli pleksilevyn etureuna tulee pöytään kiinni, takareuna on nelisen tuumaa korkea.
Takaa se on puoliksi avoin, eli sinne jää rako lampun johtoa varten. Levyn kiinnitys lautoihin on idioottiyksinkertainen: silikonia ja alumiinkulmailistaa. Lamppuna käytän yhtä työmaaloisteputkea, alla on alumiinipaperista ja Koff-klusteripahvista väsätty heijastinlevy. Lamppu on kokonaan irrallinen, joten sen asentoa voi mukautella tarpeen mukaan ja varalla on vielä toinen samanlainen lamppu, jos jostain syystä kaipasin lisää candeloita.
Valkoinen pleksi on lasia kalliimpaa, mutta se toimii hyvin ja on helppoa työstää. Ja tietysti se on paljon turvallisempaa!
Koska olen epäsiisti, on pleskiin kertynyt muutamia läikkiä esim. akryylimaalia. Ne kyllä lähtee, mutta levyyn ei sitten kannata tehrä pahoja naarmuja, ne jäävät mustiksi jos niihin vaikka valuu tussia tms.