Kirjoittaja Aihe: Batman oikeassa elämässä  (Luettu 98017 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

JZ

  • Karva-apina
  • Jäsen
  • Viestejä: 448
  • Kaverini Nalle
Re: Batman oikeassa elämässä
« Vastaus #30 : 26.07.2005 klo 19:10:34 »
Suomalaisella Batmanilla voisi olla päivätyönä pyörälähetin virka. Oppisi tuntemaan kaupungin kaikki osoitteet ja ajamaan superhyvin fillaria.

Ja kukaan ei usko että tuo pyörälähetti luuseri olisi tuo iltaisin mannerheimin kadulla liihotteleva trikoosankari.
Oi hyvä kiltti joulupukki, tuo meille tämä Batman & Hämis kaksikko piristämään suomen pitkiä iltoja! Pliiiiis!!!!!!

Tatu Junni

  • Jäsen
  • Viestejä: 231
Re: Batman oikeassa elämässä
« Vastaus #31 : 26.07.2005 klo 19:13:25 »
Oi hyvä kiltti joulupukki, tuo meille tämä Batman & Hämis kaksikko piristämään suomen pitkiä iltoja! Pliiiiis!!!!!!

Mehän voisimme varmasti täällä Kvaakissa yhteisvoimin puuhata tälle tosielämän duolle oman lehdenkin... Ja ihan ilmaiseksi, toki. Vapaaehtoisia?

JZ

  • Karva-apina
  • Jäsen
  • Viestejä: 448
  • Kaverini Nalle
Re: Batman oikeassa elämässä
« Vastaus #32 : 26.07.2005 klo 19:16:08 »
Mehän voisimme varmasti täällä Kvaakissa yhteisvoimin puuhata tälle tosielämän duolle oman lehdenkin... Ja ihan ilmaiseksi, toki. Vapaaehtoisia?

Mukana!

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Re: Batman oikeassa elämässä
« Vastaus #33 : 26.07.2005 klo 19:17:45 »
Ihan ensimmäiseksi joku voisi tehdä "proton" siitä lepakkopyörästä - joko piirtämällä tai sitten PhotoShopilla tuunaamalla jostain olemassa olevasta pyörämallista (jälkimmäinen olisi ehkä enemmän avuksi.)

JZ

  • Karva-apina
  • Jäsen
  • Viestejä: 448
  • Kaverini Nalle
Re: Batman oikeassa elämässä
« Vastaus #34 : 26.07.2005 klo 19:27:29 »
Mehän voitais rakentaa tällaiset välineet näille meidän batmanille ja hämikselle niin ne sit vastapalvelukseksi kertovat meille seikkailustaan niin saadaan faktaan pohjautuvat tarinat.
Kvaak vois ottaa tämän batmanin omaksi pyörälähetiksi kun kerta tänne omaa nettimyymälää kerta suunnitellaan. Batman teksi varmasti ilmaiseksi sitä työtä kiitoksena välineistä. Hämis vois sit olla joku postimyyntikatalogin väsääjä tai jotain.

FreakyMike

  • Taideseppä
  • Jäsen
  • Viestejä: 478
  • weird bastard
Re: Batman oikeassa elämässä
« Vastaus #35 : 26.07.2005 klo 20:26:06 »
Mä näin tässä just viime viikonloppuna Espoon Dipolissa Pigviinin ja Jokerin ja luultavasti jonkin muunkin superrikolliset jota en vähäisellä Batman tiedollani tunnistanut. Sankareita ei näkynyt. En tiedä mitä tämä joukkio suunnitteli mutta selvästi jotain ilkeää. Selvästi Lepakkomiestä tarvitaan.


Olihan siellä ainakin Hellboy, Sandman, Kissanainen ja Tomb Raider. Ja muita tyyppejä vielä anime/mangasarjojenkin puolelta.
Sarjakuvat: [ www.saunalahti.fi/~wfan/comixfreak ] - Kuvataide/esineet: [ http://astalo.deviantart.com ]

V3§a V1tikain3n

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 009
  • kersanttinapalm.com/
Re: Batman oikeassa elämässä
« Vastaus #36 : 26.07.2005 klo 20:56:24 »
hämis helkkariin oon yön yksinäinen kostaja mut tietääkö kukaan mist siviili saa ostaa luotiliivejä entä mist saa niit koukku pyssyi et pystyy lenteleen naruil ilmas
ja oon tosissani älkää ny kaikki vaan pilailko

"Myyn vartija/järjestyksenvalvoja kortin omaavalle tuliterää vastaavat XXL luotiliivit hintaan 230eur.Väri on sininen ja oman muistikuvani mukaan ei kertaakaan käytetty.Pääkaupunkiseudulta löytyy kiinnostuneelle."

Googleta ensin ja hanki sitten vartijakortti. Koukkupyssyjä löytyy www.koukkupyssyt.comista, mutta se vaatii salasanan. Salasanan saa kun on saanut vartijakortin.

Suosittelen muutenkin ensin tuota vartijan uraa, työpaikka yleensä maksaa suojaliivit ja puvun, joka ei tosin ole trikoota. Mieti miten upealta näyttäisit mustassa vartiomiehen univormussa jossakin ostoskeskuksessa jossa VARMASTI tapahtuu rikoksia päivittäin. Rinnuksissa ja selässä lukisi brodeeratulla tekstillä Securitas, STV, Security tai vain yksiselitteisesti ... VARTIJA !  Käyttäisit henkilöllisyyttä suojaavia aurinkolaseja, ja tekisit yhteistyötä poliisien kanssa turvataksesi yleinen järjestys ja turvallisuus sekä yksityisen ja julkisen omaisuuden koskemattomuus vartioimallasi alueella. Nuoriso kaikkoaisi edestäsi ja rehelliset ihmiset kokisivat lämpimän turvallisuudentunteen kohoavan rinnassaan.

Vartijana saisit palkkaa, supersankarina et! Mieti! Yksityinen turvallisuusala on nousussa, maailma tarvitsee lisää vartijoita.


Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Re: Batman oikeassa elämässä
« Vastaus #37 : 26.07.2005 klo 20:59:46 »
Eikös Bruce Willis ollut vartija (ja supersankari) elokuvassa Unbreakable.

Tero Mäntylä

  • Peliohjelmoija?
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 074
Re: Batman oikeassa elämässä
« Vastaus #38 : 26.07.2005 klo 21:08:14 »

JZ

  • Karva-apina
  • Jäsen
  • Viestejä: 448
  • Kaverini Nalle
Re: Batman oikeassa elämässä
« Vastaus #39 : 26.07.2005 klo 21:21:45 »
Eikös Bruce Willis ollut vartija (ja supersankari) elokuvassa Unbreakable.

Joo. Oli ihan ok leffa. Mutta täytyyhän vartijallakin olla kunnon aseet.
http://www.teraasekeskus.com/main.asp?lan=fin
https://store.511tactical.com/index.asp?dept=4
Tuolta ei koukkupyssyjä löydy mutta kyllä nuilla nyt pari arkkikonnaa listii.
Jos siihen batmanin jengiin tulee batgirl ja kissanainen niin ilmottaudun salaiseksi hierojaksi. Voin muutenkin olla näiden kahsen naikkosen ilona. Ja ihan ilmaseksi.

Ymmärrän jos ei hämis kelpaa... Eikös se olis naurettavaa jos meidän batmanin vieressä olis joku sukkahousupukuinen hämisfriikki. Kaikkihan tietää että lepakko voittaa oikeassa elämässäki hämähäkin. Pitäähän sitä näyttää coolilta.

Muuten, ihan vinkkinä. Kannattis tehdä tarpeeksi väljä siitä batpuvusta. Mahtuu sit untuvatakkia alle ku suomen talvet on aika kylmät. Kesällä se voi näyttää vähä rupsahtaneelta mutta eikös me kaikki suomalaiset miehet näytetä kesäisin vähä kiinteytyksen tarpeelta.


kespa

  • Jäsen
  • Viestejä: 839
  • Iron Knights - Tulossa maaliskuussa 2014
Re: Batman oikeassa elämässä
« Vastaus #40 : 26.07.2005 klo 21:45:01 »
Toivottavasti sankarillemme on olemassa myös esim. Kannelmäki Asylum, jotta mielenvikaiset rikolliset saadaan kunnon hoitoon. Ja vaikka ihan sankariakin varten, jos rikollisten vastustaminen vie joskus järjen.

jokela

  • sörsselsson
  • Jäsen
  • Viestejä: 777
  • .. I'm a devil in disguise ..
Re: Batman oikeassa elämässä
« Vastaus #41 : 26.07.2005 klo 22:24:35 »
Jos olisit siis - Batman - ihan "oikeassa elämässäsi" niin mitäs olisi "valepuvussa"?

Mitekäs tää .. Trimmaile ensiks Ladastasi menovehje (halvat varaosat, koska se tarvii kuitenkin rutata joka "jaksossa") tee siivet, rakettimoottori, the works ( .. eihei Pätsimobiili ajokortteja vaadi .. ja alaikäisethän on kaikki jo sankareita !!). Saa se elektroonisesti vaihtaan värin mustaksi .. tai aiheuttamaan koko kaupungin pimentävän sähkökatkon ja sitä ennen.

Äläkä unohda treenata ja kohentaa kehoasi ..

Tässä pieni vinkki ehkä, aihetta käsiteltiin  tässä aikaisemmassa säikeessä.

Ota tuosta esimerkkiä. OIKEA Batsimaan on vedellyt (entistä) vaimoaan turpiin 15 vuotta, tulevaa 5 (verestää refleksejä). Omia äpäräkakaroitaan (tottakai äpäriä, säähän oot ite välkky ja ne oon täysin idiootteja) vaan potkiskellu kunhan osuvat tielle (kannattaa siis aina treenailla) Laskenut kaltereita niiden väärältä puolelta, huoraillut ties missä (saat urkittua kaikenlaista tietoo samalla) ja omaa maakunnan suurimman kaljamahan ja rikosrekisterin joka riittää Kiinaan asti.

Takaan tän, ei siis kukaan tule luuleen että olet Batsimaan. Kaikki uskovat sinun olevan kylähullu, kusipäinen täysjuntti.

-- j --

« Viimeksi muokattu: 26.07.2005 klo 22:31:01 kirjoittanut jokela »
He may look like an idiot and talk like an idiot but don't let that fool you. He really is an idiot.

lasse

  • Jäsen
  • Viestejä: 645
Re: Batman oikeassa elämässä
« Vastaus #42 : 26.07.2005 klo 22:35:14 »
Ainakin minä. Tuolta saa asusteita mm. Bättikselle:
http://www.clicket.com/costume/halloweencostumes/batman.html



Tuoltahan saa näköjään ihan Bättiksen aseitakin! Niitten kanssa kun lähtis kaupungille riehumaan, niin vois tulla koville jätkille lusikallinen housuu...

lasse

  • Jäsen
  • Viestejä: 645
Re: Batman oikeassa elämässä
« Vastaus #43 : 26.07.2005 klo 22:44:04 »
Vinkkejä: Käytät aluksi Commando-pipoa ja mustia alusvaatteita, ja kokeilet sitä yön ritarin hommaa. Lähdet heilumaan kaupungille, ja mietit sen jälkeen, että miltä se tuntuu. ja jos tuntuu kivalta, niin sen jälkeen alat rakentaa lepakko-luolaa ja lepakkovyötä, joihin varustat kaikkee siistii. Sen jälkeen varustat fillarisi siivillä ja erikois-varusteilla.

Näin.

Tatu Junni

  • Jäsen
  • Viestejä: 231
Re: Batman oikeassa elämässä
« Vastaus #44 : 27.07.2005 klo 00:31:02 »
ja jos tuntuu kivalta, niin sen jälkeen alat rakentaa lepakko-luolaa

Jeah! Voin kuvitella kaverin lapio kädessä monttua kaivamaan Kantsun ostarilla... Perhana, minä tulen apuun ihan talkoohengessä!