Miksi juuri protoslaavista? Onhan muinaisskandinaviskassakin torg, tori.
Muinaisvenäjä ja protoslaavi eivät käsittääkseni ole samoja asioita. Proto- eli kantaslaavi oli kaikkien slaavilaisten kielten kantamuoto, muinaisvenäjä oli myöhäisempi juttu ja eriytynyt itäslaavilainen kieli.
Sanat eivät lainaudu kielestä toiseen mielivaltaisesti, vaan äänteiden säilyminen tai korvautuminen on varsin säännönmukaista. Ilmeisesti tässä tapauksessa ei sitten pidetä uskottavana, että skandinaavisen sanan o-äänne olisi suomeen lainautuessa muuttunut u-äänteeksi.
Myös äänteenmuutokset kielen sisällä, kuten Lehtisen esimerkin au -> ö, koskevat aina yksittäistä sanaa laajempaa sanajoukkoa.
Kielitieteilijä tai Akvavitix osaisi selittää paremmin, mutta sanojen lainautumissuuntia ja lainautumisajankohtia koskevat tulkinnat perustuvat säännönmukaisuuksiin, jotka on löydetty laajoja sana-aineistoja analysoimalla.