Kirjoittaja Aihe: LUKITTU: Kynsintää ja raatelua  (Luettu 187699 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

tertsi

  • Vieras
Re:Kynsintää ja raatelua
« Vastaus #885 : 26.11.2004 klo 17:46:44 »
Hanna:
Tuli vaan tässä mieleeni...
Jos tekisit värit ja viivat eri paperille, viivat voisi jyrkentää mustaksi esim photarissa. Sitten lätkäistään viivat ja värit samaan dokumenttiin ja flatten image.

Tai jos piirtää terällä ja  kunnon indian inkillä, silloinkin viiva on mustaa, vaikka kumittaakin lyijäriviivat pois.

Mua häiritsee se, että viivat ovat tollain harmaita. Vanhanaikainen kun olen. Joku muu voi  pitääkin tollaisesta "pehmeämmästä" jäljestä.



Ja paperin struktuuri on mun makuuni liian hallitseva.

Luikuri

  • Jäsen
  • Viestejä: 307
Re:Kynsintää ja raatelua
« Vastaus #886 : 26.11.2004 klo 22:05:24 »
Hazart:  :o  :o  :o Todella mahtavata jälkeä! Viivavarjostukset ja laskokset häviävät kuvaan (siis hyvässä mielessä). Se on enemmän kuin osiensa summa. Todella hyvin oot jaksanu pakertaa valmiiksi ton kuvan. Kaiken muun hyvän lisäksi Hazart- tyyli paistaa läpi.
« Viimeksi muokattu: 26.11.2004 klo 22:05:50 kirjoittanut Luikuri »
Hirtettäväksi syntynyt; hukkumalla kuole ei.

Hazart

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 171
  • YARRRR!
Re:Kynsintää ja raatelua
« Vastaus #887 : 26.11.2004 klo 22:29:52 »
Luikuri. Olet ihan liian kiltti  :-*. Pelkäsin jo, että en enää koskaan innostu piirtämään, mutta tuo puhegeneraattori-kuva vei mukanaan. Nyt värkkäilen parin sivun sarjista. Ensi viikon ke pitäisi olla valmis. Kiirettä pitää... voih... mutta kivaa on. Hehehe! Niin ja sitä joulusarjistakin aloittelin tuossa Jokelan iloksi.

Tertsin vanha kuva on oivallinen! Mustetta olet näemmä osannut käyttää jo kymmenen vuotta sitten.

Mä kyllä tykkään Hannan kuvissa siitä paperin kuviosta. Musta se on hyvä! Makunsa kullakin. Kiva, että täällä sanotaan suoraan, mutta asiallisesti.

 8)

ökpö

  • ääpylä
  • Jäsen
  • Viestejä: 516
  • Vanhana sitä tulee piisamiksi.
Re:Kynsintää ja raatelua
« Vastaus #888 : 27.11.2004 klo 12:57:10 »
Puhumattakaan siitä, että Hanna- , Hazart- , Myllymäki-, Tuukka- jne... ketjut täyttäisivät koko "tekeminen" palstan.

No joo. Noinhan siinä saattais käydä. Tulis 3-4 palstaa jotka päivittyis muutaman päivän välein ja jotain alta kymmenen jotka päivittyis harvemmin. Ja ehkä vielä yksi sellaisille, jotka laittaa juttuja niin harvoin, ettei viitsi omaa palstaa perustaa. Ehkä tarvittas oma keskustelualue noille, ja ilmeisesti se ei ole mahdollista.

No, käyhän tää näinkin. Tuntuu vain hieman omituiselta, että valtaosa alueen trafiikista tapahtuu yhdessä tai kahdessa palstassa, joita vois ihan hyvin yrittää jotenkin rakenteistaa. Tää on kuitenkin varsin harvinainen paikka siinä suhteessa, että on edes joku mahdollisuus saada töistään palautetta. Eikä kuva vanhene siinä parissa viikossa, minkä siltä vie hautautua palstan uumeniin.

Mitä useampaan palstaan vastailuun tulee, niin musta on pikemminkin työläämpää kirjoittaa useita kommentteja yhteen viestiin. Mutta se on vain oma kokemukseni. Tietysti yhdellä palstalla vastatessa tulee ehkä painetta kommentoida niitäkin, joita ei muuten viitsisi.
comicspace | paarustuksia | ircnet: rhia

FreakyMike

  • Taideseppä
  • Jäsen
  • Viestejä: 478
  • weird bastard
Re:Kynsintää ja raatelua
« Vastaus #889 : 27.11.2004 klo 23:02:06 »
Hienoa pikkutarkkaa jälkeä tuo Hazartin uusin. Olen aina tykännyt kaikista teknisistä vimpaimista, ja tuossa on monia tosi mielenkiintoisia yksityiskohtia :)
Pidin myös Hannan syksyaiheisesta kuvasta. Piristi vähän tätä masennusta joka mulla aina on talven tullessa. (Olen enempi kesäihmisiä..)
Sarjakuvat: [ www.saunalahti.fi/~wfan/comixfreak ] - Kuvataide/esineet: [ http://astalo.deviantart.com ]

Wiljami

  • Jäsen
  • Viestejä: 171
Re:Kynsintää ja raatelua
« Vastaus #890 : 30.11.2004 klo 17:06:23 »
Hazartilla kyllä todella hauska idea tuossa generaattorissa eikä moitteen sijaa ilmaisussakaan. Viivavarjostukset yms. menivät minulta ensikatselemalla aivan ohi.

Tertsin mara on tunnistettava, joskin ehkä aavistuksen..hmm, röpelöinen pinnaltaan. Mutta tuokin on vain tyylijuttu ja muuten kuva on todella hyvää jälkeä, eipä voi moittia.

Tässä olis minulta tällainen...voisi kyllä olla luonnos-ketjussakin:

Hazart

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 171
  • YARRRR!
Re:Kynsintää ja raatelua
« Vastaus #891 : 30.11.2004 klo 21:31:31 »
Hauskoja hahmoja Wiljami. Vähän on vielä keskeneräinen. Minusta pyörä pitäisi olla alempana. Akseli menee korin alta tuollaisissa vaunuissa. Jatka kehittelyä.

 8)

Markku Myllymäki

  • Lyijykynän jatke
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 815
  • /* You are not expected to understand this. */
Re:Kynsintää ja raatelua
« Vastaus #892 : 02.12.2004 klo 15:02:33 »
tertsi, viime kuvasi oli aika pieni, siitä ei oikein saa selvää... Se, mitä sain selvää oli tyylikästä!

Wiljami, todella tyylikäs kuva, suitsia pitävä näyttää hirveän mielenkiintoiselta, luonnosmaisuus tekee ikäänkuin lisää sympaattisuutta!
When you earnestly believe you can compensate for a lack of skill by doubling your efforts,
there's no end to what you can't do.

Markku Myllymäki

  • Lyijykynän jatke
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 815
  • /* You are not expected to understand this. */
Re:Kynsintää ja raatelua
« Vastaus #893 : 05.12.2004 klo 20:25:13 »


Kyllästyin heittelemään puolivalmiita sarjissivuja roskiin ja päätin rentautua ja vain piirtää ja väritellä. Tämmöinen tuli ulos.

(Yleinen turhautuminen auttaa muuten arvostamaan paljon niitä teistä, jotka saavat valmiita, tasalaatuisia sarjiksia tehtyä...  ;D )
When you earnestly believe you can compensate for a lack of skill by doubling your efforts,
there's no end to what you can't do.

Hazart

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 171
  • YARRRR!
Re:Kynsintää ja raatelua
« Vastaus #894 : 06.12.2004 klo 00:38:54 »
Aivan huikeaa kehitystä Markku taas kerran. Tasapainoinen paletti, hyvin piirretty hahmo ja normaalista poikkeava poseeraus toimii! Jos lähdetään nipottamaan pikkupikkuriikkisistä asioista niin hänen vasen kämmen näyttää vähän kummalta ja samoin oikea nilkka näyttää turhan kapialta. Sitten tississä on kumma kiilto, jota ei muualta löydy. Mikäs siihen osuu...? Pylly (lantio) voisi olla leveämpi. Nämä ovat niin pieniä huomioita, että niitä ei tarvitisi edes mainita. Piirtäjälle tekee kuitenkin kehityksen kannalta hyvää, että saa ylitarkan palautteen. Kokonaisuus on hienosti tehty! Parasta sinulta tähän mennessä. Hyvä!

 8)
« Viimeksi muokattu: 06.12.2004 klo 00:39:53 kirjoittanut Hazart »

Hanna

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 443
Re:Kynsintää ja raatelua
« Vastaus #895 : 06.12.2004 klo 11:35:51 »
Wiljami: kuten itsekin totesit, työsi on vielä hyvin luonnosmainen, joten vähän vaikea antaa mitään ihmeempää kommenttia. Kärryjä ohjastava paksukainen näyttää hilpeältä hahmolta. Kärrynpyörät ovat hieman venkurat, tsekkaapa niitä vielä uudemman kerran.

Markku: ehkäpä sun paras työ tähän mennessä! Lihakset eivät hyökkää silmille, tosin naisella on melkoinen tiimalasivyötärö. Väritys on todella onnistunutta ja luonnollisen näköistä!
Klik klik --> Sarjisblogini

Tuukka

  • Vaivainen
  • Jäsen
  • Viestejä: 813
  • Words of wisdom ->
Re:Kynsintää ja raatelua
« Vastaus #896 : 06.12.2004 klo 13:44:52 »
Myöhässä tulee, mutta Hazartin puhegeneraattori on mainio :D Varmaan eräs parhaista mitä olen mieheltä nähnyt. Tarkkaa jälkeä ja hupaisa idea :)

Wiljamin työstä on jo kaikki tarpeellinen kritiikki annettu. eniten silmään käy kai tuo akseliton pyörä. Muuten oikein kaunista ja mukavan yksinkertaistettua jälkeä

Markku: wau :D Naisvartalon kuvaus on kehittynyt valtavasti. Lihaksia on vähemmän ja anatomia on paaaljon paremmin hallussa. Miinusta ehkä tuosta (katsojalle) vasemmasta jalasta. Menee vähän oudosti. Myös ylävartalo on hiukan oudon muotoinen. Selän puolelta vartalo levenee liian aikaisin, eli selän kaari on ikään kuin hiukan liian alhaalla. Nyt tulee just sellainen tiimälasivaikutelma. Mutta hyvää jälkeä ja väreistä iso plussa


Tässä olisi taas omaa tuhertelua eilisyöltä. Kämmäsin ketjua pitelevän käden ja eteenpäin työntyvä jalka on liian kapea reiden kohdalta. Vois tätäkin joskus koneella värjäillä :P

<- Klikkaa, tsekkaa ja kommentoi :)

Markku Myllymäki

  • Lyijykynän jatke
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 815
  • /* You are not expected to understand this. */
Re:Kynsintää ja raatelua
« Vastaus #897 : 06.12.2004 klo 19:44:08 »


Sama neitokainen toisesta suunnasta...

Tuukan tyttelillä on hurja meno päällä! Hyvä ilme...
When you earnestly believe you can compensate for a lack of skill by doubling your efforts,
there's no end to what you can't do.

Tuuk42

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 221
  • "En pidä minään"
Re:Kynsintää ja raatelua
« Vastaus #898 : 06.12.2004 klo 23:14:18 »
Taas on huomattavaa kehitystä tapahtunut itse kullakin.
Etenkin, kuten jo sanottu, Markulla tuon anatomian kanssa on tapahtunut hämmästyttävää kehitystä. (Ihan niin kuin olisin kirjoittanut tämän joskus aikaisemminkin ;D)
Etenkin tuon uusimman poseeraus on kivan elävä ja värityskin on sopivan hillitty.

Tuukka pitää vahvasti kiinni tuosta miniraaja linjastaan. Tässä uusimmassa on hienoa vauhdin tuntua. Olet kyllä oikeassa tuosta kädestä, mutta ei tuo nyt niin pahasti häiritse.

"Art Kills Creativity." - Douglas Adams Paint it Black!

Tuukka

  • Vaivainen
  • Jäsen
  • Viestejä: 813
  • Words of wisdom ->
Re:Kynsintää ja raatelua
« Vastaus #899 : 07.12.2004 klo 14:23:29 »
Tuukka pitää vahvasti kiinni tuosta miniraaja linjastaan.

Olen lähiaikoina tehnyt myös muutaman hieman realistisemman piirroksen, mutta olen jättänyt postaamatta, kun en niistä erityisemmin itsekään pitänyt :P
<- Klikkaa, tsekkaa ja kommentoi :)