Ilta-Sanomiin se taitaa Timppa piirrellä. Mulla oli muuten pitkään jääkaapin ovessa hänen piirtämänsä pilakuva, joka käsitteli erästä kulttuuritapahtumaa missä olin ollut duunissa, oudon huumorintajun kun omaan.
Timon - siis herra Ronkaisen - kuvia en nyt muista Karjalan Maassa nähneeni, mutta monta kertaa Koti-Karjalan yleisönosastopalstan kuvituksena oli Timon piirtämä kuva, jossa tyyppi takoo kiihtyneen näköisenä kirjoituskoneella tekstiä "Hyvä Koti-Karjalan toimitus. Kyllä nyt potuttaa siihen malliin jotta..."
Karjalan Maassa on muuten julkaistu ainakin muutama vuosi sitten ehkä vastenmielisimmän näköisiä pilapiirroksia mitä muistan nähneeni. Piirrosjäljessä yritetään selvästi kopioida Karia - arvatkaapa mikä on sukunimi - siinä kuitenkin epäonnistuen ja hahmot näyttävät negatiivisella tavalla oudoilta. Vitsitkin ovat vanhoja ja ontuvia, eikä niitä välttämättä aina edes tajua, ainakin jos politiikan seuraaminen on jäänyt vähemmälle.
Toivottavasti en sitten taas kerran sotkenut noitten lehtien nimiä toisiinsa. Kun en kumpaakaan ole lukenut - jaa, olenkohan tämän vuosituhannen puolella vielä kertaakaan?