Hmm. Ai tällaistakin on kysytty 2006? Voiko tällaisista äänestää? Näemmä voi.
Sarjakuvan uudistajat:
1) Sininen lootus. Albumi jossa Herge löysi itsensä tarinankertojana ja harppasi huimasti aikalaistensa edelle, kerrontaan joka löi elokuvissakin läpi vasta vähän myöhemmin. Lisäksi rivien välistä löytyy suvaitsevaisuuden, ymmärtämisen ja kulttuurihistorian oppitunti, miksei ihan oikean historiankin meille myöhemmin eläneille.
2) Tintti Tiibetissä. Yleisen teorian mukaan Herge repii itsensä auki ja paljastaa henkilökohtaisimmat pelkonsa taiteen keinoin, ja vapautuu puhtaaseen valkoiseen väriin. Tai sitten voidaan nähdä kamppailu luonnonvoimien kanssa todellisena taisteluna joka jokaisen tulee käydä löytääkseen itsensä. Lopulta Tsangin kanssa aloitettu matka suvaitsevaisuuteen saa päätepisteensä jopa hirviöiden ymmärtämisessä.
3) Castafioren korut. Albumi joka tapahtuu yksissä kulisseissa, jossa ei ole varsinaista syyllistä, mutta jossa on valtava inhimillisyyden viesti tai useampikin. Tällaista henkilötulkintaa ei ollut sarjakuvassa ennen nähty, ja nykyinen sarjakuvaromaanikin eksyy helposti laveaksi pyrkiessään samaan.
Seikkailut:
4) Seitsemän kristallipalloa. Huiman jännittävä tarina taiten kuvattuna, rivien välissä tuntuu sota-ajan ahdistus ja miehitetyn Belgian keskellä työskentelevän Hergen kaipuu rauhaan ja pois. Lopussa tarina jää hätäisesti kesken, kun Herge joutuu sytteeseen yhteistyöstä miehittäjien kanssa - onhan hän piirtänyt koko sodan ajan.
5) Yksisarvisen salaisuus. Upeaa Bryssel-kuvausta, ja käsikirjoitukseltaan monitasoisinta ja vahvinta jännärijuonta.
6) Tuhatkaunon tapaus. Parasta puhdashenkistä jännäriä Eric Amblerin hengessä.
Eksotiikat:
7) Seikkailu Punaisella merellä ja...
8) Mustan kullan maa. Tintti ottaa kantaa Lähi-Idän ja Pohjois-Afrikan tilanteeseen, ja lopputuloksena on hurjaa sarjakuvajournalismia ennen kuin sellaisesta tiedettiinkään. Toki jo Särkyneessä korvassa peilattiin uutisia Grand Chapeau'n öljysodasta kriittisen ironisesti, mutta nyt humanistimme ovat keskellä maailmaa, joka palaa jo laidoiltaan.
9) Tintti Kuun kamaralla. Voiko tämän eksoottisempaa ollakaan? Jules Vernen hengessä joka ikinen yksityiskohta on mietitty loppuun asti, ja voidaan ajatella että tästä sai alkunsa se nippelitekninen sarjakuva jota edustavat niin Lento 714 kuin Roger Leloup'n Yoko Tsuno.
Listaa voisi jatkaa loputtomiin.
Kivi
PS. Silloin kun Tintti ja Picarot ilmestyi, olin siihen pettynyt. En ole enää, aika on asettanut sen tapahtumat ja juonen historialliseen perspektiiviin. Edes still-kuvista kasaan saksittu Tintti Haijärvellä ei varsinaisesti kiusaa enää, onhan se huono mutta ei yhtä huono kuin (näytelmäelokuvien stilleistä koostetut) Tintti ja siniset appelsiinit tai Tintti ja kultainen talja.