Kirjoittaja Aihe: Ralf König  (Luettu 43903 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re: Ralf König
« Vastaus #15 : 14.11.2005 klo 11:30:29 »
Palsa palkittiin jo 1970 Nuorison Taidetapahtumassa, Turussa, mutta silloinkaan hänen palkittua sarjaansa "Missi ulostaa" ei julkaistu Iiris-lehdessä. Sitten Palsa  teki ainoan omakustanteeensa, "Minun Getsemanen", jota ei juurikaan myyty. Sen jälkeen ilmestyi mm. 5-siv. "Koiran tarina" Kannuksessa. Kemin sarjakuvakeskus julkaisi (nikottelun jälkeen) Palsan kokoelma-albumin, jossa päästiin tähän homosteluteemaan "Battler Britton ja operaatio proteesi" -sarjan myötä. Eläkeläinen muistelee (tehty 1972) ilmestyi vasta postuumisti, 1990. (Samana vuonna jolloin Harri Pystynen menehtyi elämään ja jätti jälkeensä kerrassaan verrattoman testamentin "Jäähyväiset aaseille (WSOY).)
Kuten olen ennenkin maininnut, vielä 2002 "Eläkeläisen" uusintapainosta tehtäessä, kirjapaino alkoi nikotella ja painopaikka jouduttiin vaihtamaan...

"Niin! Sellaista on elämäni ollut! Elämä! Yksi monista!"
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Chemo

  • Jäsen
  • Viestejä: 622
Re: Ralf König
« Vastaus #16 : 17.11.2005 klo 09:41:41 »
Minulla on jostakin 70-luvun alkupuolelta peräisin oleva miestenlehti, jonka eräs artikkeli on että kuinka homot tekevät "sen" (...) Mitenkähän Königin tuotantoon oltaisiin suhtauduttu tuolloin seksuaalisen vapautumisen aikoihin?

Tai 60-luvulla, jolloin iltapäivälehti julkaisi sensaatiojutun että "Helsingistä löytynyt homoseksuaalipesäke" (tjsp)? No, maailma muuttuu - ja hyvä niin.

Itse asiassa mä uskon, että Königin sarjakuvat ovat oikeasti auttaneet monia heteroita pääsemään ennakkoluuloistaan. Huumorin kautta asiaa on helppo lähestyä, ja Königin sarjikset ovat ylipäätään todella hyviä. Itse lainailen niitä kirjastosta silloin tällöin, tykkään kovasti.

Päätän raporttini ulkoavaruudesta tähän.

Hanna

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 443
Re: Ralf König
« Vastaus #17 : 29.04.2006 klo 22:27:57 »
Lainasin kirjastosta tuon Super-Paradisen ja luin sen tänään heti samalta istumalta. Hyvä tarina, mielestäni Königin parhaimmistoa. Vakava aihe, mutta lämpimästi ja myönteisesti käsitelty. Paulin Herbert-ystävään ei voinut olla tykästymättä, todella mukava hahmo. Muutenkin Paulista tuli tässä aiempaa monipuolisempi henkilö, jotenkin sympaattisempi.

Super-Paradise oli ilmestynyt jo 1999, joten olisi kiva saada lukea jatkoa tarinaan lähitulevaisuudessa. Vai onko Konrad ja Paul nyt sitten loppuunkäsitelty...?
Klik klik --> Sarjisblogini

Pässi

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 096
Re: Ralf König
« Vastaus #18 : 29.04.2006 klo 22:31:11 »
Voitte suudella sulhasta ilmestyi alunperin Saksassa SP:n jälkeen. Siinä Paulin tilannetta ei käsitellä enää ollenkaan. Taisi tulla ihmeparantuminen.

Hanna

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 443
Re: Ralf König
« Vastaus #19 : 29.04.2006 klo 22:52:57 »
Höh. Mä oon pettynyt.
Klik klik --> Sarjisblogini

Pässi

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 096
Re: Ralf König
« Vastaus #20 : 30.04.2006 klo 03:11:44 »
Eikä hiviin kuole, välttämättä.
Ei kuole enää ainakaan kovin helposti, mutta seksielämän se luulisi muuttavan vastuulliseksi.*
Paul jatkaa tuossa kuitenkin sikailuaan entiseen malliin.

*Poikkeuksena tietenkin Steven Thomasin kaltaiset mustat miehet, jotka levittävät hiviään viattomiin valkoisiin suomalaisiin naisiin.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re: Ralf König
« Vastaus #21 : 02.05.2006 klo 11:05:33 »
König on kyllä todellinen harvinaisuus, hauska saksalainen. "Vapautunut mies" teki hänet tunnetuksi myös kotimaassaan, mutta epäilen, että enemmistö muistaa vain elokuvaversion.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Kapteeni Kenguru

  • Groupie
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 505
  • ¿Cuándo se come, aquí?
Re: Ralf König
« Vastaus #22 : 24.06.2006 klo 19:31:53 »
Königin haastattelu juhannusaaton Hesarissa.

Tuota, saisko kehä Kolmosen ulkopuolisille skannausta tai edes lyhyttä referaattia, jos siinä jotakin mielenkiintoista sanotaan..?
POLKU PYÖRÄ VARKAAT KURIIN!!1

http://www.youtube.com/user/Satelliittifillari

Pässi

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 096
Re: Ralf König
« Vastaus #23 : 25.06.2006 klo 01:07:57 »
Eli jutussa ei ollut käytännössä yhään mitään sellaista, mitä ...vasemmalla kädellä! -albumin lukijat eivät jo tienneet. Kyseessä oli Römpötin kirjoittama hyvin römpöttimäinen juttu perus-Hesarilukijoille.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Re: Ralf König
« Vastaus #24 : 26.06.2006 klo 11:18:39 »
Tismalleen samat asiat - kantaa Tomppa of Finlandiaan lukuunottamatta - kerrotaan myös Sarjainfon 2/06 König -jutussa. Paitsi että myös C. Bretéchèr mainitaan esikuvana.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Outi

  • Sarjakuvafestariassari
  • Jäsen
  • Viestejä: 426
Re: Ralf König
« Vastaus #25 : 05.10.2006 klo 18:02:49 »
Uusimmat Königit luettu!

Roy & Al-koirahuumoria ja Dschinn Dschinn-Djinniseikkailuja (2 osaa).

Molemmat loistavia! Koirat on sitä kevyempää humppaa mutta Djinnihässäkkä on aika hulvaton historiallinen fantasiaseikkailu. Ralfin Shakespeare-tulkintojen luokkaa. Suosittelen melkein koko perheelle...

Muoks, muoks: Siis saxaxi. Toiv. pian myös suomeksi.
We all need an Alan Rickman to read Shakespeare sonnets to us every night

OlliH

  • Luopio
  • Jäsen
  • Viestejä: 414
Re: Ralf König
« Vastaus #26 : 06.10.2006 klo 11:38:48 »
Molemmat loistavia!
(...)
Shakespeare-tulkintojen luokkaa.

Eivätkös nämä lausunnot ole toistensa kanssa ristiriidassa? Vai olenko ainoa jonka mielestä Jago on ehkä ainoa todella huono König-viritelmä (suomennetuista siis, muista en tiedä)?

Outi

  • Sarjakuvafestariassari
  • Jäsen
  • Viestejä: 426
Re: Ralf König
« Vastaus #27 : 06.10.2006 klo 18:00:28 »
Musta taas Jago oli ihan parasta...

Djinnit ovat siis "tarinallisempaa" Königiä, siis kertomukseen & piirrostyöhön on selvästi paneuduttu tavallista pontevammin. Tyyliin eeppinen seikkailu muinaisesta Intiasta tämän päivän Saksaan, ihmissuhdeluotausta niin homo- kuin heterosuhteissakin jne. Mut on siinä vähän pornookin  :D

Lukeutuu niihin Königin "suuren yleisön" kirjoihin.
We all need an Alan Rickman to read Shakespeare sonnets to us every night

hannu lipponen

  • Vieras
Re: Ralf König
« Vastaus #28 : 07.10.2006 klo 23:15:49 »
Tykkään. Königistä, siis. Vaikkakaan en ole lukenut yhtään uutta varmaan liki vuosikymmeneen. Sai mut tajuamaan, että homojen ihmissuhdekaruselli on ihan samaa paskaa kuin heterojenkin. Tunnen pari homoa jo liki parin vuosikymmenen takaa, ja vaikka ovatkin hyviä kavereita, eivät he ole ihmissuhdeongelmistaan pahemmin kertoneet, enkä minä niistä udellut.

Olen samaa mieltä muiden kanssa, että Königin sarjakuvat ovat erinomaisia, ja osoittavat sen, kunika paljon ulkoasua tärkeämpi on sisältö. Tai ehkä kyseessä onkin erityisen onnistunut synteesi.

Voiko muuten olla niin, että tietynlainen, ehkäpä jonkun mielestä jopa puolihuolimaton piirrostyyli saa huomion kiinnittymään enemmän siihen itse tarinaan kuin kuvitukseen? Ja voisiko tälläinen lähestymistapa olla jopa tarkoituksellista?

R.Reipas

  • Jäsen
  • Viestejä: 43
  • Kvaak!
Re: Ralf König
« Vastaus #29 : 24.10.2006 klo 00:12:20 »
Onko kellään -mitään- tietoa, tuleeko uutta Königiä suomeksi? Tai no vanha suomentamatonkin(?) kävisi.

Varmaan täytyy ruveta hankkimaan niitä englanniksi.