Kirjoittaja Aihe: Blacksad  (Luettu 151812 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Janne Kuusinen

  • Jäsen
  • Viestejä: 924
  • I.L.S.J.K.P.(R)
Vs: Blacksad
« Vastaus #240 : 01.02.2008 klo 22:41:48 »
Kakkosalbumi on nyt luettu, ja olihan tämä aivan mahtava. Jälleen kerran: joskus tärkeää ei olekaan se, mitä kertoo, vaan miten kertoo. Kyllä voi sitten jollakin piirtäjällä olla fauna näin hallussa prkl! Ei tässä kovin monimutkaista juonta edes tullut kaivattua, eikä ihmismaailma-rinnastusten hienoinen yllätyksettömyys häirinnyt.

Näkisin, että Blacksadissa on aineksia ihan tulevaisuuden ns. "perussarjakuvaksi" asti, johon tullaan viittaamaan sarjainfojen tekijähaastatteluissa repliikillä: "Joo, tottakai hyllyssäni olivat ne vakio-Asterixit, Tintit, Lucky Luket ja Blacksadit..." Vai pitäisikö skriptien sittenkin vielä petrata, jotta tämä status saataisiin?

Meikäläistä vietiin kyllä kuin pässiä narussa siksikin, koska eläinhahmot ovat paitsi osuvia, myös hauskoja. Joka hemmetin ilme ja ele on täydellinen. En raaski skannata tuonne "Hauskin ruutu" -ketjuun, mutta ruutu, jossa Blacksad tiiraa auton sivupeilin kautta naista, menee vähintään top2:een! Myös kuuttilapsi varasti shown: miten pystyy joku piirtämään jotain noin söpöä?

Blacksadin vetävännäköisiä naishahmoja katsellessa tulee muuten omituinen olo. Kieltääköhän jokin laki pitämästä eläinhahmoja seksikkäinä? Henkistä sodomiaako?

Antti Vainio

  • Karpaattien nero
  • Jäsen
  • Viestejä: 4 164
Vs: Blacksad
« Vastaus #241 : 02.02.2008 klo 09:31:24 »
Arctic Nationin kansi on hauska, tajusin vasta jälkeenpäin että sinänsä tyylikkäällä pulppastissilla ei juurikaan ole tekemistä tarinan kanssa
"This country sucks. It's all about the nature and who the fuck cares about the nature".

Matti Karjalainen

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 934
  • Friendly Neighborhood Librarian
Vs: Blacksad
« Vastaus #242 : 03.02.2008 klo 09:41:32 »
Kakkosalbumi on nyt luettu, ja olihan tämä aivan mahtava. Jälleen kerran: joskus tärkeää ei olekaan se, mitä kertoo, vaan miten kertoo.

Raymond Chandlerin dekkareista on muistaakseni käytetty samoja sanoja, mikä tietysti sopii melko hyvin myös Blacksadiin.

Näkisin, että Blacksadissa on aineksia ihan tulevaisuuden ns. "perussarjakuvaksi" asti, johon tullaan viittaamaan sarjainfojen tekijähaastatteluissa repliikillä: "Joo, tottakai hyllyssäni olivat ne vakio-Asterixit, Tintit, Lucky Luket ja Blacksadit..." Vai pitäisikö skriptien sittenkin vielä petrata, jotta tämä status saataisiin?

Mielestäni Asterix, Tintti ja Lucky Luke ovat ehkä saavuttaneet "perussarjakuvan" aseman sen vuoksi, että niiden kohderyhmä on niin tolkuttoman laaja: niin kakarat kuin varttuneemmatkin pystyvät lukemaan ja nauttimaan yhtä lailla tuosta edellämainitusta kolmikosta. "Blacksad" on sen sijaan suunnattu ensisijaisesti aikuisille, ja ehkä kynnys lukea sitä on astetta korkeampi kuin vaikkapa Asterixissa, jota nyt lukee Paavo Perusinsinöörikin.
"Onneksi kirjastonhoitajat ovat tunnollisia kaikissa tunnetuissa todellisuuksissa" (P.A. Manninen: Kapteeni Kuolio - Tampereen sankari)

mastermind

  • Jäsen
  • Viestejä: 401
Vs: Blacksad
« Vastaus #243 : 14.02.2008 klo 20:24:53 »
Nyt on sitten tullut ostettua ja luettua molemmat Blacksadit.
Ja kyllä iski. Juuri tämäntyylisestä Noir-meiningistä pidän.

Kolmatta osaa sitten vaan odottelemaan... Onko kenelläkään yhtään tietoa, koska Arktinen Banaani pullauttaa sen markkinoille?

Czaba

  • Jäsen
  • Viestejä: 471
  • No mutta..
Vs: Blacksad
« Vastaus #244 : 14.02.2008 klo 23:38:47 »

Kolmatta osaa sitten vaan odottelemaan... Onko kenelläkään yhtään tietoa, koska Arktinen Banaani pullauttaa sen markkinoille?

AB:n etusivulla oli lehdistötiedote Blacksad 2:sta, jonka lopussa mainittiin että Punainen Sielu julkaistaan syksyllä 2008!

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Blacksad
« Vastaus #245 : 15.02.2008 klo 08:35:41 »
Uudessa Kirkko & Kaupunki lehdessä oli ihan hyvä arvostelu Blacksadista.

mastermind

  • Jäsen
  • Viestejä: 401
Vs: Blacksad
« Vastaus #246 : 29.02.2008 klo 13:21:01 »
Onko olemassa muitakin "Blacksad-novelleja" kuin ne kaksi, jotka on julkaistu Jysäyksessä?
« Viimeksi muokattu: 20.03.2008 klo 16:40:21 kirjoittanut mastermind »

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Blacksad
« Vastaus #247 : 29.02.2008 klo 14:13:55 »
Ei niitä taida toistaiseksi olla. Ks. Sarjainfo 2/2007

Sitten on luonnoskirjoja ja deluxe-laitoksia:
http://www.blacksadmania.com/categorie-820799.html
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Laura Sivonen

  • Tunteikas siili
  • Jäsen
  • Viestejä: 1 396
Vs: Blacksad
« Vastaus #248 : 04.03.2008 klo 19:08:20 »
Tänään laatikkoon kolahti Blacksad ja Valkoinen valtakunta. Päiväksi oli hommaa vaikka kuinka ja lupasin itselleni, että selaan ihan pikaisesti paria ensimmäistä sivua ennen kuin laitan alpan hyllyyn ja odotan parempaa lukuhetkeä. Kun käänsin neljännelle sivulle, niin silmät ja sormet eivät päästäneet enää kirjasta irti. Sujahti siis siltä yhdeltä istumalta.

Yksi asia, johon olen Blacksadissa ihastunut, on sen hienovaraisuus ja tietynlainen vähäeleisyys, jotka kuitenkin saavat sarjakuvan näyttämään hyvinkin ilmeikkäältä. Sivu 21 tästä esimerkkinä, jossa Blacksad ja mr. Oldsmill sanailevat toisilleen ja piilottavat kumpikin loukkauksensa rivien väliin. Hillityt eleet korostavat hahmojen henkistä valtakamppailua. Blacksad asettaa kätensä Oldsmillin olkapäälle, liike joka yleensä tulkitaan loduttavaksi, ivaa tätä ja jättää jälkeensä vielä tahran Oldsmillin valkoisiin vaatteisiin.

Kirjan loppu oli erityisen tunnelmallinen ja kaunis. Tapa, jolla Guarnido harkitusti valikoi väripalettinsa, korosti lopussa sanomaa - kaikesta huolimatta, vielä on toivoa.

Ei voi siis muuta sanoa kuin tätä lisää. Onko noita albumeja sitten tulossa kuusi kappaletta vai miksi täällä ilmestyneet osat on ilmoitettu tome 1/6, 2/6 ja 3/6?

Julkaiseeko Arctic Banana noita muita Blacksad-julkaisuja? Itseäni kiusaa nyt se, että olin ihan varma omistavani Jysäyksen numeron 2 / 2005. Minkälainen se Blacksad-sarjis oli siinä?
Dusting is a good example of the futility of trying to put things right. As soon as you dust, the fact of your next dusting has already been established.

VesaK

  • Jäsen
  • Viestejä: 15 557
  • Kuka mitä häh?
Vs: Blacksad
« Vastaus #249 : 04.03.2008 klo 19:33:57 »
Jaa, tuo 2/6 -jaottelu oli minulle uutta. No hyvä homma jos kuusi osaa tulee, kun tulisi ilmoille se nelonenkin...
Kolmososa, Punainen sielu on tulossa syksyllä.

2/2005:ssä oli kaksisivuinen sodanvastainen sarja. Kanarouva oli menettänyt poikansa Koreassa ja halusi haastaa Setä Samulin oikeuteen.
“Like millions of Americans, I grew up with ‘Peanuts.’ But I never outgrew it.”
- Barack Obama

Pässi

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 096
Vs: Blacksad
« Vastaus #250 : 09.05.2008 klo 13:28:44 »
Moi kaikille. Ostin vasta nyt molemmat suomennetut Blacksadit paikallisesta ja luin ne tuoreeltaan.

Kissa varjoisilta kujilta on tosiaan näistä heppoisampi, mutta tämän antaa anteeksi, jos ko. albumia ajattelee ns. pilottina Blacksadin seikkailuille. Tarinassa esitellään päähenkilö ja tyylilaji, jonka päälle voidaan alkaa rakentamaan tinttimäistä saagaa.

Valkoinen valtakunta rokkaa paljon paremmin. On esitetty toiveita, että tämän albumin olisi pitänyt olla pitempi, jolloin olisi voitu syventää tarinaa ja hahmoja. Onneksi ei, sillä tarina on lopultakin hyvin ohkainen ja suoraviivainen, eikä turha paisuttelu olisi muuttanut sitä miksikään. Tärkeintä on tosiaan se miten tarina kerrotaan 54 sivussa. Tässä se tehtiin ensiluokkaisesti.
Paras yksitysikohta oli drive in -teatterissa katsottu Yön pedot, jossa muurahaiskarhu on pelastava kansalaiset jättiläismuurahaisilta.

Ja ne merkittävät naishahmot oli todellakin piirretty hyvin kliseisesti ja mielikuvituksettomasti. Eihän niillä ollut edes häntiä. Tämä fakta ei muuksi muutu, vaikka Curtvile saarnaisi koko loppuelämänsä film noir genren lainalaisuuksista (enkä muuten ymmärtänyt miteä tämä edes liittyy asiaan). Pahimmilaan tämä naisten ja miesten epäsuhta näkyy Valkoisen valtakunnan sivun 22 alimmassa ruudussa, jossa napakettu panee ihmisnaista, jolla on hassut korvat ja nenä.

Ja siinä myös selitys tälle:

Blacksadin vetävännäköisiä naishahmoja katsellessa tulee muuten omituinen olo. Kieltääköhän jokin laki pitämästä eläinhahmoja seksikkäinä? Henkistä sodomiaako?
Ne eivät olleet eläinhahmoja vaan ihmishahmoja. Eiväthän ne edes näyttäneet eläimiltä.

naksu

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 4
Vs: Blacksad
« Vastaus #251 : 14.05.2008 klo 23:43:43 »
Lienenkö ainut jolle Blacksadin piirrostyyli on vähän liiankin nättiä? Itselleni kun tuli heti ensilukemalla mieleen Disneyn piirretyt... samoin häiritsee se vakiovaivaus, eli viehättäviksi tarkoitetut naishahmot ovat täysiä epäeläimiä. Noh, siitä päässee yli kun albumeita lukee enemmän kuin kaksi ensimmäistä.
Sananen juuri lukemastani Valkoisesta valtakunnasta - jaottelu erivärisiin elukoihin ei mielestäni ollut ihan sulavin ratkaisu (vaikka ymmärränkin sen viittauksen ihmismaailman värierotteluun) - ovathan esim. naali ja lumikko kesäisin ruskeita. Olen kai vähän niuhake kun tuon tapaiset seikat häiritsevät lukukokemusta...
Mutta juu, seuraavia albumeita odotellessa!

naksu

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 4
Vs: Blacksad
« Vastaus #252 : 14.05.2008 klo 23:47:40 »
(vaikka ymmärränkin sen viittauksen ihmismaailman värierotteluun) -

Ja tällä tarkoitan tietysti ihmismaailman yhtä älyttömään värierotteluun.

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Blacksad
« Vastaus #253 : 15.05.2008 klo 06:23:18 »
Ja ne merkittävät naishahmot oli todellakin piirretty hyvin kliseisesti ja mielikuvituksettomasti. Eihän niillä ollut edes häntiä. Tämä fakta ei muuksi muutu, vaikka Curtvile saarnaisi koko loppuelämänsä film noir genren lainalaisuuksista (enkä muuten ymmärtänyt miteä tämä edes liittyy asiaan). Pahimmilaan tämä naisten ja miesten epäsuhta näkyy Valkoisen valtakunnan sivun 22 alimmassa ruudussa, jossa napakettu panee ihmisnaista, jolla on hassut korvat ja nenä.

Ja siinä myös selitys tälle:
Ne eivät olleet eläinhahmoja vaan ihmishahmoja. Eiväthän ne edes näyttäneet eläimiltä.

En saarnaa, melkein tajusit kun toiseksi viimeisen lauseesi lukee.
Kursivoin vähän sinun tekstiäsi. Enempää en haaskaa rautalankaa tai koeta keskustella seinän kanssa.

« Viimeksi muokattu: 15.05.2008 klo 06:32:39 kirjoittanut Curtvile »

Pässi

  • Jäsen
  • Viestejä: 3 096
Vs: Blacksad
« Vastaus #254 : 15.05.2008 klo 18:33:38 »
Enempää en haaskaa rautalankaa tai koeta keskustella seinän kanssa.
Kuka täällä on seinä?
Niin moni kvaakkaaja on jo tässä ketjussa huomioinut Blacksandin epäonnistuneen naiskuvauksen, mutta sinä jaksat yksinään jankata vastaan. Etkä millään suostu uskomaan päinvastaista, vaikka kuinka väännetään rautalangasta.

En saarnaa, melkein tajusit kun toiseksi viimeisen lauseesi lukee.
Haloo! Mikä on pointtisi?
Tottakai minä ja kaikki muut huomasivat, että sarjakuvan naiset olivat persoonattomia ihmisnaisia, kun taas miehet olivat persoonallisia eläinhahmoja. Sekö on tämän koko jupakan pointti? Että sarjakuvan tekijät eivät pahemmin arvosta naisia on tosi hyvä juttu?