Kirjoittaja Aihe: Kun jälleensynnyin hirviönä  (Luettu 8072 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Antti Valkama

  • Jäsen
  • Viestejä: 899
Vs: Kun jälleensynnyin hirviönä
« Vastaus #45 : 21.10.2024 klo 09:16:09 »
Liha & manga on aihe, josta joku voisi vaikka tehdä pikku tutkimuksen... Japanilaisethan syövät paljon vähemmän lihaa kuin vaikkapa suomalaiset. Wikipedian mukaan vuonna 2020 voitimme(?) 76,70 kg vastaan 49,33 kg. Eli reilut 50 % enemmän syödään meillä. Saman tietolähteen mukaan meillä oli vuonna 2021 kansasta 12 % vegetaristeja ja 2 & vegaaneja. Japanissa luvut olivat 9 % ja 2,7 %. Eli kasvissyöjien suhteellinen määräkin on meillä isompi, joten lihansyöjät syövät täällä lihaa vähän enemmän enemmän kuin japanilaiset lihansyöjät.

Silti fantasiajutuissa liharuoka korostuu usein. Tai ehkä ei silti vaan siksi. Fantasiamaailmassahan ruuan pitää olla jossain määrin erilaista kuin oikeassa maailmassa, ja yksi keino lienee juuri lihan osuuden lisääminen.

Japanilaisittain on myös niin, että runsaslihainen ateria mielletään ylelliseksi, koska lihaa ei popsita joka käänteessä rutkasti. Siksi fantasia-ateria, joka saa lukijalle veden kielelle, on yleensä lihapainotteinen.   


Sivupolku: Japanissa tunnetaan termi "mangaliha". Joskus takavuosikymmeninä liha piirrettiin usein kimpaleeksi, jota syödään niin, että tartutaan kiinni siitä törröttävään luuhun. Nykyään kuvaustapaa käytetään lähinnä humoristisesti. Esimerkkejä löytää hakukoneilla, hakusanat manga niku.

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Kun jälleensynnyin hirviönä
« Vastaus #46 : 22.10.2024 klo 18:14:14 »
Kiitos selityksistä, Antti! En tiennyt, että liha-aterioita korostetaan yleisesti fantasiamangassa.

Ymmärrän, että vanhanaikaisessa fantasiamaailmassa lihansyönti on luonnollista ja välttämätöntä. Ehkä sarjakuvien tekijöiden kannattaisi silti tiedostaa, että lihan korostaminen ei ole kaikille lukijoille mutkatonta. Itse tunnen myötätuntoa eläimiä kohtaan. Aluksi annoin noiden lihahehkutusten vain mennä ohi, mutta kun ne toistuivat, ne alkoivat vähän häiritä. Vastapainoksi Rimuru voisi välillä antaa kokeilleen jonkin nykyaikaisen kasvisruokareseptin…

Katsotaan, pystynkö ottamaan asian huumorina myöhemmin. Tuo "mangaliha" on hauska! :)

(Nykypäivän tiede muuten sanoo, että eläimet ovat paljon tuntevampia ja älykkäämpiä kuin aiemmin on uskottu. Sika saattaa olla jopa viisivuotiaan ihmisen älykkyystasolla. Scifissä esim. Star Trek: The Next Generationin tulevaisuudessa ihmiskunta valmistaa lihan kokonaan keinotekoisesti, koska ei halua tappaa eläimiä. Olemme kenties menossa siihen suuntaan.)

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Kun jälleensynnyin hirviönä
« Vastaus #47 : 16.12.2024 klo 18:20:27 »
Sarjan tuore osa 24 hankittu. Tarina jatkuu rauhallisella juhlan valmistelulla. Rimurun ideoima luolaholvisto vieraille on hauska. Tutustumme uuteen hahmoon, Masayukiin, joka vaikuttaa voittavan taistelut jatkuvalla onnella. Myös hän on siirtynyt fantasiamaailmaan meidän maailmamme Japanista kuten Rimuru, Shizue, Shizuen oppilaat ja Yuuki.

Kamppailen hahmojen muistamisen ja erottamisen kanssa. Etenkin paladiini Hinata ja kiltamestari Yuuki menevät minulla ulkonäöltään sekaisin, vaikka Hinata on nainen ja Yuuki mies… :o

Sarjan suomennos ja ladonta ovat aina ihailtavan virheettömiä.

Pokkarin lopussa ilmoitetaan, että seuraavan osan ilmestymisen ajankohta ei ole vielä selvillä. Veikkaan, että tämä johtuu siitä, että suomalaiset laitokset ovat nyt niin lähellä japanilaisia. Tsekkaan Wikipediasta, että tätä kirjoitettaessa japaniksi on ilmestynyt 27 pokkaria ja englanniksi 25.

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Kun jälleensynnyin hirviönä
« Vastaus #48 : 17.12.2024 klo 18:27:30 »
Etenkin paladiini Hinata ja kiltamestari Yuuki menevät minulla ulkonäöltään sekaisin, vaikka Hinata on nainen ja Yuuki mies… :o

Skannasin näistä kahdesta hahmosta näytteet. Ohessa kuvat yhdistettyinä. Minusta nämä ovat kovin saman näköisiä... Toki pokkarissa 22, kun Hinata kävi kylvyssä Rimurun saunassa, hänen muotonsa näkyivät selvästi.