Kirjoittaja Aihe: Egmont Kustannuksen sarjakuvatarjonta vuonna 2017  (Luettu 4732 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Toni

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 726
  • Tähtivaeltaja Sarjakuvaneuvos Rakkaudesta Kirjaan
Vs: Egmont Kustannuksen sarjakuvatarjonta vuonna 2017
« Vastaus #15 : 11.05.2017 klo 20:02:59 »
Ihan sillä vaan tuumasin kun Pariisin lehtikioskit näkyi olevan Marvelia väärällään. Ennen ei ollu. 

Itsekin kiinnitin Nizzassa vieraillessani huomiota, kuinka runsaasti jenkkisarjakuvaa oli nyt ranskaksi tarjolla. Ei ollut tosiaan ennen mielestäni tuollaisia kasoja, joten voisi hyvinkin kuvitella juuri elokuvien vaikuttaneen asiaan.

Sinänsä olisi voinut kuvitella, että leffavyöry näkyisi kiinnostuksen elpymisenä myös pohjoismaissa, mutta ehkei täällä kylmässä pohjolassa jakseta kiinnostua sarjakuvista eteläisemmän Euroopan malliin (Espanjassakin oli tarjolla eurosarjisten ohessa aivan pirun rutkasti käännettyä jenkkikamaa Marvelilta, DC:ltä ja Imagelta).

Mutta kyllä tuossa aika ikävästi vauhdista tiputtiin, kun edes Marvelin uusia Star Wars -sarjiksia ei käännetty suomeksi. Luulisi nyt edes niille ostajia löytyvän uuden leffatulvan vanavedessä - paitsi jos kukaan ei edes julkaise.
https://tahtivaeltajablogi.com – Ilman on paha elää!

Gothicus

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 788
Vs: Egmont Kustannuksen sarjakuvatarjonta vuonna 2017
« Vastaus #16 : 12.05.2017 klo 09:59:36 »
Mutta kyllä tuossa aika ikävästi vauhdista tiputtiin, kun edes Marvelin uusia Star Wars -sarjiksia ei käännetty suomeksi. Luulisi nyt edes niille ostajia löytyvän uuden leffatulvan vanavedessä - paitsi jos kukaan ei edes julkaise.
Kyllä vain, kärryiltä on tipahdettu Star Warsin(kin) suhteen. Upeita Marvelin Star Wars -tradeja on ollut jo niin kauan tarjolla, että ne löytyvät hyllyistä jokaiselta alan harrastajalta. Löytyisi myös ilman niitä elokuvia. Tuohon kyytiin Egmontin olisi kannattanut yrittää ehtiä, mutta kun ei...
"Ihminen on ihmiselle kettu."

Dennis

  • Jäsen
  • Viestejä: 2 752
Vs: Egmont Kustannuksen sarjakuvatarjonta vuonna 2017
« Vastaus #17 : 12.05.2017 klo 11:28:49 »
Bamsen painos on 2017 "huikeat" 2500 ja sama määrä painetaan Karvista.

Molemmat lehdet ovat (kaiketi) yhteispainatuksia. Muutama vuosi taisi Karvisen painos olla about 5000 tai jotain.

Joten tästä voi päätellä, että taitaa kohta kumahtaa viimeisen erän kello.

Lähde: Egmontin mediakortit 2017.
Je suis alle kuuden euron pizza!

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Egmont Kustannuksen sarjakuvatarjonta vuonna 2017
« Vastaus #18 : 13.05.2017 klo 21:21:40 »
Jos jotain kirjoja vielä tulee tänä vuonna, toivottavasti niiden hinta on kohdillaan. Tiedän useita supersankarien ystäviä, jotka ovat jättäneet viime vuosien neljän tai viiden kympin hintaiset kirjat hankkimatta ihan periaatteesta. Etenkin mustavalkoisen Thorin hinta oli järjetön.

Jarkko Sikiö

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 8 110
Vs: Egmont Kustannuksen sarjakuvatarjonta vuonna 2017
« Vastaus #19 : 14.05.2017 klo 00:48:55 »
Espanjassakin oli tarjolla eurosarjisten ohessa aivan pirun rutkasti käännettyä jenkkikamaa Marvelilta, DC:ltä ja Imagelta

Espanja on melko suuri kielialue, kun Etelä-Amerikka lasketaan mukaan.

Lisäksi espanjankielisessä maailmassa edes nuoret eivät osaa (eivätkä ole tottuneet kuuntelemaan/lukemaan) englantia.