PING PONG THE ANIMATION
mahtavin milloinkaan näkemäni sporttisarja.
Kourallinen nuoria miehiä pelaa pingistä valmentajiensa hellässä huomassa. Vaan yksipä heistä onkin pelin hengettären ruumiistuma, pöytätenniksen jumala, voittamaton sankari vailla vertaa. Turnajaisissa veri punnitaan.
Juonen kaari on eräänlainen kehityskertomus, jonka ytimessä ovat toistuvat matsit, jotka muodostavat kumin läiskeestä, sekä pallon, pöydän kopseesta ja kengänpohjien vingahteluista eeppisiä kudelmia joita pelaajien sisäiset monologit säestävät. Lopulta ottelut äityvät peräti mystillisiksi uudelleensyntymiskokemuksiksi. Siltikin koko touhu on kummallisen todentuntuista kuivan huumorin höystämää ajoittaista jätkämeininkiä.

Ulkoasullisesti on siinä pari kiintoisaa ominaisuutta. 1) siinä ei ole lainkaan
suurisilmäisiä söpöläisiä, grafiikka muistuttaa enempikin Mike Judgen tuotoksia.
2) animaatio on todella taloudellista (rajoitettua) mutta pelikohtauksiin satsataan kunnolla, tarjolla on ajoittain melkoisen minimalistista mutta makoisaa silmä- korva- karkkia 3) sarjassa käytetään paljon split-screeniä, mutta ihan luontevasti; toisinaan kuva-ala lohkotaan kuuteen seitsemään osioon, joista vain yhdessä fragmentissa tapahtuu jotain, ja muut ovat vain staattisia tilannekuvia. Ja silti toimii. Siis hyvin.