Kirjoittaja Aihe: Dome.fi-sarjakuvaspesiaali  (Luettu 19168 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Dome.fi-sarjakuvaspesiaali
« Vastaus #45 : 02.12.2015 klo 22:07:48 »
Enpä kerro, missä marketeissa kävin viime viikolla, mutta katsoin Lehtipisteestä sitä ennen etukäteen, että spessu olisi ollut niissä. Lehtiosastoilla ei kuitenkaan näkynyt sitä. Olisiko se mennyt kirjaosastoille? Kun katson paria aiempaa viestiä, tuntuu siltä, että jossakin ohjeistuksessa on käynyt jokin viba, jos tätä ei ole tajuttu sarjakuvaksi.

Ei kai tämä hävinnyt Lehtipisteen sivuilta nyt siksi että se on jo mennyt pois myynnistä? Katson huomenna kaupungin isoimman ärrän. Jos ei löydy sieltä, pitää tilata tämä netin kautta.

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Dome.fi-sarjakuvaspesiaali
« Vastaus #46 : 03.12.2015 klo 21:57:37 »
Sain oman kappaleeni R-kioskilta. Toisessakin ärrässä se oli. Luulen, että spessu on myynnissä, mutta Lehtipisteen sivulla on jokin päivitysvirhe.

En ehdi lukea julkaisua lähiaikoina. Selauksen perusteella Tohtori näyttää mukavasti näköiseltä ja spesiaalin painolaatu tarkalta. Kiiltävä paperi kieltämättä tuoksuu voimakkaasti kuten Korsto-Mikko sanoi.

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Dome.fi-sarjakuvaspesiaali
« Vastaus #47 : 10.12.2015 klo 15:27:35 »
Kysyin spessusta Lehtipisteestä, ja tuoteassistentti vastasi: "Kyllä Dome.fi:n Doctor Who-sarjakuvakirja on myynnissä 8.2. saakka. Jostain syystä tuote ei löydy nettisivuiltamme, selvitämme mistä virhe johtuu."

TexKiller

  • Jäsen
  • Viestejä: 734
Vs: Dome.fi-sarjakuvaspesiaali
« Vastaus #48 : 10.12.2015 klo 16:51:53 »
Ei tuohon lehtipisteen saittiin kannata luottaa kuin evankeliumiin. Tai sitten ei kannata luottaa kauppoihin mutta yhtä kaikki itiksen prismassa ei ole vieläkään texiä #15 ja viimeisintä maxi-texiä vaikka sivusto niin väittää.




Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Dome.fi-sarjakuvaspesiaali
« Vastaus #49 : 26.01.2016 klo 14:25:48 »
Tein Doctor Whosta arvostelun.

Ostakaa spessu lehtipisteistä nyt, jos se vähänkään kiinnostaa. Voi olla, ettei sitä myöhemmin enää saa uutena mistään, mikäli Domen kauppa on suljettu.

Toni

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 726
  • Tähtivaeltaja Sarjakuvaneuvos Rakkaudesta Kirjaan
Vs: Dome.fi-sarjakuvaspesiaali
« Vastaus #50 : 26.01.2016 klo 15:52:10 »
Mutta tarkoittaako tämä myös sitä, että lehtikin on kuopattu?

Toivottavasti ei. Ja vaikeahan se olisi näin nopeasti tietää, lähteekö uusi lehti lopulta liikenteeseen, kun vasta pari numeroa on ehditty pusertaa ulos.

Tohtoria ainakin näkisi suomeksi mielellään lisääkin, vaikka päät eivät räjähdelleetkään. Ihan ok-kivaa scifi-viihdettä silti.
https://tahtivaeltajablogi.com – Ilman on paha elää!

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Dome.fi-sarjakuvaspesiaali
« Vastaus #51 : 26.01.2016 klo 17:43:07 »
Spesiaalin käsikirjoitukset ovat minusta sen verran kovia, että se saa minulta arvosanan hyvä. Paremman kuvittajan käsissä julkaisusta olisi voinut tulla erinomainen. Taide siinä on usein huonompaa kuin mitä arvosteluun panemassani ainoassa näytteessä.

Jos ostava väki ei ole löytänyt spessua, niin eiköhän pääsyynä ole se tuttu juttu että sarjakuvien olemassaolosta ei tiedetä. Doctor Whon kohdalla löydettävyys on ehkä vielä tavallista huonompi, koska se saattaa olla erikoisessa hyllyssä ja koska Lehtipisteen nettisivut eivät tunne sitä.

tmielone

  • Il Dille
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 635
Vs: Dome.fi-sarjakuvaspesiaali
« Vastaus #52 : 27.01.2016 klo 11:49:21 »
Itsekin toivon, että näille vielä jatkoa tulisi vaikken kauheasti Tohtorin seikkailuista innostunutkaan. Anarkian poijjaat sen sijaan oli varsin miellyttävää luettavaa. Huomattavasti parempaa kuin olin odottanut.
"Now there's only two things in life but I forget what they are"

Tatu Junni

  • Jäsen
  • Viestejä: 231
Vs: Dome.fi-sarjakuvaspesiaali
« Vastaus #53 : 03.02.2016 klo 12:01:55 »
Ikävä kyllä, nyt tuli Dome.fi-sarjakuvalle kirvestä kalloon. Dome.fi:n puolesta vielä kiitos kaikille julkaisuun tarttuneille Kvaakin lukijoille.

tmielone

  • Il Dille
  • Jäsen
  • Viestejä: 2 635
Vs: Dome.fi-sarjakuvaspesiaali
« Vastaus #54 : 03.02.2016 klo 12:09:49 »
Ikävä kyllä, nyt tuli Dome.fi-sarjakuvalle kirvestä kalloon. Dome.fi:n puolesta vielä kiitos kaikille julkaisuun tarttuneille Kvaakin lukijoille.

Vallan harmillinen uutinen. Parempi onni ensi kerralla!
"Now there's only two things in life but I forget what they are"

kespa

  • Jäsen
  • Viestejä: 839
  • Iron Knights - Tulossa maaliskuussa 2014
Vs: Dome.fi-sarjakuvaspesiaali
« Vastaus #55 : 03.02.2016 klo 13:56:14 »
Harmi. Vaikka enpä itse sarjan hengissäpysymistä edesauttanut, kun Sons of Anarchyt oli jo hyllyssä ja Doctor Who ei ole mitenkään tuttu niin jäi sekin ostamatta.

haplo

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 531
Vs: Dome.fi-sarjakuvaspesiaali
« Vastaus #56 : 03.02.2016 klo 17:26:10 »
Harmi, että jälleen yksi lehtihyllyjen sarjakuvakokeilu kohtasi loppunsa jo melkein ennen syntymäänsä.

Kumpikaan julkaistuista sarjakuvista ei omaa kiinnostusta herättänyt, mutta tietty sitä toivoi tulevissa olevan jotain kiinnostavampaa.

Julkaisumaailmasta en mitään tiedä, mutta pahasti näyttää siltä, ettei lehtihyllyihin Suomessa kannata tuoda tällaista laajempaa konseptia, jonka alla sarjakuvaa julkaista. Tässä Domen jutussa nyt ei mitään pitkäjänteisyyttä mukana ollut, mutta eipä kannattanut Egmontin Pulp sen paremmin vaikka pidempään jaksoikin yrittää.

Olisiko nyt aika tuoda yksittäisiä lehtiä ja pokkareita ilman laajoja yläkäsitteitä, pitkiksi kaavailtuja sarjoja tai edes mahdollisuutta ja aietta jatkoon? Eli jotain kivaa kyllä, mutta vaihtelevasti eri formaatissa, eri tyylilajeista, eri tekijöiden kynästä? Sarjakuvaa silkan sarjakuvan tähden vailla kokonaisen konseptin menestyspaineita.

Sampsa Kuukasjärvi

  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 5 232
Vs: Dome.fi-sarjakuvaspesiaali
« Vastaus #57 : 03.02.2016 klo 17:57:45 »
Ikävä kuulla lopettamisesta.

Minusta tässä ei ollut ”laajempi konsepti” eikä ”laaja yläkäsite” ainakaan mitenkään rajoittavassa mielessä. Spessun idea oli oivallinen, esittää puheenaiheina olevien tv-sarjojen ja tietokonepelien sarjisversioita. Muiden kustantajien kokeiluista viisastuneena julkaisu ei myöskään ollut antologialehti. Stoorit olivat itsenäisiä.

”Silkka sarjakuva” on monille tuntematon eikä todennäköisesti myy yhtä hyvin kuin muista medioista tuttu sarjakuva (vaikka merkittäviä poikkeuksiakin toki on, kuten vaikkapa Saga).

Mitä te sitten olisitte julkaisseet? Doctor Who kieltämättä on ehkä vain pienen piirin kulttisarja, joskin nimenä tuttu monille. Tällä konseptilla True Blood ja Game of Thrones olisivat olleet vielä suuremman yleisön tv-sarjoja kuin Dome-spessun sarjat, mutta en tiedä yhtään olisivatko niihin pohjautuvat sarjakuvat olleet laadukkaampia ja olisiko niistä ollut irrotettavissa omia kokonaisuuksia spessuun.

Sarjakuvat vaatisivat näkyvyyttä medioissa ja blogeissa, jotta niistä tiedettäisiin. En näe netissä juuri mitään juttua tämänkään spessun sarjoista. Näkyvyyden puute se lienee suurin ongelma.

Lurker

  • Valvoja
  • ***
  • Viestejä: 17 162
Vs: Dome.fi-sarjakuvaspesiaali
« Vastaus #58 : 03.02.2016 klo 18:11:15 »
Kvaakin twitter-tili mainosti, minkä kehtasi.

Mitä itse julkaisisitte, kysyttiin.

Tähtien sota -sarjakuvalehti voisi taas mennä. Vai menisikö?

haplo

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 531
Vs: Dome.fi-sarjakuvaspesiaali
« Vastaus #59 : 03.02.2016 klo 18:28:10 »
No eihän tämä yhtä rajoittava toki ollut muodoltaan, mutta mielikuvatasolla tämäkin tuntui "sarjalta", jossa dome.fi:n brändi tietty toimi yläkäsitteenä. Ei yhtä selkeä kuin edeltähänsä toki, enkä moiti kokeilusta, mutta nyt kun näitä kokeiluja on jo nähty, täytyy jälleen miettiä mikä tapa voisi olla paras sarjakuvalle lehtipisteissä olematta ankka, Tex Willer tai japanilainen.

Sarjavalintoja en lähde kyseenalaistamaan myöskään. Eivät ehkä oman kiinnostuksen mukaisia, mutta perusteltuja kyllä.

Star Wars toki noin muutoin lähtisi mukaan, etenkin yksittäisjulkaisuna. Luulin jo tällaisen tulleen kun aikanaan kaupassa kävin, mutta kyse olikin jostain nuorille suunnatusta infolehdestä tms. Mutta komea kansi herätti huomion.

Näkyvyyden puute on toki iso ja perustava ongelma. Taisi dome sentään olla R-kioskeilla esillä viikon lehtenä tms?