Siinä oli rutkasti kysymyksiä, joihin en välttämättä osaa vastata, kun en kuulu järjestäviin tahoihin - olen kuitenkin vieraillut muutamassa Euroopassa järjestetyssä Worldconissa, joten niiden kokemusten perusteella voin heittää joitain arvauksia.
- Tapahtuman osallistumismaksuilla on tarkoitus kattaa kulut, voittoa ei tavoitella (ja jos sellaista syntyy se taitaa mennä varakassaan, josta maksetaan mahdollisia muiden Worldconien tappioita).
- Edes järjestäjät eivät saa työstään minkäänlaista palkkaa, vaan koko conin pykääminen hoidetaan vapaaehtoisvoimin (siinä aika moni ihminen uhraa vuosien työpanoksen osallistujien huviksi).
- Joinakin vuosina on ollut saatavilla myös yhden päivän lippuja. En tiedä onko nytkin.
- Kaikki ohjelmanumerot kuuluvat yleensä hintaan.
- Yleensä ohjelmaa on kaikkina viitenä päivänä aamusta myöhäiseen iltaan - päällekkäin kymmeniä samaan aikaan.
- Eri kokoisia saleja pitää olla siis käytössä paljon samoissa tiloissa sekä monen tuhannen hengen pääsali, joka vetää kerralla lähes kaikki osallistujat (yleensä Hugo-palkintojen jako, naamiaiset ja erinäiset muut päätilaisuudet).
- Myyntipöytiä yleensä on, mutta aivan eri mittakaavassa kuin Kirjamessuilla, joissa ei oikeastaan muuta olekaan. Ja yleensä myös laaja taidenäyttely.
- Sisäänpääsyyn sisältyy yleensä iso ja paksu kirja, jossa on artikkeleita, novelleja ja muuta mukavaa. Hugo-äänestystä varten on osallistujille yleensä jaettu elektronisessa muodossa paljon matskuja.
- Valokuvia löytynee ihan googlettamalla, mutta viime vuoden Lontoosta myös tuolta:
http://www.flickr.com/search/?tags=loncon3Mutta ehkä noita linkkejä tutkimalla löytyy myös jotain infoa:
http://www.helsinkiin2017.org/faqhttp://en.wikipedia.org/wiki/Worldconhttp://www.loncon3.orghttp://taikakirjaimet.blogspot.fi/2014/08/loncon-2014-raportti.htmlKunhan tapahtuman järjestäjät palaavat Amerikoista eiköhän tietoa aleta laajemminkin levittämään.
Itselle Worldconin käsite on niin tuttu, ettei sitä aina tajua, että osa ihmisistä ei tietenkään tiedä ennalta tapahtuman luonnetta ja muotoa. Hyvä, että kysellään!