Kirjoittaja Aihe: Lehmäoja julkaisee ipadille!  (Luettu 4377 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Miha

  • Vieras
Lehmäoja julkaisee ipadille!
« : 24.08.2012 klo 08:23:26 »
Hei,

Lehmäoja on aloittanut sarjakuvien tuonnin ipadille!

Kaikki julkaisut on tällä hetkellä tehty ibooks authorilla ipadille sopivaan muotoon, joten ne ovat käytännössä interaktiivisia kuvakirjoja. Itse sarjakuvasisältö on -käyttömukavuuden tähden- upotettu galleriaan, jonka voi aktivoida helposti. Kaikki sarjakuvat on retinanäytölle sopivassa 1536x2048-resoluutiossa, mutta näkyvät silti vanhemmillakin ipadeilla.

Tällä hetkellä voit ostaa ibookstoresta seuraavia julkaisuja:


Miha Rinne: Lopunperä 1  €4,99
Sisältää paljon uusia bonusgallerioita sarjakuvan synnystä ja tekovaiheista. Mm. konseptikuvia, näytteitä 3D-malleista, kattava galleria muinaisesta peliversiosta, jne

Miha Rinne: Lopunperä 2 €5,99
Sisältää valtavat bonusgalleriat, joista voit halutessasi lukea albumin myös luonnosteltuna kuvakäsikirjoituksena, tai lyijykynäversiona! Lisäksi mukana teksti-ja kuvaotteita edesmenneestä blogista sekä viime syksyn näyttelystä, joissa kerrotaan seikkaperäisesti miten tämä albumi tehtiin.

Kallematti Waris: Teräsbetonimetsä €4,99
Legendaarinen punk-omakustannesarjakuva vuosien takaa on tullut takaisin! Uudelleenskannattu ja rasteroitu, uutena sisältönä on Kallematin vuonna 2011 piirtämä epilogi joka kertoo mitä sarjakuvan päähenkilöille tänä päivänä kuuluu. Lisäksi mukana on myös Vesa Kataiston esipuhe!

Vuoden 2012 aikana olisi tarkoitus julkaista ainakin vielä Miha Rinteen Lopunperä 3, sekä D'Moleyk, joka on helsinkiin sijoittuva apokalyptinen satu.

Näistä lisää tuonnempana.


Miha

  • Vieras
Vs: Lehmäoja julkaisee ipadille!
« Vastaus #1 : 24.08.2012 klo 20:06:27 »
Kallematti Waris päihitti sisääntullessaan Steve jobsin muistelmat  :D

Ottaen huomioon suomen storen mittapuut tuo tarkoittaa todennäköisesti  5-10kpl myyntiä, mutta on se silti oikein!
« Viimeksi muokattu: 24.08.2012 klo 20:09:57 kirjoittanut Miha »

Miha

  • Vieras
Vs: Lehmäoja julkaisee ipadille!
« Vastaus #2 : 25.08.2012 klo 17:39:17 »
Voisin laatia arvostelun tai laajemman jutun Kvaakiin iPadille tarkoitetuista suomalaisista sarjakuvista. Jos laajempi juttu toteutuu, olisin kiinnostunut vertaamaan Lopunperääkin painettuihin albumeihin, jotka minulla toki jo ovat.

Eli liitteenä osoitteeseen Jukka merkki kvaak.fi vaan digitaalista sarjakuvaa.

Koodit on postissa.

Unohdinkin tosiaan kauheassa kiireessä mainita, että jos täällä on ketään joka haluaa tehdä näistä julkaisuista jonnekin arviota / nostatetta / artikkelia, niin ottakaa yhteyttä, niin saatte minulta latauskoodit.

Suomalaisia sarjakuvia ei tosin näytä olevan padille muita, en ole ainakaan itse onnistunut löytämään. Jos joku löytää, niin ilmoittakaa!

Miha

  • Vieras
Vs: Lehmäoja julkaisee ipadille!
« Vastaus #3 : 01.09.2012 klo 16:57:39 »
Tämän päivän Turun Sanomista löytyy artikkelia aiheesta, sivulta 41.

Solja

  • Sarjakuvataiteilija
  • Jäsen
  • Viestejä: 557
  • Helvetin hyvin menee.
Vs: Lehmäoja julkaisee ipadille!
« Vastaus #4 : 03.09.2012 klo 09:06:27 »
Luin Teräspetonimetsän ja lukukokemus ipadilla oli vallan mainio. On olemassa paljon sellaisia sarjakuvia joita haluan lukea, mutta en ostaa kirjahyllyyni. Tästä syystä ostaisin mielelläni nettisarjakuvia, jos hinta on kohdillaan, kuten näissä Lehmänojan sarjakuvissa. Ipadilla lukeminen oli todella helppoa. Lisää tälläista! :)

Miha

  • Vieras
Vs: Lehmäoja julkaisee ipadille!
« Vastaus #5 : 05.11.2012 klo 14:51:04 »
ibooks author päivitettiin hiljattain, ja Applen väitteiden mukaan pystysuuntaisten sivujen sivusuuntaan vierittäminen pitäisi nyt olla vihdoinkin mahdollista.
Toisin sanoen, softaa uskaltaa ehkä jo suositellakin muillekin kuin masokisteille.

Olen ollut viime aikoina hieman ns."kyynärpäitäni myöten", mutta näillä näkymin Pelialasarjiksen ipad-version julkaisu pitäisi ainakin olla mahdollista jahka jostain vapautuu aikaa.

Lopunperä 3 on vielä hollilla kansikuvan puuttuessa sekä muiden pähkäilyjen sekä kiireiden takia, mutta ehkäpä julkaisenkin sen yhtäaikaa paperiversion kanssa tässä joku päivä.

Rehusaatana

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 9
Vs: Lehmäoja julkaisee ipadille!
« Vastaus #6 : 07.11.2012 klo 11:45:02 »
Moikka Miha!

Viitsisitkö hieman valottaa digijulkaisuprosessin kulkua?  :)

Erityisesti tuolla palvelun kirjautumispuolella nämä rivit herättivät kysymyksiä:

- A valid U.S. Tax ID
- A valid bank account

Pitikö tämä myös paikkansa itunes.fi:n kanssa, vai riittivätkö kotimaiset vastaavat? Ja paljonko tuosta "paid books accountista " joutui maksamaan?

Kiitos ja kumarrus.

Miha

  • Vieras
Vs: Lehmäoja julkaisee ipadille!
« Vastaus #7 : 07.11.2012 klo 11:55:24 »
Moikka Miha!

Viitsisitkö hieman valottaa digijulkaisuprosessin kulkua?  :)

Erityisesti tuolla palvelun kirjautumispuolella nämä rivit herättivät kysymyksiä:

- A valid U.S. Tax ID
- A valid bank account

Pitikö tämä myös paikkansa itunes.fi:n kanssa, vai riittivätkö kotimaiset vastaavat? Ja paljonko tuosta "paid books accountista " joutui maksamaan?

Kiitos ja kumarrus.

Tämä ketju ei siihen ehkä sovi, mutta sanotaan nyt lyhyesti että verotunnus jenkeistä pitää hankkia, ainakin jos on toiminimellä kustantamassa. Sen saa soittamalla tai faksaamalla. Oma pankkitilin numero pitää antaa, siinä on jotain kiemuroita jouden kanssa pitää olla tarkkana. Paid books account on ilmainen, mutta apple ottaa 30% siivun johon sisältyy alvit. Itunes connect-sivulta löytyy ohjeet, ne kannattaa lukea huolella, googlaamalla saa myös infoa.

Saurau

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 5
  • Ta-daah!
Vs: Lehmäoja julkaisee ipadille!
« Vastaus #8 : 21.01.2013 klo 12:30:29 »
Terve!

Julkaisin tosiaan kesällä salaiset raskauskansiot ilmaisena iPad-kirjana. Siellä nuo stripintapaiseni keikkuvat edelleen listoilla, joten iPad-jakelu on tällä hetkellä helppo kanava omien tuotosten jakelulle. Ja jos humanisti selvisi siitä, niin selviävät muutkin.

Lammin Outin blogissa on joitain vinkkejä esim. noihin tileihin ja tunnuksiin: http://www.outilammi.com/2012/08/tatinortin-office-vinkkeja-nyt-applen.html?m=1


Toni

  • Jäsen
  • Viestejä: 1 726
  • Tähtivaeltaja Sarjakuvaneuvos Rakkaudesta Kirjaan
Vs: Lehmäoja julkaisee ipadille!
« Vastaus #9 : 21.01.2013 klo 14:41:09 »
Moikka Miha!

Viitsisitkö hieman valottaa digijulkaisuprosessin kulkua?  :)

Erityisesti tuolla palvelun kirjautumispuolella nämä rivit herättivät kysymyksiä:

- A valid U.S. Tax ID
- A valid bank account

Pitikö tämä myös paikkansa itunes.fi:n kanssa, vai riittivätkö kotimaiset vastaavat? Ja paljonko tuosta "paid books accountista " joutui maksamaan?

Kiitos ja kumarrus.


Heips!

Myös Kimmo kirjoitteli näistä yksityiskohdista vuosi sitten blogissaan:

http://inter.netzionale.com/2012/01/hei-me-kustannetaan-kirja-ibook-storeen.html

Eli kyllähän tuo onnistuu, kun jaksaa nähdä vaivaa.
https://tahtivaeltajablogi.com – Ilman on paha elää!

Miha

  • Vieras
Vs: Lehmäoja julkaisee ipadille!
« Vastaus #10 : 02.04.2013 klo 11:15:13 »
Uusia Lehmäojan julkaisuja ipadille ovat:

Miha Rinne: Lopunperä 3
-Lehmäojan uutuus retinanäytölle masteroituna.

Miha Rinne: Matkailua pelialalla
-Suosittu nettisarja tekee debyyttinsä ipadille. Pituuden takia jaettu kolmeen osaan:
Luku 1
Luku 2
Luku 3

Minulta saa yksärillä latauskoodeja, jos haluaa tehdä arviota jonnekin. Vinkiksi toimittajille myös että muidenkin kotimaisten tekijöiden sarjakuvia on applen kirjakauppaan ehtinyt ilmestyä pari kappaletta lisää.

Ostamalla tuette kotimaista sarjakuvaa, sekä mahdollisia tulevia paperijulkaisuja - perinteistä formaattia kun ei ole tarkoitus kuitenkaan hylätä!
« Viimeksi muokattu: 02.04.2013 klo 11:23:16 kirjoittanut Miha »