Kuinka näppärää.
Miten sattuikin, että hawkeye oli poimimassa juuri näin toimivaa kiveä. Tätä ei perusteltu elokuvassa tai mielestäni aiemmissakaan yhtään mitenkään. Hahmot eivät myöskään olleet tietoisia etukäteen siitä, mitä sielukiven saaminen edellyttää, tämä kävi mielestäni hyvin selväksi. Laiskaa käsikirjoittamista.
Aikamatkustus oli mielestäni ihan toimivaa sisäiseltä logiikaltaan. Mikä ei poista sitä, että se on todella helppo ja usein kömpelö tapa ratkaista ongelmia käsikirjoituksessa. Melkein mikä tahansa ongelma voitaisiin missä tahansa elokuvassa ratkoa aikamatkustamisella, ja on todella harvinaista, että se tuntuu perustellulta. Eikä se oikein ole sitä tässäkään.
Paitsi että juurikin sisäiseltä logiikaltaan on
kaikkea muuta kuin laiskaa käsikirjoittamista valita ne hahmot joilla on keskenään suurin platoninen ystävyys ja kummankin motivaatio toimintaan on samanlainen syyllisyyden riepoma.
toki vaatii aiemman sarjan katsomisen ja hahmojen tuntemisen mutta siinä missä muiden ikuisuuskivien kohdalla vaatimustaso on raaka voima tai tahdonvoima on kyseisen kiven vaade uhrautuminen/uhraaminen. Perusteltu juurikin edellisessä avegersissa Infinity warissa
Myös jälkimmäisen kommentin kohdalla eroava näkemys. Kaikkea muuta kirjoittaa vähämielinen päähänammuttu paviaanikin suht kelvollisesti mutta mitä tarinankerrontaan tulee veri punnitaan komedian, kauhun ja aikamatkustuksen osalta.
Kuningaslajeja joihin keskiverroilla ei ole mitään asiaa.
Mikä ei tarkoita etteivätkö nämäkin olisi siinä taitojaan koettaneet, ikävä kyllä.
Väite että minkä tahansa ongelman missä tahansa elokuvassa voisi ratkaista aikamatkustamisella on se klassinen vasara-teesi. Jos sinulla on vasara alkavat kaikki ongelmat näyttää nauloilta.
Mutta eipä vaikuta keikkaan.
Paras arvio elokuvasta on reilun viikon takaa, duunikaveri kävi poikansa kanssa katsomassa tämän.
Tietää että olen jonkinasteinen sarjisnörtti. Ei anna sen haitat töiden tekoa.
Kun oli menossa ja kysyi tarvitsisiko tietää jotain ja kävi ilmi ettei ole nähnyt ainuttakaan aiempaa Marvelin MCUelokuvista.
Ja joo, ei lue sarjakuvia.
Kun kysyin mitä piti seuraavana päivänä niin naurahti. Kun pääsi yli supervoimista ja asuista totesi että elokuvahan toimi, oli juoni, hahmoja, vauhtia ja tarinaa.
En yhtään osaa ymmärtää taustaa kun on niitä joille elokuvien hahmot ovat olleet tuttuja vuosia ja vuosikymmeniä ennen elokuvia( Guardians of galaxy ja Black Panther mukaanluettuna) mutta osaltaan avasi myös miksi nämä tahkoavat rahaa.
Se ei ole vain ne tuntemani ihmiset jotka tietävät kirjoittajia ja piirtäjiä nimeltä siinä kun kausiakin sarjakuvista ja ne jotka tekevät itse sarjakuvia ja ovat scifimafioissa vaan ihan ne jotka käyvät kerrasta kahteen vuodessa elokuvissa jotka menevät koska on ilmiö ja lapsensa, nuorensa, treffikaveri jne haluaa nähdä tämän.
Se että taso riittää vetämään heidätkin sisään on se juttu.
Haluaisin ajatella että kyseessä on että ottavat lähdemateriaalinsa tarpeeksi vakavissaan mutta ehkä vastauksen saa vasta jos tämä kymmenkunnan vuoden rundi jää poikkeukseksi.