Author Topic: Morgan Kane  (Read 151876 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Frank Canton

  • Jäsen
  • Posts: 29
Vs: Morgan Kane
« Reply #195 on: 13.05.2017 klo 20:08:09 »
""- Minulla on kerrassaan hienon hieno 1860 Army Colt joka on muutettu .44 rim-fireksi." (Kohtaaminen Tascosassa, s. 52)

Siis taas Peacemaker."

Mitämitämitä ?????

Peacemaker on keskisytytteistä .45 Long Colt patruunaa ampuva revolveri ja "Peacemaker" - termi kuuluu Colt SAA 1873 - revolverille , ei 1860 Army Coltille .

D

No ok, asealan asiantuntemukseni on puutteellista. Mutta pointtini on se, että tuollaista asetta ei Morgan Kanen missään muussa kirjassa ole kerrottu omistaneen. Kirjoissa on niin paljon ristiriitaisuuksia, että lukijan on pakko valita, mihin versioon haluaa uskoa. Itselleni johdonmukaisin versio on Kostaja Tombstonesta -kirjassa esitetty. Sillä perusteella voisi väittää, että tuo muunnettu 1860 Army Colt olisi itse asiassa juuri se patruunakäyttöiseksi muunnettu Navy Colt (ilmeisesti siis .38, vaikka kaliiberia ei missään mainitakaan). Ja että sama Navy Colt olisi Kanen käytössä vielä El Gringossa (missä sitä väitetään Walkeriksi). Kronologisesti Kohtaaminen Tascosassa ja El Gringo osuvat peräkkäin, eikä niiden välillä voi olla kuin vuosi pari väliä.

Morgan Kane

  • Jäsen
  • Posts: 179
Vs: Morgan Kane
« Reply #196 on: 13.05.2017 klo 20:16:09 »
Wayne Martin revolverikotelosta en ole loytänyt mitään infoa ja se on ilmeisesti kuvitteellinen. Alkukirjoissa Kanella oli usein kotelo vyotäron edessa housun sisällä piilossa.

1898 sijoittuva Skagway kirjassa Kane ostaa tiukat Levikset. Siihen aikaan olisi ollut malli XX eli 501, mutta farkuissa olisi ollut vain yksi takatasku ja remmi ja solki  takana keskellä (englanniksi cinch).
« Last Edit: 13.05.2017 klo 20:18:15 by Morgan Kane »

Dwight

  • Jäsen
  • Posts: 146
Vs: Morgan Kane
« Reply #197 on: 13.05.2017 klo 21:01:01 »
". Sillä perusteella voisi väittää, että tuo muunnettu 1860 Army Colt olisi itse asiassa juuri se patruunakäyttöiseksi muunnettu Navy Colt (ilmeisesti siis .38, vaikka kaliiberia ei missään mainitakaan). "

Army Coltin kaliberi oli alunperin .44 ...
Ja ei mitään sukua Navy Coltille .

D

Frank Canton

  • Jäsen
  • Posts: 29
Vs: Morgan Kane
« Reply #198 on: 13.05.2017 klo 21:26:55 »
Army Coltin kaliberi oli alunperin .44 ...
Ja ei mitään sukua Navy Coltille .

D

Sitä en suinkaan väittänytkään, sen enempää kuin Walker Coltillekaan.

Asian voisi tietysti kuvitella niinkin, että Morgan Kanella ei ikinä Navy Coltia ollutkaan, vaikka niin monessa kirjassa väitetään. Yritän siis selittää, että Hallbing on vetänyt hatusta aivan yllättäen tuon Army Colt 1860:n, jota ei ole mainittu missään muussa kirjassa. Kenties Hallbing on muuttanut mielensä ja ajatellut, että Navy Colt olisi ollut sittenkin Kanelle liian pienikaliberinen.

Kaliibereista en myöskään lähde kiistelemään, mutta Kohtaaminen Tascosassa -kirjassa Kanelle myydyn Army Coltin väitetään olevan muunnettu ".44 rim-fireksi", siis kiväärinpatruunoille.

Morgan Kane

  • Jäsen
  • Posts: 179
Vs: Morgan Kane
« Reply #199 on: 13.05.2017 klo 22:40:19 »
Kanella oli 1895 Winchester 0.405 kaliiberilla ja Vollmer Jena kiikaritähtäin...mutta kuulemma kiväärissä ei ole paikkaa/uria tai mikä systeemi se onkaan johon voisi kiinnittää tähtäimen... 8]

Dwight

  • Jäsen
  • Posts: 146
Vs: Morgan Kane
« Reply #200 on: 14.05.2017 klo 12:40:22 »
"Kaliibereista en myöskään lähde kiistelemään, mutta Kohtaaminen Tascosassa -kirjassa Kanelle myydyn Army Coltin väitetään olevan muunnettu ".44 rim-fireksi", siis kiväärinpatruunoille."

Tämä käy hyvinkin järkeen että näin olisi tapahtunut .

"Asetta valmistettiin vielä kilpailijoiden tuodessa markkinoille patruunakäyttöisiä aseita, ja Army Model -aseita muunnettiin käyttämään patruunoita. Tehdas tarjosi muuntomahdollisuutta 1870-luvun alusta lähtien." ( Wiki )

Tällöin ei tarvinnut varastoida kuin yhtä patruunaa revolverille ja kiväärille ; .44 Henry rimfire ( reunasytytteinen ) .
Ja Army Colt oli valmistettu uudenlaisesta metalliseoksesta , joka kesti laukaisupaineita paremmin .

D

Garwin

  • Jäsen
  • Posts: 378
Vs: Morgan Kane
« Reply #201 on: 14.05.2017 klo 18:37:00 »
Army Coltin kaliberi oli alunperin .44 ...
Ja ei mitään sukua Navy Coltille .

No... ei ehkä sukua, mutta kaliberin (.36/.44) ero huomioiden Colt Army 1860 ja Colt Navy 1861 muistuttavat, jopa vierekkäin, ulkonäöltään hyvin paljon toisiaan, joten erehtymisen mahdollisuus on erittäin suuri. Navy/army sekaannusta saattaa lisätä vielä suosittu Colt Navy 1851 (esim. Wild Bill Hickok).

Molemmat olivat erittäin suosittuja niin siviileiden, kuin sotilaiden (intiaanisodat ja sisällissota) käytössä. Molemmissa oli samat merkinnät piipussa: “ADDRESS COL. SAML COLT NEW-YORK U.S. AMERICA” ja “COLT’S PATENT”. Molempien tuotanto loppui 1873. Yhdysvaltojen Laivasto tilasi Colt Army 1860 revolvereja toukokuussa 1861 ja samassa kuussa alkoivat myös Yhdysvaltojen armeijan tilaukset. Alkuperäisissä Colt Navy 1851-, Colt Navy 1861- ja Colt Army 1860 revolvereissa oli kaikissa myös sylinterissä kaiverrus, joka kuvasi meritaistelua Texasin laivaston ja Meksikon välisestä sodasta, siis myös Colt Army-mallissa oli "navy-aiheinen" kaiverrus.

Ei siis ole ihme jos navy/army mallit ja kaliberit menevät sekaisin.

http://www.levergunscommunity.com/viewtopic.php?f=1&t=63108
 


Morgan Kane

  • Jäsen
  • Posts: 179
Vs: Morgan Kane
« Reply #202 on: 14.05.2017 klo 19:37:16 »
Muisti on ihmeellinen asia, Kaksintaistelu San Antoniossa en ole lukenut 80-90-luvun vaihteen jälkeen mutta muistan Billy Simmsin ja että hänellä oli 38 kaliiberin double action colt jotain ??? jonka luodit olivat pullomaisia WCF-jotain ???, olikohan samoja kuin Winchester-kiväärissä...

Ja oliko Wes Hardinilla juuri tuollainen 1860-luvun Colt Army muutettuna patruunakäyttoiseksi?

Frank Canton

  • Jäsen
  • Posts: 29
Vs: Morgan Kane
« Reply #203 on: 14.05.2017 klo 21:33:54 »
Muisti on ihmeellinen asia, Kaksintaistelu San Antoniossa en ole lukenut 80-90-luvun vaihteen jälkeen mutta muistan Billy Simmsin ja että hänellä oli 38 kaliiberin double action colt jotain ??? jonka luodit olivat pullomaisia WCF-jotain ???, olikohan samoja kuin Winchester-kiväärissä...

Ja oliko Wes Hardinilla juuri tuollainen 1860-luvun Colt Army muutettuna patruunakäyttoiseksi?

Billy Simmsillä oli Colt .38/40 "Frontier", jossa hän käytti .38 WCF-patruunoita, kivääripatruunoita. Simms oli vielä lyhentänyt alun perin seitsemän ja puolen tuuman piipun neljän ja puolen tuuman pituiseksi.

Wes Hardinin ase kuvataan vain yhdessä kohtaa hyvin lyhyesti ja ytimekkäästi: "Single Action" Army Colt. Mitään muita yksityiskohtia ei anneta.

Garwin

  • Jäsen
  • Posts: 378
Vs: Morgan Kane
« Reply #204 on: 14.05.2017 klo 22:38:26 »
Wes Hardin käytti "uransa" aikana monia eri aseita ja kalibereja. Kun Texas Rangerit pidättivät hänet 1877 ennen 25 vuoden vankilatuomiota (josta hän istui 17 vuotta), hänellä oli tiettävästi ainakin Colt Army.

Hardin oli todistusten mukaan todellinen taituri aseenkäsittelyssä. Heh, yksi pidättäjistä, kuuluisa Ranger James B. Gillett, kertoi kuinka Hardin irrotettiin kahleista pidätyksen jälkeen ja hänelle annettiin kaksi tyhjää Coltia temppujen näyttämiseen.

"Famed Ranger James B. Gillett was among a group of Rangers who unchained Hardin and watched him in amazement as he demonstrated his skills with a pair of empty Colts. The Ranger remembered he handled the Colts “as a sleight-of-hand performer manipulates a coin.” They also noted his tricks: “The quick draw, the spin, the rolls, pinwheeling, border shift—he did them all with magical precision."



 

Dwight

  • Jäsen
  • Posts: 146
Vs: Morgan Kane
« Reply #205 on: 15.05.2017 klo 11:06:15 »
https://truewestmagazine.com/hardins-deadly-tools/

Toinen artikkeli J.W Hardinin aseista .

D

Herman.

  • Jäsen
  • Posts: 383
Vs: Morgan Kane
« Reply #206 on: 17.05.2017 klo 19:18:14 »
Anteeksi jos sivuan aihetta, mutta tuli tässä yksi ilta selailtua Ruotsinkielisiä MK kansia. Ruotsin kustantamo teki siis omat kansi Coverit ainakin ensimmäisen painoksen ja osittain vielä toisen painoksen verran. Mielestäni tosi hienoja sellaisia. Ensimmäisen painoksen alkuosan kansikuvat oli mielestäni vähän tjaah, tosin sinnekin mahtui mielestäni ihan ok:n näköisiä kansia. Wes Hardinista puheen ollen Ruotsin ekan painoksen kirja Kaksintaistelu San Antoniossa nousee omasta mielestä hyvinkin korkealle. Erittäin tunnelmallinen kansi. Onhan siellä muitakin. Mutta tämä olletikin.

http://www.morgankane.org/99979369?i=56512305

Täältä löytyy Kaikki Ruotsin kolmen painoksen kannet.

http://www.serielagret.se/bocker/MorganKane.htm

Myös Brittiläisellä Corgi julkaisulla on ihan siistejä Morgan Kane kansia, joita se julkaisi 70-luvulla. Osa vetää vertoja jopa alkuperäisille kansille. Corgin kannet löytyy myös tuolta ylimmästä laittamastani linkistä  ;)

Myös täällä osa brittikansista. http://www.gdprice.com/w/louis_masterson.htm

« Last Edit: 17.05.2017 klo 21:07:24 by Herman. »

Dwight

  • Jäsen
  • Posts: 146
Vs: Morgan Kane
« Reply #207 on: 17.05.2017 klo 20:48:37 »
MK-kansitaide on upeaa ja vailla vertaa.
Toimintakohtauksia ja yksityiskohtaista taidetta .

http://2.bp.blogspot.com/-p207bCJkW7A/Tkj8GrgGlGI/AAAAAAAABtM/EBGR5Emgzh8/s1600/Morgan_Kane.jpg

Klassinen kuvaus Kanesta "Revolverimiehen muotokuva" .
Ehkä hienoin Kane-taiteen esiintymä.

Paitsi että asevyö on päin peetä .
Tuo "droop and loop" tai "buscadero" on Hollywoodia .
Tuohon aikaan asekotelon lenkki kiersi patruunavyön ympäri eikä tuollaisessa ripustimessa .
Kirja "Packin Iron" on kerännyt yhteen kuvitusta autenttisia aseita ja vöitä .

Oma oppikirjani kyseisellä taiteen saralla.
Pari rigiä tehnyt ja soveltanut perinnettä myös nykyaseisiin , varsinkin 1911-tyypin aseisiin .

D

Herman.

  • Jäsen
  • Posts: 383
Vs: Morgan Kane
« Reply #208 on: 18.05.2017 klo 18:29:25 »
MK-kansitaide on upeaa ja vailla vertaa.
Toimintakohtauksia ja yksityiskohtaista taidetta .

http://2.bp.blogspot.com/-p207bCJkW7A/Tkj8GrgGlGI/AAAAAAAABtM/EBGR5Emgzh8/s1600/Morgan_Kane.jpg

Klassinen kuvaus Kanesta "Revolverimiehen muotokuva" .
Ehkä hienoin Kane-taiteen esiintymä.

Paitsi että asevyö on päin peetä .
Tuo "droop and loop" tai "buscadero" on Hollywoodia .
Tuohon aikaan asekotelon lenkki kiersi patruunavyön ympäri eikä tuollaisessa ripustimessa .

Joo itelläkin tuo ripustin pisti silmään, kun tuon kuvan näin ensimmäistä kertaa. Mutta sole poka niin nuuka. Siittä huolimatta paras ja klassinen kuvaus MK.sta.  ;)
« Last Edit: 18.05.2017 klo 22:33:18 by Herman. »

Herman.

  • Jäsen
  • Posts: 383
Vs: Morgan Kane
« Reply #209 on: 18.05.2017 klo 22:39:26 »
http://2.bp.blogspot.com/-p207bCJkW7A/Tkj8GrgGlGI/AAAAAAAABtM/EBGR5Emgzh8/s1600/Morgan_Kane.jpg

Klassinen kuvaus Kanesta "Revolverimiehen muotokuva" .
Ehkä hienoin Kane-taiteen esiintymä.

Mitä mitä? Eikö se ollutkaan itse Reina De Boucherin maalaama muotokuva Morgan Kanesta tarinasta Revolverimiehen muotokuva, vaan jonkun Ernst Velve Olsenin???  ;)