Kirjoittaja Aihe: Viikon sarjakuvat...mitä kannattaa lukea?  (Luettu 82846 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Lönkka

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 186
  • Life goes on (except for those who die)
Vs: Viikon sarjakuvat...mitä kannattaa lukea?
« Vastaus #60 : 21.10.2009 klo 21:03:33 »
Eikös tämän ketjun oikeampi paikka muuten olisi Sarjakuvan ostaminen -osiossa?
Pariin kertaan mennyt urakalla aikaa läytää tämäkin ketju....


Tällä viikolla:

Angel Versus Frankenstein Lisää Buffy-spinoffia Byrneltä. Näytettä

Beasts of Burden 2 Evan "Milk & Cheese" Dorkin kässä ja Jill Thompson laveeraa koiraköörin seikkailuja. Huisin hienoa ja hauskaa. Näytettä

Incredible Hulk 603 Voisi myös kutsua nimellä Banner ja poika. Ariel Olivettin maalailun takia tätä tulee ostettua.

X-Men Legacy 228 Olivettiakin kovempi maalailija on Daniel Acuña.


Pari viikkoa sitten tuli hankittua Brubakerin kässäämä ja Bryan Hitchin piirtämä Captain American Rebornin kolme ekaa numeroa ja pelitti ihan kivasti. Hitchin piirroskin oli eri planeetalta kuin esmes taannoin Fantastic Fourissa ja Kapussa jälki on kutakuinkin samaa kuin Ultimatesissa.

Lönkka

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 186
  • Life goes on (except for those who die)
Vs: Viikon sarjakuvat...mitä kannattaa lukea?
« Vastaus #61 : 21.10.2009 klo 21:12:04 »
Ja itse olen usein ottanut lehden tai pari kokeeksi(ja kironnut karvaasti kun Diamond tms onnistuu hassaamaan lehden välistä...grrr)
Nuo kyllä säätää JATKUVASTI. Tavaraa puuttuu pahimmillaan 10% viikottaisesta tilauksesta joka on aika huono homma jos sattuu saapumaan esmes 2 lavallista matskua...  >:(

Sulla on vielä se paha tialnne että paikalliseen tulee ymmärtääkseni eri harvoin lähetys. Eikös se nykyväli ole kerran kahdessa kuussa tms? Lähetyksestä puuttuneiden lehtien uudelleentilailu on tuolloin auttamattomasti myöhäistä ainakin 80% tapauksista.
I feel your pain!

Pistä mailaten jos jää/on jäänyt jotain puuttumaan.
Duunitilausten lisäksi mä tilailen kuitenkin kerran kuussa-kahdessa jenkkilän divareista ja samallahan noita sun puutteita saa tilkittyä...
(tosin viime aikoina lehtien lukumäärärajat ilmaisiin rahtikuluihin liittyen ovat napsuneet kovin helposti tappiinsa)

Curtvile

  • Ylläpitäjä
  • ****
  • Viestejä: 16 014
Vs: Viikon sarjakuvat...mitä kannattaa lukea?
« Vastaus #62 : 21.10.2009 klo 21:22:55 »
Nuo kyllä säätää JATKUVASTI. Tavaraa puuttuu pahimmillaan 10% viikottaisesta tilauksesta joka on aika huono homma jos sattuu saapumaan esmes 2 lavallista matskua...  >:(

Sulla on vielä se paha tialnne että paikalliseen tulee ymmärtääkseni eri harvoin lähetys. Eikös se nykyväli ole kerran kahdessa kuussa tms? Lähetyksestä puuttuneiden lehtien uudelleentilailu on tuolloin auttamattomasti myöhäistä ainakin 80% tapauksista.
I feel your pain!


Kiitämme. Paikallinen hovihankkija siirtyi tosiaan kahden kuukauden sykliin mutta senkin kanssa eläisi jos tosiaan Diamondin kaverit käyttäisivät jotain muuta kuin arvontatekniikkaa.

Albumeja ja tradeja toki tarjoaa liki joka nettikauppa ja kirjakauppojen tilauspuoli, hyllytarjonnasta sitten harvoin onkaan hyvää sanottavaa, mutta juuri lehtien saatavauus on sitten kiven alla.


Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Viestejä: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Vs: Viikon sarjakuvat...mitä kannattaa lukea?
« Vastaus #63 : 24.10.2009 klo 03:51:06 »
Edit: Niin, joo, kerrankin täysin identtinen lista Lönkan kanssa, joten enpä läheä mitään lisäämään, koska tuossa tuli tärkeimmät.

Eikös tämän ketjun oikeampi paikka muuten olisi Sarjakuvan ostaminen -osiossa?
Pariin kertaan mennyt urakalla aikaa läytää tämäkin ketju....

Periaatteessa. Mutta kun tässä tulee kuitenkin sivumennen keskusteltua myös noista sarjakuvien sisällöistäkin, ja viikon ajankohtasuuksistakin (Siis että mikä tekee kyseisestä sarjakuvasta "viikon puheenaiheen" tms. omasta mielestä) aina silloin tällöin, niin menee "Muut" ja "ostaminen" osaston rajalla. "Kritiikki" aluekin sopisi pitemmälti mietittynä. "Muut" alue on kuitenkin kaikkein sopivin, koska siellä lilluu nuo rajatapaukset...

Äh, jos joku valvojista tms. haluaa, tai kokee syyn siirtää kerjua, niin siitä vaan.
Itse en viitsi lähteä sotkemaan, kun olen noiden ketjujen kanssa soheltanut jo ihan tarpeeksi.

Olin kuvitellut aiemmin että noi olisi olleet vaan jotain käännöksiä joidenkin ulkomaisisten fanboy -hehkutussaittien jutuista. My bad.

No, en kiistä ettenkö suoraan vaivautuisi kopsaamaan Marvelin/DC:n svustojen omien sivustojen spotlight hehkutuksia. Koittanut kuitenkin pistää niitä inhimilliseen ojaan, etteivät vaikuta kuitenkaan miltään "Lue, **tu, lue!" mainoksilta, jos ymmärrät mitä tarkoitan.

Nykyään pistän blogiini vielä erikseen että spotlightit kyseisiin kohtiin, ikään kuin viitaten että pyrin kertomaan mikä siinä oman huomioni kiinnittää, eikä sitä, että miksi se nyt on muka pakko lukea. Siinä saa sitten itse päättää, mitä tekee.
« Viimeksi muokattu: 24.10.2009 klo 03:52:44 kirjoittanut Michael Riddle »
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

Lönkka

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 186
  • Life goes on (except for those who die)
Vs: Viikon sarjakuvat...mitä kannattaa lukea?
« Vastaus #64 : 24.10.2009 klo 20:20:13 »
Jotain tosin jäi puuttumaan eli Hellblazer 260, joka on jonkun Simon Bisleyn kuvittama. Kauas on menty huippuajoista, mutta paljon paremmin jälki toimii kuin miehen muissa tuoreissa sarjakuvissa (The Dead). No, eipä taida enää käyttää sarjiksiin murto-osaakaan siitä ajasta kuin nuorena skloddina.


Eternal Conflicts of the Cosmic Warrior Moorcockille paljon velkaa olevan hahmon one off spin off Jack Staffista. Loistavan Paul Gristin aiempi sarja eli pitkään tauolla ollut Kane on Jack Staffiakin parempi! Näytettä

FVZA 1 Ainakin taannoinen kivasti maalattu ennakkonäytenumero Federal Vampire and Zombie Agencystä oli lupauksia herättävä. Näytettä

Groo: Hogs of Horder 1 Piiitkästä aikaa taas uusi Groo. Varman edelleenkin samaa ainokaista vitsiä väännetään, mutta entä sitten? Näytettä

Northlanders 21 aloitaa parin mainion lyhärin jälkeen uuden pidemmän stoorin. Leandro Fernandezin taide tuo mieleen Mignolan. Näytettä

Sandman: Dream Hunters -kovakantisessa on aina niin upeaa jälkeä tekevän P Craig Russellin sovitus Gaimanin Sandman novellista. Näytettä

Ja aiemmin useasti hehkutettua JH Williams III:n Batwomania on taas Detective Comics 858:ssa.

Lönkka

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 186
  • Life goes on (except for those who die)
Vs: Viikon sarjakuvat...mitä kannattaa lukea?
« Vastaus #65 : 29.11.2009 klo 02:42:25 »
Oh hoh, näin sitä jää kiireiden vuoksi viiko tolkulla hehkutuksia listaamatta...

Käydäänpä pikaisesti läpi marraskuun kiinnostavimmat jo ilmestyneet:

Age of Bronze 29 (Image)
Troian sotaa pedanttina sarjakuvasovituksena. Tämä numero oli tehty radikaalisti eri lailla kuin aiemmat.
Näytettä

Ghoul 1 (IDW)
Steve Nilesin kirjoittama ja Bernie Wrigtsonin kuvittama tarina osoittautuikin ihan kelvollikseksi kauhujorinaksi.
Näytettä

Haunt 2 (Image)
Kirkmanin/ Mcfarlanen uutukainen tutuu olevan aika karsea paluu 90-luvulle. Sankari on jonninmoinen Spawnin ja Hämiksen risteytys. Hyi yök, kakkapaskaaensyö...
Näytettä

Stumptown 1 (Oni)
Mainio uusi Greg Ruckan crime -tarina.
Näytettä

Myös wanhan klassikon eli Jane, Misadventures of Sweet Young Thingin (Titan) uudelleenjulkaisu lämmitti. Eli kyseessä tokan maailmansodan aikasen diletantin seikkailujen uudelleenjulkaisuja. EIkä pahaa sanottavaa läydy Manaran uudesta Borgia kolmosesta (Heavy Metal) -sama pervoilu jatkuu... IDW:n eka Rip Kirby kokoomaa ei tarvinne sen kummemmin hehkuttaa?

Lisäksi voisi hehkuttaa niitä vakkarijuttuja eli Hellboyn Wild Huntia ja Locke & Keyn uusimman stoorilinen (Crown of Shados) ekaa.


Tälle viikolle luvatuista kiinnostaa eniten:

Beast of Burden 3
Eli Ewan Dorkinin käsäämä ja Jill Thompsonin hienosti maalama koiratarina.
Näytettä

Creepy Comics 2
Duh, Shokki!?
Näytettä

Criminal: Sinners 2
Jos sarja ei ole tuttu niin herääpä todellisuuteen ja tutustu; kyseessä on ehkä parhaimpia sarjoja tällä hetkellä. Noir tyyppistä crime -parhautta Brubaker/Phillips kombinaatilta.
Näytettä

Powers 1
Brubakerin ja Oemingin loistavan kyttätarinan uusi aloitus! Liian harva on testannut tätäkään erinomaita sarjaa. Superheroes meet Hill Street Blues.
Näytettä


Ja ensi viikolle oli luvassa:

Doctor Who Series II #13 (IDW)
Steve Dillonin kuvitusta. Ei kiinosta mikä sarja kyseessä kun Dillon kuvittaa...

Jonah Hex 50 (DC)
Tuplapaksu numero jonka kuvittaa joku Darwyn Cooke...
Näytettä

Last Resort 4 (IDW)
Yllättävän toimivalta vaikuttanut zombiehörhöily jatkuu. Toivottavasti ei latistu loppuratkaisun lähetessä! Toisaalta kun näytteen mukaan viiksekäs saksaa puhuva heebo hässii isohinkkistä vosua ei homma vaan voi mennä kovin pahasti pieleen...
Näytettä

Lönkka

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 186
  • Life goes on (except for those who die)
Vs: Viikon sarjakuvat...mitä kannattaa lukea?
« Vastaus #66 : 04.12.2009 klo 17:09:41 »
Daytripper 1 (DC)
Veljespari Fábio Moon & Gabriel Bán edessä on vaan taivuttava.
Näytettä

Invincible Iron Man 21 (Marvel)
Salvador Larrocan kuvitus pelittää kivasti ja Matt Fractionin juoni kulkee paremmin kuin pottapäällä ikinä.
Bonuksena näissä nykyisissä "tyhmistyneen/koomautuneen Tony Starkin pääkopassa tapahtuu" -tarinoissa on tyylikkäät kannet.
Näytettä

Tank Girl Nuggets One Shot (Image)
Alan Martinin kässäämää ja vaikkei mies toki olekaan Jamie Hewlett niin Rufus Dayglon kivasti piirtämää settiä katselee mieluusti -eri lähellä Hewlettin jälkeä ollaan kuitenkin. Miehen jälki toimi erinomaisesti jo Visions of Booga -alpparissa.
Näytettä

Walking Dead 68 (Image)
Ei varsinaisesti pitäisi kaivata esittelyjä...

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Viestejä: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Vs: Viikon sarjakuvat...mitä kannattaa lukea?
« Vastaus #67 : 08.12.2009 klo 22:28:01 »
Invincible Iron Man 21 (Marvel)
Salvador Larrocan kuvitus pelittää kivasti ja Matt Fractionin juoni kulkee paremmin kuin pottapäällä ikinä.

Hassua, joskus sitä vain sattuu olemaan täysin päinvastaista mieltä:
Salvador Larrocan kuvitus on pahimmillaan ja Matt Fractionin juoni kulkee tylsemmin kuin pottapäällä sitten Warren Ellisin Extremis mini-sarjan.
« Viimeksi muokattu: 08.12.2009 klo 22:33:23 kirjoittanut Michael Riddle »
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

Ami

  • Jäsen
  • Viestejä: 264
Vs: Viikon sarjakuvat...mitä kannattaa lukea?
« Vastaus #68 : 13.12.2009 klo 20:24:10 »
Laadukas sarjakuvaviikko takana:

Alan Moore: V niin kuin Verikosto
Kannattaa lukea, joskin ehkä englanniksi, niin sanaleikit säilyvät. Ideana gandhilainen totuus vapaudesta.

Alan Moore: Promethea 4 ja 5
Neljäs kannattaa lukea, viitosta suosittelen varauksella. Neljännessä osassa Prometheat vaeltavat kabbalistisen maailmankaikkeuden kerrosten läpi huipulle asti. Vaikka kerroksia ei käytetä samalla tavalla yleisen elämänfilosofian pohdintaan kuin 2. ja 3. albumissa, on eri paikat kuvattu yhtä upeasti kuin aiemminkin.
Viidennessä albumissa kohdataan lässähtävä maailmanloppu, ja valitettavasti myös Tom Strong. Viimeisssä luvussa sentään kootaan sarjan filosofinen sisältö yhteen.

Bryan Talbot: Alice in Sunderland
Sekava dokumentti tekijän kotikaupungista ja Liisa ihmemaassa -tarinan keksijästä toimisi paremmin elokuvana, cd-romina tai luentona (jollaista kerronnaltaan jäljitteleekin).

Lönkka

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 186
  • Life goes on (except for those who die)
Vs: Viikon sarjakuvat...mitä kannattaa lukea?
« Vastaus #69 : 13.12.2009 klo 21:23:07 »
Laadukas sarjakuvaviikko takana:

Hieno homma!
Tämä ketju on kuitenkin tarkoitettu kunkin viikon uusille, tuoreille julkaisuille.
(tyyliin uusin, juuri ilmestynyt/tällä viikolla ilmestymässä oleva Uncanny X-Men jne)

Tässä MR:n aloitusviestistä:
Esimerkiksi Graham Crackers listaa joka viikko uusimmat sarjakuvat.
Mutta mitä niistä oikeastaan kannattaa lukea?

Ami, listaamiasi vanhoja ja wielä wanhempia alppuja tms voi näppärästi käsitellä vaikka Luettua -ketjussa.
Löytyy tältä samalta alueelta...

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Viestejä: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Vs: Viikon sarjakuvat...mitä kannattaa lukea?
« Vastaus #70 : 24.12.2009 klo 07:40:37 »
No, eikös kaikista noista ole tainnut uusintapainos tulla ihan hetkittäin?
No, joo...mutta siis kokoelmia ja vanhempaa tavaraa kuitenkin pääasiassa tosiaan Luettua ketjussa. Ellei ole poikkeustapauksia, kuten esim. aiemmin Lönkan viittaama Alan Mooren Lost Girls. Ja tietysti jos kyse on "Directors cut" tai "hirveesti-huomionarvoista-extraa" versioista. V for Vendettan uusintapainoksessahan ei mitään uutta esimerkiksi ollut, mitä ei suom.kiel. kovakantisessa nähty.

Mutta nyt pistän tähän vähän Joulukuun satoa...
Koitan ensi vuoden puolella taas panostaa enemmän viikon uutuuksiin.
Tässä kuitenkin pukinkohttiin-itsellenne-tai-muille tyyppisiä ehdotuksia:
( Lista koostuu pääosin one-shoteista ja useimpia varten ei tarvitse minkäänlaista Wikipedia tutkintoa, riittää, että osaa lukea. )

MARVEL

What If? Secret Invasion
What If? World War Hulk
What If? Daredevil VS Elektra

DC

DCU Holiday Special 2009 #1
Dantes Inferno #1
Batman 80 Page Giant #1
Batman Arkham Asylum Special

Muut

Empowered One-Shot
A Very Zombie Christmas
Tank Girl Nuggets One Shot
Complete Alice in Wonderland #1
Giant-Size Grimm Fairy Tales 2009 Holiday edition
Lady Action Special One Shot

Kokoelmat

Chronicles of Solomon Kane TP Vol 1
Batman The Cult TPB New Printing
JLA Year One TPB New Printing
What if Classic TP Vol 06
Classics Illustrated HC Vol 7 Dr Jekhll & Mr. Hyde
Rocketeer Complete Collection HC Vol 1
Wonderful Wizard of Oz GN




Sitten vielä tämän viikon, ja vuoden viimeisen viikon tarjonnasta muutama sananen:

MARVEL tarjoaa seuraavaa minulle:

Erikoista:

Doctor Voodoo Origin of Jericho Drumm
-Kuka hitto tämä jäbä nyt oikeastaan on tarkalleen ottaen?

Punisher #12
-Hyvää Hallowee...ei kun Joulua. Minä en ennen tykännyt Tuomarista hirveemmin.
Nyt se on jo perheenjäsen!

Marvel 2010 Calendar #1
Origins of Siege #1
-Pitäähän sitä miehellä kalenteri olla. Ja Siegestä on hyvä tietää lisää. Molempia vain yksi per asiakas, tai näin ainakin Jenkeissä. Toivottavasti rantautuu tännekin. Eihän sitä kuitenkaan ilman kalenteria voi töihinkään mennä. Sitä tuppaa unohtamaan päiviä, eikä sitä edes kehtaa mennä, kun ei ole harrastukseensa liittyvää tyylitajuista kalenteria.

Sitä samaa:

Amazing Spider-Man #616
Captain America Reborn Who Will Wield The Shield
Fall of the Hulks Gamma
Fantastic Four #574
New Avengers #60
Thor #605
What If? Astonishing X-Men
What If? Spider-Man House of M

DC taas tarjoaa tämmöistä:

Erikoista:

Arkham Reborn #3
-Arkham on edelleen taiksana.

Blackest Night JSA #1
-Ollakseni rehellinen, tämä on ensimmäinen JSA lehteni. Toivottavasti innostun moista ihan lukemaankin.

Blackest Night #6
-Tähän onkin sitten hyvä päättää vuosi. Tarina muuttuu kokoajan mielenkiintoiseksi. Lisäksi kyse on ensimmäisestä eventistä, josta olen jaksanut lukea lähes kaikki julkaisut.

Sitä samaa:

Gotham City Sirens #7
Worlds Finest #3
Victorian Undead #2

sitten vielä kaikkea muuta minulle tyrkyllä olevaa:

Upouutta ja hirmu ihmeellistä:

Chimichanga #1
-Eric Powell (The Goon), pistää huumorinsa ja tyylinsä taas peliin aivan uudessa luomuksessa. Sopii myös kuulemma nuoremmille. Kertoo parrakkaasta tytöstä, ja tämän vaeltavasta sirkuksesta.

Garth Ennis Battlefields Happy Valley #1
-Dynamite Entertainmentin BATTLEFIELDS sarjan paluu by writer Garth Ennis. Kolmiosainen mini-sarja art by Paul Jason Holden. Englanti, Tammikuu 1942:
Austraalialainen Ken Harding pääsee ensimmäiselle tehtävälleen hyökkäyksessä Saksaan pommiryhmineen. Saattaa sopia myös sotasarjakuvasta kiinnostumattomille (kuten minulle).

Last Days of American Crime #1
-Rick Remender ( Punisher ) pistää tuulemaan lähitulevaisuuteen sijoittuvassa tarinassa. Viimeisenä ratkaisuna terrorismiin ja rikoksiin U.S.A.:n hallitus suunnittelee salaista broadcastia, joka pistää kuulijansa lopettamaan rikolliset ajatukset. Salatakseen tämän kansalta, hallitus järjestää häiriön digitaalisesti ladattavilla korteilla. Päähenkilö Graham Brick on rikollinen, joka ei ole ikinä saavuttanut isoa keikkaa. Graham päättää varastaa yhden korttien latausasemista, livahtaa ja elää loppuelämänsä rikkaana. Mutta media ehtii levittää uutisiin anti-kriminaalista broadcastia viikon etuajassa. Ja Grahamilla on nyt vain muutama päivä aikaa muuttaa vuosisadan rikoksensa...Amerikan viimeiseksi rikokseksi.

Sherlock Ninja #1 Curious Case of the Iron Monkey
-Salaperäinen tappaja vaanii Victoriaanisen Lontoon kaduilla.
Scotland Yard pyytää avukseen maailman suurinta etsivää, joka hallitsee ninjitsun.
Todisteet johtavat hänet mystisen Rauta Apinan luokse. Mutta meneekö kaikki kuitenkin mönkään (siis myös sarjan tason kannalta?)?

The Horsemen the Book of Olorun #1
-Muisnaisen Afrikan jumalat ovat valinneet heidät suojelemaan ihmisyyttä itseltään...haluua ihmisyys sitä sitten tai ei. Kuka hallitsee 8 kuolematonta?
Jaa, kai se lukemalla selviää...


Tuttua huttua juttua:

Wall-E #1
Beasts of Burden #4
Complete Dracula #5
Hellboy Bride of Hell One-Shot
Spartacus Blood And Sand #3


Ja nämä kokoelmat lähtee mukaan:

Brian Michael Bendis 10 Years at Marvel TP
Dead At 17 Afterbirth TP Vol 01
Green Lantern Chronicles Vol 2 TPB
Incredible Hercules Prem HC Mighty Thorcules
Marvel Zombies Return HC
X-Force Cable Messiah War TPB
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.

Lönkka

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 186
  • Life goes on (except for those who die)
Vs: Viikon sarjakuvat...mitä kannattaa lukea?
« Vastaus #71 : 25.12.2009 klo 23:25:12 »
Viime viikon satsista ei ihmeemmin erottunut juuri mikää, joskin NExt Issue Project 2:ssa (Image oli mukana myös aina niin loistavaa Paul Gristiä.

Beasts of Burden 4 (Dark Horse)
Crossed 8 (Avatar)
Detective Comics 860 (DC)
Fall of Hulks Gamma (Marvel)
Eipä muuten kiinnosta, mutta kynässä John Romita JR
Garth Ennis Battlefields Happy Valley 1 (Dynamite)
Invincible 69 (Image)
Last Days of American Crime 1 (Radical) Ainakin taannoinen näytenumero pelitti eri hyvin.
Northlanders 23 (DC) Leandro Fernandez on kuvittanut hienosti nykyisen Plague Widow -stoorin. Näytettä
Powers 2 (Marvel)
Usagi Yojimbo 125 (Dark Horse)
Winterworld -kokooma (IDW) 80-luvun mainio vanha Eclipse -sarja koottuna yksiin kansiin ja bonarina mukana aiemmin juolkaisematon jatko.

Kommentit vähissä kun on hieman kiire...

Lönkka

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 186
  • Life goes on (except for those who die)
Vs: Viikon sarjakuvat...mitä kannattaa lukea?
« Vastaus #72 : 10.01.2010 klo 14:32:35 »
Kuluvan viikon huomionarvoisimmat:

B.P.R.D.: King of Fear 1 (Dark Horse) Ei mennä tässä sarjassa edellenkään kohti parempaa mailmaa. Näytettä

King City 4 (Image) Yksi parhaimmista sarjakuvista tällä hetkellä ja vieläpä tavallista isommassa koossa. Brandon Grahamin jälki on jotensakin niin rennon ja luontevan oloista sekä taustat ovat täynnä pieniä yksityiskohtia. Vielä pari numeroa ja aletaan pääsemään matskuun jota Tokyopopin alpussa ei ollut. Näytettä edellisestä numerosta

Orc Stain 1 (Image) Mielenkiintoiselta tuntuva ja valtavirrasta poikkeava fantasiasarjakuva jossa hahmot ovat pääasiassa örkkejä. Näytettä

Stumptown 2 (Oni Press) Sangen hyvin toimiva dekkaritarina. Eka osa pelitti ihan tolkuttoman hyvin; tämä kakkonen ei yltänyt samalle tasolle, mikä olisikin ollut pieni ihme. Tekstistä vastaa joku Greg Rucka... Näytettä

Tank Girl : Skidmarks 2 (Titan Books) Vastustamatonta perseilyä loistavasti esitettynä. Numerossa tutustumme myös Tank Girlin kouluaikoihin. Näytettä

Lönkka

  • Jäsen
  • Viestejä: 4 186
  • Life goes on (except for those who die)
Vs: Viikon sarjakuvat...mitä kannattaa lukea?
« Vastaus #73 : 10.01.2010 klo 14:55:10 »
Ensi viikolle lupailtuja:

Catwoman 83 (DC) Viime vuonna hyllytettyyn sarjaan tulee uusi numero Blackest Nightiin liittyen eli ei mitään niin huonoa ettei jotain hyvääkin. Taitaa kyllä jäädä vain yhdeksi lämmittelynumeroksi eikä sarjan uudelleen starttaamiseksi. Sääli sillä etenkin alkupää oli aivan tolkuttoman upeaa matskua (mutta niinhän Darwyn Cookella aina), mutta kyllä sarjaa loppuun asti jaksoi silti lukea. Näytettä ei löydy kuin Adam Hughesin kannesta mikä ei kerro sisällöstä sitten tuon taivaallista.

Daffodil 1 (Marvel/Soleil) Marvelin eurosarjisalamerkki pukkaa vampyyrisarjan ulos. Enimmäkseen nämä Soleilit ovat toimineet vallan mainiosti, mutta esim tuore Kookaburra K oli ihan kauheaa kuraa.

Daytripper 2 (DC)  Veljespari Gabriel Bá and Fábio Moonin mahdottoman komea ykkösnumero saa jatkoa. Tämä on ehdottomasti viikon kovin sarjakuva! Näytettä ykkösnumerosta

Punishermax 3 (Marvel) Jason Aaron pistää Kingpinin taustatarinan uusiksi. Pari ekaa numeroa toimivat yllättävän hyvin eikä vähiten Steve Dillonin kuvituksen vuoksi. Näytettä

Doctor Phantomizer

  • Kesyttämätön outolintu
  • Jäsen
  • Viestejä: 6 253
  • Bite from the dust til the dawn
Vs: Viikon sarjakuvat...mitä kannattaa lukea?
« Vastaus #74 : 10.01.2010 klo 15:28:44 »
Catwoman 83 (DC)
Sääli sillä etenkin alkupää oli aivan tolkuttoman upeaa matskua, mutta kyllä sarjaa loppuun asti jaksoi silti lukea.

Uskallan veikata, että kunhan maltamme odottaa, saattaa Gotham City Sirensissa olla luvassa myös hahmon sooloseikkailuja. Onhan lehdessä nähty kaikkea muutakin mitä "ei pitäisi" lehdessä olla. Juuri Catwomanin takia rupesin tuota seuraamaan. No, toivossa on hyvä elää...
"Ollie, the only people who have to worry about Big Brother are the people who are doing something wrong."-Green Lantern, Hal Jordan.