Kirjoittaja Aihe: ⚠⚠⚠ £ar$ Brosch¥r ⚠⚠⚠  (Luettu 2297 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

KUOLEMA

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 6
⚠⚠⚠ £ar$ Brosch¥r ⚠⚠⚠
« : 22.09.2016 klo 13:04:49 »
Muistaako joku Ilta≈Sanomissa ilmestynyttä erittäin absurdia (Tilsa tuli hieman mieleen) piirtäjää Lars Broschyr? Nimi oli kirjoitettu otsikon tyyliin. Kaksi yksiruutuista muistan häneltä nähneeni. Yritin kysyä IS:sta asiaa, mutten saanut vastausta — meniköhän oikeaan osoitteeseen...? Nämä stripithän siis olivat lehden sivuilla joskus kauan sitten; circa 2000, sanoisin.

Ja sitten voisin vielä kysyä samassa aviisissa ilmestynyttä sci-fi-tyylittelyä samalta piirtäjltä, joka teki kuvituksen "Naisen kanssa" sarjaan aikoinaan HS:n NYT-liitteessä. Onko sitä julkaistu?


Kiitos!

Timo Ronkainen

  • professionaali amatööri, sarjakuvaneuvos
  • Toimittaja
  • *
  • Viestejä: 19 498
  • "Ja rangaistus on greippi!"
Vs: ⚠⚠⚠ £ar$ Brosch¥r ⚠⚠⚠
« Vastaus #1 : 22.09.2016 klo 16:10:00 »
Jaa. Onkohan Stephane Rosse ollut Iltiksen kuukauden kotimaisessa... Olikohan jossain listausta kaikista Kuukauden kotimaisista. Niitä on ainakin julkaistu uusintoina Kuukauden kotimaisina klassikkoina Iltiksen kotisivuilla. Mahtaisiko löytyä... ?

Lars Broschyr ei valitettavasti soittele kelloja laisinkaan.

EDIT: no perkules! Ilta-sanomien kuukauden klassikko on kadonnut tyystin verkosta!?

Timo
« Viimeksi muokattu: 22.09.2016 klo 16:14:46 kirjoittanut Timo Ronkainen »

Divine

  • Sykkivä
  • Jäsen
  • Viestejä: 878
  • Rega flexis mur!
Vs: ⚠⚠⚠ £ar$ Brosch¥r ⚠⚠⚠
« Vastaus #2 : 23.09.2016 klo 12:55:45 »
Googlen mukaan Lars Broschyr on Lehtipuu Oy:n aputoiminimi. Saman firman toinen aputoiminimi on L. Pamfletti. Yrityksen puheenjohtajan nimi on Lauri Lehtinen, joten veikkaan, että aputoiminimet ovat väännöksiä siitä. Yhteys sarjakuvantekijään jää tuntemattomaksi.

Divine

  • Sykkivä
  • Jäsen
  • Viestejä: 878
  • Rega flexis mur!
Vs: ⚠⚠⚠ £ar$ Brosch¥r ⚠⚠⚠
« Vastaus #3 : 23.09.2016 klo 12:59:11 »
Olisi pitänyt tutkia asiaa vielä vähän aikaa ennen edellistä postausta. Lehtipuu Oy:n Lehtinen on todella tämä Lars Broschyr. Facebookista löytyi.

« Viimeksi muokattu: 23.09.2016 klo 13:01:51 kirjoittanut Divine »

KUOLEMA

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 6
Vs: ⚠⚠⚠ £ar$ Brosch¥r ⚠⚠⚠
« Vastaus #4 : 23.09.2016 klo 21:06:23 »
Olisi pitänyt tutkia asiaa vielä vähän aikaa ennen edellistä postausta. Lehtipuu Oy:n Lehtinen on todella tämä Lars Broschyr. Facebookista löytyi.

Loistavaa! Juuri tämä. Ei sattumoisin olisi muita? (Itse en ole facebookissa tmv.)

Vielä parempi oli sellainen, jossa mies käveli jossakin (katolla?) ja siinä oli muistaakseni liikennemerkkejä ja mitä lie. Naurettavan älytön ruutu oli, sen muistan!
« Viimeksi muokattu: 24.09.2016 klo 10:45:51 kirjoittanut KUOLEMA »

Divine

  • Sykkivä
  • Jäsen
  • Viestejä: 878
  • Rega flexis mur!
Vs: ⚠⚠⚠ £ar$ Brosch¥r ⚠⚠⚠
« Vastaus #5 : 24.09.2016 klo 11:21:52 »
Niitä on tuolla sen kuvien seassa, ei taida olla kuin pari. En tiedä tartteeko edes olla FB:ssa, että pääsee selaamaan, kun Lehtisen kuvat ovat julkisia. Tämä on allekirjoitettu Lorenzo Pamfletin nimellä:


KUOLEMA

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 6
Vs: ⚠⚠⚠ £ar$ Brosch¥r ⚠⚠⚠
« Vastaus #6 : 24.09.2016 klo 11:33:06 »
Niitä on tuolla sen kuvien seassa, ei taida olla kuin pari. En tiedä tartteeko edes olla FB:ssa, että pääsee selaamaan, kun Lehtisen kuvat ovat julkisia.

Ei pääse katsomaan valitettavasti. En ole itsekään nähnyt kuin tuhlaajapojan ja sitten tuon edellisessä viestissäni kuvailemani, joka olisi kyllä mahtavaa nähdä!

KUOLEMA

  • Uusi jäsen
  • Viestejä: 6
Vs: ⚠⚠⚠ £ar$ Brosch¥r ⚠⚠⚠
« Vastaus #7 : 24.09.2016 klo 15:48:30 »
Otin taitelijaan itseensä yhteyttä – josko löytyisi hänen arkistoistaan etsimäni.