Steve Holland: "And for fans of Rick Random -- and potential fans who just haven't seen his adventures yet -- I'm editing a collection of the stories that will
be appearing next September from Carlton. The contents haven't been
finalised yet but it will be mostly, if not completely, episodes drawn
by Ron Turner and will include most, if not all, the stories written by
Harry Harrison (who wrote four of these 64-page strips)."
Eikös tuo lainattu kuva ole juuri se vanha versio?
Linkissä (tai siis jutussa, johon linkki vie), jos jaksoit sitä klikata, selitetään kuinka kansikuva syntyi kolmea eri ruutua yhdistelmällä.
Luinko linkin takaiset tekstit siis liiankin tarkkaan?
Eihän avaruusetsivä Rick Random ole ollenkaan kalkkunascifiä!
onpas.
lassi ja leevi on ahdistuneen lapsen kuvaus, supersankarit roskaa ja Rick Random ehdottomasti kalkkunascifiä.
Vaikka olisi kovissa kansissa
Kaivoin esiin kaapista Juhla-Korkeajännitykset, kahdeksan osaa. Vitonen on vähän huonossa hapessa, mutta loistokamaa nämä ovat.
Nyt haluamme NÄKÖISPAINOKSET Korkeajännityssarjasta. Egmont haloo!
Ai joo, Williams tuon ekan ainakin olikin julkaissut Korkkarin 20-vuotisjuhlan kunniaksi.
!!!! Ehdottomasti näköispainoksia kehiin, ja nimenomaan niistä tosi vanhoista ensimmäisistä korkkareista.
Pitäisikin ne näkkärit saada kirjakauppoihin vaarille 60-vuotislahjaksi.
Toivottavasti tarkoituksena on julkaista järjestyksessä kaikki mm 50-luvulla ilmestyneet Korkeajännityssarjan numerot. Nuo ei-sotasarjat ovat kyllä aivan parasta settiä omasta mielestäni ja aika arvokkaita hankittavia alkuperäisinä. Tosin taitavat näkkärit vaikuttaa alkuperäisten vuosikertasidosten hintaan jollain tavalla??
Ekku
Eikä tuo ole ainoa uusio-korkkari mikä on nyt ilmestynyt: On tullut myös tämä pieni palikka suomalaisen sarjakuvan historiaa:
https://www.sarjakuvakauppa.fi/ylivoimaa-vastaan.html
Laitanpa tähän kuvankin vuosien 1968-1999-2017 painoksista.
olikos tuo 1999 painos semmoinen missä oli Hotin sarjan lisäksi joitain brittiläisiä juttuja (hassuja) Suomen talvisodasta?
Super Detective Libraryssä seikkaili myös Rip Kirby!
Google it!
https://www.google.fi/search?q=super+detective+library+rip+kirby&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=oxAs7kMGIlrvoM%253A%252CroFEXYD7rFLHdM%252C_&usg=__sjyRdVj4f3KMkTau5-QhcGw8llI%3D&sa=X&ved=2ahUKEwiJ0fCghbXaAhXEIpoKHeRYAQ4Q9QEwAHoECAAQMg#imgrc=_
Ei kai näitä silloin suomeksi korkkareissa tullut?
Upeaa nähdä millaisia sarjoja tulee.
Kari Leppänen kommentoi Korkeajännityssarja 1954 julkaisua
https://karileppanencomics.fi/EGMONT%20KORKKARIPAKETIT.htm
Niin, nyt ei siis ollu edes niitä kansia!? Moogilta esipuhe! Ei tapahu.
Timo
Niin, nyt ei siis ollu edes niitä kansia!?
Timo
Rick Random vrt. Suomi vs. Englanti:
Ompas tekstiä lyhennetty/köyhdytetty suomiversioon.
Vähän kuin tuotaisiin Mona Lisa -taulu Ateneumiin näytteille ja peitettäisiin katselijoilta osa maalauksesta ='0/.
Taidokasta tekstausta englanniksi, ja tosi tiivistä - olisiko moista käsintekstauksen mestaria Suomesta sarjakuviin tuolloin 50-luvulla edes löytynyt?
Tarjolla myös lisää kielivertailuja!
Varmaan tiedättekin, että kirjoitan tietokirjaa suomalaisen sarjakuvalehdistön vaiheista. Mutta nyt tuli vastaan todella salaperäinen ja mystinen Rick Random -korkkari! Tätä ei löydy mistään listoista! Tietääkö kukaan mikä ihme tämä on? Onko tämä se legendaarinen 6/1953, josta on huhuttu vuosikymmenet, mutta jonka olemassa olosta ei ole oltu varmoja? Tätä ei ole edes Moogin arkistossa.
Lisää kuvia sisällöstä täältä. (https://drive.google.com/drive/folders/12ym-98Yq2WJcWHO2WAIVqR-eA2JFmdNY?usp=share_link)
Timo