Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Kotimaiset sarjakuvat => Aiheen aloitti: Jarkko Sikiö - 10.04.2008 klo 19:43:07
-
Hannalla ei ole vielä omaa ketjuaan, vaikka onkin ehtinyt julkaista jo toisen omakustanteen nimeltään Kaikki omiaan. Sen arvostelu (http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=1048) on nyt lisätty Kvaakiin.
Osa stripeistä sijoittuu Karhupuistoon (http://www.narttu.net/nettinarttu/sisalto.html), jonka avulla saa maistiaisen Kaikki omiaan -julkaisusta.
-
Must Hanna on paljon parempi kuin tuosta arvostelusta voisi päätellä. Naispuolinen Happy Horse. Paitsi pointtia välillä enemmän kuin pelkkä housut nilkoissa -shokeeraus.
-
Periaatteessa piirrostyyli ei satunnaista lukijaa vakuuta, mutta sisältö on kyllä rautaa.
Timo
-
Totta, sisältö rokkaa kybällä, harvinaista että joku tekee nykyään "kantaaottavaa" sarjakuvaa ja vieläpä vastavirtaan, nythän pitäisi pääministerin mielestä pitää päänsä kiinni jos ei ole kivaa sanomista yhteiskunnasta.
Hyvä H Arvela!!!
-
Minuun kolahti Mistä on pienet tytöt tehty vielä paljon kovemmin kuin Kaikki omiaan. Ei ole huono silti jälkimmäinenkään.
-
Minuun kolahti Mistä on pienet tytöt tehty vielä paljon kovemmin kuin Kaikki omiaan. Ei ole huono silti jälkimmäinenkään.
Allekirjoitan tuon myös. Mistä on pienet tytöt tehty on ilkeilyssään hervoton, klassikon aseman ansaitseva opus. Mutta hyvää shittiä on myös "Kaikki omiaan". Itämetroseksuaali, heh heh.
-
Hanna Arvelan uusimman teoksen pääosassa on bussikuski.
Kaikilla on mielipide bussikuskeista. Yleensä vähä-älyisiksi möhömahoiksi leimatut linja-auton kuljettajat tuomitaan helposti ihmiskunnan pohjasakaksi. He eivät tervehdi, he ajavat pysäkkien ohi kiusallaan ja mahdollisesti haisevatkin pahalta. Sanoisitko Kuskille Päivää ravistelee näitä ennakkoluuloja ja kyseenalaistaa ihmisten käytöstä niin bussikuskeja kuin muitakin asiakaspalvelualan työntekijöitä kohtaan.
Sanoisitko Kuskille Päivää kaupoissa nyt.
-
Kaikilla on mielipide bussikuskeista. Yleensä vähä-älyisiksi möhömahoiksi leimatut linja-auton kuljettajat tuomitaan helposti ihmiskunnan pohjasakaksi. He eivät tervehdi, he ajavat pysäkkien ohi kiusallaan ja mahdollisesti haisevatkin pahalta. Sanoisitko Kuskille Päivää ravistelee näitä ennakkoluuloja ja kyseenalaistaa ihmisten käytöstä niin bussikuskeja kuin muitakin asiakaspalvelualan työntekijöitä kohtaan.
Hyvä mainos. Ensin isketään tiskiin ennakkoluuloja oikein olan takaa, ja sitten "ravistellaan" niitä.
-
entinen naapuri ja kaveri on TUKLn palveluksessa.
Täytyy muistaa vinkata että alan miehistä ja naisista on oikein "ammattikirjallisuutta"
-
Suosittelisin tätä kyllä myös tai varsinkin asiakkaille. Keskivaiheilla on onnistuneesti kuvattu, miten kuskin mahdollinen alkuinnostus hiipuu vuosien varrella mökötykseksi.
En muuten usko, että Arvela olisi ottanut tähän vaikutteita Jupulta tai Hagelbergiltä, vaikka kumpikin saattaa toki tulla lukiessa mieleen.
Tavallaan aika riipaiseva kirja. Mua kyllä välillä myös nauratti.
-
Arvela käsittelee bussilla liikkumisen onnea ja autuutta myös julkaisussa Raivoa ja lamaannusta: Kiilan albumi 2010 (http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=1385).
-
Pieni veronkierto-opas (http://dynamic.hs.fi/arkku/tiedostot/23737790pvo.pdf) ja siihen liittyvä Nyt.fi-juttu (http://nyt.fi/a1305929282505) jättävät sanattomaksi.
Unohtui tuosta vielä sellainen "epäkohta", että on edullisempaa lastenlasten periä isovanhempansa kuin lasten on periä vanhempansa.
"Jokainen voi itse miettiä, kannattaisiko nämä lait muuttaa vai ei."
On vielä miettiminen sentään sallittua. Mitä jos mietitään vaikka sellaista, että poliittinen oikea ja vasen kiertyvät toisiaan kohden siten, että ne lopulta yhdistyvät. Kumpikin laita nimittäin tarvitsee raskaan valvontakoneiston ja on kansalaisten kannalta aivan sama missä poliittisessa laidassa ollaan, kun pamputetaan.