Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Sarjakuvaelokuvat, televisiosarjat ja animaatiot => Aiheen aloitti: Johannes - 14.03.2008 klo 23:44:05
-
Liekkö joku huomannut, että juutuubilla on nähtävissä vanhoja Disneyn Silly Symphonies -juttuja aikamoinen määrä. Esim. Jazzsaaren ja Sinfoniasaaren välinen sota. Ne olivat välillä kadoksissa
Itse päädyin niille sivuille Swing Symphony Cartoon 1945 - Jack Teagarden kautta.
-
Filmien löytyminen kutakuinkin sattuman kautta yllätti iloisesti, eikä iloliemellä ollut osuutta siihen, kun on tiedossa se, kuinka tarkka Disney -firma on tekijänoikeuspuolen suhteen. Saas nähdä, kuinka pysyväisiä filmit tuubissa nyt ovat.
Aikoinaan tuli pantua erilaista tuubin materiaalia suosikkeihin, mutta kun Google hankki sen omistukseensa, monen pätkän kohdalla ilmestyi tieto, että on poistettu tekijänoikeudellisista syistä. Näin kävi esimekiksi Dean Martinin ainoan musiikkivideon Since I met you baby kohdalla, tehty kenties 1984 kieppeillä mutta sekin löytyy taas.
-
Onhan siellä paljonkin piirrettyjä klassikoita, ja lisää tulee. Kumma kun ei kielletä
Kauan pannassa olleita WW2:n aikaisia filmejä näkyy tosiaan ilmaantuneen tuubiin: Der Fuehrers Face, The Spirit of '43, jossa on mukana skottiasuinen poskipartainen kakkularillinen ankka, Victory Trough Airpower -traileri jne.
Liittyyneeköhän sallivuus Irakin sotaan vai USA:n sisäiseen kontrollihenkisyyteen valtio- että paikallistasolla (lököttävistä farkuista sakot...)