Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvamarkkinat => Tapahtumat, näyttelyt ja koulutus => Aiheen aloitti: Petteri Oja - 02.10.2007 klo 09:53:02
-
Pannaas nyt tästäkin vihdoin oma aihe. Turun Kirjamessuilla on tarjolla myös sarjakuvaohjelmaa. Sekä Turun Sarjakuvakerholla että Scifi-seuralla on oma looshinsa A-hallissa koko messujen ajan, ja lavallakin ollaan. Tämmöisiä poimin ohjelmasta:
PE 5.10.
11.20 Jari Lehtinen ja mangan mestarit (Fiore, A-halli)
13.00 Sammakon sarjakuvatunti: Milla Paloniemi & Mari Ahokoivu (Fiore, A-halli)
LA 6.10.
11.20 Juba ja kymmes V & W -alppari (Agricola-lava, A-halli)
13.10 Pienkustantajat-paneeli, mukana P. Oja (Kirjakahvila, B-halli)
13.40 Milla Paloniemi - taas! (Fiore, A-halli)
14.40 Simo Frangen: Pahkasika 2 (Fiore, A-halli)
15.00 Jrock, manga ja anime (Anni Polva -lava, Auditorio 2)
15.30 Janne Kemppi ja mangan suosion salaisuus Suomessa (Anni Polva -lava, Auditorio 2)
17.00 Anna Stenman: Mangan piirtäminen ja julkaiseminen Suomessa (Anni Polva -lava, Auditorio 2)
17.10 Pienlehti-paneeli, mukana T. Ronkainen (Kirjakahvila, B-halli)
SU 7.10.
14.40 Sarjakuva Turussa! Tursalaiset näytillä (Kirjakahvila, B-halli)
Koko ohjelma löytyy tuolta: http://www.turunmessukeskus.fi/index.html?n=10376
-
Epävirallisempaakin ohjelmaa on. Huhujen mukaan scifisteillä on omat jatkonsa - ja viralliset kirjamessupirskeethän pidetään Dynamossa. Erityisesti suosittelen sunnuntain tursaohjelmaa, sillä Tursa nyt on vaan Tursa.
-
Anni Polvan ylitse kävellään huolestuttavan manga gånger.
Mutta pyöräyttäkääpä etevät messut!
Jatketaan siitä sitten Helsingissä.
Ja Necrocomiconissa.
Battler Brittonin Ennis-savotan ennakkokappaleet tulivat.
Niin minäkin.
-
Kylläpä Millalla on tosiaan kysyntää... Töiden puolesta olisi tarkoitus matkata Turkuun perjantaiksi, ja tavoitteena olisi päästä ainakin tuota Sammakon sarjakuvatuntia katsomaan.
-
Anni Polvan ylitse kävellään huolestuttavan manga gånger.
Anni Polvaa sarjakuvana - mangatyyliin tehtynä!! Olkoonkin että kyse oli nyt lavasta. ;D
Timo
-
Kirjamessujen LIKE-ohjelmaa löytyy mm näistä litanioista klikkaamalla:
http://www.like.fi/ajankohtaista.php
http://www.janoscartoon.com/index.php?655
-
Meikä on myös signeeraamassa muistaakseni klo 13.50 (tai siis tuon haastattelun jälkeen) BTJ:n osastolla... Hih.
Mua saa sitten opastaa ja hoivata Turussa, kun en oikeen kaupunkia tunne... Iltajuhlista ynnä muista saa ilmoitella :)
Tuun jo huomenna klo 8.01 Turkuun ja lähden vasta lauantaina illalla (tai päivällä en oo vielä päättänyt) pois... Olis kiva nähdä kaikkia tuttuja, kun voipi olla viiminen mahdollisuus siihen ainakin puoleen vuoteen (nyyh)...
-
... Olis kiva nähdä kaikkia tuttuja, kun voipi olla viiminen mahdollisuus siihen ainakin puoleen vuoteen (nyyh)...
Allez, bon courage!
Muistat vaan sitten päivittää blogia, niin kaikki näkee sinun kuulumiset vaikket sinä näekään kaikkia.
-
Meikä on myös signeeraamassa muistaakseni klo 13.50 (tai siis tuon haastattelun jälkeen) BTJ:n osastolla... Hih.
Onneksi olkoon Mari uudesta kirjasta ja haastattelusta kirjamessuilla! ;D
Jos mua näkyy, tuu nykiin hihasta ja päinvastoin!
-
Hei tulkaa illalla mun avajaisiin klo 19 Cosmic Comic Caféseen! Luvassa muotokuvia uusista ja vanhoista ystävistä. Ei kyllä kauhean sarjakuvamaisia, sori :-[
Mutta ois muutenkin niin kiva nähdä, en nähnyt sarjisfestareilla ketään tai siltä ainakin tuntui. En tiedä vielä pääsenkö kirjamessuille la/su, riippuu siitä onnistuuko yöpaikkaviritys vai ei.
-
Hei tulkaa illalla mun avajaisiin klo 19 Cosmic Comic Caféseen! Luvassa muotokuvia uusista ja vanhoista ystävistä. Ei kyllä kauhean sarjakuvamaisia, sori :-[
Jeah babe; kyllä pitää tulla katsomaan. Seiskalta sitten - tulkaa muutkin! Turstaväestä ainaskin mää ja Petteri ollaan tulossa. :)
-
Se vähä mitä ehdin tapahtumasta kokea ennen kuin oli aika rientää seuraavaan herätyskokoukseen seuraavaksi päiväksi oli yksinomaan positiivista.
Olin kyllä valmistautunut puhumaan äidinkielen opettajien nurkassa äidinkielen opetuksesta, mutta minulta kysyttiinkin vain mangasta. :o
Herra Curtvile oli antoisa haastateltava. ;)
-
Haastattelun tärkein anti oli varmaankin se yes sequitur, että "anime lähtee lapsesta potkimalla". Muistkaa kunnon kengät ettei jalkaan satu!
Nyrok Dolls heitti (musiikillisesti) parhaan keikkansa ja muitakin asioita tapahtui.
Kiitos Mari ja Norpatti, hyvä juttu tuli ja pääsinpä ohessa kuittailemaan Paretskoillekin 20 v. takaisesta väitteestään, että "sarjakuvakerhoilu urauttaa sarjakuvantekijän". Paretskoi on edelleen maamme eturivin miehiä.
-
Turun kirjamessut on koettu ensimmäistä kertaa. Ei hassumpi tapahtuma. Pahempaa ryysistä ei perjantaina ollut eivätkä samaan aikaan tapahtuvat haastattelutkaan puurouttaneet toisiaan. Kävin itse kuuntelemassa Aino Havukaisen ja Sami Toivosen tarinointia Tatun ja Patun tiimoilta ja koko ajan sanavalmiimmaksi muuttuvan Millan ja Marin yhteishaastattelua.
Sarjakuvapuolelta mukaan tarttui uusi Ankardo ja tarjouksessa ollut "Tuhman rotan tarina". Antikvariaattien pöydissä olivat hinnat ainakin kohdillaan. En edelleenkään suostu maksamaan 50 euroa ensimmäisestä Arne Ankasta. No, romahdutin talouttani kuitenkin investoimalla pariin kirjaan, ja rahaa olisi epäilemättä palanut enemmänkin jos levy- ja keräilymessut olisivat avanneet Messukeskuksessa jo perjantain puolella. Ehkä hyvä näin.
Heikki Ylikangasta ja Nyrok Dollsia olisi ollut myös hauska kuunnella, mutta nyt piti lähteä jo neljän aikaan takaisin Tampereelle. Mitäs biisejä keikalla muuten kuultiin?
-
Siinäpä oli Turun kirjamessut. Ja ihan mukava tapahtumahan se tänä vuonna oli - ei vähiten siksi, että Turun Sarjakuvakerho oli menossa hyvin mukana ja sarjakuvakauppakin kävi.
Torstaina laitettiin Petterin ja MK:n voimin Sarjakuvakerhon messuosasto pystyyn. Siitä tuli ihan kelvollinen, Petterin olohuoneen matto oli hyvässä käytössä. Perjantaina oli sarjakuvaohjelmaa ensin tapahtumapaikalla, myöhemmin sarjakuvaväkeä kokoontui Cosmiciin, Dynamoon ja vielä kerran Cosmiciin. Sekä siitä edemmä.
Lauantaina olin ihan pihalla kirjamessuilta, kun olin touhottamassa hulppeita Kasviskekkereitä. Marin ja Rojunkin piti tulla syömään, mutta eivät tulleet - ja olisi syytä harmittaa, sillä ruoat olivat aivan älyttömän hyviä. :angel:
Illalla käväisin pikaisesti kirjamessupirskeissä Dynamossa naureskelemassa Tursaporukalla ja Tursaporukalle, mutta karkasin jo ajoissa kotiin, sillä Dynamoa nyt en vaan paikkana jaksa. Väsyttikin.
Tänään vasta ehdin aukioloaikana kirjamessuille. Mukavaa oli, eikä ihan tajutonta tungostakaan. Kirjojen hinnat olivat pääosin tosi kovia opiskelijabudjetille, joten tiirailuksi pääosin jäi. Juri Nummelinin toimittaman pulp-novellikokoelman toki hankin ja pari tarjouskirjaakin kassiin tiensä löysi, mutta suurilta ostoksilta vältyin. Pari käytettyä vinyyliä toki sentään levymessupuolelta löysin.
Turun Sarjakuvakerho esitteli kahdenkymmenen minuutin tehopaneelissa turkulaista sarjakuvaa ja Tursaa ja sarjakuvaa ylipäätään. Kuulijoita oli kaksikymmentä, heistä ehkä kolme oli aiemmin tuntemattomia tyyppejä. Missä olette, suuret sarjakuvia rakastavat massat, jotka siilejä ja virtasia koteihinne kannatte, kun pöydän takana puhuttiin asiaa! Kysynpä vaan!
Mutta joo, kivaa oli - ja mukavinta tiettenkin oli nähdä taas tuttuja eri puolilta maata pitkästä aikaa. Jei! :-*
-
... ja tosiaan, Kvaak.fi sai myös ilmaista julkisuutta Millan ja Marin haastattelutuokion aikana!
Divaripuolella olisi ollut kaikenlaista jännää, mm. edesmenneen Pekka Siitoimen kansallissosialistis-okkultistisia kirjoituslehtisiä.
-
Turkulaiset divaristithan ne Peeter Siitoimen muagis-occulttiset tieto läsyt korjasivat talteen ja pistivät myyntiin 3-4 -kertaisilla hinnoilla... nyt herr kansleri Siitoisen "tietoteokset" leviävät pitkin ja poikin maata paljon tehokkaammin kuin ikinä Pekkan eläissä.
Nyrok Dollsien soittolista oli aika engelskapainotteinen, aika perusrokkiva soittivat iloisilta 1960- ja 1970-luvulta... biitlesiä, rollareita, europoppia...
-
Marin ja Rojunkin piti tulla syömään, mutta eivät tulleet - ja olisi syytä harmittaa, sillä ruoat olivat aivan älyttömän hyviä. :angel:
Ja kyllä harmittaakin, olis ollut kiva tulla syömään mutta meillä venähti aamu vaan niin pitkäksi... Nyyh ei saa olla vihainen :'(
Oli kivaa turussa, kiitos kaikille seurasta! Millan kanssa oli huippua olla Kataiston haastateltavana, tuli niin pro olo!
BTJ oli hommannut komean hotellihuoneen, ja muutenkin oli mahtavaa tutustua enemmän BTJ:n porukkaan.
Mattia ois pitänyt ehtiä jututtamaan, mutta ehdin vaan sanoa "hei"... Muutenkin olin vähän vaisulla tuulella, kun seuraava matka häämötti jo mielessä...
Kiitos rojulle hengailuseurasta ja musiikista!
JA HUH mikä kirjasto teillä nykyään on turkulaiset!! Iski kyllä paha kirjastokateus!!