Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Eurooppalaiset sarjakuvat => Aiheen aloitti: Hazart - 18.11.2003 klo 12:04:50

Otsikko: Loiselin Peter Pan
Kirjoitti: Hazart - 18.11.2003 klo 12:04:50
Pidän Loiselin Peter Pan sarjasta. Muita tuotoksia häneltä minulla ei olekaan. Tietääkö kukaan onko hänellä omaa saittia internetin syövereissä?

Erityisesti pidän hänen lennokkaasta omaperäisestä tavasta piirtää ja värien nerokkaasta käytöstä tunnelman luomisessa.

Diggaileekos kukaan muu täällä hänen teoksistaan?

Kiitos vastauksista!

Hazart
Otsikko: Re:Loisel?
Kirjoitti: Timo Ronkainen - 18.11.2003 klo 12:22:22
Hienoja ovat Loiselin jutut. En ihan ykkösfani ole, mutta taidolle ja tyylille pitää hattua nostaa.
http://www.regisloisel.com/
Otsikko: Re:Loisel?
Kirjoitti: Hazart - 18.11.2003 klo 12:45:17
Mahtavaa kiitos!

Yks päivä yritin ettiä tätä sivustoa googlella, mut en löytänyt millään. Hahahaha! Nörtin vikaa ei ole vissiin ihan tarpeeksi.

Ihmettelen, että Peter Panista ei ole näkynyt  suomennettuna osia kolmosen jälkeen. Eikä muitakaan Loiselin töitä paitsi se joku, jossa on se paksu paljasnapainen nainen kannessa. Joku voisi julkaista ne tai sitten pitää tilata englanninkielisenä jostain!

Piis!

Hazart
Otsikko: Re:Loisel?
Kirjoitti: Jurpop - 23.12.2003 klo 13:59:47
Loiseliltahan on suomennettu myös se eroottinen hämärän jotain?

Mulla on myös ruotsinkielisenä aikoinaan Casablancassa ilmestyneenä tuota La Quetea. Sekin mukavaa.

Peter Pan harmittaa kun näytti jäävän noinkin kesken. Ranskani on onnetonta ja haluaisin lukea tarinan loppuun.

Otsikko: Re:Loisel?
Kirjoitti: VesaK - 23.12.2003 klo 15:52:25
Regis Loisel, tuo Kemissäkin visiteerannut mukava partasuu, voitti Angoulemen Grand Prixin tänä vuonna, eli luvassa on sitten jättinäyttely tammikuun festivaaleille.
Hämärän juhlat taisi olla tuon Jalavan julkaiseman albun nimi. Loisel piirtää mukavan realistisesti ja rehevämmin kuin vaikkapa Milo Manara. Juonetkin ovat (ainakin nykyään) parempia.
Otsikko: Re:Loisel?
Kirjoitti: Hazart - 28.12.2003 klo 23:27:55
Ketähän voisi painostaa suomentamaan loput Peter Panit. Vastuutonta julkaista vain osa ja jättää fanit ruikuttamaan rannalle. No rahahan se ratkaisee. Julmettua!

GRRR! ;)
Otsikko: Re:Loisel?
Kirjoitti: Juha Kouvalainen - 29.12.2003 klo 00:20:33
Tästä (http://www.helsinki.fi/~lakoma/comics/loisel.html) löytynevät julkaistut Loiselin työt ja tyylinäyte Peter Pan -sarjasta.
Otsikko: Re:Loisel?
Kirjoitti: Palonen - 29.12.2003 klo 11:35:45
Ketähän voisi painostaa suomentamaan loput Peter Panit. Vastuutonta julkaista vain osa ja jättää fanit ruikuttamaan rannalle.

Tämähän on se tyypillisin käytäntö kotimaisessa käännössarjakuva bisniksessä, ihan lähtien vuodesta nakki ja Apinoiden Planeetasta. Vieläkään tiedä, miten se siinä jatkosarjana ollut mutanttijuttu loppuu. Tuoreemmassa muistissa lienee saman kohtalon kokenut Preacher ja vieläkin isäni jaxaa kysyä, että "koska se jatkuu" ja kun vastaan "ei ikinä" on se rumaa nähdä 61 vuotiaan itkevän. Toisaalta, ihmeiden aika ei ole ohi, jatkuhan Akira ja Luupäätki, vaikka varma olin jo, etteivät.

Ja tämä kaikki liittyi Loiseliin miten?
Otsikko: Re:Loisel?
Kirjoitti: tertsi - 29.12.2003 klo 12:07:10
Itse odottelen edelleen Jodorowskyn ja Moebiuksen Mustalle Inkalille jatkoa.

Ja Loiselista: joku suomalainen kustantaja voisi julkaista siitä uhkeasta punapäästä kertovan sarjakuvan, L'oiseau du temps tai joku sinnepäin.

Ostaisin.
Otsikko: Re:Loisel?
Kirjoitti: Hazart - 29.12.2003 klo 17:27:10
Jos saisi ne Peter Panin jatko-osat 3-5? edes englannin kielisenä jostain. Täytyypä nettisuffailla niin kuin nuorilla on tapana sanoa ;)
Otsikko: Re:Loisel?
Kirjoitti: Hazart - 29.12.2003 klo 23:25:14
Juu tarkoitin osia neljästä eteenpäin...

Kiva kuva koukusta...
Otsikko: Re:Loisel?
Kirjoitti: Palonen - 30.12.2003 klo 09:40:55
Höh, sehän oli elokuvasta Paluu apinoiden planeetalle (http://us.imdb.com/title/tt0065462/) ja tullut televisiostakin moneen kertaan.

Kiitos. Mutta olisihan se ollu kiva lukasta ihan sarjakuvastaki. Noi telkkariversiot ei aiheuta samanlaisia viboja kuin aiheutti (ja vieläkin aiheuttaa) kun kaverit vetäsee päästään kauniit naamat irti kuten huput ja paljastaa alta piskuisen kärsineemmät kasvot. Niitä kuvia tuli piskuisena toljoteltua kauan ja yökkäiltyä.

On se hienoa olla vanha, että saattoi lukea noi Apinoiden Planeetat melkein tupi-tuoreena.

Asiahan ei tietenkään liity mitenkään Loiseliin ja eikähän tää aihe kohta nakata omaan ketjuunsa ja sitten en löydä itseäni enää koskaan, mutta: Ei kellään sattuis olee muistikuvaa, mitkä tiimit noita AP:ja teki?
Otsikko: Re:Loisel?
Kirjoitti: Palonen - 31.12.2003 klo 10:06:26
Kiitos, loistavaa tietoutta, ei tässä voi kuin suu apposen auki katsela.

On tässä vanhuudessa seki, että krapulat kestää rapsakoita aikoja eikä välttämättä ymmärrä Loiselin loistavuutta, kun pitää Jerry Cottoniakin loistavana kirjallisuutena.
Otsikko: Regis Loiselin Peter Pan (ja vähän Elfquestista)
Kirjoitti: Irene - 19.02.2006 klo 20:31:29
Regis Loiselin ärinomaista Peter Pania suomennettiin kolme osaa 90-luvun alussa, ja näköjään kaksi osaa on suomentamatta. Vai lieneekö useampiakin? Lieneekö kukaan sarjan ystävä lukenut noita kahta suomentamatonta jollakin muulla kielellä ja kannattaisiko nelonen ja vitonen pistää tilaten jostakin päin internettiä?

Samaan syssyyn voisin ihmetellä Elfquestin julkaisupolitiikkaa. Itselläni on Jalavan 90-luvun alussa julkaisemat värilliset A4-kokoiset Elfquestit, osat 1-5. Sarjaa on näköjään julkaistu ties kuinka monessa formaatissa ja hyvinkin eri näköistä piirrosjälkeä tuntuu löytyvän. Muodostaakohan sarja jonkin sortin alkavan ja loppuvan kronologian ja mistähän kannattaisi jatkaa lukemista, jos haluaisi jatkaa Elfquest osa 5:n jälkeistä tarinaa, mielellään suht samannäköisenä kuin nuo mainitsemani lipareet. :)

Otsikko: Re: Regis Loiselin Peter Pan (ja vähän Elfquestista)
Kirjoitti: Grezen - 19.02.2006 klo 20:36:37
Tjaa-a, Kuopion kirjastosta joskus 90-luvulla lainailin noita englanninkielisiä Elfquest-alppareita. Oiskohan ollut jotain 8 tai 9 osaa niitä, värit ja kaikki. Ne suomenkieliset osat 1-5 olivat niinkun englanninkielisistä painoksista ykkösalppari.

Kaikki nuo olivat siis ihan Pinien tekemiä ja etenivät kronologisesti. Käsittääkseni nyt noissa uusissa Suomessa julkaistuissa jutuissa on sekaisin muidenkin tyyppien piirtämiä stooreja.
Otsikko: Re: Regis Loiselin Peter Pan (ja vähän Elfquestista)
Kirjoitti: Grezen - 19.02.2006 klo 20:45:29
Tämmöisiä nimikkeitä tulee vastaan:

- The complete Elfquest 2: The forbidden grove
- 3: Captives of blue mountain
- 4: The quest's end
- 5: Siege at Blue Mountain
- 6: The Secret of Two-Edge
- 7: The Cry from beyond
- 8: Kings of the broken wheel
- 9: Rogue's challenge (tässä ei kyllä muistaakseni ollut Wendy Pinin piirtämiä juttuja kaikki)

En kyllä tiedä, mistä noita löytyisi, kun ovat aika vanhoja painoksia. Kaipa niitä vielä ihan alan liikkeistä saa, en ole katsellut? Tai tosiaan kirjastosta.
 
 
Otsikko: Re: Regis Loiselin Peter Pan (ja vähän Elfquestista)
Kirjoitti: Grezen - 19.02.2006 klo 20:53:36
EDIT: Grezen pääsi väliin, ei ole mitään havaintoa tuosta ysistä.

Tjoo, mäkin muistelen ettei tuo ysi ollut enää varsinaisesti samaa juttua. Eli kahdeksan varsinaista alpparia niitä oli.
Otsikko: Re: Loiselin Peter Pan
Kirjoitti: Veli Loponen - 19.02.2006 klo 20:59:35
Loiselin Peter Panista oli jo vanhempikin ketju, joten yhdistin nämä. Elfquestista keskustelut tästä eteenpäin Elfquest-keskusteluun (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?topic=4121.0).
Otsikko: Re: Loiselin Peter Pan
Kirjoitti: Irene - 19.02.2006 klo 21:00:54
Valvojille kiitos ketjueditoinnista - koetin ennen ennen postausta etsiä läheltä liipanneet aiheet, muttei osunut. :) 
Otsikko: Julkaiskaa kaikki Loiselin Peter Panit suomen kielellä!
Kirjoitti: Hazart - 18.03.2007 klo 22:16:24
Otsikko kertoo aika paljon. Kolme ensimmäistä osaa on käännetty ja painettu suomeksi, mutta kolme viimeistä eivät. Harmittaa kuin pientä siiliä.

Mutta... käytännössä haluaisin tietää, mitä tämmöinen projekti vaatii. Siis, että saisi oikeudet käydä töihin, kääntää, painaa ja kustantaa vastaavan projektin ulkolaisesta sarjakuvasta, joka ei ole mikään halpis underground härpäke.

 8]
Otsikko: Re: Julkaiskaa kaikki Loiselin Peter Panit suomen kielellä!
Kirjoitti: Veli Loponen - 18.03.2007 klo 22:20:13
Riippuen siitä, että miten tekee, niin periaatteessa tossa ainoat "pakolliset" kustannukset olisivat oikeudet ja painatuskustannukset (plus tietenkin mainonta). Näin siis jos pystyy itse kääntämään ja tekstaamaan ja toimittamaan.
Mutta eihän se siis vaadi muuta kuin rahnaa ja yhteydenottoa alkuperäiseen kustantajaan.
Otsikko: Re: Julkaiskaa kaikki Loiselin Peter Panit suomen kielellä!
Kirjoitti: puro - 19.03.2007 klo 11:00:37
Tuossahan saattaa olla loputkin oikeudet jollain suomalaisella talolla jo ennestään, kolme ekaahan tulivat Likeltä, eikös niin? Saattaa olla, että loppujenkin oikeudet ovat siellä suunnassa.
Otsikko: Re: Julkaiskaa kaikki Loiselin Peter Panit suomen kielellä!
Kirjoitti: Irene - 19.03.2007 klo 11:58:29
Tätä sarjaa ikävöin minäkin. Lupaan ostaa ainakin yhden osan jos ilmestyvät. :)
Otsikko: Re: Julkaiskaa kaikki Loiselin Peter Panit suomen kielellä!
Kirjoitti: VesaK - 19.03.2007 klo 12:03:15
Egmontilta tulivat ekat kolme. Ruotsissakin sarjan julkaisu taisi loppua nelososaan. Eivät menneet kaupaksi riittävän hyvin.
Oikeudet lienevät nykyisin "vapaata riistaa". Siitä vaan kustantamaan.
Otsikko: Re: Julkaiskaa kaikki Loiselin Peter Panit suomen kielellä!
Kirjoitti: Lurker - 19.03.2007 klo 13:49:54
Miksi kustantaa sarjakuvaa, joka todistetusti ei myy yhtään? Kirjatori muistaakseni myi parilla lantilla noita Peter Paneja kuukausitolkulla lattialla lojuneesta muovilaatikosta. Eivät menneet... Hieno sarjakuva, toki. Samassa laatikossa oli myös Basil ja Viktoria -albumeja, joista pidin vieläkin enemmän.
Otsikko: Re: Julkaiskaa kaikki Loiselin Peter Panit suomen kielellä!
Kirjoitti: pappa-sami - 19.03.2007 klo 14:48:03
Miksi kustantaa sarjakuvaa, joka todistetusti ei myy yhtään?

Tarkennetaan: ei myynyt Suomessa 1990-luvun alussa. Tai sitten loppui julkaistava kesken parhaan rahastuksen...

Semic julkaisi kolme ekaa melkein Ranskan tahdissa. Sitten alkoi Loiselin piirrostahti hidastua. 4. osa ilmestyi 1996, 5. osa 2002 ja viimeinen 6. osa vasta 2004. Aika paljon odotusta olisi siis ollut osien välillä.

Ranskassa Peter Pan on kulttisarja, jonka jokaista osaa on myyty yli 200,000 kappalatta. Ei mikään Pikku Piko siis, mutta ihan kunnioitettava määrä.  Kyseinen sarja on myös käännetty yli 10 kielelle.

Kyllähän tuota Peter Panin jatkoa kait Arktinen Banaanikin mietti ihan tosissaan, mutta luopui ajatuksesta. Riittäisikö osien 4-6 julkaiseminen vai pitäisikö uutta lukijakuntaa houkutella julkaisemalla osat 1-3 tappiolla? Vähän vaikeeta se muuten olisi hypätä keskeltä sisään tarinaan.

Loiselilta olisi muutakin hyvää julkaisematta: Ajan lintua etsimässä on toinen kulttisarja, joka aloitti fantsubuumin Ranskassa 1980-luvulla. 4 ekaa osaa ovat Loiselia ja muodostavat oman syklinsä. Sarjan 6. osa ilmestyy Ranskassa nyt keväällä ja komealta näyttää uusimman piirtäjänkin jälki.

Sitten on artsumpi Sekatavarakauppa, jonka luulisi kiinnostavan Rabbin kissaan tykästyneitä.

Mutta: itse miettisin pari kertaa ennen kuin lähtisin näitä kustantamaan. Ostaisin ennemmin niillä rahoilla ranskalaisia sarjakuvia ;D
Otsikko: Re: Julkaiskaa kaikki Loiselin Peter Panit suomen kielellä!
Kirjoitti: Doc Lomapäivä - 19.03.2007 klo 15:33:35
Riittäisikö osien 4-6 julkaiseminen vai pitäisikö uutta lukijakuntaa houkutella julkaisemalla osat 1-3 tappiolla?
Kaksi komeaa kovakantista kirjaa, ekassa osat 1-3 ja toisessa 4-6. Houkuttelisi pehmeäkantisten ostajiakin hankkimaan uudet kirjat. Mutta kannattaisiko se, jaa-a, onneksi en ole kustantaja niin ei tarvi tietääkään.

Tai 3 kirjaa: osat 1-2 ja 3-4 sisältävät kirjat julkaistaisiin yhtäaikaa, ja osat 5-6 sisältävä kirja myöhemmin.
Otsikko: Re: Julkaiskaa kaikki Loiselin Peter Panit suomen kielellä!
Kirjoitti: Hazart - 19.03.2007 klo 17:17:20
Kaksi komeaa kovakantista kirjaa, ekassa osat 1-3 ja toisessa 4-6. Houkuttelisi pehmeäkantisten ostajiakin hankkimaan uudet kirjat.

Loistava idea.

Montakohan kirjaa pitäisi myydä, että joku kustantaja saisi riittävän määrän voittoa lähteäkseen projektiin? Alan kohta keräämään nimiä adressiin... ;)
Otsikko: Re: Julkaiskaa kaikki Loiselin Peter Panit suomen kielellä!
Kirjoitti: pappa-sami - 20.03.2007 klo 10:02:37
Ajan lintua etsimässä on toinen kulttisarja, joka aloitti fantsubuumin Ranskassa 1980-luvulla.

Jos ketä kiinnostaa niin EPIX kustantamo (http://www.epix.se) on julkaissut tämän sarjan ruotsiksi nimellä Roxanna. Albumeita on kolme joista eka on tupla. Mainostavat vaatimattomasti että kyseessä on "kanske den bästa fantasyserie som skapats".

Montakohan kirjaa pitäisi myydä, että joku kustantaja saisi riittävän määrän voittoa lähteäkseen projektiin? Alan kohta keräämään nimiä adressiin... ;)

Taitaa olla Egmontilla etulyöntiasema, kun omaavat valmiiksi oikeudet kolmen ekan albumin käännöksiin. Kaksi kovakantista on hyvä idea. Ostaisin heti.
Otsikko: Re: Julkaiskaa kaikki Loiselin Peter Panit suomen kielellä!
Kirjoitti: Hazart - 20.03.2007 klo 11:58:16
Kait se on vain hyväksyttävä, että nämä pitää tilata englannin kielellä.  :(
Otsikko: Re: Julkaiskaa kaikki Loiselin Peter Panit suomen kielellä!
Kirjoitti: tertsi - 20.03.2007 klo 12:06:37
: Ajan lintua etsimässä
Ostin nuo pari vuotta sitten, mutta en ole saanut luettua vielä.
Hienon näköistä jälkeä ja selailun perusteella juonikin vaikuttaa vauhdikkaalta.


Kaikki vaan opiskelemaan ranskaa!
Otsikko: Re: Julkaiskaa kaikki Loiselin Peter Panit suomen kielellä!
Kirjoitti: pappa-sami - 20.03.2007 klo 12:36:12
Kait se on vain hyväksyttävä, että nämä pitää tilata englannin kielellä.  :(

Englanniksi on, tietääkseni, tullut vain 2 ekaa Peter Pania (Heavy Metal Tundra, 90-luvulla). Tuo Roxanna (aka ajan lintu) on julkaistu kokonaan englanniksi (NBM, 80-luvulla).

Sen sijaan ainakin tanskaksi, saksaksi ja espanjaksi on tullut kaikki Loiselin Peter Panit ja Ajan linnut.

Kaikki vaan opiskelemaan ranskaa!

Jos tyytyy luetun ymmärtämiseen niin ranskan kielen oppii todella nopeasti. Itse en osaa vieläkään puhua kunnolla (aloin harjoitella tosissani vasta viime vuonna).
Otsikko: Re: Julkaiskaa kaikki Loiselin Peter Panit suomen kielellä!
Kirjoitti: Hazart - 20.03.2007 klo 13:06:52

Sen sijaan ainakin tanskaksi, saksaksi ja espanjaksi on tullut...

Jos tyytyy luetun ymmärtämiseen niin ranskan kielen oppii todella nopeasti.

Ei kyllä taivu mikään noista kielistä. Ei edes ruotsi. Tuntuu vähän ankealta lukea sarjista sanakirjan kanssa. Rytmi katoaa... Jos vallan rikastun joskun, niin harkitsen kyllä jonkinlaista kustannustoimintaa. Mahdollisesti jonkun osaavan kustantajan kanssa yhteistyössä. Ei muuten saa sitä, mitä haluaa...

 8]
Otsikko: Vs: Re: Julkaiskaa kaikki Loiselin Peter Panit suomen kielellä!
Kirjoitti: Lurker - 14.11.2011 klo 15:32:23
Taitaa olla Egmontilla etulyöntiasema, kun omaavat valmiiksi oikeudet kolmen ekan albumin käännöksiin. Kaksi kovakantista on hyvä idea. Ostaisin heti.

Ehkä aika nyt alkaisi olla kypsä Loiselin Peter Pan -integraaleille.

Kansitaide on mitä kauneinta...

http://www.bedetheque.com/serie-4-BD-Peter-Pan.html

(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8782.0;attach=21240)
Otsikko: Vs: Loiselin Peter Pan
Kirjoitti: JJalonen - 03.03.2013 klo 07:42:05
Selailin Regis Loiselin kuulumisia ja lävähdin hetkeksi kämppäni kattoon.

Soaring Penguin Press aikoo julkaista Loiselin Peter Pan -sarjan Englannissa. 372 värisivua yksissä kovissa kansissa.

http://www.indiegogo.com/projects/335158/

Paras sarjakuvauutinen 2000-luvulla!

Amazon UK:ssa on julkaisuajaksi ilmoitettu 13. kesäkuuta 2013.

Toivottavasti albumi tulisi ulos ylisuuressa koosssa. ;D

https://www.facebook.com/SoaringPenguin.Press


Otsikko: Vs: Loiselin Peter Pan
Kirjoitti: hdc - 03.03.2013 klo 11:41:44
Ooh, houkuttaa kyllä. Tässä vähän aikaa sitten tuli taas pitkästä aikaa luettua kolme ekaa osaa ja jäi kyllä kutkuttamaan että kelpaisi kyllä loputkin osat.
Otsikko: Vs: Loiselin Peter Pan
Kirjoitti: Lurker - 03.03.2013 klo 11:46:54
Tuo Soaring Penguin Press näyttää olevan juuri sellainen sarjakuvan Keltainen kirjasto, josta täällä toisessa ketjussa haaveiltiin.
Otsikko: Vs: Loiselin Peter Pan
Kirjoitti: h00k00 - 05.03.2013 klo 23:35:16
Olisihan tuo hieno, mutta mahtaako toteutua? Rahoituksesta ei näytä olevan koossa kuin hiukan reilu 200 puntaa ja tavoite on 8000 puntaa.
Otsikko: Vs: Loiselin Peter Pan
Kirjoitti: MTT - 10.05.2013 klo 21:23:27
Selailin Regis Loiselin kuulumisia ja lävähdin hetkeksi kämppäni kattoon.

Soaring Penguin Press aikoo julkaista Loiselin Peter Pan -sarjan Englannissa. 372 värisivua yksissä kovissa kansissa.

http://www.indiegogo.com/projects/335158/

Paras sarjakuvauutinen 2000-luvulla!

Amazon UK:ssa on julkaisuajaksi ilmoitettu 13. kesäkuuta 2013.

Toivottavasti albumi tulisi ulos ylisuuressa koosssa. ;D

https://www.facebook.com/SoaringPenguin.Press



Facebook sivulla näytetään jo mainitsevan että kirja on englannin previewssa tässä kuussa. Ihan kuin tää näyttäis toteutuvan!
Otsikko: Vs: Loiselin Peter Pan
Kirjoitti: Lurker - 10.06.2013 klo 10:49:20
Kovasti kehutaan...
Guardian: Peter Pan by Régis Loisel – review (http://www.guardian.co.uk/books/2013/jun/07/peter-pan-regis-loisel-review)
Otsikko: Vs: Loiselin Peter Pan
Kirjoitti: Illodiini - 11.06.2013 klo 17:35:31
Brittiamatsooni  pisti jo tulemaan. Nannaa!
Otsikko: Vs: Loiselin Peter Pan
Kirjoitti: kaitsu016 - 11.06.2013 klo 21:21:55
Kiitoksia vihjeestä. Tuo piti laittaa tilaukseen.
Kirjan saa postikuluineen hintaan 28,90 Adlibris.com:sta
https://www.adlibris.com/fi/product.aspx?isbn=1908030070
Otsikko: Vs: Loiselin Peter Pan
Kirjoitti: Illodiini - 17.06.2013 klo 13:59:00
Tuli tänään. Näyttää hyvältä ja parjattu postiparka toimi nopeasti ja ammattimaisesti tuoden sen ovelle asti. Ehjänä ja kunnossa.
Otsikko: Vs: Loiselin Peter Pan
Kirjoitti: JJalonen - 17.06.2013 klo 20:16:16
Onko albumi sivukooltaan samaa kokoa kuin suomijulkaisut?

Joka tapauksessa tarttee varmaan laittaa Suomalaiseen kk:aan tilaukseen.
Otsikko: Vs: Loiselin Peter Pan
Kirjoitti: Illodiini - 22.06.2013 klo 19:08:46
Onko albumi sivukooltaan samaa kokoa kuin suomijulkaisut?
On.
Otsikko: Vs: Loiselin Peter Pan
Kirjoitti: JJalonen - 24.06.2013 klo 23:43:28
OU JEE!

Nyt lähti sitten samoin tein tilaukseen!
Otsikko: Vs: Loiselin Peter Pan
Kirjoitti: Garwin - 25.06.2013 klo 03:28:54
Regis Loisel ja ohjaaja Nicolas Duval ovat näköjään tehneet noista albumeista elokuvan: Peter (2012). Ainakin trailereiden perusteella hahmot (Helinä-keiju!) ja maisemat ovat yhtä kiehtovia kuin sarjakuvissa. Mistäköhän tuon filmin saisi.

http://www.peter-movie-2012.com/#!home/mainPage , (klikkaa kuvaa)
Otsikko: Vs: Loiselin Peter Pan
Kirjoitti: Garwin - 27.04.2014 klo 23:10:36
Jaahas, tuo Nicolas Duvalin ohjaama elokuva "Peter" onkin vain lyhytfilmi ( 12 min ), joka esittelee albumisarjan alkutahdit. Upean näköistä kuitenkin ja tekisi mieli katsella pitempäänkin.

http://vimeo.com/71502546
Otsikko: Vs: Re:Loisel?
Kirjoitti: Taru Leutokalma - 19.09.2014 klo 00:30:46
Ketähän voisi painostaa suomentamaan loput Peter Panit. Vastuutonta julkaista vain osa ja jättää fanit ruikuttamaan rannalle. No rahahan se ratkaisee. Julmettua!

GRRR! ;)

Jeps, olen tuosta prikulleen samaa mieltä kanssasi, vulgääriähän se on. Pidin tuosta sarjasta ja lukisin mielelläni lisää, paitsi että pitänee etsiä ne vanhemmatkin alpparit jostain kun viime lukukerrasta on sen verran aikaa. Löysin niitä joskus kirjastosta, mutta ne ovat kadonneet mystisesti jonnekin (mikä-mikä-maahan kenties?). Ihmettelen muutenkin, miksi kirjastosta katoilee aina NE sarjikset, joita etsin ja joita olen joskus sieltä myöskin lainaillut. Tällainen jos joku katkeroittaa herkän ihmismielen...  ;D