Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Sarjakuvaelokuvat, televisiosarjat ja animaatiot => : Timo Ronkainen 12.07.2003 klo 15:50:32

: Hulk
: Timo Ronkainen 12.07.2003 klo 15:50:32
Hulk -arvostelusta Hohto-sivuilta:
"Hollywoodin viime vuosien innostus tuottaa valkokangasversioita milloin minkäkinlaisista supersankarisarjakuvista on liiketaloudellisesti varsin ymmärrettävää, vaikka teoksista useimmat ovatkin hävettävän huonoja. Aktiivisimmat elokuvissakävijät ovat kuitenkin nuoria, ja mistäpä muusta lapset pitävätkään enemmän kuin sarjakuvista? Niitä lukenut muistaa ne hyvin vielä nuorena aikuisenakin, jolloin saavutetaan kaksi hyötyä. " :-)
(Jukka Halttunen - www.hohto.to)

Lukevatko lapset vielä sarjakuvia??? Siis USA:ssakin?Jossa lehtiä ei myydä juurikaan enää ns. lehtipisteissä vaan lähes yksinomaan sarjakuvakaupoissa. Hoo...

Timo
: Vs: Hulk
: Veli Loponen 12.07.2003 klo 16:25:47
Jostain vähän aikaa sitten kuulin (oisko ollut Archie -tekijä Katherine Webb), että USA:n myydyimmät sarjakuvat ovat lastensarjoja. Harhaanjohtavuus vain on siinä, että nämä hyvämenekkiset sarjat on lähinnä lelujen ja tv-piirrettyjen kylkiäisiä ja niitä saa siis kai lelukaupoista. Jotakin lehteä (Brio tai joku jonka nimeä en muista) myytiin miljoonaluokkaa vielä joku aika sitten.
Eli jos ei muuta, niin kyllä lapsilla Jenkeissäkin kiinnostusta sarjakuviin olisi, mutta valitettavasti tarjontaa ei taida olla kovin paljoa (ja kuka napero nyt muka uskaltautuisi tai pääsisi sarjakuvakauppaan?).
: Vs: Hulk
: VesaK 14.07.2003 klo 15:43:25

Halttusen horinat kannattaa unohtaa, sillä Hulkki on selvästi parempi elokuva kuin Daredevil, vaikka hiukan ylipitkä onkin. Kässääjät olisivat saaneet hiukan huutoa saippuaa pois:

Betty: "Voi isä, älä tapa Brucea! Rakastan häntä""
Kenraali Ross: "Tiedän tunteesi häntä kohtaan, Betty. Mutta Hulk ei ole uhka vain kansalliselle vaan koko maailman turvallisuudelle!!"


Ei nyt ihan noin öllöä mut sinne päin kuitenkin..
: Vs: Hulk
: jani 18.07.2003 klo 13:08:29
Hulk oli ainakin omasta mielestäni loistava leffa.
: Vs: Hulk
: Rac 18.07.2003 klo 13:31:09
Helenä Ylänenkin antoi peräti 3 tähteä Hulkille Nytissä. Itselläni on liput 18.00 näytökseen eli vielä on aikaa. Ois ehkä kuitenkin pitäny ottaa siihen ekaan tai mennä eilen ennakkoon. Kamalaa riivausta. Vanhoja Marveleita olen tässä lukenut nälkääni.
: Vs: Hulk
: Timo Ronkainen 22.07.2003 klo 23:37:59
Tiistain (22.7.) Hesarissa oli kulttuurisivujen pääjuttuna lähes sivun pituinen artikkeli Hulkista.
Kuvateksti mainitsee Hulkin ensiesiintyneen Suomessa 1981, mikä ei tietenkään pidä paikkaansa. Ainakin 1970-luvun Kostajat-lehdessä Hulk nähtiin. Mutta mahtoiko esiintyä jo 1960-luvulla Ihmesarjat -lehdessä? Mulla kun ei näitä lehtiä ole, eikä varmaan tule näillä hinnoilla olemaankaan.
Ja kukapa osaisi täällä neuvoa missä Hulkin/Marvelin/minkävaan numerossa on julkaistu ikimuistoinen jakso, jossa "harmaa ilkeä Hulk joi satoja pulloja viinaa,jotta muututtuaan takaisin Banneriksi hän olisi niin epäinhimillisessä krapulassa, ettei pystyisi etsimään löytymässä ollutta parannuskeinoa Hulk-ongelmaansa"? Tuohan on luettava.

Timo
: Vs: Hulk
: Rami Rautkorpi 23.07.2003 klo 09:20:12
Viinajuttu oli MARVELissa 12/1990.
: Vs: Hulk
: Timo Ronkainen 23.07.2003 klo 10:42:16
Kiitokset vastauksista. Pitää ruveta hakemaan viinaa.. :-)

Timo
: Vs: Hulk
: Ilja Rautsi 15.07.2004 klo 14:14:26
Kysyy Hulk! (http://www.theonion.com/opinion/index.php?issue=4028)
: Vs: Hulk
: Rami Rautkorpi 15.07.2004 klo 14:17:46
Pöyristyttävä käänne! Hulk puhuu täyttä asiaa.

Hulk-jalat olisivat aika jänskät. Oliko meilläpäin myynnissä sellaisia Hulk-käsiä?
: Vs: Hulk
: Samperi 15.07.2004 klo 14:22:42
Ah!

The Onion onnistuu jälleen kerran pelastamaan päivän.

Käsiä oli ainankin promotarkoituksessa liikenteessä.
Hellboyn kädestä saatan maksaa sitten runsaastikkin.
: Vs: Hulk
: Rac 15.07.2004 klo 16:52:37
Samaa kysyn minäkin. Missä Hulk 2? Ei me tahdota Ihmenelosia Jessica Alballa taikka Ghost Rideriä Mark Steven Johnsonin ohjaamana ja käsikirjottamana. Me tahdotaan Hulk 2!
: Vs: Hulk
: VesaK 15.07.2004 klo 17:05:16
Ettekä tahdo. Minä tahtoa nähdä My name is Modesty:n ja minä myös tahtoa nähdä Roger Cormanin Ihmeneloset. Sekä Diabolikin uudelleen. On muuten ihme ettei sille ole tehty uusintaversiota/jatko-osaa. Diabolikissanainen.
: Vs: Hulk
: Rac 15.07.2004 klo 17:13:06
minä myös tahtoa nähdä Roger Cormanin Ihmeneloset.

On ollut koneella toukokuusta 2003. En ole vieläkään katsonut. (Olenkohan kertonut tämän joskus aikaisemminkin ??? ::) )
: Vs: Hulk
: Tarkkis 13.08.2007 klo 14:23:06
Hulk Maikkarilla tasan kahden viikon päästä, 27.8.

Juu, mutta siis kammottava Ang Lee filmatisointi. Voi kun näyttäisivät Lou Ferrigno hulkkia tämän sijasta...
: Vs: Hulk
: Lurker 13.08.2007 klo 14:35:02
Juu, mutta siis kammottava Ang Lee filmatisointi. Voi kun näyttäisivät Lou Ferrigno hulkkia tämän sijasta...

Itse pidin tästä Leen Hulkista, se toi vahvasti mieleeni Ken Russelin Muutostiloja, yhden mielileffoistani.
: Vs: Hulk
: Tarkkis 13.08.2007 klo 14:48:10
Itse pidin tästä Leen Hulkista, se toi vahvasti mieleeni Ken Russelin Muutostiloja, yhden mielileffoistani.

Noh, Leen Hulkkis yrittää kovasti olla jotain muuta kuin sarjakuvafilmatisointi (ja vieläpä ainakin omasta mielestäni kovin simppelistä sarjakuvahahmosta), mutta kaatuu omaan kikkailuunsa / ANGstailuunsa. Vähän sama ongelma oli Superman Returnsissakin, liikaa yritystä ja mahtailua, liian vähän oikeaa sisältöä. Toisaalta, Hulkissa sentään oli edes muutama toimintakohtaus :P
: Vs: Hulk
: X-men 13.08.2007 klo 18:14:51
Juu, mutta siis kammottava Ang Lee filmatisointi. Voi kun näyttäisivät Lou Ferrigno hulkkia tämän sijasta...

Viimeinen (ja ainoa tv-esityksen saanut kaiketi) noista taisi tulla tv:stä vuosia sitten. Ruotsissa näytettiin jopa sitä tv-sarjaa muttei se rapakon tälle puolen eksynyt.
: Vs: Hulk
: Tarkkis 13.08.2007 klo 21:59:44
Viimeinen (ja ainoa tv-esityksen saanut kaiketi) noista taisi tulla tv:stä vuosia sitten. Ruotsissa näytettiin jopa sitä tv-sarjaa muttei se rapakon tälle puolen eksynyt.

Juu, siitä on tosissaan muutama vuosi. Kyseessä oli nimenomaan elokuva "Death of incredible Hulk" jossa päähenkilö kuolee traagisesti lopussa putoamalla lentokoneesta (!?)
: Vs: Hulk
: X-men 14.08.2007 klo 18:41:58
Juu, siitä on tosissaan muutama vuosi. Kyseessä oli nimenomaan elokuva "Death of incredible Hulk" jossa päähenkilö kuolee traagisesti lopussa putoamalla lentokoneesta (!?)

Juuri tuo leffa, Hulkin pitäisi pudota vähintään jostain stratosfääristä että kuolemisen mahdollisuus olisi olemassa sillä kun pelkkä loikka vie muutaman kilsan korkeuteen niin ei tuo lentokoneesta putoaminen tunnu missään.
: Vs: Hulk
: q-mies 21.08.2007 klo 14:36:16
Tulevan Hulkin alustava "juoni":

Plot Summary: "The Incredible Hulk" kicks off an all-new, explosive and action-packed epic of one of the most popular superheroes of all time. In this new beginning, scientist Bruce Banner (Edward Norton) desperately hunts for a cure to the gamma radiation that poisoned his cells and unleashes the unbridled force of rage within him: The Hulk.

Living in the shadows--cut off from a life he knew and the woman he loves, Betty Ross (Liv Tyler)--Banner struggles to avoid the obsessive pursuit of his nemesis, General Thunderbolt Ross (William Hurt), and the military machinery that seeks to capture him and brutally exploit his power.

As all three grapple with the secrets that led to The Hulk's creation, they are confronted with a monstrous new adversary known as The Abomination (Tim Roth), whose destructive strength exceeds even The Hulk's own. And on June 13, 2008, one scientist must make an agonizing final choice: accept a peaceful life as Bruce Banner or find heroism in the creature he holds inside--The Incredible Hulk.

http://www.comingsoon.net/films.php?id=15533
: Vs: Hulk
: Tarkkis 21.08.2007 klo 14:45:07
Edward Norton ja Liv Tyler samassa leffassa... Taitaa Nortonilla olla rahat loppu :/
: Vs: Hulk
: X-men 25.08.2007 klo 16:50:36
Onkos noita viime vuosituhannen Hulk-leffoja julkaistu muuten kuin videolla?
: Vs: Hulk
: Ossi Hiekkala 28.08.2007 klo 07:45:53
Katsoinpas nyt tuonkin elokuvan. Elokuva oikeastaan toimi aina kun siinä ei ollut Hulkia. Leffa oli pitkälti Nick Nolten showta. Pidin myös Ang Leen tavasta leikata siten, että erillisten ruutujen kautta tuli sarjakuva mieleen. Toimi ihan hyvin ja hieman yllättää, ettei tuota oltu sarjakuvafilmeissä aikaisemmin käytetty.

Mutta Hulkin astuessa kuvaan rupesi aina hieman naurattamaan. Superpallomaisesti pomppiva vihreä ukko violeteissä pyöräilyshortseissa herätti kyllä huvitusta. Ei ihmekään, ettei toimintakohtauksia niin kauheasti ollut. Mutanttipuudelista myös plussaa. Olisi ollut vielä pinkki.
: Vs: Hulk
: Lurker 28.08.2007 klo 08:12:50
Jotenkin tämä Angin Hulk toimi telkkarissa vielä paremmin kuin leffassa.

Se tankin tykin vääntö taisi olla suoraan jostain vanhasta Hulk-kannesta.
: Vs: Hulk
: JanneT 28.08.2007 klo 09:00:23
Hulk oli animaationa ehkä vähän kökkö, mutta kerronnallisesti hahmo toimi hyvin ja sai kyllä sympatiat puolelleen. Hahmon sympaattisuuden varassa elokuva oikeastaan toimikin - muuten olisi voinut kyllä tiivistää.
: Vs: Hulk
: Tarkkis 28.08.2007 klo 09:34:31
Hulk oli animaationa ehkä vähän kökkö

Yhdyn mielipiteeseen. Onkin hämmentävää kuinka surkealta Hulk näyttää, kun ottaa huomioon kuinka paljon hulk tehosteisiin käytettiin aikaa ja rahaa. Kyseessä yksi kaikkien aikojen monimutkaisimmista cgi-tehosteista.
: Vs: Hulk
: Ossi Hiekkala 28.08.2007 klo 09:44:50
Yhdyn mielipiteeseen. Onkin hämmentävää kuinka surkealta Hulk näyttää, kun ottaa huomioon kuinka paljon hulk tehosteisiin käytettiin aikaa ja rahaa. Kyseessä yksi kaikkien aikojen monimutkaisimmista cgi-tehosteista.

Ehkäpä kyse on siitä, että ihmisen (jos Hulk nyt sellaiseksi lasketaan) uskottava animointi on äärettömän vaikeaa. Ja toisaalta, on jotenkin hankala uskoa todeksi sellaista, jollaista ei oikeasti ole. Sarjakuvassa kaikki näyttää tavallaan uskottavalta, kun ne on tehty samojen tyylillisten lainalaisuuksien vallitessa. Elokuvassa kun pitäisi oikeat ihmiset ja tietokoneanimaatio yhdistettyä luontevasti. Koneiden kohdalla tämä onnistuu helpommin. Toisaalta, näyttäväthän sarjakuvissa supersankareiden trikootkin uskottavilta. Ei ihme, että nykyään elokuvissa suositaan SM-kuteita.
: Vs: Hulk
: Tarkkis 28.08.2007 klo 09:49:38
Ei ihme, että nykyään elokuvissa suositaan SM-kuteita.

Luojalle kiitos Burtonin kissanaisesta ;)

Mutta juu, siis itse hahmo oli kyllä noin niinkun periaatteessa uskottavan näköinen, liikehdintä vain oli pielessä. Esimerkiksi jo vuosia vanhemmassa final fantasyssa hahmojen liikkeet olivat huomattavasti aidomman näköisiä, vaikka elokuva muuten olikin puhdasta shaibaa. Kummallista kyllä, myös hulkissa käytettiin pääasiassa motion capturea.
: Vs: Hulk
: JanneT 28.08.2007 klo 09:59:51
Mutta juu, siis itse hahmo oli kyllä noin niinkun periaatteessa uskottavan näköinen, liikehdintä vain oli pielessä. Esimerkiksi jo vuosia vanhemmassa final fantasyssa hahmojen liikkeet olivat huomattavasti aidomman näköisiä, vaikka elokuva muuten olikin puhdasta shaibaa. Kummallista kyllä, myös hulkissa käytettiin pääasiassa motion capturea.

Liikkeen kuvaaminen on aina ollut 3D-animaation heikointa osa-aluetta. Motion Capture pelastaa ihmisen kuvaamisessa (kuka on nähnyt Anna ja Lohikäärme-animaatiota sunnuntai-aamuisin? Sekin toimii huomattavasti paremmin kuin megabudjetin Hulk), mutta Hulkin liikkuminenhan oli lähinnä yliluonnollista pomppimista. Superpallo oli aivan osuva kuvaus Ossilta.
: Vs: Hulk
: VesaK 28.08.2007 klo 11:06:03
Nuo ovat perua siitä kuvasta jossa Teräsmies vääntelee saksalaista tykinpiippua, ks. Kaukoranta-Kemppinen: Sarjakuvat.
: Vs: Hulk
: X-men 28.08.2007 klo 19:54:03
Eipä ollut ko. leffa oikein mistään kotoisin, oli semmoinen nyyhkyleffa. Hauskinta oli kun Hulk paineli kuin pikajuoksija kalliolla (jotka olivat kyllä heikkoa tavaraa kun pari ohjusta teki niistä lähes mursketta ja silti Hulk ei tehnyt mitään vahinkoa hyppiessään), aika hyvin n. 500 kiloiselta hirviöltä vaikka olisi kuinka vahva ja sitten se ohjuksien kiinniotto oli täysin turhaa, sarjakuvassa Hulk olisi repäissyt jostain ison kivenmurikan ja sitten heittänyt sen.

Tästä ei voi kuin parantaa.

Nyt on sitten supersankari-kesä ohitse sillä vasta syksyllä tulee Hämis 2 tv:stä.
: Vs: Hulk
: Pässi 28.08.2007 klo 20:27:42
Hulk taitaa olla ensimmäinen ja ainoa nykyajan sarjakuva- ja lelufilmatisoinneista, jonka kohdalla ei voi kvaakmaisesti sanoa, että tämä sopii 12-vuotiaille ja henkisesti 12-vuotiaille aikuisille. Oli tämä niin tylsää ja mitätöntä paskaa. Tehosteet olivat huonoja ja "sarjakuvamainen" leikkaus ja frametus ei toiminut tippaakaan. Ihan perseestä.
: Vs: Hulk
: Timo Ronkainen 28.08.2007 klo 20:37:55
Isä-poika/sukupolvi-ihmissuhdekuvaus - perheen salattu menneisyys- ja supersankarit samaan boksiin ei ehkä toimi kovin vakuuttavasti. Hulk oli kuumaverinen vihanhallinta- ja tunneongelmainen vävyehdokas josta appiukko ei tykänny yhtään.  ;D

Timo
: Vs: Hulk
: Jukka 29.08.2007 klo 13:32:32
Ihan hyvä leffahan tuo Hulk on, jos ei piittaa siitä muovimaisesta 3D:stä. Täysin eri tasolla kuin esim. transformers, daredevil, tuomari, ghost rider ym. kammotukset. Nick Nolte varastaa tosiaan shown viimeistään siinä lopun juttutuokiossa Brucen kanssa.
Ei mitään hirveitä tökeryyksiä käsikirjoituksessa ja jaetun ruudun tekniikkaakin on käytetty tyylillä, ei liian itsetarkoituksellisesti eikä liian tiheään
: Vs: Hulk
: Wilpuri 29.08.2007 klo 17:50:31
Onkin hämmentävää kuinka surkealta Hulk näyttää, kun ottaa huomioon kuinka paljon hulk tehosteisiin käytettiin aikaa ja rahaa.

En ole koskaan tajunnut tätä... ei se niin huonoa ole... Matrix Reloadedin vahanuket ovat rutosti huonompia. Spider-Maneissakin löytyy paljon vaivaannuttavampia efektejä.

Ei se Hulk täydellinen ollut, mutta ihan keskitason CGI:tä mielestäni. Ei se helpoin tehtävä ole tehdä uskottavaa kirkkaanvihreää jättiläistä.

Mielestäni elokuvanakin Hulk hakkaa (lyö!) monet muut viritelmät. Hulkissa on edes yritystä henkilöiden ja tarinan suuntaan... ja jopa onnistumista. Jennifer Connelly on huomattavasti uskottavampi päähenkilön nainen, kuin vaikka sinänsä ihan kiva MJ Spider-Maneissa...

Ihmetyttää kovasti, että nyt jo väsätään remakea. En usko, että ainakaan parempi tulee... toivottavasti ei huonompaa. Surkeita supersankarileffoja tyyliin Batman & Robin ja Fantastic Four on ihan tarpeeksi.
: Vs: Hulk
: V3§a V1tikain3n 29.08.2007 klo 18:58:56
Kun ekan kerran katoin Hulkin (kotona DVD:ltä) kävi niin että nukahdin kesken, ja loppu tuntui hiukan ihmeelliselle. Nyt katsottuani sen hereillä uudestaan (vain lopun) totesin vain että enpä paljoa menettänyt.

Mutta oli se parempi kuin muistin, selvästi parempi kuin Daredevil.
: Vs: Hulk
: Tarkkis 29.08.2007 klo 19:09:26
Ainoa asia jonka Hulkissa voin itse mainita plussaksi, on tuo collectors edition boksi. Sisältää 3 levyä, minisarjakuvan, tuotantokuvia, pinupläpyskän ja koko höskä pakattu tommoseen sopivan hulkmaisen kömpelöön boksiin josta työntyy hieman vihreä nyrkki läpi. Vetää melkein vertoja Teräsmiesboksillekin.
: Vs: Hulk
: Tarkkis 30.08.2007 klo 11:56:29
Heh, juu ajauduttiin taas vaihteeksi sivuraiteille. Mites muuten onkos täällä ketään 90-luvulla tehdyn ja tällöin myös maikkarilla pyörineen, hulk piirretyn ystäviä? Itse pidin kovasti ja onnekseni löysinkin anttilan alelaarista neljä jaksoa sisältävän dvd:n.

Lähes putosin penkiltänin kun rupesin dvd:tä katselemaan ja huomasin ekstroista löytyvän myös Peter Davidin haastattelun (todella lyhyt), stan leen vakiohöpinöitä ja  jaksoja 60-luvulla tehdyst piirretystä (!!!).
: Vs: Hulk
: Curtvile 30.08.2007 klo 12:06:27
Jep on tuttu. Jälkikasvu tykkää kyseistä pätkästä.
Sen alku on kieltämättä hyvin tyylikäs ja näyttää sen missä Ang Leen Hulk meni metsään.
Se mitä Timo sanoi:
Isä-poika/sukupolvi-ihmissuhdekuvaus - perheen salattu menneisyys- ja supersankarit samaan boksiin ei ehkä toimi kovin vakuuttavasti. Hulk oli kuumaverinen vihanhallinta- ja tunneongelmainen vävyehdokas josta appiukko ei tykänny yhtään.  ;D

Timo
on nimittäin minusta Hulkin ydin, modernisoitu Jekyll&Hyde steroideissa keittiöpsykologialla ryyditettynä.
Leen Hulk onnistui henkilöohjauksessa, traumassa jne. mutta Hulkin raivoava "pimeä" puoli oli se mikä petti.


Totta kai leffaa viilattiin jotta ikäraja saataisiin alas, eikä armeijaa voi esittää ison rahan Hollywoodtuotannossa kuten sarjakuvissa tai jopa tuossa piirretyssä.
Siinä tuoreemmassa, dvdn 60-luku versio on sen tasoista Campmenoa että metsähallitus huutaa armomurhaa. Sen verran oksat pois menoa.
Jack kirbyn kuvat on hienoja mutta ääninäyttely ja eritoten tunnari....
: Vs: Hulk
: Tarkkis 30.08.2007 klo 12:16:59
Siinä tuoreemmassa, dvdn 60-luku versio on sen tasoista Campmenoa että metsähallitus huutaa armomurhaa. Sen verran oksat pois menoa.
Jack kirbyn kuvat on hienoja mutta ääninäyttely ja eritoten tunnari....

Juu, se tunnari on melkein yhtä hyvä kuin näytellyn Wonder Woman sarjan tunnari. Kyllähän se on jokseenkin kammottava räpellys ja osan ajasta sana animaatiokin on oikeastaan kohteliasuus, sen verran ankeasti tuo on duunattu.

Kait se on jo jonkinlainen saavutus, että onnistutaan tekemään vielä Superfriendsiäkin campimpi piirretty :D
: Vs: Hulk
: Timo Ronkainen 30.08.2007 klo 13:20:05
ja  jaksoja 60-luvulla tehdyst piirretystä (!!!).

Siis kokonaisia jaksoja?  :o
Miltä tuon kansi näyttää ja paljonko hintaa?

Timo
: Vs: Hulk
: Curtvile 30.08.2007 klo 14:31:58
Siis kokonaisia jaksoja?  :o
Miltä tuon kansi näyttää ja paljonko hintaa?

Timo

Ehkäpä lainaan tämän sinulle ensin vaikka sarjakuvatapaamisessa. Usko pois. Hintaa paikasta riippuen 5€-12,95€
: Vs: Hulk
: Darzee 30.08.2007 klo 14:32:28
Eihän tuo Hulk nyt loppujen lopuksi niin kauhea ollutkaan kuin elokuvateatterissa tuntui olevan, vihreänahkaisen jättiläisen uskottava cgi-mallinnus ei ole niin hirveän helppoa, kuten nimimerkki Vilpuri totesikin. Ne gammasäteilytetyt hirviökoirat tosin lipesivät hiukan campin puolelle, mutta se lienee ollut tarkoituskin. Vai ovatko ne viittaus johonkin vanhaan tarinaan?
: Vs: Hulk
: Tarkkis 30.08.2007 klo 14:35:30
Ehkäpä lainaan tämän sinulle ensin vaikka sarjakuvatapaamisessa. Usko pois. Hintaa paikasta riippuen 5€-12,95€

Juu, citymarketista ostin hintaan 5.95. Kansi on melko luotaantyöntävä, hulkin naama mustalla pohjalla ja otsikkona jotain tyyliin "Hulk: Pedon paluu", voin ottaa kuvan jahka pääsen töistä jos haluat. Kokonaisia jaksoja oli muutamia yhteen klönttiin niputettuna, siis jaksot tosissaan ovat melko lyhyitä, olisikohan ollut kymmenen minuuttia kipale.
: Vs: Hulk
: Timo Ronkainen 30.08.2007 klo 15:22:27
Ehkäpä lainaan tämän sinulle ensin vaikka sarjakuvatapaamisessa. Usko pois.

Jahajaa... Tänään en pääse Tapaamiseen, joten älä suotta tällä kertaa kanna Hulkkia mukanasi kun se on niin painavakin. Öh.

Timo
: Vs: Hulk
: Iso Hulk 21.01.2008 klo 17:12:01
Tässä tekstiä yhdeltä sivulta tulevasta Hulk 2, ja vähän muustakin:

 
Oikeuden Puolustajat -elokuva on hyllytetty, mutta Kostajat (The Avengers) näyttää yhä todennäköisemmältä.

William Hurt näyttelee kenraali "Thunderbolt" Rossia ensi kesän spektaakkelissa The Incredible Hulk, joka hylkää Ang Leen Hulkin asetelmat kokonaan. Hurt on paljastanut, että yhdessä kohtauksessa hän näyttelee Robert Downey Jr.:n kanssa. Downey on pääosassa kesän toisessa isossa Marvel-filmatisoinnissa Rautamies (Iron Man).

"En tiedä miten se kaikki toimii", Hurt myöntää, kerrottuaan olevansa kohtauksesta innoissaan. "On outoa näytellä toisesta elokuvasta peräisin olevan hahmon kanssa ja tietää, että kyseessä on jekku. Teimme jotakin; en tiedä minkälaista sitä on katsoa."

Hurt kertoo myös, että uusi Hulk on aiempaa sankarillisempi, ja että väärinymmärretty hirviö saa elokuvassa myös sympatioita. Edward Nortonin näyttelemä Hulk kohtaa filmatisoinnissa veroisensa voimanpesän Kuvotuksen, jota tulkitsee Tim Roth.

Mikäli Kostajat-elokuva toteutuu, nähdään siinä tämän tiedon mukaan Hulk, Rautamies, Thor, Nick Fury, Kapteeni Amerikka ja Muurahaismies, jotka saavat kaikki ensin oman (modernin) elokuvansa.
: Vs: Hulk
: Jaakko Pehkonen 21.01.2008 klo 22:54:29
Minä odotan uutta Hulkia enemmän kuin Rautamiestä tai Dark Knightia. Tässä nyt pitäisi lopultakin olla vuosia kaipaamaani tervehenkistä sarjakuva-tappelua. Jon Favreau, älä tee tästä typerää patsastelua vaan näytä gammalihas kaataa talon  ;D
: Vs: Hulk
: Rami Rautkorpi 21.01.2008 klo 23:57:59
Jon Favreau, älä tee tästä typerää patsastelua vaan näytä gammalihas kaataa talon  ;D

Kunhan sitten syytät oikeaa miestä. Louis Leterrier (http://www.imdb.com/name/nm0504642/) on The Incredible Hulkin ohjaaja, Favreau on Iron Manin.
: Vs: Hulk
: Jaakko Pehkonen 22.01.2008 klo 11:41:04
...ja hänen siipensä syttyivät palamaan ja hän pyllähti kömpelösti maankamaralle  :-[

: Vs: Hulk
: Iso Hulk 28.02.2008 klo 12:39:51
En ole kyseisen sivun kirjoittaja, mutta siellä on juttu tulevasta Hulk 2 elokuvasta: http://www.v2.fi/uutiset/viihde/2314/Joko-Hulk-on-kohta-vihainen/ Ei kyllä tänne kuulu, mutta onko sillä väliä?
: Vs: Hulk
: Curtvile 28.02.2008 klo 13:15:45
Ei kyllä tänne kuulu, mutta onko sillä väliä?

Nyt kuuluu. Netiketti koskee myös vieraita.
Linkki korjattu.

Hulk 2ssa Abomination(mahtaako olla yhä Kuvotus...) saa esittäväkseen Tim  Rothin jonka haastattelut aiheesta ovat melkoista ajatuksen virtaa.
Emil Blonsky ei ole enää kommunistivakooja mutta kuten Roth nasevasti ilmaisi " because they wouldn´t pay for a dialect coach, he´s from London now- which is fun!"
Roth kuulemma teki elokuvaa koska a)sai ampua paljon b)että se olisi cool etteivät Rothin lapset(pojat) tapa isukkiaan

mutta lempifraasini on vastaus kysymykseen So is the hulk computer-generated, as in Ang Lee version?:
"Oh, yes. The Hulk is creature - but I think it´s more like in the graphic novels than the comic book."
Niinpä.
: Vs: Hulk
: Tarkkis 28.02.2008 klo 14:23:03

mutta lempifraasini on vastaus kysymykseen So is the hulk computer-generated, as in Ang Lee version?:
"Oh, yes. The Hulk is creature - but I think it´s more like in the graphic novels than the comic book."
Niinpä.

Eikös Roth ainakin jossain vaiheessa paininut aikasmoisen rankan huumeongelman kourissa? Meinaan ainakin tuo vastaus antaisi aihetta epäillä, ettei sotaa ehkä voitettu.
: Vs: Hulk
: X-men 28.02.2008 klo 19:19:20
mutta lempifraasini on vastaus kysymykseen So is the hulk computer-generated, as in Ang Lee version?:
"Oh, yes. The Hulk is creature - but I think it´s more like in the graphic novels than the comic book."
Niinpä.

Eipä graafinen novelli sinällään paljoa eroa sarjakuvasta. Toivottavasti uudessa (cgi-)Hulkissa on otettu oppia Ang Leen mokista sillä jos se on taas painoton ja massaton kumipallo niin paras olisi laittaa se suoraan videolle (tai siis blu-raylle).
: Vs: Hulk
: Curtvile 11.03.2008 klo 16:53:07
Periaatteessa vasta huomenna julkistettava, mutta tämän linkin (http://www.superherohype.com/news/topnews.php?id=6906) kautta voi nähdä tuoreen Incredible Hulkin trailerin.
: Vs: Hulk
: X-men 11.03.2008 klo 19:25:05
tuoreen Incredible Hulkin trailerin.

Ja missäs se Hulkki oli tuossa? Tuo traileri ei kyllä paljoa (ei yhtään oikeastaan) antanut viitteitä millainen leffa on.
: Vs: Hulk
: Iso ulk 11.03.2008 klo 19:36:32
Tuo oli teaseri, eli lyhyt traileri. Huomenna se oikea tuloo! :)
: Vs: Hulk
: Rac 11.03.2008 klo 21:06:13
Tuohan on vain trailerin esittelyä.
: Vs: Hulk
: Iso Hulk 13.03.2008 klo 15:00:05
Hulk 2 trailleria on YouTubessa: http://www.youtube.com/watch?v=Ueymi43feG8
: Vs: Hulk
: X-men 13.03.2008 klo 17:43:01
Hulk 2 trailleria on YouTubessa.

Vaikea tuosta on sanoa että onko kehittynyt ed. Hulk-leffasta vai ei.
: Vs: Hulk
: Iso Hulk 14.03.2008 klo 18:46:00
Olen tässä miettinyt, mutta onko Kuvotus nykyään ton näköinen mitä tossa trailerissa oli? Vai onko tekijät ottanut liikaa vapauksia.
: Vs: Hulk
: X-men 14.03.2008 klo 19:53:54
Olen tässä miettinyt, mutta onko Kuvotus nykyään ton näköinen mitä tossa trailerissa oli? Vai onko tekijät ottanut liikaa vapauksia.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Kuva:780-550x-abominationpain.jpg tuolla kohtuu tuore kuva Kuvotuksesta. Hiukan muuttunut edellisestä esiintymisestä täällä viime vuoskymmenellä ja reippaasti siitä mitä alunperin oli.
: Vs: Hulk
: Rami Rautkorpi 14.03.2008 klo 21:38:49
Louis Leterrier selittelee Kuvotuksen ulkonäköä (http://www.empireonline.com/features/hulk/7.asp#hulk) ja trailerin muutakin sisältöä.

Minusta kyllä Ang Leen pitäisi lähettää kiitosviesti Leterrierille. "Now my movie no longer look like the crap one."
: Vs: Hulk
: Peksi 14.03.2008 klo 23:14:22
Louis Leterrier selittelee Kuvotuksen ulkonäköä (http://www.empireonline.com/features/hulk/7.asp#hulk) ja trailerin muutakin sisältöä.

Minusta kyllä Ang Leen pitäisi lähettää kiitosviesti Leterrierille. "Now my movie no longer look like the crap one."

Ang Leeta tuskin kiinnostaa paskan vertaa.

Mutta kyllä epäilen, että tämä paljon viihdyttävämpi tulee näistä kahdesta olemaan, joka tässä tapauksessa tarkoittaa myös parempi.
: Vs: Hulk
: X-men 15.03.2008 klo 17:53:16
Mutta kyllä epäilen, että tämä paljon viihdyttävämpi tulee näistä kahdesta olemaan, joka tässä tapauksessa tarkoittaa myös parempi.

Ang Leen Hulkki olikin vihreä kumipallo eikä mikään tonnin painoinen monsteri.


Nyt Hulk näyttää muuten joltain steroidipumpatulta kehonrakentajalta eli siinä suhteessa Ang Leen Hulk oli parempi.

Pitäisi melkein kaivaa esiin viimeinen Lou Ferrignon Hulk ja katsoa se kun siinä Hulk oli sentään reippaasti lähempänä sarjakuvaa kuin nykyiset Hulkit.
: Vs: Hulk
: Curtvile 18.03.2008 klo 18:27:58
Vihreästä keitoksesta tuli juuri mielenkiintoisempi:
Edvard Norton vastaan Marvel (http://www.beyondhollywood.com/edward-norton-vs-marvel-over-the-incredible-hulk/)

ilmiselväähän tuo on:Jos Hulkista tulee sitä vahvempi mitä vihaisempi hän on, on Bannerin oltava isompi diiva...
: Vs: Hulk
: X-men 18.03.2008 klo 19:56:21
Vihreästä keitoksesta tuli juuri mielenkiintoisempi:
Edvard Norton vastaan Marvel

ilmiselväähän tuo on:Jos Hulkista tulee sitä vahvempi mitä vihaisempi hän on, on Bannerin oltava isompi diiva...

Nortonilla on sitä yhtä tavaraa pikkaisen liikaa päässä sillä leffa kertoo monsterista nimeltä Hulk eikä Bruce Banneristä niinkään ja että elokuva olisi edes hiukan uskollinen sarjakuvalle (tosin tähän mennessä voi sanoa että sarjisleffoissa ainoastaan hahmojen nimet ja voimat ovat olleet sarjakuvista ja muut sitten kässäreiden päästä) niin Bannerin ei pidä olla mikään macho.

Hulk-leffassa Banner on sivuosassa eikä toista päin.
: Vs: Hulk
: Curtvile 04.04.2008 klo 20:50:55
Miksei tämä käytäntö (http://www.brokenfrontier.com/headlines/details.php?id=3264) voi yleistyä suomessakin?

vai onko jokin "only in US" ehto olemassa?
: Vs: Hulk
: X-men 04.04.2008 klo 21:36:25
Miksei tämä käytäntö voi yleistyä suomessakin?

vai onko jokin "only in US" ehto olemassa?

Vanhoja rajoituksia nuo ovat ja silti ovat pystyssä ja ei tarvitse painaa niin paljon kun on kotimarkkinoille ainoastaan eli keräilyarvo on korkeampi.
: Vs: Hulk
: Curtvile 05.04.2008 klo 23:24:10
Laittoivat vielä esikatsauksen elokuvaan Incredible Hulk (http://www.comingsoon.net/news/movienews.php?id=43706) suomeksi puffipuheella ja sarjissivujen skanneilla varustetun trailerin hiukan lisätyllä kuvamateriaalilla.

: Vs: Hulk
: X-men 06.04.2008 klo 15:52:10
Laittoivat vielä esikatsauksen elokuvaan Incredible Hulk (http://www.comingsoon.net/news/movienews.php?id=43706) suomeksi puffipuheella ja sarjissivujen skanneilla varustetun trailerin hiukan lisätyllä kuvamateriaalilla.

Jaa missä kohdin oli suomea? Trailerin kohtaukset olisivat voineet olla suurimmaksi osin jostain nyyhkyleffasta. Kesäkuussa sitten tiedetään että kuinka selvästi riman ali ollaan menty.
: Vs: Hulk
: Curtvile 06.04.2008 klo 15:59:42
Jaa missä kohdin oli suomea?
Ei kun suomeksi eli selkokielellä.
Vaikka tätä menoa sellainen suomiversio Hulkista onkin jota kuinkin yhtä kiinnostava.
Martti Suosalo on Bruce Banner Tony Halme Hulk.
: Vs: Hulk
: Iso Hulk 06.04.2008 klo 17:07:51
Tässä elokuvassa on varmaan vaan yksi taistelu Hulkin ja Kuvotuksen kanssa. Muu elokuva on sitä kun yritetään saada nainen, piilotellaan armeijaa ja yritetään tehdä lääke Hulk-oireita vastaan.  >:(
: Vs: Hulk
: X-men 07.04.2008 klo 20:18:10
Tässä elokuvassa on varmaan vaan yksi taistelu Hulkin ja Kuvotuksen kanssa. Muu elokuva on sitä kun yritetään saada nainen, piilotellaan armeijaa ja yritetään tehdä lääke Hulk-oireita vastaan.  >:(

Tai sitten pari pikkutappelua ja yksi iso ja loppu (jos leffa on n. 2 tuntinen niin 75 minuuttia) menee juonenkuljetukseen.
: Vs: Hulk
: Curtvile 17.04.2008 klo 06:24:40
Elokuvan juliste lupaa ainakin yhden tappelun.
(http://www.comicmonsters.com/news/Incredible_Hulk_poster_big.jpg)
: Vs: Hulk
: Eksa 17.04.2008 klo 09:45:18
Joo aika nätti kuva.
Muistuttaa kyllä yhtä spiderman kantta.
Oliko se 1980-1990 luvulta?
: Vs: Hulk
: Eksa 17.04.2008 klo 09:48:50
Jo löytyi
: Vs: Hulk
: Rami Rautkorpi 17.04.2008 klo 10:26:20
Ja minä kun mietin, että mitä Hulk-kuvitusta tuo jäljittelee. Tuo Bagleyn kansi on itse asiassa kunnianosoitus The Amazing Spider-Man #50:n kannelle, jossa hahmot ovat vastaavasti kuin Hulk-julisteessa:

: Vs: Hulk
: Eksa 17.04.2008 klo 14:43:15
Joo tuo se oli minkä olin nähnyt.
Ei ihme ku epäilin pistettyäni oman näytön
: Vs: Hulk
: X-men 17.04.2008 klo 21:39:10
Elokuvan juliste lupaa ainakin yhden tappelun.

Samaa lupasivat traileritkin mutta vaikka sarjakuvassa 2 hahmoa voi tapella monta tuntia putkeen niin leffassa se ei oikein käy eli saapi nähdä mitä on Hulkin ja Kuvotuksen kohtaamisen ympärille kudottu.
: Vs: Hulk
: Iso Hulk 18.04.2008 klo 14:51:59
Ehkäpä vain yksi taistelu, mutta jospa Hulk tuhoaisi armeijan jutskia ja samaten Kuvotus. Jossakin välissä nämä olisi kohdannut ja olisi syntynyt pikku tapplu, jonka Hulk häväisi. Sitten lopussa olisi erittäin raju tappelu, jossa kaupunki tuhoutuu ja armeijakin saa sivussa turpiinsa ja Hulk teurastaa Kuvotuksen.
: Vs: Hulk
: X-men 18.04.2008 klo 21:18:10
Ehkäpä vain yksi taistelu, mutta jospa Hulk tuhoaisi armeijan jutskia ja samaten Kuvotus. Jossakin välissä nämä olisi kohdannut ja olisi syntynyt pikku tapplu, jonka Hulk häväisi. Sitten lopussa olisi erittäin raju tappelu, jossa kaupunki tuhoutuu ja armeijakin saa sivussa turpiinsa ja Hulk teurastaa Kuvotuksen.

Hullki ei tapa (ainakaan tarkoituksella) joten jos Kuvotus teilataan niin sitten sen tekee armeija.
: Vs: Hulk
: Iso Hulk 29.04.2008 klo 15:28:54
Hullki ei tapa (ainakaan tarkoituksella) joten jos Kuvotus teilataan niin sitten sen tekee armeija.

Toista maata on Ultimate Hulk... Toivottavasti ne tekis Ultimate Hulkin kaltaisen elokuvan. Sais toimintaa ja Hulk olisi kunnon raivohullu hirviö ja ikärajaksi 15. :P
: Vs: Hulk
: Eksa 29.04.2008 klo 15:50:27
Tuskimpa
: Vs: Hulk
: X-men 29.04.2008 klo 20:21:41
Toista maata on Ultimate Hulk... Toivottavasti ne tekis Ultimate Hulkin kaltaisen elokuvan. Sais toimintaa ja Hulk olisi kunnon raivohullu hirviö ja ikärajaksi 15. :P

Juu mutta kun isohko osa potentiaalisesta yleisöstä jäisi ulkopuolelle niin ei tule.
: Vs: Hulk
: Rac 29.04.2008 klo 22:19:15
Eh. Aika suuri osa supersankarielokuvista on ollut K-15 Suomessa....
: Vs: Hulk
: Pässi 29.04.2008 klo 22:45:00
Ja Hollywood tekeekin elokuvia Suomen ikärajojen mukaan...

Okei, vittuilu sikseen. Vanhemmat sarjiselokuvat ovat saaneet ikärajan K-15, koska aikaisemmin ei ollut vielä K-13, johon nämä leffat olisivat loogisesti kuuluneet.
: Vs: Hulk
: Eksa 30.04.2008 klo 08:51:25
No nyt on joten jäädän oottamaan mikä on ikäraja
: Vs: Hulk
: X-men 30.04.2008 klo 20:51:07
Vanhemmat sarjiselokuvat ovat saaneet ikärajan K-15, koska aikaisemmin ei ollut vielä K-13, johon nämä leffat olisivat loogisesti kuuluneet.

Ja taitaa nuoremmat päästä sisään aikuisen kanssa.

Ikäraja riippunee siitä että kuinka paljon (Kuvotuksen) (vihreää) verta ja suolenpätkiä nähdään.
: Vs: Hulk
: Iso Hulk 01.05.2008 klo 18:45:14
Tässä on Hulk 2 uusi traileri: http://www.apple.com/trailers/universal/theincrediblehulk/large.html
: Vs: Hulk
: X-men 01.05.2008 klo 19:02:48
Jaaha, että kostetaan, kun Hulk hajottaa lelut, tulemalla isoksi ja voimakkaaksi (ja rumaksi) myös ja sitten otetaan revanssia.
: Vs: Hulk
: Eksa 01.05.2008 klo 19:05:58
No tuleepa ainasin yksi üüperi mättö  ::)
: Vs: Hulk
: Iso Hulk 19.05.2008 klo 15:04:36
Tässä kolme lyhyttä teaseria: http://www.v2.fi/uutiset/viihde/3023/Onko-Hulk-uskomattomampi-tvssa-kuin-trailereissa/

Näyttää pikkaisen siltä, että tämä voi toimiakkin.
: Vs: Hulk
: Iso Hulk 23.05.2008 klo 14:55:22
Hmmm... Siis onko tämä jatko-osa vaiko ei? Tälläinen sen juonikuvaus on:

Maailman suosituimpiin supersankareihin kuuluvan Hulkin uudessa seikkailussa tiedemies Bruce Banner (Norton) etsii epätoivoisesti lääkettä hänen solunsa myrkyttäneeseen gammasäteilyyn ja laskee valloilleen hillittömän sisäisen raivonsa, The Hulkin. Eläen varjoissa erotettuna aiemmasta elämästään ja rakastamastaan naisesta Bettystä (Tyler), Banner taistelee vältelläkseen sekä häntä pakkomielteisesti takaa-ajavaa arkkivihollistaan Thunderbolt Rossia (Hurt) että armeijan koneistoa joka yrittää saada hänet kiinni hyödyntääkseen häikäilemättä Hulkin voimia. Kaikkien kolmen törmätessä salaisuuksiin jotka johtivat Hulkin luomiseen he kohtaavat pirullisen uuden vihollisen, The Abominationin (Roth), jonka tuhovoima päihittää jopa Hulkin voimat. Kesäkuun 13. päivänä 2008 erään tiedemiehen on tehtävä tuskallinen ja lopullinen päätös: jäädäkö rauhallista elämää viettäväksi Bruce Banneriksi vai muuttuako urhoolliseksi sankariksi sisällään pitämänään oliona, Hulkina.


Eli jatko-osalta vaikuttaa.
: Vs: Hulk
: X-men 23.05.2008 klo 21:06:39
Eli jatko-osalta vaikuttaa.

Vaikuttaa joo muttei välttämättä ole sillä ei sitä voimien jne saamista jne ole pakko esittäävaikkei leffa olisikaan jatkis.
: Vs: Hulk
: Iso Hulk 24.05.2008 klo 10:38:06
Taidat olla oikeassa, mutta pari videota: http://www.v2.fi/uutiset/viihde/3090/Lisaa-Hulk-videoita-ja-lisaa/
: Vs: Hulk
: Iso Hulk 24.05.2008 klo 11:14:39
Vaikuttaa joo muttei välttämättä ole sillä ei sitä voimien jne saamista jne ole pakko esittäävaikkei leffa olisikaan jatkis.


No jos se ei olisi jatko-osa niin tietenkin siinä pitää olla voimien saaminen.
Muistakaa kattoa siitä uudesta linkistä myös se kolmas video, joka on linkitettynä siinä. (Jännä kohtaus tappelusta.)
: Vs: Hulk
: Curtvile 05.06.2008 klo 00:19:35
Osa 1 Louis Leterrier selittää miten tämä on sama mutta eri, jatko-osa mutta ykkönen, sarjakuvasta ja tv-sarjasta (http://www.marvel.com/news/moviestories.3774.Ask_the_Director~colon~_Louis_Leterrier~apos~s_Hulk_Fan_Q&A)

Are you a hulk fan... niin yleensähän ohjaajilla on tapana kertoa miten vihasivat sydämensä pohjasta projektejaan mutta laskut on maksettava.
Varoitus :spoilaa hulk 3a?
: Vs: Hulk
: X-men 05.06.2008 klo 23:06:42
Osa 1 Louis Leterrier selittää miten tämä on sama mutta eri, jatko-osa mutta ykkönen, sarjakuvasta ja tv-sarjasta (http://www.marvel.com/news/moviestories.3774.Ask_the_Director~colon~_Louis_Leterrier~apos~s_Hulk_Fan_Q&A)

Eli leffa on jatkoa mutta silti ei ole jatkoa, hyvä juttu juu. Jos muita gammamonstereita tulee lisää tuleviin (?) Hulk-leffoihin niin voi kiesus ja jos tehdään useampi kuin 3 (siis jos tämä Ang Leen Hulk (jolle tuleva leffa on ja ei ole jatkoa) lasketaan mukaan) niin sitten varmana nähdään Hämis, Wolvie ja Kostajat tappelemassa Hulkkia vastaan ja tietenkin Doc Samson.
: Vs: Hulk
: Iso Hulk 09.06.2008 klo 16:30:28
Elokuva on 13: http://www.finnkino.fi/movie/2216/

Jos olisin taikauskoinen, tämä olisi paha juttu. Ensi-ilta 13 päivä, joka on perjantai ja ikä-raja 13! Pahalta näyttää.
: Vs: Hulk
: Peikko 09.06.2008 klo 17:48:40
Hulk on rautaa.jättää taakse hämikset.tai itseäni hämis ja ryhmä x heput eivät kiinnosta.hulk on marvel sarjiksista suosikki hahmoni.
: Vs: Hulk
: Iso Hulk 11.06.2008 klo 13:50:37
Täällä olisi arvostelu: http://www.telvis.fi/filmiopas/elokuvat/63307/the+incredible+hulk/
: Vs: Hulk
: VesaK 11.06.2008 klo 14:01:18
Petri Hiltunen sanoi Kemissä napakasti:
"Ensimmäisessä (tarkoittaen Ang Leen versiota) leffassa Hulk näytti p****lta, nyt on nähty trailereita uudesta Hulkista - ja kas, siinäkin elokuva-Hulk näyttää aivan p*****lta."
: Vs: Hulk
: X-men 11.06.2008 klo 21:27:20
Petri Hiltunen sanoi Kemissä napakasti:
"Ensimmäisessä (tarkoittaen Ang Leen versiota) leffassa Hulk näytti p****lta, nyt on nähty trailereita uudesta Hulkista - ja kas, siinäkin elokuva-Hulk näyttää aivan p*****lta."

On Hiltusella sana hallussa. Eipä kai parempaa Hulkkia voi odottaakkaan kun Hulkin pitää kauhusarjakuvasta karanneelta eikä jätiksi muuntuneelta ihmiseltä.
: Vs: Hulk
: Curtvile 11.06.2008 klo 22:40:52
Hulk ei vieläkään kieltämättä näytä siltä miltä pitää, tietokone-efektit eivät vain pysty siihen mihin kynät, tussiterät ja siveltimet.

Mutta asiaa: Paitsi rautamies Hulkissakin oli Kapteeni Amerikka.
Mutta koska elokuvasta olisi tullut liian synkkä(?) tämä jäi leikkaamon lattialle odottamaan DVDtä.
linkki (http://judao.com.br/blogs/hollywood/2008/06/10/exclusive-captain-america-on-hulk-the-real-deal/)

Marvel koettaa pohjustaa kovin, saa nähdä kuinka hypen käy.
: Vs: Hulk
: X-men 12.06.2008 klo 22:23:06
Hulk ei vieläkään kieltämättä näytä siltä miltä pitää, tietokone-efektit eivät vain pysty siihen mihin kynät, tussiterät ja siveltimet.

Mutta asiaa: Paitsi rautamies Hulkissakin oli Kapteeni Amerikka.
Mutta koska elokuvasta olisi tullut liian synkkä(?) tämä jäi leikkaamon lattialle odottamaan DVDtä.
linkki (http://judao.com.br/blogs/hollywood/2008/06/10/exclusive-captain-america-on-hulk-the-real-deal/)

Marvel koettaa pohjustaa kovin, saa nähdä kuinka hypen käy.

Juu paras Hulk oli noissa Lou Ferrignon leffoissa.

Jaaha että Hulk hajottaa sen jäävuoren jossa Kapu on vankina WW2:sen jälkeen eikä Namor? Järkeenkäypää (ja halvempaa) sillä Namorin esiintyminen valkokankaalla voidaan jättää tuonnemmaksi.

Sen miten hypen käy näemme kun Kapu tai Kostajat saapuu valkokankaalle mutta toivottavasti eivät sentään laajenna Kapua vaikka Hämis neloseen.
: Vs: Hulk
: DotC 12.06.2008 klo 22:34:34
Juu paras Hulk oli noissa Lou Ferrignon leffoissa.

Jaaha että Hulk hajottaa sen jäävuoren jossa Kapu on vankina WW2:sen jälkeen eikä Namor? Järkeenkäypää (ja halvempaa) sillä Namorin esiintyminen valkokankaalla voidaan jättää tuonnemmaksi.

Sen miten hypen käy näemme kun Kapu tai Kostajat saapuu valkokankaalle mutta toivottavasti eivät sentään laajenna Kapua vaikka Hämis neloseen.
Voisitko pitää nuo spekulaatiosi jossain järjen rajoissa? Marvel ei tuota Spiderman 4:ää.
: Vs: Hulk
: Rac 13.06.2008 klo 19:11:57
Hei, The Incredible Hulk oli hyvä. Ei se mikään Iron Man ollut, mutta plussan puolelle selviää. Kivoja viittauksia (mm. Weapon Plus) oli taas sinne ja tänne.

Ja Hulk lyö kädet yhteen.
: Vs: Hulk
: Tarkkis 13.06.2008 klo 19:16:35
Hei, The Incredible Hulk oli hyvä. Ei se mikään Iron Man ollut, mutta plussan puolelle selviää. Kivoja viittauksia (mm. Weapon Plus) oli taas sinne ja tänne.

Ja Hulk lyö kädet yhteen.

Pahus, ennätit ennen minua.

Juu tosissaan, odotokset olivat jotankuinkin pohjamudissa ja täytyy myöntää että pääsi yllättämään toimivuudellaan. Ei tosissaan rautamiehen tasoa, mutta edellisen hulkin ylittää jotakuinkin kaikin mahdollisin tavoin. Ja sanoi herra Hiltunen mitä tahansa, kyllä se vihreä pikkumies tässä oli kuitenkin ainakin omasta mielestäni ihan vakuuttavan näköinen.
: Vs: Hulk
: Curtvile 13.06.2008 klo 20:26:54
Tämähän vaikuttaa ...melkein lupaavalta.
Olin kyllä ajatellut kuluttaa ensi viikolla illan elokuvissa vihreää vihaista tyyppiä katsoen, mutta vaikka elokuvien suhteen molempien herrojen kommenteilla on painoarvoa pidän oletusarvoni yhä siinä hyvin leikatun trailerin herättämässä "ehkä se ei paljoa satu" kohdassa.
: Vs: Hulk
: Tarkkis 14.06.2008 klo 10:55:04
Tämähän vaikuttaa ...melkein lupaavalta.
Olin kyllä ajatellut kuluttaa ensi viikolla illan elokuvissa vihreää vihaista tyyppiä katsoen, mutta vaikka elokuvien suhteen molempien herrojen kommenteilla on painoarvoa pidän oletusarvoni yhä siinä hyvin leikatun trailerin herättämässä "ehkä se ei paljoa satu" kohdassa.


No kun ei odota mitään, niin ei voi liikaa pettyäkään. Tiedä sitten jos tuolta elokuvalta olisi jotain odottanut, että olisiko siitä mitään saanut irti.
: Vs: Hulk
: Curtvile 14.06.2008 klo 14:33:25
Siitä lähdetään.
Kyllä marvel näemmä luottaa niin Hulkkiin kuin rautamieheen kuin suuriin sarviinsa sillä lisää on tulossa myös animoituna ja vaikka millä määrin.
Lisää voi lukea mm. täältä (http://blog.newsarama.com/2008/06/12/its-all-hulk-all-the-time/)
: Vs: Hulk
: Matti Karjalainen 21.06.2008 klo 04:30:20
Hei, The Incredible Hulk oli hyvä. Ei se mikään Iron Man ollut...

John Kovalicin  "Dork Towerissa" päähenkilöt löytyävät tiettyjä yhteneväisyyksiä näiden leffojen väliltä:

http://archive.gamespy.com/comics/dorktower/archive.asp?nextform=viewcomic&id=1392
: Vs: Hulk
: VesaK 23.06.2008 klo 11:51:39
John Kovalicin  "Dork Towerissa" päähenkilöt löytyävät tiettyjä yhteneväisyyksiä näiden leffojen väliltä

Tuo on juonikuvio, jonka 99,9 % supersankareista on joutunut kohtaamaan. Jopa Wonder Wart-Hog. Ks. myös Daavid vastaan Goljat.

Marvelaadin alkuperäisille sankareille on hyvin yleinen piirre myös se, että ennen superiksi tuloaan he ovat alansa neroja tai vähintään keskivertoa lahjakkaampia tiedemiehiä. Nimenomaan miehiä, naisille riittää usein että on tiedeheeroksen vaimo/sihteeri/laboratorio-apulainen, tai näitä kaikkia, ja kyvyt tulevat siinä miehen muodonmuutoksen ohessa kuin rinnakkainen s-etukortti.

Mutantteja tämä ei tietysti koske. 
: Vs: Hulk
: Curtvile 05.07.2008 klo 22:50:10
Perin kummaksuttavaa. Tämä oli viihdyttävä.

Syntytarina pistettiin heti alkuun pikakelauksella ja sitten laitettiin menemään.
Ang Leen Hulk keskittyi Hulkin freudilaista seksuaalisuutta ja älyn ja barbarian Jekyll/Hyde teemoihin ja perheeseen ja lisäsi CGIkumipalloja joiden referenssinä oli Herb Trimben hylkäämät luonnokset.
Leterrier oli tajunnut että sama ihmisyyden ristipaine, kontrollintarve ja tukahdetut seksuaalisuuden ja väkivallan aallot ovat olemassa sarjakuvassa mutta lisäsi toimivaa, tahallista huumoria hoksaten että ihmissuhteissa voi käyttää muutakin kuin siirappia ja toi sen perusteeman: Hulk vastaan armeija mukaan todenteolla.

Sillä vaikka Hulkin vetovoima on sen psykologisissa ja yhteiskunnan arvoja ruotivissa piirteissä kuten malthusialaiset arvot, vapaus, sukupuoliroolit ja niiden määrittely, on aika iso osa sitä myös se että HULK MURSKAA!

Jep.

Elokuva ei ole Iron man, teematkin eri:rautamies on mies kuoren, kulissin sisällä, superrikas joka voi olla "sankari" vain teknologisen naamion takaa ja Hulk on kiltin nörtin pimeän barbaarisen puolen lakifantasia, mutta paketti on sangen nautittava ja traileri antaa tästä paljon köpöisemmän kuvan.

Edward Norton on Bruce Banner, inhimillisempi kuin Bana, eri lailla rikki ja hauras mutta Tim Roth petaa paikkaa Christopher Walken-sarjasta.
Tiedättehän: esittänyt niin montaa häiriintynyttä psykoa että miehen on ihan pakko olla siviilissä mitä mukavin ja kivoin kaveri.

Sarjakuvan mutkia oli oiottu, Stern ei alunperin ollut tiedemies saati Blonsky ammattibrittisolttu, mutta elokuvan kaanonissa painotetaan enemmän sitä miten gammasäteily tuon piilevän ja olemassaolevan voimalla esiin eli epäilyksistäni huolimatta kolmas osa voi olla jopa hyvä idea.
Sarjakuvien juonia oli leikkaa/liimattu yhteen mutta sekoitus oli toimiva.
Cameot ja hypetyksen rakentelu toimivat ja sarjakuvien ystäville oli paljon bongattavaa kuten miten valita housut.
Ja toisin kuin Leellä Leterrier ei tehnyt supersankarielokuvaa vaan hirviöelokuvaa.


Trailerit ovat osoittautuneet harhaanjohtaviksi. Tässäkin se on huonompi kuin elokuva, toisin kuin esim. Sweeney Toddin kohdalla ja siitä Hulkin animoinnista vielä:
Ang Leen Hulk oli heliumtankattu bodari, tässä ei vieläkään olla ihan siinä missä pitää mutta tämä on parempi jäntevämpi, likaisempi ja ilkeämpi versio.
Trimbesta Dale Keowniin.


John Kovalicin  "Dork Towerissa" päähenkilöt löytyävät tiettyjä yhteneväisyyksiä näiden leffojen väliltä

Tuo on juonikuvio, jonka 99,9 % supersankareista on joutunut kohtaamaan. Jopa Wonder Wart-Hog. Ks. myös Daavid vastaan Goljat.

Onneksi muut sarjakuvat/sarjakuvaelokuvat ovat ennalta-arvaamattomien juonien ja loisteliaan ihmiskuvauksen tyyssijoita.
: Vs: Hulk
: Petteri Oja 11.07.2008 klo 14:13:53
Oton arvostelu (http://kalaksikukko.iwn.fi/katuoja/2008/07/havaintoja-incredible-hulkista.html#comments) on helppo allekirjoittaa mutta silti minä nautin tästä leffasta täysin siemauksin. En ymmärrä kitinöitä Hulkin ulkonäöstä, minusta Hulk näytti tällä kertaa just siltä miltä pitikin, toisin kuin Ang Leen elokuvassa (joka muuten parani toisella katsomiskerralla).

Tärkeintä tässä leffassa ei ollut älykäs juoni vaan se kuinka SIISTIÄ oli kun Hulk MURSKASI tankkeja ja taloja ja Emil Blonskyä.

Loppukohtaus Tony Starkin kanssa oli kiva. Luin Tähtivaeltajasta että Iron Man ja Incredible Hulk ovat ekoja leffoja, joiden teossa Marvel on omalla studiollaan mukana. Sen huomasi. Jään mielenkiinnolla odottamaan tulevia supersankarileffoja ja toivon niiden välille samanlaista marvelmaista yhteenkuuluvuutta kuin näissä oli havaittavissa (vaikkakin vain lopuissa).
: Vs: Hulk
: Curtvile 11.07.2008 klo 15:29:04
sitten varmaan arvostat että on epätodennäköistä että Incredible hulk saa jatkoa (http://www.hollywoodreporter.com/hr/content_display/film/news/e3i28e0d4f7991010727c5ef800dea6ce69)

: Vs: Hulk
: Petteri Oja 11.07.2008 klo 16:06:53
Ei sen niin väliä kunhan pikkupoika sisälläni tyydyttyy Thorilla, Kapteeni Amerikalla, Muurahaismiehellä ja Kostajilla.
: Vs: Hulk
: Lönkka 11.07.2008 klo 17:59:00
Pitäneepä mennä katsomaan Hulk pian.

Luettuani uuden Nyt liitteen on sellainen kutina että tuskin pyörii enää pitkään teattereissa kun viime viikolla sillä oli massiiviset 333 katsojaa (ollen silti kuitenkin 9ksi katsotuin)
: Vs: Hulk
: Iso Hulk 11.07.2008 klo 20:37:00
Tuli Incredible Hulkki eilen katsottua ja se oli ihan mukava. Siis ei se Ironmanille pärjää, mutta kuuluu siihen puoliväliin supersankarielokuvissa. Hulk oli kyllä hieno ja aikas rajunkin näköinen. Itseasiassa lopussa vasta Hulk pääsi toteuttamaan itseään siinä taistelussa, joka on todella hieno!
: Vs: Hulk
: Iso Hulk 11.07.2008 klo 20:38:29
Ups! Jäi antamatta pisteet. 3/5
: Vs: Hulk
: X-men 11.07.2008 klo 23:28:25
sitten varmaan arvostat että on epätodennäköistä että Incredible hulk saa jatkoa (http://www.hollywoodreporter.com/hr/content_display/film/news/e3i28e0d4f7991010727c5ef800dea6ce69)

Jaa että Ang Leen leffa oli ensimmäinen elokuva Hulkista? Mitäs nuo 80/90-luvulla tehdyt sitten ovat?

Jos tulee vielä 3:s leffa niin sitten voisi olla pääosassa älykkäämpi Hulk (vaikka harmaa) niin tulisi vaihtelua.
: Vs: Hulk
: Petteri Oja 12.07.2008 klo 12:07:29
Uuden leffan lopussahan Hulk osasi jo sanoa "HULK MURSKAA!"

Mun sähköpostiin on tullut roskapostia joissa mainostetaan ilmeisesti gammasädehoitoa:

"Be bigger than you ever imagined!"
: Vs: Hulk
: X-men 12.07.2008 klo 21:08:42
Uuden leffan lopussahan Hulk osasi jo sanoa "HULK MURSKAA!"

Mun sähköpostiin on tullut roskapostia joissa mainostetaan ilmeisesti gammasädehoitoa:

"Be bigger than you ever imagined!"

Osasi jopa tuo eka Vihreä Hulk puhua enemmän kuin tuon HULK MURSKAA ja sittemmin on sanasto kehittynyt.

Tuo spämmi ei taida mainostaa gammasädehoitoa vaan ihan jotain muuta.
: Vs: Hulk
: Curtvile 12.07.2008 klo 22:07:54
Jaa että Ang Leen leffa oli ensimmäinen elokuva Hulkista? Mitäs nuo 80/90-luvulla tehdyt sitten ovat?

Tv-elokuvia, ei sama kuin elokuvia. Muuten se vm 66 animaatiokin pitää laskea.

Vaikka hellyyttävän hauskoja olettekin niin josko pysytään gammasäteilyväkivallassa, ok?
: Vs: Hulk
: X-men 13.07.2008 klo 17:36:08
Tv-elokuvia, ei sama kuin elokuvia. Muuten se vm 66 animaatiokin pitää laskea.

Vaikka hellyyttävän hauskoja olettekin niin josko pysytään gammasäteilyväkivallassa, ok?

Lasketaanhan Battiksenkin se 60-luvun leffakin aina joskus mukaan.

Gammasädehirviön leffoista pysyn yhä kannassani että nuo tv-leffat olivat lähempänä sarjakuvaa omine hölmöyksineen (esim. Hulk kuolee kun putoaa lentokoneesta) kuin Ang Leen tekele.

Jos tulee 3:s leffa niin Absorbing Man olisi yksi hyvä vihulais-vaihtoehto.
: Vs: Hulk
: Curtvile 13.07.2008 klo 19:28:51
ja Ang Leen versiossahan "tavallaan" on Absorbing man.
Isä Bannerin muodossa.
Mutta kovin kovin kehnosti
: Vs: Hulk
: Lönkka 13.07.2008 klo 21:37:40
Eilen käytiin rouva Lönkan kanssa katsomassa.

Itse pidin ihan mukavana rymistelynä.
Kerrankin Hulk leffa jossa oli riittävästi mättöä rauhallisempien osien välissä (jotka nekin toimivat enimmäkseen hyvin).
CGI tuntui paikoitellen aivan liikaa konsolipeliltä, mutta parhammillaan oli kyllä sangen hyvä "Hulk smah" -fiilis päällä.

Selkeästi näissä Marvelin "omissa" pätkissä on saatu enempi mukaan sitä sarjakuvien fiilistä kun aiemmissä viritelmissä ihan paria leffaa lukuunottamatta.

Vaimo sanoi pitäneensä Iron Manistä oleellisesti enemmän.
Vaikkei olekaan niin paljoa perillä sarjakuvista tunnisti Hulk leffasta sen hieman muokatun Ylivertaiset lainan jossa Banner hyppää/pudotetaan koperista (OK; Ylivertaiset oli luetettu Iron Manin näkemisen jälkeen).


Kuten aiemmin sanoin ei pyörine enää kauaa teattereissa. Lauantain klo 19 prime time näytöksessä taisi olla reilu tusina katsojaa. Käykää katsomassa vielä kun ehditte.
: Vs: Hulk
: Tarkkis 14.07.2008 klo 11:25:45
Lasketaanhan Battiksenkin se 60-luvun leffakin aina joskus mukaan.

Vaan toisin kuin hulkkin tv-elokuvia, tuo oli ihan elokuvateattereissa pyöritetty teos. Joten tästä syystä se kuulunee teatterielokuvien joukkoon?
: Vs: Hulk
: Pässi 16.07.2008 klo 12:16:51
Vaikka uusi Hulk kerää määrällisesti enemmän dollareita, se on kerännyt vähemmän katsojia kuin 2003-versio. Ehkäpä studio vetää viimeistään nyt oikeat johtopäätökset tästä hienovaraisesta vihjeestä, ja lopettaa näiden vihreiden pökäleiden ulostamisen.

Universal's The Incredible Hulk grossed $2.2M as well, off 53%, for a $129.9M sum. That puts the new green guy a scant 1% ahead of Ang Lee's Hulk at the same point in its 2003 run. Factor in higher ticket prices and the new Hulk has actually attracted fewer fans than the old one did, and cost a bit more. Budgeted at $150M, The Incredible Hulk should end up with about $135M edging out the $132.2M gross of Hulk, but will sell 13% fewer tickets.

http://www.boxofficeguru.com/weekend.htm
: Vs: Hulk
: Curtvile 26.10.2008 klo 10:44:11
Itse kyllä olen tyytyväinen siitä että tuottaja Gale Anne Hurd haluaa tehdä incredible Hulk 2n ja Nortonilla.
Kertoo itse enemmän MTVn haastattelussa (http://www.mtv.com/movies/news/articles/1597802/story.jhtml)

Hulk on joka tapauksessa mukana Marvelin leffakuvioissa.

Myynnissä olevan kahden levyn dvd:n kannen kohokuvioniti ei ihan toimi halutulla tavalla.


lisätään vielä Nortonin kommentteja (lähinnä siinä minuutti 15-20 sekunttia kohdilla.) (http://www.mtv.com/movies/news/articles/1597611/story.jhtml)

Niin siis Norton viittaa Edvard Nortoniin ei Norton antivirukseen.
: Vs: Hulk
: Gothadelica 26.10.2008 klo 11:03:53
Niin siis Norton viittaa Edvard Nortoniin ei Norton antivirukseen.
Hyvä selvennys. Minä ainakin aamu-uninen näin jo silmissäni vihreän ja karjuvan antivirusohjelman. Se olisi kyllä hieno. Niin varmasti on leffakin  ;)
: Vs: Hulk
: Jarkko Sikiö 26.10.2008 klo 21:01:17
Vuokrasin Hulkin ja katsoin aiemmin päivällä. Minulle tämä kolahti paremmin kuin Iron Man, joka kyllä oli mainio elokuva, mutta jotenkin niin perustoimintaa, että se tuntui jotenkin vaisulta.

Erityisesti Etelä-Amerikkaan sijoittuva alkupuoli oli tapahtumaympäristönsä ansiosta mainio ja elokuva oli muutoinkin miellyttävän vihreä. Hulk oli melkoisesti onnistuneempi efektimassa kuin aiemmin, mikä tietysti on tärkeää.

Lopputaistelu oli hieman pakotetun oloinen, mutta tokihan tuo rellestys toimintaelokuvassa paikkaansa puolustaa.

Sopivasti tuossa oli koukkuja sarjakuvan tunteneille. Bettyn vieminen sateen suojaan kallionkielekkeen alle ja ukkosta vastaan riehuminen huvitti. Olikohan se Tim Salen kuvittama Gray, jossa oli samainen kohtaus. Lisäksi lilat pöksytkin vilahtivat, joskaan ei niitä onneksi jalkaan vedetty.  Pudotus helikopterista oli kyllä vesitetty, tämä olisi pitänyt tehdä kuten sarjakuvissa, Suomessakin tämä kohtaus on nähty rankempana pariin otteeseen.

Kahdesta cameosta Stan Leen osuus ei ollut tällä kertaa ylimääräinen vilahdus, miehellähän oli peräti roolikin.
: Vs: Hulk
: Doctor Phantomizer 05.11.2008 klo 20:08:45
Eikös stan tehnyt sen mutaatio cameon tässä. :D En ole nähnyt the incredible Hulkkia, mutta eikös tuossa Stan ollut jostain radioaktiivisesta kokiksesta tai hodarista mutaation tai myrkytyksen saanut. :D Aika hauska veto. Jotain tuon suuntaista Rautakorpi kirjoitti siis jokin aika sitten hämiksessä kirjepalstalla, ni olin heti sitä mieltä että tää pitää nähdä. :D

Stan on muutenkin mahtava sälli (Tyttöystäväni jopa joskus oli ihastunut tuohon, sen takia se sietikin tän mun marvel villityksen, ku katoin noit Stanin dokumenttei. :D ). Sillä on mahtava huumorintaju ja kertoo asiat niin mielenkiintoisesti. Sais olla isommassa roolissa jossain leffas. =)
: Vs: Hulk
: Jarkko Sikiö 05.11.2008 klo 20:32:05
Eikös stan tehnyt sen mutaatio cameon tässä.

Stan ottaa putelin jääkaapista, joka on tyjyä tavaraa ja pullo putoaa (särkyen?) lattialle.

Luontevampi cameo kuin esim. Iron Manissa, hänellä kun oli näin aivan oikea rooli – mies joka ottaa pullon kaapista ja pudottaa sen.
: Vs: Hulk
: Spunkmeyer 16.01.2011 klo 13:56:36
mitä vikaa oli ekassa Hulkissa? Ei sillä että tuoreessa olisi hirveästi mitään vikaa...mutta mitä vikaa siinä Ang Leen tulkinnassa oli? Minusta se oli upea! Mitä minä en huomannut? Kesto oli kieltämättä järjetön...mutta siis mitä?

Minusta huonoa oli Banan puiseva Banner-tulkinta. Norton oli parempi.

Ja tämä olikin minusta leffan ainoa huono puoli. Sanoisin että elokuvana ja Marvel-filmatisointina ainoastaan Hämis, Hämis 2 ja X-Men 2 ovat päässee samalle tasolle.
: Vs: Hulk
: X-men 16.01.2011 klo 22:00:45
Ensimmäisessä Hulk-leffassa Hulk oli pomppiva vihreä kumipallo joka laskeutuessaan ei jättänyt mitään jälkeä maahan mikä on aika hyvin kun Hulkin pitäisi painaa n. 500 kilogrammaa.
: Vs: Hulk
: Vincent 17.01.2011 klo 11:09:02
Allekirjoitan X-meniä. Minä en myöskään pitänyt monista wtf-fiiliksen aikaan saaneista kohtauksista (*köhköh*Hulkkoirat*köhköh*) ja minusta uudempi Hulk näytti aidommalta (vaikka olikin yhä selkeää CGI) ja muutenkin yleisesti paremmalta.
: Vs: Hulk
: Doctor Phantomizer 06.02.2014 klo 20:22:45
Allekirjoitan X-meniä. Minä en myöskään pitänyt monista wtf-fiiliksen aikaan saaneista kohtauksista (*köhköh*Hulkkoirat*köhköh*) ja minusta uudempi Hulk näytti aidommalta (vaikka olikin yhä selkeää CGI) ja muutenkin yleisesti paremmalta.

Hulk-koirat eivät kuulosta niin typerältä, kun siitä poistaa sanan Hulk.
: Vs: Hulk
: Curtvile 22.06.2015 klo 16:15:42
Marvel saattaa sittenkin kiertää Hulkin oikeuksien olon Universalila
Forbesin artikkeli (http://www.forbes.com/sites/markhughes/2015/06/19/details-of-marvels-hulk-film-rights-fans-can-relax-about-sequel/) summaa melko hyvin Vihreän Vihaisen kaverin vaiheita
: Vs: Hulk
: X-men 22.06.2015 klo 19:36:12
Marvel saattaa sittenkin kiertää Hulkin oikeuksien olon Universalila
Forbesin artikkeli (http://www.forbes.com/sites/markhughes/2015/06/19/details-of-marvels-hulk-film-rights-fans-can-relax-about-sequel/) summaa melko hyvin Vihreän Vihaisen kaverin vaiheita

4 sivua tekstiä (ja kuvia) jonka olisi ihan hyvin voinut tiivistää yhteen sivuun.

Joskus nuo ameriikan tapahtumat kummastuttaa kun yhdellä on yhdet oikeudet ja toisella toiset samaan hahmoon tjsp.
: Vs: Hulk
: Lakia 03.07.2015 klo 10:18:55
Odotan mielenkiinnolla seuraava liikettä Hulkin jatkoa koskien. Jenkeissä ja muualla nyt leviää vain toi huutokisa "planet Hulk! WW Hulk!" vaikka vähän tuntuu siltä, että moni ei edes tiedä mitä toivoo...

AOU jäi kivasti auki suunta, itse pidän ainakin tilanteesta, että Hulk tai siis Banner halusi eristää itsensä pitkästä aikaa jonnekin. Vuosikausiahan Banner on tottunut olemaan pakosalla jne. BW romanssi tais katketa tohon, nyt voisi olla Rossilla vaikkapa tilaisuus lähtee taas jahtiin tms.
: Vs: Hulk
: Lakia 11.08.2017 klo 10:50:48
Nyt kun näyttää, että Hulk ei tule enää sooloelokuvaa saamaan. Niin mielessä on käynyt, että mitä Marvel oikein Hulkin kanssa aikoo tehdä. Näkemättä on tosi vielä Ragnarokin ja Kostajat 3 ja 4 tarinakaarteet.

Ruffalosta olen pitänyt todella paljon, mutta Marvel on välillä downshiftannut Hulkkia... toki leffatapahtumien vuoksi.

Eniten harmittaa Ultronin loppuhässäkässä Hulkin kohtalo vaikka se selittyykin Bannerin omilla sanoilla, kun ei halua ottaa osaa koko taisteluun.
Ultron nosti Sokovian keskustan meteoriitiksi, mutta mielessä kävi silloinkin, että Hulkin piileviä voimia olisi voitu hyödyntää enemmän.  Thor oli ratkaisevassa roolissa toki kun tarvittiin isompaa lekaa, mutta jotain raskaamman sarjan siirtoa jäin kaipaamaan vanhalta vuorienkin nostelijalta ;)
: Vs: Hulk
: X-men 11.08.2017 klo 19:50:38
Ruffalo sanoi ettei Hulk tule saamaan sooloa Marvelilta (mutta Never say never).

Ei niitä vaihtoehtoja ole paljoa, jatko tai lopetus ja korvaus toisellä näyttelijällä (esim. Amadeus Cho tai Jennifer Walters) tai sitten joku muu hoitaa sen raa'an voiman osuuden.
: Vs: Hulk
: Gothicus 12.08.2017 klo 10:27:22
Ruffalolla ei tietenkään ole tässä asiassa mitään sanavaltaa. Toivoisin tällä upealle sarjakuvahahmolle kyllä nykyistä enemmän näkyvyyttä.
: Vs: Hulk
: X-men 12.08.2017 klo 19:53:26
Ruffalolla ei tietenkään ole tässä asiassa mitään sanavaltaa. Toivoisin tällä upealle sarjakuvahahmolle kyllä nykyistä enemmän näkyvyyttä.

Ei Ruffalolla ole sananvaltaa (ja itsekkin on tainnut sanoa että haluaisi soololeffan) mutta jos tämän sanoihin on uskomista niin se on Universalista kiinni. Jos Hulk heittää vaikka veivinsä niin parempi se on nähdä soololeffassa kuin leffassa jossa on enemmän tai vähemmän sideshow-bob.
: Vs: Hulk
: Jarkko Sikiö 10.04.2020 klo 19:03:35
Katsottiin lasten kanssa Henkien kätkemä, joka oli merkittävästi hurjempi kuin muistin.

Tästä viisastuneena katsoin uudestaan Nortonin tähdittämän rainan, koska poika jo kovasti supersankarileffoja ruinaa katsottavaksi.

Saa vielä vuoden, pari tätä ruinata, koska loppumörkö oli sen verran ikävä.

Pätkä on edelleen tänään erittäin onnistunut ja lähdeaineistolle uskollinen ja sen heikoin osuus...

Lopputaistelu oli hieman pakotetun oloinen, mutta tokihan tuo rellestys toimintaelokuvassa paikkaansa puolustaa.

...oli edelleen tämä, vaikka helikopterin kanssa kieppuminen sitä piristi.

Harmi, että jatko pistettiin jäihin. Olihan tässä vielä Johtajan alkutarina bonuksena.