Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Muut sarjakuva-aiheet => Aiheen aloitti: Lewis - 08.04.2005 klo 16:28:01
-
Mitä sarjakuviin littyiä oheistuotteita teillä on siis on?
en jaksa luetella, enkä edes muista kaikkia.
Joonas
Ylläpito: Korjasin otsikon. -Veli
-
mulla on jotain :D ei muistu mieleen (taas kerran) :D
No sitten voit vaikka käydä nopeasti tsekkaamassa ;) Vastaisuuden varalta: topikkiin on kivempi vastata, jos topikin aloittaja on alustanut aihetta edes jollakin tavalla.
Itseltä löytyy jokunen t-paita ja Ressu-pyjama, muutama Tenavat-juomalasi sekä pari Tintti-figuuria. Aika vähiin on jäänyt oheiskamojen keräily kun tuota roinaa tuntuu olevan liikaa muutenkin, mutta noita figuureja haluaisin kyllä enemmänkin.
-
Aku Ankka kolitsi ja muita Aku paitoja, Aku ankka urheilu kassi, Aku ankka lippis, Aku ja 313 säästöpossu, Roope Ankan pienois patsas jonka itse maalasin, Mikki hiiren kynä kotelo, Aku penaali, Aku ja Mikki kello, Wagner paita, Wagner pehmolelu, Aku ja Iines pehmolelu, Tupu pehmolelu, Harald the hirmuinen paita, JÄTTI Mikki pehmolelu, Mikki herätyskello, Roope säästöpossu, , Aku Mikki jne mini muovi mallit, Mikki Hiiren pienois patsas jonka itse maalasin, Mikin pää kello...olikohan tässä kaikki?
Jotkut tavarat olen jo antanut pikkuveljelle. Katsokaas olen jo ylittänyt ton pehmolelu iän, mutta kyllä jotkut pehmolelut vieläkin löhöävät oman sängyn päällä..
-
Tilsan tarkastaja Wixtröm-kynäteline, rajoitettua numeroitua painosta. Wixtrömin ohut pahvinen piippu katkesi muutossa! Näitä saa myös versiona, jossa piippu on tukusampi.
-
Oikeastaan ainoa oheissälä, mutta sitten sitäkin hienompi:
http://media.stadia.fi/~0302104/rockhuora/Preacher
(erityisen hieno ominaisuus: selässä olevaa nappia painamalla Jessen silmät hehkuvat "jumalaisen" punaisina).
-
Arumbaya-fetissi -avaimenperä (Tintti-albumista Särkynyt korva), josta olen erittäin ylpeä. Ostettu Tennispalatsin Kukunorista.
Muuta: ikivanha Karvis-pyyhe (minä ja kaksi serkkuani saatiin samanlaiset joskus vuonna -88 tai -89). Yhtä vanha Ressu-pyyhekin saattaa olla jossain. Viivi & Wagner-kalenteri vuodelle 2004.
Lisäys: Yksi muumimuki. Mukien kuvathan ovat nimenomaan Muumi-sarjakuvasta, joten laskettaneen oheistuotteeksi.
-
Noin kymmenen vanhana tähän ei olisi ollut vaikea vastata: ressu-muki, parisen sataa tenevat-korttia, pyyhkeitä, vaatteita, kyniä, kumeja, vihkoja, ukkeleita, pehmoleluja jne ja jne. Mihin lienee tuokin "kokoelma" sittemmin kadonnut.
Tällä hetkellä muutama sarjis-aiheinen muki ja ihan hieno Corto Maltese-zippo (valitettavasti rikki).
Kaikkein paras oheistuote ei liity ihan sarjakuviin. Wallace&Gromitin Gromit-koira-pehmolelu. Törkeen makee. Gromit istuu pehmolentsikassa käpälät kiinni puurotykissä. Löytyi halvennusmyynnistä Lontoosta.
-
Keittokomeron katosta roikkuvat Hämähäkkimies- ja Vihreä menninkäinen- toimintafiguurit. Elokuvan oheistuotteita ne tosin enemmän ovat, mutta linkki sarjakuviin on selkeä. Pari maallikkokaveria katsoo niitä vähän halveksuen, eivät kuulemma sovi enää kaksiviitosen kämppään. Vieläköhän olisi myöhäistä tilata se Suomen Fab-5 kylään?
Mitäs muuta? Wolverine-, Mary Jane- ja Gwen Stacy- figuurit löytyvät myös, puhumattakaan X-men pinssistä. Marvelia siis lähinnä.
-
Valitettavasti minulta löytyy pari tyylikästä (10cm ja 20cm) mikkihiirifiguuria. En voi sietää Mikki Hiirtä! Tylsä ja särmätön hahmo! Toisessa on sisällä shampoota...
8)
-
Akirasta Kaneda Moottoripyörineen. Neon Genesis Evangelionista pari Evaa. Tosin Evangelion on tunnetumpi (ensin tehdystä) animesta mutta itse tutustuin siihen sarjakuvan kautta. Muutama Smurffi muki. Aikoinaan oli Smurffeja enemmänkin. Card Captor Sakurasta Kero pehmolelu ja keräilykorttipeli.
Jotkut tavarat olen jo antanut pikkuveljelle. Katsokaas olen jo ylittänyt ton pehmolelu iän, mutta kyllä jotkut pehmolelut vieläkin löhöävät oman sängyn päällä..
Duh? Voiko pehmolelu iän ylittää??? Kyllä nyt jokaiselta kolmikymppiseltä mieheltä pari pehmolelua pitää löytyä. Kero lisäksi löytyy pehmoleluna Rabbit with Big Pointy Teeth ja joitakin nalleja joita sai Karhun Kilta aikana jostain syystä lahjaksi.
-
Kun nyt oikrin rupeaa miettimään niin onhan sitä salakavalasti kertynyt ties mitä sarjakuva-oheisroinaa nurkkiin. Ykkössijalle nostan Turtles-mukin. Joskus natiaisena minulla oli pari Turtles naamaria, muoviset kilpparin kilvet ja siihen kuuluvat sai-tikarit. Joku Mikki Hiiri-kynäteline löytyy nurkasta. Figuureja nyt on tietenkin pari laatikollista, Turtles, Prätkähiiret Marsista, Spiderman etc. etc..
Sitten on uniikki kangaskassi jossa on Suomen MAD aiheinen kuvitus. (Kiitokset Montylle 8) ), sekä tietenkin Suomen MAD lautapeli.
Ja mitäköhän muuta. Ai niin, Kiviset ja soraset kello on roikkunut seinällä ties kuinka monta vuotta. Sarjakuviin pohjautuvia videopelejäkin on vanhalla MegaDrivella muutama, ainakin Turtles Tournament Fighters ja maailman vaikein peli Superman. Muumimukeja on myös muutama, muutakin varmaan on, mutta nyt ei tule heti mieleen.
-
Tää on vähän sama kun "mitä muuta keräät". Sarjakuvamuoviukkeleita on.
Timo
-
Jotkut tavarat olen jo antanut pikkuveljelle. Katsokaas olen jo ylittänyt ton pehmolelu iän, mutta kyllä jotkut pehmolelut vieläkin löhöävät oman sängyn päällä..
Sarjakuva-aiheisia pehmoleluja ei kotoa löydy, mutta muita pehmoeläimiä parisen kymmentä. Pehmoeläin ikä on koko ikä. Kop pankin Roope-ankka rahakirstu on säilynyt mukana lapsuudesta asti. Boksereita Karvisella ja Harald hirmuisella varustettuna on muutamana kappaleena. Muuten on jäänyt hieman vähemmälle tuo oheistuotteiden "keräily".
-
Murrosiässä taitaa vaihtua pehmolelut tyttöihin. Vanhempana sitten tajuaa, että pehmolelu ja nainen on sama asia. Pehmoleluille toki jätetään tietyt asiat tekemättä ;)
Joo, kyllä se pehmolelu on mukava kaveri. Sitä saapi ihan rauhassa halailla vaikka yöt läppeensä ja se ei kuorsaa.
Oheistuotteita ei ole pahemmin kertynyt. Penskana sain pankista Roope Ankka... (Miten muuten on pitääkö oikeaoppisesti tässä tapauksessa kirjoittaa ankka isolla vai pienellä alkukirjaimella. Itse ajattelen jotta se on tässä tapauksessa sukunimi ja kirjoitetaan siksi isolla. Miten on?)
säästöpankin. Sellaisen joka istuu vihaisen näköisenä, keppi kainalossa arkun päällä. Oli muistaakseni hopea tai pronssinvärinen. Juu nou?
Nykyään ei ole sitten mitään muuta oheistuotetta kuin Harald Hirmuisen pikkupärstillä varustetut pitkät alkkarit. Voi moilanen, että niillä housuilla on seikkailtu. Kerrankin olin majatalossa parin tyttären kanssa ja kuinka ollakaan, tarpeeksi kun juopi kaljaa. Niin jossakin välissä alkaa pissattammaan. Minä tietenkin laiskana miehenä yönkorvassa. En sitten jaksanu sen kummemmin ruveta päälle pukemaan. Niinpä minä ja Harald Hirmuiset lähdimme käppäilemään pitkin käytäviä vessaa etsien. Kyllä siinä melko moni vastaantulija katseli hieman pitkään kun käppäilin ees taas ja enempäsä vaikeeta niistä ihmisistä oli saada tietoa esille, perhanan tuppisuut. Mutta löysin mie vessan ja löysin vielä coca-cola automaatista kaljatölkinkin. Tosin motellin pitäjän piti ensin avata se automaatti kun kaljat olivat vasta viimeisenä masiinassa. Ei halunnut, että cokisautomaatista rupeaa tippummaan keskellä päivää kaljatölkkejä, koska olisi varmaan tullut sille kalliiksi, kun kaljaa joutusi myymään cokiksen hintaan ;D
-
Minulla on mikki hiiri hanska ja jotain pehmoleluja ja muuta sälää ...
ps , haluaisin saada marvel hahmoja siis sellaisia pikku ukkoja ;D
-
Kersana mulla oli hieno Mikki Hiiri -muki, mutta se meni vuosien myötä lopulta rikki. Näin sitten samanlaisen viime kesänä kirpputorilla, mutta hinta oli lähempänä kymmentä euroa. Hitto. Ei sitten juoda teetä Mikkimukista, vaan halpahallin tiikerimukista.
Sitten myös tuli mukulana kerättyä lähinnä Disneyhahmojen pieniä muovihahmoja.
Eiköhän sekin kokoelma löytyisi jostakin muovikassista vintiltä, jos oikein etsisi.
Pitäisiköhän vaikka laittaa myyntiin joskus?
Niin ja mun äiteemuori voitti kerran arvonnassa tai jossakin Aku Ankka -urheilukassin. Antoi sen käyttööni ja nyt tällä hetkellä se on täynnä vanhoja videonauhurinraatoja odottamassa että viitsisin joskus katsoa vieläkö niillä tekee mitään.
-
Omien suosikkisarjojen oheistuotteet ovat kiven alla/helvatan kalliita, joten paljoa ei hyllystä löydy :-\ Jotain SinCity- keräilykortteja sunmuuta pikkuroipetta. Unelmieni oheistuote (http://www.spookyland.com/images/zombiebunny.jpg) myytiin loppuun ennenkuin kerkesin sen kukunorista ostaa :'( Harmittaa vieläkin...
-
Ai niin olihan minulla toissavuoden sarjisfestareilta ostettu Jasso-kissa -pinssi, mutta sitten onnistuin hävittämään sen jonnekin Seurasaareen fuksiaisissa rymytessäni :'(
-
Mulla on hieno 60-luvun Batmanin rintakuvan muotoinen pankki, iso muovinen Batman-auto, pieni Bat-auto, iso muovinen Batman-ukko, pieni imukupista roikkuva Batsy jne. Oli komia Batman-mukikin mutta kissa pudotti sen mielenosoituksellisesti lattialle kun se oli kerran joutunut olemaan koko päivän yksin kotona. (Sittemmin kissa muutti mummolaan, ei tosin tästä syystä.) Niin ja on mulla kaikki muropakettien mukana vähän aikaa sitten saadut JLA-ukot, seitsemänköhän niitä oli.
-
Ei kovinkaan paljoa. Hämähäkkimies-lehden mukana tuleet kynä, kumi ja tarrasetti. Sandman-paita, Elfquest kalenteri, murolaatikoista tulleet Batman ja Haukkatyttö kynään ripustettavat jutut ja kauan sitten pääsiäismunista tulleita Smurffit figuureja.
Jos julisteet lasketaan niin niitä on. X-Men lakana ja Avengers on seinälläkin.
-
Mikki Hiiri muki jossa on minnit ja kaikki muut sellaset.. :> En jaksa luetella.. siitten.. Aku pyjama, Roopen näköispatsas parin setelinipun kera.. :P
-
Murrosiässä taitaa vaihtua pehmolelut tyttöihin. Vanhempana sitten tajuaa, että pehmolelu ja nainen on sama asia. Pehmoleluille toki jätetään tietyt asiat tekemättä. Joo, kyllä se pehmolelu on mukava kaveri. Sitä saapi ihan rauhassa halailla vaikka yöt läppeensä ja se ei kuorsaa.
Nostetaanpa tätäkin ketjua ylemmäs. Kävin eilen hakemassa postista paketin, joka sisälsi Dork Tower -sarjakuvaan perustuvan Gilly the Perky Goth -pehmon. Fantasiapelien kautta näitäkin nykyään saa. Kaipa John Kovalicilla on sen verran faneja näilläkin leveysasteilla?
http://www.warehouse23.com/img/covers/tyvdt6000.jpg
-
Itsellä on ne pelikortit mitkä tuli Hämiksen mukana ja oli myös se hämähäkki-lelu joka liimautui vaikka ikkunaan kiinni mutta sen annoin veljenlapsille ja sitten on liuta julisteita (lähes kaikki 80-luvulta etiäppäin Marvel-lehdissä julkaistut ja muutama Teriksen mukana tullut).
-
Viivi ja Wagner pikkarit!
Onx pikkarit väärä sana... no... who cares...
-
Viivi ja Wagner pikkarit!
Onx pikkarit väärä sana... no... who cares...
Ei jos tarkoitat alushousuja mutta jos tarkoitat jotain muuta niin sitten on.
-
Mulla ei pahemmin oo mitään. Pari Lepakkomies-aiheista pinssiä. Sitten yks kaveri toi Disneylandista (en muista oliko Pariisin vai minkä) kaksi ihan aitoa Disney-kahvimukia. Toinen on sininen ja siinä on kohokuviona Mikki ja toinen on punainen ja siinä on kohokuviona Minni. Sitten on myös noita Arabian Muumimukeja... Siinä ne kai sitten olikin.
-
Aku T-paita, pari Disney lautasta ja mukia/lasia, Mikki pehmolelu, pieni Veli Ponteva muovi figuuri, Aku kynttilä ja muutama taulu joissa yhdessä Mikki, toises Mikki ja Pluto ja kolmannes Hopon Poppoo.
-
Anime/mangahärpätyksiä löytyy aina julisteista, tarroista ja minifiguureista hiirimattoihin, avaimenperiin ja CD-koteloihin. Disneyhärpätyksiä mm. Nalle Puh -pelikortit, kansio ja postikortit sekä Mc'Donald's Mikki Hiiri... öh.. lelu? T-paita, kokoa XL ja rinnuksilla veteleepi sikeitä Karvinen (ja onpa minulla samaisesta katista pehmolelukin).
Hyödyllisimmät härpäkkeet lienevät.. valkoiset Ressu-pikkuhousut xD (Kyaaah!~)
-
Minulla OLI tosi magee Jesuit Joe rintamerkki mutta kiinnitys oli heikohko ja se tipahti. Murheen päivä :'(
-
Minulla OLI tosi magee Jesuit Joe rintamerkki mutta kiinnitys oli heikohko ja se tipahti. Murheen päivä
Sarjakuva-aiheisia rintamerkkejä löytyy ainakin tuolta:
http://www.kapsi.fi/~lichgate/Pinscave/pinscave%20finnish.htm
Muun muassa Sandmania, Tinttiä, Lassia & Leeviä ja Corto Maltesea on saatavilla.
-
Onneksi tämä keskittyy sarjakuviin, tuosta yhdestä animesta tupsahti yhtäkkiä sellainen määrä krääsää että ehe. Mutta sarjakuvat ovat vielä hallussa.
No niin, suuri ylpeyteni on tämä Muumi-pyyhe vuosimallia ties mikä. Siinä on ihan sarjakuvatyyliset muumit ja mukavat pastellivärit. Se on se pyyhe joka otetaan mukaan metsäleireille ja kaikkialle missä voi vähän näyttää mistä puusta ollaan tehty, hoho.
Sitten on tuo erittäin yksityiskohtainen manga-aiheinen figuuri, jossa kaikkien aikojen suosikkihahmoni poseeraa sellaisen toisen ja kolmannenkin tosi nastan hahmon kanssa. Hypetysfanityttöiluä. Se on se, jonka luota ammun sukulaiset pois haulikolla ja jolle uhraan ekaluokkalaisia aamuisin.
Ja heetkinen... Ah, taitaa olla jossain sellainen Karvisesta tuttu Muusa-kissakin muovisena versiona. Se on tosin kadonnut kirjastohuoneen nurkkiin. Pitäisi etsiä, se kökki kauan hyllyssäni mutta katosi siivouksen aikaan. (kuten aina.)
Mutta kunniaa saa äidin tekemä feeniks-pehmolelu (Muumeista), jonka sain ihan pikku naatiaisena. Purr.
-
Mulla on kirjahyllyjä.. en sitten tiedä ovatko ne oheistuote vai sivutuote. ;D
-
Mulla on kirjahyllyjä.. en sitten tiedä ovatko ne oheistuote vai sivutuote. ;D
Sivutuote koska niitä tarvitaan että saa lehdet näkyville.
-
Viime vuoden Isänpäivälahjaksi sain Viivi ja Wagner -mukin, jossa on hauska trippi. Pari Muumi-mukia löytyy myös. Laitilan panimon Sihi-juomapullo, TIntti-kalenteri ja Muumipappa ja Tintti-kännykänkuoret.
Eikös tälläinen ketju jo ollut aikaisemminkin?
Edit: pari Muumi-aiheista jääkaappimagneettia ja Muumi-piparkakkutalo (anopin tekemä, vielä syömättä). Lapsilla on pehmoleluina sarjakuvahmoja (Aku, Muumimamma, Tehotytöt, Ressu, Karvinen) ja Muumitalo ja Muumi-figuureja.
-
...jassokissakassi, peikkomaasäästöpossu, southparkavaimenperä...
-
Hulk ja Marvel aiheiset pussilakanasetit sekä Wolverine ja Spider-man paidat löytyy, mutta on harmillista että aikuisten kokoja olevia Marvel- vaatteita ei paljon ole myynnissä. Olenki ostanu sitte pojalle Hämiskalsareista lähtien kaikki mitä oon löytäny. Viivi ja Wagner mukeja on, monenlaista julistetta ja hämis lautapeli sekä konsolipelejä. Muutaki varmaan löytyy mutta ei tuu mieleen.
-
Hellboy taulu, Hellboy muki, B.P.R.D. muki, Hellboy jääkaappi magneetti. Hellboy keraamiset coasterit, Groo the wanderer lunchbox, Mikki patsas ja rikkana rokassa kapteeni haddock "ei tupakointia" kyltti. Ainiin.. Jasso glubin kangas kassi.
-
Aika hyvin olen jättänyt roippeen väliin.
Viimeisin ostos oli kerrassaan erinomaisen hienot ja laadukkaat Hellboy pullonaluset jotka on paksua laminoitua/lakattua matskua ja pohjasta korkkia jottei liu.
Jotain julkkia, ISO One Bad Rat litografia, Grendel-, Hellboy- ja Milk & Cheese jääkaappimagneetit (get it?), aika monta Marvel/DC peliä PS2:lle (Hulk: Ultimate Destruction of aivan LOISTAVA pelattavuudeltaan!), Hellboy -paita, Konrad Orbiter soundtrack kasetti (Insulthan on taas aktivoitunut), ihan törkeä määrä HeroClix -peliukkoja, pari Death -mukia sekä jonninmoinen kasa itse silkkipainettuja paitoja eri sarjisaiheista. Niin ja ilmaiseksi saatu Grendel lounasboksi.
Sekä sokerina pohjalla on edelleen lompsassa S.P.A.T. -jäsenkortti!
Vaimokkeelle ostin Sandman keräilykortit sekä muoviukot.
Onhan sitä varmaan jotain muutakin, mutta ei tule nyt heti mieleen.
-
Pientähän tämä on, mutta kauan sitten lankesin ostamaan takinkäänteeseen S.H.I.E.L.D. -pinssin. Se on niin hieno ja kiiltävä, melkein kuin sheriffinlätkä...
-
Myyrä mukeja ja lautasia. Paitsi etteihän Myyrä ole sarjakuvahahmo vaan TV:stä tuttu.
Aarne Anka t-paita on myös.
-
Mulla on Niinku-kissa -paita missä se katsoo peiliin ja peilikuva sanoo uttiV. Ja überhieno Borgtron-paita on myös.
Suomalaisesta sarjakuvasta tehdään liian vähän paitoja.
-
Mulla on Niinku-kissa -paita missä se katsoo peiliin ja peilikuva sanoo uttiV.
Just näin toissapäivänä tuollaisen paidan... olisko ollut Temperan myyjättärellä? Tai jossain.
Minulla onkin Hollen Tyrnävän verikoirat -paita. Hieno on (harmi vaan, että mä näytän kaikissa perinteisen mallisissa t-paidoissa laatikolta)! :)
Ai niin, onhan mulla myös Borgtron-pinssi (ja Jasso-pinssi!). Mimmosia nuo paidat on?
Muoks vielä: Irtoparta-pikkuhousut unohtuivat mainita! Sarjisfestareilta syksyllä 2005 ostin. Cool.
-
Irtoparta-pikkuhousut... :o
Borgtron-paidassa on isolla Borgtron-logo ja kuva jossa se haaveilee omasta kuolemastaan. Vihreä paita, valkoinen teksti. Komee ku mikä.
-
Irtoparta-pikkuhousut... :o
Borgtron-paidassa on isolla Borgtron-logo ja kuva jossa se haaveilee omasta kuolemastaan. Vihreä paita, valkoinen teksti. Komee ku mikä.
Onhan sulla Zum teufel paitakin ja se batman-nukke.
-
Joo,
meinasi unohtua nuo kankaiset hihamerkit.
Rotsin toisessa hihassa on BPRD logo (sellainen alkuperäinen ajalta ennen leffaa) toisessa Läski Freddyn kissa Born to Sleep -tekstillä.
Niin ja aikoinaan tuli ostettua jonkun jaappanilaisen piirrokseen pohjaava muovinen Hellboy -patsas kun toivoin että olisi ollut pienoismalli eli kottava jollaisia on myös joskus ollut olemassa. Noloimpia ehkä ikinä on alkuperäisen animen pohjalta tehdyt barbie-kokoiset Dirty Pair nuket jotka ovat sellaista barbie-kokoa. Aika kökköjä; tuli tilattua näkemättä. Oiskohan niille syntynyt vuosien varrella jotain keräilyarvoa...?
-
Onhan sulla Zum teufel paitakin ja se batman-nukke.
Ja Batman-paita. Muistaakseni tosin listasin jo jossain (tässä ketjussa?) Bat-roinaa, sitä on vähän enemmänkin.
Ja tavallaan kai Zum Teufel -paitakin on sarjakuvien oheistuote...
-
Irtoparta-pikkuhousut... :o
Jos joskus haluaisin omaa tuotantoani muuttaa oheistuotteiksi, niin tekisin kyllä kesäparta (http://reetta.kapsi.fi/sarjakuva/kesasarjis_1.gif)-pikkuhousut. :D
-
Hulk ja Marvel aiheiset pussilakanasetit sekä Wolverine ja Spider-man paidat löytyy, mutta on harmillista että aikuisten kokoja olevia Marvel- vaatteita ei paljon ole myynnissä. Olenki ostanu sitte pojalle Hämiskalsareista lähtien kaikki mitä oon löytäny. Viivi ja Wagner mukeja on, monenlaista julistetta ja hämis lautapeli sekä konsolipelejä. Muutaki varmaan löytyy mutta ei tuu mieleen.
Moe!
Sain hulk- lempinimen intissä, ja sen jälkeen olen ollut kiinnostunut hulk-aiheisista oheistuotteista. Juliste on jo seinällä ja vuodevaatteet ovat seuraava tavoite. Siksi kysynkin, mistä ihmeestä olet pussilakanasettisi löytänyt, kun en kartoituksesta huolimatta ole niitä vielä mistään tavoittanut?
-
Moe!
Sain hulk- lempinimen intissä, ja sen jälkeen olen ollut kiinnostunut hulk-aiheisista oheistuotteista. Juliste on jo seinällä ja vuodevaatteet ovat seuraava tavoite. Siksi kysynkin, mistä ihmeestä olet pussilakanasettisi löytänyt, kun en kartoituksesta huolimatta ole niitä vielä mistään tavoittanut?
Harmi kun ei nyt muistu mieleen, vaimoke kyllä muisteli että olisi tilattu Joseffsons & Josefineltä. Onnea etsintään.
-
Pelkkiä sarjakuva-aiheisia vaatteita kymmenittäin, sarjakuva-aiheisia keräilykorttipelejä, figuriineja (pikku-ukkoja suomeksi), mukeja muumeista marsupilamiin, magneetteja, Corto Maltese-sytkäri (enkä edes polta..)
Onhan noita.
Niin ja jälkikasvu on saatettu myös rappiolle. Tänään olisi tarkoitus käydä hakemassa Spiderman-naamari ja seittiä syytävä hanska.
Vaihtoehtohan se on vappuserpentiinille.
-
Sarjakuvaan liiittyvää krääsä keräilen nihkeästi.
On muutaman juliste marvel ja dc hahmoita.
Pattis rintapinssi. Sitten on tämä Corto tavarat. Laseja ja tupakka-aski jota käytän penaalina ja aamiassetti. Kaikkea muuta pystyn vastustamaan mutta en Corto krääsää.
Olen tehnyt myös omasta tuotannosta kasseja ja paitoja. En ole myynyt vaan tehnyt tilaustyönä lahjaksi kavereille.
-
Eipä juuri mitään. Sin City lunch box, coaster set ja jääkaappimagneetit. Nämä siis sarjakuvaan, ei elokuvaan, liittyviä.
-
Mulla on jonkin verran jostain sarjakuvasta tai sen tekijästä kertovia "syventäviä" teoksia:
Hermann
Modesty Blaise
Franquin
Giraud
Uderzo
Morris
Goscinny
Blacksad
Walthéry
Nämä tuli mieleen.
Joitakin originaaleja ja serigrafioita roikkuu seinillä.
Sarjisteepaidat rupeavat jo hajoilemaan vanhuuttaan.
-
Sopinee tämän otsikon alle pieni mainos. Henkalta ja Maukalta (ainakin Itäkeskus) saa nyt aikuisten kokoa olevia Ryhmä-X ja Ihmeneloset miesten boxereita. Sellaiset piti heti ostaa.
-
Hmm, katsotaanpas.
Ainakin yksi muumiaiheinen muki on jatkuvassa käytössä. Lisäkis hyllynkulmalla lötköttää pehmolelu wagner. Siinäpä nuo mieleen tulleet tapaukset, eipä oo paljon.
Omista hahmoista on pitänyt teettää kaiken maailman oheiskrääsää ties kuinka kauan mutta aikomisen asteelle on tuokin tehtävä jäänyt.
-
Sopinee tämän otsikon alle pieni mainos. Henkalta ja Maukalta (ainakin Itäkeskus) saa nyt aikuisten kokoa olevia Ryhmä-X ja Ihmeneloset miesten boxereita. Sellaiset piti heti ostaa.
Piti käydä blokkaamassa Aleksanterinkadun H&M:stä.
"Hei baby, tiesitkö että mulla on farkujeni sisällä Möykky/Herra Fantastinen?"
Aieeeee!
Kyllä Kirby -vainaa kääntyilee haudassaan.
-
Vaikka ja vallan mitä. Ja kaikki tavarat liittyvät jollakin tapaa Aku Ankan maailmaan. Aku-solmioita, akvaariokoristeita, mukeja, tarroja, tauluja, julisteita, pinssejä, postimerkkejä, jne.
Ihan oikeita käyttötavaroitakin löytyy. Join tänään aamulla Aku-kupista kahvia.
-
Ei ole paljoa mitään...
Keittiönkaapissa on joku aku ankka kuppi...
Hyllyn päällä on taas, Inuyashasta Sesshoumaru figu (ostin kaverille sen lahjaksi, mutta se osti saman itselleen, vaikka sanoin, että ostamani oli lahja sille) ja Sango figu.
Marvel fanina minulla on häpeällisen vähän sitä tavaraa...
Storm nukke, Logan figuri, julisteita (Jean ja Scottin hää -juliste on yksi), Marvel pyyhe... Siinä ne oli, mutta onhan nyt kaupoissa näkynyt noita muita juttuja, että varmaan ostan kohta X-23:sen figun, kun se on kummitellut minua noin puoli vuotta siellä kaupan hyllyillä.
-
- maailman paras sarjakuva-aiheinen lautapeli, eli: http://www.boardgamegeek.com/game/14808
- Madman Bubblegum cards
- Tick test card set
- X-men solmio
- paljon t-paitoja
- Dilbert-korttipeli
- Cerebuksesta tuttu Diamondback-korttipeli
- Groo: The Game + expansion set
-
Ostin erittäin aidon piraatti-t-paidan "Tintti Istanbulissa". Kun sellaista en ollut ikinä ennen nähnyt, pitihän se mukaan ottaa.
-
Löytyy vaikka mitä. Juuri nyt juon kahvia Aku Ankka mukista. Muumiaiheisia mukeja löytyy paljon, jokunen lautanen sekä lusikoita. Laadukkaita tuotteita nuo. Sukkia on niin Viiviä ja Wagneria, Muumia, Akua, Mikkiä ja Haraldia. Pehmoleluista taitaa löytyä lähes koko Muumilaakson väki. Pyyhkeitä, lakanoita, julisteita, leluja...
-
Luinpa muuten pitkästä aikaan yhden Asterixin, kun kaapin perältä löytyi. Vaan kylläpä oli hyvä. Ainoa, mitä olen sen lisäksi tässä vuoden sisään lukenut, on Kessen Rehukotsa, muttei siinä ollut aitoa Asterixin meinikiä, kun oli slangia.
Kindermunista löytyy tänä vuonna Asterix ja Viikingit- sarjan roolihahmoja. Minä innostuin, ja nyt on jo kolme Asterixia, muttei yhtään Obeliskia (selitin itselleni, ettei Obelix mahtuisi kinderyllätysmunaan, mutta sitten sain lihavan viikingin ja tämä selitys häipyi sillä).
Menen nukkumaan.
-
Kindermunista löytyy tänä vuonna Asterix ja Viikingit- sarjan roolihahmoja. Minä innostuin, ja nyt on jo kolme Asterixia,
Pyh. Minä ostin jo viisi-kuusi munaa eikä yhdessäkään ollut mitään muuta kuin joutavaa suljua. Ei yhtään asterix -hahmoa. Ostan sitten jostain kirpparilta tai huutonetistä. Kyllä niitä sitten alkaa näkyä. Haluan kompensoida sitä traumaa,jonka sain pikkulapsena kun en purukumeista saanut Asterixia enkä Obelixia (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?topic=5347.msg89006#msg89006) vaan pelkkiä roomalaisia ja muita sivuhahmoja ;D
Timo
-
Yhden asterixin voin lähettää, kun sitä on enempi. Sitten kaksi viikinkiä ja joku karvapää.
-
Voi teitä lapsia (Wade ja Timo).
-
Voi teitä lapsia (Wade ja Timo).
Voi meitä. Nyt lähtee postissa Timolle asteriksi.
-
Noista Kinderin Astereista tuli viikonloppuna mieleen lapsuuden aikaiset Asterix -hahmot joita sai Asterix purukumipaketeista. Kyllä harmitti aina kun sai niitä hiidenkiviä!
Uusista Kindereistä puheenollen vaimo sai sen Hesarissakin jollekulle herkkähipiäiselle närää aiheuttaneen pirun/matikaopettajan tms. All hail lord Satan and his epileptic little monkey!
-
Pyh. Minä ostin jo viisi-kuusi munaa eikä yhdessäkään ollut mitään muuta kuin joutavaa suljua. Ei yhtään asterix -hahmoa.
Kyllähän niissä tämän (http://www.kaenkky.com/?p=artl&id=97) artikkelin perusteella näyttää Obelixejakin olevan. Ovat sentään Kinder-, eivätkä Asterix-munia. Paljon enempi huijausta ovat Super Mario -munat, joista vain perin harvoin tulee mitään nintendomytologiaan liittyvää.
Aikoinaan Kinder-munissa taisi olla koottavia ja liimailtavia Asterixeja ja sivuhahmoista ainakin itse Caesar.
-
Noista Kinderin Astereista tuli viikonloppuna mieleen lapsuuden aikaiset Asterix -hahmot joita sai Asterix purukumipaketeista. Kyllä harmitti aina kun sai niitä hiidenkiviä!
Just niitä tarkoitin, tuolla on kuviakin:
http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?topic=5347.msg89006#msg89006
Timo
-
Just niitä tarkoitin,
Hups, oho.
Eihän pikaisesti kirjoitukset selaileva puusilmä mitään näe.
Muistaako kukaa joka tuolloin oli hieman vanhempi että mimmosia nuo Asterixin purkkapaketit olivat? Itselle ei ole jäänyt varsinaista mielikuvaa niistä. Ekana kyllä oli mielessä että neoli lituskoja mutta tuntuisi sisällön takia aika mahdottomalta. Oisko ne olleet sabout amanoloisia kääreisiin peiteltyjä palleroita kuin inkkaripurkatkin?
Tietysti hutimunista on kertynyt valitettavan paljon epämääräistä sälää ja pahaa suklaata popsittavaksi.
Hassua, mulle Kinderin suklaa on maittanut jo muksusta asti. Sangen makeaahan se on mutta eipä penskana tainnut valkoista suklaata mitenkään muuten saada. Eksotiikkaa, ymmärräthän?
Jotensakin tuntuu siltä että muksuna myös noiden sisältämä krääsä oli laadukkaampaa ja kiinnostavampaa.
-
Muistaako kukaa joka tuolloin oli hieman vanhempi että mimmosia nuo Asterixin purkkapaketit olivat?
Enpä kyllä muista ollenkaan. Muutama ukkeli on vielä tallessa. Ainakin yks roomalainen solttu ja joku epyktiläinen paksumaha.
Kinderit kun tuli olin vielä nippa nappa sopivan ikäinen, että tulihan niitä joitakin ostettua. Nykyään kyllä joskus vuoden-kahden välein haluaa hupsutella ja ostaa taas. Mutta pitkiin aikoihin ei ole tämmöstä ostossumaa ollu kun tämän Asterixin takia. Damn. ;D
Timo
-
Asterix-purkkapussi oli muistaakseni väriltään sinivoittoinen ja pullea, ikäänkuin tyyny, n. 4x5 cm. Näin ollen päältäpäin ei voinut koetella mikä hahmoista sisällä on.
-
Asterix-pikku-ukko, jota tässä jauhoimmekin Asterixi- ketjussa. Kevät tekee ihmisestä jo lapsen, Timo.
Edit. Jaa, se olikin leikattu tähän ketjuun. No, selailkaa ja nauttikaa.
Tässä siis meidän tenavien ylpeydenaihe:
Noihin viikinkeihin kuuluu vielä toinen (en muista oliko tuosta isompi, vai pienempi. Kuitenkin kaksi samannäköistä oli, mutta erikokoisia).
Hähää, ei ole täydellinen kokoelma
*Lohduttaa itseään
-
jees jees, näin on. Taidan hilppasta tonne hiekkalaatikolle. ;D
Timo
-
Nyt meiltä valitettavasti löytyy sekin. :P
Esikoinen on oppinut taitavaksi munienvalitsijaksi. Asterix-munilla on kuulemma hienoinen painoero muihin muniin verrattuna.
Veljeni määritteli näin: Joka seitsemännessä on tähän asti ollut Asterix- hahmo, ostakaamme kaupan valikoimista joka seitsemännen.
-
Tiedä sitten, oliko tuossakaan järkeä. Seitsemän munaa maksoi 3,50 euroa, eli hahmojen kappalehinnaksi tuli reilut 1,2 euroa. Vaan hahmoilla näemmä tehdään ihan oikeasti kauppaa huutonetissä!
Pientä verrattuna siihen mitä Ison Veden takana tapahtuu, tosin siellä hahmot ostetaan kaupasta mm. setteinä ja jos jokin hahmo puuttuu tai on väärä asu niin kyllä joku siitä kimpaantuu ja kirjoittaa jollekkin palstalle.
Järkevyys on taasen makuasia, joku on fani ja joku ei välitä sentin vertaa hahmoista.
-
Kaikista kieroimmat sedät punnitsevat Kindereitä hedelmävaa'alla
-
Harmi, kun olen hidas piirtäjä. Mielessäni alkoi muhia herkullinen sarjisidea raavaista kvaakkaajista makeishyllyllä punnitsemassa munia käsissään ja helisyttelemässä niitä hartaasti korviensa juuressa.
Herkullinen visio. ;D Paksuja setiä ja hinteliä nörttihippejä paksuine laseineen ja hapsuviiksineen.
Timo
-
Öööööö tuota............... Olisi iso erä sarjakuvia mm. Marvelia ja DC:tä myytävänä, onko kiinnostuneita?
*varaa ajan silmien laserleikkaukseen ja parturille*
-
No ohessapa vilkaisu vaatimattomaan sarjissäläkokoelmaani. Karttuu täysin satunnaisesti, eikä mikään ole/saa olla kallis. Yksikään ei ole maksanut yli 4 euroa (jos sitäkään) kpl. Väliltä 0-4 e. Toivon ettei se tuosta enää laajene. Jotain hupsua pitää kuitenkin olla. Kuka mahtaisi tietää jotain tuosta vanhan näköisestä Battiksesta? Mitään merkintöjä siinä ei ollut.
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8094.0;id=4438)
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8094.0;id=4439)
-
Timo, tuo kuvan oikean reunan hyllykkö sangen samankokoisine hahmoineen on oikein kaunis ja komea kokonaisuus!
-
Timo, tuo kuvan oikean reunan hyllykkö sangen samankokoisine hahmoineen on oikein kaunis ja komea kokonaisuus!
Kiits! :)
Tuon isompaa kokoelmaa ei oikein mahdukaan. Noi on työpöydän yläpuolella, joka on melkein ainoa kirjahyllyistä vapaa seinä. Noitten yläpuolella joitakin pikkutauluja, muutama originaali tai signeerattu juttu ja Goose Egg Nugget Award.
Timo
-
Ei, en näe Asterixia ja Poppixia tuolla- en millään.
-
Ei, en näe Asterixia ja Poppixia tuolla- en millään.
Kyllä ne on siellä. Kuva menee pienennettynä puuroksi. Asterix on siinä vasemmalla ylhäällä. Homer siitä erottuu paremmin. Aste on siinä sen edessä. Asterixista oikealle keskemmällä samalla tasolla on Poppix.
Timo
-
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=8094.0;id=4439)
Kenenkäs autolla Aku istuskelee?
-
Kenenkäs autolla Aku istuskelee?
Kahden istuttava Ford Thunderbird vm. 1955. Oli niin hupsun näköinen että ostin pikku huppelissa. ;D
On se ihan hauskan näköinen vieläkin.
Timo
-
Aika hyvä tuo sini-musta Batman ... Batmannia meilläkin kerätään, mutta tuon väristä en muista nähneeni... muistaakseni... eh. On meillä jättikokoinen pehmo-Jokeri sängyssä..
-
Olen jokseenkin varma että mulla ei ole yhtikäs mitään tilpehööriä.
Viimeinen, mitä tuollaista muistan omistaneeni, oli avaimenperä jossa oli Judge Dreddin virkamerkki. Mutta se hajosi vanhuuttaan ja lensi mielestäni roskiin.
-
Pahalta näyttää. Munakauppiaan onnenpäivät...
Juu tuossa on syöty vuoden suklaat ens jouluun saakka.
-
Kun kerran täällä on muitakin Asterix-Kindereihin fiikahtaneita kuin minä, niin voisin kysellä, että olisiko jollakin vaihtaa/myydä sitä istuvaa viikinkiä ja Aladobixia? Nuo ovat ainuat, mitkä enää puuttuvat. Itsellä olisi ylimääräisenä se kallotuoppeja kantava viikinkimatami, Asterix ja Poppix (4 kpl).
Tässä ketjussa spekuloitu Asterix-Kinderien painoero innosti tekemään kokeiluja kirjevaa'alla. Noiden Asterix-ukkojen painot vaihtelivat 3 grammasta 9 grammaan (Obelix ja viikinkipäällikkö 9 g, seuraavaksi painavin 7 g, yleisin paino 6 g). Kinder-muna käärepapereineen, sisämunineen ja asterix-papereilla painaa n. 26 g. Eli kun siihen pistetään Asterix-ukkelit mukaan, niin avaamattomat Asterix-kinderit painavat siis 29-35 grammaa. Testimielessä ostetut kaksi Kinderiä (joissa ei tullut Asterixia), painoivat avaamattomina 36 ja 35 grammaa, eli kyllä nuo Asterixit vaikuttaisivat olevan vähän normaalia kevyempiä.
Hyvä tsäkä käynyt itsellä noissa Kindereissä, lähes puolesta tullut Asterixit. Taktiikkana olen käyttänyt joka seitsemännen munan poimimista kokonaisesta Kinder-levystä, joten kyllä sitäkin voi pitää toimivana.
Mutta löytyisikö joltakulta tosiaan vaihdettavaksi noita kahta puuttuvaa? Ettei tarvitsisi alkaa tosiaan hedelmävaa'alle kuskaamaan niitä Kindereitä...
-
Viime Helsingin-reissullani pistäydyin GoodFellowsissa ja olin vähällä hankkia sarjakuvahyllyni päälle tämmöisen kivan sisustuselementin:
http://www.gatewaycomics.com/catalog/images/B_death_bust.jpg
Kuoleman hinta oli vaatimattomat 62 euroa. Voitin sisäisen taisteluni ja jätin pikkupatsaan vielä hyllylle - toistaiseksi. Fennica Comicsin myyjä päivitteli hieman myöhemmin patsaiden hintoja, ja sanoi niiden nousseen viimeisten vuosien aikana tolkuttomasti.
Ja tosiaan: Anttilassa näytti olevan kaupan jotakin Marvel-aiheista figuuripeliä.
-
Onkos joku sattunut Helsingissä tai lähistöllä törmäämään liikkeisiin, joista löytyisi tintti-tauluja? Isoja tai pieniä, mutta kuitenkin.
Itse löysin Lissabonissa käydessä yhdestä ostoskeskuksesta pieniä, noin 15X15 kokoisia tauluja, mutta harmillisesti en ostanut heti ja iltapäivällä taulut oli jo myyty. Ylipäätään tinttiaiheiset taulut siis kiinnostaisivat.
-
Onkos joku sattunut Helsingissä tai lähistöllä törmäämään liikkeisiin, joista löytyisi tintti-tauluja? Isoja tai pieniä, mutta kuitenkin.
Helsingin Fredrikinkadulla on kehystysliike, joka myy Tintti-kansista tehtyjä isoja julistetauluja. Ja samalla kadulla on sitten Good Fellows, joka on täynnä Tintti-tilpehööriä.
-
Helsingin Fredrikinkadulla on kehystysliike, joka myy Tintti-kansista tehtyjä isoja julistetauluja. Ja samalla kadulla on sitten Good Fellows, joka on täynnä Tintti-tilpehööriä.
Kiitoksia, täytyypä tarkistaa nämä.
-
Esplanadilla on kanssa kauppa, (hieman Akateemisesta eteenpäin ja Halosen jälkeen samalla puolella), jossa myydään Tinttiroinaa ja mm. Myyrä-pehmoja jne.
-
Tämän ketjun lukeminen ei ollut tervettä, meikäläinen kun on parantumaton keräilyluonne. Pakko saada noi Asterixit. Ja ne vanhat Asterixit myös. Voipi olla että jonkun jo omistankin, tai siis lapset omistavat – täytyy käydä luuttaamassa muksujen kindersälä-laatikko.
Onneksi voin täydentää kokoelmani kirpputoreilta.
Mistä puheenollen, ostin Valtteri-kirppikseltä keväällä kahdella eurolla paketin purkkakortteja 1970- ja 60-lukujen taitteesta. Mukana oli käsittääkseni melkein täydellinen setti Aristokatit-muovikissoja – tulikohan niitä purkasta vai muroista? Saman näköistä vanhaa muovia kuin nuo vanhemmat muoviasterixit.
Mutta itse sarjakuvatilpehööriin mennäkseni: vähäisen kokoelmani helmiä ovat Kapteeni Kuolion Maagiset muoviukkelit ja 1 kpl Kapteeni Kuolion Ratsu-urhoja.
T-paitarintamalta löytyy myös. Mulla on Helsingin scifimafian Avaruuskorkkari-opintopiirin teettämä epävirallinen Jet-Ace Logan -t-paita, Korkeajännitys-paita, MC Murikka -paita ja hihaton Conan-paita. Tosin Conan on alunperin kirjallisuuden merkkihahmoja.
Näin muuten yhdellä espoolaisella itsepalvelukirppiksellä jotakuta Daltonin veljeksistä esittävän muoviukkelin, mutta piru kun ei ollut oikeasti yhtään rahaa mukana (mä en tajua miksi ylipäätään menin rahatta tuohon paikkaan).
Ei ollut aiemmin sattunutkaan silmiin Lucky Luke -muoviukkeleita. Lienevätkö harvinaisia? Tarkoitus olisi mennä vielä hakemaan ukkeli pois, jos se on siellä.
-
Kukunorissa on keräilijän versioita (http://www.kukunor.com/index.php?sid=12&gword=lucky+luke&cat=&ser=&x=14&y=13) Daltoneista. Ja on niitä tok muoviukkoinakin (http://www.magictoybox-online.co.uk/acatalog/Lucky_Luke.html).
-
Sais vielä jostain luonnollista kokoa olevat supersankarinukkeja niin olisi keräilijät täpinöissään.
-
Löysin pihalta hianon hiidenkiven, ja väsäsin puusta vuolemalla siihen Obelixin viereen. Laitan kuvaa jossain vaiheessa. Hieno tul!
-
Marvel figuureja, Marvel ja DC pelejä, Spider-man 2 juliste, Spider-man 3 juliste, X-men 3 juliste, Marvel keräilykortteja 14 kpl, Marvel DVD:itä, Captain America ja The Avengers United they stand DVD boxit. Niin ja Marvel pussilakanat.
-
On meillä joku..... Madman (Mike Allred) pyyhe on kiva, siihen voi kietoutua ihan kokonaan. Niin ja jättikokoinen Jokeri-pehmolelu. Sen voi ottaa kainaloon.
-
Näin muuten yhdellä espoolaisella itsepalvelukirppiksellä jotakuta Daltonin veljeksistä esittävän muoviukkelin, mutta piru kun ei ollut oikeasti yhtään rahaa mukana (mä en tajua miksi ylipäätään menin rahatta tuohon paikkaan).
Ei ollut aiemmin sattunutkaan silmiin Lucky Luke -muoviukkeleita. Lienevätkö harvinaisia? Tarkoitus olisi mennä vielä hakemaan ukkeli pois, jos se on siellä.
Haa! Kävin eilen tarkistamassa tuon kirppiksen, ja siellä se Dalton edelleen oli. Ostin pois. Harmi kyllä, ukkeli on menettänyt oikean kätensä ranteeesta eteenpäin, jäi huomaamatta ekalla kerralla. Kyse ei muuten ole yhdestäkään noista linkintakaisista ukkeleista.
Daltonin jalkapohjassa lukee "Morris Dargaud", eli joku virallinen oheistuote lienee kyseessä. Ehkä vanhempaa tuotantoa?
-
Tuolla:
http://static.iftk.com.br/mt/2007/03/top_worst_toys_ive_ever_seen.html (http://static.iftk.com.br/mt/2007/03/top_worst_toys_ive_ever_seen.html)
on pari aika mainiota sarjakuvan oheistuotetta. Osan hauskuus nyt toki on ihan vaan katsojan likaisessa mielikuvituksessa ja parin kuvan aitouskin vähän epäilyttää...
-
Tuolla:
http://static.iftk.com.br/mt/2007/03/top_worst_toys_ive_ever_seen.html (http://static.iftk.com.br/mt/2007/03/top_worst_toys_ive_ever_seen.html)
on pari aika mainiota sarjakuvan oheistuotetta. Osan hauskuus nyt toki on ihan vaan katsojan likaisessa mielikuvituksessa ja parin kuvan aitouskin vähän epäilyttää...
Hauskoja olivat lelut kieltämättä. Tässä on vähän samaa kastia, koittakaapas päätellä, että mikä kyseisessä tuotteessa on pielessä ;)
http://www.engrish.com/recent_detail.php?imagename=batman-superman.jpg&category=Engrish%20from%20Other%20Countries&date=2007-08-28 (http://www.engrish.com/recent_detail.php?imagename=batman-superman.jpg&category=Engrish%20from%20Other%20Countries&date=2007-08-28)
-
Hauskoja olivat lelut kieltämättä. Tässä on vähän samaa kastia, koittakaapas päätellä, että mikä kyseisessä tuotteessa on pielessä ;)
http://www.engrish.com/recent_detail.php?imagename=batman-superman.jpg&category=Engrish%20from%20Other%20Countries&date=2007-08-28 (http://www.engrish.com/recent_detail.php?imagename=batman-superman.jpg&category=Engrish%20from%20Other%20Countries&date=2007-08-28)
No?
-
No jos lasketaan itse sarjakuvat (mutta niitä ei lasketa?) niin niitähän minulla on eniten, mutta muita on esim: Spider-Man- elokuva ja yksi Spider-Man Piirretty VHS kasetti ja oli yksi X-Men VHS Kasetti, ja sitten on olut näitä Spider-Man figuureja ynms. Eipäs ole muistaakseni muita, eiku on 3 kpl Muumi-mukeja, ja vähän muuta Muumi kamaa.
-
Kaikkia ei välttämäti tule nyt mieleen, kun en ole tietoisesti mittään keräillyt.. muumimukeja, smurffi-, Disney- ja Asterix-aiheisia pienoishahmoja on ollut joskus pienempänä, tällä hetkellä löytyy ainakin iänvanha Ressu -pehmolelu (mummolasta, luultvasti tätini vanha lelu), jostain muuttohävityksestä pelastettu Karvispyyhe ja Batman-rannekello.Hmm.. olisikohan aika joskus siivota oikeasti?
-
Salvequickin Hämähäkkimies-laastari lienee erikoisin omistamani oheistuote. Hyvä ystävä antoi sen taannoin minulle syntymäpäivälahjaksi. Kiitos vaan - vain vähän aikaa sitten sille tulikin käyttöä...
-
Salvequickin Hämähäkkimies-laastari lienee erikoisin omistamani oheistuote. Hyvä ystävä antoi sen taannoin minulle syntymäpäivälahjaksi. Kiitos vaan - vain vähän aikaa sitten sille tulikin käyttöä...
Siinä oli varmaan Hämiksen seittiäkin mukana sillä seitillä paranneltiin kaikki irronnutta ruumiinosaa lukuunottamatta.
-
Nyt näille omistamilleni oheistuotteille on muuten jonkinlaista tilausta, sillä ajattelimme lähiviikkoina pystyttää sarjakuva-aiheisen näyttelyn kirjastomme ulkovitriiniin.
Siinä oli varmaan Hämiksen seittiäkin mukana sillä seitillä paranneltiin kaikki irronnutta ruumiinosaa lukuunottamatta.
Pitänee vilkaista vielä kerran tuoteselostetta.
-
Minulla on metallinen Aku Ankka seinälamppu. Kukahan osaisi arvioida sille oikean hinnan?
-
Pah, porvarillista hapatusta!
Itse olen kaikkea himoinnut mutten ole koskaan oikein saanut ostettua.
Joskus pienenä oli Muumi-termari ja kenties jotain pientä jota en enää muista.
Tällä hetkellä ainoat oheistuotteet taitaa olla McFarlanen Predator figuuri (joka on siinä rajalla koska oli alunperin elokuva ennen sarjakuvia) ja kaverin laivalta tuoma Yu-Gi-Oh! M&M karkkiputkilon korkki.
-
Minulla on pahvilaatikko, jonka päätyyn Keijo Ahlqvist on piirtänyt omakuvansa.
-
Minulla on pahvilaatikko, jonka päätyyn Keijo Ahlqvist on piirtänyt omakuvansa.
Itseasiassa minullakin on muki jonka pohjassa on Keijo. Haalistunut pesussa tosin.
-
Keräilyerissä esitellään hienot Batman-pelikortit. (http://tienausmaa.net/blogi/jaripetri/?p=457)
Blogin pitäjä ihmettelee, kuinka kamalia konnia mahtavat ollakaan Kalenterimies ja Korttelin Kauhu. Heh.
-
(http://farm3.static.flickr.com/2652/4098605192_37703d5ee6.jpg)
Wonderella (http://nonadventures.com/)-bobblehead taitaa olla ainoa t-paitojen lisäksi.
-
Pieniä 70-luvun Aristokatit figuureja, yksi "Joonas" esiliina (hevoskuvien takia), yksi paperinen Hevoshullu valokuvatasku 70-luvulta (ison kehitysliikkeen) lisäksi Meritan ja Kopin Roope Ankka säästölippaita.
Boris Vallejon julistekin oli.Siinä oli miehen sivukuva lihaksineen , ketjuja ja tatuointi, josta ryömi se tatuoitu lisko ulos.Tattoo oli sen nimi ja kuva löytyy googlella.Sama kuva löytyy myös Vallejon kirjoista.
Lisäys: Ai niin..ainakin myös Star Wars Micro Machines : avautuva pieni R2/D2 robotti, jonka sisällä on Jabban palatsin pienoismalli, Rancorin luola, hahmoja ja alus..on se kiva
-
Ihan heti muistuu mieleen ainoastaan kevättalven Tekniikan päiviltä Dipolista rohmuamani tulitikkuaskit, joiden kansissa Heimo Vesa paistaa notskissa kananmunia tokaisten: "Tulta munille!" sekä Kiroileva siili -aiheiset alkkarit ;D
-
Usopp-avaimenperä jonka sain synttärilahjaksi viime vuonna pikkusiskolta. Vai oliko se isosisko. Vai olikohan tässä edes synttärit kyseessä vai joku tuliainen vaan.
Ai niin, ja on mulla myös semmonen ikivanha Aku Ankka -kello.
-
Sarjakuvakrääsä ei paljoakaan kiinnosta, tosin olen joskus silmäillyt himoiten joitakin Niilo Pielis- ja Corto-figuureja. En ole vielä erehtynyt ostamaan ainuttakaan, kun piirrokset pesevät figuurit noin 100-0.
Nurkkiin on kuitenkin kertynyt vähän oheistuotteita. Taidan omistaa ainakin yhden Mikki Hiiri-kellon, jossa on nykyään liian lyhyt hihna. Sitten on kaksi Karvis-pehmoa, ja muutama Hämähäkkimies-figuuri. Ja näemmä ikkunalaudallani pönöttää myös Kinder-munasta löytynyt potkulautaileva Aku Ankka. Tällä kokoelmalla ei vielä saada miljoonia eBaystä.
-
Unohdin aikaisemmin mainita, että onhan meillä virtahepo olohuoneessa..eikun marsupilami lastenhuoneessa.Oli niin itsestäänselvyys, että unohtui. Kokonsa puolesta tätä ei tosin ole helppo unohtaa.
Pituutta otuksella on varpaista päälakeen 125 cm ja häntä ja korvat päälle.
Tämä on vähän veltto ja sillä on niskassa lenkki, mutta ei sitä siitä raaski seinässä roikuttaa.Istuu tuolla lastenhuoneen lattialla.Tähän kuvaukseen pistin tuon lattialle saadakseni kuvan. Huomatkaa tulitikkuaski käpälässä kokosuhdetta antamassa.
http://www.aijaa.com/v.php?i=6351742.jpg
Otus oli heräteostos huutonetistä, luulin sitä paljon pienemmäksi.Ihmettelin myyjän mainintaa, mieluiten nouto koon takia.Postista haettaessa se piti ottaa laatikosta pois, kun sitä laatikkoa ei pystynyt kantamaan.Tämä painaa myös pikkasen..alunperin tämä on kuulemma arpajaisvoitto Särkäniemestä.
Bussissa oli aika monta huvittunutta katsetta,(itseasiassa,hymy säilyi monella koko matkan ajan),kun tämän raahasin yhdelle penkille istumaan.Onneksi ei tarvinnut ostaa sille omaa bussilippua.
Tämän jälkeen olen yrittänyt välttää heräteostoksia.No, ainakin lukea kohdekuvaukset tarkkaan.
-
Mitä olen kaupoissa katsellut, niin yleensä niiden Marsupilameilla häntä on suora lörö.
Se jotenkin vie idean koko Marsulta.
Häntä voisi olla kuten kierrejousi, alle kierteytettynä.
Näyttäisi hienolta ja voisi "hyppyyttääkin" hiukan.
-
Marsun häntä voisi olla jotakin piipunrassin tapaista. Silloin sitä voisi muotoilla eri asentoihin, ja se kestäisi ehkä myös pienen hyppyyttämisen.
-
Kerran näin noita Marupilameita torilla ja niillä oli muistaakseni pitkä häntä mutta olivat kyllä hinnoissaan.
-
Eli luonnollisen kokoinen pikku otus, mutta hännän pitäisi olla Franquinin mukaan kahdeksan metriä pitkä.
Tällä on vain n. 2,70 m pitkä. On silti kiva laittaa se solmuun, ja kuunnella kommentteja,kun joku yrittää avata sitä. >:D
-
Kukunorilla on näköjään kaikkea kivaa marsupilamiin liittyvää myynnissä.
Huh, suunnilleen tuon kaliiperin pehmon kuin tuo meillä oleva hinta on 270 €.
Tuolla on kaikenlaista muutakin kivaa sarjakuvaoheistuotetta myynnissä.Myymälä on ollut ainakin ennen Helsingissä Tennispalatsissa, nykytilannetta en tiedä.
-
Myymälä on ollut ainakin ennen Helsingissä Tennispalatsissa, nykytilannetta en tiedä.
Nykyisin on noutomyymälä Mechelininkadulla:
http://www.kukunor.com/kukunor
PS. En epäile Särkänniemeä, mutta kaikenlaisissa kiertävissä tivoleissa on ollut palkintoina selkeitä piraatti-marsupilameja. Isokokoisia, mutta neonvihreitä ja pinkkejä... :P
Pariisilaisessa alan liikkeessä oli anatomisesti oikeaoppinen marsupilami-patsas, olisiko ollut kipsiä tjsp., ainakin 8m hännällä varustettuna... sellaisen tuottaminen ehjänä Suomeen olisi logistinen painajainen.
-
Juu, onhan noita pehmoleluja tivoleissa arpajaisvoittoina. Itse asiassa, meillä on myös 50-senttinen istuva Nalle Puh,jonka tyttö voitti kiertävässä tivolissa arvalla 2-vuotiaana.
Ei ollut pääpalkinto, mutta kakkosvoitto. Edellinen arvan ostanut pariskunta oli juuri kailottanut pettyneenä suureen ääneen, että ei täällä kukaan mitään koskaan voita.Myyjä sitten huuteli perään, että hei, nää voitti..johon pariskunta totesi: uskomatonta.
Katselin aikoinaan joskus Good Fellowsissa sellaista marsupilamin keraamista pesää, mutta en sitten raaskinut sitä ostaa.Vaikka sen olisi saanut kotiin ehjänä, ei ollut takeita, että se olisi säilynyt kauan ehjänä.
Jos kaipaa jousitettua versiota, niitä löytyy ebaysta.
-
Mors,
Olen alkanut keräillä action-figuureja mistä varmaan olen maininnutkin.
Eräässä liikkeessä olen nähnyt vanhoja figuureja, joiden epäilen olevan aikamoinen löytö.
Myös sijoitusmielessä.
Ajattelin ostaa, mutta en kerro enempää tässä vaiheessa. ;)
Nyt ajattelinkin kysyä, että keräättekö te muut jotain sarjakuvien oheistuotteita?
Onko teillä harvinaisuuksia?
Mitkä ovat hienoimmat esineenne, Batman-patsaat vai Marvel-villasukat? :D
-
Ai niin, onhan minulla vielä Yliopiston Apteekin joulumuovikassi, johon on Tarmo Koivisto piirtänyt jouluisen katunäkymän. Kaikkea sitä fanina tulee kerättyä ja säästettyä...
-
Uusin on paita, jonka rinnassa on Amazing Fantasy -lehden kansi (#15, Aug. 1962). Kuvassa on tietenkin Steve Ditkon taiteilema Spider-Man, jonka debyytti tapahtui kyseisen lehden numerossa. Arvatenkin pidän paidasta kovasti.
-
Pyyhe, jossa Karvinen hölkkää. Tämä keräilykappale, joka lienee ostettu 20 vuotta sitten anttilasta tms. löytyi pari viikkoa sitten vanhempieni luota. Ehkä olin pitänyt sitä liian lapsellisena 12 vuotta sitten pois muuttaessani, mutta nyt ilahduin suuresti löydöstäni ja otin sen taas käyttöön.
-
Onkohan, Ami, pyyhkeessä teksti "Ei ole helppoa olla hurmaava?"? Jos on, on itselläni samanlainen pyyhe. Vähänx ollaa samixii. Itselläni on hopeiset Jaska Jokunen ja Ressu -kaulakorut, samassa nauhassa.
-
Onkohan, Ami, pyyhkeessä teksti "Ei ole helppoa olla hurmaava?"? Jos on, on itselläni samanlainen pyyhe. Vähänx ollaa samixii.
Ei olla! Kyllä meillä on ihan uniikit pyyhkeet, joita ei takuulla ole kellään muulla! ;D
-
Hee, minulla on myös sarjisaiheinen pyyhe, juuri muistin! Aku Ankkahan se siinä. Ja lapselle suunniteltu, joten soveltuu kokonsa puolesta täydellisesti treeneihin suihkupyyhkeeksi, kun ei vie turkasen paljon tilaa repussa.
Hei ja on minulla vanha Karvis-aiheinen tyynyliinakin, jossa Karvinen nukkuu lootassaan ja jossa lukee kuvan alla Sov Gott. Ostettu Ruotsista ollessani jotain 10-vee.
-
No, onhan tuota tullut Kiroileva siili -paita ostettua. Lisäksi on minulla Aku Ankka -paita, jonka kuva ohessa, ylläpitäjänsä ohella. Voi teitä...
-
Tintin kuuraketti ynnä maxikokoinen Tintti kuun kamaralla -pyyhe, Tuhatkauno-"busti", Hajuherne-figuuri (oli pojan ristiäiskakun koristeena :D), sekä ylpeyteni, Sininen Lootus -seripainojuliste rajoitetusta 2000 kappaleen painoksesta ( ei tosin numeroitu). Offset-julisteena myös Seitsemän kristallipalloa. Sarjisten ulkopuolelta hienoimmat turhakkeet ovat aito trilobiitti-fossiili sekä British Museumista ostetut jäljennökset Rosettan kivestä sekä Chessmen of Lewis -shakkisetin ratsumies.
-
Eräänlainen memento on myöskin Karvis-kirja aidolla Jim Davisin omistuskirjoituksella: "To Hannu: thanks! Jim Davis". Tapasin miehen myös henkilökohtaisesti, kuin myös koko hänen Paws-studionsa taiteilijat.
-
Tuota, onhan nuita jonkin verran kertynyt. Kuvia otettiin tuossa vuosi pari sitten. Nykyisin figuja on "hiukka" enempi.
(http://i469.photobucket.com/albums/rr56/Gothadelica/07082010708.jpg)
(http://i469.photobucket.com/albums/rr56/Gothadelica/07082010710.jpg)
(http://i469.photobucket.com/albums/rr56/Gothadelica/07082010712.jpg)
(http://i469.photobucket.com/albums/rr56/Gothadelica/07082010713.jpg)
(http://i469.photobucket.com/albums/rr56/Gothadelica/07082010715.jpg)
(http://i469.photobucket.com/albums/rr56/Gothadelica/07082010717.jpg)
(http://i469.photobucket.com/albums/rr56/Gothadelica/07082010718.jpg)
Tyypit hengaavat tradehyllyn päällä. Kuva tosiaan on vanha, nykyisin hylly pursuaa reippahasti yli.
(http://i469.photobucket.com/albums/rr56/Gothadelica/07082010707.jpg)
(http://www.heycomputer.com/images/anime/death.jpg)
Unohtamatta pakollisia paitoja, kalsareita, pikkuhousuja, pyyhkeitä, lakanoita ja muita. Tai pehmoleluja (Hellboy on suloinen pehmonakin). Niin ja Hellboy ja batman lunchboxit löytyy myös... Ja mukeja vähän kaikesta mahdollisesta ja sellaisia pieniä muoviukkeleita on miljoonia ja avaimenperiä ja pinssejä ja hihamerkkejä ja lauta-, kortti-, rooli- sekä konsolipelejä, niin ja aseita ja aluksia ja hero clixejä ja... Suomennettua ostetaan kaikki missä on mitään sarjakuvaa muistuttavaakaan. Sen siitä saa kun kaksi hullua romunkerääjää joilla on samat addiktiot asuu yhdessä.
Äh niin ja tuota minun pakkomiellettäni on toteutettu kanssa jonkin verran... Star Wars figuureita ja Darth Vaderia löytyy joka muodossa. Pehmoleluista avaimenperiin ja aseisiin. Niin ja elävän kokoinen pahviständi... Uusimpana Darth Vader hiiri ja hiirimatto <3
-
... Suomennettua ostetaan kaikki missä on mitään sarjakuvaa muistuttavaakaan. Sen siitä saa kun kaksi hullua romunkerääjää joilla on samat addiktiot asuu yhdessä.
kiitos.
Puhut niin kauniisti.
Unohdit 2000AD jääkaappimagneetit ja sarjakuva-aiheiset juomapullot ja -tölkit ja muut elämälle tarpeelliset asiat.
-
Puoliso toi Faceksesta Hämähäkkimies-sorminuken, jonka oli neulonut joku kolumbialainen mummo.
-
SariSarille runsaasti respektiä tästä osoitteesta!
Turun Finnconista tarttui mukaan tyylikäs Usagi Yojimbo -pehmofiguuri, joka köllöttelee nyt kirjahyllyssä samallla kohtaa missä Sakain sarjakuvatkin sijaitsevat.
-
SariSarille runsaasti respektiä tästä osoitteesta!
Kyseessä siis tosiaan on minun ja Curtvilen yhteinen kokoelma, mutta otan respektit silti tyytyväisenä vastaan. Harvoin sitä saa nörtti olla lähes cool lelujensa takia ;D
-
Sivumennen täytyy sanoa että juuri tuommoinen hyllyn tapainen olisi oikea pitämään minun sarjakuvani ja muut romut järjestyksessä. Vielä kun niitä saisi kaksin kappalein, niin saisi nuo leffatkin järkkään.
Itse kokoelmasta täytyy tietysti sanoa että juuri tuommoisia kavereita sitä haluaisi sitten omaankin kämppään asumaan kun on enemmän (vähemmän?) omaa tilaa. Hienoa hamstraamista! Jatkakaa samaan malliin!
-
Tuota, onhan nuita jonkin verran kertynyt.
Abe bostailee tuossa neloskuvassa aika reteesti. Kunnon homie -meininkiä...
Ulkomaantuttuja kävi meillä viikonlopuuna ja hienoin kommentti oli "Pidän tavasta millä olitte yhdistelleet siistin järjestyksen ja rohkeasti nörttimäiset tavarat." Kirjastohuoneen valikoima keräsi myös respectiä.
-
Mulla ei ole oikein mitään. Mikki Hiiri -muki löytyy, ihan käytössä on. Ei hajuakaan, kenen taiteilema lie, mutta todella hieno se ainakin on.
-
Teepaitoja melkein joka lähtöön:
http://www.redbubble.com/explore/comic
-
kokoelma kasvoi taas kaupparetkellä yhdellä, jenkki-import tölkki Cherry 7up Antioxidant juomaa (aivan kuvottavan makuista mielestäni) mutta siinä on Captain America elokuvasta Johann Schmidt Red Skull.
Kaiken kruunaa psykoottisen HydraNatsin kuvan vieressä oleva tuotteen mainosslogan:
crisp·clean refreshing 100% natural flavors
Jooo-o, ei ehkä ihan loppuun asti ajateltu...
-
kokoelma kasvoi taas kaupparetkellä yhdellä, jenkki-import tölkki Cherry 7up Antioxidant juomaa
Mites se muuten näissä keräilykokoelmissa menee ?
Täysi vai tyhjä pakkaus ?
Täysi on tietysti hieno ja joku purkka nyt ei haittaa aiheuta vanhanakaan, mutta miten esimerkiksi juomat ja suklaat, jotka ei loputtomiin säily ?
-
Mites se muuten näissä keräilykokoelmissa menee ?
Täysi vai tyhjä pakkaus ?
Varmaan pitäisi "kaikkien taiteen sääntöjen mukaan" olla täysi pakkaus, mutta ainakin kaikki juomat säilytetään täällä meillä tyhjinä ja niin että astia on huuhtaistu tyhjäksi eikä ole mikään hullun tiedemiehen bakteerialusta(ainakaan vahingossa).
tietty jokin mystinen keräilyarvo tuossa romahtaa, mutta se taitaakin olla perikunnan ongelma ("paljonko romua sillä oli?!?")
-
kokoelma kasvoi taas kaupparetkellä yhdellä, jenkki-import tölkki Cherry 7up Antioxidant juomaa (aivan kuvottavan makuista mielestäni) mutta siinä on Captain America elokuvasta Johann Schmidt Red Skull.
Kiitos ostosvinkistä! Indeed, aika karmaiseva juomakokemus, mutta niin hieno tölkki. Tästä lähtien makunystyräni muistakoot kirsikan mausta Punakallon. ;)
-
Tästä lähtien makunystyräni muistakoot kirsikan mausta Punakallon. ;)
Ai ai. Ei muuten mutta kun sanoit tuon ja sarjan edellinen oli Canada Dryn ginger ale Peggy Carterin(Hayley Atwell) kuvalla.... no tulipa inkiväärioluen juonnista irstaampaa tästeteenpäin...
-
Mites se muuten näissä keräilykokoelmissa menee ?
Täysi vai tyhjä pakkaus ?
Onhan niitä Napoleonin konjakkeja myynnissä.
Paljonkohan Bukowskilla olisi lähtöinta pullolle Pluto-passiohedelmälimsaa koskemattomalla repäisykorkilla :D
Vrouw Marian hylkyyn säilötte vuosikertaoksidanttijuomaa
-
Tällaista (http://pitchfork.com/news/45193-disney-is-selling-a-joy-division-mickey-mouse-shirt/) ei omana ole mutta voisin päälle pukeakin. Erityisesti koska se ärsyttää Joy Divisionin faneja :) (näköjään varsinaiselta Disney-kauppasivulta on poistettu JD-viittaus).
-
Tällaista (http://pitchfork.com/news/45193-disney-is-selling-a-joy-division-mickey-mouse-shirt/) ei omana ole mutta voisin päälle pukeakin. Erityisesti koska se ärsyttää Joy Divisionin faneja :) (näköjään varsinaiselta Disney-kauppasivulta on poistettu JD-viittaus).
Ei tuo nyt hirveästi minua ainakaan ärsytä. Itse en kyllä maksaisi tuommoisesta paidasta, koska lasken sen bändipaidaksi, ja niitä en halua kaapistani löytää.
-
Jaa - ironiset hipsterimainos-AD:t ovat päässeet "luomaan" Disneyn oheistuotanto-osastolle. Jaa-a mitähän muuta mukavaa sitä vois keksiä? Che Guevara, mutta Mikki Hiirenä! Joo.
Timo
-
Che Guevara, mutta Mikki Hiirenä! Joo.
Jollain AA toimituksen jäsenellä oli aikoinan Che Guevara, mutta Akuna. Mainion näköinen paita!
-
Katukuvassa urpojen päällä nähdyt Che-paidat puistattavat aivan yhtä paljon, kuin urpojen kauloissa roikkuvat Suomen leijona -riipukset. Urpot ovat tietysti toisiinsa nähden erityyppiset, samoin kuin syyt puistatuksille... Ei imartelisi Che Guevara Mikki Hiirtä paidan rintamuksessa sitten niin ollenkaan.
-
Suomen leijona, mut niinkun Mikki Hiirenä! Ooh...
Timo
-
^Heh... Sinustahan suorastaan pulppuaa huikeita oheistuoteideoita!
-
Suomen leijona, mut niinkun Mikki Hiirenä! Ooh...
Entä krusifiksi-Mikki: (http://28.media.tumblr.com/tumblr_l29w9jCtHk1qzefx7o1_500.jpg)
Kaikkea ne ihmiset tekeekin... :D
-
Katukuvassa urpojen päällä nähdyt Che-paidat puistattavat aivan yhtä paljon, kuin urpojen kauloissa roikkuvat Suomen leijona -riipukset. Urpot ovat tietysti toisiinsa nähden erityyppiset, samoin kuin syyt puistatuksille... Ei imartelisi Che Guevara Mikki Hiirtä paidan rintamuksessa sitten niin ollenkaan.
Missä ihmeessä on se tykkää painike?
Tämä oli nimittäin ehdottomasti tämän viikon paras viesti tälle foorumille. Ehdottomasti samaa mieltä.
Suomen leijona, mut niinkun Mikki Hiirenä! Ooh...
Mielummin semmoista kattoisi ku sitä pirun tavallista kultaista leijonaa.
-
Mää piirrän kohta Mikki Hiiren jolla on se Che Guevara -paita päällä ja leijona-riipus kaulassa ja maiharit jalassa (keltaiset).
Timo
-
Saakohan tuon kuvassa olevan asun riisuttua?
http://4.bp.blogspot.com/-IQbPtQQJBCY/Tuji69vuuOI/AAAAAAAARoE/USSePinQwSY/s1600/BATMAN_ARKHAM_CITY_SERIES_2_CATWOMAN_ACTION_FIGURE.jpg
-
Saakohan tuon kuvassa olevan asun riisuttua?
Jotenkin naamasta tulee mieleeni pumpattava Barbara... gah...
-
Löytyi jälleen...vanilja-inkivääriolut? ja tällä kertaa kyljessä komeilee Captain American Howard Stark.
-
kappas, löysin nettikaupan josta ostaa tuolle naisenpuolelleni edustavat bikinit:
(http://i44.tinypic.com/16by0eb.jpg)
ja
(http://i43.tinypic.com/28ssx87.jpg)
(tosin noista kuvista poiketen naisellani on kyllä kurvitkin.)
täytynee tilata moiset. Harmi ettei tälle sukupuolelle ole mitään vastaavaa nörttiuintikerrastoa, korkeintaan 5mm korkea logo sen 65mm korkean SPEEDOtekstin vieressä.
-
Tuosta tuli mieleen, että minulla oli penskana Batman-uimahousut. Sellaiset mustat, joissa oli toisessa laidassa juuri tuollainen keltamusta logo. Ne oli niin siistit. Olisi pitänyt ottaa se logo talteen, niin sen olisi voinut aina ommella seuraaviin housuihin.
-
Lapsille löytyy jos jonkin sortin supersankari/roisto vaatetusta mutta aikuiselle ei ole kuin t-paitaa ja lippiksiä ehkä.
-
Lapsille löytyy jos jonkin sortin supersankari/roisto vaatetusta mutta aikuiselle ei ole kuin t-paitaa ja lippiksiä ehkä.
Ja katin kontit!
Esmes täältä:
http://www.milanoo.com/search?type=search&keyword=super+hero&ClassId=0
-
Ja katin kontit!
Esmes täältä:
http://www.milanoo.com/search?type=search&keyword=super+hero&ClassId=0
Noi näytti lähinnä teineille sopivilta.
Muuten Jim Leetä ei pitäisi päästä suunnittelemaan patsaita, tulevat JL patsaat näyttävät karmeilta (lievästi sanottuna).
-
Entisessä elämässä oli sarjakuvia ja niihin liittyvää krääsää joka paikka täynnä. Jäljelle ja uutuushankintoina on tältä istumalta muistuu mieleeni talvisin käyttämäni Aku-pipo, aito suoraan 70-luvulta. Tehty kulumattomasta, vanumattomasta ja iätikestävästä keinomateriaalista.
Thaimaasta ostin aidon Aku-mukin, joka oli ilmeisesti ujutettu tehtaalta rihkamakauppaan, vaikka oikea osoite olisi ollut Disneyland. Pikku-ukkoja ja -akkoja on näköjään hyllyjen reunoilla jonkun verran. Keittiön kaapissa on muutama sarjismuki.
Lapsilla on sitten kaiken maailman lelua.
-
Noi näytti lähinnä teineille sopivilta.
???
-
???
???
Feenixin ja ehkä pari muuta on aikuisemmalle väestölle mutta loput menee kyllä lasten ja nuorten osastolle.
-
Lapsena tuli kerättyä kaikenlainen mahdollinen Tenavat krääsä. Vetäsin aina hirveet kilarit, jos joku puhui Karvisesta. Mä en voi sietää sitä. Ja aina niitä kissoja tuli joululahjaksi...pyyhkeenä, pussilakanana jne. Orsonia kyllä tuli joskus luettua.
Ääää...oli Tsippo Corto Maltese ostettu Madridista sarjakuvakaupasta.
Hieno avaimenperä Corto Maltese ostettu, jostain lentokentältä.
...heitin mielenhäiriössä roskiin.
Joitakin Viivi ja Wagner laseja ja Viivi ja Wagnerkalenteri...ja tyynyliinat. Näitä saan Äidiltä. Järjetöntä. Miksei voisi ostaa niitä multa puuttuvia oikeita Viivi ja Wagner albuumeja? Olen saanut esim. ihan tätä shittiä joku samperin Viivi ja Wagner rakas siankärsämöni- kirjan. Joka on julkaistu vuonna 2001. Pitää varmaan lähettää eteenpäin jollekin, joka osaa arvostaa valmiiksi väritettyä paskaa.
En keräile sarjiskrääsää, mutta joskus napsin strippejä-kuvia-kortteja-sitaatteja jääkaapin oveen.
Eipä oikein muuta. Pikku Gismo ostettu Lontoosta hyppii näytön päällä, mutta sehän on leffa. Aah ja samalla reissulla ostin Vaalean punainen pantteri bodyn ja yövaatteet. Samoin joku Pokemon-hahmo...en nyt muista nimeä. Wallace ja Gromit-muki. Mulla oli myös järjettömän hieno pehmo Gromit, jossa se istuu siinä puurolentokoneessa, sekin Lontoosta. Koneen kangas oli vähän huonoksi mennyt, joten sekin meni mielenhäiriössä roskiin. Vitjat sentään siivousvimma.
Itse tehty Jasso-kissa fanipaita, jossa Jasso jopa ilman häntää. (Valitettavasti kulunut puhki.) Itse painettu Corto Maltese toppi.
-
Avovaimo toi Thaimaan reissulta aimo kasan tuliaisia. Sarjakuva-aiheiset paidat olivat vähemmän yllättäen piraatteja, mutta seuraavassa kuvassa näkyvät kengät ovat täysin aidot Converset.
-
Ostin itselleni yhden parhaimmista Diney-peleistä koskaan, Quackshot Sega Megadrivelle, jossa Aku seikkailee Indiana Jonesia lainaten ympäri maailmaa aarteen perässä.
Ja mikä hauskinta, ohjekirjan suomentaja ei ole ollut tippaakaan perillä siitä miten Gyro Gearloose (eli Pelle Peloton) olisi tullut kääntää suomeksi, vapaasti suomennettuna nimi on Valle Vaihteeton! :D
Tässä vielä pelin kansi:
-
Valle Vaihteetonhan on periaatteessa ihan osuva.
-
Hei! Tota minäkin diggailin skidinä! Taas yksi unohdettu hieno Disney peli. Niitä on monta. Itseasiassa varmaan puolet pentuvuosien suosikkipeleistä on Disneyaiheisia.
-
taloutemme tarpeelisen tavaran määrä kasvoi taas. Lokeja kauniimmalle osapuolelle
(http://25.media.tumblr.com/tumblr_m4mcmwGXKi1qjt1p2o1_500.jpg)
ja saapuipa jöröhkö minimate- Odin (semmoinen lego/playmobiltönkkö)
sekä "toimintahahmot" A.I.M. soldier ja U S Agent.
AIMin tynnyripäät on aina olleet sympaattisia ja miten kukaan voi vastustaa psykoottista patrioottia joka on nimetty viskin mukaan John Walker (ja käytti salanimeä Jack Daniels)?
-
Ei voi sanoa ihan viralliseksi oheistuotteeksi, kun ihan oma projekti kyseessä. Kaverilta ostin halvalla ruosteisen ja pikkuvikaisen Jopon tyyppisen munamankelin. Korjauksen jälkeen vedettiin kaverin kanssa melkein koko komeus mattanmustaksi, ja huomenna maalataan klassisen keltasävytteinen Batman-logo kummallekin puolelle runkoa. Kuvia tulee kun projekti on valmis. :)
-
Cromin kirot, sen yhden kerran kun tehdään noksu jonka hankintaa voisi harkita niin myyntialueiksi mainitaan britti-, saksan-, ja ranskanmarkkinat.
tarkoitan tietenkin Batman-teemaista Lumia 900:aa (http://laughingsquid.com/a-batman-themed-smartphone-by-nokia/)
-
Bat-bike on valmis, oheinen kuva ei anna sille oikeutta, en meinaan omista hyvää kameraa. Batman-logo on siis kummallakin puolella runkoa.
-
Cromin kirot, sen yhden kerran kun tehdään noksu jonka hankintaa voisi harkita niin myyntialueiksi mainitaan britti-, saksan-, ja ranskanmarkkinat.
tarkoitan tietenkin Batman-teemaista Lumia 900:aa (http://laughingsquid.com/a-batman-themed-smartphone-by-nokia/)
Mikä estää tilaamasta sitä sateiden saarelta?
Voi tuo tulla tänne peräpohjolaankin.
-
Bongasin marketista tämmöisissä pussukoissa myytäviä italialaisvalmisteisia pikku Disney-figuja. Harvemmin muoviukkeleina nähtyjä hahmoja ovat ainakin Superhessu, Eka Vekara, Kroisos Pennonen ja Heluna. Taikaviittakin, vaikka sitä varmaan on tehty useita erilaisia Italiassa. Itse sain tällä kertaa Hessun (näkyy huonosti pussin läpi skannerin lasilla). Kunpa saisin Kroisoksen.. :P
Timo
EDIT: nyt tarttui Hansu mukaan. :P
-
Bat-bike on valmis, oheinen kuva ei anna sille oikeutta, en meinaan omista hyvää kameraa. Batman-logo on siis kummallakin puolella runkoa.
Ooh! Panisin.
-
Ai ai. Ei muuten mutta kun sanoit tuon ja sarjan edellinen oli Canada Dryn ginger ale Peggy Carterin(Hayley Atwell) kuvalla.... no tulipa inkiväärioluen juonnista irstaampaa tästeteenpäin...
Ja iloitkaa! Peggy Carter tölkkiä on saapunut näköjään uusi erä Suomeen. Kyllä tuo maussaan sen Cherryn 7up:in voittaa. Ostopaikkana skanssahtava cm.
-
Bat-bike on valmis, oheinen kuva ei anna sille oikeutta, en meinaan omista hyvää kameraa. Batman-logo on siis kummallakin puolella runkoa.
Mahtava!
Tällaisen näkemisestäkin tulee vallan hyvä mieli. Mitä nyt kateuden peikko alkaa vähän kalvaa.
Uskallanko suositella mustia pinnasuojia taakse? Tai mitä ne nyt on, jotka estää tarakalla istuvan lapsen sohimasta jalkojaan pinnojen väliin.
-
Bat-bike on valmis
Laita vielä pumppu tarakalle ja maalaa sen kärki punaiseksi.
Taktinen BAT-ohjus......
-
ainakin Spip-oravalle tiedoksi: USAtuontitölkkejä teemalla Avengers rantautunut vihdoin Åbocalyptisiin maisemiin.
Kupittaan cittarista diettiHaukansilmää
(http://24.media.tumblr.com/tumblr_m7ewf1CyJT1qjt1p2o1_500.jpg)
Käsi on naiseni, mulla on erivärinen kynsilakka.
-
Danke!
Ainakin tuo tölkin alareunan slogani "Dr Pepper Die" lämmitti mieltä. ;)
-
Diet! Pahus! Kai se on silti hankittava.
Ostin jo aiemmin Punakallon kanapullon ja sen emännän.
-
omistan disney aiheisen roskakorin. valkosella pohjalla tökerösti piirrettynä lumikki, roope, aku, ankanpojat, mikki, hessu, neekeripoika perjantai- vai mikä torstai se oli?, joku pöllö, seittemän kääpiötä, figaro jne. Luuultavasti 70-luvulta
-
Tölkeistä taas asiaa. Hulk oli iskeytynyt paikallisen itäharjoitetun Prisman ruokapuolelle. Siellä sen ja Tohtori Pippurin liitto riehua kieppui ameriikkaherkkujen hyllyssä.
-
excellente, merci beaucoup Spip Écureuil.
täytyy käydä hakemassa viheriöinen.
Itsekin sorruin Spiderman lunchboxiin joka oli täytetty vaahtokarkeilla(joista en muutenkaan mitään ymmärrä) jotka maistuivat vaahtomuovilta eikä sokerilta(sen yhden syödyn perusteella) vaikka sitä varmaan oli.
Hyvin siihen silti kynät sai talteen.
-
Nää nyt on vähän vanhoja Hellaksen Masi purkkakuvia. Luultavasti 50-60-luvulta peräisin. Ollut purkkapallon kääripaperina.
Tätä Masi sarjaa oli 4 kpl eli A,B,C ja D ja jokaisessa sarjassa 9 kuvaa.
Mutsilta sain nää jo monta vuotta sitten. Se oli keräillyt noita lapsena.
Itse keräsin jenkki-purukumin tarroja. Mulla oli mm. Musta Aukko tarrakirja, johon noita tarroja sit liimattiin. Oli muitakin tarroja, mutta ne on jotenkin hävinnyt ajan saatossa.
-
Musta Aukko tarrakirja, johon noita tarroja sit liimattiin.
Mulla on edelleen tallessa tuo Musta aukko -tarrakirja ja vieläpä aika iskemättömässä kunnossa. Muutama tarra tosin puuttuu. Serkun kanssa hypetettiin nassikoina tuota The Black Holea (tai no sitäkin) aivan täysillä. Piirreltiin vihkoihin aiheeseen liittyviä omia sarjakuvia jne.
-
Mulla on edelleen tallessa tuo Musta aukko -tarrakirja ja vieläpä aika iskemättömässä kunnossa. Muutama tarra tosin puuttuu. Serkun kanssa hypetettiin nassikoina tuota The Black Holea (tai no sitäkin) aivan täysillä. Piirreltiin vihkoihin aiheeseen liittyviä omia sarjakuvia jne.
Joo multakin puuttuu sieltä joitakin tarroja! Saikohan kukaan sen kokonaan kerätyksi.
En kyllä tiedä missä se tällä hetkellä on...varmaankin maalla ullakolla kaikkien romujen keskellä. Keräsin myös Pluto-askien koiran kuvia. Siihenkin taisi olla joku vihkonen, mutta ite ei tullut sitä hankittua.
Miksihän nykään ei enää tehdä niitä levymäisiä purukumeja, joissa olisi joku keräilykuva. Löytyy vain pelkkiä keräilytarroja milloin mistäkin Pokemonista tai Hello Kittystä.
Keräsin myös Star Wars Episodi I aikaan Kellogsin raksupurkeissa olleita Star Wars-ukkeleita. Olin silloin Inexillä töissä ja siellä meni paljon aina raksupurkkeja rikki. Niitä sitten tuli myyntiin omaan myymälään pilkka hintaan. Keräilin kaikki ukot.
Myös McDonaldsin Disney hahmoja on joitakin tullut kerättyä. Ne mulla pölytty tuolla DVD-hyllyillä. Paras McDonaldin Disney hahmo lelu on semoinen 5 osasta koostuva iso Mikki Hiiri.
Siinä pää toimii MasterView:inä, ylävartalo on vesipyssy, pökät on kiikarit ja jalat on leimasin. Sit tuli hankittua myös semmoinen iso Mikki Hiiri-käsine (oikea käsi), joskus Euro Disneyn avajaisten kunniaksi. Harmittaa, etten koskaan ehtinyt hankkia vasenta hanskaa. Niihin mahtuu kädet sisään just ja just.
-
Miksihän nykään ei enää tehdä niitä levymäisiä purukumeja, joissa olisi joku keräilykuva.
Black Hole -salmiakkipurkkalevyt olivat vieläpä hyvän makuisia. Eikä mistään xylitoleista tietoakaan...
-
Black Hole -salmiakkipurkkalevyt olivat vieläpä hyvän makuisia. Eikä mistään xylitoleista tietoakaan...
Ne olivat varmaan niitä samoja, joiden kanssa paketoitiin myös He-Man-tarroja?
Niitä kauheita, jotenkin saippuamaisen näköisiä purukumeja, jotka itse assosioin Turtles-tarroihin, sen sijaan väitän bonganneeni myöhemminkin. Hrrrr.
-
Ne olivat varmaan niitä samoja, joiden kanssa paketoitiin myös He-Man-tarroja?
En tiedä olivatko samoja. En muutenkaan ikäni puolesta oikein ehtinyt mukaan tuohon He-Man -juttuun. Taisi olla puberteetti just sellaisessa vaiheessa, ettei He-Man enää kolahtanut.
Jälkeen päin ajatellen Musta-aukko -purkan käärepaperitkin olivat värikylläisyydessään ihan mukavan näköiset. Olisipa tullut otettua talteen edes yksi kappale, mutta ei käynyt tuolloin mielessä. Purkka oli suht vahvaa salmiakkia ja muistan, että tarrat tuoksuivat hyvälle salmiakkiaromille aika pitkään.
-
Nikolaus Fury esiintyy tänään skanssin kylmiössä peräti kolmen käden kera. Olisi voinut Pippurijuomatehtaan mainosdivisioona photoshoppailla kuvasta ylimääräisen nyrkin pois. Tai sitten on kyseessä morphautuva Fury joka pystyy nostamaan nyrkkinsä olkapään tasolle vaikka käsi näyttäisi olevan suora.
-
Marvelin tölkki-invaasio Suomeen se vain jatkuu.
Iron Man! Komean punainen tölkki.
-
Annoin vastikään vaimolle lahjaksi kolmen erilaisen Wonder Woman -aluspöksyjen setin. Sisälsi sarjisruutukuosisen- sekä klassisen Wonder Girl- ja WW -mallin.
-
Annoin vastikään vaimolle lahjaksi kolmen erilaisen Wonder Woman -aluspöksyjen setin.
No tapahtuiko ihmeitä..... ? ;)
-
Ei mitään ennennäkemätöntä... ::)
-
Ameriikan Kapteeni, tämänpäivän löytöni Kaarinasta. Sen nimisestä kaupungista siis.
-
Ostin Avengers-kuvaisen Diet Dr. Pepper. Juoma oli niin kammottavan makuista että jouduin kaatamaan sen pois. No, tölkin takiahan minä sen ostin.
-
http://www.iskelma.fi/uutiset/viihde/viivi-ja-wagner-alkoholimannekiineiksi-talta-tolkit-nayttavat/2/4538
Että siis tämmöistä.
http://www.olvi.fi/web/fi/wagner
Varmaan tulee sanomista, kun ei Suomessa saisi laittaa joulutontunkaan kuvaa kaljapullon etikettiin... Toivotaan että Olvi hoitaa markkinoinnin asiallisesti ja tyylikkäästi, Koffilla vähän sähläsivät Fingerpori-oluen ja -lonkeron kanssa.
-
http://www.iskelma.fi/uutiset/viihde/viivi-ja-wagner-alkoholimannekiineiksi-talta-tolkit-nayttavat/2/4538
Että siis tämmöistä.
http://www.olvi.fi/web/fi/wagner
Varmaan tulee sanomista, kun ei Suomessa saisi laittaa joulutontunkaan kuvaa kaljapullon etikettiin... Toivotaan että Olvi hoitaa markkinoinnin asiallisesti ja tyylikkäästi, Koffilla vähän sähläsivät Fingerpori-oluen ja -lonkeron kanssa.
Ai perskules...tota on kyllä maistettava, siis olutta...siideriä en saa alas millään.
-
Niin siis etteikö olis vaan sama vanha litku uudessa tölkissä? Ei vartavasten tehtyä/pantua juomaa?
Timo
-
http://www.iskelma.fi/uutiset/viihde/viivi-ja-wagner-alkoholimannekiineiksi-talta-tolkit-nayttavat/2/4538
... Toivotaan että Olvi hoitaa markkinoinnin asiallisesti ja tyylikkäästi, Koffilla vähän sähläsivät Fingerpori-oluen ja -lonkeron kanssa.
tod.näk.
Turun Kupittaan cittarissa noita oli isoissa pinoissa, mutta laitoin suvereenisti kuumeeni piikkiin.
-
Niin siis etteikö olis vaan sama vanha litku uudessa tölkissä? Ei vartavasten tehtyä/pantua juomaa?
Saa nähdä huomaako eroa mihin tahansa perus-lageriin? Pitää odottaa oluentuntijoiden lausuntoa. Sitten kyllä huomaa jos on "maustettu" sian... hmhm.
-
Wagner-olutta juomalla muuttuu siaksi...ai niin, mutta me miehet ollaankin jo valmiiksi sikoja. Röh...röh!!!
-
Juuri maistelen Wagneria. Ei pullottamisessa kai oikea sika mukana ole ollut, mutta peruslagerista en tätä erota. Täytyy tosin tunnustaa että väkevistä oluisiin siirryttyäni olen perehtynyt enemmänkin tummiin.
Kaveri oli juonut Viivi-siideriä ja se kuulemma oli pahaa. Omaa kokemusta tuosta tuskin tulee.
-
Juu, tuli ostettua tölkki kumpaakin. Viiviä ja Wagneria. Perus Olvia oli (Olvi oy) ja päärynälimua, oli siinä sentään oikeaa päärynäviiniä pohjalla, eikä vaan omenaviiniä ja päärynäesanssia kuten joissakin tapauksissa - hyvin makeaa. Harmi etteivät olleet mitään varta vasten kehiteltyjä tuotteita. Ja äijäjuoma W on tietysti iso pintti ja tytöille pienempi tölkki. Juu...
Timo
-
mä juuri viime lauantaina vaihdoin T. Kokkilan MAINIOON Peräsmiespatsaaseen (!)omat Kultainen nuoruus -albumin, -t-paidan ja -Soundtrack-CD'n by Jack (Jouko Nuora) King!! "vain" itetekemääni ja kaikki instrumenrtit soittamaani rock& blues levyyn, 28 biisiä (5 euroa) ;)
sattumalta oli sama hinta!
Pahkasikapaneelissa sai taas nauraa kyyneleet silmissä! :)harmi jos et ollut mukana...
juoruiltakoon että oon AINA tykänny T. Kokkilan sarjakuvista , HAUSKAA huumoria ja eritt. ansiokkaasti piirrettyä ja SELKEÄSTI tekstattua! Hyvä artisti, joka ansaitsisi Puupäähatun ellei semmoista jo omista! :)
8Mun tuatteita voi tilaa esim. Facebookin kautta,ihan omalla nimellä oon... lähetätte vaan viestiä ja mä paan tuleen... yllättäen "jouduin" signeeraamaa muutamia Nani 2. 'siakin festareilla! ;)
-
Hevostalli.netin keskustelijat heittävät ilmaan hyviä ehdotuksia Viivi-siiderin ja Wagner-oluen innoittamina: forum.hevostalli.net/read.php?f=9&i=79048&t=79048 (http://forum.hevostalli.net/read.php?f=9&i=79048&t=79048)
Muumipappa-viskissä kieltämättä olisi ajatusta.
-
Mullon Superman bokserit ja t-paita lidlistä. Halpoja oli. Kerään myös Star Wars shakkinappulat, hieno tapa opettaa pojalle(nuoremmalle 7.v sillä harjoituskappale on 14 vuotta ja pelaa vain pleikkkaria) shakin alkeet. Sit pussilakanasetejä löytyy useammista Marvel-tyypeistä. Pyyhkeitä on myys Superman, Turtles ja parit muut. Hieno Spiderman bobblehead on yöpöydällä.
Vaimokin on suoraan walking deadista...
-
Mistäpäin Helsinkiä löytäisi laajan valikoiman sarjakuva-aiheisia julisteita?
-
Mistäpäin Helsinkiä löytäisi laajan valikoiman sarjakuva-aiheisia julisteita?
Good Fellowsissa ainakin on. En kyllä siitä laajuudesta niin tiedä, mutta on nyt jotakin.
http://www.goodfellows.fi/webpages/info/bulletin.htm (http://www.goodfellows.fi/webpages/info/bulletin.htm)
-
Kun viimeksi kävin, ei tosiaan ollut kovin laaja.
Täytyypä vilkaista Kukunorista.
-
Kun viimeksi kävin, ei tosiaan ollut kovin laaja.
Täytyypä vilkaista Kukunorista.
Kukunoria ei enää ole...pisti hommat seis jo heinäkuussa!!!
-
Itsellä taitaa harrastustoiminta alkaa kurottaa numismatiikan puolelle.
Pikkuserkku tulee vaimoineen Suomeen loppukuusta. En ole vielä keksinyt millä ylipuhun Miken muiluttamaan Royal Canadian Mintin Teräsmies juhlarahan (http://www.mint.ca/store/coin/1-oz-20-fine-silver-coin-supermantrades-sshield-mintage-10000-2013-prod1690048#.UjHJJNJkMoM) tai pari (http://www.mint.ca/store/coin/1-oz-20-fine-silver-coin-man-of-steeltrade-mintage-10000-2013-prod1690046#.UjHJWdJkMoM) näille lakeuksille.
-
Kyllähän sitä jotain on kertynyt. Wonder Woman-huppari, Teräsmies t-paita, Karvinen-yöpaita, mangahahmofigu ja mangahahmopehmolelu. Ei kyllä häävisti, mutta kaikenlaista tavaraa aina kuolaan ympäri nettikauppoja yms. :)
-
Wonder Woman-huppari, Teräsmies t-paita, Karvinen-yöpaita, mangahahmofigu ja mangahahmopehmolelu. Ei kyllä häävisti, mutta kaikenlaista tavaraa aina kuolaan ympäri nettikauppoja yms. :)
Sama vika, paitsi ettei ole Karvinen yöpaitaa kun en moisia käytä.
Tosin löydettyäni tämän:
(http://24.media.tumblr.com/112969f4861d45b98d3ae00780e52206/tumblr_muqlogAPw81qbz1b3o1_500.jpg)
(http://25.media.tumblr.com/9726edfb2cd6400c0d33a39e39f09833/tumblr_muqlogAPw81qbz1b3o2_500.jpg)
tuli mieleen että pitäsi tuollainen varmaan itsekin väsätä.
Arkham asylum, Selina ja Black Canary ns varmistivat kaupat. Ja Thesmyscira aidolla "joku ****n norjalaisbändifontilla".
Farkkutopin tehnyt neitokainen cossasi punk grrl Wonder Womania.
Necroksi en varmaan ehdi Punk Ihmenaista cossaamaan mutta ehkä sitten myöhemmin.
Töissä omalla ajalla väännetyt metalliset Dr Doom -maskitkin on kaikki vielä hiukan vaiheessa ja sinne päin
-
Töissä omalla ajalla väännetyt metalliset Dr Doom -maskitkin on kaikki vielä hiukan vaiheessa ja sinne päin
Muistetaan sitten se oikeaoppinen ensimmäinen käyttökerta. Kohtahan se on talvi, että sen voi sitten autenttisesti viilentää hangessa nenä alaspäin...
-
Täytyy pitää mielessä, talipäänä tietty pariin kertaan unohtanut että juuri kasaan hitsatut leuka- ja otsaosat voi olla snadisti lämpimiä.
Selvisi samalla myös miksi Victor suosii niittejä.
-
Meillä on molemmat tytöt heppahöperöitä. Lattiat on täynnä schleich-hevosia. Nyt tytöt saivat uudet schleich-kuvastot, joita minäkin pintapuolisesti silmäilin. Tältä firmaltahan on jo vuosia tullut pieniä smurffi-ukkeleita. Mutta nyt oli kuvastossa näköjään myös Batman ja Teräsmies, monta variaatiota. Näyttivät kieltämättä ihan komeilta. Kuvastossa ei ollut mittoja, mutta jos ihan minejä eivät ole, niin saatanpa vaikka hankkiakin sellaiset.
-
No niinpä onkin! Harmi vaan, että ovat uutta 52-mallia, mutta pitänee ehkä silti hankkia.
-
Toys 'R' Us (http://www.toysrus.com/product/index.jsp?productId=53377176&ab=TRU:tproduct_rr:Customers%20Also%20Liked:5) ja Amazon (http://www.amazon.com/Schleich-Batman-Figurine/dp/B00R0A5CUG) sanoo seisovan Batmanin kooksi tuumina 7.0 x 3.7 x 3.3
Flash näyttää olevan saman kokoinen.
-
Suomalaisen toys r usin mukaan korkeus on 18 senttiä.
-
^we have a match!
Pitääki tsekata onko noita Prismassa.
-
Ihan mukavan kookkaita, taidanpa minäkin hommata. En usko, että vielä löytyy suomikaupoista, mutta eikähän tämän vuoden puolella ala tulla.
-
Älä sit usko, mutta kyllä ainakin Suomen toys r us väittää niitä myyvänsä jokaisessa myymälässä.
-
Ihan mukavan kookkaita, taidanpa minäkin hommata. En usko, että vielä löytyy suomikaupoista, mutta eikähän tämän vuoden puolella ala tulla.
Löytyy kyllä, esimerkiksi Prismasta. Siitä vain ostoksille!
-
BR-leluissa on tämmöisiä Titan Hero-ukkoja!
http://www.br-lelut.fi/haun-tulokset?q=sm%20titan%20hero%20series%2012%22%20fig (http://www.br-lelut.fi/haun-tulokset?q=sm%20titan%20hero%20series%2012%22%20fig)
-
BR-leluissa on tämmöisiä Titan Hero-ukkoja!
Titan Hero -ukot ovat jäykkäraajaisia ja isoja, pienemmille asianharrastajille ja/tai rajumpiin leikkeihin sopivia, toivotaan etteivät rikkoudu helposti. Me aikuiset lapset joudumme hankkimaan liikkuvammat figuurit netistä, kun niitä ei niin paljon Suomeen tuoda.
Hauskaa muuten huomata, että joukossa on useita Transformers-hahmoja, joita ei voi muuttaa ajoneuvoiksi. Muistan kun 1990-luvun alussa ensi kertaa kauppoihin tuli pieniä Action Master -nimellä myytyjä Transformers-ukkoja, joita ei voinut muuttaa toiseen muotoon. Silloin olin sitä mieltä, että kyseessä on kaikkien aikojen tyhmin idea. Enpä silloin tiennyt, että 25 vuotta myöhemmin kaupan on Transformers-teemaisia Mr. Potato Head -leluja sekä robottihalipehmoja...
-
Ei täällä tuppukylän Prismassa näkynyt noita Schleichin figuureja.
Avengers: Age of Ultron minifiguja näytti olevan, oisko ollut näitä (http://acddistribution.blogspot.fi/2015/01/new-from-hasbro-avengers-age-of-ultron.html) ylimmäisiä, ei tullut katottua sen tarkemmin.
-
Ei täällä tuppukylän Prismassa näkynyt noita Schleichin figuureja.
Avengers: Age of Ultron minifiguja näytti olevan, oisko ollut näitä (http://acddistribution.blogspot.fi/2015/01/new-from-hasbro-avengers-age-of-ultron.html) ylimmäisiä, ei tullut katottua sen tarkemmin.
Kun kävin viikonloppuna Salon tuppukylän Prismassa niin olivat juuri noita ja myös linkkisi Iron Man hanskoja yms sälää.
Scleichtien kohdalla ehdottaisin BRää tai juurikin Toys R Usia tjs lelukauppaa.
-
OK, vaan tuskinpa noita tulee hommattua, ainakaan täydellä hinnalla. Ois ollu ihan nasta nähdä minkä laatuisia ne on 'livenä'.
-
Off-tpic: tuli vastaan fillariin ohjauslaakerin top capiksi tämmöinen. Vain 50 puntaa.
(http://www.kapz.co.uk/ekmps/shops/kapz1207/images/kapz-brand-new-boltless-custom-engraved-headset-cap-18220-p.png) (http://www.kapz.co.uk/kapz---brand-new---boltless---custom-engraved-headset-cap-18220-p.asp)
Off-topicia silleen, että en kyllä itse ostanut, onneksi heillä ei ollut mitään 2000AD-tuotetta...
-
Off-topicia silleen, että en kyllä itse ostanut, onneksi heillä ei ollut mitään 2000AD-tuotetta...
Sen jälkeen olisi Visa/Mastercard laulanut hoosiannaa?
-
Pohjanmaalta tuli vihdoinkin postissa Moulinsartin laatikossa muutama lentsikka!
-
Löysin hienoja Artori Designin suunnittelemia supersankarihyllyjä ja -kirjatukia. Myynnissä ainakin Amazonilla.
https://www.geeksaresexy.net/2016/04/05/want-superhero-superheroine-bookends/
-
Täällä on näitä Schleich-figuja mm Batmaneja, Tenavia, Smurffeja jne...
http://www.lahjakas.fi/tenavat_batman
-
Kävin kirppuutorilla. Löysin ihka-aitoja Kapteeni Amerikka minifiguureja. LEBQ on tuotemerkki johon voi luottaa vaikka tanskalainen piraattilafka Lego kapuloita rattaisiin heittääkin.
Ja siis Kätyri Kapteeni Amerikka, sehän on aito eikös?
(https://36.media.tumblr.com/133d3f17e8a9c01183ccbe4418dea900/tumblr_inline_o6g3yhuNtc1qhg45e_540.jpg)
(https://66.media.tumblr.com/d949aa55e3d6006f51f1d360d4c17e35/tumblr_inline_o6g3z6OyeR1qhg45e_540.jpg)
(https://65.media.tumblr.com/548cc8879d79a6994a2b9cc35d18c83a/tumblr_inline_o6g3ztQ4E21qhg45e_540.jpg)
Civil War!
(https://40.media.tumblr.com/683d86b049c3f720a58924357d27d7cd/tumblr_inline_o6g40jDhUM1qhg45e_540.jpg)
-
Uusi kahvikuppini:
[spoiler](https://pbs.twimg.com/media/Cg0XmVCXEAAYN5D.jpg:large)[/spoiler]
-
Aikoinaan, vuosia sitten, kopioin sarjakuvasta tussaamalla A4-kokoiselle kartongille kuvan Romeron piirtämästä Modesty Blaisesta. Löysin sen pari viikkoa sitten laatikon pohjalta ja sain idean.
Vein kuvan valokuvausliikkeeseen ja suurennutin sen kokoon 60 x 90 cm. Sitten ostin kehysliikkeestä metallikehykset ja lasin. Tuloksena hieno iso taulu ja tuo Modestyn katse, johon silmäni hakeutuvat aina huoneeseen tullessani.
-
Aikoinaan, vuosia sitten, kopioin sarjakuvasta tussaamalla A4-kokoiselle kartongille kuvan Romeron piirtämästä Modesty Blaisesta. Löysin sen pari viikkoa sitten laatikon pohjalta ja sain idean.
Vein kuvan valokuvausliikkeeseen ja suurennutin sen kokoon 60 x 90 cm. Sitten ostin kehysliikkeestä metallikehykset ja lasin. Tuloksena hieno iso taulu ja tuo Modestyn katse, johon silmäni hakeutuvat aina huoneeseen tullessani.
On kyllä hieno taulu! Kelpaisi varmasti monen muunkin seinälle.
-
En varsinaisesti keräile oheistuotteita, mutta muutama figuuri on jostain tarttunut mukaan... ;D
Robin, Hulk, 2 Star Wars-aiheista? figuuria, Viiksi-Vallu, Hämähäkkimies ja Sylvesteri
-
juniori toi isälleen tuliaisen ahvenanmaalta
(https://68.media.tumblr.com/7aee944203065b3d282c3826483bc554/tumblr_otg5jb5ttR1qj34j2o1_540.jpg)
sattuvan osuva
-
juniori toi isälleen tuliaisen ahvenanmaalta
(https://68.media.tumblr.com/7aee944203065b3d282c3826483bc554/tumblr_otg5jb5ttR1qj34j2o1_540.jpg)
sattuvan osuva
Toi on kyllä niin tarpeellinen Curtvilelle. Varmaan Duudsonien jälkeen paksuimmat sairaalan paperit Suomessa.
-
Paras!! Joululahja! Ikinä!!!
(Ja tällä tarkoitan siis tuota mittakaavana toimivaa Karhu-tölkkiä.)
-
Paras!! Joululahja! Ikinä!!!
Kauan kesti Helicarrierien kokoaminen?
-
Kauan kesti Helicarrierien kokoaminen?
Eipä tullut tunteja laskettua. Pari viikkoa iltaisin, ehkä yhteensä joku about 20 tuntia? En pitänyt mitään kiirettä, vaan pikemminkin nautiskelin (ja kyse oli siis yhä käsittääkseni siitä oluttölkistä....).
-
Paras!! Joululahja! Ikinä!!!
(Ja tällä tarkoitan siis tuota mittakaavana toimivaa Karhu-tölkkiä.)
Voi kun joulupukki olis tuonut mulle tämän!
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/42180/jmqnd/Lego-75192-UCS-Millennium-Falcon (https://www.verkkokauppa.com/fi/product/42180/jmqnd/Lego-75192-UCS-Millennium-Falcon)
Tota kokoisin mielelläni, jouluolutta juoden.
Sitä en kyllä tiiä, että missä sitä sitten säilyttäisin...katossa roikkumassa ehkä.
On kyllä aika tyyris!
-
Mä kyllä jo hukun niin näihin kaikkiin erilaisiin sarjakuvaoheistuotteisiin (kirjoista ja sarjakuvista nyt puhumattakaan), etten tiedä edes minne tuon Lego-Helicarrierin nyt sijoittaisin. Eli tuo jättimäisen iso ja kallis Millennium Falcon ei kyllä mahdu enää edes unelmiin. Vaikka oishan se varmaan aika makee...
-
Hankkii varaston minne pistää Falconit, Helicarrierit jne kuten Jenkkilässä tehdään kun yhdessä varastossa oli 90000 taalan arvosta sarjakuvia ja figuureja.
-
Pieniä 70-luvun Aristokatit figuureja,
Kokoelmani eräs ylpeys (tiettyjen Mustanaamio-tuotteiden ohella) on täydellinen tällaisten Aristokatit-figuurien kokoelma (ohessa kuva). Näitähän oli keksipaketeissa 70-luvun alussa. Hannu Heskasen Disney-keräilysivuston mukaan nämä figut ovat melko harvinaisia, ja voin vahvistaa, että kirppareita ja nettisivuja saa koluta aika lailla ennen kuin saa kasaan täyden sarjan.
-
Ei noita Aku Ankka tai Mikki Hiiri aiheisia pelikortteja ole tullut ainakaan Suomessa vastaan muita.
Tulihan suomalaiselta TacTic-gamesilta tämä Disney Old Gang -retropakka joitakin vuosia sitten. Ei taida enää olla saatavilla(?). Ei ainakaan TacTicin sivuilta löytynyt.
Timo
-
Mulla oli kans joku peltiloota pakka mut en avannut ja meni erossa roskiin tai jollekkin muulle. :=)
Q=<>
-
Tulihan suomalaiselta TacTic-gamesilta tämä Disney Old Gang -retropakka joitakin vuosia sitten. Ei taida enää olla saatavilla(?). Ei ainakaan TacTicin sivuilta löytynyt.
Heh, enpä tätäkään muistanut joskus omistaneeni ennen tätä kuvaa. Minne lie joutunut, ei minkäänlaista muistikuvaa.
-
Mulla oli erilainen tuo rasia ainakin "kuvien osalta?" kuin Timmon kuvassa.Oliko täällä ilmestynyt sit erilainen ruskea kuori oli ainakin??Sama kuin Timon kuvassa?
Voin tietty muistaa väärinkin???Kannen kortit oli erilaiset muuten tismalleen samanlaiset?
Q=)
-
Tulihan suomalaiselta TacTic-gamesilta tämä Disney Old Gang -retropakka joitakin vuosia sitten. Ei taida enää olla saatavilla(?). Ei ainakaan TacTicin sivuilta löytynyt.
Timo
Mistä ostit tuon korttipakan?
-
Mistä ostit tuon korttipakan?
En omista tuota pakkaa, etsiskelin kuvia netistä. Näin näitä kyllä marketin kirja- ja paperiosastolla joskus vuonna mitälie...
Timo
-
Ei noita Aku Ankka tai Mikki Hiiri aiheisia pelikortteja ole tullut ainakaan Suomessa vastaan muita. Tietysti onhan mulla ne Aku Ankka-lehdessä tulleet Musta-Pekka kortit.
Tulihan suomalaiselta TacTic-gamesilta tämä Disney Old Gang -retropakka joitakin vuosia sitten. Ei taida enää olla saatavilla(?). Ei ainakaan TacTicin sivuilta löytynyt.
Old Gang -korteista on olemassa sekä peltirasiaversio että pahvikoteloversio. Täällä (https://www.huuto.net/kohteet/mikki-ja-kumppanit-pelikortit/521776711) näkyy peltirasia ja täällä (https://www.huuto.net/kohteet/disney-aiheiset-pelikortit-kayttamattomat-/522237596) pahvikotelo. Tällä hetkellä noita löytyy kyllä parit kappaleet sekä Torissa että Huudossa. Myös Star Wars (https://www.huuto.net/kohteet/star-wars-_-disney--pelikortit-2-pakkaa/522103594) -aiheiset Disney-pelikortit löytyvät Huudosta.
-
Tulipa näin vanhoilla päivillä hommattua marvel champions kortit. Peruspaketti ja sitten tänään tilasin vielä lisää heroja sekä Green goblin skenaarion.
Jos joku tietää missä on Suomenkielistä keskustelua näistä niin saa laittaa vinkkejä...
-
Tulipa näin vanhoilla päivillä hommattua marvel champions kortit. Peruspaketti ja sitten tänään tilasin vielä lisää heroja sekä Green goblin skenaarion.
Jos joku tietää missä on Suomenkielistä keskustelua näistä niin saa laittaa vinkkejä...
Halutessasi voit aloittaa korttipelistä oman ketjun tälle samalle alueelle.
Etukäteen ei koskaan oikein osaa sanoa, mistä aiheesta syntyy keskustelua. Toisaalta moni lukee Kvaakia osallistumatta keskusteluun, joten ketjusta voi olla iloa jakaessasi omia kokemuksia.
-
Palaten tuohon Timon korttipakkaan, tässä lisää kuvamatskua, löytyi avaamaton pakka viikonloppuna siivottaessa, muistelin, että jossain ollut tästä puhetta, mutta konteksti palautui mieleen vasta, kun tämä ketju nousi esiin.
(https://www.dropbox.com/s/bdsh50yqnf7um8n/Disney-pakka_1.jpg?dl=1)
(https://www.dropbox.com/s/in7j6f5umgrzebc/Disney-pakka_2.jpg?dl=1)
Avattukin pakka pitäisi olla jossain. Hämärä muistikuva, että nämä olisivat vitosen maksaneet jossain alennusmyynnissä, joten otin molemmat tarjolla olleet.
-
Mulla on tää, lootan sisällä siis koottava(!) Vampirella... 8]
-
Vau, nuo Universal Monsters setit ovat aika hauskan näköisiä.
https://culttvman.com/main/mark-mcgoverns-aurora-universal-monsters/
Toi Vampi on kyl sit taas aika karsee... :P
No, paketti on sentään nätti.
-
Toi Vampi on kyl sit taas aika karsee... :P
Tehty vuoskymmeniä sitten?
-
Minulla on Gunnerkrigg Court-aiheinen juliste seinällä. Tietääköhän kukaan täällä tuota mainiota sarjakuvaa? Alun perin nettisarjakuva, mutta löytyy myös painettuna.
-
Viikonloppuna löytyi loistava" keräilyharvinaisuus"
Täytynee säilyttää pakkauksessaan.
(https://pbs.twimg.com/media/E5dy2W3XwAAH3zH?format=jpg&name=small)
-
Viikonloppuna löytyi loistava" keräilyharvinaisuus"
Täytynee säilyttää pakkauksessaan.
Ja miksei tuota kuvaa voinut suoraan ladata kvaakkiin?
Kummiskin hieno juomamuki.