Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Nettisarjakuvat => : W 02.04.2007 klo 23:12:20

: Nettinartun uudet sivustot auki!
: W 02.04.2007 klo 23:12:20
Lauantaina festarihuuman aikaan verkkoon pääsi Nettinartun uudistunut sivusto.
Nettinarttu on kasvanut nyt monipuoliseksi verkkosarjakuvalehdeksi.
Naistenpävänä julkaistu Teemanarttu tuottaa sarjakuvaa tietyn teeman ympärille. Pystymetsä osastolla saa sitten postata ja luoda oma galleria omille sarjakuville. Ja blogissa pölistään ajankohtaisuuksia ja julkaistaan arvosteluja.
Menkääs ihmiset ihmettelemään ja rekisteröitymään.
www.narttu.net
: Teemanartun deadline 22.4!
: W 17.04.2007 klo 09:02:40
Uuden Teemanartun deadline on 22.4
Lähettäkää kaikki sarjakuvia aihetta sivuten/käsitellen.
Oli sitten tarjolla strippi tai pidempi tarina.



Teema 2: Lasikatto

Seuraavan Teemanartun aiheena on lasikatto: näkymäton rakenne, jonka huomaa vasta sitten, kun siihen törmää. Perinteisesti lasikattoja on löydetty sieltä, missä naiset saavat vähemmän palkkaa, vähemmän tietoa ja vähemmän epämuodollista valtaa. Lasikattoja ja -seiniä on kuitenkin kaikkialla, missä kulttuuriset rakenteet estävät meitä toteuttamasta haaveitamme, ottamasta valtaa ja kantamasta vastuuta omasta elämästämme. Lasikattoja ja -seiniä on myös meidän omissa mielissämme.

Lasin voi oppia näkemään ja rikkomaan – nyrkillä, vasaralla, kengän korolla tai kovaa kirkumalla. Sirpaleita voi sataa niskaan, mutta joskus totuttujen toimintamallien kyseenalaistaminen on ainoa tie eteenpäin. Matkaan kannattaakin varustautua sopivilla työkaluilla tai vähintään paksupohjaisilla kengillä.

Lasikatto-teemaa voi tulkita vapaasti. Millaisiin näkymättömiin (tai ilmiselviin?) sukupuolen mukaan rajoittaviin rakenteisiin sinä olet törmännyt? Missä? Miten näitä rakenteita rikotaan? Tai millainen olisi toisenlaisten näkymättömien rakenteiden maailma?

Teemanarttu on avoinna kaikille sukupuolesta ja sarjakuvataustasta riippumatta. Sarjakuvien deadline on 22.4.2007. Tuttuun tapaan osallistua voi vaikka vain yhdellä srtipillä tai monisivuisella tarinalla. Sarjakuvan tulisi olla vaaka-asennossa eli joko stripin tai sunnuntaistripin muodossa luettavuuden takia. Muut kokovaatimukset ovat: resoluutio 72dpi ja leveys 600 pikseliä. Tekstin on hyvä olla melko kookasta. Sarjikset voi lähettää joko sähköisesti toimitus(at)narttu.net (otsikoi suomeksi jottei viestisi sekoitu roskapostiin!) tai kysymällä osoitteen, johon voi lähettää paperiversion. Mukaan mahtuu 12 parasta sarjakuvaa.
 

 
   
: Re: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Hans 26.04.2007 klo 19:04:03
Lasikatto-teemaan ehtii vielä, aiheelle annettiin lisäaikaa 30.4. korjaus: 19.5. asti.

Pystymetsässäkin alkaa olla jo jonkin verran luettavaa, mutta lisääkin mahtuis. Käykää kommentoimassa ja latailemassa omia älynväläyksiänne.
: Re: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Hans 15.08.2007 klo 15:18:55
Sukkisteema on vihdoin valmis

Seuraava aihe on "taisteluni", DL 11.9.2007
: Re: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Ami 16.08.2007 klo 15:10:47
Lehdistötiedote
Julkaistavaksi 16.8.2007
http://www.narttu.net/

Sarjakuvatarinoita sukkahousuista

Nettinarttu-verkkosarjakuvalehden (http://www.narttu.net/) uusimman teemanumeron aiheena on sukkahousut. Teemaan osallistui yhdeksän sarjakuvantekijää. Sukkahousuista tarinoitiin huumorilla, vakavasti ja rakkaudella, monella eri tyylillä. 

Sukkahousut on lehden kolmas teemanumero. Aiempien aiheina olivat Kuukautiset ja Lasikatto. Seuraava teemanumero ”Taisteluni” ilmestyy Helsingin sarjakuvafestivaaleille syyskuun puolivälissä.

Verkkolehden Pystymetsä-galleriassa jokainen voi julkaista mistä tahansa aiheista kertovia sarjakuviaan. Suurin osa tarinoista käsittelee kuitenkin naisen elämää. Toistaiseksi galleriassa on 136 teosta 18 eri tekijältä.

Sivustoa toimittavat sarjakuvantekijät Mari Ahokoivu, Warda Ahmed, Linnea Marttila, Hannele Richert ja Miia ”Amina” Vistilä.

http://www.narttu.net/
 
Lisätietoa: toimitus ät narttu.net
: Re: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Ami 16.08.2007 klo 15:14:49
   Teema 3: Taisteluni

Syksyn tullen on aika vakavoitua, tuijotella sateeseen ja antaa tuulen vonkua puiden latvoissa. Nartun seuraava teema onkin mahtipontisesti "taisteluni". Aihetta voi tulkita sen vakavahenkisyyttä kunnioittaen tai sille nauraen; kunhan kysymyksessä on jollakin lailla omakohtainen taistelu, MINUN taisteluni. Myös se on tietysti vapaasti päätettävissä, kuka tuo minä on.

Teemanarttu on avoinna kaikille sukupuolesta ja sarjakuvataustasta riippumatta. Tuttuun tapaan osallistua voi vaikka vain yhdellä srtipillä tai monisivuisella tarinalla. Sarjakuvan tulisi olla vaaka-asennossa eli joko stripin tai sunnuntaistripin muodossa luettavuuden takia. Muut kokovaatimukset ovat: leveys 600 ja korkeus enintään 450 pikseliä. Tekstin on hyvä olla melko kookasta. Sarjikset voi lähettää joko sähköisesti toimitus(at)narttu.net (otsikoi suomeksi jottei viestisi sekoitu roskapostiin!) tai kysymällä osoitteen, johon voi lähettää paperiversion. Mukaan mahtuu 12 parasta sarjakuvaa.
: Re: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Irene 19.08.2007 klo 19:41:32
Sukkahousuteeman arvio löytyy etusivulta:

http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=872
: Re: Nettinartun uudet sivustot auki!
: mari 20.08.2007 klo 15:45:12
Sukkahousuteeman arvio löytyy etusivulta:

http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=872

Kiitos Irene!

Ja kiitos rehellisyydestä, hyvä arvostelu vaikka saadaan toruja aika paljon :)

Koko ongelma on tiedossa, ja se pyritään parantamaan seuraavaan teemaan mennessä.
: Re: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Irene 20.08.2007 klo 16:06:48
Ei kai siinä nyt niin paljon toruja ollut. :) Olihan kehujakin...
: Re: Nettinartun uudet sivustot auki!
: mari 20.08.2007 klo 16:09:23
Ei kai siinä nyt niin paljon toruja ollut. :) Olihan kehujakin...

No oli kyllä :)

Heh, huomasin että lupaan tuossa aiemmassa kirjotuksessa että KOKO ongelma on tiedossa :D
Tarkoitin siis että sarjakuvien kokoon liittyvä ongelma on tiedossa... Tosin ollaanhan me nartut niin fiksuja että kaikki ongelmat on kokonaisuudessaan tiedossa ja homma hanskassa :D
: Re: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Ami 21.08.2007 klo 11:22:44
Minusta on hyvä, että sarjakuva laajenee myös perinteisten(?) juonitarinoiden ulkopuolelle. Mielipidesarjakuva (kuten tuo Leenan sukkahousut) on sarjakuvaa siinä missä draamallisempikin kerronta. Itse ainakin olen ylpeä, että tämmöistä laajenemista tapahtuu nimenomaan naissarjakuvan kentällä. 

Aiheesta olisi kyllä saanut enemmänkin irti. Nyt jäi puuttumaan ainakin koko niksipirkka-osasto ja muukin sukkisten laaja-alainen käyttö (ryöstäjien maskina jne).
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: W 17.09.2007 klo 23:57:30
Uusi teemanarttu ilmestyi festivaalien aikana.
Aiheena taisteluni
http://www.narttu.net/teemanarttu4/index.htm
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Irene 18.09.2007 klo 00:12:17
Tykkäsin: Ainool Deisil ei oo helppoo! Ja krishnan kookospallot oli hyvä myös.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Hans 18.09.2007 klo 11:44:51
Jee, joku tykkää!

Lauantaista lähtien siis taas uusi teemanumero nartun sivuilla: Seitsemän sarjista aiheesta "Taisteluni".
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Ami 18.09.2007 klo 13:12:55
Vaikka itse sanonkin, paras Teema tähän mennessä. Kiitokset kaikille tekijöille. :)

Seuraavan Teeman aiheena on hiukset ja deadline marraskuun 16.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Tuuk42 18.09.2007 klo 13:18:17
Äh, nyt vasta huomasin että ekalle sivulle oli jäänyt tekstiruutu jonka piti olla kakkossivulla.
Korjaan asian tänään illalla. Sen siitä saa kun tekee myöhään ja pimeässä kaiken kiireen keskellä sarjakuvaa, eikä oikolue.

Toivottavasti joku saa siitäkin jutusta jotain irti, vaikka se nyt onkin vähän mitä on.  :P
Seuraavaan Teemaan tulee sitten taas jotain aivan muuta. Aihepiiri on omintani, joten saapa nähdä mitä juonia keksii..

ainii, Richertin tyttöjen barbisekoilu on aivan loistava.  ;D

: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Ollihietala 18.09.2007 klo 20:07:10
En oo ikinä nauranu niin kovasti ku sille Ainool Deisi jutulle. Mä oon ihan Richet-fani! Huh!

Sitäpaitsi tädiltä tuli mahtava julkasu festareillekin, Erimies. Kosketuin syvästi kauniista tarinasta. Huh!

Ehdottomasti Narttu-julkasua kehiin ja äkkiä. Tai vaikka Deisiä väreissä! Huh!
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Ami 20.09.2007 klo 22:01:46
Totta, R:n siskosten Barbie-fotonovelli on kyllä parasta, mitä Teemassa on tähän mennessä nähty, eikä moista pläjäystä ole helppo ylitttää. Tuukan pohdiskeleva työ teki myös vaikutuksen. Karuja ja synkkiä töitä oli yllättävän vähän, mun olis pitänyt tehdä  "edellisessä elämässäni olin natsi" -tarina...
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Maria D 20.09.2007 klo 22:29:27
Barbie-juttu oli kyllä niin hyvä. :D Luen aktiivisesti My Little Poneilla samaan tapaan toteutettua sarjakuvaa, mutta Barbie-sarjis kyllä hakkasi sen mennen tullen. :D
Tykkäsin myös Tuukan työstä, kolahti aika kovaa omalle kohdallekin.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Kivik 24.09.2007 klo 16:21:05
Hanna-Anniina osaa totisesti piirtää ja kertoa. Pidä juuri tuo lakoninen linja sekä kuvissa että tekstissä. Toimii!
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Hans 24.09.2007 klo 18:29:10
Mäkin oon ollu innoissani Hanna-Anniinan tuoreesta ja rehellisestä tyylistä. Sarjiksissa ei tunnu olevan koskaan mukana sellasta, jonka olemassaolo ei olis perusteltua... sanoin nyt vähän vaikeesti, mutta tarkotin kai, että näillä sarjiksilla on "tilausta".
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: tmielone 01.10.2007 klo 07:59:35
Taisteluiden arvostelu etusivulla.
http://www.kvaak.fi/naytajuttu.php?articleID=915

Arvostelija ei tainnut ennen arvostelunsa naputtamista saada kiinni Deisin ideasta, mutta tässä aamulla tuli sellainen "nythän mä hokasin"-olo.

Ihan hauska juttu, kun ottaa päänsä pois tynnyristä ja ajattelee laajemmin.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Ami 13.11.2007 klo 16:17:01
Hiukset-teema ilmestyy, jos hyvin käy, jo ensi viikonloppuna. Töitä voi lähettää perjantaihin (16.11.) asti toimitus ät narttu.net -osoitteella.

Kävin äsken katsomassa millaisia töitä oli tullut. Töiden laatu oli toimittajan näkökulmasta oikein iloinen yllätys. Sarjakuvapiirtäjänä taas kauhistuin: en mitenkään kehtaisi katsella omaa huomattavasti kömpelömpää toteutustani kaikkien näiden hienojen töiden joukossa - ja poistin viestini Nartun postilaatikosta. Latasin sarjakuvan sen sijaan galleriaan tänne Kvaakiin. Galleriassa on kuitenkin tarkistusviive, jonka aikana ehdin tulla järkiini: Nartussa on tilaa kaikenlaisille sarjakuville! Ja kuten Sukkahousujen jälkipyykki osoittaa, ajatuksia herättävän sarjakuvan saa aikaan hyvällä idealla, tussilla ja aanelosella.

Vielä on siis muutama päivä aikaa tehdä hiusaiheisia sarjakuvia. Muistakaa vaakasuunta, maksimileveys 700 pikseliä ja korkeus 500.
: Nettinartun uusi teema: HIUKSET
: mari 10.12.2007 klo 21:40:07
Uusi teema ilmestynyt Narttujen sivuille, aiheena hiukset!

Myös pystymetsän puolelta löytyy hykerryttävä varjonarttu, josta löytyy LISÄÄ hiusaiheisia sarjakuvia.

Käykää ihastumassa: http://www.narttu.net (http://www.narttu.net)
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Irene 10.12.2007 klo 22:08:32
Suosikkini Hanna-Anniina korjaa taas potin! LOISTAVAA!  :laugh:
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: tmielone 11.12.2007 klo 08:19:41
Tuntuipa hyvältä aloittaa päivä laadukkaalla sarjakuvalla. Hienoa Nartut! Parhaiten minusta toimivat Wardan ja Jussin Muistojen hiukset, Hanna-Anniinan Hiukset ja Jussi-Pekan Kaljut. Myös kuvituksen taso oli jälleen kerran erinomaista. Etenkin Leena Jääskeläisen, Rosa Rantasen ja Salla Viikkan jälki miellytti silmääni.

En tiedä missä vika, mutta en pystynyt näkemään sarjakuvien alareunaa. Ensimmäisen sivun nimiluettelostakin jäi kaksi alimmaista nimeä pois. Käytän Firefoxia, joten syy saattaa löytyä selaimestakin.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Hans 11.12.2007 klo 12:55:02
Mua ilahduttaa, että mukana on aina uusia tekijöitä, ja vielä hyviä sellasia. Rosa Rantasen ja Salla Viikan tyylikkäät työt on loistoesimerkkejä uusista tuttavuuksista. Molempien töissä oli muuten sattumoisin sama käärme-elementti, tosin ihan eri tunnelmassa toteutettu.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Ami 19.01.2008 klo 15:48:12
Kerrottakoon täälläkin: Narttujen uusi osoite on nettinarttu ät gmail.com.
: Nettinartun uusin teema nyt netissä!!
: mari 06.02.2008 klo 12:50:51
Nettinartun ensimmäinen kansainvälinen teema on nyt netissä luettavana!

Aiheena Teinit, lehteä pääsee lukemaan suoraan täältä: http://narttu.net/index.php?option=com_content&task=view&id=202&Itemid=88888905 (http://narttu.net/index.php?option=com_content&task=view&id=202&Itemid=88888905).
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: roju 06.02.2008 klo 14:26:07
Hihii, hyvästä aiheesta oli syntynyt hyviä sarjakuvia! Narttu on alkanut selkeästi löytää tekijänsä. Siis vaikka ne vaihteleekin. Nykyään ilmestyy niin vähän antologioita, etä tällainen eri tekijöiden juttuja yhdessä paikassa esittelevä kokoelma on todella tervetullut. Kiinnostavista tyypeistä voi sitten etsiä lisää tietoa. (Ihmiset ei näköjään tee noita esittelyjä itsestään.)

Seuraavat teemat vaikuttivat kanssa kutkuttavilta. Bimbot. Mmm.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Hans 14.02.2008 klo 00:41:25
Nyt on muuten etusivukin päivitetty
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: mari 06.04.2008 klo 13:58:16
Uusin teemanarttu "häpeä" nyt netissä luettavana!

http://www.narttu.net (http://www.narttu.net)

Sarjakuvat englannin- ja suomenkielisiä. Suomenkielisissä englanninkieliset tekstitykset ja nyt uutena kokeiluna englanninkielisissä suomenkieliset tekstit.
Kiitos Vanessalle käännöksistä!

Kertokaa mielipiteenne.

Seuraavan teeman aiheena Bimbo ja deadline 14.5.2008
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Liisus 11.04.2008 klo 21:27:36
Ei kyllä mun mielestä ihan nettinartun parasta antia. Pari sellasta aika mitäänsanomatonta ja ennalta-arvattavaa pläjäystä, jokunen mistä ei tajunnu (huom. minä en tajunnut) mitään, ja Hanna-Anniina, joka on juttuna hyvä mut en voi sille mitään et toi kuulakärkikynä ärsyttää.

Rosa Rantasen juttu karu ja kantaaottava, ihan kiva näköstä jälkeäkin, mut kolmannesta sivusta en oikein saa selvää. Ei haittaa ettei kaikkia tekstejä voi lukea (ainakaan mun läppärillä), idea on ihan kiva, laittaa yk:n ihmisoikeusjulistus ja todellisuus tollee vastakkain.

Ois muuten kivempi lukee, jos aina sivun ylälaidassa lukis kenen teos on millonkin kyseessä, muuten kauheen vaikee tietää kenen juttua milloinkin lukee ja varsinkin et koska se loppuu.

Miksei tässä Nartussa oo sellasta alku/esittely -tekstiä niinkuin muissa nartuissa on ollut?

Ei ollu tarkotus olla liian jyrkkä, Nettinarttu on musta tosi hyvä juttu, varsinkin se, että aina näyttää tulevan uusia nimiä.


: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: tmielone 12.04.2008 klo 13:15:02
Minustakin viimeisin narttu jäi hieman köykäiseksi. Olisi luullut, että häpeästä saisi nasevampiakin tarinoita aikaan. Sellaisia, joissa päähenkilö vajoaa niin syvälle maan sisään häpeänsä takia, ettei syvemmälle pääse lapiollakaan. Nyt taso oli vaihtelevaa ja häpeän aiheet pääasiassa melko pieniä asioita, mutta kaikki jutut luki ihan mielellään loppuun asti. Hanna-Anniinan tarina oli ehein ja lähimpänä mielikuvaani todellisesta häpeästä.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Ami 13.04.2008 klo 17:10:35
Uudessa teemassa oli ilahduttavan monen näköistä jälkeä.

Ei kyllä mun mielestä ihan nettinartun parasta antia.
Mikä muuten on mielestänne Nartun parasta antia?

Ois muuten kivempi lukee, jos aina sivun ylälaidassa lukis kenen teos on millonkin kyseessä, muuten kauheen vaikee tietää kenen juttua milloinkin lukee ja varsinkin et koska se loppuu.

Teeman ulkonäköä pohditaan koko ajan, joten kommentit ja toiveet ovat tosi tervetulleita. Olisiko Teemaa kivempi lukea, jos se olisi samanlainen kuin Pystymetsä, jolloin joka sivulle olisi oma pikkukuvalinkki?

Miksei tässä Nartussa oo sellasta alku/esittely -tekstiä niinkuin muissa nartuissa on ollut?

Ehkä siksi että kukaan ei ollut ehtinyt tehdä sellaista tai sitten haluttiin, että sarjakuvat saa puhua puolestaan... ;)
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Hullu ruusu 08.05.2008 klo 15:06:13
Tykkään kovasti nettinartusta. Ei haittaa vaikka taso vaihteleekin, minusta parempi että on rehellistä ja juurevaa, kuin teennäistä ja pyrkivää. Ja täytyy sanoa, että Anniinan jutut ovat kyllä aika hauskoja (vaikka ovatkin seksuaalisesti niin julmia; sellaista se kai on se pohjanmaan meininki  :) ).

Jee!  :laugh:

Ookko lukenu muuten tota mun uutta sarjista pystymetsästä? Siinä seikkaillaan hesas!

Duudsonit rules!!!!!!!!!
: Nettinartun teemaan lisäaikaa!!
: mari 26.05.2008 klo 09:19:16
Seuraavaan teemalehteen Bimboon on nyt lisätty vähän aikaa, joten nyt ehtii vielä lähettää omat bimbosarjikset osoitteeseen nettinarttu at gmail.com!

Deadline on siis 2.6.2008, ensiviikon maanantaina
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Ami 27.05.2008 klo 12:34:34
Ja jos sarjakuvan lataamisessa Pystäriin on ongelmia, niin ilmoittakaa siitä meille (nettinarttu@gmail.com) ja laittakaa sarjikset mukaan, niin lataamme ne galleriaan. 
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Hullu ruusu 17.06.2008 klo 20:05:56
Kävin äsken lukemassa uusimman seikkailun. Oli kyllä taas ihan hemmetin hyvä:

**kuiskaten*** "Nussi mua Arttu" **kuiskaten***

 -nauroin vedet silmissä. Keksitkö nimen just tuota lausetta varten? Rytmitys on nimittäin suvereeni.

Tää on täyttä rautaa, tekisit ihmeessä uusia seikkailuja albumillisen verran ja julkaisisit; aivan varmasti menis kaupaksi kuin kuumille kiville jos vaan levitys olisi onnistunut.

En keksiny  :laugh:

Vai että albumi pitäis julkaista. ei mikään huono idea. mitenköhän tota kannattais alkaa levittään? Olis kiva ku löytyis joku joka piirtäis noi paremmin, kun kaikki aina haukkuu noita piirroksii.tarinoista tykkää usein  :)
: Teemanarttu #8 nyt netissä!
: mari 04.07.2008 klo 15:52:40
(http://www.narttu.net/teemanarttu8/alkukuva.jpg)
 
Teema nro.8 Bimbot on vihdoin julkaistu! Nartut pahoittelevat pitkään kestänyttä päivitystä. Sivuja ollaan jälleen uudistamassa, ja päivityksissä saattaa olla pientä takkuilua. Pahoittelemme.

Uuden teeman voi lukea osoitteesta:
http://www.narttu.net/index.php?option=com_content&task=view&id=270&Itemid=88888908 (http://www.narttu.net/index.php?option=com_content&task=view&id=270&Itemid=88888908)
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Liisus 05.07.2008 klo 17:35:55
siis tää oli paras narttu pitkään aikaan! nauroin ihan kipeenä!
lempparit: Tom Smith (kuka se on? love it! lisää?!)
Ninni Aallon bimbomummo ihan crazy-siisti!
Lisäksi Pervo-Olli pisti nauramaan!
Ja oikeestaan kaikki jutut hyviä.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: keijoahlqvist 05.07.2008 klo 18:46:31
Olli on ihime.

Ninnin ilmeet on erityishyvei.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Matti Karjalainen 06.07.2008 klo 13:37:48
Tom Smithin sarjakuva oli erityisen mainio. "Oh, Bimbo!" Mistäpäs tämmöinen engelsmanni on Narttu-porukoihin löytynyt? En muista kuulleeni nimeä koskaan aikaisemmin.

Ninni Aallolla oli myös ihan hyviä pointteja, joskin ehkä vähän kuluneita sellaisia - tosin on myönnettävä, että juontokeikkoja tekevät ex-missit hymyilyttävät kerta toisensa jälkeen niin reaalielämässä kuin fiktiossakin. Sarjakuvan viimeinen ruutu jätti miettimään, oliko päähenkilön tarkoitus niputtaa sekä peräkammaripojat että tuon kokkausvuorostaan huolehtivan kaverin samaan kastiin, vähän niin kuin bimbojen kanssa samaan sarjaan painimaan, vai oliko jälkimmäinen hänen oma miesystävänsä, joka omalta osaltaan vaikutti tuohon "vaikka kai sitä asiat vois kehnomminkin mennä" -repliikkiin? Piirrosjäljestä tykkäsin myös.

Ollin episodi töksähti vähän turhan nopeasti; olisi ollut mielenkiintoista lukea tuosta bimbohahmosta enemmänkin, etenkin kun tunnen tuon ihmistyypin vähän turhankin hyvin myös omakohtaisen kokemuksen kautta. Erikoisia ihmisiä, jotka tuntuvat ottavan Cosmopolitanin ja Sinkkuelämää -sarjan vinkeet vähän turhan tosissaan!

Hanna-Anniinan sarjakuvan paras pointti liittyi tuohon ikuisuuskysymykseen siitä, mitä miehet naisilta (ja kääntäen) oikeastaan haluavat. Onko tosiaan niin, että naiset leikkivät tyhmempää kuin ovatkaan yrittäessään pokata miehen? Käsittämätöntä, ja vielä käsittämättömämpää on ajatella, että homma todella toimisi noin...
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: kaltsu 07.07.2008 klo 12:36:46
Yli puolet tekijöistä miehiä. Eläköön tasa-arvo.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Ninni 07.07.2008 klo 13:13:09
Ninni Aallolla oli myös ihan hyviä pointteja, joskin ehkä vähän kuluneita sellaisiat

Myönnän auliisti. Tein tota aika kiireellä Marin pyynnöstä, joten "sisältö" jäi lähinnä blogimerkinnän tasolle, enkä saanut aikaan minkäänlaista järjellistä loppukaneettia. Olisin tahtonut tehdä jotain mietitympää ja vähemmän kliseistä, mutta kun kerran kiire oli olevinaan (vaikkei sitten ollutkaan) niin menin sitten siitä, missä aita on matalin.

Se lopetus perustui yhden kaverin ehdotukseen - äijien olisi ehkä pitänyt olla selkeästi vanhempia. Itse näen ajatuksena sen, että miesten tuoreempi sukupolvi olisi keskimäärin fiksumpaa, pärjäävämpää ja tasa-arvoisempaa kuin suurten ikäluokkien miehet, (mahdollisesti myös sen, että naiset osaavat myös vaatia esim. tasaisempaa jakoa taloustöihin, eivätkä välttämättä näennäisestä bimboudestaan huolimatta ole ainoastaan miesten palvelijoita). Herra Rauta voinee halutessaan tarkentaa.

Tykkäsin myös Smithin jutuista - itsekin olisin mieluummin halunnut hakea jotain tuommoista ristiriitaa pahimpiin stereotypioihin, mutta silloinhan olisi pitänyt jaksaa oikeasti ajatella... Ja Olli on aina aika ihQ <3 Lissu Sjöholmin jutut olen bongannut blogista aiemmin, mutta se ei tee niistä yhtään vähemmän hauskoja.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: mari 07.07.2008 klo 13:55:23
mutta kun kerran kiire oli olevinaan (vaikkei sitten ollutkaan) niin menin sitten siitä, missä aita on matalin.

Äläs nyt, kyllä mä sanoin kokoajan että ei sillä oo niin kiire. Että eipäs syytellä :) Sun juttu oli kuitenkin hyvä (eihän sitä muuten olis julkastu, höh:), sellaista pohdintaa joka sopi hyvin teeman kokonaisuuteen.

Ja seuraavan teeman deadline on 2.9.08 aiheena rajat, joten nyt voi jo alkaa tekemään sitten sitä (kun kyllä mä kuitenkin tuun sitten kyselemään niitä deadlinen aikaan!)

Tomin blogi löytyy muuten osoitteesta http://starrysmoothhound.wordpress.com/ (http://starrysmoothhound.wordpress.com/) (kun googlellakin on varmasti vaikea löytää se oikea Tom Smith:)


Nettinartun sivuille on tullut nyt hieman muutoksia. Esimerkiksi kirjautuneille näkyy nyt PROFIILISIVUT, joita voi käydä selailemassa ja muokkaamassa omia tietojaan sinne. Nyt toivottaisiinkin tosiaan testikäyttäjiä ja paljon kommentteja sivustosta. Toiveena on pistää piakoin sivut taas kunnon remppaan, kunhan saadaan vaihdettua sivujen tekijät (ja itse vähän opiskeltua sitä ylläpitoa). Kommentit voi laittaa mulle suoraan os. mari.ahokoivu@gmail.com

Kiitämme etukäteen!
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Ninni 07.07.2008 klo 13:59:34
Että eipäs syytellä :)

Äh, joo, ei ollut tarkoitus. Mulle vaan sillon aluksi jäi sellainen käsitys, että oli kiire, niin en sitten yrittänytkään alkaa tuhraamaan mitään kovin kunnianhimoista tuotosta, kun tiedän taipumukseni venyttää ja vanuttaa dediksiä... Jossain vaiheessa oikeasti jo harkitsin koko homman aloittamista alusta ja tekemistä paremmin (sit kun ei enää ollut kiire), mutta en sitten enää jaksanut, mikä on ehkä ihan hyvä. Muuten sarjis ei ois varmaan vieläkään valmis :P
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Ninni 07.07.2008 klo 14:27:31
Nettinartun sivuille on tullut nyt hieman muutoksia. Esimerkiksi kirjautuneille näkyy nyt PROFIILISIVUT, joita voi käydä selailemassa ja muokkaamassa omia tietojaan sinne.

Menin muuten ja kirjauduin vihdoin. Mutta mistä sitä profiilia pääsee muokkaamaan? Mulle ainakin kirjautuneena tulee "omat tiedot" kohdasta vain ilmoitus, että profiilia ei ole olemassa (yllätys yllätys).
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: mari 07.07.2008 klo 20:13:56
joo siitä oon jo sanonu että se on taas aika vaikeasti löydettävissä... Eli "omat tiedot" alla lukee "listaa käyttäjät" sitä klikkaamalla saa (yllätys yllätys) listan käyttäjistä, ja kun klikkaa omaa nimeään pääsee omalle profiilisivulle (jota pystyy sitten päivittämään).
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Ninni 07.07.2008 klo 22:18:22
^Kokeilin sitäkin. Jo aiemmin. Ja nyt uudestaan. Mutkun mä en oo siinä listassa... Eikö Nartulla vois olla joku käytettävä käyttis? (Anteeksi).
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: mari 08.07.2008 klo 01:05:00
^Kokeilin sitäkin. Jo aiemmin. Ja nyt uudestaan. Mutkun mä en oo siinä listassa... Eikö Nartulla vois olla joku käytettävä käyttis? (Anteeksi).

nyt olet, ylläpidolla oli sattunut inhimillinen kämmi.

jos sulla on parannusehdotuksia sivuihin, niin laita mulle vaan tulemaan, tiiät mun sähköpostiosoitteen.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: mari 08.07.2008 klo 16:05:48
Sivuston tekniseestä toteutuksesta vastaa oululainen Ohjelmatoimisto Ilime. Minäkin ihmettelen, mistä ne löytävät niin hankalasti toimivia järjestelmiä.


Järjestelmässä ei ole mitään vikaa, sivut on tehty joomlalla (jota on käytetty esim. suomen sarjakuvaseuran sivuissa ja olisko peräti kvaakissakin?), toteuttaminen vaan ontuu.

Mutta meillä on nyt hyvä pohja alkaa muokkaamaan sivuja ja käyttöliittymää omiin tarpeisiin, kun saadaan osaavampia ihmisiä kehiin... mielellään otan vastaan käyttöjärjestelmän parannusehdotuksia vastaan. Ihan heti niitä ei voida alkaa toteuttamaan, mutta pikkuhiljaa tämän vuoden puolella kuitenkin.

Toivottavasti sivuista löytyy myös jotain hyvääkin.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Lönkka 08.07.2008 klo 21:30:06
joten "sisältö" jäi lähinnä blogimerkinnän tasolle
Mutta se jälki...
Sinulta tulee aivan tolkuttoman komeaa ja tyylikästä tavaraa nykyisin!

Parisen vuotta sitten kuvittelin että jälki on komeaa, mutta edelleen olet vaan petrannut. Pesee kevyesti koko lehden muun konkkaronkan.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Ami 08.09.2008 klo 19:51:48
Sisäpiirin paljastus: Rajat-teemaan voi vielä perjantaihin asti lähettää sarjiksia.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Ami 17.09.2008 klo 14:35:56
Lisää sisäpiirin tietoa: Nettinarttu muuttaa, vaikka osoite pysyykin samana. Osa Pystymetsän jutuista on vielä muuttolaatikoissa, mutta kyllä ne saadaan tämän viikon kuluessa taas näkyviin.
: Teemanarttu #9 RAJAT nyt netissä!
: mari 27.10.2008 klo 17:22:47
Uusin teema RAJAT on nyt luettavissa narttujen sivuilla http://www.narttu.net (http://www.narttu.net)!

Pahoittelemme sen viivästystä. Lehden navigointi on taas hieman muuttunut, palautetta otetaan edelleen vastaan os. nettinarttu@gmail.com.

Seuraava teema on juhlallisesti VITTU, ja sen deadline 29.12.2008 Ohjeet sarjakuvien lähettämiseen löytyy myös narttujen sivuilta osiosta teemanarttu.

 (http://www.narttu.net/images/teemanarttu9/kansi.jpg)
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Hans 05.11.2008 klo 15:08:47
Onpas Rajat hieno numero.

Mutta seuraava teema on kyllä aivan ehdoton.
: Teemanarttu #10 NYT NYT NYT!
: mari 15.01.2009 klo 14:53:08
Nettinarttujen uusin teemanumero #10 "Vittu" Nyt netissä luettavana!!

Lisäksi blogin puolella löytyy Johanna Rojolan sarjakuvahaastattelu, jossa Roju kertoo Nettinartun synnystä, sekä vastaa siihen ikuiseen kysymykseen “Miks pitää olla jtn v***n NAISsarjakuvaa?”

NYT siis, HETI osoitteeseen http://www.narttu.net (http://www.narttu.net)

(http://narttu.net/images/teemanarttu10/vittu-kansi.jpg)
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Grezen 15.01.2009 klo 15:20:22
Aihe onkin kirvoittanut poikkeuksellisen hyviä sarjakuvia tällä kertaa! Jotkut teemat ovat jääneet vähän laimeammiksi, mutta tää oli pelkkää rautaa (enkä nyt mainitse vain sillä, että omakin sarjis on mukana...). Erityisesti Marian ja Miian intertekstuaalisuus sekä Oton ja Wardan juttu miellyttivät. Vittu joo!
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Tuuk42 15.01.2009 klo 20:05:21
Ja Hox, huomenna perjantaina avajaiset Sarjakuvakeskuksella klo 18 alkaen!
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Matti Karjalainen 15.01.2009 klo 21:53:56
Otto ja Warda vetivät tällä kertaa pisteet kotiin tuolla "Miesten kesken" -jutulla. Sarjakuvassa oli hyvä idea ja kuvitus oli niin ikään tyylikästä. Ehdottomasti parasta antia tässä Nettinartussa!

Veera Matilaisen ja Reetta Laitisen sarjakuvista tykkäsin myös, mutta muut jutut jäivät sitten vähän vaisummiksi tai mitäänsanomattomimmiksi. Niko Nivan idea paikannimistä vaikutti tutulta. Olisiko samaa käytetty jossakin muodossa Viivissä ja Wagnerissa?

"Miessarjakuva" on muuten hyvä teema. Jäämme mielenkiinnolla odottamaan!
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: JussiP 16.01.2009 klo 11:00:35
Otto ja Warda vetivät tällä kertaa pisteet kotiin tuolla "Miesten kesken" -jutulla. Sarjakuvassa oli hyvä idea ja kuvitus oli niin ikään tyylikästä. Ehdottomasti parasta antia tässä Nettinartussa!

Ilmeisesti olemme lukeneet ihan eri Nettinarttua. Tuo sarjis oli juuri sellaista veltosti kirjoitettua pylly- ja pieruhuumoria, joka vaatisi Oton toiselle puolelle aitaa repimään sen sarkastisella säilällään riekaleiksi.

Richertien barbisarjis sen sijaan oli mainio.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: JJ Naas 16.01.2009 klo 11:46:18
Kiinnostavaa settiä. Minäkin pidin erityisesti Oton ja Wardan jutusta.

Nettinartun aiheet on valittu tarkoituksella niin, että niihin syntyisi mehevä naisnäkökulma, mikä pisti minut miettimään, että onko olemassa sellaisia ihmiselämää käsitteleviä aiheita joita ei ole relevanttia käsitellä sukupuolinäkökulmasta?
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: mari 16.01.2009 klo 12:05:47
Tuo sarjis oli juuri sellaista veltosti kirjoitettua pylly- ja pieruhuumoria

Se on sitä "miesten huumoria".

No ei vais, anteeks. Wardan ja Oton sarjis oli aivan loistava mutta Richertin siskosten Deisin seikkailut oli taas täyttä kultaa. Niistä pitää koota jonkinlainen erillinen julkaisu.

 Mä olen todella, todella ylpeä tästä teemasta, ja seuraavalle teemalle odotukset on korkealla.

Naisteema- systeemi näyttää toimivan. Ja vaikka teemat ei sinäänsä liittyisi suoranaisesti naiseuteen (niin kuin mm. taisteluni), niin silti tekijät yleensä asennoituu niiden tekemisessä naisnäkökulmalla, kun Nettinarttu on kuitenkin kyseessä. Näin siis luulen minä.


TÄNÄÄN Nartut netissä -näyttelyn avajaiset klo 18-20 Galleria sarjakuvakeskuksessa, kolmas linja 17, Helsinki! Tervetuloa!!
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: VesaK 16.01.2009 klo 13:09:19
Juuh, Viivi & Wagnerissa oli joskus: "Senkin Pasila!" "Älä jauha Eiraa!" -juttu, mutta so not.

"Nokkelasti" keksitty teema, todistus että toisinaan ennalta soVITTUkin juttu toimii, ja oikein hyvä hajonta aiheen käsittelyssä.  Olen lähettänyt tätä Facebookissa vanhan moraalikoodeksin mukaisesti, eli mies- ja naispuolisille kavereille erikseen. Odottelen miten tämä vaikuttaa palautteeseen...

Tämän nattunumeron aiheeseen vielä palatakseni:  http://www.the-isb.com/?p=980

Juhani Tolvanen oli vieläpä nostanut Narttusivut & näyttelyn viikonlopun Ilta-Sanomiin, pikku-uutiseksi sarjakuvaosioon. Tosin mainitsematta uusimman numeron teemaa...
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Hans 19.01.2009 klo 14:04:19
Eri hyvä numero, kansikuvaa ja otsikkoa myöten! Tykkäsin kaikista, paitsi Marian ja Aminan juttuja en nyt vielä tajunnut, koska olen niin blondi. Ja sarjauvahaastattelu on myös manio.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Antti Vainio 19.01.2009 klo 14:52:15
Roju sanoi joskus piirtäneensä minut ja Vesan jonkinlaisina Disney-tyyppisinä eläinhahmoina nettinarttuun. Miltä me näytämme? Oma veikkaukseni on että olemme
vandamme-tyyppisiä latenttia väkivaltaa tihkuvia euromiehiä. Vesa on ahma ja itse olen leopardi. Oliko lähellä?
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Grezen 19.01.2009 klo 16:00:42
Roju sanoi joskus piirtäneensä minut ja Vesan jonkinlaisina Disney-tyyppisinä eläinhahmoina nettinarttuun. Miltä me näytämme? Oma veikkaukseni on että olemme
vandamme-tyyppisiä latenttia väkivaltaa tihkuvia euromiehiä. Vesa on ahma ja itse olen leopardi. Oliko lähellä?

Oisko tämä (http://roju.sarjakuvablogit.com/2008/10/29/naispaskiainen-kirjallisuuskekkereissa/)?
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: roju 19.01.2009 klo 17:09:46
Reetta ties.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Antti Vainio 19.01.2009 klo 18:50:45
Tappohyvä. Nyt skaba pystyyn, kumpi noista on Vesa ja kumpi minä? Vastaukset voitte postittaa Pönttövuoren tuolle puolelle.

Edit. Hauska yksityiskohta on noi minun pussikaljat, tämä valitettavasti perustuu tositapahtumiin. Paikka oli Akateemisen Kirjakaupan taidepierukekkerit jossain siellä ylemmissä kerroksissa.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Matti Karjalainen 20.01.2009 klo 18:54:28
Ilmeisesti olemme lukeneet ihan eri Nettinarttua. Tuo sarjis oli juuri sellaista veltosti kirjoitettua pylly- ja pieruhuumoria, joka vaatisi Oton toiselle puolelle aitaa repimään sen sarkastisella säilällään riekaleiksi.

Jep, olemme ilmeisesti lukeneet ihan eri Nettinarttua. Sarjakuva oli minusta hauskasti ja oivaltavasti käsikirjoitettu, ja kaukana mistään veltosti kirjoitetusta pieruhuumorista. Luolamiesten alkeellinen ja yksinkertainen muuttui heti monimuotoisemmaksi kun puhe kääntyi "itse asiaan". Rakkaalla lapsella oli nähtävästi monta nimeä jo kivikaudella.

Oisko tämä (http://roju.sarjakuvablogit.com/2008/10/29/naispaskiainen-kirjallisuuskekkereissa/)?

Heh, ihan mainio. Vähän raflaavasta Naispaskiainen-nimestä huolimatta tuo olisi melkein voinut olla "Maisasta ja Kaarinasta" (paitsi että siinä tapauksessa Vesaa, Anttia ja muita mieshahmoja ei olisi näytetty lainkaan).
: Nartut tarjoaa MIESSARJAKUVA!
: mari 27.03.2009 klo 17:56:18
Teemanarttu #11 nyt netissä, aiheena MIESSARJAKUVA!

Teema löytyy tutusta osoitteesta:
http://www.narttu.net (http://www.narttu.net)

Ja jos myöhästyit deadlinestä, niin ei hätää, otamme edelleen vastaan miessarjakuvia ja teemme pystymetsän puolelle varjoteemalehden.
Sarjakuvat osoitteeseen nettinarttu a gmail.com
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Ami 04.04.2009 klo 13:20:53
Lisää miessarjakuvaa.  (http://narttu.net/index.php?option=com_zoom&Itemid=88888891&catid=122)
: Rojun ja Ville Rannan keskustelu
: keijoahlqvist 17.04.2009 klo 08:54:33
Tämä edistää taas pikkuisen asiaa:

Haastattelu Roju > VilleR
 (http://narttu.net/index.php?option=com_content&task=view&id=354&Itemid=9)

Kommentoin tänne koska vihaan tehdä joka vitun kerta uuden tunnuksen joka vitun foorumille:

Aivan, ei ole miessarjakuvaa, on poikasarjakuva. Tai tyttöhupakko ja –pojankloppisarjakuva ja –kirjallisuus ja –elokuva. Kun puberteetista on sitten päästy ohi, mies- ja naiselementti sekottuvat, paitsi niillä joille se jää päälle.

Viihde todella pyrkii laajuuteen kun taide etsii syvemmältä, mutta kysymys taitaa olla markkinointinäkökulmasta, sillä aiheitten puolesta taide on toki monipuolisempaa kuin viihde, jota kiinnostaa vain toiminta eli taistelu (muka hyvän ja pahan, mutta oikeasti kysymys on uhkien tuhoamisen halusta, toisten alistamisen vietistä eli pelkuruudesta elää epävarmassa todellisuudessa.)

Ja viihde pakenee ongelmia, kun taide pyrkii olemaan avuksi ratkaisemisessa.

Vartijat on poikasten viihdettä ja sitä ihaillaan ja anlysoidaan, se on suoritus. Hautuukodin taas ei tarvitse olla hyvä tai huono tai miellyttävä, se on merkittävä koska se resonoi enemmän tai vähemmän lukijan kokemusten kanssa ja voi valottaa ratkaisumahdollisuuksia semmoisen ihmisen omaan elämänumpikujaan, jolla ei ole mitään tekemistä Alice Bechedelin maailman kanssa muuten.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: matti hagelberg 17.04.2009 klo 17:22:45
Jos on lusikalla annettu, ei voi kauhalla ammentaa.
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Hans 24.07.2009 klo 11:46:26
Se on VIHDOIN täällä:

Nettinartun Sadut -teemanumero ilmestyi eilen, kaksi kuukautta luvattua myöhemmin, mutta kuitenkin!

Seuraavaa teemaa ei ole määritelty, koska Narttu jää toistaiseksi tauolle.

Uusia tekijöitä kaivataan, ota yhteyttä nartun sähköpostiin!
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Jaana S. 16.08.2009 klo 20:16:17
Prinsessa suuri seikkailee myös Likeblogissa:

http://www.like.fi/blogit.php
: Nettinarttu uudistuu!
: mari 20.08.2009 klo 19:09:23
(http://narttu.net/images/mainokset/narttu.jpg)
Www.narttu.net -sivusto kokee jälleen muodonmuutoksen. Uudistus tapahtuu marraskuun aikana, tarkempi päivämäärä ilmoitetaan myöhemmin. Jatkossa keskitytään noin neljä kertaa vuodessa ilmestyvään Teemalehteen ja jatkuvasti päivittyvään blogiin. Muutoksen yhteydessä sivuja yksinkertaistetaan, joten kirjautumismahdollisuus ja Pystymetsä häviävät. Omat työt kannattaakin käydä ottamassa talteen mahdollisimman pian. Narttu säilyttää tiedostoja syksyn ajan, joten omia sarjakuvia voi pyytää myös nartuilta, jos niitä ei saa itse sivuston kautta haettua.

Nettinartun toimintaan saa yhä tulla mukaan! Sivujen ja toiminnan kehittämiseen otetaan ilomielin lisää porukkaa. Ota yhteyttä nartun sähköpostiin tai tule vaikka Helsingin festareilla ilmoittautumaan pöytäläisille (festarit 12.-13.9. Gloriassa).

Lisätietoa nettinarttu@gmail.com
: Vs: Nettinartun uudet sivustot auki!
: Hans 16.09.2009 klo 16:44:19
Nettinartun seuraava aihe on MUUTOS.

Lähetä aiheeseen liittyvä sarjakuva nettinartun sähköpostiin (nettinarttu a gmail.com) ennen 1.11. tai kysy postiosoitetta, jos sinulla ei ole skanneria.

 The next theme is CHANGE.

 Send your comics by email to nettinarttu a gmail.com before November 1st. If you don't have a scanner, ask for a postal address.