Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Toimintasarjakuvat => : JackOf<3's 22.12.2006 klo 23:00:07

: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: JackOf<3's 22.12.2006 klo 23:00:07
[size=07pt]( Eli moderaatio varmaan liittänee tämän jonkin muun rihman jatkeeksi tjsp. jos/kun on aihetta, k'?  :-*  Kiitos! ) [/size]

Siis luin viralliset hyvästit Mega 06/06:n lukijapalstalta tässä tänään. En edelleenkään oikein tajua/suostu tajuamaan tätä suru-uutista. Vaikka pakkohan tuo olisi, kun kerran mustana ja valkoisena viesti tuossa edessäni seisoo... Apua!  :o

Sanokaa tämän olevan jokin ilkeä "joulupila" tj.. Näenkö pahaa unta, vai onko hyvästä ystävästä nyt vain pystyttävä luopumaan kaikkien näiden vuosien jälkeen? Vaikkei Mega Marvel ---> Mega ikinä niin hyväksi fu*k buddyksi osoittautunutkaan IMO, kuin mitä Semicin Marvel esim. allekirjoittaneelle aikanaan oli. :'(

Eli onko nyt viimein tullut aika hyväksyä kysynnän & menekin karut lait, ja yrittää kulkea eteenpäin sokeana ilman tietoa seuraavasta Marvel annoksestaan? Nykyiselläänkin pysyn vain terveenä (Hämis/Ryhmis/spessut & Ihmesarja) , joten pelkään saavani oireita tavaran vähetessä entisestään...

Lyhyesti:  Voihan juutas sentään  :-[ . This sucks. 

Tänne voisi sitten vaikka pistää muisteloita Mega Marvelin/Megan kyydissäolijoilta vuosien varrelta tjsp., tai sitten vain kommentoida näitä valitettavia uutisia. 
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Rac 23.12.2006 klo 01:39:11
Mega-Marvel oli parempi kuin Mega. Laatu putosi jostain kumman syystä huimasti. Lehden parhaimmaksi tarjonnaksi taitaa jäädä Supreme Power, The Ultimates ja Batman. Taso kuitenkin nousi, sääli kyllä, juuri tänä vuonna. Nämä DD:t (1-2/03) ja etenkin Wolverine & Tuomari/Hulk -team-upit olivat kyllä ala-arvoisinta esitystä. Kaiken muun ollessa sitten lähes medicorea. (USM nyt on pysynyt lähes aina samalla tasolla. Uudet kostajat ja Salattu sota olivat yllättävän hyviä.) Että en sinänsä ihmettele että lehti lopetetaan. Tiedän eräänkin (entisen) kovan luokan marvelistin joka ei enää parina viime vuotena ostellut Megaa. Lopetti tilauksenkin jo ennen sitä. "Kun ei ne jutut enää ollu yhtä hyviä." Vaikka ei Mega-Marvelillakaan vissiin kovin hyvin mennyt,vaikka imho matsku oli pirun hyvää.

Keräilijänä ja tilaajana tuli tietenkin kaikki numerot hankittua. Ja vaikkakin Wolverinen team-uppien kohdalla mietenkin divari-vaihtoa, en kuitenkaan sitä suorittanut, kun kokoelmahan siinä kärsisi. Niin.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Petteri Oja 23.12.2006 klo 17:46:03
Mega-Marvel oli parempi kuin Mega. Laatu putosi jostain kumman syystä huimasti.

Hassua, olen täsmälleen päinvastaista mieltä. Mega-Marvelista muistuu mulle ekana mieleen ylipaksut sekundajulkaisut kuten Venom, Purppurahämähäkki, Wolverine, Gambiitti, Jim Leen Ihmeneloset (ääk), Whilce Portacion Rautamies (tupla-ääk) jne...

Selvästi parhaat numerot olivat:

2/00 Hämähäkkityttö (DeFalco & Olliffe)
3/00 Daredevil (Smith & Quesada)
5/01 ja 5/02 Tuomari (Ennis & Dillon)

Toki muitakin hyviä numeroita oli, mm. Kostajat ja David Mackin DD. Mutta huiput olivat tuossa.

Sen sijaan Megan tultua unohtuivat Venomit ja Gambiitit, ja keskityttiin paremmin olennaiseen.

Parhaat:

1-2/03 Daredevil (Gale & Winslade)
5/03, 1/04, 2/05 Ultimates (Millar & Hitch)
1,3/05, 1/06 Supreme Power (Straczynski & Frank)

Ainoat tosi huonot numerot olivat Tuomari & Wolverine, Wolverine & Hulk sekä Ultimate X-Men.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: kespa 23.12.2006 klo 19:20:50


2/00 Hämähäkkityttö (DeFalco & Olliffe)
3/00 Daredevil (Smith & Quesada)
5/01 ja 5/02 Tuomari (Ennis & Dillon)

Toki muitakin hyviä numeroita oli, mm. Kostajat ja David Mackin DD. Mutta huiput olivat tuossa.

Sen sijaan Megan tultua unohtuivat Venomit ja Gambiitit, ja keskityttiin paremmin olennaiseen.

Parhaat:

1-2/03 Daredevil (Gale & Winslade)
5/03, 1/04, 2/05 Ultimates (Millar & Hitch)
1,3/05, 1/06 Supreme Power (Straczynski & Frank)

Ainoat tosi huonot numerot olivat Tuomari & Wolverine, Wolverine & Hulk sekä Ultimate X-Men.
Tulihan sitä vähän haikea fiilis viimeistä palstaa lukiessa. Nyt jää Marvel-universumin seuraaminen kyllä aika vähälle, kun tuskis hirveitä määriä Marvelin juttuja tulee tradeina hankittua... On kuitenkin senverran muita sarjoja seurattavana. Mutta toivottavasti Mustan Kissan tapaisia julkaisuja tulee jatkossa, ennemmin tietysti sellaisia kuin Megaa vaikka enemmän maksaisivatkin.


Rupesin kanssa miettimään omia suosikkejani vuosien varrelta. En nyt ala niitä laatikoista kaivamaan, joten numeroita en tähän voi muistaa.

Mieleen tulee Venomin numero, missä oli tämä synninpäästäjän palii juttu. Silloin teini-ikäisenä se ainakin iski ihan kovaa.

Lisäksi eka Mega-Marvel (muistaakseni ainakin) eli Hulk oli rautaa. Tämän jälkeen Egmont teki ehkä suurimman virheensä ja jätti loput Peter Davidin Hulkit julkaisematta. Käsittääkseni Hulkilla meni kuitenkin Suomessa kohtuu hyvin (?), mutta ei sitten varmaan muualla. No, onneksi olen melkein kaikki välistä jääneet onnistunut keräämään divareista ja muualta.

Ennisin ja Dillonin Tuomari on ollut ehkä kovinta, ja ihme, että tuollaista kamaa täälläkin julkaistiin. Siitä iso hatunnosto Egmontin suuntaan

Suojeluspaholainen oli Daredevilin valopilkku, vaikka muistaakseni senkin jälkeiset tarinat olivat melkoisen hyviä.

Viimeisenä sanon vielä Rmäenkin mainitseman Hulkin, jossa nähtiin jumalaista Corbenin taidetta. Se todellakin jo pelkästään riittää nostamaan kyseisen numeron korkealla jalustalle.


Mitäköhän surkeita sitten olisi ollut... Ainakin juuri tämä Tuomari & Wolverine, Gambiitin oma numero aikoinaan ja lisäksi varmaan muitakin, mutta en nyt mieleeni saa.
Ainoana taitaa nyt puuttua enää tuo Salattu-Sota Mega, mutta täytyy sekin hankkia, että saa tästäkin kokoelmasta täydellisen.
Kiitos kuitenkin Egmontille kyseisestä julkaisusta.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Jussi Tyni 24.12.2006 klo 00:22:30
Megan ja Mega-Marvelin kultaisimmat hetket omalta kohdaltani:

- Ryhmä-X:n julkaiseminen silloin kun oma lehti oli nurin Suomessa. Saatiin maistiaiset Age of Apocalypsesta ja Onslaughista, sekä joten kuten pysyteltiin normiseikkailuissa mukana. Kiitos näistä numeroista.

- Jurgensenin ja JRJR:n kosmista rytinää tarjonnut Thor (6/1999 ja 6/2000). Thor on aina ollut lempilapsiani Marvelin supersankarikatraasta, ja maistuu huonompienkin tekijöiden jäljiltä. Suomessa on toki aina tarjottu vain parasta Thoria, kuten tämä ja Walter Simonsonin loistelias tarinakaari.

- Kurt Busiekin ja George Perezin Kostajat (5/2000, 4/2001 ja 6/2002 ). Näitä ei vissiin kukaan ostanut, kuten ei Kostajia Suomessa muutenkaan, mikäli palstanpitäjiin on uskomista. Tästä ei kuitenkaan supersankarijoukkion meininki paljon parane!

- Jo moneen kertaan mainittu Guardian Devil. Harmi, ettei Bendisin DD:tä lähdetty kokeilemaan. Kiitos kuitenkin tästäkin hienosta teoksesta!

- Ennisin ja Dillonin Tuomari (5/2001 ja 5/2002). Sai minut uudestaan innostumaan jo aikoja sitten tuomitsemastani hahmosta. Ennis sai Tuomarin seikkailuihin ihan uuden, mustan huumorin sävyttämän näkökulman, ja mies osaa kirjoittaa juuri sopivan sairasta settiä.  Tradeja on tullut hommattua tämänkin jälkeen, mutta enemmän MAX-puolelta.

-Ultimate Spider-Manin kaikki numerot.
Vaikka alussa harmittikin, kun Hämis kaappaa Megasta numeroita, sarja teki minusta riippuvaisen ja on yksi tärkeimmistä syistä, miksi olen muutaman 90-luvun lopun kuivan vuoden jälkeen niin syvällä supersankarisarjakuvissa kuin olen.

- Hulk. Jokainen Megassa tai Mega-Marvelissa julkaistu Hulkin numero on ollut mannaa. Paitsi se Wolverinen kanssa seikkailtu yhteislärpäke. Se oli tuskaa.

- Ultimates. Eihän tämä mikään Authority ole, mutta lähellä ainakin... Ja mikä tahansa juttu minkä voi mainita Authorityn kanssa samassa lauseessa, on pakko olla pirun hyvä!

- Supreme Power. Ultimatesin kanssa supersankarisarjakuvan tummien vesien tulkkeja. Yksityiskohtaista, ajatuksen kanssa kirjoitettua tavaraa, jonka Gary Frankin kuvitus nosti lopulliselle jalustalleen. Ainut miinus siitä, että tarina eteni tuskattuvan hitaasti ja jäi sitten lopulta kesken. Jatkoa on pakko tilata.

: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: V3§a V1tikain3n 25.12.2006 klo 12:28:35
Kiitos, Jouko. Mega todella kaatui saappat jalassa, eli tämän vuoden jokainen numero oli todella tykkiä kamaa alusta loppuun.
Jos pitäisi kolme sarjaa sanoa jotka edottomasti pitää saada jatkumaan spesiaalimuodossa tai miten tahansa, niin sanon Ultimates, Supreme Power ja Uudet Kostajat. UusioKostajia varmaan näkyykin sivuhahmoina Hämärissä, mutta miksei vaikka kakkossarjaksi? Kautta aikain Hämärissä on ollut laadukkaita muita marvel-sarjoja, kuten Byrnen Ihmeneloset, Frank Millerin kultakauden Daredevil, Salatut Sodat...
Ultimates puolestaan on tulee melko varmasti hankittua alkukielellä jossakin vaiheessa, JOS sitä ei julkaista lähivuosina suomeksi. Mutta voin jo kuvitella itseni kirjakauppaan noukkimaan sen kiiltäväkantisen, laadukkaalle painotyölle tuoksuvan albumin hyllystä.
Supreme Power on puolestaan oman kaveripiirini ei-marvel-fanien suosikki: se erosi selvästi edukseen sekä kuvituksen että rauhallisen tarinankerronnan puolesta muusta sarjakuvahyllyn tarjonasta. Jos edes keskenjääneen tarinan saisi loppuun, niin ei tarvisi kynsiä köyhänä jenkkilehtiä myyvien divarien ikkunoita.

Mutta jäähän meille vielä luettavaa: Hämis (x2), Ryhmä-X, Ultimate-Spiderman,Ihmesarja ja kenties joku kiva kovakantinen kirja vielä loppuvuonna.

Seurakuntakodissa tarjolla pullaa ja kahvia sekä hyviä juttuja edesmenneen sota-ajoilta. Mummot itkevät ja nuoriso pitkästyy.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Foxtrot 25.12.2006 klo 14:02:00
Ryhmä-X:n (Cla)remonttia tarkastellessa alkaa pelottaa milloin mutanttien suomijulkaisun lähtölaskenta alkaa.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Mikael Mäkinen 25.12.2006 klo 15:01:32
Siis mitä ihmettä? Kostajathan olivat parasta antia ikinä! Ja Mega-Marvel kaikkien aikojen paras lehti. Kaikki muut luki yhdeltä istumalta, mutta niissä oli sentään luettavaa.

Mahtuihan sinne mukaan huonojakin numeroita, joita en tosin ala luettelemaan, kun niitä parempia oli niin paljon.

Mega-Marvel 6/2001 - Rautamies
Tämä on jo kantensa perusteella hyvä.
Tässä lepää
Rautamies
Kostaja
Miten tällaista voi edes käsikirjoittaa? Ja 148 sivua!
"Jumala on yksityiskohdissa"

Mega-Marvel 6/2002 - Kostajat
Käsikirjoituksessa on sellaista vimmaa, että oksat pois.
Sivujuonia! Tarinoiden loppuja! (vaikka osan alkuja emme nähneetkään) Sivu, jolla Hank hakkaa nyrkein Ultronia vaikutti minuun ja sarjakuviini paljon.
""Värillinen" ei tarkoita punaista muovia"

Ylivertaiset
Sama tarina ja kuitenkin täysin erilainen. Pisin "what if" ikinä. Kun kaikki sivujuonet ovat meidän ymmärettävissämme, kun kaikki näytetään alusta. Vähän hidasta kyllä, mutta odottamisen arvoista.
"Tiedättekö, mitä teette?"
"Aivan varmasti, tohtori Banner. Etsimme sitä isoa pahaa vihreää sekopäätä. Meillä on käsky rouhia teitä, kunnes hän ilmaantuu paikalle."

Lepää rauhassa Mega, ja palaa kuin Feenix-lintu.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Rac 25.12.2006 klo 23:13:59
Ultimates puolestaan on tulee melko varmasti hankittua alkukielellä jossakin vaiheessa, JOS sitä ei julkaista lähivuosina suomeksi. Mutta voin jo kuvitella itseni kirjakauppaan noukkimaan sen kiiltäväkantisen, laadukkaalle painotyölle tuoksuvan albumin hyllystä.

Kuhan sitten painetaan sellaiselle paperille, jota uskaltaa lukea ilman että siihen jää sormenjälkiä (viitaten Hämis & Musta Kissa -spessuun). Sellaistakin kiiltävää on.

Ryhmä-X:n (Cla)remonttia tarkastellessa alkaa pelottaa milloin mutanttien suomijulkaisun lähtölaskenta alkaa.

Sama. Ei iske, ei sitten yhtään. Mutta mukana pysytään.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: trendkiller 26.12.2006 klo 16:21:53
Ryhmä-X:n (Cla)remonttia tarkastellessa alkaa pelottaa milloin mutanttien suomijulkaisun lähtölaskenta alkaa.

Niin oishan siellä Milliganinkin X-Meniä. Ja onneks Claremontin tilalle tuli Brubaker. Mie ainakin tykkään miehen aikaansaannoksista tähän mennessä.

Megasta voin sannoo, että viimesin formaatti oli mätä: 100 sivua 6 kertaa vuodessa ei riitä mihinkään. Varsinkin kun nykysin Ameriikassa näyttää olevan 6-osaset tarinat muotia. Mega-Marvel oli parasta. Saatiin kerralla tarinat loppuun. Tuomari oli tietty kovin ja siitä lähtien on tradet lähteny tulemaan.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: X-men 27.12.2006 klo 01:22:01
Joku hyvämuistinen kertonee kuinkas mones lakkautettu Marvel-lehti Mega oli.

Itse olen ostanut jokikisen kiinnostavan Megan kaupasta ja itse pidin noista Kostajien seikkailuista koska joukkiota ei ole täällä paljoa nähty.

Realistisesti ajatellen oikeastaan Hämis (siis se oikea ei se lelu-lehti) on ainoa kunnon ostaja-pohjalla oleva Marvel-lehti eli jonain päivänä saamme lukea että X-Menin julkaisu loppuu ja saamme enää pari spessua vuodessa jos hyvin käy.

Auf wiedersehen Mega ehkä näemme joskus taasen.

Hiukka off-topiccia: Tähän loppui sitten alternative-Marvel-tarinoiden (esim. SP) julkaisu ainakin vähäksi aikaa ellei sitten yhteistyömaat kiinnostu siitä.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: V3§a V1tikain3n 27.12.2006 klo 11:56:46
Joku hyvämuistinen kertonee kuinkas mones lakkautettu Marvel-lehti Mega oli.


-Ihmesarja 67-70, nykyinen Ihmesarja eroaa hiukan ilmestymistahdin ja koon perusteella. Alkuperäinen julkaisi Hämistä, Ihmenelosia, ym.
-Kostajien oma lehti 75-76 (viisi numeroa)
-Hulk (aluksi vihreä mies Hulk) 81-85, jatkosarjana Kostajia ja Kapteeni Amerikkaa.
-Ihmeneloset 82-84, jatkosarjana Ryhmä-X
-Ryhmä-X 1984-1996, alkoi uudestaan 2001. Välissä spesiaaleja ja Megan numeroita. Ilmestyi kuitenkin välivuosina ainakin Ruotsissa
-Marvel 88-96, oli aluksi yläotsikolla "Sarjakuvalehti Marvel", kunnes
-Sarjakuvalehti 90-96 erotettiin omaksi maanläheisten hemmojen lehdeksi. Julkaisi aluksi vain Tuomarin ja DD:n seikkailuja, sitten myös Wolverine, Kapteeni Amerikka ja jopa Sapelihammas ja Deadpool saivat omat numeronsa. Viimeisinä vuosina taso laski sarjoissa.
-Mega-Marvel 1997-2002 jatkoi Marvelin linjaa, yritti julkaista myös lakkautettujen Sarjakuvalehden ja Ryhmä-X:n seikkailuja, mutta eihän yhteen lehteen kaikkea mahtunut
-Wolverine 2001-2002, julkaisi välillä sellaista kuraa että ansaitsikin kirvestä.
-Mega 2003-2006, lehdessä julkaistiin yksi DC-numero (7/03), olisi julkaistu enemmänkin mutta se tyrehtyi negatiiviseen yleisöpalautteeseen.

Hämähäkkimiehen lehti on jatkunut katkeamatta vuodesta 1980, nimi vain on vaihtunut.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Lurker 27.12.2006 klo 13:22:49
Eivätkös ne vanhat Conanit olleet Marvelia? Nehän loppuivat. Ja Ihmissusi & Frankenstein? Dracula?
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Lurker 27.12.2006 klo 15:38:21
Indiana Jones, Star Wars, Action Force, Transformers, Halinallet...

Tuota Halinallea en olisi ikinä muistanut...

Mutta kyllä Care Bear on Marvelin supersankari:
http://www.toonopedia.com/carebear.htm
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Lurker 27.12.2006 klo 17:32:35
Master of the Universe taisi sekin olla Marvelin. Näitähän on hirveä määrä...
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Rac 28.12.2006 klo 01:13:40
Kuitenkin ihan Marvelin omaa kamaa varmaan tarkoitettiin, eikä noita lisenssihommeleita. Kung Fu/Dracula nyt kai lasketaan vielä Marveliksi.  ::)
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: kespa 28.12.2006 klo 12:05:52
Eikös Beavis ja Butt-Headkin ollut Marvelin lehti?
Mutta eikö olisi mielekkäämpää pitää tämä ketju silti ihan näille Megamuisteloille?
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: J-Viilee 02.01.2007 klo 19:35:39
Kehtaavat vielä ehdottaa tilaajille jotain Mustanaamiota korvikkeeksi?
Kai ne asiakaspalvelun kautta antaa jonkun muun lehden tilalle, vaihtoehdot on vain vähissä ja rahana tuskin palauttavat kovin helpolla.
Spider-Man seikkailee on hyväksyttävin tällä hetkellä tilattavista lehdistä.

: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: gerber 03.01.2007 klo 09:12:59
Joo, lappu tuli eilen postissa. Henk.koht. tilaan kaikki suomessa julkaistavat Marvel lehdet, vaikka muutamia poikkeuksia lukuunottamatta kaikki tarinat on jo muutama vuosi aiemmin tullut luettua alkuperäisenä. Ajattelin, että tuon oman euroni mukaan, ettei lehtiä lakkautetettaisi. No eipä ollut hyötyä.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Tepes 03.01.2007 klo 14:58:02
Spider-Man seikkailee on hyväksyttävin tällä hetkellä tilattavista lehdistä.

Pelkäänpä, etteivät edes puhallettava Thorin vasara tai imukuppipyssy kylkiäisinä riitä lähellekään korvaamaan Megaa.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: J. Suominen 03.01.2007 klo 15:00:25
Siitä Thorin vasarasta on kyllä ollut ihan järkyttävä määrä hupia... Hevoshullun toimittaja on tästä aivan päinvastaista mieltä.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: J-Viilee 03.01.2007 klo 22:18:17
Pelkäänpä, etteivät edes puhallettava Thorin vasara tai imukuppipyssy kylkiäisinä riitä lähellekään korvaamaan Megaa.
Ei korvaa, ei lähellekään. Vaihtoehdot ovat vain vähissä kun Hämis ja X:sät tulee jo kotia kannettuina.
Meillä on ollut kylkiäisistä eniten käyttöä imukuppiheittotähdillä.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Blackwing 04.01.2007 klo 03:41:14
Soittamalla tilaajapalveluun saa lisättyä jäljelle jääneet rahat jo olemassa olevaan tilaukseen. Ei ole pakko tilata uutta lehteä.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Jaakko Pehkonen 05.01.2007 klo 21:09:41
Minulle ikimuistoisia Megoja ovat perusjötikät: JRJR:n Thor (raaka voima puhui virkistävän perinteikkäästi, perk..), Rautamies (yksi suurimpia suosikkejani jo 20 vuoden ajan), Kostajat, Alan Davisin Ihmeneloset jne.

Kovasti harmittaa Uusien Kostajien kohtalo  :-[
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: X-men 06.01.2007 klo 21:31:33
Minulle ikimuistoisia Megoja ovat perusjötikät: JRJR:n Thor (raaka voima puhui virkistävän perinteikkäästi, perk..), Rautamies (yksi suurimpia suosikkejani jo 20 vuoden ajan), Kostajat, Alan Davisin Ihmeneloset jne.

Kovasti harmittaa Uusien Kostajien kohtalo  :-[

Thorit, Kostajat, Ihmenelkut ja nuo kosmiset seikkailut (Wolvie vs Galactus oli nyt hiukka liioittelua mutta hyvä tarina silti) ja nuo alternative marvelit olivat hyviä mutta kun mega kerran loppui niin pahimmassa tapauksessa näemme enää ultimateseja (hämis ja ultimatesit). Uudet Kostajat saattavat päätyä kakkossarjaksi Hämikseen sillä siellähän ne eniten ovat seikkailleet.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: trendkiller 07.01.2007 klo 12:28:35
Uudet Kostajat saattavat päätyä kakkossarjaksi Hämikseen sillä siellähän ne eniten ovat seikkailleet.

Tuskin tapahtuu, koska Hämiksen kaikkia soolotarinoitakaan ei keretä julkasta. Lisäksi sivumäärän pitäis ainakin tuplaantua, että kakkossarja olis järkevä vaihtoehto.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Jaakko Pehkonen 07.01.2007 klo 17:42:15
Toivottavasti jatkuvajuonisia sarjoja ei niin hirveästi yritettäisi julkaista, koska minua on aina pänninyt lukuisat keskenjääneet sarjat. Ulkomaisten lehtienkin ostelu ilman luottokorttia on aika viheliäistä puuhaa...

Mieluummin yksittäisiä nasakoita juttuja kuten DC:n puolella on toimittu niin ei tarvitse tuskailla "Jatkuu ?"-laatikoiden kanssa  ;D
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Blackwing 07.01.2007 klo 22:57:54
Mieluummin yksittäisiä nasakoita juttuja kuten DC:n puolella on toimittu niin ei tarvitse tuskailla "Jatkuu ?"-laatikoiden kanssa  ;D

Ööh, mitähän DC:tä olet sitten lukenut? Spesiaalissa on aina ollut vähintään yksi jatkuvajuoninen tarina ja usein kaikki kaksi tai kolme tarinaa ovat jatkuvia.

Yksittäiset albumit ovat Suomi julkaisuissa olleet hyvin harvinaisia viimevuotisia kovakantisia julkaisuja lukuunottamatta.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Jaakko Pehkonen 08.01.2007 klo 20:00:40
ööh, viilataan. Yksittäisillä jutuilla tarkoitan Hushin ja Birtrightin tapaisia stooreja joissa on selkeä alku ja loppu. En siis yksittäistä albumia.

En halua että Peter Davidin Hulkin tapaista tmv. kymmenien numeroiden jatkumoa edes enää yritetään Suomessa koska se kuitenkin jäisi enemmän tai vähemmän kesken jossain vaiheessa. Tällaiset Ultimates vol.2 ja Astonishing X-Men vol-mikä-tahansa -jutut sopivat tämän päivän suomalaisille sarjismarkkinoille. Ultimate Spider-Man on eri asia koska se on SPIDER-MAN.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Veli Loponen 08.01.2007 klo 20:29:57
No eipä taida olla suurta pelkoa. Jenkkilässä kuitenkin tehdään sarjat nykyisin kokoomia silmällä pitäen ja luulisi, että siksi on suht helppo valita juuri sellaisia itsenäisiä tarinakokonaisuuksia julkaistavaksi.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: TT 11.01.2007 klo 00:42:05
Joopajoo. Olen pettynyt yhteiskuntamme tilaan Megan lakkauttamisen johdosta. Mitä nykyajan nuoriso sitten puuhaa luppoajallaan nykyään, jos hyvä sarjakuva ei enää myy?

Mega oli loistava lehti, joka ainakin viime vuosina julkaisi marveltuotannon kermat päältä kauniille kielellemme käännettynä. Sen lakkauttamisen myötähän marveljulkaisut jäävät sangen vähälukuisiksi, jos luvassa on vain yksi Hämähäkkimies & Musta kissa-formaatin julkaisu tänä vuonna korvaamaan lakkauttamista.

Tämän lisäksi en henkilökohtaisesti kerta kaikkiaan ymmärrä, miten on mahdollista, että Hämähäkkimies porskuttaa, mutta Mega lahdattiin. Oi niitä aikoja jolloin saattoi tilata neljää Marvellehteä kotiin.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Lurker 11.01.2007 klo 08:52:56
ööh, viilataan. Yksittäisillä jutuilla tarkoitan Hushin ja Birtrightin tapaisia stooreja joissa on selkeä alku ja loppu. En siis yksittäistä albumia.<snip>

Eikös se Birthright jäänyt Suomessa kesken...
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Rac 11.01.2007 klo 09:01:30
Eikös se Birthright jäänyt Suomessa kesken...

Jäi, juuri kun pääsi vauhtiin.  :-\
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Veli Loponen 11.01.2007 klo 09:48:36
Tämän lisäksi en henkilökohtaisesti kerta kaikkiaan ymmärrä, miten on mahdollista, että Hämähäkkimies porskuttaa, mutta Mega lahdattiin.
Hämistä auttaa varmasti jo 27 vuoden säännöllinen ilmestyminen. Hahmo on monille tuttu ja se on kerännyt itselleen sopivan faniporukan ja mukaan pääsee uudetkin lukijat suht helposti. Mega taas ei perustunut yhden sankarin seikkailujen esittelemiseen ja siksi sille oli vaikeampi löytää uskollista lukijakuntaa.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Lurker 11.01.2007 klo 12:19:03
Yksi vaihtoehto olisi ihan tyynesti perustaa uusi lehti, vaikkapa "Ihmeneloset" (leffaa pukkaa, joten ilmaista mainosta on tiedossa), jossa sitten kakkossarjana olisi joku muu Marvel-sarjis. Joku Mega ei kerro mitään tavalliselle kuluttajalle. Tarvitaan sitä brändiä.

DC Spesiaalikin näyttää kaupassa Batman- tai Teräsmies -lehdeltä, mikä on ihan fiksua jos myyntiä ajatellaan.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: X-men 13.01.2007 klo 19:57:42
Yksi vaihtoehto olisi ihan tyynesti perustaa uusi lehti, vaikkapa "Ihmeneloset" (leffaa pukkaa, joten ilmaista mainosta on tiedossa), jossa sitten kakkossarjana olisi joku muu Marvel-sarjis.

Ihmeneloset ei käy koska sitäkin on julkaistu sen verta harvakseen täällä (Ihmesarja ja leffaspessu poislukien niin 2 Ultimates-Megaa ja oiskohan 2 normaaliversumi-Megaa tällä vuosikymmenellä ja viimeisin tarina jäi kesken kummassakin versiossa). Uudet Kostajat sopisi paremmin koska juuri nähtiin heitä äMmässä ja kakkossarjaksi sellaisia muutaman numeron tarinakokonaisuuksia ja aina kun tarinakokonaisuus päättyy niin otetaan uusi tarina eri ryhmältä/sankarilta jne. Toiveajattelua.
: Re: Mitä ihmettä: R.I.P. Mega!?
: Lurker 13.01.2007 klo 20:31:29
<snip>Toiveajattelua.

Joo, niin on. Kunhan yritin. Vaikka Marvelista en juuri välitä, niin Ihmeneloset on poikkeus. Johtuu ehkä juuri tuosta Ihmesarjasta, jota lueskelin jo 60-luvulla.