Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvantekijöiden keskustelut => Julkaisu, markkinointi, tekijänoikeudet ja palkkiot => : XXX 09.10.2003 klo 16:02:34

: Sarjakuvien tarjoaminen useammalle kustantajalle
: XXX 09.10.2003 klo 16:02:34
Moi!

Kysyisin kokeneemmilta konkareilta seuraavia neuvoja sarjakuvan tarjoamiseen liittyen:

1. Onko tapana lähettää sarjis ensin yhdelle kustantajalle ja odottaa vastausta, vai onko yleinen käytäntö lähettää monelle ja odottaa näiden mahdollisia tarjouksia ja valita sitten (jos ottajia on useita)?

2. Entäs jos haluaa tarjota samaa sarjista muiden maiden kustantamoille? (jos haluaa siis julkaista saman Suomessa ja ulkomailla) -onko se tekijänoikeuksien kannalta mahdollista vai käykö niin, että nuo julkaisemisesta päättämiset asiat siirtyvät ensimmäiselle kustantamolle joka oikeudet ehtii ostaa?
: Re:Sarjakuvien tarjoaminen kustantajille
: VesaK 09.10.2003 klo 17:17:12
Lähetä toki sarjasi niin monelle kustantajalle kuin suinkin luetteloista löydät - Kirjamessut on muuten hyvä paikka esitellä portfoliotaan. Jos sarjasi on todella loistava, niin valitset sitten vaan parhaan kustantajan tarjouksen ja elät loppuikäsi upporikkaana sarjakuvantekijänä...

Ulkomaisista kustantajista sen verran, että mikäli et ole syndikaattipiirtäjä tai muuten kansainvälisen agentuuritoimiston asiakas, ts. hoidat sopimuksesi itse, on sopimuksien teko aina maakohtaista. Suomalainen kustantaja omistaa julkaisuoikeudet vain Suomeen, ainakin periaatteessa - muista lukea sopimus tarkkaan ennen kuin allekirjoitat. Lopullisen julkaisu/julkaisemattomuuspäätöksen tekee aina tekijä itse.
: Sarjakuvan tarjoaminen useammalle kustantajalle.
: petekari 15.12.2006 klo 13:30:20
Eli onko  "korrektia"  tarjota samaa tuotosta useammalle kustantajalle yhtä aikaa. Vai "pitäisikö" tarjota yksi kerrallaan ja odottaa kielteistä päätöstä ennen kuin lähettää seuraavalle.

Mikäänhän ei minua tietenkään estä toimimasta niin kuin itse parhaaksi näen mutta ajattelin kuitenkin kysyä...

Että mikä on käytäntö yleensä?

Pete
: Re: Sarjakuvan tarjoaminen useammalle kustantajalle.
: Curtvile 15.12.2006 klo 13:32:22
Tässä aiempi vastaus http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?topic=318.0
: Re: Sarjakuvien tarjoaminen useammalle kustantajille
: Petteri Oja 15.12.2006 klo 13:53:21
Kiitos. Yhdistin.
: Re: Sarjakuvien tarjoaminen useammalle kustantajalle
: Lättä 15.12.2006 klo 15:49:51
Tässä aiempi vastaus http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?topic=318.0

Minuakin olisi kiinnostanut tuo vastaus, mutta jotenkin en päässyt tuolle sivustolle. Mitä eri sarjiskustantajia Suomessa muuten on? On Arktinen banaani (vai kirjoitetaanko se Arktinen Banaani),
 WSOY (onko se WSOY LISTA tai jotain) ...
Mitä muita on?
Julkaiseeko Otava? Niin, ja sitten on Egmont, mutta julkaiseeko sekään suomalaisia?...
: Re: Sarjakuvien tarjoaminen useammalle kustantajalle
: Veli Loponen 15.12.2006 klo 15:55:43
Minuakin olisi kiinnostanut tuo vastaus, mutta jotenkin en päässyt tuolle sivustolle.
Kyllä vain pääsit, koska se on juuri tämä ketju, johon viestisikin kirjoitit. Petteri yhdisti nämä ketjut ja siksi linkki ei enää toimi.
: Re: Sarjakuvien tarjoaminen useammalle kustantajalle
: Lättä 15.12.2006 klo 16:09:04
Hups.
 ;D Hehhee.
 :-\Anteeksi...
: Re: Sarjakuvien tarjoaminen useammalle kustantajalle
: Doc Lomapäivä 15.12.2006 klo 18:51:09
Mitä eri sarjiskustantajia Suomessa muuten on? On Arktinen banaani (vai kirjoitetaanko se Arktinen Banaani),
 WSOY (onko se WSOY LISTA tai jotain) ...
Mitä muita on?
Julkaiseeko Otava? Niin, ja sitten on Egmont, mutta julkaiseeko sekään suomalaisia?...

Luettelit itse tärkeimmät. Egmont julkaisee satunnaisesti kotimaista, Jalava ei taida enää julkaista muita suomalaisia Hiltusta ja sitten on tietysti Like ja Johnny Kniga. WSOY on pelkkä WSOY ja Otava julkaisee kotimaista. Lisäksi on pieniä ja keskisuuria kustantajia, Asema jne. Mangakustantajat on oma lukunsa.

Kannattaa käydä kirjakaupassa katsomassa mitä kustantajia on, ja minkälaista matskua ne julkaisee (käydä niiden kotisivuilla). Useat ovat profiloituneet tietynlaiseen materiaaliin. Tarjoa sitten sen mukaan mille kustantamolle sun teos vois parhaiten sopia.

Kilpailuttaminen kannattaa. Varsinkin jos Otava ja WSOY alkaa kisaamaan teoksesta niin voi hyvällä lykyllä saada hyvän sopimuksen aikaiseksi.
: Re: Sarjakuvien tarjoaminen useammalle kustantajalle
: JussiP 19.12.2006 klo 00:43:22
Sitten on vielä Sammakko (http://sammakko.com/).