Suomessa on ilmestynyt kaksi Larry Yumaa ja kirjoittajia ei tietääkseni ollut kuin Nizzi.Kaksi? Sittenhän ne löytyy hyllystä. Ilmeisesti ilmestyneet vuonna 1978.
Montakos Wilsonin piirtämää Blueberryä on? Mielellään nimet.Kuusihan niitä on.
Ja valkoinen intiaani oli West.
Luin vastikään Letterin piirtämän tarinan kivettynyt metsä (1987...). Siinä vilahti lehtimies Martin Floyd. Hänhän on tuttu tarinasta Navajon kosto, joka on julkaistu Texissä kahdesti (tai kolmasti, jos kronikka-julkaisu lasketaan mukaan) Muistelisin, että Floyd on vilahtanut vielä jossain kolmannessakin ellei peräti neljännessäkin tarinassa, mutta en saa päähäni missä. Muistaako kukaan paremmin?Oliko Floyd nimenomainen lehtimies joka esiintyi väri-Parkerissa? Tai Lukessa oli jossain kullankaivuu- seikkailussa historian omaava lehtimies mukana...
Höm höm...tietääkö kukaan mitä sisälsi sellainen 70-luvulla ilmestynyt lehti kuin Texas?
"Wyatt Earp lausutaan Vaiet Örp"Tästä muodostuu todella hyvä, ja toimivan pitkäkestoinen läppä Knallin ja sateenvarjon jaksossa Ministeriön miehet villissä lännessä.
Myös Tex Willerin Mefiston esiintymiset lasken tähän ryhmään.
Minua kiinnostaisi saada lista Suomessa ilmestyneistä yliluonnollisia asioita (Esim. Aavejunat yms.) käsittelevästä lännensarjakuvista. Myös Tex Willerin Mefiston esiintymiset lasken tähän ryhmään. Olisi toki kiva myös tietää muutama englanninkielinenkin.
Zhenda! saattaa olla Yön henget vuodelta 1991.Pitää paikkansa.
Kiitosta. Mitenkäs minä en ole ennen tohon sarjaan törmännyt? Taitaa olla aika vähän liikkuvaa tavaraa divareissa yms.?
Joten Viva Las Vegas- seikkailkoon Morgan K vain pokkarien maailmassa ja parissa sarjakuvassa joita on tehty muistaaksei Italiassa.
Käsittääkseni Norjassa kuten pokkaritkin.
Sheriffi
1954 1-25 (pienikoinen lehti)
1955 1-26 (liuskalehti)
Preeria (liuskalehti)
1960 1-12
1961 1-24
1962 1-12
Seikkailijat (liuskalehti, ei lännensarjakuvaa)
1955 1-26
Olivatko ne samat jaksot Tim & Dustya sekä Preeriassa että Lännentiessä?Jep. Tosin uumoilen, ettei Preeriassa ehditty läheskään kaikkia julkaista, mutta Lännentiessä sitten potti tyhjennettiin.
Olivatko ne samat jaksot Tim & Dustya sekä Preeriassa että Lännentiessä?
...paljonko on kaiken kaikkiaan ilmestynyt seuraavia julkaisuja:
Tuon jälkimmäisen linkin olin jo löytänyt aiemmin. Siitä ei paljon irtoa. Ja jos laittaa Fennican hakuun vaikkapa tuon Louis L'Amour, niin sen mukaan numero 4 on kovat panokset, vaikka juuri luin pokkarin nro 4 ja se oli nimeltään Rio Granden lainsuojattomat.
Tiedä sitten mitä nuo numerot kertovat. mutta ihan oikein tuo ei ainakaan ole.
Noita Louis L'Amour:in pokkareita on julkaistu suomessa ainakin kahtena tai kolmena sarjana. Joitain tarinoita on siten julkaistu kahteen kertaan.
Ja aiempaan kysymykseesi, kun kyselit että paljonko Bill ja Ben-pokkareita on julkaistu, niin en nyt kylmiltään muista mitään täsmällistä lukua, mutta eikös se yli parinsadan mene. Alkuunhan sitä julkaistiin lehdyköinä, joita ilmestyi pariakin eri kokoa, ennenkuin Bill ja Ben lopulta vakiintui tuohon pokkarimuotoon.
Kyselläänpä nyt vielä aiheesta, kun on alkanut kiinnostaa. Onko kukaan koskaan tehnyt listaa tai onko jossain tietoa paljonko on kaiken kaikkiaan ilmestynyt seuraavia julkaisuja:
- Bill ja Ben
- Louis L'Amourin kirjat
- Louis Mastersonin muut kuin Kane kirjat.
- Sheriffisarja
- Nevada
- Arizona
- Colt
- Lännensarja
- Mustang
- Colorado
- Virginia
- Texas
Puuttuuko listalta jotain?
Ps. Louis L'Amourin opus oli suorastaan loistava tekele. noita tarttee hankkia ehdottomasti lisää :D
Erinomainen sivusto.
Kaikkien lännensarjojen kerääminen ja skannaaminen olisi niin massiivinen ponnistus, että, että...
Mitä tarkoittaa 70-luvun alun Tex Willereiden kansissa ollut teksti "Kansas sarja"? Ruotsissakin oli "Kansasserien", mutta ei siinäkään ollut kuin Willeriä.
Jostakin syystä sivusto dissaa lännensarjoja, mutta muilta osin hyvinkin tutustumisen arvoinen:
http://www.talvipaivanseisaus.cjb.net/ (http://www.talvipaivanseisaus.cjb.net/)
Sivusto on jostain syystä ajettu alas. Kyllä se oli ihan oikea vielä viime kuussa.
EDIT: Alasivuja löytyy näemmä googlettamalla, mutta etusivu on tuommoinen.
Bourbon Streetin murhat tarinan pitäisi jatkua seuraavassa numerossa eli n:o3 mutta eipä jatku vaan siellä on uusi tarina.missäköhän numerossa tarinan loppu on !2009/2+5-6
Kyselläänpä nyt vielä aiheesta, kun on alkanut kiinnostaa. Onko kukaan koskaan tehnyt listaa tai onko jossain tietoa paljonko on kaiken kaikkiaan ilmestynyt seuraavia julkaisuja:
- Bill ja Ben
- Louis L'Amourin kirjat
- Louis Mastersonin muut kuin Kane kirjat.
- Sheriffisarja
- Nevada
- Arizona
- Colt
- Lännensarja
- Mustang
- Colorado
- Virginia
- Texas
Puuttuuko listalta jotain?
Ps. Louis L'Amourin opus oli suorastaan loistava tekele. noita tarttee hankkia ehdottomasti lisää :D
Ostin eurolla kierrätyskeskuksesta oheisen Valkea Susi nimisen (ilmeisesti Lupo Bianco alkuperäinen nimi kun oli surkealta naivistisesti kirjoittavalta suomentajalta jäänyt yhdessä vaiheessa höperöä suomennostaan tuo alkuperäisnimi tekstiin) isokokoisen pokkarin. Tulikohan tätä edes kuin tämä yksi numero Suomessa 1980-luvulla? Hassu kuriositeetti kyllä, en ollut ikinä ennen kuullutkaan ja luin pikkupoikana kuitenkin jo Texejä ja vähemmässä määrin Lännentietä...
http://www.antikvaari.fi/naytatuote.asp?id=807907
Onko tätä seikkaa koskaan mainittu lännensarjoissa?