Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Aku Ankka ja kumppanit => Aiheen aloitti: Ossi Hiekkala - 26.11.2006 klo 13:09:27
-
Hieman erilainen esitystapa Mikki Hiiri-sarjakuvalle tarjolla täällä:
http://www.misterkitty.org/extras/stupidcovers/stupidcomics77.html. Eipä ole aikaisemmin tullut vastaan mitään yhtä outoa ja toimimatonta yhdistelmää. Mikähän neronleimaus on ollut tämän hybridin takana?
Tietääkö Timo tahi joku muu jotain tästä?
-
Pari kokonaista sivua sarjasta, joka jäi lehtilakon takia suomeksi julkaisematta. Naapurimaissakin tuli vain tämä yksi, yhteensä tarinoita tehtiin kolme.
Olet näemmä käynyt samassa nettipaikassa kuin minäkin.
Timo
-
Kyseisiä lehtiä voi käydä ihmettelemässä (tai siis niiden kansia, vitriinissä kun ovat) Helsingissä, Päivälehden museossa.
Kaikkea sitä on kokeiltava, ilmeisesti. Viimeisin vastaava hybridi on mangan ja Disney-hahmojen yhdistäminen.
(http://i125.photobucket.com/albums/p71/dizzysparkle/Clipboard01-5.jpg)
-
Kaikkea sitä on kokeiltava, ilmeisesti. Viimeisin vastaava hybridi on mangan ja Disney-hahmojen yhdistäminen.
Disney hahmoja on pyörinyt mangaotusten seurassa jo pidempäänkin mm. Kingdom Hearts-pelisarjaan perustuvien mangasarjojen sivuilla.
-
Kirara Princess on oikeastaan ensimmäinen onnistunut Japanin Disneyn yritys. Nakayoshin lukijoille se on kelvannut pitkään ja palkintojakin on tippunut. Kukapa voisi vastustaa shojotarinaa, jossa kidnapattua ystäväänsä etsivä Kilala saa apua Areililta, Tuhkimolta, Lumikilta ja Bambin metsän eläimiltä. Rumpalikaan ei tällä kertaa tipu jäihin.
On se parempi kuin Kingdom Heartsin sekoilu, jossa kuviteltiin että Final Fantasyn ja Disneyn kokoillan elokuvien ymppääminen samoihin kansiin olisi hyväkin idea.
-
Ei hirmu kauan sitten ruotsalaisessa Bild och Bubblassa, jonka tilaaminen täkäläiseen kirjastoon näyttää loppuneen, oli aiheeseen liittyvä artikkeli. Nämä Gold Key -lehtien hybriditarinat eivät olleet kummoisiakaan myyntimenestyksiä. Artikkelissa viitattiin Disneyn varhaisiin piirrosfilmiä ja ihmishahmoa yhdistelevään Alice's Wonderland -filmisarjaan.
-
On se parempi kuin Kingdom Heartsin sekoilu, jossa kuviteltiin että Final Fantasyn ja Disneyn kokoillan elokuvien ymppääminen samoihin kansiin olisi hyväkin idea.
Epäilemättä. Pelinä nuo KH:t kyllä toimivat, mutta sarjakuvan muotoon väkisin väännettynä ovat ainakin omasta mielestäni aivan hirvittävä kokemus. Ensimmäisen pokkarin joskus mielenhäiriössä ostin, ja täytyy myöntää, että vaikka molemmat playstation pelit, sekä game boy advancelle julkaistun pelin olen läpi vetänyt, en tuosta pokkarista tajunnut juuri mitään. Koko kerronta jotenkin niin levällään kuin olla voi, ja lauseet täysin hajanaisia sekä ilmeisesti (?) huonosti käännettyjä...
-
On se jännää... :laugh:
-
Itse hankin mielenkiinnosta kaikki nuo kolme seikkailua, yhden ostin alkuperäisenä 60-luvun painoksena, ja kaks 80-luvun uusintaversioina. Hintaa tuli muutama euro per lehti ebaystä ongittuna.
Ihan hauskan oloista seikkailuahan tuo on, lukiessa unohtuu aika nopeasti miten "väärin" tuo on piirretty.
op777