Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Nettisarjakuvat => : Jukka Koivusaari 27.10.2006 klo 09:23:09
-
"... Pöytälaatikko kiertää kahden vuoden viiveellä nettiin."
eli:
Katseet ylös luokaa, veljet aika tullut on! (http://www.kolumbus.fi/jik/jk_etusivu.htm)
-
Wow cool!
Lakonista palkkasoturisarjaa on siis nyt tulossa säännöllisesti nähtävillemme. Viet sen vielä animaatioväen nähtäväksi, niin mahdollisuudet ovat rajattomat!
-
Joo, hianon näköistä. Pitää lukea tää paremmalla ajalla... Ehkä toi pystyformaatti ei ihan parhaiten toimi (mun mielestä) netissä. Kun oot sivut näköjään valmiiksi piirtänyt puolittain, niin ehkä se puolikas sivu toimisi paremmin. Samalla voisit tihentää päivitystahtia, kun yksi sivu riittäisi kahdelle kerralle ;)
-
Todella loistavaa. Viihdyin 8 sivun aikana vallan mainiosti, kutos sivulla häiritsi vähän baari kohtauksen väritys, koska koiraa ei meinannut havaita ollenkaan.
Odotan innolla jatkoa, montako sivua teit noina vuosina?
-
Ihqua menoa ;D
Viiva ehkä paikoin vaikeasti luettavaa (kuten sivulla 2), mutta tämä nyt on vain tällaista nipotusta...
Upeaa että tällaista löytyy pöytälaatikosta!
-
Mukavaa luettavaa on. Toivoisin, että itseltänikin löytyisi jotain tälläistä pöytälaatikosta ;D Ehkä jonain päivänä...
-
Muutama sivu lisää:
"Merkki metallisen veljeyden" (http://www.kolumbus.fi/jik/janis_10.htm)
-
Kivaa jälkeä, tarinaan en kyllä oikein päässyt sisälle.
Sivu 15 näytti jotenkin tutulta, ihan kuin olisin sen lukenut aiemminkin. ;)
-
Helkkari -oli linkki sekasin
Nyt pitäis pelittää
-
montako sivua teit noina vuosina?
Suomalaisessa laitoksessa sivuja on 46 ( tai 47 , yksi rakas lapsi on tästä murhattu ) . Lopusta on vajaa 10 sivua värittämättä . Ostan tällä vähittäisellä päivityksellä aikaa hoidella ne tyylikkäästi loppuun. Itselle asettamastani julkaisuaikataulusta ollaan pari vuotta jo myöhässä, niin en enää viitsi lykätäkään. Muuten olisin tehnyt kaikki valmiiksi ja pistänyt kerralla .
Pari sivu lisää:
"Korkein huippu on tuulinen" (http://www.kolumbus.fi/jik/janis_17.htm)
-
Hienoa hienoa!
Lumimaisemat ovat simppeleitä mutta tunnelmallisia.
-
.. ja maahan tömähtää vihollinen. (http://www.kolumbus.fi/jik/janis_19.htm)
-
Ehkä toi pystyformaatti ei ihan parhaiten toimi (mun mielestä) netissä. Kun oot sivut näköjään valmiiksi piirtänyt puolittain, niin ehkä se puolikas sivu toimisi paremmin.
Itseasiassa harkitsin ja kokeilinkin sitä jo aluksi. Mutta en tykännyt, kun rytmi meni mielestäni sekaisin . Kirjoitin tämän luettavaksi kokonaisina sivuina ja mieluummin yhteen pötköön.
Jatkopätkä pötköön:
Vielä kastuu terät miekkojen (http://www.kolumbus.fi/jik/janis_22.htm)
-
Kumbayaa! :D
Jäniskoira se jaksaa parantaa juoksuaan.
Ilmestymistahtikin on jopa varsin ravakka.Yhä väkemme huutaa lisää! Lisää!
-
Jeah.. eniten nautin hienoista maisemista. Todella mukava lukea.
-
Jee, hyvää jatkosarjakuvaa! Hyvä meininki. Lisää!
-
Hyvä kun edes joku tykkää
Silloin pääsemme luokse jumalten (http://www.kolumbus.fi/jik/janis_26.htm)
-
Pikkasen lisää
Tänne heikot turhaan nousta koittaa (http://www.kolumbus.fi/jik/janis_28.htm)
-
Metsän reunalle heidät saatoimme.
Päivä oli kirkas, taivas pilvetön.
Jokin painoi (http://www.kolumbus.fi/jik/janis_34.htm)
-
Yön selässä me palasimme soihdut sammutettuina (http://www.kolumbus.fi/jik/janis_36.htm)
-
Ja pari sivua lisää
Tänä yönä moni näkee valon kirkkaan (http://www.kolumbus.fi/jik/janis_39.htm)
-
Onko 40 sivu oikeasti viimeinen.
Jos on niin jäi kyllä sellanen fiilis että loppu kesken.
-
Onko 40 sivu oikeasti viimeinen.
Jos on niin jäi kyllä sellanen fiilis että loppu kesken.
Eihän toki.
"Kantaamme puolustaa vielä saamme." (http://www.kolumbus.fi/jik/janis_41.htm)
-
"Tulivana seuraa joukkoamme mahtavaa." (http://www.kolumbus.fi/jik/janis_42.htm)
-
Murresarjakuvaa!
Paitsi, että minä en juuri murresarjakuvista perusta, joten tämä on juuri oikea asennoituminen sellaiseen kettumaisuuteen (paitsi että kyllä se murresarjakuvakin menee, jos siinä on murren seurana jänö).
Koko ajan kävelee vastaan hyvää läppää, varsinkin sellaista verratonta vakavalla naamalla lausuttua, ja pienten elukoiden seikkailu on eeppisyyksissään muutenkin vallan mainio.
Ja paras visuaalinen tulkinta jäniksestä aikoihin.
Linkkiä seuraa sellaisesta hyväkkyydestä.
-
Koko ajan kävelee vastaan hyvää läppää, varsinkin sellaista verratonta vakavalla naamalla lausuttua...
Joo, aivan! Dialogin laatu on korkealla, ja lakoniset toteamukset kuten "Meillä on aseet ja me tottelemme kukkaistursaita" toimivat mallikkaasti. Ja kielilläpuhuminen suoraan jostain tv-vastaanottimen manuaalista plokatuilla ohjeilla oli hauskaa kuin mikäkin.
-
Linkkiä seuraa sellaisesta hyväkkyydestä.
Vastaisin kohteliaisuuteen, kunhan keksisin tyylikkään tavan toteuttaa linkkisivu.
Ja vähän lisää
"Meidän kirveemme valmiina on .." (http://www.kolumbus.fi/jik/janis_43.htm)
Asianharrastajan muutoin luulisi tunnistaneen käsitteen "vedlagt byggesaettet".
-
Viimeisiä viedään
"Nyrkkinne nostakaa, ja voiton merkki antakaa.. . Huomenna taistellaan." (http://www.kolumbus.fi/jik/janis_44.htm)
-
No niin.
Kiitoksia, tämä oli elämys.
Seuraamme vastedeskin julkituomianne sarjakuvatuotoksia.
-
höh tuohonko se nyt sitten loppui???
Loistava tarina todellakin. Sarjakuvan loppuvaiheessa puhekuplien teksteistä ei oikein ottanut tolkkua, mutta se varmaan oli tarkoituskin. Seuraan jatkossa todellakin sarjakuva rojektejasi.
muoks. hehe sori, luulin että se loppui tohon kohtaan missä noita tippuu veteen. Todella paljon anteeksi. Olen puusilmä.