Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Muut sarjakuva-aiheet => : Matti Karjalainen 14.08.2006 klo 00:08:51
-
Luulisi, että jostakin olisi jo ponnahtanut esille Hitlerin piirtämä sarjakuva, mikäli tämä olisi todella sellaisia tehnyt. Voisi siis ajatella, että tässä tarkoitetaan pilakuvia.
Mark Millarin käsikirjoittamassa Jenny Sparks -sarjakuvassa "Jenny Sparks - The Secret History of Authority" esiintyy muuten epäonninen mutta ystävällinen taidemaalari Adolf Hitler, jota läpi vuosisadan seikkaileva päähenkilö kehottaa jättämään joutavanpäiväiset taidehaaveet ja keskittymään johonkin muuhun, vaikkapa politiikkaan...
Seuraukset ovat tunnetut, mikä sitten aiheuttaa vuosisadan hengessämme lievää angstia. Sparksin supersankari-kollega kuitenkin lohduttelee Sparksia hyvin curtvillemaisesti:
"Besides, you're old enough to know how this all works. Five and a half years of hell like world war two might pave the way to a thousand years of international peace. The grandchildren of a third-world dictator you inspired might grow up and find a cure for cancer".
Hitler esittäytyy "Jenny Sparksissa" omalle populaarikulttuuri-kuvalleen hyvin epätyypillisessä valossa, inhimillisenä hahmona, joka muistaa vuosien takaiset ystävänpalvelukset ja palkitsee ne asiaankuuluvalla tavalla.
Missäs muissa sarjakuvissa Hitler on ollut mukana? Osamu Tezukan "Adolf" tulee ensimmäisenä mieleen. Mignolan "Hellboysta" en ole ihan varma. (Joo, tiedetään, tässä ketjussa keskustellaan ensisijaisesti sarjakuvataitelija Hitleristä, mutta älkää nyt silti menkö leikkelemään...)
-
Aatumaisia tyyppejä esiintyy sarjakuvissa ym. kyllä usein.
Trensmetropolitanissa viitataan Hitleriin, jotenkin tähän tapaan:
"Vihdoinkin löyty koodit joilla syntetisoida Hitlerin virtsaa. Sitä kun piikittää, saa mahtavat vibat - sadomasokismia ja Tsekkoslovakian valtaushalua."
"Kuka se Hitler muuten oli?"
"Led Zeppelinin basisti."
Marshal Lawssa on sivuroolissa herkkätunteinen "Hitler Hernandez".
Timppa Mäkelän ja Jukka Parkkarin "Mannerheim ja ihmissyöjätiikerissä" Marski ajaa Aatun ulos salonkivaunusta sikarinsavun avulla.
Eräässä KUTKAssa, niin ikään Mäkelän piirtämänä ja Ilkka Kylävaaran / Seppo Ahdin kirjoittamana Aatu istuu teatteripeilin ääreen, riisuu univormunsa tukkaa ja viiksiä myöten, muuttuen Menachem Beginiksi: "Ja nyt Beirutiin! Sieg heil!"
-
Kotimaisista sarjakuvista täytyy mainita tietysti Juha Vuorman nerokas "Hitleri poimii hilloja" -tarina. Lisäksi Heikki Paakkasen "Suomi sodassa 1939-1944" -albumissa taitaa myös vilahtaa Hitler, jolle Mannerheim lahjoittaa Suomi-konepistoolin.
Vuormalla on muutan komea öljyvärityökin marja-aiheesta:
http://aukea.net/mp/db/Teos/yksi/?K=2305229&NRO=1&AINOA=1
Aatumaisia tyyppejä esiintyy sarjakuvissa ym. kyllä usein.
Aatumaisia tyyppejä kyllä löytyy, mutta nyt etsitään ns. "aitoa asiaa". :)
-
DC:n ja Marvelin toiseen maailmansotaan sijoittuvissa sarjakuvissa on Aatu ollut paljonkin mukana.
Joo tämmösiä:
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=6759.0;id=3332)
Hienoja! ;D
Timo
-
Tein tästä oman ketjun. Ehkä olisi mennyt myös alkuperäisen otsikkoa laajentamalla, mutta kai nyt Aatu kaksikin ketjua ansaitsee?
-
Osamu Tezukan Astro Boyn Ghost Manufacturing Machine -tarinassa Golgonian tasavallan johtajana on Hitlini-niminen viiksivallu.
-
Aatuhan kyllä ansaitsee aivan kaiken.
John Dowien ja Hunt Emersonin kirjassa Hard to Swallow on pari oikein hassua Hitler-sarjista.
Ensimmäisessä Aadolf on kovasti pettynyt, kun kansa kyllä kovasti hurraa ja nakuttaa tahtiin Hitler-tunnusta, mutta:
"I'm not getting the laughs!"
Vastaus napsahtaa lopussa: "Wait a minute! "Invade Poland" - Now that´s a funny line!"
Toisessa sarjassa Eva Braun yrittää kovasti selittää Aatulle miten mukava mies tämä on, ja mukavat miehet kyllä tunnetaan:
Braun: "No, no, Adolf, you are very, very nice!"
Hitler: "Goddammit, Eva, I'm a f****'n MONSTER!"
-
mutta kai nyt Aatu kaksikin ketjua ansaitsee?
Jawohl! Vain parasta Mestarille!
Hitler juu. Kari taisi piirtää jo vuosikymmeniä sitten pilakuvan, jonka teksti meni jotenkin että "Hitler on palannut yhä uudelleen kummittelemaan, mutta kuka muistaa enää hänen voittajaansa?"
Mielenkiintoista että Hitlerillä on yhäkin sellainen maine kuin on, mutta vaikka suuren ja mahtavan Neuvostoliiton pomo Stalin oli myöskin kova poika uudelleenorganisoimaan, niin hänestä ei kuitenkaan yhtä paljon puhuta. Pitäisiköhän aloittaa uusi ketju mikä keskittyisi Isä Aurinkoisen bongaamiseen sarjakuvista? En viitsi, pohdin mieluummin sitä, miksi on ihan O.K. mennä kaupungille punalakissa ja Neukkulan lippu käsivarressa, mutta hakaristi käsivarressa ei olekaan yhtä hip ja pop.
HH!
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=6781.0;id=3337)
-
Mihin "From Hell" päättyy, siitä Aatu alkaa... Muistanette.
Mitä sotasatiiriin tulee, Karkeajännitys-otsakkeella julkaistu Ennisin/Ezquerran Kiväärikomppania-sarjakuva "Pahuksenmoinen pallijahti" (Operation Bollock) otti Adolfin suorastaan nimikkomaskotikseen.
Battler Britton puolestaan on saanut Hitlerin raivon partaalle Korkkarissa 1/63.
Jatkosodan korkkarissa on Moogin visioima kuvaus Hitlerin visiitistä Marskin synttäreillä.
-
En viitsi, pohdin mieluummin sitä, miksi on ihan O.K. mennä kaupungille punalakissa ja Neukkulan lippu käsivarressa, mutta hakaristi käsivarressa ei olekaan yhtä hip ja pop.
Neuvostoliitto vaan oli kertakaikkiaan humoristisempi systeemi kuin natsi-Saksa vaikka Isä Aurinkoisen aikana varmaan hymyt välillä hyytyivät. Tsekatkaa Monty Pythonin sketsi tappavasta vitsistä, siitä selviää miksi Hitler ei ollut kovinkaan hyvä pomo
-
Jatkosodan korkkarissa on Moogin visioima kuvaus Hitlerin visiitistä Marskin synttäreillä.
Eikös tästä visiitistä salaäänitetty nauhoite tuotu taannoin julkisuuteen? Onkohan moisesta käännettyä transkriptiota?
Timo
-
En viitsi, pohdin mieluummin sitä, miksi on ihan O.K. mennä kaupungille punalakissa ja Neukkulan lippu käsivarressa, mutta hakaristi käsivarressa ei olekaan yhtä hip ja pop.
Onhan ne molemmat hip hop ja pop.
Totalitaarisilla järjestelmillä on ylivertainen tyylitaju. Molempia systeemejä oikeasti ihailevia on.
Tyhmyys on uusiutuva luonnonvara.
Sarjakuvan puolella A.Hitler on esiintynyt monasti. Savage Dragonissa tosin vain aivoina jättiapinassa, mutta kuitenkin.
JSA Liberty filessä Hitler kasvattaa Teräsmiehen kunnon arjalaiseksi.
Robinsonin ja Smithin Golden agesta puhumattakaan.
-
Natsit menee tosin kadulle vasta illalla ja silloin niitä on vähintään kymmenen. Se on vähän näkökulmasta kiinni onko ne niin hip ja pop silloin.
Ne on silti musta rehellisempiä kuin Nalle Wahlroos & co jotka rakasti Stalinia ja kääntyi sitten kvartaalifasisteiksi
-
Eikös tästä visiitistä salaäänitetty nauhoite tuotu taannoin julkisuuteen? Onkohan moisesta käännettyä transkriptiota?
Jep. Tilanteen kuvaus ja ääninäytteet löytyvät täältä:
http://www.yle.fi/multifoorumi/arkki/zgo.php?z=20040304151955001449
Julkisuutta se sai viimeksi siitä, että Bruno Ganz kuunteli tätä tuiki harvinaista livenäytettä Adolfin roolia varten taannoiseen elokuvaan "Der Untergang."
Tekstikäännöstä en muista nähneeni, mutta aivan taatusti jostain sellainenkin löytyy.
-
;D Hehheh:
"Selostettuaan sotilaallisia vastoinkäymisiään ja idän sotaretken taustaa Hitler ylistää suomalaisia, arvostelee italialaisia ja kertoo olevansa luonnonystävä ja taiteilijaluonne. "
Timo
-
Totalitaarisilla järjestelmillä on ylivertainen tyylitaju.
Aatulla oli vielä univormudesignerinä itte Hugo Boss (http://americandefenseleague.com/hilknow1.htm), että mikäs oli koreiden poikien käydä hanhenmarssia kivoissa muotikuteissa.
Hitlerin vaiherikas matka Marskin synttäreille sekä YLEn nauhoitustilaisuus kuvataan hyvinkin tarkkaan Parkkari/Mäkelän tarinassa "Das ist Finnland, sanoi Hitler" (Mannerheim ja ihmissyöjätiikeri)
-
Tuli vastaan Craig Yoen blogissa:
(http://arflovers.com./images/content/07_13_06_palverson8.jpg)
Piirtäjä Max Halverson. WWII Combat Cartoonist...
Timo
Siellä on kaikkea muutakin kivaa:
http://arflovers.com./
T
-
Ostin kesällä torilta kasan vanhoja albbareita ja nyt meillä jännätään onnistuuko H1889 auttamaan Ahmed Ahneen viimein Kalifiksi ..
En viitsi, pohdin mieluummin sitä, miksi on ihan O.K. mennä kaupungille punalakissa ja Neukkulan lippu käsivarressa, mutta hakaristi käsivarressa ei olekaan yhtä hip ja pop.
Hyvä huomio. Olen monasti harmitellut, kun en aikoinaan huomannut tilata Valtakunnanjohtajamme Siitoin-vainaan postimyynnistä hakaristiteepaitaa. Se ylläni ja päälleni puettuna olisin kesärannoilla kulkiessani ja esiintyen ollut lienevä herättävä peräti huomiota.
-
Olen monasti harmitellut, kun en aikoinaan huomannut tilata Valtakunnanjohtajamme Siitoin-vainaan postimyynnistä hakaristiteepaitaa.
Turun Kirppis-Centerillä, missä on ennenkin kaupattu Valtakunnanjohtajan jäämistöä, oli viimeksi käydessäni Pekka Siitoimelle kuulunut seinähylly! Ehtaa puuta, kulunut ja kuppainen, hinta 30 euroa.
-
en aikoinaan huomannut tilata Valtakunnanjohtajamme Siitoin-vainaan postimyynnistä hakaristiteepaitaa. Se ylläni ja päälleni puettuna olisin kesärannoilla kulkiessani ja esiintyen ollut lienevä herättävä peräti huomiota.
Varsinkin, jos olisit työnnellyt lastenvaunuja samalla. Brasilian pojista työstetään uudelleenfilmatisointia...
-
Jawohl! Vain parasta Mestarille!
Hitler juu. Kari taisi piirtää jo vuosikymmeniä sitten pilakuvan, jonka teksti meni jotenkin että "Hitler on palannut yhä uudelleen kummittelemaan, mutta kuka muistaa enää hänen voittajaansa?"
Mielenkiintoista että Hitlerillä on yhäkin sellainen maine kuin on, mutta vaikka suuren ja mahtavan Neuvostoliiton pomo Stalin oli myöskin kova poika uudelleenorganisoimaan, niin hänestä ei kuitenkaan yhtä paljon puhuta. Pitäisiköhän aloittaa uusi ketju mikä keskittyisi Isä Aurinkoisen bongaamiseen sarjakuvista? En viitsi, pohdin mieluummin sitä, miksi on ihan O.K. mennä kaupungille punalakissa ja Neukkulan lippu käsivarressa, mutta hakaristi käsivarressa ei olekaan yhtä hip ja pop.
HH!
(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=6781.0;id=3337)
Ei Stalinissa ole kuitenkaan samaa karismaa kuin Adissa, johan Josifin valokuvia katsellessakin tuntee nenässään saapasrasvan ja hapankaalin hajun! Mutta Hugo Bossin stilisoima Hitler... terveisiä vaan Mika Häkkiselle!
Ja hävinneet saavat kumman usein sympatiaa, esim Alamossa kaatuneet teksasilaiset, muutaman viimeaikaisen sodan hävinneet suomalaiset, USAn sisällissota (The South is Gonna Rise Again, mutta kuka nyt Unionista diggais!) ja omatkin sisällissotamme alkavat kääntyä voittajien tappioksi, Nuijasota jo onkin kääntynyt. Vielä varhaisempi Davidin kapina olisi, jos siitä jotain muuta tiedettäisiin kuin nimi.
Ja sitten tämä tekopyhyys, joka viimeksi Cannesissa aiheutti Lars von Trierille porttikiellon; sitä alkuperäistilannetta esittävää taltiointia ei juuri tv:ssä esitetty, kerran sen satuin näkemään ja muistaakseni Trier siinä ehti vain todeta, että hän hyvin 'ymmärtää ja jopa sympatiseeraa bunkkerissa viimeisiä hetkiään lymyilevää Hitleriä' kun ympärillä oleva paneeli alkoi opeteltua epäuskoa näytellen kuhisemaan ja päivittelemään muka kauhistuneina...
Trier oli kai joukossa ainoa, joka asiaa oli ajatellut...nimittäin millä pirulla jostain asiasta voisi oppia mitään, ellei sitä pyrkisi ymmärtämään? Vaan piruako kuukausipalkkalaisten pitääkään ymmärtää, hehän ovat siellä vain töissä!
Niin että Siegheil vaan von Trierille, ja jos Aatu olisi hyväksytty taideakatemiaan olisimme varmaan saaneet mahtavan sarjakuvapiirtäjän (Hei, mulla on Siegfried-alppari Hitlerin nimmarilla! - Mullon kaikki Ensimmäisen Maailmansodan Ilmasotakorkkarit misson Aatun piirtämät Göring-seikkailut. . Mulla taas on harvinainen Adolfin kuvittama Himmlerin Kanankasvattajan opas - Vapaat kanat, vapaat munat!)
-
Myöhemmin syksyllä julkaistava Charley's War 8: Hitler's Youth (http://www.amazon.co.uk/Charleys-War-Vol-Hitlers-Youth/dp/0857682997/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1313036098&sr=8-1) kertonee nimensä mukaan pikku kopraalin seikkailuista länsirintaman juoksuhaudoissa.
-
Hitler esiintyy myös albumissa: Hitlerin poika. Siitä keskustellaan tässä:http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,13716.0.html (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php/topic,13716.0.html)