Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Aku Ankka ja kumppanit => Aiheen aloitti: Leo - 13.01.2004 klo 17:04:08
-
Eli tänne tälläisiä juttuja mitkä on jäänyt epäselviksi jos hahmo on vaikkapa poistunut sarjasta... Tunnetuin (omasta mielestäni) on herra Ankka (Tupun, Hupun ja Lupun isä) ja uskon hänelle käyneen tällätavalla:
Tupu, Hupu ja Lupu pieninä ollessaan räjäyttivät isänsä tuolin alla raketin ja tämä joutui sairaalaan. Lääkäri oli ennustanut että isän tilanne ei ole hyvä ja vihoissaan olisi Della lähettänyt pojat Akulle. Nämä olivat aikansa Akun luona ja tällä aikaa isä kuoli sairaalassa (tai joutui pysyvään koomaan) eikä Della halunnut lapsiaan takaisin tai ei halunnut näiden tietävän isänsä kuolemaa ja jätti nämä Akun luokse.
Jos ajatellaan että isä jäi henkiin niin ehkä kävi näin:
Isä lopulta parantui, mutta oli edelleen vihainen pojilleen. Kuukauden kuluttua he Dellan kanssa päättivät hakea pojat pois Akulta, mutta ennenkuin ehtivät ovelle he näkivät Akun ja pojat pihalla ja heillä oli uuden "isänsä" kanssa niin hauskaa että päättivät jättää pojat sinne...
Tästä voisi tehdä tarinan:
Ehkäpä Tupu, Hupu ja Lupu myöhemmin lähtivät etsimään vanhempiaan ja nämä olivat saaneet jo uusia lapsia. Lopulta molemmat osapuolet tajusivat että Aku olisi parempi siä tätä nykyä pojille ja nämä palaisivat Akun luokse...
Aika dramaattisia... Ehkä jollain on parempia ideoita?
-
Ollaan nyt sitten mitä mieltä Rosasta tahansa, niin älköös luulko, ettei insinöörismies olisi tätä pohtinut. Rosan mukaan vaihtoehdot olisivat seuraavat:
1. Tupun, Hupun ja Lupun vanhemmat löytyvät ja ottavat pojat huostaansa. Seikkailut Akun kanssa loppuvat siihen.
2. Vanhemmat ovat kuolleet. Ei käy Egmontin eikä Disneyn kannalta.
3. T, H ja L etsivät vanhempiaan eivätkä löydä näitä. Plus miinus nolla.
-
Mulla on parempi idea (nyt keksin):
Ankanpojat etsivät vanhempiaan ja löytävät heidät. Selviää etteivät nämä ole oikeasti ankanpoikien vanhempia vaan oikeat vanhemmat saivat poliisit syystä tai toisesta kimppuunsa ja Ankanpojat vietiin jo pienenä lastenkotiin josta nämä saivat sijaisvanhemmat. Lopulta nämä vanhemmat (jotka siis oikeasti OLIVAT Akulle sukua) veivät poikaset Akulle. Lopulta kuuluisa sudenpentujen käsikirja (tai Ankkain sukupuu) jollain tavalla auttaa ja ankanpojille selviää että Della ONKIN heidän äitinsä joka tuli katumapäälle vietyään lapsensa lastenkotiin ja adoptoikin omat lapsensa! Lopulta Aku harmistuu kun Tupu, Hupu ja Lupu aikovat muuttaa pois hänen luotaan ja lähtee Dellan kotoa ja alkaa :'( . Lopulta Aku löydetään masentuneena kotoa ja Ankanpojat kertovat tälle etteivät aio muuttaa vaan käyvät silloin tällöin tapaamassa vanhempia, mutta pitävät niin paljon Akusta että jäävät tämän luokse.
Nimim. Käsikirjoittaja 8)
-
Eihän tuossa ollut Leon vaihtoehtoa.
Lisää vaihtoehtoja:
---
Ja Disneylle ja Egmontille kävi Roopenkin vanhempien kuolema.
Mites näin:
Ankanpoikien isä ei koskaan tullut tolkkuihinsa, ja hänestä tuli paranoidis-skitsofreenis-maanis-depressiivinen erakko Ykä Yksinäinen, joka osti höyryurut nähtyään veljenpojat, ei Akun kaupankäyntitaidon seurauksena.
tai
Ankanpoikien isä kävi sukupuolenvaihdosleikkauksessa ja hänestä tuli Neiti Näpsä, Roopen sihteeri. Työssään hän saa olla lähellä lapsiaan, ja auttaa näitä mahdollisuuksien mukaan.
tai
Della Ankka onkin Neiti Näpsä. Ankanpoikien isä on Taavi Ankka, siitä vain ei yleisesti puhuta.
tai
Ankanpoikien isä on Touho (tai Toope, Mobyn messipoika, tai ehkä Moby Ankka). Ymmärrettävästi Aku ei usko isän olevan kykenevä holhoojaksi, Della taas etsii itseään Goalla.
tai...
Hm. Levotonta. Taidan jatkaa työntekoa.
-
Aika levotonta Kivi ;D
Ykä Yksinäinen ei ostanut höyryurkuja vaam Eero Erakko. Kaupanteko ei siis synytynyt Akun myyntitaidolla koska Aku myi meikkejä... Ja miksi Eero Erakolla éi ollut Räpylöitä?
Neiti Näpsä -teoria oli hyvä (vaikka siinä olikin tuo mutta) ;)
-
No, hienoa ;D
Mutta en edes halua tietää miten kiltistä, rauhallisesta ja lapsirakkaasta Dellasta on tullut Ankanpoikien hengenvaarantaja, kiukkuilija, noita ja italiaano...
Mutta Millallahan on aivan oma sukunsa jota on tarinoissakin esitelty... Omat vanhemmat ja kaikki, ei hän voi olla Ankka -sukua!
-
Karhukoplalla on selvästi homman kanssa jotain tekemistä. Pitävät Dellaa ja ? Ankkaa vangittuina, Aku ja Roope haluavat kieltää totuuden pojilta - siksi Roope hankkii jatkuvasti koplan ulos vankilasta, vaikka rikoksenuusijoiden tuomioiden kumuloituvuuden takia 176-671 ja kumppanien pitäisi ryystää linnan luumusoppaa tuonne v. 3000 paikkeille.
Ankkalinnan oikeuskäytäntö on muutenkin mielenkiintoista. "Te maksatte koska vain teillä on siihen varaa", ärjäisee Pormestari Roopelle kun "Pilviä hipovat miehet" ovat tehneet tuhojaan.
Ruåtsalaiset tekivät parodian (Galagoon?) parisenkymmentä vuotta sitten. Siinä selkisi että "veljen/sisarenpojat" ovat itse asiassa Roopen ja Iineksen salasuhteen tulosta, yksinkertaiselle Akulle on juttu vain kerrottu hiukan toisin... Disney ei ollut huvittunut, vaan nosti haasteen.
Roopen vanhempien kuolemasta ja miten sen esittäminen onnistui, kannattaa lukea Rosan oma selvitys. Se ei ollut helppoa. Tupun, Hupun ja Lupun vanhempien kuolema, saati että heillä olisi muitakin lapsia, ei kerta kaikkiaan käy D-laatuun.
Kunnollisia ja tunnustettuja vanhempia on Ankkalinnassa ja sen liepeillä vähänlaisesti. Sepe Susi tietenkin, mutta mihin ne kaksi muuta "Pientä pahaa hukkaa" katosivat? Sepelläkin kun oli kolmoset alkujaan.
Entä mikä on Mortin ja Vertin tarina? Minne Vertti on hävinnyt?
-
Ja Ykällä oli töppöset jalassaan. Olen nähnyt tuommoiset kaupassa myynnissä. Kai huomasit minkä kokoiset jalat. Selvästi räpylät sisällä.
Niin, jos en väärin muista (en jaksa mennä tarkistamaan), ne ovat aika lailla samanlaiset jalkineet kuin Kulta-Into Piillä. Ja Piillähän on räpylät, se on selvä.
Mutta Milla ankanpoikien äiti? Tuo Ankkalinnan ...eh... märkä uni? Ei sentään, pysyköön yhtä tavoittamattomana kuin ennenkin.
Sen sijaan Riitta Hanhen menneisyydessä on varmasti yksi jos toinenkin hämärä kohta. Hänen luonaan pojat viihtyvät alvariinsa, mutta kenties hän ei usko Roopen tahtovan poikia naimakaupan kylkiäisinä. Onhan vapaa ja terävä sinkku-liikenainen parempi kauppa kuin sisukas yksinhuoltaja.
-
Onhan Verttikin useimmissa tarinoissa vieläkin!
Jos Karhukopla olisi vanginnut Dellan ja kump. Niin miksi Roope kerran toisensa jälkeen suolaa nämä?
Mutta tähän mennessä on vain vihjailtu että raketin olisivat räjäyttäneet pojat... Entäpä jos se oli jonkinlainen pommi ja "Ankka" olikin Kulta Into Pii jonka Paroni Petkunterä halusi päiviltä? Della olisi siis kuollut pommi-iskussa ja Akulla ja Kulta Into Piillä olivat tulikiven katkuiset välit ja näin Pii väärensi Dellan nimen paperiin?
-
Eli tänne tälläisiä juttuja mitkä on jäänyt epäselviksi jos hahmo on vaikkapa poistunut sarjasta... Tunnetuin (omasta mielestäni) on herra Ankka (Tupun, Hupun ja Lupun isä) ja uskon hänelle käyneen tällätavalla:
Ns. herra Ankkaa ei olekaan. Poikien oikea isä on kuin onkin Aku (!), mutta totuus on salattu. Aku pisti jonkun ankkaneidon paksuksi nuorna ollessaan ja lapset (munat?) adotoitiin Akun siskon ja tämän miehen luo. Lopulta pojat palautettiin oikealle isälleen. Sitten pitäisikin etsiä oikeaa äitiä.... pöh...
No ei tälle mitään toimivaa, Disneyn hyväksynnän saavaa selitystä saa. Elleivät T,H & L:n vanhemmat ole kansainvälisiä seikkailijoita, eivätkä tämän takia voi pitää lapsistaan huolta. Omassa nurkassa muistaakseni selitettiin joskus muinoin että veljen/sisarenpojat ovat aina seikkailujen välissä oikeitten vanhempiensa luona.
Timo
-
Ns. herra Ankkaa ei olekaan. Poikien oikea isä on kuin onkin Aku (!), mutta totuus on salattu. Aku pisti jonkun ankkaneidon paksuksi nuorna ollessaan
Timo hyvä, et näe ilmeistä - joku ankkaneito oli tietenkin hänen oma siskonsa!
Eipä ihme että tuo halutaan salata. Sehän on hurjempaa kuin Walt-setä ajamassa gini- ja pilleripäissään leikkijunalla paperimassavuoren seinään.
:-)
-
Timo hyvä, et näe ilmeistä - joku ankkaneito oli tietenkin hänen oma siskonsa!
Ajattelin tuotakin, mutta "veljen"poikien tulisi olla kai henkisesti vajaita tai jotain, mitä nämä joskus ärsyttävän näsäviisaat sudenpennut eivät ole. ;D
Eipä ihme että tuo halutaan salata. Sehän on hurjempaa kuin Walt-setä ajamassa gini- ja pilleripäissään leikkijunalla paperimassavuoren seinään.
:-)
Mikä visio!
Timo
-
Itse asiassa H, L ja T ovat Hannu Hanhen (tuon Ankkalinnan Shemeikan) alulle panemia. Tämän päätelmän perustelen sillä, että A.Ankan sukuun kuuluva huono onni ei näytä toimivan veljesten kohdalla, heillä ei myöskään ole hyvää onnea kuten Hannulla. Nämä ominaisuudet ovat kummonneet toisensa.
Akun sisko taas jäi YH:ksi (kun ei muistanut kenen kanssa teki ja mitä ja missä latotansseissa), pettyi elämäänsä, laittoi pojat Akulle ja muutti Brutopiaan. Rakettijuttu yms. on vain Akun kehittämää legendaa, jotteivat pojat tietäisi emonsa kohtaloa.
Ehdottomasti pimein ketju mihin olen Kvaakissa törmännyt. Upeeta.
-
Walt-setä ajamassa gini- ja pilleripäissään leikkijunalla paperimassavuoren seinään.
:-)
Mikä visio!
Tuosta tapauksesta oli siinä Waltin elämäkerrassa, jolle iso D ei antanut siunaustaan.
Tööt tööt!
:-)
Se oli muutenkin ihan mielenkiintoinen kirja, armotonta oli matka menestyksen liukuportaissa.
-
Tuosta tapauksesta oli siinä Waltin elämäkerrassa, jolle iso D ei antanut siunaustaan.
Tämä on varmaan siis sen Dickie Schickelin kirja? Dark prince tai jotain...
Pitänee kaivaa jostain.
Timo
-
Tämä on varmaan siis sen Dickie Schickelin kirja? Dark prince tai jotain...
Pitänee kaivaa jostain.
Olisko ollut "Walt Disney - Hollywood's Dark Prince"?
Löytyi muistaakseni ihan Helsingin Kaupunginkirjastosta. Siitä on kyllä eräitä vuosia kun sen luin.
-
Ei tämä mitään. Kerran yhden kaverini kanssa saimme kapakassa riidan aikaan kumpi on viisaampi: Tupu vai Lupu. Minä kannatin Lupua.
Tuohan on yleinen keskustelunaihe, ilmeisesti, minäkin olen aikanaan peistä vääntänyt. Ja yleensä Lupuun samanlainen keskustelu on päätynyt.
Lupuun liittyy myös mielenkiintoinen ajatus. Minä, nimittäin, pienenä poikana olin aivan vakuuttunut siitä, että Lupu on ankanpojan sijasta ankantyttö. Jossain vaiheessa, siinä viidennen ikävuoden kieppeillä varmaan, tämän tähden taisin olla Lupuun hieman ihastuksissani.
Ehkä tässä Lupu-sympatisoinnissa on muillakin samanlaisia kokemuksia takana?
-
Löytyi muistaakseni ihan Helsingin Kaupunginkirjastosta.
Turun Kirjastossa on Schickelilta vaan Brando (vaan vois sekin olla mielenkiintoinen) ja Carnegie Hall.
Entäs neljäs veljenpoika Rupu? Miksi häntä näytetään vain satunnaisesti? Onko hän jälkeenjäänyt? Vai onko ankanpoikia useampiakin?
Timo
-
Entäs neljäs veljenpoika Rupu? Miksi häntä näytetään vain satunnaisesti? Onko hän jälkeenjäänyt? Vai onko ankanpoikia useampiakin?
Rupun äiti ei ikinä tunnusta, mutta juorut - nuo kaiken tietävät ja kaiken kertovat - antavat ymmärtää että Rupun isä oli Hansu Hanhi. Rupua ei ole nähty sen koommin kun hän kuoriutui munasta. Mutta harvempi tietää, että Rupulla oli isänsä kaltainen ja oloinen kaksoisveli Kupu! Valitettavasti Kupu menehtyi ylensyöntiin 2 päivän iässä, joten on ymmärrettävää että Disney on katsonut parhaaksi vaieta asiasta.
-
Onhan Rupu aina välillä sarjakuvissa. Noin yhden ruudun kerrallaan, kukaan ei kiinnitä tähän mitään huomiota ja sitten tämä katoaa. Muistan ainakin sen yhden oman nurkan missä häneen kiinnitettiin huomiota - väittivät neljättä ankanpoikaa kyllä piirtäjän huolimattomuudeksi, mutta mutta -- mehän kaikki tiedämme että he yrittävät vain salata totuuden!!
-
Tuosta tulikin mieleeni, että joissakin julkaisuissa on bongattu Pupu Ankka, jonka geneettinen perimä on niin kyseenalainen, että ehkäpä siksi juuri hän on lähtenyt maanpakoon Ankkalinnasta.
Nupu Ankka on kuulemma Mummo Ankan maatilan vintillä komerossa piilossa. Hän supisee siellä päiväkaudet itsekseen ja hioo sormiensa välissä terävää veistä, jolla hän irrottaa mollamaijoista päät. Tätä taustaa vasten Hansu Hanhen salattu, pimeä puoli alkaa vaikuttaa todella pelottavalta.
-
Outo keskustelu ;D
Mutta fakta on se että oikeasti Ankistit eivät bongaa Rupua vaan Tupua! Aku ei vain tunnista näitä täysin identtisiä veljeksiä ja siksi kutsuu Rupua Tupuksi!
No, mutta ihan oikeasti en tämän aloittaessani ajatellut että näin kävisi ja keskustelu oli tarkoitus perustaa oikeisiin Barks faktoihin, mutta sitten pistettiin överiksi >:( Kunhan kukaan ei kirjoita tästä aiheesta kirjaa...
-
keskustelu oli tarkoitus perustaa oikeisiin Barks faktoihin,
Veljenpoikien (sisarenpas) vanhempain kohtaloa ei voi selvittää pelkästään Barksin antamien "faktojen" perusteella. Täytyy mennä aivan alkuun, THL:n ensiesiintymiseen ja jo siinä on ristiriitaa, kun animaatiossa (muistaakseni näin päin) kirje (no se jonka aku saa ja jossa kerrotaan THL: olevan tulossa) on akun serkulta Dumbellalta ja sarjakuvaversiossa puhutaan siskosta. Tarkkaan en muista, täytyisi päästä tarkistamaan (ja nimenomaan alkukielinen). Joka tapauksessa on "totta" että poikien isä joutui sairaalaan kun raketti räjähti hänen tuolinsa alla.
Tiedetäänkö muuta? Välillähän ankanpoikaset katosivat sarjasta putkahtaen sitten takaisin ilman sen kummempia selityksiä. Voinemme päätellä silloin THL:n vanhempien joko kuolleen tai saaneen tarpeeksi.
Timo
-
En tiennyt animaation ja sarjakuvan ristiriidasta :o
T, H ja lähtivät sarjasta keskenkaiken pois (hakiko heidän äitinsä heidät?), mutta vasta sen jälkeen hoksattiin kuinka suosittuja sisarenpojat olivat ja he palasivat sarjaan (oliko se näin?). Mitenköhän Rosa ratkaisi sen että otti Dellan nimenomaan Akun SISKOKSI?
-
Veljen(siskonkumminkaiman)pojat vaan hävisivät. Joksikin aikaa. Ja ilmestyivät sitten taas.
Tarkkaan ottaen se meni niin, että veljenpojat ilmestyivät Silly Symphony presents Donald Duck -sunnuntaisarjaan jo ennen kuin Akun oma sarja alkoi.
Tästä oli jotain tarinaa jättikirjassa Aku Ankka joka päivä 365. Pitäisi tarkistella.
Timo
-
[Veljenpoikien (sisarenpas) vanhempain kohtaloa ei voi selvittää pelkästään Barksin antamien "faktojen" perusteella. Täytyy mennä aivan alkuun, THL:n ensiesiintymiseen ja jo siinä on ristiriitaa, kun animaatiossa (muistaakseni näin päin) kirje (no se jonka aku saa ja jossa kerrotaan THL: olevan tulossa) on akun serkulta Dumbellalta ja sarjakuvaversiossa puhutaan siskosta.
Kirjalähteenäni John Grantin "Encylopedia of Walt Disney Animeted Characters"
1938 elokuvassa "Donald’s Nephews" pojat tekivät ensiesiintymisensä. Siinä Aku saa sisareltaan Dumbellalta postikortin, jossa ilmoitetaa, nettä nämä kolme "enkeliä" tulevat hänen luokseen joksikin aikaa.
-
Se oli sitten elokuvassa. Minä Aku Ankka -kirjassa julkaistussa sunnuntaisarjassa kirjeen allekirjoittaja on "serkkusi Sanelma" (alkukielellä siinä on kaiketi "cousin Dumbella", en keksi mitään syytä miksi kääntäjä vaihtaisi siskon serkuksi).
Timo
-
en keksi mitään syytä miksi kääntäjä vaihtaisi siskon serkuksi
Näistä asioista minä en sitten paljoa (yhtään) tiedä, mutta minä en keksi montaakaan syytä miksi EI. Tuohon aikaanhan ei välitetty epäloogisuuksista ja kääntäjän mielestä "serkku" varmaankin kuullosti paremmalta.
-
Pala kakkua. TupuHupuLupun isän ja äidin piti mennä maan alle brutopialaisia pakoon, jolloin lähettivät THL:n Akun luo.
Ja ankanpojista älykkäin on selkeästi Lupu. Ei sitä sovi kiistää.
-
Täältä löytyivät kirjeiden tekstit:
http://users.cwnet.com/xephyr/rich/dzone/hoozoo/hdnl.html (http://users.cwnet.com/xephyr/rich/dzone/hoozoo/hdnl.html)
In the comics Donald Duck's twin sister, Della, sent her triplet sons to their uncle's house for a visit with a letter that read,
"Dear Donald:
I am sending your angel nephews Louie, Huey and Dewey, to stay with you while their father is in the hospital. A giant firecracker exploded under his chair.* The little darlings are so playful. I hope you enjoy them.
Your cousin,
Della."
A briefer version of the letter was shown in their film debut as,
"Dear Brother-
I am sending your angel nephews to stay with you.
Sister Dumbella"
Of course Della was eventually revealed to actually be Donald's sister and a shortened version of Dumbella.
Siellä siis tosiaa lukee "cousin". Mystistä.
Timo
-
Nostan tämän threadin taas pinnalle ;D .
En tiedä Minä Aku Ankka -kirjasta, mutta eikös alkuperäisessä suomenkielisessä sunnuntaistripissä puhuttu siskosta? Näin ainakin Aku Ankan nettisivuilla -> http://www.akuankka.fi/artikkeli.asp?path=1;528;531;4191
Vai onko tuo vain muutettu nettisivuja varten?
-
Don Rosan käsityksen mukaanhan ankanpoikien isä on Iineksen veli, minkä vuoksi Tupu, Hupu ja Lupu häntä "Iines-tädiksi" kutsuisivat. Näin ollen Leenu, Liinu ja Tiinu olisivat heidän serkkujaan.
Leenun, Liinun ja Tiinun äidiksi taas on jossain yhteydessä ehdotettu Donna Duck -hahmoa (Daisy Duckin edeltäjää, jota Aku alunperin tavoitteli), joka olisikin siis Iineksen sekä ankanpoikien salaperäisen isän sisar.
-
Ainakin elokuvassa How to Have an Accident in the Home (http://www.imdb.com/title/tt0049341/) Akulla on vaimo ja pieni poika.
"daddy’s right"
Hessulla on myös vaimo sekä poika, nimeltään Junior
-
Poikien isä meni pommituksesta niin sekaisin, että hän luuli olevansa viinaanmenevä ruotsalaisrunoilija nimeltään Arne ja muutti Tukholmaan. Poikien äiti taas jäi Amerikkaan kampaajaksi, juuri hän kehitti tämän 50 - luvun 'ducktail' - kampauksen.
-
Mun mielestä ehkä kuitenki ois parempi, että Rosa jättäis asian auki. PySYIS SE SAMA SALAPERÄISYYS MIKÄ ON OLLU ennekin.
Ne on vain Rosan omia mielipiteitä, ei mitään "virallisia" juttuja. Tehköön mitä haluaa, ja salaperäisyys on joissain jutuissa ihan kiva trikki, mutta tässä se ei kyllä päde. Avoimmuutta, avoimmuutta! Ainakin jos selitys on hyvä. Eikä Egmont varmaan edes hyväksyisi mitään selitystä tyyliin "pamaus oli se tippa joka katkaisi kamelin sedän, isä sai hermoromahduksen ja joutui mielisairaalaan". Tai ei sitä tiedä..
-
Hessulla on myös vaimo sekä poika, nimeltään Junior
Goof Troop -piirrossarjassa Hessu on Max-pojan yksinhuoltajaisä.
Aaaah, totta tuokin! En vaan muistanut kyseistä telkkarisarjaa, vaikka olen katsonut sitä itsekin. ;D
-
Aku ei vain tunnista näitä täysin identtisiä veljeksiä ja siksi kutsuu Rupua Tupuksi!
Tästä vain sen verran, että Rosahan on kumonnut tämän mahdollisuuden eräässä tarinassaan (nimeä en tietenkään tähän hätään muista), jossa Akulla oli yliluonnollisen tarkka katse (ja huomiokyky).
Tupu, Hupu ja Lupuhan ovat identtiset kolmoset, eikä Akulla ollut veljenpoikien tunnistamisessa minkäänlaisia ongelmia..
-
Aku ei vain tunnista näitä täysin identtisiä veljeksiä ja siksi kutsuu Rupua Tupuksi!
Tästä vain sen verran, että Rosahan on kumonnut tämän mahdollisuuden eräässä tarinassaan (nimeä en tietenkään tähän hätään muista), jossa Akulla oli yliluonnollisen tarkka katse (ja huomiokyky).
Tupu, Hupu ja Lupuhan ovat identtiset kolmoset, eikä Akulla ollut veljenpoikien tunnistamisessa minkäänlaisia ongelmia..
Olen lukenut tarinan, mutta eiväthän he voi täysin identtisiä olla jos yhdellä ankanpojalla on hyttysenpisto korvan takana, mutta toisella ei.
Sukulaissuhteista vielä: Viime viikon Aku Ankassa kerrotaan että Taavi Ankka on Akun eno ja että itse Walt Disney olisi näin sanonut Taavin ensimmäisessä esiintymisessä televisiossa.
No, minulla on tuo ohjelma videolla, se tuli Maikkarilta jokunen vuosi sitten. Walt Disney sanoo selvästi että Taavi on Akun setä isän puolelta, eurooppalaista sukuhaaraa.
Muistaakseni olen jostain kuullut, ettei Egmont antanut Rosan piirtää Taavia sukupuuhun. Uskomattomalta kuullostaa, mutta ehkä "Rosaprofessori" Kai Saarto (tai joku muu) osaa vastata paremmin.
-
Barksilla Taavi esiintyi kerran ja kyseessä oli yksisivuinen tarina, jossa muistaakseni Taavi ja Roope keskustelevat. Juonta en muista.
Eihän Touhokaan ole Barksilla esiintynyt mielestäni kertaakaan (tai sitten vain muutaman kerran) ja silti hän komeilee sukupuussa. Rosahan nimenomaan olisi halunnut Taavin sukupuuhun. Tietääkö kukaan miksei Egmont näin halunnut käyvän (siis mikäli minun ja Jukan lähteetovat kunnossa)?
-
Jos oikein muistan, niin se yksisivuinen oli se, missä Taavi kasvatti kukkakaalia. Lopulta Mummo joutui talssimaan oopperaan se rinnassaan, vai oliko tämä joku toinen tarina?
-
entäs tällainen: ankanpojat etsivät vanhempiaan ja löytävät dellan ja hän kertoo poikien isän ruvenneen matkailijaksi ja hän on matkannut laivalla joka on uponnut matkalla ja kyydissä olevat matkustajat menehtyivät? :D hieman omaperäistä mutta...
-
Eh...
Alkuperäiseen juttuun, entä jos Della kuoli joskus sen jälkeen kun Tupu, Lupu ja Hupu räjäyttivät pommin isänsä tuolin alla ja heidän isä taas sai tarpeekseen heistä ja ei halunnut heitä koltolleen, tai sitten sai työtarjouksen josta ei voinut kieltäytä todella kaukaa Ankkalinnasta? Ehkä myöhemmin Tupu, Hupu ja Lupu halusivatkin jäädä Akun luokse Ankkalinnaan asumaan pysyvästi ja se kävi ankanpoikien isälle, koska hänkin halusi jäädä esim. vaikka Kiinaan / Australiaan / Japaniin asumaan ja ehkä hän muutenkin oli vähän piittaamaton? Aku, Tupu, Hupu ja Lupu tietäisivät Dellan kuolemasta.
Oudoin idea: Milla Magia olisi Della (?? miten ihmeessä? Pistäkääpäs huvin vuoks selityksiä.) ja Roopella ja Iineksellä suhde ja Tupu, Hupu ja Lupu heidän lapsiaan (ymmärrän miksi Disney nosti haasteen tästä).
Toivoisin muuten että nimenomaan Rosa tekisi ankanpoikien vanhemmista sekä Millan historiasta tarinat.
Entäs Hortensia ja Aaron?
-
Mutta miten Dellasta tuli Milla, noita joka epätoivoisesti tahtoo enonsa ensimmäisen kolikon?
Mä en oikein tykkää ideasta että Della olisi Milla. Mä oon vähän Roope ja Milla shipperi.
-
Miten Della Ankasta tuli Milla Magia?
(http://duckman.pettho.com/characters/della.jpg)
Della oli lomamatkalla yksin Egyptissä. Hän muiden turistien joukossa tutustui pyramideihin. Della pudotti vahingossa tärkeän tavaran ja jäi jälkeen muista turisteista, yhtäkkiä Della putosi pimeään kuiluun ja sitä kautta tuntemattomaan ja tutkimattomaan hautakammioon. Della huusi apua, mutta turhaan, kuilu oli sulkeutunut. Hautakammiossa näki juuri ja juuri ympärilleen koska jostain sinne pääsi valoa. Hautakammio oli täynnä vanhoja aarteita. Erityisesti Dellan silmiin iski antiikkinen ja kultainen käsipeili, hienoin käsipeili jonka Della on ikinä nähnyt. Käsipeili oli Kirken vanha peili, miten se on päätynyt Egyptiin tuohon hautakammioon on arvoitus. Kirke oli laittanut peiliin erittäin voimakkaan, harvinaisen taian. Samalla hetkellä kun Della katsoi käsipeiliin, peili lumosi Dellan. Muutamaa päivää myöhemmin Della löydettiin harhailemasta pyramidin ulkopuolelta nälkäisenä ja heikkona, hän oli löytänyt pääsyn hautakammiosta pois tutkimalla mistä valo tuli sinne. Dellan passi oli hukkunut hautakammioon ja Della ei muistanut kuka hän oli. Ainoa esine joka hänellä oli mukaan harhaillessaan oli tuo peili, joka oli nyt oudosti muuttanut muotoaan tavalliseksi käsipeiliksi. Kukaan ei arvannut että peili oli arvokas antiikkinen muinausesine.
Peilin taika oli erittäin voimakas, Della koki mielenkiintoa tutkia Kirken asioita. Peili jotenkin ohjasi Dellan Kirken taikojen luo Kreikkaan (sama luola kuin Odysseuksen aarteessa). Tutustuessaan Kirken tavaroihin ja kirjoituksiin, Della löysi tiedon että maailman rikkaimman ensimmäisestä lantista tehty amuletti joka on sulatettu tulivuoressa, tekisi hänestä erittäin rikkaan.
Della värjäsi hiuksensa mustiksi.
Myöhemmin hän päätti muuttaa Vesuviuksen juurelle Italiaan. Della tapasi kerran miehensä lentokentällä vahingossa, hänen miehensä näki Dellassa jotain tuttua mutta ei kumminkaan tunnistanut häntä Dellaksi, hän oli muuttunut niin paljon. Peilin taika oli niin voimakas, ettei Milla Magiaksi itsensä nimennyt Della tuntenut mitään vaikka näki ohimennen miehensä.
Milla pitää tuota peiliä yhä mukanaan, vaikka Millan mökki on monta kertaa ollut hajoamispisteessä (kuten varsinkin silloin kun hän kävi hopealautasen kautta sotaa Roopen kanssa), peili oli aina ihmeellisesti säilynyt. Ainoastaan maailman rikkaimman ensimmäisestä kolikosta tai Kroisoksen ensimmäisestä kolikosta tehty amuletti pystyisi rikkomaan käsipeilin ja ainoastaan silloin lumous särkyisi ja Della muistaisi olevansa Della. Kroisoksen ensimmäisestä lantista tehty amuletti Millalla on, mutta tähän mennessä se ei ole ollut kosketuksissa käsipeilin kanssa (joka Millan käytyä Kirken luolassa muuttui taas kultaiseen ja antiikkiseeen muotoonsa). Ja miksi Milla edes tahtoisi rikkoa tämän käsipeilin tahallaan?
-
Näin varmasti kävi. Alkuperäinen tarina on että Akun sisko tekee Ankan kanssa pentuja, jotka räjäyttävät isänsä ilmaan. Mutta oikeasti tarina menee näin. Ennen T,H ja L syntymään eräs Della menee mafia pomon kanssa naimisiin. Mutta parin onnettoman kuukauden jälkeen Della tahtoo lapsia, mutta herra Ankka ei suostu. Niinpä Della pettää miestään ja paniskelee satamassa Akun kanssa. Dellan miehen alaiset saavat asiasta vihiä ja Akun henki on vaarassa. Mutta Aku ilmoittautuu Dellan "veljeksi", jolloin parittelu juoru olisi mahdoton ja Aku saisi koskemattomuuden. Samaan aikaan Dellan mies yllättää Dellan parittelulla. Yhdeksän kuukautta kuluu. kolme ankan poikasta syntyy. Koska lääkäri on Dellan hyvä ystävä, nämä pitävät vale-isyystestin, joiden mukaan herra Ankka olisi muka isä. Oikeasti Aku on kolmen ankan pojan isä. Sillä aikaa kun ipanat kasvavat äitinsä ja "isänsä" luonna, Aku köyhtyy ja huomaa tarvitsevansa rahaa. Hän muistaa "siskonsa" miehen, joka on mafioso. Niinpä Aku päättää salamurhata hänet. Hän asettaa pommin tämän tuolin alle ja räjäyttää herran. Tämä ei pahaksi onneksi kuole, mutta ei tiedä Akun osuudesta. Della luulee, että syy oli ankan poikien. Kukaan sukulainen ei halua räjäytteleviä lapsia kotiinsa. Niinpä Della lähttää Tupun, Hupun ja Lupun Akun luokse.
-
Aika erikoinen, mutta uskon kumminkin että Della on Akun sisko, joten noin ei käynyt.
Mutta entä jos Aku oikeasti onkin Tupun, Hupun ja Lupun isä, mutta äiti onkin tuntematon? Jostain syystä Tupu, Hupu ja Lupu adoptoitiin Dellalle aikaisemmin.
Ei mutta, Akuhan tapasi Tupun, Hupun ja Lupun ensi kertaa silloin kuin Della lähetti heidät kylään... Mutta entä jos Aku onkin heidän oikea isänsä sitä itse tietämättään, mutta erinäisten sattumuksien kautta Tupu, Hupu ja Lupu päätyivät kumminkin Dellalle? Entä jos Akulla onkin nuoruudessaan ollut suhde Milla Magiaan, joka oli täysin erilainen silloin kuin nykyään (Aku ei vieläkään tiedä että se oli Milla), Milla tuli raskaaksi Akun tietämättä, Milla ei halunnut lapsia ja he päätyivät Dellalle adoption kautta? Ja jotenkin on käynyt niin että Milla ei enää tiedä että hän oli raskaana ja sai kolmoset. Tai sitten tietää? Entä jos Milla jopa järjesti niin että nimenomaan Della sai lapset? Tai entä jos Millalle kävi niinkuin Dellalle tossa Della onkin Milla tarinassa, Milla ei ennen ollut Milla vaan Merja ja Merja sai Tupun, Hupun ja Lupun ennen kuin tämä tapahtui?
Tää alkaa kuulostaa jo saippuaoopperalle. ;)
Della on Milla vaihtoehto.
Tuo herättää monia kysymyksiä.
Miksi Della oli matkalla yksin?
Miksi Della värjäsi hiuksensa mustiksi?
Miksei kukaan ole kaivannut häntä? (No, varmaan onkin)
1. Hänen miehensä oli sairaana eikä päässytkään matkalle mukaan / Dellalla oli joku tärkeä asia Egyptiin ja halusi mennä yksin / Della voitti lomamatkan Egyptiin yhdelle arpajaisissa / Della halusi muuten vain mennä yksin / Dellalla oli iso riita miehensä kanssa vähän ennen matkaa ja lähti yksin / Dellan joku kaveri asui Egyptissä ja oli kutsunut hänet kylään / Della oli työmatkalla / hänen miehensä tuolin alla oli juuri räjähtänyt pommi ja hän oli sairaalassa, Della oli hoitanut miestään paljon mutta lähti nyt lomalle.
2. Muuten vain, ei halunnut olla blondi enää. Halusi olla viettelevämpi ja ehkä jokseenkin vähän uhkaavampikin, ei tykännyt olla blondi. Tykkäsi mustasta hiusväristä niin paljon että jätti sen.
3. Dellaa kaivattiin todella paljon, etsittiin myös, mutta häntä ei koskaan löydetty. Jäljet katosivat Egyptiin. Myöhemmin muut ajattelivat että Della oli kuollut.
-
Mutta entä jos Aku oikeasti onkin Tupun, Hupun ja Lupun isä, mutta äiti onkin tuntematon? Jostain syystä Tupu, Hupu ja Lupu adoptoitiin Dellalle aikaisemmin.
Ei mutta, Akuhan tapasi Tupun, Hupun ja Lupun ensi kertaa silloin kuin Della lähetti heidät kylään... Mutta entä jos Aku onkin heidän oikea isänsä sitä itse tietämättään, mutta erinäisten sattumuksien kautta Tupu, Hupu ja Lupu päätyivät kumminkin Dellalle? Entä jos Akulla onkin nuoruudessaan ollut suhde Milla Magiaan, joka oli täysin erilainen silloin kuin nykyään (Aku ei vieläkään tiedä että se oli Milla), Milla tuli raskaaksi Akun tietämättä, Milla ei halunnut lapsia ja he päätyivät Dellalle adoption kautta? Ja jotenkin on käynyt niin että Milla ei enää tiedä että hän oli raskaana ja sai kolmoset. Tai sitten tietää? Entä jos Milla jopa järjesti niin että nimenomaan Della sai lapset? Tai entä jos Millalle kävi niinkuin Dellalle tossa Della onkin Milla tarinassa, Milla ei ennen ollut Milla vaan Merja ja Merja sai Tupun, Hupun ja Lupun ennen kuin tämä tapahtui?
Tää alkaa kuulostaa jo saippuaoopperalle. ;)
Tarjous ajatukseksi: Milla onkin Donna Duck, jonka kanssa Aku heilasteli aikoinaan, ja TLH ovat Akun ja Donnan lapsia. Etelä-Amerikassa oli ja on paljon italialaisia siirtolaisia, ja Donna toisen polven siirtolaisena, puoliksi italialaisena ja puoliksi meksikolaisena haeskeli identiteettiään...mutta kun Aku ihastuikin Donnan sisarpuoleen Iinekseen, Donna katkeroitui ja lähti etsimään juuriaan Napolin seuduilta. Sitä ennen oli kuitenkin muninut TLH:n mutta hylkäsi nämä.
Aku ei tiennyt tästä mitään mutta Della Donnan ystävättärenä tiesi, ja otti ensin lapset omiin nimiinsä ja lopulta lähetti nämä Akun hoitoon. Tästä syystä häntä ei ole juuri näkynyt, hän on yhä vihainen Akulle tämän käytöksestä.
Donna, nykyinen Milla, on yhä katkeroitunut mutta koska tunteet Akua ja poikia kohtaan ovat yhä jossain määrin olemassa, kohdistaa hän kostonsa plutokraatti Roopeen, koko suvun ylläpitäjään. Hän näyttäisi heille kaikille!
Edit: tuosta voisi saada selityksen myös sille kirjeiden erolle sarjakuvassa ja elokuvassa: oikean kirjeen sisältöä jossa Della sanoo suorat sanat ei voinut julkaista, niinpä kirjeen sisällöstä valehdeltiin, mutta eri lähteissä meni yksityiskohdat ristiin...
-
Hei, Aku sanoo tuossa sarjassa ettei ole kenenkään setä. Myös alkukielellä, se on Minä Aku Ankassa esipuheen yhteydessä.
Aku oli silloin vielä nuori jäpikkä, T,H & L eivät olleet vielä tuolloin syntyneet.
-
Al Taliferro piirsi ainakin yhden tarinan jossa Aku lähettää Ankanpojat takaisin äidilleen ja on onnellinen päästyään rasavilleistä viikareista eroon. Siitä olen ajatellut että tarinat joissa pojat ovat mukana sijoittuvat niihin kertoihin jolloin he ovat Akun luona ja vuorottelevat näin vanhempiensa ja Akun välillä. Onhan se toki aika kaukaa ajettua, mutta jossaihan poikien on oltava silloin kun he eivät ole Akun luona. Muita vaihtoehtoja poikien poissaololle joissain tarinoissa on myös sudenpentuleirit ja Mummon maatila, mutta miksipä vuorottelu ei olisi yksi pois suljettu vaihtoehto.
-
Al Taliferro piirsi ainakin yhden tarinan jossa Aku lähettää Ankanpojat takaisin äidilleen ja on onnellinen päästyään rasavilleistä viikareista eroon. Siitä olen ajatellut että tarinat joissa pojat ovat mukana sijoittuvat niihin kertoihin jolloin he ovat Akun luona ja vuorottelevat näin vanhempiensa ja Akun välillä.
Minä muistan tuon tarinan. Sen jälkeenhän pojat vain ilmestyivät takaisin Akun luokse(vai olisivatko jälleen tulleet saatekirjeen kera? ???) ja sen koommin eivät ole takaisin palanneet.
Tämäkin on taas näitä tulkinta-asioita, mutta liekö rakettionnettomuuden aiheuttama ankanpoikien isän tila kohentunut ensimmäisen vierailun jälkeen ja vanhemmilla/Dellalla on taas ollut aikaa huolehtia jälkikasvustaan, mutta pian sen jälkeen on tapahtunut jotain (esim. se Hollannissa tuotettu tarina (https://inducks.org/story.php?c=H+2014-071) Dellasta ensimmäisenä naisastronauttina tai mikä selitys ikinä uudessa DuckTalesissa hahmon katoamiselle annetaankaan) ja tämän jälkeen ankanpojat ovat muuttaneet Akun luo lopullisesti.
Olen tulkinnut Mortin ja Vertin, sekä Leenun, Liinun ja Tiinun sellaisiksi hahmoiksi jotka asuvat yhä molempien tai edes toisen vanhempansa luona, mutta vierailevat usein Mikin ja Iineksen luona yökylässä.
Mikin siskokin on nähty mukana muutamissa tarinoissa: https://inducks.org/character.php?c1=date&c=Mrs.+Fieldmouse&view=4
Suomenkielistä nimeä hahmolle ei liene annettu?
Iineksen sisaruksista ei kai ole mitään tietoa?
Onhan näitä sukulaispoikia vaikka kuinka laajalti. Tunnetuin on varmasti Hessun veljenpoika pikku-Pelle. Samoin Pelle Pelottoman sukulaispoika Tarmo vierailee silloin tällöin setänsä luona ja Touhon luona kyläilee myös Toimi niminen sukulaispoika. Jopa Pennosellakin olen nähnyt veljenpoikatrion. Eri asia sitten kuka haluaa tulkita nämä osaksi ns. "oikeaa ankkauniversumia".
Olen välillä koittanut haeskella paikkaa sukupuussa näille kaikille sukulaislapsille ja mielestäni joillekin sellainen löytyy jopa yllättävän loogisesti.
Toimi olisi luonnolisesti Touhon veljen Sisuviuksen poika ja lienee setänsä suuri fani kun pukeutuukin samalla lailla.
Kun taas pikku-Pellen isän olisi oltava Hessun Afrikan viidakoihin muuttanut veli, Tessu.
Ihme, ettei kukaan ole jo tehnyt näistä tarinaa.
-
Minä muistan tuon tarinan. Sen jälkeenhän pojat vain ilmestyivät takaisin Akun luokse(vai olisivatko jälleen tulleet saatekirjeen kera? ???) ja sen koommin eivät ole takaisin palanneet.
Tämäkin on taas näitä tulkinta-asioita, mutta liekö rakettionnettomuuden aiheuttama ankanpoikien isän tila kohentunut ensimmäisen vierailun jälkeen ja vanhemmilla/Dellalla on taas ollut aikaa huolehtia jälkikasvustaan, mutta pian sen jälkeen on tapahtunut jotain (esim. se Hollannissa tuotettu tarina (https://inducks.org/story.php?c=H+2014-071) Dellasta ensimmäisenä naisastronauttina tai mikä selitys ikinä uudessa DuckTalesissa hahmon katoamiselle annetaankaan) ja tämän jälkeen ankanpojat ovat muuttaneet Akun luo lopullisesti.
Olen tulkinnut Mortin ja Vertin, sekä Leenun, Liinun ja Tiinun sellaisiksi hahmoiksi jotka asuvat yhä molempien tai edes toisen vanhempansa luona, mutta vierailevat usein Mikin ja Iineksen luona yökylässä.
Mikin siskokin on nähty mukana muutamissa tarinoissa: https://inducks.org/character.php?c1=date&c=Mrs.+Fieldmouse&view=4
Suomenkielistä nimeä hahmolle ei liene annettu?
Iineksen sisaruksista ei kai ole mitään tietoa?
Onhan näitä sukulaispoikia vaikka kuinka laajalti. Tunnetuin on varmasti Hessun veljenpoika pikku-Pelle. Samoin Pelle Pelottoman sukulaispoika Tarmo vierailee silloin tällöin setänsä luona ja Touhon luona kyläilee myös Toimi niminen sukulaispoika. Jopa Pennosellakin olen nähnyt veljenpoikatrion. Eri asia sitten kuka haluaa tulkita nämä osaksi ns. "oikeaa ankkauniversumia".
Olen välillä koittanut haeskella paikkaa sukupuussa näille kaikille sukulaislapsille ja mielestäni joillekin sellainen löytyy jopa yllättävän loogisesti.
Toimi olisi luonnolisesti Touhon veljen Sisuviuksen poika ja lienee setänsä suuri fani kun pukeutuukin samalla lailla.
Kun taas pikku-Pellen isän olisi oltava Hessun Afrikan viidakoihin muuttanut veli, Tessu.
Ihme, ettei kukaan ole jo tehnyt näistä tarinaa.
Tupun, Hupun ja Lupun (ihan oikean) isän nimi on muuten Alfred tai koko mitaltaan Charles Alfred Taliaferro jos ihan tarkkoja ollaan. Pojat olivat Al Taliaferron leikkisä idea. Tosin Dellan (Thelma, Della, Dumbella, etc) mies jää sarjakuvissa nimettömäksi ja Rosan sukupuussa piiloon. Mutta juuri Ankanpoikien vanhempia ja sitä, minne nämä voisivat olla kadonneet, tämä ketju alunperin käsittelikin. Joten tämä alkaa olemaan off-topic.
Jos laajennetaan Barksin ulkopuolelle, niin noita sukulaisia on monia ja aina uusia sukulaisia voidaan luoda tarpeen mukaan, mikä sekoittaa pakkaa ja lisää ristiriitaisuuksi. Iineksen (Daisy Duck) sukupuu kuitenkin lienee se kaikkein helpoin hahmottaa. Iineksellä on sisko (Flip Decision W WDC 149-01) ja kolme siskon tytärtä Leenu, Liinu ja Tiinu (April, May ja June). Lisäksi Iineksellä on nimetön äitimuori (Donald's Love Letters W WDC 111-02) ja Drusilla niminen täti (The Not-so-Ancient Mariner W WDC 312-01). Nämä ovat siis ns. Barks -faktoja (minun versio Iineksen sukupuusta alla).
Hessu on taas Disney hahmoista kaikkein vaikein. Ensinnäki Hessulla on jopa kaksi omaa poikaa (vanhempi on nimeltään Junior ja nuorempi on Max), sekä serkku nimeltä Indiana. Mutta hirveästi Hessun sukulaisiin ei kannata panostaa, ellei halua oikeasti päätään pyörälle (esim. Hessulla on vaimo joka karkasi maitomiehen matkaa, sukulaispoika Pelle on nero ja toinen on futaaja nimeltä Peltsi).
-
Olen kyllä käsittänyt että Pelle ja Peltsi ovat sama hahmo, vaikkakin hieman erilainen tulkinta Mutta Ylävirran yritys on muutenkin vähän muista hiiriversumin jutuista irrallaan (tai jos ne haluaa nähdä eri hahmoina niin silloin kai Akun Ankkojakin olisi useampi, yksi joka on Taikaviitta, yksi joka on Tuplanolla, yksi joka ei ole kumpikaan...)
Ja omia lapsia Hessulla taitaa olla vain filmeissä ja suoraan niihin perustuvissa sarjakuvissa? Kun animaatio-Hessu vietiin hyvin pitkälle eri suuntaan kuin mitä kukaan sarjakuvatekijä teki...
-
Olen kyllä käsittänyt että Pelle ja Peltsi ovat sama hahmo, vaikkakin hieman erilainen tulkinta
Sama hahmo ne ovatkin. Hessu ja Mortin & Vertin äiti kutsuvat hahmoa pikku-Pelleksi ja Ylävirran yrityksen jalkapallojoukkue(Morttia ja Verttiä myöten) kutsuu Pelleä kaverillisesti Peltsiksi. Kyseessä on selkeästi vain (tarinasarjaa varten luotu) lempinimi. Mielestäni jopa oikein hauska sellainen.
Myös inducksin hahmolistasta käy ilmi, että tuttu pikku-Pellehän se siellä sitä palloa potkii.
https://inducks.org/story.php?c=D+99290
-
Sama hahmo ne ovatkin. Hessu ja Mortin & Vertin äiti kutsuvat hahmoa pikku-Pelleksi ja Ylävirran yrityksen jalkapallojoukkue(Morttia ja Verttiä myöten) kutsuu Pelleä kaverillisesti Peltsiksi. Kyseessä on selkeästi vain (tarinasarjaa varten luotu) lempinimi. Mielestäni jopa oikein hauska sellainen.
Myös inducksin hahmolistasta käy ilmi, että tuttu pikku-Pellehän se siellä sitä palloa potkii.
https://inducks.org/story.php?c=D+99290
Juu, tuli itsekkin tuo huomattua kun tarkistin asian vielä Lataamosta ja näihän se oli. Lisäksi Pikku-Pelle lienee niitä harvoja sarjishahmoja Akkarissa jotka vanhemevat? Ainakin joissain uusissa tarinoissa "Peltsi" näyttää saaneen lisää pituutta ja siirtyneen Ankkalinan ala-asteelta yliopistoon.
-
Juu, tuli itsekkin tuo huomattua kun tarkistin asian vielä Lataamosta ja näihän se oli. Lisäksi Pikku-Pelle lienee niitä harvoja sarjishahmoja Akkarissa jotka vanhemevat? Ainakin joissain uusissa tarinoissa "Peltsi" näyttää saaneen lisää pituutta ja siirtyneen Ankkalinan ala-asteelta yliopistoon.
Eikös Pikku-Pelle ole lapsinero, joka on vähistä vuosistaan huolimatta jo valmistunut yliopistosta ajat sitten. Siksi hänellä on se lakkikin.