Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Muut sarjakuva-aiheet => : pikkukimailnen 16.05.2006 klo 16:44:45

: Sarjakuva-aihe graduun
: pikkukimailnen 16.05.2006 klo 16:44:45
Terve!

Olen sarjakuvia harrastava kirjallisuuden opiskelija ja menen seminaariin ensi syksynä, ja gradu pitäisi vääntää kesään 2007 mennessä. Nyt olisi äärimmäisen ajankohtaista ruveta miettimään hyvää gradun aihetta.

Sarjakuva olisi aihe, josta haluaisin äärimmäisen mielelläni työni tehdä. Niinpä, te arvoisat sarjakuvan harrastajat, ehdottakaa aiheita! Mieluiten sellaisia, joista sen noin 100 sivua saa väännettyä tieteellistä tekstiä. Mietin aiheita tietenkin itsekin pää sauhuten, mutta olis kiva kuulla ehdotuksia muiltakin alan harrastajilta. Aiemmin olen tehnyt proseminaarityöni Kati Kovácsin sarjisten nais-ja mieskuvauksesta.

Kiitos ideoista jo etukäteen :)
: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: VesaK 16.05.2006 klo 16:50:53
"Tsemppiä, tee vaan lisää juttuja mun sarjoista" sanoi Kati Kovács, joka tuossa juuri piipahti.

Mutta oikeesti, nyt jos koskaan - kun aihe on vielä tuore, kannattaisi tehdä jostakin mangaan liittyvästä näkövinkkelistä työ, sillä voisi olla myöhemmin työnsaantipotentiaalistakin arvoa...

Jos ei manga tahi suomimankka kiinnosta pätkääkään, niin aina ovat olemassa sarjakuvaromaanit - V niin kuin Verikosto, kohta ilmestyvä Watchmen, tai sitten vaikka Enki Bilalin uusi albumitrilogia.

: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: roju 16.05.2006 klo 16:54:19
Naarassarjat. Saataisiin vihdoin vastaus mitä se naissarjakuva on ja mihin sitä tarvitaan.
: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: Lurker 16.05.2006 klo 17:43:17
Kulttuurihistoriallinen näkökulma voisi olla mielenkiintoinen. Vanhasta suomalaisesta sarjakuvasta (Junnu, Herra Kerhonen, Pekka Puupää) löytyisi hienosti näkökulmia vaikkapa miesten ja naisten asemasta yhteiskunnassa ja toisiinsa nähden.

Mikä on muuten vanhin suomalainen naisen tekemä sarjakuva? Populaarissa olen esitellyt Aale Tynnin ja Maija Karman "Kaksoset" (http://populaari.blogspot.com/2006/05/kaksoset-sarjakuva.html) -sarjakuvan 50-luvun alusta. Tietääkö kukaan vanhempaa?
: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: VesaK 16.05.2006 klo 18:06:28
Mikä on muuten vanhin suomalainen naisen tekemä sarjakuva? Populaarissa olen esitellyt Aale Tynnin ja Maija Karman "Kaksoset" (http://populaari.blogspot.com/2006/05/kaksoset-sarjakuva.html) -sarjakuvan 50-luvun alusta. Tietääkö kukaan vanhempaa?

Varmasti on vanhempiakin, sillä 30- ja 40-luvulla naispiirtäjiä oli alalla todella paljon - siinäkin riittäisi tutkimista.
Esimerkkinä se ilmeisin: Tove Janssonin "Mumintrollet och jordens undergång", Ny tid -lehdessä 1947.
: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: vesa saarinen 16.05.2006 klo 18:39:20
Jos kirjallisuustieteellinen näkökulma kiinnostaa, mutta kaiken maailman kontekstualismiin ei jaksa pyrkiä, eräs ajatus voisi olla vertailla kotimaista kirjallisuutta ja samoista kirjoista tehtyjä sarjakuvasovituksia tavalla tai toisella. Esim. Paasilinnan parista teoksesta tehdyt sarjakuvaukset, Kalevala-sarjakuvatisoinnit, Laikku 03 nyt ainakin äkkiä ajatellen...  niistähän joku voisi tutkia vaikka näkökulmia, hahmoja tai oikeastaan mitä vaan.
: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: Lurker 16.05.2006 klo 19:00:23
<snip>
Esimerkkinä se ilmeisin: Tove Janssonin "Mumintrollet och jordens undergång", Ny tid -lehdessä 1947.
Totta, voittaa parilla vuodella. Tove ei tullut edes mieleen, oli niin ilmeinen...
: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: Irene 22.05.2006 klo 21:57:44
Ei ole sarjakuva-aiheinen, mutta pitkän linjan lukuharrastajana olen vuosia pohtinut, että aihe "Kahvin juonti suomalaisessa kirjallisuudessa" olisi mainio tutkimusaihe. Teepä siitä!

Perustelut: vanhemmassa kirjallisuudessa kahvi on melkoinen ylellisyyssymboli (muistetaan, miten Pohjantähdessä Jussi piti visusti huolen ettei Alma keitellyt liikaa rotinakahveja) ja uudessakin valtava toiminnallisuuden väline. Esimerkiksi Pohjois-Karjalan opiston kirjoittajalinjalla havaitsimme ilmiön, jonka mukaan kirjoitusharjoitelmien henkilöt pantiin aina juomaan kahvia, silloin kun niille ei keksitty muuta tekemistä.
: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: Petteri Oja 22.05.2006 klo 22:26:04
Jos kirjallisuustieteellinen näkökulma kiinnostaa, mutta kaiken maailman kontekstualismiin ei jaksa pyrkiä, eräs ajatus voisi olla vertailla kotimaista kirjallisuutta ja samoista kirjoista tehtyjä sarjakuvasovituksia tavalla tai toisella. Esim. Paasilinnan parista teoksesta tehdyt sarjakuvaukset, Kalevala-sarjakuvatisoinnit, Laikku 03 nyt ainakin äkkiä ajatellen...  niistähän joku voisi tutkia vaikka näkökulmia, hahmoja tai oikeastaan mitä vaan.

Unohtamatta tietystikään Kimmo Taskisen lukuisia novellisovituksia.

Aiheitahan riittää. Yksi naishenkilö teki tiettävästi gradunsa suomennoksissa tapahtuneista muutoksista 80-luvulta 2000-luvulle tultaessa. Vertaili ainakin Ryhmä-X:n vuosikertaa -85 Ihmesarjan uusiin suomennoksiin samoista tarinoista.
: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: KalleH 23.05.2006 klo 12:02:35
Jos haluat ihan konkreettista apua tuossa työssäsi, niin Sarjakuvaseuran kokoelma Taikin kirjastossa on käytettävissä. Täältä löytyy kaikenlaista materiaalia ja muutakin apua sarjakuvagradun tekoon.

Ota yhteyttä,

Kokoelman sivut
http://sarjakuva.kapsi.fi

Kalle Hakkola
Informaatikko
sarjakuvaseura[at]uiah.fi
: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: gladstone gander 26.05.2006 klo 11:31:58
Itsellänikin on työnalla sarjakuviin liittyvä gradutyö. Aiheeni liittyy erilaisten juonirakenteiden erittelyyn. Onko kellään tietoa, onko vastaavia töitä, artikkeleita tms. julkaistu liittyen aiheeseen (esim. juuri sarjakuvista, saduista, tarinoista)? 
Epäilen, että niitä kyllä on jonkun verran, mutta käsiini ei kyllä ole sattunut yhtäkään. Aihe on kyllä haastava, mutta mielenkiintoinen työstää. Suuntaa antavaa materiaalia olisi kyllä mukava tarkastella  :P
: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: Doc Lomapäivä 26.05.2006 klo 11:40:53
Itsellänikin on työnalla sarjakuviin liittyvä gradutyö. Aiheeni liittyy erilaisten juonirakenteiden erittelyyn.

Mielenkiintoista, pidäpäs minut/meidät ajan tasalla. Lukisin mieluusti valmiin gradun.
: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: Reijo Valta 26.05.2006 klo 13:58:27
Onko kellään tietoa, onko vastaavia töitä, artikkeleita tms. julkaistu liittyen aiheeseen (esim. juuri sarjakuvista, saduista, tarinoista)? 

http://www.kaapeli.fi/~sarjaks/alan/kirj/ras_saate.html

Tuolta löytyy kaikenlaista vuoteen 2000 asti. Esim. Heikki KaukorannanSarjakuvat perinteenä : juonikuvioiden konstanssien tutkimuksesta. Helsingin yliopisto, kansanrunouden sivulaudaturtutkielma, 1970. 88 s.

Sarjakuvien ja kansansatujen yhteydestä on esim. Sankala, Pasi. Pikku murhaaja : Frank Millerin "Ronin"-pojan nuoruusiän irtaantumisprosessia kuvaava sarjakuva. Oulu : Psykoterapiasäätiö Monasteri, 1992. 38 s. (Psykoterapiasäätiö Monasterin monografia ; 1). ISBN: 951-95813-2-4
: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: gladstone gander 26.05.2006 klo 14:12:21
Hyivä linkkejä olitte laittaneet. Oman yliopistoni tietokannat olen etsinyt kutakuinkin. Sarjakuvista kyllä löytyy graduja, mutta aika vähän, jos ei ollenkaan aiheeseeni liittyen. En ole itsekään ihan varma, millä sanahauilla pääsisin lähimmäksi työni kaltaista metodia ja ideaa, mutta sinnepäin vieviä on joitakin.

Mites ulkomaalaiset artikkelitietokannat? onko kellään tarkemmin tietoa sellaisista tietokannoista, joissa käsitellään sarjakuvia tai yleensäkin tekstien/tarinoiden analysointeja. Joissakin yliopiston kirjaston kautta pääsevissä tietokannoissa olen kyllä seilannut, kuitenkaan vailla hyviä artikkeleja
: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: KalleH 26.05.2006 klo 16:19:15
Graduja tai muita vastaavia opinnnäytteitä ei välttämättä aina noista tietokannoista löydy ja kirjaamistavat ovat aika moninaiset. Kirjastot ovat niitä vasta viime vuosina ruvenneet tallentamaan, mutta takautuvaa työtä ei paljon tehdä. On kuitenkin monia tapoja penkoa noita vanhempia esille.

Kuten jo aikaisemmin tässä ketjussa kirjoitin. Kun teette em. tutkimuksia, niin ottakaa ihmeessä yhteyttä sähköpostilla tai puhelimella ja saatte apua. Sarjakuvaseuran kokoelmista löytyy myös noita hieman vanhempia töitä.

Kalle Hakkola
Informaatikko
Suomen Sarjakuvaseura
sarjakuvaseura@uiah.fi
0503447615
: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: envis 26.05.2006 klo 23:33:28
Myös mä olen tässä vähän mietiskellyt tulevan gradun aihetta, vaikka se ei olekaan ihan vielä ajankohtainen vaihe mun opinnoissani. Mutta on niin hauskaa pohdiskella kaikkia vaihtoehtoja. Mielenkiintoisia ehdotuksia tullut tässäkin ketjussa vastaan.

Tällä hetkellä sarjakuvan fokalisaatioon perehtyminen kiinnostaisi mua eniten. Sarjakuvan fokalisoijaa on välillä niin hirveän vaikea määritellä. Ja siinä fokalisaatiossa on kaikkea muutakin problematiikkaa. Pääsisi varmaan vähän saivartelemaan  ;) Eikä sitä ole kait vielä tutkittukaan niin kovasti?
: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: KalleH 21.11.2006 klo 15:04:23
Sarjakuva-aiheisista graduista löytyy päivitetty lista sarjakuvaseuran kokoelman sivuilta http://sarjakuva.kapsi.fi/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=46&Itemid=2

Laittakaapa ihmeessä kopiot töistänne myös tänne.

Kalle H.
: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: Asko AA 21.11.2006 klo 16:48:44
Listaus on siis vain Seuran kokoelmista, eikö näin?

Janne Viitalan ja Esa Liippalan Tex Willer -sivuainetutkielmat puuttuvat ainakin.
Samoin P.A. Mannisen väitöskirja.

Vaasan yliopiston tiedekirjasto Tritoniasta olen yrittänyt saada luettavakseni tämävuotista Annina Ojalan pro gradu -tutkielmaa:
“Duck, you silly swan”. Translation of Wordplay into Finnish in Mutts Comics.
: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: Reijo Valta 24.11.2006 klo 23:43:01
Tässä joitakin mitä on Jyväskylässä ja Oulussa vuodesta 2000 lähtien tehty, MInnan neuvomalla haulla kiinnostuneet ovat varmaan jo löytäneetkin. Jyväskylän graduha osan voi lukea netissäkin.


Oulussa

Kettunen, Rauli.  Portrait of a gamer : Representation of gamers and gaming in John Kovalic’s Dork Tower comics (Oulun yliopisto , englannin kielen laitos, englannin kieli, 2006) Pro gradu
Asiasanat: sarjakuvat , (ysa) ; representaatio , (ysa) ; stereotypiat , (ysa) ; pelaajat , (ysa) ; pelit , (ysa) ; videopelit , (ysa) ; roolipelit , (ysa)

Calamnius, Suvi. Schweizbild anhand von ausgewählten Comics (Oulun yliopisto , saksan, ranskan ja pohjoismaisten kielten laitos, saksan kieli, 2003) Pro gradu
Asiasanat: mielikuvat - Sveitsi , (ysa) ; stereotypiat - sveitsiläiset , (ysa) ; sarjakuvat - mielikuvat - sveitsiläiset , (ysa) ; Sveitsi-kuva - sarjakuvat

Vesa, Sirpa. Tekstintutkimus sarjakuvakielestä (Oulun yliopisto , Suomen ja saamen kielen ja logopedian laitos, suomen kieli, 2002) Pro gradu
Asiasanat: sarjakuvat - politiikka , (ysa) ; sarjakuvalehdet , (ysa) ; tekstianalyysi , (ysa) ; kielenkäyttö , (ysa) ; kuva-analyysi , (ysa)

Otsamo, Ilkka. Yksi tarina, kaksi tapaa kertoa - City of Glass romaanina ja sarjakuvana (Oulun yliopisto , Taideaineiden ja antropologian laitos, kirjallisuus, 2000) Pro gradu
Asiasanat: kerronta - kirjallisuudentutkimus , (ysa) ; vertaileva kirjallisuudentutkimus , (ysa) ; sarjakuvat - kerronta , (ysa) ; intertekstuaalisuus , (ysa) ; metafiktio , (ysa)


Jyväskylästä
Laamanen, Laura. Ankkalinnan naiset ennen ja nyt: Aku Ankka-lehdessä 50-luvulla ja vuonna 1999 esiintyvien naiseen viittavien ja naista tarkoittavien ilmausten tarkastelua Pro gradu -työ , Jyväskylän yliopisto : suomen kielen laitos, 2000
http://selene.lib.jyu.fi:8080/gradu/f/llaamanen.pdf

Haikarainen, Meri. Kielimuodot Tarmo Koiviston sarjakuvassa Mämmilä Pro gradu -työ , Jyväskylän yliopisto : kielten laitos, suomen kieli, 2004
http://selene.lib.jyu.fi:8080/gradu/v04/G0000751.pdf

Tähkänen, Tuomo. Sarjakuva suomalaisen yhteiskunnan peilinä [Elektroninen aineisto] : Ola Fogelbergin Pekka Puupää-sarjakuva Kuluttajain Lehdessä 1925, Pro gradu -työ , Jyväskylän yliopisto : historian laitos, Suomen historia2001
http://selene.lib.jyu.fi:8080/gradu/f/tutahka.pdf

Lehto, Penjami. Tilan merkitys tulkinnassa [Elektroninen aineisto] : Gotham City kerronnan näyttämönä Frank Millerin teoksessa Batman: the dark knight returns. Pro gradu -työ , Jyväskylän yliopisto : kirjallisuuden laitos, 2001
http://selene.lib.jyu.fi:8080/gradu/f/pelehto.pdf

Lepistö, Minna. Traktaattien maailma. Pro gradu -työ , Jyväskylän yliopisto : kielten laitos, suomen kieli, 2004

Holm, Sari. ’Good grief’ : the themes and the relationships between the characters in Charles Schulz’s comic strip Peanuts Pro gradu -työ , Jyväskylän yliopisto : kielten laitos, englannin kieli, 2004

Nilsson, Mia. "Mikä on meidän nuorehkojen pohjoisten puoli-intellektuellien mieleen?" : tutkielma ihanneihmisyydestä sarjakuvassa Kramppeja ja nyrjähdyksiä Pro gradu -työ , Jyväskylän yliopisto : kielten laitos, suomen kieli, 2005

edit: linkki
: Re: Sarjakuva-aihe graduun
: KalleH 25.11.2006 klo 14:12:56
Listaus on siis vain Seuran kokoelmista, eikö näin?

Kyllä, tai tarkkaan ottaen ei edes nekään kaikki. Aloittelemme tässä vasta näiden keräilyä oikein tosissaan. Aika mukava ne olisi saada kaikki samaan paikkaan ja osa myös verkkoon.