Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Muut sarjakuva-aiheet => : Kapteeni Kenguru 01.04.2006 klo 15:30:34

: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: Kapteeni Kenguru 01.04.2006 klo 15:30:34
LEHDISTÖTIEDOTE - VAPAA JULKAISTAVAKSI

Egmont Kustannus Oy Ab aloittaa tällä päivämäärällä Suomessa ennennäkemättömän mainoskampanjan, jonka tavoitteena on lisätä sarjakuvien lukuharrastusta varsinkin nuorison keskuudessa.

“Meille on viime vuosina kertynyt varastoon erilaisia myymättömiä sarjakuvalehtiä huomattavia määriä, ja koska ne eivät tunnu oikein menevän antikvariaatteihinkaan kaupaksi, päätimme sitten jakaa ne kaikille halukkaille ilmaiseksi”, kertoo Egmontin tiedottaja ja jatkaa: “Vaihtoehtoina oli, että joko näiden paperi laitettaisiin uusiokäyttöön, tai sitten voisimme jakaa nämä pois. Päädyimme jälkimmäiseen vaihtoehtoon, sillä samalla yhtiömme saa ilmaista mainosta ja positiivista julkisuutta.”

Valitettavasti vain lehtien määrä on rajoitettu eikä uusia painoksia aiota ottaa, joten aivan kuten elämässä yleensäkin, nopeat syövät nyt tässäkin tapauksessa hitaat. Mikä tarkoittaa sitä, että nopeimmille yhteydenottajille on luvassa paksu paketti täynnä erilaisia sarjakuvalehtiä, josta löytyy kaikenlaista luettavaa aina Hämähäkkimiehestä Myrkkyyn. Hitaammat taas valitettavasti saavat olla tyytyväisiä, jos heille liikenee edes joku vanha Mustanaamion irtonumero.

Ilmaista luettavaa saa kotiinsa soittamalla numeroon 03 - 318 0821, pelkästään kertomalla nimensä ja osoitteensa. Ilmoita heti soittoon vastattaessa asiasi, eli haluat tilata ilmaista lukemista, soittajia on varmasti muitakin ja heitäkin täytyy ehtiä palvelemaan.

http://www.egmont-kustannus.fi/
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: J.M:salo 01.04.2006 klo 15:33:51
Laitetaas tämä etusivulle.
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: kespa 01.04.2006 klo 15:55:59
Eikös tänään ole aprillipäivä...
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: Sihvonen 01.04.2006 klo 15:58:14
Eikös tänään ole aprillipäivä...

höh, menit paljastamaan.
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: Riekko 01.04.2006 klo 17:35:16
Mikähän puhelinnumero tuo oikeasti on? Igor The Contract Killerin?  :D
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: kespa 01.04.2006 klo 17:58:21
höh, menit paljastamaan.
tykkään paljastelusta! Itseni ja aprillipilojen.
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: PTJ Uusitalo 01.04.2006 klo 18:03:09
Etusivulla on muuten kijroitusvirhe...
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: V3§a V1tikain3n 01.04.2006 klo 18:20:01
Etusivulla on muuten kijroitusvirhe...

Se johtuu lukiohäriöstä.
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: laureline 01.04.2006 klo 18:22:33
Se johtuu lukiohäriöstä.
Vaikuttaa tsättäilyltä... ::)
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: Veli Loponen 01.04.2006 klo 19:25:30
Tätäkin uutista mielenkiintoisempi uutinen Egmontilta on se, että sieltä alkaa tulla Manga-korkkareita. Aluksi kerran kuussa. Nyt kaikki Korkkarien ja Mangan ystävät voivat sitten yhdistyä. Takuuvarma myyntimenestys.
Manga-korkkari Egmontilta (http://www.egmont-kustannus.fi/nayta_uutinen.phtml?id=1895).
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: Lurker 01.04.2006 klo 20:20:17
<snip>
Manga-korkkari Egmontilta (http://www.egmont-kustannus.fi/nayta_uutinen.phtml?id=1895).

Melkeinpä toivoisi, että tämä olisi totta! Pitsu-hibo on tosi siisti: No mole mistel nice guy... hah haa.

Piristi kummasti.
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: V3§a V1tikain3n 01.04.2006 klo 23:04:47
Hyvät tsättäilijät, aprillipäivä on kääntynyt aprilliyöksi, ja kuravedet on juotu, maksulliseen palvelunumeroon on soiteltu ja uutinen on poistettu etusivulta huomisen höpsöjä erehdyttämästä.

Jatkakaa.
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: Timo Ronkainen 01.04.2006 klo 23:09:49
Kenenköhän se puhelinnumero oli? Jipon oma?

Timo
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: Reijo Valta 02.04.2006 klo 00:20:15
LEHDISTÖTIEDOTE - VAPAA JULKAISTAVAKSI

Kaleva kertoi, että Berlusconi ja Vanhanen ovat tekstiviestein sopineet Pavarotin keikasta Oulun jäähallissa.  ;D
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: laureline 02.04.2006 klo 02:58:10
Kenenköhän se puhelinnumero oli? Jipon oma?

Timo
Ei se varmaan Jipon, tuskin antaa mitn ilmaiseksi.  ;D
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: Kapteeni Kenguru 02.04.2006 klo 12:24:54
Jahas, että tänä vuonna pila päätyi ihan vähäksi aikaa etusivulle. Siitä se ura Kvaakin toimittajana urkenee pikkkuhiljaa.

Vai että Egmontilta tulee mangakorkkari. Toivottavasti tuo juttu ei nyt mennyt kaikilta ihan ohi tämän juttuni takia. Odottelin kyllä kiltisti iltapäivään ja kun ei täällä näkynyt mitään aprillausta olevan, niin päätin sitten tehdä itte kun ei kerran muut viitti. Tuo mangakorkkari-ilmoitus olisi kannattanut siis laittaa tänne heti aamusta tai aamuyöstä, mikä vihjeeksi tuleville vuosille. Be quick or be dead, laulaa Iron Maiden.

Puhelinnumeroa ovat ihmiset ihmetelleet. No, enhän voisi olla niin ilkeä että antaisin täysin katteettomia lupauksia. Eli soittamalla tuonne pitäisi käsitykseni mukaan tulla ihan oikeasti ilmaista luettavaa - ei sarjakuvia tosin vaan jotakin muuta. Toivottavasti se nyt on oikea numero, tarkistin sen taas kerran ennen tätä viestiä, minulla kun on outo lukihäiriön muoto mikä tekee hankalaksi erottaa numeroita toisistaan.

Voisinhan jo kertoa että mikä tuo numero on, mutta eikö olisi hauskempaa jos joku viitsisi nähdä sen verran vaivaa ja kokeilisi itse? Ei kai se nyt kenenkään taloutta kaada? Tai ehkä sen voi selvittää myös finderillä tai jopa googlettamalla?

Sittenpä vasta nolo tilanne olisi, jos se kuitenkin on jonkun mummelin oma kotinumero. Se tosin on otettu tämän vuoden puhelinluettelosta.


(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=5993.0;id=2473)
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: Jarkko Sikiö 02.04.2006 klo 21:12:13
Puhelinnumeroa ovat ihmiset ihmetelleet. No, enhän voisi olla niin ilkeä että antaisin täysin katteettomia lupauksia. Eli soittamalla tuonne pitäisi käsitykseni mukaan tulla ihan oikeasti ilmaista luettavaa - ei sarjakuvia tosin vaan jotakin muuta.

Veikkaan, että luettavaksi tulisi Vartiotorni.

Finderillahan tuon numeron selvittäisi, mutta ihan vain periaatteen vuoksi odotan, että joku sen tässä ketjussa kertoo.

Aprillipiloissa on se huono puoli, että nykyään ne eivät oikein mene läpi. Annan seuraaville vuosille hyvän vinkin lapsuusvuosiltani: kun mustaa, ohutta ompelulankaa kastuttaa, se tarttuu lasiin. Sillä saa näppärästi lasiin "säröjä". Televisioruudussa ne menevät helpoiten läpi.

Ja tuo mangakorkkari laittoi oikeasti hymyilyttämään.
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: Timo Ronkainen 02.04.2006 klo 22:08:40
Kyllähän suomalaiset kustantajat voisivat tämän mennä tekemään, en vastustelisi:

http://www.freecomicbookday.com/

Timo
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: Petteri Oja 02.04.2006 klo 23:24:41
Mystinen numero saattaa todellakin liittyä hervantalaisiin rakkauden kiertolaisiin.

Jep.

Veikkaan, että luettavaksi tulisi Vartiotorni.

Jep jep.

Näin sen vaivan että klikkasin Fonecta Finderin auki. Jehovan Todistajien numero.

Vartiotornin takakannessa on semmoinen kuponki, jolla voi tilata Todistajan luokseen keskustelemaan Raamatusta. Monasti on pitänyt vastustaa kiusausta laittaa se postiin kaverin nimellä.
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: Jarkko Sikiö 03.04.2006 klo 21:17:38
Monasti on pitänyt vastustaa kiusausta laittaa se postiin kaverin nimellä.

Joo, kannattaa vastustaa jatkossakin. Jos kaveri on tosikkomaista sorttia, saattaa vaikka käydä moikkaamassa poliisisetää.

Mutta kiitos asian selvittämisestä!
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: Kananjalka 03.04.2006 klo 22:05:43
Joo, kannattaa vastustaa jatkossakin.
Miksi?
: Re: Ilmaisia sarjakuvia Egmontilta!
: Kapteeni Kenguru 03.04.2006 klo 22:27:19
Laki taitaa sanoa ettei kaverille saa mennä tekemään ihan mitä tahansa. On olemassa ennakkotapauksia, joissa joku on mm. ilmoitellut pornolehdissä jonkun toisen nimellä ja tuomittu kunnianloukkauksesta tai jostakin.
Eikä kavereita saa kiusata.

Olen harkinnut että pitäisikö hyödyntää tarjous ja tilata joku tänne juttelemaan Raamatusta. Sellainen pieni intiimi keskustelutilaisuus aiheena "vessapaperi ja nuotionsytyke - hengellisen kirjallisuuden monenlaiset käyttötarkoitukset." Kaipa niille voisi kaljatkin tarjota ja samalla katotaan pornoo.