Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Kotimaiset sarjakuvat => Topic started by: juri nummelin on 18.12.2005 klo 22:51:33

Title: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: juri nummelin on 18.12.2005 klo 22:51:33
Laitoin blogiini Henrik Tikkasen vanhoja kuvituksia Ässä-lehdestä vuodelta 1950: kansi, kaksi novellin kuvituskuvaa ja yksi pilapiirros. Numeron kaikki piirrokset ovat Tikkasen! En ole lukenut Erik Kruskopfin kirjaa Tikkasesta enkä tiedä, mainitaanko siinä Ässää, tai sitä, ovatko nämä kuvat kenties siinä.

http://pulpetti.blogspot.com

(Alussa on matskua jostain muusta, kelaa alas...)
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Reima Mäkinen on 19.12.2005 klo 00:38:54
Muistelisin että Ässää ei tuossa kirjassa mainita. Se keskittyy muutenkin Tikkasen uran näkyvimpiin ja tunnetumpiin piirroksiin kuten kirjaprojekteihin ja Husariin sekä Hesariin. Tietenkin myös isompiin kuvitusnäyttelyihin jne. 1940-luvun matskua (esim. pilakuvia) on aika vähän, mutta sarjakuvista on sentäs muutama sivu ja useampi strippi näytillä. Tikkanenkin teki niin valtavan määrän kuvia että ei niistä taida tikkaskirjoissa olla säilötynä kuin murto-osa. Muuten ihan hyvä kirja tuo Kruskopf.

Opuksen rinnakkaisteokseksi sopii mainiosti postuumisti ilmestynyt "Henrik Tikkanen, Testamenttini elämälle : puhetta ja kuvia elämästä ja kuolemasta", joka on kenties kiteytynein esitys aiheesta. Sen kirjan piirrokset on vimpan päälle.
Muutenkin Tikkasessa on hienoa seurata alussa oman tyylin hakemista ja lopuksi viivan kehittymistä uskomattomalle mestaritasolle. Henrik nosti töillään tussipiirroksen arvostusta. Itse rankkaan hänet 1900-luvun kotimaisten kuvataiteilijoiden kärkikaartiin.
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: juri nummelin on 19.12.2005 klo 15:30:35
Viihdytyslukemisto-nimisessä lehdessä oli muuten 40-luvun lopulla strippi, jonka piirtäjä oli joku Tikkanen. Signeeraus oli selvä, mutta erosi huomattavasti Tikkasen tutusta signeerauksesta. Tyylikin oli aika erilainen. Pitää joskus skannata noitakin ja laittaa näkyviin, jos joku tunnistaisi, onko kyse Henrikistä.
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: KalleH on 19.12.2005 klo 15:53:16
Tekevät Tanskanmaalla pilakuva-portaalia ja kyselevät kaikenlaista, myös Henrik Tikkanen on mukana. Kyseessä on siis kunikaallisen kirjaston kohtuu iso projekti. Suomalaisten osalta kukaan ei projektiin varsinaisesti osallistu, mutta tanskalaiset lähettävät mielenkiintoisia kysymyksiä. Viimeisin kuului näin...

Do you possibly know the last name of Henrik Tikkanen's layouter, Kalle...
??Henning?

Onko tietoa/ehdotuksia?

Kalle
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Jyrki Vainio on 19.12.2005 klo 16:30:13

Minä aloin perehtymään Tikkaseen enemmän viime keväänä, taisi innostus lähteä siitä Amos Anderssonin museon näyttelystä.
Minun Helsinkini -kirja kannattaa ainakin kyllä etsiä jokaisen piirtämisestä kiinnostuneen kirjahyllyynsä.
Tikkanen teki mestarillisen hienoja kuvia asioista, joita muut piirtäjät usein pitävät kirotun vaikeina: hän osasi pelkistää monimutkaisen kulttuurimaiseman, rakennetun kaupunkiympäristön upean yksinkertaisiksi piirroksiksi. Että jäykistä rakennuksista saakin noin lennokkaita viivapiirroksia! Miten on mahdollista, että kun hänen viivansa väräjää ja poukkoilee, poimii kattotiiliä vain pyörittävällä ja koukkailevalla "suttausliikkeellä", se näyttää silti aivan täysin realistiselta ja "näköiseltä"?? Hämmästyttävää. Kyllä siinä riittää itse kullekin nuorelle piirtäjälle esikuvaa.
Taisi Tikkanen vaikuttaa häntä seuranneeseen kuvittajapolveen 70-80-luvuilla niin rankasti, että melkeinpä niin kuin vastareaktiona hän on nyttemmin jäänyt vähän unohduksiin. (Pekka Vuori kertoi joskus, että kun hän aloitti Hesarissa, ohjeena oli, että "tee mitä tahansa, kunhan se on erilaista kuin Tikkanen").
Kyllä olisi jo aikakin asettaa hänet taas takaisin omalle ansaitulle paikalleen.

Minullekin tuli vastaan joku pieni 40-luvun vitsilehti, jossa oli paljon Tikkasen vitsikuvia. Niissä hän kokeili monia erilaisia tyylejä, mutta kyllä se silti tämä sama Henrik Tikkanen on. (Jossain "osoitekirjoistaan" hän kertookin hiukan näistä nuoruutensa pilakuvista).
Vaan kukahan mahtaa olla se 40-luvun piirtäjä, joka signeerasi pilakuvansa nimellä "Kunnas"??
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Kuikka on 21.12.2005 klo 10:34:27
Tikkanen on aivan omaa luokkaansa, virtuoosi ja viivan nero. Ei ole tullut vastaan toista, jonka yhden vedon tussiviivat ovat niin täydellisiä. Piirroksissa säilyy mahtava ilmavuus.
Itselläni ei tule mieleen ketään samaa luokkaa olevaa, Suomesta tai ulkomailta.
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Reima Mäkinen on 21.12.2005 klo 12:32:17
Juri, on se varmaan Henrik. Hän julkaisi ekat kuvansa reilusti alle parikymppisenä (s. 9.9.1924). Kuten tossa mainittiin, varhaisten tussipiirrosten tyylikirjo oli yhdellä sanalla sanottuna kattava.

Jyrki, se on Tauno Kunnas. Hän signeerasi työnsä myös: K.
Samaista Kunnasta on nähty mm. Suomen Kuvalehdessä. Kävin tarkistamassa ja Kunnas on tuttu myös Lastenlehti Kimmosta (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?topic=4066.msg67152#msg67152), josta on toinen keskustelu Kvaakissa.

Kuikka, miten olis jos nostais tohon rinnalle vanhan kunnon Pablon? (http://www.fuenterrebollo.com/Picasso/picasso-franco.html)

Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Kuikka on 21.12.2005 klo 18:25:21
Mäkinen: Picasson saattaa mahdollisesti olla samaa luokkaa, en oikein tiiä sen piirustuksia. Sivistys+aukko.

Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: juri nummelin on 29.12.2005 klo 20:05:18
Tekevät Tanskanmaalla pilakuva-portaalia ja kyselevät kaikenlaista, myös Henrik Tikkanen on mukana. Kyseessä on siis kunikaallisen kirjaston kohtuu iso projekti. Suomalaisten osalta kukaan ei projektiin varsinaisesti osallistu, mutta tanskalaiset lähettävät mielenkiintoisia kysymyksiä. Viimeisin kuului näin...

Do you possibly know the last name of Henrik Tikkanen's layouter, Kalle...
??Henning?

Vastaan on joissain yhteyksissä, joita en nyt cava-humalassa saa päähäni, tullut vastaan nimi Carl Henning. Ja siis nimenomaan kirjallisuuteen ja painotuotteisiin liittyvissä.

Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: KalleH on 30.12.2005 klo 10:30:20
Joo, olen törmännyt samaan nimeen. En kuitenkaan ole saanut varmistusta hänen osallisuudestaan mihinkään. Kirjoista en löytänyt merkintöjä.

Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Lurker on 13.01.2006 klo 13:36:40
Tässä pieni kuriositeetti Henrik Tikkaselta (http://fi.wikipedia.org/wiki/Henrik_Tikkanen) (Kansan Kuvalehti 14/1946).

(http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?action=dlattach;topic=5293.0;id=1951)

Täydellinen pastissi Tantusta (http://fi.wikipedia.org/wiki/Erkki_Tanttu)... no, ehkei aivan yhtä muheva viiva kuin Erkillä.
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: T.Kokkila on 17.01.2006 klo 12:21:55
Mulla on ruotsinkielinen Min Vän-lehti nro 1/1946. Lehti ilmestyi siis kahdella kielellä ainakin tämän numeron verran. Kansi on täysin sama kuin Kari Elkelän sivulla oleva suomenkielinen versio, toinen ylhäältä: http://www.saunalahti.fi/karielk/kalle7.htm Paitsi tietysti nimi on Min Vän, Korsu lektyr.

Lehdessä on pakinoita ja vitsejä. Useita kuvittajia, joitakin varsin mielenkiintoisiakin. Useimmat kuvat on niin pieniä ja/tai suttuisesti painettuja, ettei signeerauksista saa selvää.

Lehdessä on useita vitsikuvituksia, joissa on signeerauksena U Tikkanen. www.kirjasto.sci.fi/htikkane.htm mainitsee Tikkasen veljen Ulf Tikkasen, jonka kanssa Henrik teki sarjakuvaa... Tosin Henrikin mainitaan kuvittaneen myös Korsulukemistoa.

Tämmöisiä piirroksia:
(http://img257.imageshack.us/img257/669/tik1.gif)(http://img121.imageshack.us/img121/185/tik2.gif)

Signeeraukset suurennettuna:
(http://img171.imageshack.us/img171/5023/tik3.gif)(http://img87.imageshack.us/img87/4307/tik4.gif)

Voisiko tämä olla mainittu Ulf Tikkanen, vai käyttikö Henrik jostain syystä tämmöistä salanimeä?

Edit: Palautettu kuvat, linkit olivat päässeet vanhenemaan...
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Reima Mäkinen on 17.01.2006 klo 13:16:33
Pistitpä pahan. Erik Kruskopfin kirja mainitsee muistaakseni tuon veljen samoin Tikkanen kertoo aiheesta omaelmäkerrallisiin aineksiin pohjaavassa osoitesarjan (ekassa?) kirjassa. Siitä on jo sen verran aikaa kun noita luin, että en muista tarkkaan. Olen melko varma siitä, että missään noissa ei eritelty yhtään tarkemmin sitä mitä Tikkanen teki siinä kimppasarjassa ja mitä hänen veljensä. Sellaisen vaikutelman kuitenkin sain, että Tikkanen nimen omaan piirsi. Jotenkin oletin veljen vain avustaneen ideoinnissa, mutta siitä en sitten tiedä mitä Henrikin intresseissä ylipäätään oli kertoa asiasta?!
Mielikuvapohjalta lisäisi vielä, että Henrikillä oli kaksi veljeä, joista toinen teki itsemurhan sotakokemustensa riuduttamana. Mutta tämä "tieto" pitäisi kyllä tarkistaa. Ylipäätään voisi olla mielekäs projekti haastatella Märta Tikkasta ja hieman selvittää mitä näistä Henrikin sarjakuva-asioista on enää selvitettävissä muuten kuin myöhempien aikojen tulkintoina.

Nauru sodalle -pakinakokoelmakirja kertoo kyllä Henrik Tikkasen alkavasta kuvittajan urasta, mutta ei mainitse sanallakaan Ulf-veljeä eikä varsinkaan tämän nyt esiin putkahtanutta kuvittajan uraa.

Ja jos Timon nostamat signeeraukset ja kuvat ovat todellakin Henrikin veljen tekemiä, kääntyy suuri osa sodanaikaisista kuvista hänen tekemikseen. Niin samanlainen signeeraus on. Mahdoton sanoa mikä oli minkäkin Tikkasen tekoa? Toisaalta tämä selittäisi oivasti sen valtavan tyylikirjon mitä Tikkasen signeerauksen yllä näkee.

Tietenkin tämä avaa myös mielenkiintoisen tulkintamahdollisuuden siihen, mikä oli veljen vaikutus Henrikin uravalintaan (tälläaisesta vaikutuksesta Henrikin omissa teksteissä en ole huomannut mitään viitettä!?).
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: juri nummelin on 22.01.2006 klo 21:07:09
Lehdessä on useita vitsikuvituksia, joissa on signeerauksena U Tikkanen. www.kirjasto.sci.fi/htikkane.htm mainitsee Tikkasen veljen Ulf Tikkasen, jonka kanssa Henrik teki sarjakuvaa... Tosin Henrikin mainitaan kuvittaneen myös Korsulukemistoa.

Tämmöisiä piirroksia:
(http://img301.imageshack.us/img301/5570/tik14hi.gif)(http://img301.imageshack.us/img301/4962/tik28cb.gif)

Voisiko tämä olla mainittu Ulf Tikkanen, vai käyttikö Henrik jostain syystä tämmöistä salanimeä?

Mainitsin aiemmin täällä Viihdytyslukemiston, jossa oli pelkällä Tikkanen-nimellä signeerattua sarjakuvaa. En sitten päässyt ikinä kopioimaan lehtiä yliopiston kirjastoon (ovat varmaan jo vieneet takaisin arkistoon), mutta mielikuva on, että signeeraus näytti enemmän tuolta "Ulf"-veljen signeeraukselta. Olisiko Tikkanen voinut keksiä tämmöisen veljen, jotta saisi läpi enemmän töitä eri tyyleillä? (Koetan vielä jossain vaiheessa päästä Viihdytyslukemistoonkin käsiksi.)
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: T.Kokkila on 23.01.2006 klo 10:33:41
Tutkiskelin vähän taustoja tästä asiasta. Hain kirjastosta tuon Erik Kruskopfin kirjan "Henrik Tikkanen, piirtäjä". Nämä kommentit perustuvat siihen.

Ulf (s.1920) ja Henrik (s.1924) Tikkanen olivat velipuolia. Piirsivät Svenska Pressen-lehteen Konrad-sarjakuvaa 1941-44 yli 300 strippiä. Kirjassa on kolme näytettä, Kaukoranta & Kemppisen Sarjakuvat-kirjassa yksi. Kirjan mukaan Henrik ideoi ja piirsi lyijykynällä, Ulf tussasi. Henrikin mukaan sarja signeerattiin molempien nimiin, ja palkkiot jaettiin. Kruskopf kuitenkin arvelee, että osa oli Henrikin yksin tekemiä, sillä useimmissa lukee vain Tikkanen, osassa HT. Sarja on suurimmaksi osaksi tekstitön, eikä ollenkaan hullumpi.

1944 Henrik piirsi jonkinlaista sarjista myös aikakauslehti Kuvaan. Samana vuonna Svenska Pressen lopetti ilmestymisensä. Henrik teki historiallisen seikkailusarjan, jota veljekset yrittivät myydä Helsingin Sanomiin. Itse Eljas Erkko haukkui heidät maan rakoon ja Ulfin kiinnostus sarjakuviin lopahti siihen.

Jo 1943 Henrik vei kasan vitsejä kuvituksineen Korsulukemiston toimitukseen. Kirjan mukaan lehti ilmestyi sota-aikana suomeksi ja ruotsiksi, mutta sisältö ei aina ollut täysin sama. Viisi piirrosta julkaistiin joulunumerossa 1943 ja siitä eteenpäin satunnaisesti. Kruskopfkin kiinnittää huomiota piirrosten vaihteleviin tyyleihin ja signeerauksiin. 1945 lehti sai nimen Ystäväni. Paperipulan vuoksi ruotsinkielinen versio ei ilmestynyt 1946 ja 1947. Tieto ei taida olla ihan täsmällinen, sillä omistamani lehti on nro 1 ja painettu 1946.

Muista Tikkasen varhain kuvittamista lehdistä mainitaan Aatami, Novellilukemisto 100 ja Viuhka, toisaalta mainitaan hänen olleen niin tuottelias, että "voi melkein sanoa, että on harvoja lehtiä, joissa Tikkasen piirroksia ei ole julkaistu."

Henrik Tikkanen teki upean uran lehtipiirtäjänä, kirjailijana ja taiteilijana. Ulf ryhtyi kuvanveistäjäksi, joten luulisi kynän pysyneen hänenkin kädessään: www.kuvataiteilijamatrikkeli.fi/taiteilija.asp?haku=1485
Minusta olisi hyvinkin mahdollista, että Korsulukemistoon kaupattujen piirrosten joukossa olisi ollut molempien töitä, tai sitten yhdessä tehtyjä... Mutta kukapa tietää.
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: tertsi on 23.01.2006 klo 11:44:34
Miten on mahdollista, että kun hänen viivansa väräjää ja poukkoilee, poimii kattotiiliä vain pyörittävällä ja koukkailevalla "suttausliikkeellä", se näyttää silti aivan täysin realistiselta ja "näköiseltä"?? Hämmästyttävää.
Tuota,tuota.

Nuorena opiskelijana 80-luvulla kuulin sanonnan "tehdä Tikkaset".
Se tarkoitti, että pannaan valokuvan päälle ohut paperi ja piirretään rennosti läpi.
(En varmaankaan päässyt Tikkasen sfääreihin asti, mutta aika rentoja kaupunkikuvia ja autoja noin sain minäkin aikaiseksi.)


Olivatko asialla pahat kielet vai onko tarina Tikkasen tekniikasta peräti tosi?

EdiT: Hienoja kuvia hän piirsi, olkoon mikä tahansa tekniikka ollut käytössään.
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: juri nummelin on 23.01.2006 klo 12:25:57
Tutkiskelin vähän taustoja tästä asiasta. Hain kirjastosta tuon Erik Kruskopfin kirjan "Henrik Tikkanen, piirtäjä". Nämä kommentit perustuvat siihen.
1944 Henrik piirsi jonkinlaista sarjista myös aikakauslehti Kuvaan. Samana vuonna Svenska Pressen lopetti ilmestymisensä. Henrik teki historiallisen seikkailusarjan, jota veljekset yrittivät myydä Helsingin Sanomiin. Itse Eljas Erkko haukkui heidät maan rakoon ja Ulfin kiinnostus sarjakuviin lopahti siihen.

Olisi hieno nähdä tuosta näytteitä! Onkohan niitä olemassa Tikkasen perikunnalla, Martälla siis?

Olisi myös hieno nähdä näyttely tai vaikka kirjakin Tikkasen kuvituksista. Taannoin Pulpettiin laittamani piirrokset Ässä-lehdestä olivat erittäin varmaa ja suomalaiseksi 50-luvun kuvitukseksi hyvin poikkeavaa jälkeä.
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Lurker on 24.01.2006 klo 19:29:51
Voisiko tämä Kimmon kansi olla Henrikin?

http://populaari.blogspot.com/2006/01/kimmo-psiisnumero-1949.html
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Reima Mäkinen on 24.01.2006 klo 19:32:04
Olivatko asialla pahat kielet vai onko tarina Tikkasen tekniikasta peräti tosi?

Suuren osan esim. Helsinki-kuvistaan Henrik piirsi tiemmä niin että parkkeerasi autonsa sopivaan paikkaan ja lasetti sitten käsivaralla etuikkunan läpi menemään. (joku valokuva sattui myös jostain silmiini tällaisesta sessiosta) Tämä "reppari-tyylihän" oli hänelle jo 70-luvulla hyvin ominainen. Se kehittyi mm.  lukuisten ulkomaanmatkojen kautta. Piirroksia ja tekstiä sisältäviä matkakertomuksia on julkaistu kirjoina kai kymmenkunta. Reissut suuntautuivat mm. Italiaan ja Venäjälle. Alussa mukana oli usein joku toimittaja joka teki kirjoihin ja lehtiartikkeleihin tekstit.

Mitä tulee siihen olisiko joku kuva tehty esim. valopöydällä, en ole ainakaan törmännyt dokumentteihin moisesta. Toisaalta kun ajattelee että Henrik on pyörinyt lehtien (kuva)toimituksissa ja päivälehden tekeminen on aina hektistä puuhaa, niin mikä tahansa lienee mahdollista.
Miehen luonteessa taisi olla hieman Sheimeikan elkeitä, niin että kaikkia hänen omia sankaritarinoitaan ei välttämättä kannata uskoa. Paha sanoa, mutta kuten totesit. Hienoja kuvia, oli totuus mikä hyvänsä.

Ei tuo Kimmon kansi taas näytä yhtään Tikkaselta, mutta kuten todettu, tässä vaiheessa tyyli oli vielä pahasti hakusessa. Teknisestikin tuo on saattanut olla hänelle uutta jos originaalit eri värejä varten on tehty käsin. Paha sanoa, kun en tunne lehden värierottelu- ja painotekniikkapolitiikkaakaan... Itse asiassa kuva tuo jostain syystä mieleen ihan muita tekijöitä jotka taas eivät sovi signeeraukseen.
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Lurker on 24.01.2006 klo 20:22:27
<snip>Itse asiassa kuva tuo jostain syystä mieleen ihan muita tekijöitä jotka taas eivät sovi signeeraukseen.

Tikkanen ilmeisesti osasi "kameleonttimaisesti" ottaa minkä tahansa tyylin, vrt. Tanttu-pastissi.

Muistelen jostain jutusta lukeneeni, että hän nautti hyvin paljon alastonmallista piirtämisestä. Niinpä. Mieleeni on myös jäänyt hänen johonkin Helsingin taitoluistelukisoihin tekemänsä logo.
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: T.Kokkila on 31.01.2006 klo 11:51:56
Tuo Kimmo-lehden kansi on minusta melko varmasti Tikkasen. Tässä signeeraus vuodelta 1948, lähteenä sama Kruskopfin kirja. Aika samanlainen:
(http://img50.imageshack.us/img50/5104/nimi481em.gif)

Tikkasen omaelämäkerrallisiin tarinoihin voi kai suhtautua pienellä varauksella. Kruskopfkin tuntuu parissa kirjansa kohdassa vihjaavan, että niissä saattoi esiintyä liioittelua ja fantasiaa. “Jos häntä itseään on uskominen” on lause joka pisti silmään, samoin samalla aukeamalla “Ehkä koko juttu oli tekaistu antamaan väriä tarinalle, kuten moni muukin seikka nk. osoitesarjassa”.

Tikkanen oli hyvin tuottelias,  ja halusi nimenomaan työskennellä joka päivä ilmestyvässä lehdessä. Tuo autossa piirtäminen oli hyvin tyypillistä. 1979 oli laaja näyttely Amos Andersonin taidemuseossa. Tikkasen mukaan piirroksia oli silloin kotona n. 30 000 joista  oli vaikea valita näyttelyn 400. Paljon piirroksia on kuulemma kadonnutkin,  ja tuotannon laajuuden takia kaikkien jäljittäminen lehdistöstäkään on lähes mahdotonta.

Carl Henning mainitaan kirjassa pari kertaa. Hän teki typografian useimpiin Tikkasen matkakirjoihin, ja oli kuulemma kollega Helsingin Sanomissa. 70-luvulla Hesarin sunnuntainumeroissa oli kokonainen sivu Tikkasen piirroksia ja tekstejä. Henning taittoi sivut graafisiksi kokonaisuuksiksi.
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Calle on 31.01.2006 klo 22:43:15
Joo, olen törmännyt samaan nimeen. En kuitenkaan ole saanut varmistusta hänen osallisuudestaan mihinkään. Kirjoista en löytänyt merkintöjä.

Olet lukenut kirjoja huolimattomasti. Löydät nimeni kaikista niistä Henrikin teoksista, jotka olen taittanut. Joko nimiösivujen takaa tai kansista. Esimerkiksi osoitesarjan kaikkin alkuperäiskannet ovat tekemiäni.

Olen siis olemassa. Edelleenkin.

Calle (Carl) Henning

Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Calle on 31.01.2006 klo 22:44:48
Vastaan on joissain yhteyksissä, joita en nyt cava-humalassa saa päähäni, tullut vastaan nimi Carl Henning. Ja siis nimenomaan kirjallisuuteen ja painotuotteisiin liittyvissä.

Hei, katso vastaustani KalleH:lle, tänään.

Carl Henning

Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: T.Kokkila on 01.02.2006 klo 16:13:25
Tervetuloa Kvaakkiin, Calle!

Kuten huomasit, täällä on käyty leppoisaa keskustelua monista aiheista, yleensä edes löyhästi sarjakuviin liittyen. Monenlaista pikku triviaa löytyy ihmisten kollektiivisesta muistista. Usein ainakin itselläni käy niin että nämä keskustelunaloitukset innostavat tutustumaan aiheisiin, joista en ennestään tiennyt juuri mitään. Tikkasen suhteen kävi juuri niin. Tokihan töitä olen nähnyt, mutta nuo elämäkertakirjat ovat jääneet lukematta (siihen alati kasvavaan kuvitteelliseen kirjapinoon, johon pitäisi perehtyä sitten kun ehtii). Nytpä siis innostuin edes pintapuolisesti ottamaan selvää Tikkasen elämästä.

Sinulla lienee melkoinen tietämys aiheesta. Onko sinulla mitään kommentteja täällä esitettyihin asioihin? Olisiko mahdollista että kertoisit vähän myös omasta urastasi? KalleH voisi toimittaa informaatiota sinusta siihen mainitsemaansa tanskalaiseen pilakuvaportaaliin. Siitäkin voisi muuten hankkia vähän lisätietoa. Mistä oikein on kyse, KalleH?
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: juri nummelin on 02.02.2006 klo 13:34:04
Oletko siis se Hesarin ulkoasutoimituksen (entinen?) päällikkö? Ilmankos nimi oli tuttu...

Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Kivik on 02.02.2006 klo 15:28:42
Onkos sitten kuka tämä Kalle Tikkanen, joka on hyvin "henrikmäisesti" kuvittanut esim. teoksen "Kotimaan matkanähtävyydet" 1980-luvulla?

Henrik muistettakoon muuten myös Tauno Kuosan  "Jokamiehen Suomen historian" (1-4) kuvituksesta.
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Reima Mäkinen on 06.02.2006 klo 15:12:45
Spekuloidaan hiukan:

Onkos sitten kuka tämä Kalle Tikkanen, joka on hyvin "henrikmäisesti" kuvittanut esim. teoksen "Kotimaan matkanähtävyydet" 1980-luvulla?
Jos se on tuo Calle valokuvannut ja Henrik piirtänyt tussilla läpi?  ;) Ei kai...

Teos on näköjään vuodelta 1986, että menis parilla vodella postuumiks Henrikin osalta. Voisko olla jo seuraavaa sukupolvea tämä Kalle? Tikkanen ei kyllä ole mikään hirmu harvinainen sukunimikään...
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Jyrki Vainio on 06.02.2006 klo 15:29:41

Muutamia Tikkasen originaaleja nähneenä epäilen kyllä tuota valokuvista jäljentämis-huhua: ovathan nämä kuitenkin yleensä tuommoisia A3-kokoisia piirroksia. Eli pitäisi siinä siis olla melkoisen iso vedos alla. Tuskin semmoisia noin vain kiirii ympärillä ja varta vasten vedostaminen olisi aika työlästä. Ehkä meidän pitää siis vain hyväksyä se, että Tikkanen oli itse niin hyvä piirtämään!
(Sitäpaitsi kyllähän niissä kuvissa silloin tällöin löytää pieniä fiboja, joka sekin kertoo livenä tehdystä luonostelusta).
TOSIN semmoinen tuli mieleeni, että jos sillä oli tapana piirtää autossa, niin tietysti voisi olla mahdollista laittaa paperi auton ikkunaa vasten ja piirtää sitten mitä siitä näkyy läpi! Mutta aika hankalalta sekin kuulostaa.
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Timo Ronkainen on 06.02.2006 klo 16:47:54
Muutamia Tikkasen originaaleja nähneenä epäilen kyllä tuota valokuvista jäljentämis-huhua: ovathan nämä kuitenkin yleensä tuommoisia A3-kokoisia piirroksia.

Dia-projektori? ;D Olen tekniikkaa jopa itse kokeillut joskus pari vuosikymmentä sitten. Käy silmien päälle, mutta toimii - on silti pikkuisen hankalaa sekin.

Timo
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Jyrki Vainio on 06.02.2006 klo 21:52:41
No joo niin, kyllä tuohon tarkoitukseen on vissiin ihan omiakin projektoreitaan. Jenkki-kuvittajien olen kuullut semmoisia käyttävän, mutta en tiedä onko niitä Suomeen päätynyt.
Title: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: tertsi on 06.02.2006 klo 23:10:45
No joo niin, kyllä tuohon tarkoitukseen on vissiin ihan omiakin projektoreitaan. Jenkki-kuvittajien olen kuullut semmoisia käyttävän, mutta en tiedä onko niitä Suomeen päätynyt.
Uudenmaankadun Temperasta saa noita kuvasuurentajia ostaa nykyäänkin. Eivät vaan ole ihan mahtavia. Ovat muistaakseni seinälle heijastettavaa mallia. Parhaita ovat sellaiset, jotka heijastavat kuvan pystysuuntaan, pöydälle. Aikoinaan TaiKissa Lasse Hietalan luokkaan mennessä oli tuommoinen.

Minulla on valokuva, jossa Jijé piirtää kuvasuurentajaa (jotkut käyttävät noista nimeä "globari") apuna käyttäen Tanguy et Laverdureen lentokoneen etulaskutelineen.

Viisas pääsee vähemmällä.
Title: Vs: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Lurker on 09.08.2008 klo 14:18:07
Henrik Tikkanen ja sarjakuva, siitä kertoo Pois työpöydältä -blogi näytteiden kera.
http://poistyopoydalta.blogspot.com/2008/08/henrik-tikkasen-sarjakuvat.html

Tikkanen kuvitti myös nuorten seikkailukirjoja, huomasin, kun luin Aira Brinkin kirjaa Memmoin arvat. Siinä viiva oli jo hyvin "tikkasmaista".
Title: Vs: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: T.Kokkila on 14.10.2010 klo 22:48:08
Lueskelin kirjastossa Hämeen Sanomien mikrofilmejä vuodelta 1945 (huvinsa kullakin) ja lehdessä näyttää silloin ilmestyneen Tikkasen Konrad-sarjakuva nimellä Samppa.

En ehtinyt jäljittää milloin sarja oli alkanut, mutta varhaisin näkemäni oli ilmestynyt huhtikuussa 1945. Sarja loppui syksyllä, ja syyskuun alusta 1945 aloitti Tekijätoimiston välittämä Ami Hauhion Tullivartija Topi Valpas. Siitä ehkä lisää myöhemmin Hauhion omassa säikeessä.

Oliko "Samppa" myös tekijätoimiston välittämä, vai mahtoiko Tikkanen itse myyskennellä sarjaa maakuntalehtiin, jäänee mysteeriksi?

Digikameralla muistiin merkitty strippi mikrofilmilukulaitteen ruudulta, valitan kehnoa laatua:

(http://img149.imageshack.us/img149/1227/samppa1.jpg)


Title: Vs: Re: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: JanneT on 21.09.2014 klo 09:38:11
Suuren osan esim. Helsinki-kuvistaan Henrik piirsi tiemmä niin että parkkeerasi autonsa sopivaan paikkaan ja lasetti sitten käsivaralla etuikkunan läpi menemään. (joku valokuva sattui myös jostain silmiini tällaisesta sessiosta) Tämä "reppari-tyylihän" oli hänelle jo 70-luvulla hyvin ominainen. Se kehittyi mm.  lukuisten ulkomaanmatkojen kautta. Piirroksia ja tekstiä sisältäviä matkakertomuksia on julkaistu kirjoina kai kymmenkunta. Reissut suuntautuivat mm. Italiaan ja Venäjälle. Alussa mukana oli usein joku toimittaja joka teki kirjoihin ja lehtiartikkeleihin tekstit.


Katselin juuri kirjahyllystä Tikkasen kuvittamaa kirjaa "Rooman päiviä ja öitä". Jälki näyttää kovasti tussiterältä, mutta ei kai hän sentään terällä ja tussipullolla lätrännyt auton ikkunaa vasten? Onko kenelläkään tarkempaa tietoa miehen matkakuvitusten työvälineistä?
Title: Vs: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: J Lehto on 21.09.2014 klo 12:07:25
(http://kuvat2.huuto.net/e/2c/cb737f48f033a03138c461c14c53c-orig.jpg)

Tikkasen tyypillistä tasaista viivaa. Olisiko joku arkkitehdin/tekninen kynä?
Title: Vs: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Lurker on 21.09.2014 klo 12:48:30
Tikkasen tyypillistä tasaista viivaa. Olisiko joku arkkitehdin/tekninen kynä?

Rinta rotringilla lie piirtänyt?
Title: Vs: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: JanneT on 21.09.2014 klo 13:25:51
Joo Rotringia itsekin veikkailin, mutta välillä viivassa näyttää olevan silti vähän suurempaa vaihtelua. Mutta todennäköisesti rotring kuitenkin jos tuulilasia vasten on piirrellyt.
Title: Vs: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Jyrki Vainio on 21.09.2014 klo 18:36:39

Sen verran kun olen originaaleja nähnyt, niin sanoisin, että ei ihan Rotring/rapido, vaan joku hiukan paksumpiteräinen mustetäytekynä. (Eli siis "fountain pen"). Saman puolesta puhuu myös se, että muste on Rotringia haaleampaa/juoksevampaa.
Tikkanen piirsi isommat kuvat A3-kokoon, joten niissä ei alkuperäistyössä viiva ole ihan niin ohutta, kun voisi painetun jäljen perusteella arvella.
Title: Vs: Vanhaa Henrik Tikkasta
Post by: Ördög on 18.02.2021 klo 09:53:01
Svenska Pressenin vuosikerrat 1941-42 on nyt digitoitu, ja niiden myötä myös Konradin / Santun toilailuja.

https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/2233720?page=2
https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/2233440?page=2
https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/2233450?page=2
https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/2233510?page=2
https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/2233598?page=2
https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/2233640?page=2
https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/2233681?page=2
https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/2233730?page=2