Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Toimintasarjakuvat => : Kivik 02.03.2005 klo 23:12:27

: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Kivik 02.03.2005 klo 23:12:27
I Have A Dream. Minulla on unelma.
Että "Seittiklassikot" oli esimakua.
 Että Suomessa julkaistaisiin suomeksi klassisia - siis sellaisia tosivanhoja - Marvel ja DC tarinoita (ohuelle, mutta hyvälle paperille hyvin värein painettuina, paksuina kirjoina (ei välttämättä kivikovakantisina). Painottaen tarinoita/tarinakokonaisuuksia, joita emme ole suomeksi nähneet.
Suunnilleen sellaisina kun on Akun neljännesvuosikerrat. Vähän paksumpia. Ja alkuperäisjenkkikannet mukana.

P.S. Ylivertaiset ja Supreme Power ovat olleet mieleen. Taidan tilata Spiderin ja X-Menin lisäksi Megankin. DC-Spesiaalista tilattava niin tilaan senkin.

P.P.S. Egmont myisi enemmän jos se markkinoisi tuotteitaan paremmin. Nyt kun julkaisuissa on vihdoin viimein löydetty hyvä paperi, painojälki, ulkoasu, niin - vaihde kakkoselle!

 
 
: Re: I Have A Dream
: Veli Loponen 02.03.2005 klo 23:23:13
Minulla on samanlainen unelma. Haaveeksi taitaa kuitenkin jäädä.
Olis se kyllä hienoa, jos Egmont räväyttäisi ja rupeisi julkaisemaan DC:n Archiveseja ja Marvelin Masterworkseja. Mieluiten vaikkapa Megan formaatilla, ettei tarvitsisi maksaa itseään kipeäksi kovista kansista...

Mutta onhan meillä sentään Ihmesarja.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Jarkko Sikiö 23.05.2005 klo 17:57:53
Onhan se kiva, että yritetään, mutta ei Egmont tuosta kiitosta kerää.

Batman kiinnostaisi periaatteessa, mutta vanhoja sarjoja ei viitsi tilata tuon kirjan muodossa. Ihmeneloset löytyvät hyllystä ja kiinnostus ei taida riittää Hämähäkkimiehen ja Teräsmiehen kohdalla, kun tarinat ovat kerran sekalaisesti saksittua tavaraa.

Huvittavaa kyllä, yhteensä kolmesta opuksesta vähintään 2 (Hämis ja Teris), kenties kolmaskin (Hämis), lähtisivät välittömästi mukaan kesähelteillä luettavaksi, jos ne olisivat lehtipisteissä ja useamman euron halvempina versioina.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Matti Karjalainen 23.05.2005 klo 18:10:53
Auts. Näyttää pahasti, että tässä joutuu vielä tilauspuuhiin, vaikka rahatilanne onkin mitä on. Ihmeneloset ja Batman kiinnostavat molemmat. Ensiksimainitun tarinoista taidankin omistaa osan jo entuudestaan, sillä eivätkös nämä olekin niitä samoja juttuja, joita Ihmenelosten ensimmäisessä Suomi-vuosikerrassa julkaistiin?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 23.05.2005 klo 18:21:20
Voi hurja! Hämistä vaille kaikki noista on sellasia, että täytyy varmaan hankkia. Osaakos joku (Rmäki, Rami?) kertoa, että mitä tuossa Lepis-kirjassa on? Onko julkaisematonta vai mm. se jutska, mikä tuli ulos albumina sillon 70-luvun lopulla? Vaikka eihän sillä väliä ole, mahtuuhan tuohon sivumäärään sellaistakin, mitä ei suomeksi olla nähty.
Ihmeneloset-opus taitaa sisältää tarinat, jotka löytyy FF Visionaries ykkösestä, eikö?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: VesaK 23.05.2005 klo 18:32:57
Ainakin Superman-kirjan "käsin valitut" sarjat on pakko saada luettavakseen. Hieno setti kaikkinensa!
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Hege 23.05.2005 klo 18:34:32
Batman ja Ihmeneloset kiinnostaisi, mutta Batman vähän arveluttaa sisällöllään, jäisikö kuitenkin vain pikkumukavaksi mätkinnäksi. Se egmontin sivuilla näkyvä mainoskuva, jossa on kaiketi man-bat, aiheuttaaa tämän epäilyksen. Byrnen nelosia pystynen lukemaan Byrnestä huolimatta. Ainakin on hataria muistikuvia jostain 15 vuoden takaa, että silloin lukemissani sekalaisissa jutuissa oli ihan kelpo tarinaa. Ja piirsihän Byrne tuolloin vielä sentään kuviinsa taustoja.  ;)
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: kespa 23.05.2005 klo 18:40:27
Kaippa sitä täytyy Hämis ja Batman hommata, kun kerta uutta tavaraa ovat. Ihmeneloset nyt tuskin tarjoavat mitään uutta (ainakaan tarpeeks) ja Teräsmies nyt on muutenkin lähinnä tupannut tylsistyttämään kuoliaaks.
Mutta hyvältä näyttää kuitenkin!
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rami Rautkorpi 23.05.2005 klo 18:59:23
Onkohan se jo julkaistua vai ei? Se voisi ratkaista sen, että ostanko senkin vai en.

Kuten jo aiemmin kysyin (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?topic=1913.msg33592#msg33592), mitä jos alkuperäisessä suomennoksessa olisi ollut vikaa painojäljessä?

Kun Rmäki sanoi, että tästä tulee paras Hämis-kirja ikinä koko maailmassa, vastasin jo ennen kuin tiesin sisällöstä juuri mitään, että se ei mitenkään olisi mahdollista ilman tätä tarinaa. Joten nappaapa hyllystäsi Hämähäkkimies 2/1985, ja katso sivulle 11. Jos lehtesi näyttää läheskään samalta kuin minun, sinun on pakko tilata tämä kirja, jotta näet Hämähäkkimiehen ja Punaisen Sonjan ikimuistoisen yhteisseikkailun sellaisena kuin se oli tarkoitus nähdä!

Ja mikään ei voisi olla vähemmän osuva kuvaus tästä kirjasta kuin "sekalaisesti saksittua tavaraa". Katsokaa niitä nimiä. (http://www.egmont-kustannus.fi/nayta_uutinen.phtml?id=1508)
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: J.M:salo 23.05.2005 klo 19:04:12
En tiedä teistä muista, mutta allekirjoittaneesta olisi hauska saada noiden kirjojen sisällysluettelot nettiin. Tarinoiden nimet, alkuperäiset julkaisuvuodet ja numerot jne.
Ja mikä on paperilaatu?

Lisäksi, asiasta paljoa tietämättä, mutta Kekkosen valitusten innoittamana; miten sivut pysyvät kansissa kiinni ja mikä todennäköisyys on että ne pysyvät kiinni myös hamassa tulevaisuudessa?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 23.05.2005 klo 19:07:29
Kun Rmäki sanoi, että tästä tulee paras Hämis-kirja ikinä koko maailmassa, vastasin jo ennen kuin tiesin sisällöstä juuri mitään, että se ei mitenkään olisi mahdollista ilman tätä tarinaa. Joten nappaapa hyllystäsi Hämähäkkimies 2/1985, ja katso sivulle 11.
No mutta. Täytyy kyllä pistää harkintaan tuon Hämis-kirjankin osto. Ja kun tuo Hämis 2/85:n Ihmenelos-tarina nähdään sitten tossa toisessa kirjassa, niin sittenhän voin pistää tuon lehden pois. Saa kokoelmaa vähän tiivistettyä.

Jos lehtesi näyttää läheskään samalta kuin minun, sinun on pakko tilata tämä kirja, jotta näet Hämähäkkimiehen ja Punaisen Sonjan ikimuistoisen yhteisseikkailun sellaisena kuin se oli tarkoitus nähdä!
Mutta jotta vaaka kallistuisi kunnolla Hämis-kirjan puoleen, niin kerropa vielä, että nähdäänkö siinäkin Lepiksen tavoin alkuperäiskansia? Tuon Punaisen Sonjan Marvel Team-upin kantta kun ei nähty silloin.

Ja ainakin aikaisemmat kovakantiset Egmontin kirjat on ollu hyvää tekoa (Justenille). Minäkin kyllä tykkäisin sisällysluetteloista.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rami Rautkorpi 23.05.2005 klo 19:34:01
Mutta jotta vaaka kallistuisi kunnolla Hämis-kirjan puoleen, niin kerropa vielä, että nähdäänkö siinäkin Lepiksen tavoin alkuperäiskansia?

Kansia, kyllä, totta kai. Ainakin kaksi näköjään. Muista voin sanoa definiitisti "maybe". Mutta se, mitä taatusti tullaan näkemään siinä, eikä missään muualla, on säkenöivä esipuheeni! Kunhan vain saan sen nyt kirjoitettua.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 23.05.2005 klo 20:06:09
Ohhoh! Nyt menee Egmontilla lujaa. Mikäs sen mukavampaa!

Batman-kirja kuulostaa aivan mahtavalta: 240 sivua ennenjulkaisematonta Neal Adamsia deluxe-muodossa. Oiskohan kirjassa mukana ainakin nämä Detective Comicsin numerot: 395, 397, 400, 402, 404, 407, 408. Nuo jäivät aikoinaan suomentamatta kun Lepakkomies-lehti lopahti vuonna- 70. Samoilta ajoilta eli ennen Lepakkomies 1979-albumin tarinoita löytyy vielä Adamsia Batmanin numeroista 219 ja 237, ja sitten Batmanin myöhemmissä numeroissa on vielä lisää.

Hämis-kirja kuulostaa myös hyvältä tekijälistan perusteella. Toivottavasti mukana on mahdollisimman paljon ennenjulkaisematonta, vaikkakin ymmärtääkseni Marvel Team-Up -lehden parhaimmisto on suurinpiirtein suomeksi nähty. Mutta ainakaan Jim Starlinin Hämistä ei ole.

Teris-kirjakaan ei liene huono, siitä on tosin paha vielä mennä sanomaan paljoa.

Mutta Ihmeneloset harmittaa! Koko kirja ennenjulkaistua materiaalia, ja vieläpä kohtalaisen uutta. Kyllähän tuota Ihmenelosten vuosikertaa -83 saa divareista jos vaan jaksaa etsiä, eivätkä ne lehdet niin järjettömästi maksa. Toki enemmän kuin toi kirja, mutta silti... No, Byrnen Ihmeneloset on julkaistu suomeksi paria hajanumeroa lukuunottamatta, joten jos kerran Byrneä haluttiin niin minkäs teet. Ehkä tässä on ollut yhteistyömailla painava sanansa sanottavana. Tuleehan tuo ostettua kuitenkin, friikki kun olen.

Joka tapauksessa, tämä on hieno sarja!
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Jaakko Pehkonen 23.05.2005 klo 20:23:30
Batman on tilattu, Hämähäkkimiehen tilaan vähän myöhemmin, se on minulle ehdoton pakko-ostos koska siinä on tuo Thanos-juttu mitä ruinasin jo Mail-Manilta 100 vuotta sitten !!!!

Ihmeneloset jää välistä ja melko varmasti Teräsmieskin.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Anonyymi Jaarittelija 23.05.2005 klo 20:46:41
Toivottavasti mukana on mahdollisimman paljon ennenjulkaisematonta, vaikkakin ymmärtääkseni Marvel Team-Up -lehden parhaimmisto on suurinpiirtein suomeksi nähty.

Mukana näyttäisi olevan muidenkin amerikkalaisnimikkeiden materiaalia... Tuon Cloak and Dagger -lehden kannen tunnistin välittömästi, vaikka en enää omistakaan kyseistä julkaisua! Ja listattujen tekijöiden perusteella rohkenen veikata, että poimintojen joukossa on myös syksyllä 1984 ensimmäisen kerran suomennettu Hämärin, Tuomarin ja Mustekalan kohtaaminen!

Mutta ainakaan Jim Starlinin Hämistä ei ole..

Mikäli en nyt aivan väärin muista, niin kyllä on, nimittäin elokuussa 1981, jolloin seinäkiipijän polut ristesivät Kapteeni Amerikan kanssa!


: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Jarkko Sikiö 23.05.2005 klo 20:50:53
Kestipäs kauan ennen kuin tajusin: DC ja Marvel ovat tuossa suhteessa samassa asemassa. Mistä on kyse? Myyntilukujen vaikutuksesta? Asennemuutoksesta Egmontilla?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 23.05.2005 klo 20:53:35
Mikäli en nyt aivan väärin muista, niin kyllä on, nimittäin elokuussa 1981, jolloin seinäkiipijän polut ristesivät Kapteeni Amerikan kanssa!

Niin, mutta minähän tarkoitin tietenkin Starlinin käsikirjoittamaa Hämistä...

(Oikeesti mulla on vielä lukematta Hämikset 1980-83, kun päätin taannoin nauttia niistä vasta sitten kun on kaikki numerot kasassa. Nyt ois. Tulispa pian heinäkuu ja kesäloma.)
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Jaakko Pehkonen 23.05.2005 klo 21:15:13
(Oikeesti mulla on vielä lukematta Hämikset 1980-83, kun päätin taannoin nauttia niistä vasta sitten kun on kaikki numerot kasassa. Nyt ois. Tulispa pian heinäkuu ja kesäloma.)

Etenkin -83 vuosikerta on mahtava ! Pitkä aika tulee jos heinäkuulle meinasit  8]
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: jussi mäkinen 23.05.2005 klo 22:05:33
Hämis-kirja kuulostaa myös hyvältä tekijälistan perusteella. Toivottavasti mukana on mahdollisimman paljon ennenjulkaisematonta, vaikkakin ymmärtääkseni Marvel Team-Up -lehden parhaimmisto on suurinpiirtein suomeksi nähty. Mutta ainakaan Jim Starlinin Hämistä ei ole.

Starlinhan ei kai ole Hämistä piirtänyt kuin muutaman hajanumeron. Tuo kirjankin seikkailu taitaa olla Marvel Two-In-One annual # 2:sta peräisin. Hyvä juttu silti.

Varmaankin noista joku tulee ostettua, Hämis ja Batman todennäköisesti. Mutta tietysti nuo kaikki ostaisi mielellään vaikka pehmeäkantisina ja hieman halvempina. Tarkoitus ei ole valittaa, mutta onko olemassa mitään toimivaa/edullista välimuotoa Ihmesarja-pokkareiden ja tämänkaltaisten kovakantisten albumien välillä?

Ainakin Ihmeneloset jää tällä erää ostamatta, koska minulla ovat vanhat Ihmenelos-vuosikerrat  hankinnassa sellaisenaan, kun samalla saisi väreissä niissä julkaistut Ryhmä-X -jutut. Toisaalta alkuperäiset FF:tkin löytyvät, eikä niitäkään kovin useaan otteeseen viitsisi hankkia - ainakaan kovin kovaan hintaan. 

Mielelläni näkisin itsekin kirjojen sisällysluettelot ennen ostamista.

-jussi
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rac 24.05.2005 klo 15:03:48
Uuh, kiitos perhanan Egmont. Tervetulleita mokomat ovat, mutta pitääkö ne näin tiuhaan tahtiin ulos laittaa?  ;) Voi tätä rahanmenoa...

Hämis ja aika varmasti myös Batman tulee hankittua. Ihmenelkut vielä harkinnassa ja Teris taitaa jäädä väliin. (En paljon ole Teristä lukenut, mutta Birthright taisi olla parasta Teräsmiestä mihin olen kajonnut.) Näitä saanee viel syksyllä Sarjisfestareilta ja Kirjamessuilta elleivät ole kaikki loppuneet, että kattelee vielä sillon jos ostelis muita.

EDIT: Ja laskuhan tulee kirjan mukana sitten kun ilmestyy ettei etukäteen tartte maksella? Jos nyt kuitenkin tilailis ennakkoon noita.

(En paljon ole Teristä lukenut, mutta Birthright taisi olla parasta Teräsmiestä mihin olen kajonnut.)

Muistu mieleen myös yksi tarinakokonaisuus, joka oli muistaakseni hyvä. Teris taistelee jotain kivi-/kristallipahista vastaan ja kuolee. Löytynee portugalinkielisenä pokkarina jostain päin taloa. Vois ettiä sen. End of offtopic.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: J.M:salo 24.05.2005 klo 15:06:53
Ja Birthright ei edes ollut kovin hyvä.

Lukeekohan Rmäki tätä topicia vai pitäisikö oikeasti jaksaa lähettää sähköpostia että sais ne sisällysluettelot?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 24.05.2005 klo 15:48:03
Näitä saanee viel syksyllä Sarjisfestareilta ja Kirjamessuilta elleivät ole kaikki loppuneet, että kattelee vielä sillon jos ostelis muita.

Saako? En muista viime vuonna nähneeni Seittiklassikoita Sarjisfestareilla. Muistankohan väärin.

Ja laskuhan tulee kirjan mukana sitten kun ilmestyy ettei etukäteen tartte maksella?

Noin se on ainakin ennen ollut ja miksei olisi nytkin.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 24.05.2005 klo 15:51:18
Saako? En muista viime vuonna nähneeni Seittiklassikoita Sarjisfestareilla. Muistankohan väärin.
Muistat, koska ainakin minä näin. Taisin selatakin. Muutama kappale oli.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rac 24.05.2005 klo 17:22:20
Lukeekohan Rmäki tätä topicia vai pitäisikö oikeasti jaksaa lähettää sähköpostia että sais ne sisällysluettelot?

Etenkin Teriksen sisältö kiinnostaa meikäläistä. Pitkälti sen perusteella päättäisin ostanko vaiko en.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: J.M:salo 24.05.2005 klo 17:35:32
Lähetin Rmäelle sähköpostin jossa esitin kysymykset ja pyysin vastausta. Liitin viestiin myös tämän topicin url:n, kun arvelin että saattaa jopa vaivautua vastaamaan tänne suoraan. Nyt vaan odotellaan ja toivotaan että jätkällä on aikaa kaivaa nuo tiedot jostain.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Jaakko Pehkonen 24.05.2005 klo 19:14:48
Muistu mieleen myös yksi tarinakokonaisuus, joka oli muistaakseni hyvä. Teris taistelee jotain kivi-/kristallipahista vastaan ja kuolee. Löytynee portugalinkielisenä pokkarina jostain päin taloa. Vois ettiä sen. End of offtopic.

Death of Superman ja se kiviukko on Doomsday. Superman/Doomsday: Hunter/Prey on parempi koska siinä on mukana Darkseid.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Saku 24.05.2005 klo 19:39:31
Pistetäänpä tähän pötköön tämä ensimmäinen viesti.

Joku mainitsi että nuo kovakantiset ovat kalliinpuoleisia. Ehkäpä hieman, mutta ovat kyllä niin upeita. Ainakin hämis tulee hankittua, mutta kyllä noista muistakin pitää hallitukselta varovaisesti budjettia kysellä.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 24.05.2005 klo 19:48:26
Hinnan suhteen voi vertailla myös alkuperäisiin kokoomiin (Lepis vastaa kai ainakin jossain määrin Batman Illustrated vol ykköstä ja Ihmeneloset vastaa FF visionaries vol ykköstä).
Suomijulkaisun hinta siis on postikuluineen n. 24 euroa. Julkaisu on värillinen ja kovakantinen.
Batman illustrated on kovakantinen ja hintaa löytyy Good Fellowsilla 57 euroa.
FF visionaries on pehmeäkantinen ja hintaa Good Fellowsissa 28 euroa.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: TeroH 24.05.2005 klo 20:04:23
Rahanmenoa ei voi taas estää. Edellisien vuosien kokeilut lienevät kannattaneet, koska kovakantisbuumi jatkuu tällaisena. Hinnatkaan eivät kyllä ole (suhteessa) kalliita. Kiinnostavaa onkin nähdä, miten jatkossa: Jos nämä menestyvät, voisi olettaa sarjan jatkuvan, kysymys vain kuuluu mitä seuraavaksi? Vanhoja varmoja hittejä, vai jotain muuta?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Jaakko Pehkonen 24.05.2005 klo 20:17:39
Kyllähän englanninkielinen pehmeäkantinen 100-sivuinen albumi on helposti 20 euron luokkaa, joten niihin verrattuna nämä kovakantiset ovat edullisia.

Toivottavasti Ihmesarjaa ei jossain vaiheessa kuopata tämän kovakantisbuumin seurauksena.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: lasse 24.05.2005 klo 20:48:02
Hämis,Batman ja Ihmeneloset kiinnostaisivat.Eniten kyllä Hämis.Se voisi vaikka tilatakkin.On vaikea päättää kumpi,Batman,vaiko Hämis.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Anonyymi Jaarittelija 25.05.2005 klo 08:38:14
On vaikea päättää kumpi, Batman, vaiko Hämis.

Lasse, otapa nyt nuorena ja kokemattomana miehenä mallia Jaarittelijasta ja tilaa ensi kuussa ilmestyvä, sarjakuvatoimittaja Ruokosenmäen mukaan jo painosta ulos saatu, vuosikymmenien takaisia Lepakkomies-klassikoita sisältävä tiiliskivi. Monilahjakkuus Rautkorven suomentama, tiukkoihin trikoisiin pukeutuvien poikien välisestä ystävyydestä kertova kirjanen lienee saatavilla vasta useita kuukausia myöhemmin, joten älköön kukaan vielä menettäkö yöuniaan sen takia.


: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: J.M:salo 25.05.2005 klo 11:09:15
Laitetaan sisällysluetteloja meidän sivuille siinä vaiheissa kun kirjat ilmestyvät! Paperi on hyvää, ja esipuheet ovat sitten ylläri (kaikissa kirjoissa sellainen on).

Et tommosta. Tulossa siis on.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Blackwing 25.05.2005 klo 14:34:38
Batman vaikuttaa kiinnostavimmilta ja tulee onneksi ensin. Muiden osto riippuu ihan siitä, saanko jostain töitä. Teräsmies ja Hämis kiinnostaa vähiten, vaikka onhan jälkimmäisessä Kostajat mukana...

Nämä voisivat muuten olla hyvä paikka ihan sarjakuvia aiemmin lukemattomille ihmisille aloittaa, mutta tuo tilaus takaa melko varmasti sen, ettei kukaan niitä ainakaan ihan ensimmäiseksi sarjikseksi osta.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: q-mies 25.05.2005 klo 15:14:07
Sisällysluetteloista jää kiinni IN ja Hämis, varsinkin IN:t jotka mulla on alkuperäisinä hyllyssä (jos siis sisältää nuo 1983-84 julkaistut lehdet). Teräsmiestä ja Batmania en ole lukenut koskaan (no, ihan lapsena jotain irtonumeroita joista en muista mitään) joten niistä on paha mennä sanomaan. Batman ehkä, jos selailu saa veden kielelle. Yhteishinnaksi "koko paskalle" rojahtaisi siis melkein 600 mummonmarkkaa, mikä on mielestäni melko kova hinta. Semminkin kun dollari alkaa olla puoli-ilmainen.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Zippo 25.05.2005 klo 15:48:47
Kiva kiva. Pitänee jättää pari baari-iltaa väliin.   :P

Onhan nuo vissiin pakko kaikki tilata. Näyttävät sitten hyllyssä hyviltä. Eikä tartte aikanaan jälkikasvun räplätä noita Ihmenelos-lehtiä.

Vaikeaksi vaan on tilaaminen tehty kun pitää kaikki tilata erikseen. Voi kun olisivat yhden tietojen täyttelyn ja tilaa-nappulan takana kaikki. Ja saisivat kyllä "suurkuluttajille" pistää paljousalennusta  ;D.

: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Jaakko Pehkonen 25.05.2005 klo 17:22:39
Kiva kiva. Pitänee jättää pari baari-iltaa väliin. :P

Niinpä. Kostea reissu, ruoat + taksi, ja 50 e on kasvanut isoksi ja lähtenyt maailmalle. Eli minulla yksi reissu on kaksi kirjaa  ;D
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Anonyymi Jaarittelija 25.05.2005 klo 20:19:40
Älkää sentään unohtako, että Alan Mooren Vendetta-sarjakuvat kokoava teos puskee Hämärin ja Teriksen "väliin" syyskuussa. Eli fanaattisimmilla keräilijöillä rahaa taitaa palaa yhteensä noin 120 euron edestä näihin Egmontin kehittelemiin "yllätyksiin"...


: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: puro 27.05.2005 klo 15:26:54
Disclaimer: Kaikki perustuu puhelinkeskusteluun eli toisen käden tietoon enkä ole lisännyt omia spekulaatioitani messiin. ;D

Juttelin juuri puhelimessa Egmontin tilaajapalvelun kanssa ja 1.7. on kuulemma tulossa Valtakunta ja  voima (piirtäjinä kuulemma Mark Weid ja Alex Ross). Sivumäärä on 208, hinta 20e plus 4e postimaksua ja sis. ennenjulkaisemattomia bonussivuja. Tässä oli kaikki, mitä nuorella neidillä puhelimen toisessa päässä oli tietoa.

PS. Tilasin sitten kaikki neljä, onneksi tulevat eri kuukausina. :)
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Jaakko Pehkonen 27.05.2005 klo 15:34:39
Täh ?! Siis tämä Kingdom come mikä tuli DC-Spesiaalissa viime vuonna ? Nyt joku töppäsi.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 27.05.2005 klo 15:59:29
Kuulostaapa kummalta... Mutta ei kai se täti tuota omasta päästään keksinyt.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: J.M:salo 27.05.2005 klo 16:35:24
Valtakunta ja Voima? Miks helvetissä mä sitte noita DC-spessui ostelin? :/
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Anonyymi Jaarittelija 27.05.2005 klo 18:17:59
Juttelin juuri puhelimessa Egmontin tilaajapalvelun kanssa ja 1.7. on kuulemma tulossa Valtakunta ja  voima (piirtäjinä kuulemma Mark Weid ja Alex Ross). Sivumäärä on 208, hinta 20e plus 4e postimaksua ja sis. ennenjulkaisemattomia bonussivuja. Tässä oli kaikki, mitä nuorella neidillä puhelimen toisessa päässä oli tietoa.

Tämähän alkaa olla sulaa hulluutta! Miksi vasta viime vuonna säännöllisesti ilmestyvään antologiajulkaisuun suomennettu minisarja koottaisiin jo nyt yli 200-sivuiseksi järkäleeksi ja työnnettäisiin muiden kovakantisten deluxe-kirjojen täyttämille markkinoille? Vaikka itse harkitsenkin vakavasti kyseisen kokoelman hankkimista, en nimittäin ole tutustunut tuohon Mark Waidin ja Alex Rossin yhteiseen produktioon missään muodossa aikaisemmin, en rohkene ennustaa kyseisen uusintajulkaisun muodostuvan valtaisaksi menestykseksi. No, onkohan Egmontilla vielä luvassa lisää miellyttäviä yllätyksiä loppuvuodeksi? Vai alkaako tämänkertainen kiintiö vähitellen olla täynnä näiden paljastuneiden kokoelmien myötä?


: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Jarkko Sikiö 27.05.2005 klo 18:22:39
Tämähän alkaa olla sulaa hulluutta! Miksi vasta viime vuonna säännöllisesti ilmestyvään antologiajulkaisuun suomennettu minisarja koottaisiin jo nyt yli 200-sivuiseksi järkäleeksi ja työnnettäisiin muiden kovakantisten deluxe-kirjojen täyttämille markkinoille?

Egmontilla on joku lukenut mun hehkutukset nyysseistä joka DC-Spesiaalin yhteydessä tajuamatta, että kyseessä on yksi henkilö. Näin on syntynyt harhakuva, että Valtakunta ja voima on aiheuttanut hillitöntä mielenkiintoa (viestejä yhteensä n. 4 kpl) :)
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rac 27.05.2005 klo 18:23:15
Prkl. Kuulkaas Egmontin herrat, Kingdom Come olisi alunperin pitänyt julkaista kirjana ei jälkeenpäin. Kattelee ny hankiikko sitä kirjana ollenkaan. Hämiksen tilasin jo.

No, onkohan Egmontilla vielä luvassa lisää miellyttäviä yllätyksiä loppuvuodeksi? Vai alkaako tämänkertainen kiintiö vähitellen olla täynnä näiden paljastuneiden kokoelmien myötä?

Kenties A History of Violence (http://www.dccomics.com/graphic_novels/?gn=1494), kun se leffakin tulee syksyllä. (Kts. traileri (http://www.apple.com/trailers/newline/ahistoryofviolence/trailer_lrg.html))
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Anonyymi Jaarittelija 27.05.2005 klo 18:33:33
Kenties A History of Violence (http://www.dccomics.com/graphic_novels/?gn=1494), kun se leffakin tulee syksyllä. (Kts. traileri (http://www.apple.com/trailers/newline/ahistoryofviolence/trailer_lrg.html))

Rafael, vaikene! Jokuhan voisi saada puheistasi kimmokkeen... >:(


: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 28.05.2005 klo 12:23:17
Toisaalta en oikein ymmärrä, miksi ihmiset marmattaa tällaisista uutisista. Hieno juttuhan se vaan on, ei kenenkään ole pakko kirjaa ostaa. Jos on niin pakkomielteinen (kuten minä), että kaikki suomennettava supersankarikama on saatava vaikka sen jo toisessa muodossa omistaa, niin se on oma häpeä. ;)

Lienee todennäköistä että tämä on joku pohjoismainen yhteistyö -juttu, "me julkaistaan tämmöinen kirja, haluatteko lähteä messiin, no mikäs siinä".

Mielelläni näkisin History of Violencenkin suomennettuna.

Mahtava ja ennennäkemätön vuosi Egmontilla: 4-5 kovakantista supersankarikirjaa ja siihen vielä kruunuksi päälle V for Vendetta.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Jaakko Pehkonen 28.05.2005 klo 12:57:24
Toisaalta en oikein ymmärrä, miksi ihmiset marmattaa tällaisista uutisista. Hieno juttuhan se vaan on, ei kenenkään ole pakko kirjaa ostaa. Jos on niin pakkomielteinen (kuten minä), että kaikki suomennettava supersankarikama on saatava vaikka sen jo toisessa muodossa omistaa, niin se on oma häpeä. ;)

Lienee todennäköistä että tämä on joku pohjoismainen yhteistyö -juttu, "me julkaistaan tämmöinen kirja, haluatteko lähteä messiin, no mikäs siinä".

Mielelläni näkisin History of Violencenkin suomennettuna.

Mahtava ja ennennäkemätön vuosi Egmontilla: 4-5 kovakantista supersankarikirjaa ja siihen vielä kruunuksi päälle V for Vendetta.

Kunhan ei jää viimeiseksi vuodeksi Egmontille. Eikö ole aika kallista lystiä tehdä huvikseen kovakantisia kirjoja muutama kuukausi sitten suomennetuista sarjoista ?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 28.05.2005 klo 13:13:00
En tiedä; jos mukana on monta yhteistyömaata niin tuskin se Valtakunta & Voima kovin kohtalokkaaksi julkaisuksi voi muodostua.

Ois kyllä mukava saada vielä varmistus jostain taholta että onko semmoinen kirja tulossa.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: TeroH 28.05.2005 klo 14:11:24
Valtakunta ja Voima uudestaan? Voisikohan sitten olla, että tuota ovat muutkin maat painamassa samaan aikaan, ja samalla voidaan kokeilla miten hyvin kovakantinen painos myy vaikka tarina tuli lehdissä vasta äskettäin suomeksi. Samalla voidaan sitten testata miten hyvin tällainen TPB-käytäntö (ensin lehdet, sitten kokoelma) toimisi Suomessa?

Mutta jos tuo nyt on tulossa, niin käsissä alkaa tosissaa olla kovakantisbuumi.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: puro 30.05.2005 klo 16:46:13
Uusimman Megan välissä oli ihan virallinen mainos. Eli juuri samat detskut kuin edellisessä postauksessani. Enpä tiedä, jaksanko itse tilata, kun on niin vasta tullut luettua ihan ok-formaatissa...  :P

-P.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rac 30.05.2005 klo 16:57:08
Tässä vielä skannit tosta mainoksesta: edestä (http://img200.echo.cx/img200/5808/kuva0024iz.jpg) ja takaa (http://img200.echo.cx/img200/8537/kuva0017sx.jpg).
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rami Rautkorpi 02.06.2005 klo 13:25:56
Batman-kirjan sivulle (http://www.egmont-kustannus.fi/nayta_uutinen.phtml?id=1506) on lisätty sisällysluettelo:

Deadmania et voi paeta! (THE BRAVE AND THE BOLD 86)
Odottavien hautojen salaisuus (DETECTIVE COMICS 395)
The Silent Night of Batman (BATMAN 219)
Vaaran muotokuva (DETECTIVE COMICS 397)
Ihmislepakon synty (DETECTIVE COMICS 400)
Mies vai lepakko? (DETECTIVE COMICS 402)
Tappavien taivaiden aave (DETECTIVE COMICS 404)
Mahdoton avioliitto (DETECTIVE COMICS 407)
Talo, josta tuli Batmanin piinapenkki (DETECTIVE COMICS 408)
Vala haudasta (DETECTIVE COMICS 410)
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: puro 02.06.2005 klo 13:27:37
En tiedä; jos mukana on monta yhteistyömaata niin tuskin se Valtakunta & Voima kovin kohtalokkaaksi julkaisuksi voi muodostua.

Johan noista on filmit kertaalleen ostettu eli silleen halvempi. Vai miten suuri osa kustannuksista noi painofilmit/oikeudet on suhteessa kokonaisuudesta? Osaako joku heittää arviota..

-P.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 02.06.2005 klo 13:31:25
Ostetaankohan nykyään enää filmejä vai tuleeko materiaali ihan sähköisessä muodossa? Ja kattaako se uudelleenjulkaisun?
Mutta en usko, että yhteispainatuksissa julkaisuoikeudet on kovinkaan suuret. Itse painaminen taitaa tuoda reilusti yli puolet kustannuksista (taitto tehdään kai omalla väellä, niin siitä ei tule kummempia kustannuksia).
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: puro 02.06.2005 klo 13:33:37
(taitto tehdään kai omalla väellä, niin siitä ei tule kummempia kustannuksia).

Tai sitten tulee, jos ajattelee, että silläkin säästyneellä ajalla voitaisiin taittaa jotain uutta ja potentiaalisesti vielä mielenkiintoisempaa...

-P.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 02.06.2005 klo 13:38:34
Tai sitten tulee, jos ajattelee, että silläkin säästyneellä ajalla voitaisiin taittaa jotain uutta ja potentiaalisesti vielä mielenkiintoisempaa...
Jos sen ajattelee noin. Mutta en tarkoittanut sitä, vaan sitä, että jos se tehtäisiin ulkopuolisella, niin hinta voisi helpostikin olla samaa luokkaa kuin painokustannukset. Jopa enemmän. Ne kraafikot ja muut on niin ahnetta porukkaa ;)
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Lurker 02.06.2005 klo 13:43:11
Hei, sarjakuvanharrastajat, onko se tosiaankin nyt niin kamalaa jos suomeksi julkaistaan kovakantisia, jo lehdissä julkaistuja supersankarisarjakuvia?

Täsmälleen samoin julkaistaan esimerkiksi Don Rosan Aku Ankassa ilmestyneet sarjat kovakantisina - enkä ole siitä huomannut kenenkään valittaneen.

Sitä paitsi on varmasti lukijoita, jotka eivät lehtiä juuri osta, mutta kovakantinen kokooma kelpaa kyllä.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 02.06.2005 klo 13:49:22
Lurker puhuu asiaa. Ja eikös melkein kaikki Akkari-kovakantiset ole suurimmaksi osaksi ennen julkaistua matskua?
Eikä tätä(kään) ole tietenkään pakko ostaa.
Sen sijaan meille, jotka aluperinkin ajattelimme, että V&V olisi pitänyt julkaista kovakantisena kokoomana, tämä on vain iloinen yllätys. Tämä ei tarkoita, että ostaisin sen, ainakaan vielä, mutta jos vain liikenee ylimääräistä rahaa, niin kyllä se päätyy kirjahyllyäni komistamaan.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Jarkko Sikiö 02.06.2005 klo 18:10:04
Hei, sarjakuvanharrastajat, onko se tosiaankin nyt niin kamalaa jos suomeksi julkaistaan kovakantisia, jo lehdissä julkaistuja supersankarisarjakuvia?

Kyllä minulta ainakin on riistetty mahdollisuus ostaa jotain sellaista mitä en kumminkaan ostaisi koska a) se maksaa liikaa, b) se pitää tilata.

No joo, kyllähän se ihan totta puhuen harmittaa jos esim. kesällä sarjakuvahyllyihin isketään jotain tylsää, kun kesä, kalja ja makkara ansaitsisi rinnalleen jonkin upeasti piirretyn supersankarirymistelyn. Tilannetajua, Egmont, tilannetajua!
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 03.06.2005 klo 09:43:34
Kyllä minulta ainakin on riistetty mahdollisuus ostaa jotain sellaista mitä en kumminkaan ostaisi koska a) se maksaa liikaa, b) se pitää tilata.
Tämähän ei liity siihen, että Valtakunta ja Voima julkaistiin jo viime vuonna spesiaaleissa. Ellet sitten lisää seeksi sitä.

No joo, kyllähän se ihan totta puhuen harmittaa jos esim. kesällä sarjakuvahyllyihin isketään jotain tylsää, kun kesä, kalja ja makkara ansaitsisi rinnalleen jonkin upeasti piirretyn supersankarirymistelyn. Tilannetajua, Egmont, tilannetajua!
Mitäs muuta V&V, Adamsin Lepis ja muut ovat kuin upeasti piirrettyä supersankarirymistelyä?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Lurker 03.06.2005 klo 10:03:29
Kyllä Egmont on nyt mennyt liian pitkälle... kaikkien "riistettyjen" kvaakilaisten puolesta ehdotan, että aletaan kerätä nimilistaa jolla pyydettäisiin näiden kovakantisten supersankarikirjojen julkaisemisen lopettamista!

Niiden tilalla voitaisiin julkaista vaikkapa lisää mangaa tai yleensäkin parempaa luettavaa. Itse toivoisin Hevoshullun näköisvuosikertoja!
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 03.06.2005 klo 11:39:11
Muutenkin Egmont voisi lopettaa nykyisen trendinsä valita hyvin julkaisemansa supersankarisarjakuvat ja vielä painaa ne laadukkaalle paperille. Ja huonompaa toimittamista, pliis! Nyt ei voi välttyä siltä ikävältä ajatukselta että kustantamoa oikeasti kiinnostaa palvella suomalaisia sarjakuvanystäviä.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: puro 03.06.2005 klo 11:42:13
Haluaisin painottaa vielä, että siihen samaan vetoomukseen voisi laittaa aikatauluissa pysymisestä ja asiakaspalvelun huonontamisesta! Ei tällainen tule kuuloonsa!

-P.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: J.M:salo 03.06.2005 klo 14:35:39
Lähinnä potuttaa että tästä ei kuullut yhtään aiemmin, ja se, että julkaisivat tämän ensin lehtenä ja sitten vasta kovakantisena - sen DCSpessun kappaleen olisi voinut korvata jollain toisella tarinalla, jolloin tämä kovakantinen versio puolustaisi paremmin paikkaansa.

Suomi on liian pieni "Waiting for TPB" ajattelulle.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rami Rautkorpi 03.06.2005 klo 14:44:25
Suomi on liian pieni "Waiting for TPB" ajattelulle.

No sitä vaaraahan ei ole, kun kokoelmaversion julkaisemista ei paljasteta ennen jatkiksen päättymistä...
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Jaakko Pehkonen 03.06.2005 klo 16:06:15
Lähinnä potuttaa että tästä ei kuullut yhtään aiemmin, ja se, että julkaisivat tämän ensin lehtenä ja sitten vasta kovakantisena - sen DCSpessun kappaleen olisi voinut korvata jollain toisella tarinalla, jolloin tämä kovakantinen versio puolustaisi paremmin paikkaansa.

Suomi on liian pieni "Waiting for TPB" ajattelulle.

Olen samaa mieltä kanssasi, DC-spessussa olisi pitänyt olla jotain muuta. Ilmeisesti kuitenkin egmontilaiset saivat tietää mahdollisuudesta julkaista tämä kovakantisena "liian myöhään".

Elämä on !
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Jarkko Sikiö 03.06.2005 klo 20:19:17
Tämähän ei liity siihen, että Valtakunta ja Voima julkaistiin jo viime vuonna spesiaaleissa.

Joo, ei liity. Koko viestihän oli vitsi: sen sijaan olisi pitänyt julkaista jotain aiemmin julkaisematonta, jota minä en ko. syistä kumminkaan ostaisi :)

Ja rymistelyllä ajan takaa mm. sitä Kostajat vs. Ryhmä-X -tarinaa, joka osui kuumaan kesäpäivään jokunen vuosi sitten. Vieläkin muistan tyytyväisenä syöneeni jäätelöä ja lukeneeni tuota lehteä. Rymistely siis on mahdotonta kohellusta, joka on piirretty hyvin. Toimii paremmin kauniina kesäpäivänä, kuin kylmänä talvi-iltana.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: J.M:salo 03.06.2005 klo 21:19:15
Avengers vs. JLA'ta odotetaan yhä.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 04.06.2005 klo 09:52:11
Joo. Avengers/JLA ois ollu oikein oivallista kesälukemista.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Jaakko Pehkonen 10.06.2005 klo 15:05:42
Batman-kirja saapui tänään ja komealta näyttää ! Lukemaan en sitä vielä ala, mutta pikaisen selailun perusteella näytti erinomaiselta, mukana näkyy olevan myös ainakin Deadman josta kiinnostuin joskus luettuani niitä Mooren Swamp Thingejä Kalmasta. Alkuperäisnumeroita on hirveästi, mutta mukaan on ilmeisesti lueteltu alkuperäiskannetkin joita on vilisemällä.

Onpas lopussa vielä se friikki-tarina, joka oli jo Batman 8/90:ssä, kaikki eivät siis ole suomentamattomia kuten Egmont mainoksessaan kehui .. mutta se on lyhyt juttu paksussa kirjassa.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Blackwing 13.06.2005 klo 14:38:06
Batman-kirja tuli perjantaina. Onhan se komea ja monta tarinaa sisältävä, mutta hieman ihmettyttää se, miksi kansia on julmetusti enemmän kuin tarinoita. Olisin huomattavasti mieluummin ottanut vielä yhden kokonaisen sarjiksen kansien tilalle. Mitä järkeä on julkaista vain kansia ilman niinhin liittyviä tarinoita?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rac 13.06.2005 klo 17:24:00
Mitä järkeä on julkaista vain kansia ilman niinhin liittyviä tarinoita?

Itsekin ihmettelin samaa ja tulin siihen tulokseen, että lehdet eivät sisällä Neal Adamsin kuvitusta kantta pidemmälle, mutta saatan olla hyvinkin väärässä.

Kirjaa en ole vielä kokonaan lukenut, mutta tähän mennessä kaksi Man-Bat -tarinaa ovat olleet kirjan parhaimmistoa. Muut tarinat olivat enemmän tai vähemmän typeriä.  ::) (Ja uudelleenväritys häiritsee aina välillä.)
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Anonyymi Jaarittelija 13.06.2005 klo 19:06:35
Itsekin ihmettelin samaa ja tulin siihen tulokseen, että lehdet eivät sisällä Neal Adamsin kuvitusta kantta pidemmälle, mutta saatan olla hyvinkin väärässä.

Rafael, onneksi olkoon, olet nimittäin päätynyt täysin oikeaan lopputulokseen! Aivan kuten tuon Batman-kirjan esipuheessa todettiin, Neal Adamsin taidoilla oli aikoinaan kysyntää ja arvoisa taiteilija poukkoilikin DC-lehdestä toiseen. Esimerkiksi Batman-lehden vakiokuvittajina toimivat Irv Novick ja Dick Giordano, Neal Adams huolehti lähinnä kansista ja enemmän tai vähemmän säännöllisistä vierailuista...


: Re: I Have A Dream
: lasse 07.07.2005 klo 17:20:09
Pitäis saada DC:lle oma Ihmesarja... (Vinkkiä Egmontille...)
: Egmontin 19.95 + 4 € per lähetys kovakantiset supersankarit
: JackOf<3's 22.07.2005 klo 01:32:31
Eli siis http://www.egmont-kustannus.fi/nayta_uutinen.phtml?id=1511

Pulmana on massin vähyys. Varaa olisi vain hankkia kaksi näistä. Joten, mitä suosittelette? Ja miksi?  :-*
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 22.07.2005 klo 10:58:30
Tällekin oli jo ketjunsa, joten yhdistin.

Tilaa Batman, saat sen heti, se on ainoa joka on jo ilmestynyt. Ihmeneloset on takuulaadukas kirja, mutta kaikki tarinat on julkaistu jo aiemmin suomeksi, tosin se ei varmaan haitanne sua. Suosittelen tilaamaan nämä kaksi jo siitäkin syystä, että sitten kun seuraavat kirjat ilmestyvät olet kenties jo ehtinyt haalimaan jostain lisää rahaa niidenkin tilaamiseen...

Bonuksena kehotan harkitsemaan myös Valtakuntaa ja Voimaa (http://www.egmont-kustannus.fi/nayta_uutinen.phtml?id=1560). Se on loistava kokonaisuus, mutta ei ehkä aukene niin helposti uudelle lukijalle kuin nuo supersankarikirjat.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: haddokki 22.07.2005 klo 11:10:26
Onko Egmontilla myymälää Helsingissä? Tai vaihtoehtosesti löytyyks näit kirjoja muista liikkeistä?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 22.07.2005 klo 11:20:21
Ei niitä saa kuin netistä ja tilaajapalveluun soittamalla. Ja ehkä sarjisfestareilta jos Egmont tuo niitä sinne myyntiin.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: JackOf<3's 22.07.2005 klo 13:23:20
Tilaa Batman, saat sen heti, se on ainoa joka on jo ilmestynyt. Ihmeneloset on takuulaadukas kirja, mutta kaikki tarinat on julkaistu jo aiemmin suomeksi, tosin se ei varmaan haitanne sua.

Juu, ei haittaa vaikka ovatkin jo julkaistu, olen hyvin sirotellen noita lueskellut joskus ikuisuuksia sitten, joten kiva saada yksissä kansissa.

Noi postikulut kun ei vaan houkuttele sitten yhtään...  :P
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Palonen 31.07.2005 klo 02:04:39
Oox mä missanu jotain vai söikö über-tehokas postipoikamme tuonkin paketin?Jox toi Ihmeneloset-kirjanen ilmesty?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 31.07.2005 klo 12:15:35
Ei oo tullut vielä mullekaan. Egmontin postitus ei ole kovin vikkelää. Tilasin Valtakunnan ja Voimankin n. neljä viikkoa sitten eikä se ole vieläkään saapunut. Ilmestynyt kuitenkin on jo, koska jotkut saivat sen jo heinäkuun alussa. Kuulemma tilaukseni on tullut perille ja käsittelyssä, kerrottiin kun asiaa kyselin.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: VesaK 03.08.2005 klo 12:41:41
Ihmeneloset on ilmestynyt, sisältäen FF numerot 232 - 240.

Bättymäanistä: Ae että rupesi hekotuttamaan herra RMäen suomennos jo Adamsin esipuheessa. Rohkeudun epäilemään, ettei Niilo-seta ole milloinkaan kuunnellut Sleepy Sleepersiä, mutta sielläpä hää vaan sivulla 12 lausuihee: "Anarkiaa Karjalassa, Latviassa, Liettuassa."   
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rmäki 04.08.2005 klo 01:58:38
Bättymäanistä: Ae että rupesi hekotuttamaan herra RMäen suomennos jo Adamsin esipuheessa. Rohkeudun epäilemään, ettei Niilo-seta ole milloinkaan kuunnellut Sleepy Sleepersiä, mutta sielläpä hää vaan sivulla 12 lausuihee: "Anarkiaa Karjalassa, Latviassa, Liettuassa."   

A-a-aaa! Totesihan herra Adams juuri muutamaa riviä ylempänä olleensa keikoilla pohjoismaalaisten kanssa... mitä sitä muuta jatsia pohjoismaalaiset ihmiset nyt menisivät katsomaan kuin Sliippareita?
Rmäki
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: J.M:salo 06.08.2005 klo 12:11:18
Missä numeroissa noi IN oli aiemmin julkaistu? MARVELeissa vai siinä lehdessä 80-luvun alussa? EVM.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 06.08.2005 klo 12:18:13
Vuoden -83 Ihmenelosissa.

http://www.perunamaa.net/sarjakuvarock/marvel/listat/ff.html
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: J.M:salo 06.08.2005 klo 12:30:21
Ahaa. Sitten tuo Egmontin IN-sivu on kyllä huonosti laadittu (sinne oli muuten tänään aika mahdoton löytää, kun ei mitään linkkiä etusivulla tai edes valikoissa - piti mennä uutisia kaksi sivua taaksepäin). Kuvat on MARVEL:eissa julkaistuista tarinoista, eikä missään sivulla mainita aiempia julkaisukertoja.

Nyt vois tilata, aiemmin en aikonu (ku MARVELit on kaikki jo).
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rami Rautkorpi 06.08.2005 klo 16:25:46
Ahaa. Sitten tuo Egmontin IN-sivu on kyllä huonosti laadittu (sinne oli muuten tänään aika mahdoton löytää, kun ei mitään linkkiä etusivulla tai edes valikoissa - piti mennä uutisia kaksi sivua taaksepäin).

Etusivu (http://www.egmont-kustannus.fi) -> Tuotteet (http://www.egmont-kustannus.fi/tuotteet.phtml) -> Sarjakuva-albumit, -minialbumit ja -pokkarit / Ihmeneloset-kirja (http://www.egmont-kustannus.fi/nayta_uutinen.phtml?id=1507)
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: puro 15.08.2005 klo 15:31:37
Nyt liikutaan kyllä oleellisilla whinetyksen lähteillä, mutta IN-kirjassa on erilainen selkämys kuin Batmanissa...  :o

-P.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rami Rautkorpi 15.08.2005 klo 15:54:14
Nyt kun kerran nostit asian esille, niin sivuutan tämän selkämyseron kokonaan, ja totean että kylläpä oli Byrnen IN hyvää supersankarisarjakuvaa. Tietenkin kun on noihin tarinoihin alunperin lapsena ihastunut, niin tekee mieli sanoa, että nuistahan se rakkauden palo sarjakuviin syttyisi nykynuorisollekin, ei se manga kuulkaas ole muuta kuin ohimenevä villitys.

Olen vanha, vanha mies.

Mutta vaikka nostalgian tunne ei estä kriittistä silmää näkemästä näin jälkikäteen Byrnen kuvituksessa joitain aivan ihmeellisiä tökeryyksiä (sanokaa minun sanoneen, Man of Steel oli Byrnen kuvittajanuran ehdoton huippu), niin tarinat toimivat aivan täysillä edelleen. "Mies jolla on voima", "Vastassa Ego" ja "Kauhua pikkukaupungissa" ovat sellainen 1-2-3-iskusarja, etteivät nykyajan bendisit ja millarit saa samassa ajassa edes hanskoja käteen.

Ja Welzu aina tykkää pilkata sitä "Byrne ei enää piirrä taustoja"-juttua, no, tuosta kirjasta ei kyllä taustattomia ruutuja puutu. Ja kyllä se silti näyttää paremmalta kuin nyky-Byrnen töherrykset. Se puuttuva asia on vain se je ne sais quoi, mikä on englantia ja tarkoittaa "'en tiedä mikä' ranskaksi".
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: X-men 15.08.2005 klo 16:54:53
Mutta vaikka nostalgian tunne ei estä kriittistä silmää näkemästä näin jälkikäteen Byrnen kuvituksessa joitain aivan ihmeellisiä tökeryyksiä (sanokaa minun sanoneen, Man of Steel oli Byrnen kuvittajanuran ehdoton huippu), niin tarinat toimivat aivan täysillä edelleen. "Mies jolla on voima", "Vastassa Ego" ja "Kauhua pikkukaupungissa" ovat sellainen 1-2-3-iskusarja, etteivät nykyajan bendisit ja millarit saa samassa ajassa edes hanskoja käteen.

Kerroppas onko siinä mitään ennenjulkaisematonta matskua? Itsellä kun on aika hyvin 80-nelkut ostettuna.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rami Rautkorpi 15.08.2005 klo 17:12:31
Kerroppas onko siinä mitään ennenjulkaisematonta matskua?

Kaikki tarinat on aikaisemmin julkaistu Ihmeneloset-lehdessä vuonna 1983.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 15.08.2005 klo 17:37:11
Eilen pistin melkoisen pohdinnan ja vitkuttelun jälkeen tilauksen menemään. Samalla tilasin tulevan Teräsmies-kirjankin. Lepiksen voisi sitten jättää syksyyn. Jos vaikka tarttuu käsiin festareilta.
Ja Welzu aina tykkää pilkata sitä "Byrne ei enää piirrä taustoja"-juttua, no, tuosta kirjasta ei kyllä taustattomia ruutuja puutu. Ja kyllä se silti näyttää paremmalta kuin nyky-Byrnen töherrykset.
No nyt on rehellistä puhetta! Byrne on aika johdonmukainen ollut taustojen piirtämisessa kaiken aikaa.

Se puuttuva asia on vain se je ne sais quoi, mikä on englantia ja tarkoittaa "'en tiedä mikä' ranskaksi".
Olen vakaasti sitä mieltä, että se jokin on tussaustyyli. Etenkin Byrnen omat tussaukset Ihmenelosissa ja saman aikaisessa Alfa Lentueessa on parasta mitä on ollut. Tussaukseen viittaa sekin, että Generations kolmosessa Byrne teki paluuta tuohon vanhan ajan tussaustyyliin ja jo näyttää paremmalta kuin normaalisti.

Toivottavasti Egmont ottaa sitten tämän tavaksi ja julkaisee tulevina vuosina loputkin Byrnen Ihmeneloset annualeineen (etenkin numero 17 on aivan loistava ja on ihme, että sitä ei aikanaan julkaistu lainkaan).
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: X-men 15.08.2005 klo 19:53:59
Toivottavasti Egmont ottaa sitten tämän tavaksi ja julkaisee tulevina vuosina loputkin Byrnen Ihmeneloset annualeineen (etenkin numero 17 on aivan loistava ja on ihme, että sitä ei aikanaan julkaistu lainkaan).

Toivottavasti pokkarina ala Ihmesarja ja muut on myös unpublisheddia niin voisi uhrata lompakkonsa siihen tai sitten odottaa että saa divarista (veikkaus: n. viikko sen jälkeen kun kauppamyynti loppuu).
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rami Rautkorpi 16.08.2005 klo 10:06:32
Vilkaisinpa tarkemmin niitä vanhojen Ihmenelosten tietoja Sarjakuvarockista (http://www.perunamaa.net/sarjakuvarock/), ja vertasin vastaaviin numeroihin The Unofficial Handbook of Marvel Creatorsissa (http://www.perunamaa.net/sarjakuvarock/). Totesin, että tässä uudessa kirjassa on kuin onkin hieman aiemmin suomeksi julkaisematonta materiaalia.

Ensinnäkin, Mail-Manin Albumit N:o 1:ssä oli Exodus-tarinasta silpaistu pois kaksi sivua, jotka ovat nyt mukana Ihmeneloset-kirjassa. Jos ikinä ihmettelitte, missä välissä Reed ehti diagnosoimaan Epäinhimillisiä vaivaavan sairauden, niin tilatkaa tämä kirja...



Toiseksi, IN 7/83 jätti Kauhua pikkukaupungissa -tarinan ensimmäisen sivun pois. Jotta tekijätiedot olisivat mahtuneet johonkin, tilaa tehtiin jättämällä pois toisen sivun (eli uuden ensimmäisen sivun) kolmas ruutu. Tämä tarinahan julkaistiin uudelleen Hämähäkkimiehessä 2/85, ja alkuperäisessä muodossaan, yhtä anomaliaa lukuunottamatta. Siitä aiemmin poisjääneestä toisen sivun kolmannesta ruudusta puuttui värit! Ensimmäinen sivu kuitenkin oli värillinen. Mutta jos HM 2/85 puuttuu hyllystä, tai yhden ruudun värittömyys on joskus aiheuttanut traumoja, niin tilatkaa tämä kirja...
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 16.08.2005 klo 11:20:07
Nyt liikutaan kyllä oleellisilla whinetyksen lähteillä, mutta IN-kirjassa on erilainen selkämys kuin Batmanissa...  :o

Ja Valtakunta ja Voimassa on vielä erilaisempi...
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: V3§a V1tikain3n 16.08.2005 klo 12:48:24
Nyt liikutaan kyllä oleellisilla whinetyksen lähteillä, mutta IN-kirjassa on erilainen selkämys kuin Batmanissa...  :o

-P.

Olisko hyvä jos IN-kirjan selkämyksessä lukisi Batman?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 16.08.2005 klo 13:08:34
Olisko hyvä jos IN-kirjan selkämyksessä lukisi Batman?
Ainakin se saattaisi lisätä myyntiä, jos kirjaa myytäisiin kirjakaupoissa muoviin pakattuna, niin että siitä näkyisi vain selkämys.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 16.08.2005 klo 14:02:47
Eipäs pilailla vakavalla asialla. Selkämyksissä on muitakin eroja kuin tekstissä. Ei näytä hyvältä hyllyssä, ei.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: puro 16.08.2005 klo 15:29:11
Eipäs pilailla vakavalla asialla. Selkämyksissä on muitakin eroja kuin tekstissä. Ei näytä hyvältä hyllyssä, ei.

En ollut kauhean tosissani, ihmettelin vaan. Onhan tossa hyllyssä seittiklassikoiden jne. vieressä, eihän nekään kauhean samanlaisia ole eli kokonaisuuden kannalta ihan sama, ihmettelin vain.

Kuten Rami yllä totesikin, sarjakuva on ihan huippua. Batman-kirjasta en ollut ihan vakuuttunut, mutta taidanpa pistää Valtakunnan ja voimankin tilaukseen, sen verran kivaa tollaista kirjaa oli lukea.

-P.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: V3§a V1tikain3n 16.08.2005 klo 17:38:23
Ongelmaahan ei käytännössä synny, kun sijoittaa sarjakuvakirjat hyllyyn Batman-kirjan Batman lehtien viereen, Ihmeneloskirjan Ihmeneloslehtien viereen jne.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Kivik 16.08.2005 klo 19:25:14
Batman ja IN tulivat jo postista ja olen tyytyväinen. VARSINKIN Batman-teos on deluxe koska siinä on näitä kansia, kansia, kansia.
Olenko friikkejäkin friikimpi kun olen aivan hulluna kansitaiteeseen ja haluan ostamieni julkaisujen, lehtienkin, sisältävän myös alkuperäiskannet. Ostaisinpa jopa jättikirjan johon olisi painettu satoja sivuja kansia, kansia, kansia. (Nyt niitä on tullut imuroiduksi netistä, mutta mustetta kuluisi litroja niiden printtaamiseen).

Ja Egmontille tiedoksi: nyt voittekin alkaa tulevaisuudessa julkaista täydennystä näille nyt julkaistuille teoksille (esim. Batman 2, Byrnen IN 2 jne...). Ja saammehan joskus myös kirjat Kostajista ja Thorista jne. 
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rami Rautkorpi 16.08.2005 klo 19:47:30
Ostaisinpa jopa jättikirjan johon olisi painettu satoja sivuja kansia, kansia, kansia.

Se olisi tämä: http://www.dccomics.com/comics/?cm=2709
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: DotC 16.08.2005 klo 19:47:53
Ongelmaahan ei käytännössä synny, kun sijoittaa sarjakuvakirjat hyllyyn Batman-kirjan Batman lehtien viereen, Ihmeneloskirjan Ihmeneloslehtien viereen jne.

Nythän se Vesa höpöjä puhuu, koska lehdet ovat tietenkin julkaisun mukaisessa ilmestymisjärjestyksessä pahvikansioissa ja kovakantiset täysin eri hyllyssä! Joten ongelma on hyvinkin oleellinen lajiaan. (mutta toivottavasti Taistelutoverit-kirjan selkämys muistuttaa IN-selkämystä, jotta voin kiertää tämän probleeman hyvinkin luonnollisesti sijoittamalla DC-teokset hyllyssä eri paikkaan....)
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: X-men 16.08.2005 klo 22:17:54
Ja Egmontille tiedoksi: nyt voittekin alkaa tulevaisuudessa julkaista täydennystä näille nyt julkaistuille teoksille (esim. Batman 2, Byrnen IN 2 jne...). Ja saammehan joskus myös kirjat Kostajista ja Thorista jne. 

Varmaan sitten kun Ultimatesit loppuvat saadaan Kostajia.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 16.08.2005 klo 23:29:35
Ja Egmontille tiedoksi: nyt voittekin alkaa tulevaisuudessa julkaista täydennystä näille nyt julkaistuille teoksille (esim. Batman 2, Byrnen IN 2 jne...).
Se olisi kyllä vähintä mitä voisivat tehdä, kun kerran aloittavatkin. Batmanin kohdalla voisi tietenkin jatkaa Neal Adamsin Batmanillä ja sitten kun ne on käyty läpi julkaistaisiin Green Lantern/Green Arrow -kokoelmia.

Ja saammehan joskus myös kirjat Kostajista ja Thorista jne.
Minulle kelpaisi oikein hyvin Byrnen Kostajat (joko 70-luvulta, tai ne, mitkä nähtiin spesiaaleissa aikoinaan tai sitten ne 80-90 -lukujen vaihteen tarinat). Thorin kohdalla sopivia voisivat olla vaikka Simonsonin tekemät. Tai sitten Kirbyn tehtailemat.
Mutta kyllä ehdottomasti täytyy jatkaa samalla linjalla myös DC-sarjojen suhteen. Siis lisää Teräsmiestäkin ja miksei myös Valtakunta voima -tyylisiä minisarjoja (vaikka niitä ei tarvitse julkaista kahta kertaa parin vuoden aikana).
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Anonyymi Jaarittelija 17.08.2005 klo 09:34:21
Ostaisinpa jopa jättikirjan johon olisi painettu satoja sivuja kansia, kansia, kansia.

Rautkorven sälli jätti hieman yllättäen mainitsematta seuraavan opuksen...

The Amazing Spider-Man: 500 Covers HC (http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0785114211/qid=1124259979/sr=8-1/ref=pd_bbs_1/103-2528962-6771006?v=glance&s=books&n=507846)


: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Kivik 17.08.2005 klo 15:12:37
Se olisi kyllä vähintä mitä voisivat tehdä, kun kerran aloittavatkin. Batmanin kohdalla voisi tietenkin jatkaa Neal Adamsin Batmanillä ja sitten kun ne on käyty läpi julkaistaisiin Green Lantern/Green Arrow -kokoelmia.

Aivan niin, aivan niin. Asiaa !

Minulle kelpaisi oikein hyvin Byrnen Kostajat (joko 70-luvulta, tai ne, mitkä nähtiin spesiaaleissa aikoinaan tai sitten ne 80-90 -lukujen vaihteen tarinat).

Mielellään ei niitä spesiaaleja uudestaan, ellei silloin aikoinaan tullut julkaistuksi puutteellisesti, mutta Lee/Kirby-Kostajia kyllä - ja Byrne? (80-90-vaihde?)ei ole tainneet tulla suomeksi? Ne kyllä kelpaisivat.

Thorin kohdalla sopivia voisivat olla vaikka Simonsonin tekemät. Tai sitten Kirbyn tehtailemat.

Onko Simonsonin Thoria vielä julkaisematta suomeksi? Tulisiko kaikista aikoinaan julkaistuista liian paksu kokonaisuus? Taitaisi jäädä väkisin kuitenkin torsoksi, vai? Lee/Kirbyn Thor olisi tietenkin mannaa.

Mutta kyllä ehdottomasti täytyy jatkaa samalla linjalla myös DC-sarjojen suhteen. Siis lisää Teräsmiestäkin ja miksei myös Valtakunta voima -tyylisiä minisarjoja (vaikka niitä ei tarvitse julkaista kahta kertaa parin vuoden aikana).

Kyllä. Uusi aikaisempia DC-invaasioita mittavampi jätti-invaasio Suomeen on toivottava. Ihmesarjan formaatilla voitaisiin alkaa julkaista legendaarisimmasta vanhasta materiaalista koostettua "Jättisarjaa" vanhan kunnon Jätti-lehden kunniaksi.  
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Kivik 17.08.2005 klo 15:25:11
Ja Egmontille sellainen toive, että julkaiskaa EC-kauhua kansitaiteineen päivineen vaikkapa pari kertaa vuodessa samassa formaatissa kuin Megaa ja DC-spesiaaleja, mutta paksumpana (luokkaa Hellboy-albumi).
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: X-men 17.08.2005 klo 17:12:49


Ainakin yksi spessu Kostajilta julkaistiin osittain mustavalkoisena ja keltaiselle kansipaperille.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 17.08.2005 klo 18:34:54
Ainakin yksi spessu Kostajilta julkaistiin osittain mustavalkoisena ja keltaiselle kansipaperille.
Ei kun niitä tuli yhteensä neljä (vuosina 89, 91 ja 92). Niistä viimeisessä julkaistiin yksi tarina mustavalkoisena. Kolme oli Byrnen kuvittamaa materiaalia (Byrnen toinen eli keskimmäinen Kostajat-juoksu) ja yksi vanhempaa, missä esitettiin Visionin ensiesiintyminen.
Byrnen Kostajia löytyisi siis vielä melkoinen määrä. Muutama 70-luvulta ja parikymmentä 89-90-vuosilta. Mm. Vision Quest.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Minä_itse 20.08.2005 klo 11:42:11
Tietääkös kukaan muuten milloin se Hämähäkkimies: Taistelutoverit-kirja ilmestyy?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Minä_itse 20.08.2005 klo 11:55:40
Tietääkös kukaan muuten milloin se Hämähäkkimies: Taistelutoverit-kirja ilmestyy?
Tarkoitan siis että ilmestyykö kirja elokuun lopulla vai onko se jo ilmestynyt? Itse nimittäin tilasin sen jo noin kuukausi sitten ja odotin, että olisin saanut sen luettavaksi elokuun puolivälissä.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 20.08.2005 klo 11:58:42
Ei ole vielä tainnut ilmestyä. Luultavasti täällä kerrotaan havainnoista, joten tarkkaile tätä ketjua, niin eiköhän joku sano sen saaneensa sitten kun se ilmestyy.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 21.08.2005 klo 23:59:56
Ihmeneloset, joka oli heinäkuun kirja, tuli joskus viikko sitten. Tuskinpa se Hämis kolahtaa postilaatikoihin ennen kuin syyskuun puolella, epäilee hän.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Samppa 26.08.2005 klo 13:13:52
Mikäs Egmontilla on yleinen postitusnopeus näissä? Parisen viikkoa sitten Valtakunta & Voiman tilasin ja vielä ei ole postipoika tätä kotiluukusta sullonut. Ihmetyttää vain mikä tässä nyt oikein kestää, tokkopa painos on vielä loppunut kun sitä kerran sivuillaan yhä kaupittelevatkin.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 26.08.2005 klo 13:16:55
Sama täällä. Paitsi että tilasin Ihmeneloset enkä Valtakuntaa ja voimaa. Eipä ole vielä näkynyt...
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Markku Myllymäki 26.08.2005 klo 13:24:06
Tarkalleen viikko meni webbitilauksen ja ja saapumisen välissä. Tilaukseni oli IN ja B-kirjat. Tilasin samalla ne kaksi muutakin jotka eivät ole vielä ilmestyneet.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 26.08.2005 klo 14:13:49
Mikäs Egmontilla on yleinen postitusnopeus näissä? Parisen viikkoa sitten Valtakunta & Voiman tilasin ja vielä ei ole postipoika tätä kotiluukusta sullonut. Ihmetyttää vain mikä tässä nyt oikein kestää, tokkopa painos on vielä loppunut kun sitä kerran sivuillaan yhä kaupittelevatkin.

Markun viestistä päätellen postitusnopeus vaihtelee mielipuolisesti. Mulla kesti Valtakunnan ja Voiman saapumisessa neljä viikkoa, vaikka se oli jo ilmestynyt silloin kun tilauksen lähetin. Ehkäpä ne painaa kirjoja sitä mukaa kun tilauksia tulee.  ;)
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 29.08.2005 klo 15:57:41
No nyt se sitten tuli. Jostain syystä kannen ja sisäsivujen kansikuvien musta on vähän suttuista. Ilmeisesti alkuperäiskokoelman peruja. Mutta muuten olen erittäin tyytyväinen kokoelmaan. Toivottavasti Egmont jaksaa julkaista loputkin (tai edes pari seuraavaa) kokoelmaa samanlaisina kirjoina.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: q-mies 29.08.2005 klo 17:42:03
No nyt se sitten tuli.

Ai mikä, Hämis? Mitä se pitää nyt sitten sisällään?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Anonyymi Jaarittelija 29.08.2005 klo 18:27:38
Ai mikä, Hämis?

John Byrnen Ihmenelosistahan tässä onkin kyse... :D


: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 29.08.2005 klo 18:45:01
Juu, viittasin tosiaan aikaisempaan viestiini, jossa kaipailin Ihmenelos-kirjaa. Hämähäkkimies-kokoelmaa en tilannut, vaikka Rami sitä ansiokkaasti minulle kaupittelikin. Täytyy festareilla katsoa, jos vaikka tarttuisi käsiin.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: haddokki 29.08.2005 klo 21:19:55
Näitä on siis tulossa festareille myyntiin? Hyvä, meinasin päivällä tehdä tilauksen, säästyypä 16 euron edestä postimaksuja sitte.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 29.08.2005 klo 21:23:56
Näitä on siis tulossa festareille myyntiin?
No siitä ei kannata olla varma. Edellisinä vuosina Egmontin pöydässä on ollut näitä kovakantisia myynnissä, mutta ilmeisesti ei kovin montaa, joten sen varaan ei kannata pistää. Tietenkin voi tilata sitten festareitten jälkeen, jos sieltä ei saa ostettua. Luulisin, että painokset ei lopu kesken, vaikka rajoitettuja onkin. Onhan edellisvuotisiakin kirjoja vielä jäljellä.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rac 30.08.2005 klo 18:35:51
No siitä ei kannata olla varma. Edellisinä vuosina Egmontin pöydässä on ollut näitä kovakantisia myynnissä, mutta ilmeisesti ei kovin montaa, joten sen varaan ei kannata pistää.

Helsingin Kirjamessuillakin näitä on näkynyt edellisvuosina Egmontin pisteessä.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 30.08.2005 klo 23:20:04
Vilkaisinpa tarkemmin niitä vanhojen Ihmenelosten tietoja Sarjakuvarockista (http://www.perunamaa.net/sarjakuvarock/), ja vertasin vastaaviin numeroihin The Unofficial Handbook of Marvel Creatorsissa (http://www.perunamaa.net/sarjakuvarock/). Totesin, että tässä uudessa kirjassa on kuin onkin hieman aiemmin suomeksi julkaisematonta materiaalia.

Ensinnäkin, Mail-Manin Albumit N:o 1:ssä oli Exodus-tarinasta silpaistu pois kaksi sivua, jotka ovat nyt mukana Ihmeneloset-kirjassa. --

Toiseksi, IN 7/83 jätti Kauhua pikkukaupungissa -tarinan ensimmäisen sivun pois. ---

Totta. Mutta ilman muuta kannattaa hankkia myös alkuperäiset julkaisut. Ihmenelosissa 10/83 julkaistiin oikeaoppisesti alkuperäislehteä seuraten kahden tarinan välissä pin-up Näkymättömästä tytöstä, joka on nyt jätetty kirjasta pois. Puhumattakaan siitä että uudessa kirjassa fontit on ladottu kauniisti tietokoneella jokainen omalle paikalleen, kun taas vuoden -83 lehdissä oli Mail-Manin pimeässä kellarissa tummat lasit päässään isoäidin kirjoituskoneella takomat kirjasimet, joista jokunen osui puhekupliinkin.

Huomasinpa sellaisen seikan, että KAIKKI vuoden -83 Ihmenelosissa ilmestyneet tarinat on julkaistu suomeksi ainakin kahteen kertaan. Siis myös kakkostarinat (X-Miehet). Vuoden -82 numeroiden tarinoista on tuplajulkaistu kaikki paitsi yksi juttu, ja vuoden -84 tarinoista toista julkaisuaan odottaa vielä neljä seikkailua. Eli viittä tarinaa lukuunottamatta kaikki Ihmenelosissa ilmestyneet jutut on tuplajulkaistu, osa jopa tripla-.

Melko hyvä saavutus Suomen oloissa. Mutta Ihmeneloset 1982-84 onkin Marvel-lehdistä ainoa jonka JOKAINEN numero oli klassikkotavaraa.

EDIT: Okei, Ihmesarja oli toinen.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: X-men 31.08.2005 klo 00:50:11
Puhumattakaan siitä että uudessa kirjassa fontit on ladottu kauniisti tietokoneella jokainen omalle paikalleen, kun taas vuoden -83 lehdissä oli Mail-Manin pimeässä kellarissa tummat lasit päässään isoäidin kirjoituskoneella takomat kirjasimet, joista jokunen osui puhekupliinkin.

Sehän on oma viehätyksensä että kirjaimet on vähän siellä sun täällä. Toisin kuin eräässä Marvelissa jossa oli Suomi ja Hollanti päällekkäin jolloin siitä ei saanut mitään selvää.

Huomasinpa sellaisen seikan, että KAIKKI vuoden -83 Ihmenelosissa ilmestyneet tarinat on julkaistu suomeksi ainakin kahteen kertaan. Siis myös kakkostarinat (X-Miehet). Vuoden -82 numeroiden tarinoista on tuplajulkaistu kaikki paitsi yksi juttu, ja vuoden -84 tarinoista toista julkaisuaan odottaa vielä neljä seikkailua. Eli viittä tarinaa lukuunottamatta kaikki Ihmenelosissa ilmestyneet jutut on tuplajulkaistu, osa jopa tripla-.

Melko hyvä saavutus Suomen oloissa. Mutta Ihmeneloset 1982-84 onkin Marvel-lehdistä ainoa jonka JOKAINEN numero oli klassikkotavaraa.

EDIT: Okei, Ihmesarja oli toinen.

Nelkkuja on sen verta vähän Suomessa julkaistu että annettakoon anteeksi. Klassikkoja ne yli 20 vuotta lehdet ovat sillä niitä ei paljoa ole liikenteessä.
: Spider-Man: Taistelutoverit
: Kivik 02.09.2005 klo 11:44:52
Kopsahti juuri postilaatikosta Spider-Man: Taistelutoverit. Komea on opus, oikein komea!
: Re: Spider-Man: Taistelutoverit
: q-mies 02.09.2005 klo 17:15:41
Kopsahti juuri postilaatikosta Spider-Man: Taistelutoverit. Komea on opus, oikein komea!

No nyt niitä alkuperäislehtiä, kiitos!
: Re: Spider-Man: Taistelutoverit
: Anonyymi Jaarittelija 02.09.2005 klo 17:54:49
No nyt niitä alkuperäislehtiä, kiitos!

Tässähän nämä...

Amazing Spider-Man Annual #2 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/77997099222.2.GIF)

Amazing Spider-Man Annual #15 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/77997099222.15.GIF)

Cloak and Dagger #3 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/17570255098.3.GIF)

Marvel Fanfare #47 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/51633025122.47.GIF)

Marvel Team-Up #2 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/52019311922.2.GIF)

Marvel Team-Up #4 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/52019311922.4.GIF)

Marvel Team-Up #79 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/52019311922.79.GIF)

Marvel Two-In-One Annual #2 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/52079186376.2.GIF)

Spider-Man/Kingpin #1 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/78387731748.1.GIF)


: Re: Spider-Man: Taistelutoverit
: X-men 02.09.2005 klo 18:21:43
Tässähän nämä...

Amazing Spider-Man Annual #2 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/77997099222.2.GIF)

Amazing Spider-Man Annual #15 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/77997099222.15.GIF)

Cloak and Dagger #3 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/17570255098.3.GIF)

Marvel Fanfare #47 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/51633025122.47.GIF)

Marvel Team-Up #2 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/52019311922.2.GIF)

Marvel Team-Up #4 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/52019311922.4.GIF)

Marvel Team-Up #79 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/52019311922.79.GIF)

Marvel Two-In-One Annual #2 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/52079186376.2.GIF)

Spider-Man/Kingpin #1 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/78387731748.1.GIF)

Aika moni noista on nähty Suomessa. Itseä kiinnostais tuo Thanos-juttu eli pitänee pistää ko. lehti hakuun.
: Re: Spider-Man: Taistelutoverit
: Rami Rautkorpi 02.09.2005 klo 18:42:53
Aika moni noista on nähty Suomessa.

Kuinka moni?
: Re: Spider-Man: Taistelutoverit
: Anonyymi Jaarittelija 02.09.2005 klo 19:02:52
Kuinka moni?

Huh! Rautkorpihan se siellä säikyttelee sekä naisia että lapsia, itse pääpiru! "Jos Kevin Bacon olisi Marvel-hahmo, hän olisi tavannut Hämähäkkimiehen." What the...

Mutta palatkaamme asiaan! Suomessahan on esitetty aikaisemmin nämä kaksi stooria, mikäli en aivan erehdy...

Amazing Spider-Man Annual #15 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/77997099222.15.GIF)

Marvel Team-Up #79 (http://image.milehighcomics.com/istore/images/fullsize/52019311922.79.GIF)


: Re: Spider-Man: Taistelutoverit
: Rami Rautkorpi 02.09.2005 klo 19:12:22
Huh! Rautkorpihan se siellä säikyttelee sekä naisia että lapsia, itse pääpiru! "Jos Kevin Bacon olisi Marvel-hahmo, hän olisi tavannut Hämähäkkimiehen." What the...

Mitä, tarkoitatko että esipuheeni epämääräiset popkulttuuriviittaukset saavat pikkulapset itkemään, ja naiset hapuilemaan pippurisumutetta? Koskaan ei kunniaani ole näin loukattu!

Mutta palatkaamme asiaan! Suomessahan on esitetty aikaisemmin nämä kaksi stooria, mikäli en aivan erehdy...

Jos erehdyt, niin erehdyn minäkin...
: Re: Spider-Man: Taistelutoverit
: q-mies 02.09.2005 klo 19:43:34
Aika moni noista on nähty Suomessa. Itseä kiinnostais tuo Thanos-juttu eli pitänee pistää ko. lehti hakuun.

On lähestulkoon rikollista julkaista tuo Two-In-One yksinään ilman Avengers vol.1 Annual #7:ää ja Marvel Team-Up #55:ä (=>koko Thanos-tarina). Kiinnostuneille suosittelen uusintapainoksia eli Warlock Special Edition #5-6 (tai Warlock vol.2 #5-6) varauksetta. Tai itse asiassa koko sarjaa #1-6.
: Re: Spider-Man: Taistelutoverit
: X-men 02.09.2005 klo 22:35:19
On lähestulkoon rikollista julkaista tuo Two-In-One yksinään ilman Avengers vol.1 Annual #7:ää ja Marvel Team-Up #55:ä (=>koko Thanos-tarina). Kiinnostuneille suosittelen uusintapainoksia eli Warlock Special Edition #5-6 (tai Warlock vol.2 #5-6) varauksetta. Tai itse asiassa koko sarjaa #1-6.

No Egmont julkaisee ne sitten osassa 2+. Jassoo pitänee sitten pistää harkintaan (lue: Odottaa että Warlock-kirja tullee Suomeen).
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Kivik 02.09.2005 klo 23:38:30
Hienosti ovat nyt asiat. Meillä on Spider-Man, Ryhmä-X, Mega, Ihmesarja ja nyt jo kolme Marvel klassikkokirjaa.Kaikissa ulkoasu ja paperilaatu kohdallaan.
Ja sitten meillä on DC-spesiaali ja Batman-klassikkokirja. Nyt kun saisimme vielä Ihmesarjaa vastaavan DC:N Jättisarjan.
Ja saisimme lopuksi Egmontilta pyhän lupauksen, että nämä kaikki tulevat ilmestymään ad infinitum tai ainakin vuoteen 2015.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rac 03.09.2005 klo 01:16:22
ja nyt jo kolme Marvel klassikkokirjaa.

Ja nämä ovat...? (Kun näitähän on jo Marvels, Hämähäkkimies: Sininen, Spider-Man: Seittiklassikot, Ihmeneloset: Tekijänä John Byrne, Spider-Man: Taistelutoverit. Vaiko pudotat kaksi ensimmäistä pois kokonaan?)
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: X-men 03.09.2005 klo 05:44:16
Ja saisimme lopuksi Egmontilta pyhän lupauksen, että nämä kaikki tulevat ilmestymään ad infinitum tai ainakin vuoteen 2015.

No toivossa on hyvä elää.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 03.09.2005 klo 15:00:33
Nyt on sitten Ihmeneloskirja luettukin. Koska noin puolet oli sellaisia tarinoita, joita en ollut ennestään lukenut, niin se lisäsi ennestään lukunautintoa. Tuntuu, että etenkin noissa alkupään numeroissa Byrne käytti paljon lyhyitä sci-fi ja kauhu -juonia ja siitä sitten pikkuhiljaa siirtyi pidempiin tarinakokonaisuuksiin. Tietenkin tuo sci-fi-elementti säilyi mukana loppuun asti.
Kuvituskin on (tietenkin) mainiota. Hyvän paperin ansiosta piirrosjälki on erityisen terävää ja selvää. Jännä nähdä, että Byrne näköjään käytti tuohon aikaankin paljon rapidoja. Välillä tuota jälkeä katsellessa tuntui ihan uskomattomalta, että tuollaista jälkeä voi tehdä useamman sivun päivävauhdilla. Mutta Byrnehän teki (ja tekee) omiin tussauksiinsa aika minimaaliset luonnokset ja yhden Ihmenelostarinan hän on tehnyt ihan pelkästään tusseilla (ei ole suostunut sanomaan, että mikä niistä).
Mutta hyvä oli. Lisää samaa kiitos!
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: q-mies 04.09.2005 klo 20:07:04
Saako näitä tilattua useampaa kirjaa kerralla (=säästöä postikuluissa) esim. puhelimitse?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 04.09.2005 klo 20:08:49
Thanos-tarina herätti kovasti kiinnostusta nähdä enemmänkin Jim Starlinin kosmisia visioita Suomessa. Ihmeen piristävää tavata pitkästä aikaa Kaaos ja Järjestys, Adam Warlock ja muut isot pojat. Ikuisuuden Rautahanskakin sai heti lisää syvyyttä kun näki Thanoksen himoinneen Kuoleman huomiota ja kauan, kauan sitten. Ihmesarja-pokkari Warlockia kehiin, Rmäki, joohan!
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: q-mies 04.09.2005 klo 20:24:25
Thanos-tarina herätti kovasti kiinnostusta nähdä enemmänkin Jim Starlinin kosmisia visioita Suomessa. Ihmeen piristävää tavata pitkästä aikaa Kaaos ja Järjestys, Adam Warlock ja muut isot pojat. Ikuisuuden Rautahanskakin sai heti lisää syvyyttä kun näki Thanoksen himoinneen Kuoleman huomiota ja kauan, kauan sitten. Ihmesarja-pokkari Warlockia kehiin, Rmäki, joohan!

Kelpais mullekin. Miksei samantien Thanos-kirja.. Life of Captain Marvel trade suomeksi ja siihen päälle nuo edellämainitsemani MTU#55 ja A@7 ja Thanos Quest #1-2. Ja kun vauhtiin päästiin niin vielä Silver Surfer v3 #34-38&44-50 pätkittyinä. Johan tulee syvyyttä. Niin ja myös Silver Surfer v1 #1-18 + SSv2 #1. Ei tuo syvyyttä mutta tahtoo.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Anonyymi Jaarittelija 04.09.2005 klo 22:34:21
Thanos-tarina herätti kovasti kiinnostusta nähdä enemmänkin Jim Starlinin kosmisia visioita Suomessa.

Niin, Kustannus Oy Egmont voisi joskus alkaa julkaista tiettyjen artistien tuotantoon keskittyviä kovakantisia supersankarikirjoja, Marvel-kustantamo on hiljattain kunnostautunut tällä tavalla rapakon takana. Miltä kuulostaisi edustava kokoelma esimerkiksi juuri Jim Starlinin visioita, joissa nähtäisiin miehen kirjoittamia ja piirtämiä Marvel-sankareiden seikkailuja vuosien varrelta? Näin voitaisiin melko vaivattomasti esitellä lukemattomille suomalaisille hieman tuntemattomampien Marvel-hahmojen soolotarinoita. Taistelutoverit-kirjaan suomennettu Hämärin ja Hulkin tiimiseikkailu sytytti ainakin Jaarittelijassa kipinän tutustua laajemminkin Michael Goldenin aikaansaannoksiin Marvel-yhtiön palkkalistoilla. Edellinen taiturihan on muun muassa kuvittanut erään viiksekkään maagikon edesottamuksia...

: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 04.09.2005 klo 22:46:48
Taistelutoverit-kirjaan suomennettu Hämärin ja Hulkin tiimiseikkailu sytytti ainakin Jaarittelijassa kipinän tutustua laajemminkin Michael Goldenin aikaansaannoksiin Marvel-yhtiön palkkalistoilla.
Sittenhän kannattaa hankkia Ryhmä-X 12/85, 3/89, joitakin Action Force -lehtiä ja tietenkin NAM-spesiaalit. Mutta ne varmaan tiesitkin. Yllättävän paljon on miehen tuotantoa suomeksi tullut siihen nähden kuinka tuntematon hän täällä on. Olen käsittänyt, että USA:ssa hän on melkoinen nimi. Ja piirtää nykyisin harvakseltaan.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: q-mies 04.09.2005 klo 22:50:33
Taistelutoverit-kirjaan suomennettu Hämärin ja Hulkin tiimiseikkailu sytytti ainakin Jaarittelijassa kipinän tutustua laajemminkin Michael Goldenin aikaansaannoksiin Marvel-yhtiön palkkalistoilla.

Koitas tätä (http://www.maelmill-insi.de/UHBMCC/NAMG7.HTM#N1221)
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: X-men 04.09.2005 klo 23:41:35
Kelpais mullekin. Miksei samantien Thanos-kirja.. Life of Captain Marvel trade suomeksi ja siihen päälle nuo edellämainitsemani MTU#55 ja A@7 ja Thanos Quest #1-2. Ja kun vauhtiin päästiin niin vielä Silver Surfer v3 #34-38&44-50 pätkittyinä. Johan tulee syvyyttä. Niin ja myös Silver Surfer v1 #1-18 + SSv2 #1. Ei tuo syvyyttä mutta tahtoo.

Juu tahtoo heti 3 Ihmesarjaa Thanoksesta, Capu Mar-Vellistä ja Hopeisesta Lautalijasta. Nuo kun eivät kovin usein täälläpäin julkaistavissa lehdissä esiinny (no Capu on kuollut eli syy on hyvä).
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 05.09.2005 klo 07:51:00
Niin, Kustannus Oy Egmont voisi joskus alkaa julkaista tiettyjen artistien tuotantoon keskittyviä kovakantisia supersankarikirjoja

Tarkoitatko esimerkiksi sellaisia kuin Batman Tekijänä Neal Adams tai Ihmeneloset Tekijänä John Byrne? No, enpä usko että Jim Starlinin töistä kannattaisi julkaista kovakantista kirjaa. Mulle riittäis tässä tapauksessa Ihmesarja-pokkari, siihen mahtuis enemmän materiaalia eikä hinta turhaan nousisi korkeaksi.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Anonyymi Jaarittelija 05.09.2005 klo 08:50:09
Tarkoitatko esimerkiksi sellaisia kuin Batman Tekijänä Neal Adams tai Ihmeneloset Tekijänä John Byrne?

Viittasin lähinnä Marvel-yhtiön mitä erilaisimmista lähteistä koottuihin Visionaries-kirjoihin, joita onkin viime aikoina ilmestynyt kourallinen...

Marvel Visionaries: Chris Claremont HC (http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/078511887X/qid=1125898050/sr=1-2/ref=sr_1_2/102-9934968-3014535?v=glance&s=books)

Marvel Visionaries: Steve Ditko HC (http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0785117830/qid=1125898368/sr=1-4/ref=sr_1_4/102-9934968-3014535?v=glance&s=books)

Marvel Visionaries: Jack Kirby HC (http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0785115749/qid=1125898143/sr=1-3/ref=sr_1_3/102-9934968-3014535?v=glance&s=books)

Marvel Visionaries: Stan Lee HC (http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0785116931/qid=1125898474/sr=1-5/ref=sr_1_5/102-9934968-3014535?v=glance&s=books)

Marvel Visionaries: John Romita Senior HC (http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/0785117806/qid=1125898223/sr=1-1/ref=sr_1_1/102-9934968-3014535?v=glance&s=books)

Eihän noiden täällä meillä julkaistavien vastineiden tarvitsisi suinkaan olla kovakantisia kirjoja, tavallista paksummat lehtipisteissä myytävät erikoisjulkaisut olisivat tietysti nekin enemmän kuin tervetulleita. Värit olisivat toki suotavia, ne eivät tietenkään olisi välttämättömiä, pokkarikoko ei kuitenkaan olisi ihanteellinen vaihtoehto jonkun ansioituneen kuvittajan monivuotisen tuotannon esittelyyn. Yli 200-sivuiset paketit esimerkiksi Adamsin, Davisin, Goldenin, Starlinin tai Sterankon Marvel-sarjakuvia vaikuttaisivat houkuttelevilta...

: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: q-mies 05.09.2005 klo 11:27:50
SS v2 # 1 on tullut suomeksi, se ainoa Surfer-mega. Se Lee-Byrne-tarina. SS v1:n saa kätevästi SS Essentialin muodossa. Noista 18 numerosta oli kai puolet tuplapaksuja, jos 18 numeroa tuntuu ohkaiselta Essentialiksi.

Tota Surffari-Marvelia näkyy aika harvakseltaan (eli ei oo hyllyssä).. essentiaalia en haluu kun mulla on Fantasy Masterpieces #1-14 jotka reprinttaa SSv1 #1-14 väreissä.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 05.09.2005 klo 11:32:59
Eikös tuo Leen ja Byrnen Surffari-juttu ollut ihan oma spesiaalinsa? Ainakaan en ole kuullut, että tuohon olisi tullut kakkosnumeroa (ei sitä ole edes Milehighin listoissa enempää).

Eikä nuo Anonyymin ehdottamat kovakantiset Visionaries-kirjat ole mitään ehdottomia. Onhan Marvel julkaissut aimo kasan myös pehmeäkantisia Visionaries-kirjoja. Tosin niissä ei kai montaa ole tuollaista sekakokoelmaa. Lähinnä vain noita klassikkojuoksujen kokoelmia (Byrnen FF, Simonsonin Thor jne.).
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: q-mies 05.09.2005 klo 12:24:27
Eikös tuo Leen ja Byrnen Surffari-juttu ollut ihan oma spesiaalinsa? Ainakaan en ole kuullut, että tuohon olisi tullut kakkosnumeroa (ei sitä ole edes Milehighin listoissa enempää).

Joo, SSv2 oli one-off. Samassa Suomi-spessussa oli mukana ilmeisesti myös Meobiuksen 2-osainen "Parable"-tarina.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 05.09.2005 klo 12:29:30
No jos tuo Parable on sama kuin Leen kirjoittama ja Moebiuksen piirtämä, niin sitten. En tosin ole nähnyt sitä kuin yhtenä niteenä (ranskaksi ja englanniksi). Suomeksi se on nimellä Pako vapaudesta. Marvel 3/91.

Edit: Juu, Parablehan se on ja kaksiosainen (tarkistin sarjakuvarockista).
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: q-mies 06.09.2005 klo 10:55:44
Saako näitä tilattua useampaa kirjaa kerralla (=säästöä postikuluissa) esim. puhelimitse?

..anyone..?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 06.09.2005 klo 11:17:15
..anyone..?

Kokeile. Egmontin asiakaspalvelusta se selviää varmuudella: (03) 2251 943.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Kivik 06.09.2005 klo 21:42:34
Tilasin kirjat (B, IN, S-M) yhtaikaa ja ne tulivat erikseen pakattuina. B & IN tulivat samana päivänä, Spider myöhemmin. Kannattaa naulata pulska tyyny kynnykseen postiluukun alle hyvissä ajoin. Minulla kirjat ainakin saivat hieman kolhuja kun ne vyöryivät luukusta. Ne on pakattu vain ohueen taipuisaan pahvikuoreen.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: q-mies 07.09.2005 klo 13:41:17
Kokeile. Egmontin asiakaspalvelusta se selviää varmuudella: (03) 2251 943.

Kokeilin. Voi tilata kerralla, mutta toimitetaan yleellisen yksittäispakattuina ja jokaiseen tulee postikulut päällä. Vaikka kaikki ovat jo ilmestyneet ja hyllyssä. Vedätystä sano.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rmäki 07.09.2005 klo 13:56:42
Olen antanut itselleni kertoman, että yhdessä paketissa postittaminen tulisi kalliimmaksi, eli ei tässä mitään vedätystä yritetä, vaan pitää kirjat mahdollisimman halpoina tilaajille. Ei me niitä postimaksuja saada...
Rmäki
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: X-men 07.09.2005 klo 16:14:39
Olen antanut itselleni kertoman, että yhdessä paketissa postittaminen tulisi kalliimmaksi, eli ei tässä mitään vedätystä yritetä, vaan pitää kirjat mahdollisimman halpoina tilaajille. Ei me niitä postimaksuja saada...
Rmäki

Mahtaa olla painavia kirjoja kun kerran yksittäispostitettuna tulevat halvemmiksi postittaa.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 07.09.2005 klo 19:40:32
Mahtaa olla painavia kirjoja kun kerran yksittäispostitettuna tulevat halvemmiksi postittaa.
Otapa huomioon, että yhden kovakantisen kirjan paksuus on noin kaksi senttiä ja tavallisen kirjeen (millaisena tuo kai lähinnä tulee) maksimipaksuus on kolme senttiä. Kirjeenä siis menisi kiloon saakka neljällä eurolla. Tietenkin postin hinnat yrityksille ovat vielä erilaiset.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: q-mies 08.09.2005 klo 13:42:17
Postin sivuilla on  hintalaskuri:

http://www.posti.fi/hinnat/hintalaskurit/

Tosi kätevä kun huutonetissä tekee kauppoja ja pitäisi tietää postikulut etukäteen.

Muuten tosi jees mutta kun ei ole puntaria himassa joka näyttäisi pakan tarkan painon saati sitten sitä "kirjeen maksimikoko" läpyskää mistä yritetään survoa paksuja kirjeitä läpi.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 08.09.2005 klo 13:50:07
Sitä voi ihan viivottimella mitata noita kokoja, koska kokorajoituksethan siellä on mainittu. Yhden kovakantisen paksuus on 2 senttiä (tai ainakin ton Ihmeneloskirjan paksuus on se, muut saattaa olla paksumpia, kun niissä on enempi sivuja). Kaksi kirjaa siis ovat 4 senttiä ja siinä on sentti liikaa tavalliseen kirjeeseen. Menee siis maksikirjeenä.
Painoa on tietenkin vaikea arvioida, mutta se saattaa hyvinkin olla yli puoli kiloa.
Hinnat ovat seuraavat yrityshintoina ja kun lähetetään vain yksi paketti:
Alle kilon:
Kirje 3.80 Maksikirje 7.80
Yli kilon (kahteen kiloon saakka)
Kirje 6.10 Maksikirje 12.20

Eli tavallisena kirjeenä yhden kirjan lähettäminen menee tuolla neljällä eurolla. Todennäköisesti kaksi kirjaa rikkovat jo tuon kilon rajan ja kokonsa puolesta se on maksikirje, joten hinta on kolminkertainen. Jos taas kaksi kirjaa painaa yhdessä alle kilon, niin silti hinta on siinä 4 euroa/kirja, joten mitään säästöä ei tule.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 09.09.2005 klo 20:18:51
Eikä ne kirjeitä enää punnitse sen jälkeen kun on postilaatikkoon työnnetty.

Kyllä punnitsee. Ostin tässä sarjiksia netin kautta ja myyjä postitti ne pyynnöstäni valmiiksi maksetussa kuoressa, jonka painoraja oli puoli kiloa, vaikka sarjikset painoivat vähän enemmän. Kuoreen oli lätkäisty postissa leima, jonka mukaan siitä olisi pitänyt maksaa ylimääräistä jotain 3,80. Mutta eipä tuota rahaa keltään peritty, kuori oli tuotu laatikkooni. Huonossa tapauksessa ja jos postivirkailija on huonolla päällä, saattaa kuitenkin saada pelkästään lapun ja kehotuksen lunastaa paketti postista.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Timo Ronkainen 09.09.2005 klo 20:56:47
Kyllä punnitsee.

Ne punnitsee ihan jokaikisen valmiiksi frankeeratun postilaatikkoon laitetun kirjeen, joka postikeskukseen tulee ja kattoo riittääkö postimerkki? Ilmankos posti on niin hidaskulkuista.   ;D

Timo
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 09.09.2005 klo 21:46:32
No joo, tuskinpa kaikkia.  ;D  Joskus ylipainoiset lähetykset menee perille ongelmitta, joskus ei. Tuuripeliä.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 03.10.2005 klo 12:45:14
Tänään kolahti Teräsmies-kirja postiluukusta. Näyttää kivalta, mutta tässäkin on pyöreä selkämys. Tykkäsin enemmän Ihmenelos-kirjan tasaisesta selkämyksestä. Mutta pikkujuttuhan se on. Eikä nää taida mennä edes samaan paikkaan kirjahyllyssä.

Pienenä pettymyksenä on uusintajulkaisujen suuri määrä, mutta se korvaantuu sitten melkoisella määrällä ihan uusia juttuja. Vähän ihmetyttää se, että mr. Mxyzptlk -tarina  Superman 30:sta julkaistiin taas. Vastahan se oli Teräsmies-spesiaalissa vuonna 1998! Byrneä löytyy peräti kolmen tarinan verran, mutta jostain syystä Curt Swanin kuvituksia vain yhdestä lehdestä. Erikoista plussaa Superman #4:n tarinan julkaisemisesta (nää vanhat on aina parhaita).
Vielä en mitään ole ehtinyt lukea, mutta hyvältä näyttää.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 03.10.2005 klo 14:11:11
Pistähän kirjan alkuperäisnumerot kehiin. Onko ne Byrnen jutut ennen nähtyjä?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 03.10.2005 klo 14:22:07
Kaikki Byrnen jutut on aikaisemmin julkaistuja. Alkuperäisnumerot kirjassa on:
Action Comics #241, 252
Superman vol. 1 #1, 4, 30, 164, Annual 3 (kaavio Yksinäisyyden linnakkeen salaisuuksista)
Superman vol. 2 #2, 11
Superboy #68
Superman Villains #1
Man of Steel (minisarja) #5
Superman/Batman #8
World's Finest #94
Secret Files & Origins 2003
Superman Metropois Secret Files 2003 (sivun juttu Yksinäisyyden linnakkeesta).
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Kivik 03.10.2005 klo 20:00:52
Mitkä noista on julkaistu ja missä lehdissä/julkaisuissa?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: q-mies 03.10.2005 klo 20:09:30
Onkos vuoden 1978 100-sivuinen Lee-Kirby-albumi tuttu? Siinä on hassua että kustantaja ei ollut Marvel, vaan Simon & Schuster.

(http://marvelite.prohosting.com/surfer/reviews/ss1978.jpg)

Heihei, mites tämä on livahtanut katseeni ohi..? Mikä tää on, lintu vai kala, mitä tää sisältää ja mistä ihmeestä ton vois mahdollisesti kaivaa??
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 03.10.2005 klo 21:39:07
Mitkä noista on julkaistu ja missä lehdissä/julkaisuissa?
Ihan varma en ole, mutta varmasti ensimmäistä kertaa suomeksi ovat
Superman Villains #1
Superman/Batman #8
Secret Files & Origins 2003
Superman Metropois Secret Files 2003

Näitä ei minun tietääkseni/muistaakseni ole julkaistu:
Action Comics #252
Superman vol. 1 #4, 164, Annual 3 (kaavio Yksinäisyyden linnakkeen salaisuuksista)
Superboy #68
World's Finest #94

Nämä on varmasti julkaistu:
Action Comics #241 (tää on julkaistu monta kertaa, viimeksi Teräsmies spesiaali 1/92)
Man of Steel (minisarja) #5 (Teräsmies 4/87)
Superman vol. 1 #1*, 30 (DC spesiaali 1/98)
Superman vol. 2 #2 (Teräsmies 5/87), 11(Teräsmies 8/88)

*Teräsmieskirjassa on kuitenkin myös "Tieteellinen selitys Teräsmiehen uskomattomista voimista", jota ei aikaisemmin ole kai julkaistu.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 03.10.2005 klo 22:18:04
Action Comics #252

Metallo-tarina? Nähtiin Teräsmiehessä 8/69.

Action Comics #241 (tää on julkaistu monta kertaa, viimeksi Teräsmies spesiaali 1/92)

Voi ei! Ehdin jo toivoa ettei tätä nähtäisi taas, mutta pah. Kyse on jo NELJÄNNESTÄ julkaisukerrasta. Muut: TM 5/69, ErikoisSuperSidos 1980 ja TM Spesiaali 1/92. Ei se edes ole niin hyvä tarina.

Muutenkin tuntuu uskomattomalta että puolet tarinoista on uusintoja. Ikäänkuin Teräsmieheltä ei ennenjulkaisemattomia hyviäkin tarinoita riittäisi.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 03.10.2005 klo 22:21:17
Metallo-tarina? Nähtiin Teräsmiehessä 8/69.
Ei, vaan Terästyttö.

Muutenkin tuntuu uskomattomalta että puolet tarinoista on uusintoja. Ikäänkuin Teräsmieheltä ei ennenjulkaisemattomia hyviäkin tarinoita riittäisi.
Niinpä. Olisin mieluusti nähnyt vähän reilummin 30-40 -lukujen sarjoja ja ehkä enempi Swan&Andersonin kuvituksia (kai niiltäkin on jotakin, mitä ei ole julkaistu).
Toisaalta osan ratkaisuista ymmärtää, koska tuohon on koottu Teräsmiehen ehkä vähän merkittävämpiä eri hahmojen kanssa.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 03.10.2005 klo 22:26:58
Ei, vaan Terästyttö.

Ah. Sitä ei liene Suomessa nähty.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 03.10.2005 klo 22:28:57
Superboy #68
Nyt rupesi tämä mietityttämään. Sisällysluettelossa sanotaan, että tämä on Superboy 68, mutta johdantotekstissä sanotaan, että se on Superboy 8, jossa on Bizarron ensiesiintyminen.

Edit: Comics.orgin mukaan se on tosiaan toi numero 68.

Edit 2: Sekin piti vielä sanoa, että kirjan kansi ei ole sama kuin mainoksissa. Alex Rossia kumminkin.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: q-mies 03.10.2005 klo 23:34:10
Leen ja Kirbyn pitkä Surffaritarina joka ei ole jatkumoa. Marvel on ottanut uusintapainokset 1995 ja 1999 joten ei pitäisi olla mahdoton.

Millä nimellä nuo reprintit on? Orkkiksen eka painos olis minttikuntoisena n.200$, ei himota..
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: X-men 03.10.2005 klo 23:58:24
Superman vol. 1 #4, 164, Annual 3 (kaavio Yksinäisyyden linnakkeen salaisuuksista)

Minä muistan nähneeni jossain 80-luvun Teriksessä esittelyn linnakkeesta.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: X-men 03.10.2005 klo 23:59:15
Millä nimellä nuo reprintit on? Orkkiksen eka painos olis minttikuntoisena n.200$, ei himota..

No ei varmana himoita vaikka olisi uuden veroinen.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 04.10.2005 klo 10:42:31
Minä muistan nähneeni jossain 80-luvun Teriksessä esittelyn linnakkeesta.
Joo, onhan niitä vuosien varrella julkaistu montakin. 80-luvun alussa oli pidempi tarina (tais olla ainakin kaksi lehteä), joka pyöri Linnakkeen ympärillä ja siinä tais olla samassa yhteydessä pohjapiirustus. Tämä on kuitenkin eri ja vanhempi, enkä muista että sitä olisi julkaistu ennen. Itse asiassa tässä on kaksi saman tapaista Linnakkeen esittelyä. Toinen vanha ja toinen nykyaikainen. En muuten tiennytkään, että nykyään Teriksellä on Yksinäisyyden Linnake myös Andeilla. Action Comicseista opin sen, että ainakin jossakin viidakossa on.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Zippo 04.10.2005 klo 12:51:24
Edit 2: Sekin piti vielä sanoa, että kirjan kansi ei ole sama kuin mainoksissa. Alex Rossia kumminkin.
Jeps. Odottelin oikein että olis nähnyt isompana sen mainoksessa nähdyn kannen.

Hämiksen kirjassahan kansi oli myös vaihdettu mainoksen teon jälkeen. Minkähän takia?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: q-mies 04.10.2005 klo 13:33:42
Samalla nimellä minun tietääkseni. Mutta täällä spoileri juonesta englanniksi:
http://marvelite.prohosting.com/surfer/reviews/ss1978.html

En meinaa löytää tuolla nimellä mitään. MHC:stäkin löytyi vain tämä orkkis: http://www.milehighcomics.com/cgi-bin/backissue.cgi?action=list&title=74669238440&snumber=1
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: puro 04.10.2005 klo 13:43:12
Teris-kirja tipahti postiluukusta oli ottanut osumaa. Onko kellään kokemusta vaihtamisesta, en jaksaisi egmontille vielä soitella?

-P.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 04.10.2005 klo 14:06:40
Teris-kirja tipahti postiluukusta oli ottanut osumaa. Onko kellään kokemusta vaihtamisesta, en jaksaisi egmontille vielä soitella?

Soita asiakaspalveluun ja selitä tilanne. Kolhiintuneen saa vielä postiin ja palauttaa ilman kuluja. Uusi tulee tilalle tod.näk. paremmin pakattuna.

Hämiksen kirjassahan kansi oli myös vaihdettu mainoksen teon jälkeen. Minkähän takia?

Muistelen että jossain mainoksessa sanottiinkin kansien saattavan muuttua. Ilmeisestikin mainokset on tehty ennen kuin kirjan ulkonäkö on lukkoonlyöty.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rac 04.10.2005 klo 19:24:06
Hämiksen kirjassahan kansi oli myös vaihdettu mainoksen teon jälkeen. Minkähän takia?

Ihmenelosten kantta myös muunneltiin. IMHO huonompaan.

Kahteen kertaa jopa. Alkuperäinen oli tämän (http://www.egmont-kustannus.fi/ewriter/tiedostot/9/05_2005/1511_ihmeneloset_kirja.jpg) näköinen, toisessa vedoksessa vain Nelkut olivat värillisiä ja taustajoukut värittömiä (tämä minusta paras), kolmannessa ja lopullisessa värittömät taustajoukut on vaihdettu suurempaan värittömään kuvaan Ihmenelosista, jonka päällä sitten tuo värillinen kuva Nelkuista. Se on siis sama kuva.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 04.10.2005 klo 21:36:56
Kannen muutoksiin on saattanut vaikuttaa yhteistyömaat. Käsittääkseni nämä (ainakin se Ihmeneloskirja) on tehty yhteispainatuksina.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rac 04.10.2005 klo 21:55:50
Juu, Akateemisessa näin Batman-kirjan ruotsalaisen version. Siinä oli muuten sama kansi paitsi että vasemmassa reunassa ei ollut sitä mustaa palkkia.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 16.10.2005 klo 22:31:47
Teris-kirja on luettu. Ihan mukava kokoelma vaikka alkuun niin monen tarinan tuttuus meinasi häiritä. Eipä se lukiessa sitten häirinnyt , paitsi iänikuisen 'Avain Teräsmiehen tukikohtaan' kohdalla. Varsinkin Bizarron tarinat tukivat hienosti toisiaan; en minä ainakaan tiennyt että Byrne oli kunnioittanut noin hienosti alkuperäistarinaa oman versionsa kanssa.

Superman/Batman 8 oli tarinaltaan ok, mutta kuvituksen oli ryssinyt lahjakkaasti Titsblade-tähti Michael Turner. Ilmeisesti DC-Spesiaali ei aio jatkaa sarjan julkaisua enää näihin jaksoihin, mikä onkin ihan hyvä päätös.

Teräsmies-kirjassa tuntui olleen painolla ajoittaisia ongelmia. Aika moni sivu oli kokenut oudon tummentumisen tai tarkkuuden häviämisen (esim. sivut 47, 92 102, 127). Varsinkin Byrnen Metallo-juttu oli kauttaaltaan ihmeen tuhruinen. Tarkistin v. -87 lehdestä, ja silloin painojälki oli ok. Sen sijaan Byrnen Bizarro-jutun ongelmat eivät ilmeisesti johtuneet painosta, vaikka ensin niin luulin. Piirroksen yksityiskohdat nimittäin meinaavat kadota. Sama ongelma oli jo -87 lehdessä, eli oiskohan Giordano vaan tussannut tarinan turhan hennolla kädellä vai mistä lienee kyse...

Ai niin, Stuart Immosen Luthor-tarina oli hieno löytö. Ei mikään erikoinen tarina noin muuten, mutta ne Pikku Nemo -matkinnat olivat vinkeitä.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 16.10.2005 klo 23:25:15
Varsinkin Bizarron tarinat tukivat hienosti toisiaan; en minä ainakaan tiennyt että Byrne oli kunnioittanut noin hienosti alkuperäistarinaa oman versionsa kanssa.
Samahan pätee myös sen Lori Lemaris -jutun kanssa. Sekin on aika suora "kopio" alkuperäisestä.

Superman/Batman 8 oli tarinaltaan ok, mutta kuvituksen oli ryssinyt lahjakkaasti Titsblade-tähti Michael Turner. Ilmeisesti DC-Spesiaali ei aio jatkaa sarjan julkaisua enää näihin jaksoihin, mikä onkin ihan hyvä päätös.
Samaa mieltä. Mutta mun mielestä S/B:tä saisi kyllä jatkaa. Vaikka sitten Turnerin jälkeisillä jutuilla.

Teräsmies-kirjassa tuntui olleen painolla ajoittaisia ongelmia.
En oikein usko, että ongelmat johtuivat painosta. Enemmänkin ne olivat taiton/kuvankäsittelyn ongelmia. Osittain sivut näyttivät siltä, että ne on skannattu painetuista lehdistä, mutta ihmettelen miksi esim. noi Byrnen jutut (tai osa niiden sivuista) olisi pitänyt skannata lehdistä.

Sama ongelma oli jo -87 lehdessä, eli oiskohan Giordano vaan tussannut tarinan turhan hennolla kädellä vai mistä lienee kyse...
Tästähän se todennäköisesti johtuu.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 17.10.2005 klo 00:22:32
En oikein usko, että ongelmat johtuivat painosta. Enemmänkin ne olivat taiton/kuvankäsittelyn ongelmia. Osittain sivut näyttivät siltä, että ne on skannattu painetuista lehdistä, mutta ihmettelen miksi esim. noi Byrnen jutut (tai osa niiden sivuista) olisi pitänyt skannata lehdistä.

Ei kyllä skannaaminen taida selittää niin huonoa jälkeä kuin joillakin sivuilla oli. Tiedä sitten mistä on ollut kyse. Outoa että ongelma oli vain satunnaisissa sivuissa (ja siinä Metallo-hommassa).
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 17.10.2005 klo 10:43:28
Joo, outoa se on. Se eka juttukin (Teräsmiehen synty) oli väreiltään aika onneton. Harmi, kun muuten on niin hieno kirja. Ei mutta Marvel 6/88:ssahan oli samallalailla mennyt suttuiseksi painojälki. Mun muistaakseni Mail-man antoi sille selityksenkin. Pitää kattoa löytyykö semmoinen Marvel, missä se siitä jorisisi...
Edit: kyllä se Mail-man näköjään kanssa syyllisti painoa Marvelin kohdalla. Pitääkin ehkä kysyä, että miten tommosta jälkeä oikein tulee.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rmäki 17.10.2005 klo 11:32:52
Ratkaistaanpas tämä mysteeri tässä vaiheessa, niin nukkuvat ihmiset yönsä rauhassa. Paino on parhaansa tehnyt, eli heitä ei syytetä (tällä kertaa... sen sijaan Batman-kirjan flyleavesien puute onkin eri juttu). Muutama onnettomamman näköinen sivu johtuu siitä, että Amerikasta saamamme materiaali oli yksinkertaisesti niin huonolaatuista, eikä parempaa pyynnöistä huolimatta luvattu toimittaa, joten näillä sitten mentiin. Ilmeisesti parinkin sarjan kanssa alkuperäiset painofilkat ovat päässeet hukkumaan, ja aika lailla skannatuiltahan nuo tosiaan näyttävät.
Rmäki
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: J-Viilee 24.10.2005 klo 03:18:33
Itse jouduin myös kaikki kirjat ostamaan, vaikka lähes puolet oli jo julkaistu aiemmin.
Sitä juuri en ymmärrä että miksi pitää samoja tarinoita suomeksi tykittää vaikka julkaisemattomia olisi vaikka kuinka? Olen ostanut järjestyksessä kaikki Marvel-lehdet mitä on julkaistu vuoden -87 jälkeen joten turhauttaa ostaa kirjoja / lehtiä vain sen pakkomielteen takia, että pitää saada kaikki mitä suomeksi on julkaistu .         
Olen myös DC:n ystävä. joten vaikka tarjonta on ollut  laihaa viime aikoina niin oli tosi kiva lukea ENNENJULKAISEMATTOMIA Batman seikkailuja :o..eli pointti oli. että lisää samanlaisia kokoelmia, mutta ennenjulkaisemattomia. 
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: J.M:salo 31.10.2005 klo 15:54:31
Onko missään Teriksen sisällis- ja lähdeluetteloa netissä?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 31.10.2005 klo 16:06:16
Onko missään Teriksen sisällis- ja lähdeluetteloa netissä?
Edelliselle sivulle listasin alkuperäisnumerot. Tarkempia tietoja voi katsoa vaikkapa Sarjakuvarockin (http://www.perunamaa.net/sarjakuvarock/dc/ejt/tmej40_kirja.html) sivuilta.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rac 01.11.2005 klo 02:25:59
Kirjamessuilta mukaan tarttui sitten Ihmeneloset ja Valtakunta ja voima. Teristä selailin, mutta ääh.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: J.M:salo 01.11.2005 klo 12:10:52
ah, jäi huomaamatta. Kiitoksia. Vois ton varmaan tilata. Sitten on toi "yksinäisyyden linnakkeen superavain" tarina hyllyssä jo neljä kertaa.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 01.11.2005 klo 14:45:06
ah, jäi huomaamatta. Kiitoksia. Vois ton varmaan tilata. Sitten on toi "yksinäisyyden linnakkeen superavain" tarina hyllyssä jo neljä kertaa.
Hitsi. Mulla on se myös neljä kertaa, mutta yksi kerta on Showcase -kirjasta (se on varmaan yksi eniten julkaistu Teräsmies-tarina). Sitä 60-luvun julkaisua ei olekaan, mutta enpä taida tarvita.
Oiva kirja tää kuitenkin on, joten ostakaa ja ehkä ensi vuonnakin saamme Teräsmiestä kovissa kansissa.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: tolppis 02.11.2005 klo 13:46:49
Teris-erikoisjulkaisu oli kyllä aika laimea. Kun en vaan jaksa noita vanhoja Teriksiä lukea - sama kuin joidenkin Galep-Texien ja Bob-Battisten kanssa. Ihan komea kirja silti.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rami Rautkorpi 02.11.2005 klo 15:54:52
Kun en vaan jaksa noita vanhoja Teriksiä lukea - sama kuin joidenkin Galep-Texien ja Bob-Battisten kanssa.

Mutta pidit varmaan siitä uunituoreesta Terästyttö-tarinasta kirjan lopussa?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: q-mies 02.11.2005 klo 21:45:58
En tiedä miksi mutta tilasin sittenkin Valtakunta ja Voima opuksen. En ole koskaan DC:tä seurannut (paitsi Loboa) joten suurin osa hahmoista meni täysin ohi. Mutta tipahdin silti persielleni. Tarina oli erittäin vahva ja kuvitus upeaa. Koko kirja meni yhdeltä istumalta läpi eikä varmasti jää viimeiseksi kerraksi. Hassua miten erilainen suhtautuminen tässä oli superolentojen kohtaamisiin; siinä missä keskivertomarvelissa nämä pätkivät toisiaan päihin,  latelevat  latteuksia kilpaa ja poseeraavat mahtipontisissa asennoissa ei V&V edes kuvannut yhteenottoja (viimeistä tietysti lukuunottamatta) kuin ruudulla-parilla. Loistava.

BTW; onko jossain listaa piirroksien inside-vitseistä (tyyliin Monty Pythonin äijät "Brianin Elämä"-leffasta Apokalips-planeetalla)?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rami Rautkorpi 02.11.2005 klo 21:58:33
Hassua miten erilainen suhtautuminen tässä oli superolentojen kohtaamisiin; siinä missä keskivertomarvelissa nämä pätkivät toisiaan päihin,  latelevat  latteuksia kilpaa ja poseeraavat mahtipontisissa asennoissa ei V&V edes kuvannut yhteenottoja (viimeistä tietysti lukuunottamatta) kuin ruudulla-parilla.

Siis tarkoitatko, että keskivertomarveleissa mahtipontisissa asennoissa poseeraaminen on vasta kolmantena tärkeysjärjestyksessä, kun taas V&V asetti sen etusijalle?

BTW; onko jossain listaa piirroksien inside-vitseistä (tyyliin Monty Pythonin äijät "Brianin Elämä"-leffasta Apokalips-planeetalla)?

Jess Nevinsillä on (http://www.geocities.com/Athens/Olympus/7160/annos.html).
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Jarkko Sikiö 02.11.2005 klo 22:07:20
BTW; onko jossain listaa piirroksien inside-vitseistä (tyyliin Monty Pythonin äijät "Brianin Elämä"-leffasta Apokalips-planeetalla)?

Rami ehti jo vastata täsmällisellä linkillä, mutta lisäisin vielä linkin: http://www.enjolrasworld.com/Annotations%20for%20DC%20Comics.htm josta löytyy muuhunkin DC:n materiaaliin vastaavantyylistä materiaalia. Alan Mooren linkit voivat myös kiinnostaa, kun miehen V niin kuin verikosto (V for Vendetta) on saatavilla suomeksikin.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: q-mies 02.11.2005 klo 22:15:15
Siis tarkoitatko, että keskivertomarveleissa mahtipontisissa asennoissa poseeraaminen on vasta kolmantena tärkeysjärjestyksessä, kun taas V&V asetti sen etusijalle?

 :o Voiko tekstini näin väärin ymmärtää??? Marvelikliseet eivät olleet järjestyksessä ja V&V:stä kaikki kolme lähes loistivat poissaolollaan.

Niin ja V niinkuin Verikosto on jo tossa sohvalla ja seuraavana vuorossa..
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rami Rautkorpi 02.11.2005 klo 23:03:40
Voiko tekstini näin väärin ymmärtää???

Kas siinä pulma.

Marvelikliseet eivät olleet järjestyksessä ja V&V:stä kaikki kolme lähes loistivat poissaolollaan.

Puhummeko me nyt samasta sarjakuvasta? Siitä Alex Rossin kuvittamasta? Alex "Ta-dada-daa!" Rossin? Tai ehkä on sattunut sekaannus, ja tarkoitatkin Elliot S! Magginin romaanisovitusta, josta mahtipontiset poseeraukset todellakin puuttuvat lähes kokonaan. Lukuunottamatta kantta, joka on Alex "Ta-dada-daa!" Rossin kuvittama.

Not that there's anything wrong with that...
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: J.M:salo 01.12.2005 klo 20:47:52
ah, jäi huomaamatta. Kiitoksia. Vois ton varmaan tilata. Sitten on toi "yksinäisyyden linnakkeen superavain" tarina hyllyssä jo neljä kertaa.
Tilasin kirjan kymmenen minuuttia tuon viestin jälkeen. Kolahti tänään postiluukusta. Ensimmäinen Egmontin kirja jossa eivät olleet kulmat taittuneet/rytyssä! Sidosreuna oli taas erillainen kuin Batmanissa ja Ihmenelosissa. Oikukiva. Työskenteekö ne näiden erojen puolesta?
Teräsmiehen värit olivat mahtavat, paremmat kuin kahdessa muussa lukemassani, lukuunottamatta paria Byrnen sivua, josta topikin mukaan puuttui tarkemmat tiedostot...  Uudelleenväritys oli hienoa työtä. Käännökseenkin oli panostettu, todella hienoa.

Lähinnä ihmettelen miten Egmontilla voi mennä tasan kuukausi kirjan postittamisen kanssa? Kirjan paketointi, osoitteen kirjoitus ja postiin vienti tuskin on kovin raskasta ja aikaavievää.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: q-mies 09.12.2005 klo 11:50:25
Kysymys. Onko uusi Batman-kirja suositeltavaa luettavaa sellaiselle joka ei ole koskaan Batman-sarjiksia harrastanut? Eli onko paljon viittauksia aiempiin / tuleviin numeroihin ja/tai onko kirjan materiaali sieltä paremmasta päästä Batmania?
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Veli Loponen 09.12.2005 klo 12:06:36
Kysymys. Onko uusi Batman-kirja suositeltavaa luettavaa sellaiselle joka ei ole koskaan Batman-sarjiksia harrastanut?
En ole sitä lukenut, mutta uskaltaisin sanoa, että kyllä se on ihan suositeltavaa. Tarinat ovat 70-luvulta (ja aiemmin?), eikä silloin DC:llä vielä ollut paljoa pitkiä tarinakokonaisuuksia. Tarinoiden pitäisi siis toimia yksinäänkin.
Ja koska kuvitus on Neal Adamsia, niin eiköhän tuon kirjan tarinat ole ainakin jossain mielessä Lepakkomiehen parhaimpia aikoja.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: J.M:salo 09.12.2005 klo 12:55:58
Kirja on. Kaikki tarinat alkavat ja loppuvat kirjan kansien sisällä.
: Re: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Rac 09.12.2005 klo 20:44:26
Kirja on. Kaikki tarinat alkavat ja loppuvat kirjan kansien sisällä.

Eikös Man-Bat jäänyt hiukan kesken? En nyt voi tarkistaa koska kirja on eri talossa.
: Vs: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: mastermind 24.01.2008 klo 18:26:56
Eihän tämä mikään uusi kirja ole, mutta laitajn tämän tänne, kun en parempaakaan aihetta tälle löytänyt:

http://www.egmont-kustannus.fi/sarjakuvat/nayta_uutinen.phtml?id=1560 (http://www.egmont-kustannus.fi/sarjakuvat/nayta_uutinen.phtml?id=1560)

Eli mitä mieltä olette tuosta Valtakunta ja voima -opuksesta?
Kannattaako ostaa, vai onko se vain surkea The Dark Knight Returns jäljitelmä?
: Vs: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Jarkko Sikiö 24.01.2008 klo 18:29:58
Valtakunnan ja voiman voi halutessaan hankkia edullisemmin divareista DC-spesiaalit ostamalla. Teos itsessään on rautaa, tosin sen viehätys juontaa pääosin siitä, että DC-hahmot ja -maailma ovat ennestään tuttuja. Tuskin kolisee siis samaan malliin, ellei näin ole.
: Vs: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Tarkkis 24.01.2008 klo 18:32:11
Eihän tämä mikään uusi kirja ole, mutta laitajn tämän tänne, kun en parempaakaan aihetta tälle löytänyt:

http://www.egmont-kustannus.fi/sarjakuvat/nayta_uutinen.phtml?id=1560 (http://www.egmont-kustannus.fi/sarjakuvat/nayta_uutinen.phtml?id=1560)

Eli mitä mieltä olette tuosta Valtakunta ja voima -opuksesta?
Kannattaako ostaa, vai onko se vain surkea The Dark Knight Returns jäljitelmä?

Jos osaat nauttia Alex Rossin jotakuinkin jumalaisesta taiteesta, on tuo oopus suositeltavaa kamaa. Ja tarinaltaankin ainakin meikäläiseen iski ihan täysin. Jatko-osa / esiosa kingdom ei sitten puolestaan ole läheskään yhtä tasokas.

DK ja tämä ovat mielestäni kyllä teemoiltaan ja toteutukseltaan melkoisen erilaisia, joskin molemmissa käsitellään siis tuttujen hahmojen myöhempiä aikoja.
: Vs: Uudet supersankarikirjat - Batman, Ihmeneloset, Spider-Man, Teräsmies
: Petteri Oja 24.01.2008 klo 21:04:54
Joo ei oo Valtakunta ja Voima mikään Dark Knigh Returns -jäljitelmä ollenkaan. Hyvä opus, suositeltava hankinta.