Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvantekijöiden keskustelut => Piirtäminen, tekstaus, väritys ja skannaus => : Justus 13.11.2003 klo 17:12:34

: Öljyvärit
: Justus 13.11.2003 klo 17:12:34
Onko kukaan tehnyt tai onko kokemusta tehdä sarjakuvaa öljyväreillä? Vesivärisarjakuvia olen nähnyt mutta öljyvärillä tehtyjä en.Olen joskus kokeillut maalata niillä ja tiedän, että se on aika työlästä. Mutta niin varmaan on raapetekniikkakin, joten kai joku "hullu" sitäkin tekee tai on tehnyt?
: Re:Öljyvärit
: mia2 14.11.2003 klo 06:24:47
??? Mitä on raapetekniikka?
: Re:Öljyvärit
: FreakyMike 14.11.2003 klo 08:50:46
Raapekartonki on mustalla värillä päällystettyä pahvia johon voi piirrellä helposti kuvia semmoisella kynämäisellä terällä ja alla oleva valkoinen pinta tulee esiin siis joka naarmulla.

On useitakin sarjakuvapiirtäjiä jotka taiteilevat kyseisellä tekniikalla, mutta en muista yhtään nimeä juuri tähän hätään.
: Re:Öljyvärit
: Justus 14.11.2003 klo 09:18:10
Raapekartonki on mustalla värillä päällystettyä pahvia johon voi piirrellä helposti kuvia semmoisella kynämäisellä terällä ja alla oleva valkoinen pinta tulee esiin siis joka naarmulla.

On useitakin sarjakuvapiirtäjiä jotka taiteilevat kyseisellä tekniikalla, mutta en muista yhtään nimeä juuri tähän hätään.

Jep. Suomalaisista kuuluisin lienee Matti Hagelberg, jonka työnäyte on tässä:
http://www.kolumbus.fi/lagarto/mekanoville/kurpitsa/kurp1.html

Tietääkseni aika työlästä touhua. Mutta niistä öljyväreistä?
: Re:Öljyvärit
: Timo Ronkainen 14.11.2003 klo 11:21:09
Tuskinpa öljyväreillä, mutta eihän sitä tiedä noista ulkomaalaisista varsinkaan. :) Bilal on käyttänyt sekatekniikkaa, öljyäkin voi olla seassa.
Mutta kyllähän maalattua sarjakuvaa on paljonkin. Ensimmäisenä tuli Bilal mieleen, toisena tämä ultrarealistisesti maalattu Mercenary (fantasiajuttu). Kenties noissa on käytetty nopeammin kuivuvia akryylivärejä.

Timo
: Re:Öljyvärit
: Jukka 14.11.2003 klo 11:33:14
Simon Bisley tulee heti mieleen, mutta en tosin tiedä onko sekään öljyvärejä sarjakuviin käyttänyt. Pirun komeisiin maalauksiin kyllä.
: Re:Öljyvärit
: Timo Ronkainen 14.11.2003 klo 11:47:54
Ja mitäköhän värejä Alex Ross mahtaa käyttää?
Digitaalisestikin on "maalattu" ihan komeita kuvia, eipä paljon erota onko kuva aito vai digitaalinen. Painter on yleisin ohjelma.

Timo
: Re:Öljyvärit
: Timo Ronkainen 14.11.2003 klo 11:53:15
Kylläpäs nyt aloinkin selaamaan. Tuolla oli oikein tutoriaali digisarjakuvaan, piirros, maalaus...
http://tourniquet.rydia.net/tutorial/part_one.html
(Tarkotus oli kyllä löytää tietoa siitä tekeekö joku öljyväreillä ;D)

Timo
: Re:Öljyvärit
: MMikael 14.11.2003 klo 12:13:54
Empä usko että kukaan öljyväreillä sarjakuvaa tekis tai anakaan jos valmista aikoo. Enpä ole törmännyt anakaan vaikka aika paljon ole itsekin lukenut sarjakuvaa.

Muuten vain tuli mieleen että aito se on vaikka koneella tekis itse kun lopetin penselin pesun kun siitä sai vain päänsärkyä ja hiirtä/piirtopöytää ei tarvi pestä kun lopettaa.  ;D
: Re:Öljyvärit
: FreakyMike 14.11.2003 klo 17:24:30
Mutta kyllähän maalattua sarjakuvaa on paljonkin. Ensimmäisenä tuli Bilal mieleen, toisena tämä ultrarealistisesti maalattu Mercenary (fantasiajuttu). Kenties noissa on käytetty nopeammin kuivuvia akryylivärejä.

Jeps.. Vicente Segrelles on oikea virtuoosi sillä alalla. Hän on siirtynyt nykyään tosin jo "digitaalimaalaukseen", mutta vanhemmissa albumeissa on kaikki maalattu ihan käsipelissä. Olen usein mietiskellyt, että missä koossa ne kaikki originaalitkin sitten ovat ja kuinka pitkään menee esimerkiksi yhden sivun valmistumisessa.
Varmasti ihan uskomaton urakka jo sen yhden kokonaisen albumin maalaaminen. Ja hän on tehnyt kuitenkin jo 12 "El Mercenario" albumia ja myös joitakin muitakin yksittäisiä julkaisuja.

Tässä linkki hemmon kotisivulle, jotta näette miten pikkutarkkaa hänen tyylinsä on. http://www.segrelles.com
: Re:Öljyvärit
: Timo Ronkainen 14.11.2003 klo 20:44:27
Woh! Segrellesin kotisivuilla tosiaan ainakin puhutaan öljyväreistä:
Tired of the time-consuming oil technique, Segrelles decided in 1998 to explore with computers...
Että kaipa se pitää uskoa. Pitää lueksia terkemmin viä.

Timo
: Re:Öljyvärit
: Jukka Koivusaari 15.11.2003 klo 11:18:16

Digitaalisestikin on "maalattu" ihan komeita kuvia, eipä paljon erota onko kuva aito vai digitaalinen. Painter on yleisin ohjelma.

Jos tykkää köyhäillä, niin oma teniikkani on aika näppärä
http://www.kolumbus.fi/jik/koe1.htm
Eli ensin huitaistaan värikynillä kalvakka piirros ja sitten ajellaan kuvankäsittelyohjelmassa (mulla on Adobe Photo deluxe - Shopin 4-version karvalakkimalli ) erilaisten suodattimien läpi. Luonnostelu kalpean keltaisella tai haalean harmaalla.
Tommonen syntyy reilussa tunnissa. Vastaavan nyhrääminen esmes guassilla voisi viedä päivätolkulla aikaa.

Öljyvärihommaakin tietysti voi nopeuttaa muutamilla kikoilla , eli maalaa suoraan pohjustamattomalle pahville, jolloin maali kuivuu nopeasti , käyttää akvarelliityyliin pohjavalkoista hyväksi , maalaa liukuhihnaperiaatteella  moneen kuvaan saman värin samalla kertaa jne..
: Vs: Öljyvärit
: Piedro 14.03.2010 klo 11:38:39
Mä luin kerran jonkun Mari Ahokoivun tekemästä sarjisoppaasta, että sarjakuvaa voi kukin tehdä sarjakuvansa ihan oman tyylinsä mukaan.Välineilläkään ei ole väliä,
"Voit käyttää vaikkapa vahvaa kahvia" luki siinä kirjassakin.Oon tossa
asiassa myös ihan samaa mieltä... Mutta jos ny pitäs lausahtaa muutama öljyvärejä
käyttäviä tekijöitä nii en kyl oo itekkää nähny.......
halusin vaan vinkata täs ton sarjisoppaan jujun...........
sorry
: Vs: Öljyvärit
: JV 14.03.2010 klo 12:09:06
Yleensä maalatut sarjakuvat on tehty guassi-/ akryyli- tai vesiväreillä - tai niiden yhdistelmillä. Öljyväriä jotkut taiteilijat käyttävät kansien maalaamiseen (vaikkapa Kent Williams), ja Ashley Woodilla muutama yksittäinen sisäsivukin on tehty perinteisllä öljyillä, ainakin Popbotissa.

Alex Ross käyttää pääasiassa vesivärejä, Bisleyllä on guassia, akryyliä ja airbrushia, sekä värikyniä yms.

Ranskalaisen taidesarjiskustantamo Fremokin kirjoista löytyy joitakin öljyväreillä duunattuja juttuja, esim. Stefano Ricciltä.

: Vs: Öljyvärit
: Piitu X) 18.09.2010 klo 18:04:15
Minä ainakin käytän öljyvärejä sarjakuviin. Ei niillä vesivärien kanssa oikkeen tuu sarjakuvien kanssa yhteistyötä. : )
: Vs: Re:Öljyvärit
: Reima Mäkinen 06.10.2010 klo 15:44:56
Tässä linkki hemmon kotisivulle, jotta näette miten pikkutarkkaa hänen tyylinsä on. http://www.segrelles.com
Sivulla näkyy olevan myös yleisempiä maalaus/väritysvinkkejä. Hyödyllinen, vaikkei Segrellesin edustamasta fotorealisesta tyylistä tykkäiskään.
: Vs: Öljyvärit
: Reima Mäkinen 03.12.2012 klo 13:37:34
Törmäsin aika jännään Rosinskin maalausvideoon (http://www.youtube.com/watch?v=A3L7RNDBlp0). Alussa tehdään luonnoksia sekatekniikalla ja sitten viedään öljymaalaus melkoisen sutun kautta voittoon. Välillä pitää palata luonnostelemaan/suunnittelemaan yhtä yksityiskohtaakin.

Aika eksoottista näin enemmän piirtämään tottuneelle, mutta aika pitkälle se kai menee just noin koneellakin maalatessa. Lattakärkisiveltimen ja kikkakepin käyttö sekä pyyhkimällä korjaaminenkin näkyy.
Miinusta oikeastaan vain siitä, että videosta ei ollenkaan hahmotu se (pitkä?) aika mikä tuon tekemiseen kului.