Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Eurooppalaiset sarjakuvat => : Paalujuntta-Simo 10.11.2003 klo 19:02:45

: Luther Arkwright
: Paalujuntta-Simo 10.11.2003 klo 19:02:45
En löytänyt Bryan Talbot -aiheista keskustelua, joten aloitetaan sellainen.

Minun tuskin tarvitsee esitellä kenellekään science fiction/vaihtoehtohistoria-sarjakuvan suurteosta Luther Arkwrightia. Se joka ei vielä tunne, lukekoon. Luther Arkwright on sarjakuva, josta kansakunnat voivat ylpeillä.

Mitään järkevää sanottavaa minulla ei aiheesta justiinsa nyt ole, mutta postaanpa kysymykseni tänne niin säästyn nettisivuilla surffailun vaivasta.

Elikä siis: Luther Arkwrightin seikkailujen kakkososaa ei ilmeisesti koskaan julkaistu suomeksi? Mikä toinen osa oli nimeltään, vai onko jatko-osia enemmänkin? Liittyykö "Heart of the Empire" jotenkin Luther Arkwrightiin?  

Cosmic-kytköksiä omaavalle VesaK:lle tahdon purnata ihan henkilökohtaisesti: CCC:n sarjakuvahyllystä löytyvät Tuhman rotan tarina ja Bryan Talbotin Hackenbush-juttujen kokoelma, mutta Luther Arkwrightin osia en ole ainakaan löytänyt. Ihme juttu kun kerran Bryan Talbot taisi olla lounaisrannikon sarjakuvamekassa vieraisillakin jonkun scifi-tapahtuman aikoihin.
: Re:Luther Arkwright
: HT 10.11.2003 klo 20:45:28
Ne on niin kammottavan jäykän näköisiä ne sen sarjakuvat. Tulee vähän Don Rosa mieleen. Molemmat on jotain penteleen arkkitehteja.
: Re:Luther Arkwright
: VesaK 11.11.2003 klo 13:38:33
CCC:n sarjakuvahyllystä löytyvät Tuhman rotan tarina ja Bryan Talbotin Hackenbush-juttujen kokoelma, mutta Luther Arkwrightin osia en ole ainakaan löytänyt. Ihme juttu kun kerran Bryan Talbot taisi olla lounaisrannikon sarjakuvamekassa vieraisillakin jonkun scifi-tapahtuman aikoihin.

Luther ja sen jatko-osa Heart of Empire löytyvät "tiskin takaa", kysy myyjältä, saa luettavaksi panttia vastaan. Meillähän oli tosiaan hieno herrasmies Talbot kylässä muutama vuosi sitten ja näyttely samalla kertaa. Harmittele vaan, kun et ollut mukana Bryanin itse johtamalla esittelykierroksella.
: Re:Luther Arkwright
: Paalujuntta-Simo 11.11.2003 klo 15:16:00
Kiitos, harmittelen ihan tarpeeksi ilman yllytystäkin.

Enivei, mukava kuulla että Talbotia löytyy baarista enemmänkin. Kosmarissa vaan ei taida olla ajanmukaista listaa tiskin takaa löytyvistä sarjakuvista. Joku kansionrehjake notkuu hyllyssä, mutta sitä on päivitetty viimeksi keväällä 2001.

Se CCC-horinoista. Bryan Talbotin Batman-version olemassaolo oli minulle uusi tieto, jonka talletan sydämeeni.

Luther Arkwright on visuaaliselta ilmeeltään yksi suosikkisarjakuvistani, joten syytös kynänjäljen jäykkyydestä vähän hämää. Itse en ole jäykkyyttä nähnyt, vaikka yhdynkin täysin HT:n Don Rosa -kritiikkiin. No, makuasiahan tuokin on.

Luther Arkwrightissä kehitetty (ja sittemmin Talbotin Nemesis-sarjoissakin käyttämä) tyyli toki on sarjakuvan kentällä melko omalaatuinen yksityiskohtaisuudessaan ja tunnelman pysähtyneisyydessä. Mutta tyylihän perustuukin 1800-luvun kirjankuvituksiin ja luo siten aivan täydellisen fiiliksen näihin sarjakuviin, joiden idis on Brittiläisen imperiumin ja kuningatar Viktorian aikakauden siirtäminen scifi-miljööseen. Sitä kai sanotaan "steampunkiksi".

Petri Hiltunen käytti samanlaista tyyliä joissakin Conan-kuvituksissaan.
: Re:Luther Arkwright
: Veli Loponen 11.11.2003 klo 15:18:18
Minäkin aikoinaan luin tuon Batman -tarinan ja se oli kyllä aikas huippu. Sääli, kun menin myymään ne Legend of the Dark Knight -lehteni pois :-\
: Re:Luther Arkwright
: thepanu 11.11.2003 klo 15:48:13

Kaikki fanit ovat varmaan vierailleet virallisella sivulla (http://www.bryan-talbot.com/index.html). Mutta täältä (http://www.2000adonline.com/index.php3?zone=droid&page=profiles&choice=BRYANT) löytyy lyhennelty historiikki ja tietoa miehen 2000AD töistä.



: Re:Luther Arkwright
: Hege 11.11.2003 klo 17:17:14
Ei ole kakkososaa suomeksi julkaistu, voi kyllä olla että siinä suomenkielisessä ei ole kuin 1/3 kokonaisuudesta.

Heart of the Empire or The Legacy of  Luther Arkwright on jatkoa The Adventures of L. A.

Helpoiten ne saa kun kun ostaa molemmat Dark Horsen kokoomat.

Legacy on mielestäni helppolukuisempi kuin adventures, johtunee siitä että Legacyssä on värit ja yksinkertaisempi kuvitus.
Ja olen minä jäykempääkin kuvitusta nähnyt.
: Re: Luther Arkwright
: Lönkka 29.10.2005 klo 21:56:42
Elikä siis: Luther Arkwrightin seikkailujen kakkososaa ei ilmeisesti koskaan julkaistu suomeksi?

Ikivanha aihe mutta minkäs teet...

Eli syy Arkwrightin loppujen ilmestymättömyyteen oli se tavanomainen eli ymmärtääkseni kustantaja (FBH) katsoi että koska ekaa alpparia myytiin ERITTÄIN pieni määrä (itse veikkaisin maksimissaan 100-200) ei olisi mitään järkeä ottaa enempää takkiin. Tavallaan harmittaa kun suosittelin kyseistä alpparia kustantajalle. Noh, edelleen olen sitä mieltä että kyseessä on maailman paras sarjakuva ja syytän nuivia jälleenmyyjiä jne.

Kirjojen kanssa FBH yritti hieman pidenpään; ensin kolmen pokkarin satsi kertarykäisyllä ja sitten yksi kovakantinen kokooma. Liikkuivat Arkwrighttia paremmin, mutta takkiin näissäkin tuli.

Eipä (uuden) kustantajan elämä ole ruusuista.


Niin ja Talbotin vanhempia sekalaisia sarjoja Hackenbush etunnässä löytyy helpoiten nykyään Alchemy Booksin Bryan Talbot's Brainstorm kokoomasta.
: Re: Luther Arkwright
: Jarkko Sikiö 29.10.2005 klo 22:20:21
Suomessa julkaistu Luther-alppari ei jäänyt mitenkään erityisemmin mieleen, ihmettelinpä vain miksi kaikki siitä tuntuivat pitävän. Eivät sitten ilmeisesti pitäneetkään, kun ei sitä enempää nähty.

Talbotin kuvitus on tuttua Nemesis the Warlock -alppareiden sivuilta, joissa tyyliin tottuminen kesti hetken Kevin O'Neillin kuvituksen jälkeen. Mitenkään järin korkealle en miehen tyyliä arvosta, se vain ei jotenkin iske. Minusta innoton jälki ei niinkään johdu insinöörimäisestä piirrostyylistä, vaan tavasta käyttää kynää. Raskaus yhditettynä pieniin, sinne tänne lisättyihin viivoihin näyttää huonolta. Toisaalta scifiin hänen tyylinsä sopii huonommin, kuin mitä se sopisi johonkin miekka- ja magia-tarinoihin.

EDIT: En kyllä ollut mikään Nemesiksen ystävä, tulipa ostettua Suomessa julkaistut alpparit, kun tuli tahkottua Commodore 64:n Nemesis the Warlock -peliä, joka oli melko railakasta lahtausta.
: Re: Luther Arkwright
: Lönkka 30.10.2005 klo 13:34:44
Suomessa julkaistu Luther-alppari ei jäänyt mitenkään erityisemmin mieleen, ihmettelinpä vain miksi kaikki siitä tuntuivat pitävän. Eivät sitten ilmeisesti pitäneetkään, kun ei sitä enempää nähty.

Syynä voisi olla erinomainen tarina ja piirrosjälki yhdistettynä molemmista löytyvään yksityiskohtien suunnattomaan rikkauteen josta saa paljon irti vaikka kuinka monennella lukukerralla. Stoorin ja piirrosjäljen parhaat osiot olisivat löytyneet kakkososasta; ykkösessä tavallaan pohjustetaan asioita ja ollaan juuri ja juuri vasta pääsemässä vauhtiin...

Mitenkään järin korkealle en miehen tyyliä arvosta, se vain ei jotenkin iske. Minusta innoton jälki ei niinkään johdu insinöörimäisestä piirrostyylistä, vaan tavasta käyttää kynää. Raskaus yhditettynä pieniin, sinne tänne lisättyihin viivoihin näyttää huonolta.

Mielipiteitä on monia. Itse pidän Talbotin vanhasta(kin) tyylistä todella paljon.

Oletko nähnyt miehen ilmavampaa nykytyyliä?
Sitä löytyy esim Tuhman rotan tarinasta, Arkwrightin jatko-osasta Heart of Empire sekä tulevasta Alice in Sunderlandista (uudessa Mustiksessahan oli Alicesta pieni tarinakokonaisuus), jossa mies tuntuu kyllä käyttävän jos jonkinmoisia erilaisia tyylejä.

Oma suosikkini on voimakkaasti Tintin Kultasaksisen ravun mieleen tuova sivu 192:
http://www.bryan-talbot.com/alice/alice_page192.html

Mmmmmmm!
: Re: Luther Arkwright
: Jarkko Sikiö 30.10.2005 klo 13:56:31
Oletko nähnyt miehen ilmavampaa nykytyyliä?

En juuri, mutta en ole väittänyt ettei hän teknisesti olisi osaava mies. Arvostelin lähinnä hänen tyyliään ja sitäkin puhtaasti omien mielipiteideni mukaan.
: Re: Luther Arkwright
: Curtvile 12.11.2006 klo 10:55:05
FBHn Luther Arkwrightista on jo, mitä 15 vuotta?

Ehkä aika olisi nyt V niin kuin Verikoston ja Vartijoiden jälkeen kypsä kovakantiselle kokonaisvaltaiselle Arkwright-elämykselle?

Ja ihan albumina. Cd-rom sarjakuvakokoelma vetoaa kai joihinkin mutta minä haluan ihan oikean kirjan.

 
: Re: Luther Arkwright
: Petteri Oja 12.11.2006 klo 12:40:53
Ei mikään paskempi idea. Se FBH:n albumi oli vieläpä käsiin hajoavaa sorttia eikä sitä enää  mistään saa.
: Re: Luther Arkwright
: Curtvile 12.11.2006 klo 16:30:41
Ei mikään paskempi idea. Se FBH:n albumi oli vieläpä käsiin hajoavaa sorttia eikä sitä enää  mistään saa.

Käsiin hajoavaa? Kyllä se minulla on säilynyt, mutta tuon uusintajulkaisu laajennettuna painoksena olisi kultturiteko.

Olisihan se kansalliselle itsetunnolle hienoa jos paras versio ei olisikaan tsekkiläinen vaan suomalainen.
: Re: Luther Arkwright
: Lönkka 12.11.2006 klo 19:29:37
eikä sitä enää  mistään saa.
???
Kyllä minä olen sitä jatkuvasti Fantasiapeleissä nähnyt...

http://www.fantasiapelit.com/index.php?main=ai&haku_muutos=1&kat=hakulomake&mista=*&yhteen=eri&alue=&spc=0&etsittava=luther+seikkailut&etsi=Etsi
: Re: Luther Arkwright
: Petteri Oja 12.11.2006 klo 20:23:03
Kyllä minä olen sitä jatkuvasti Fantasiapeleissä nähnyt...

Ahaa, pitäis varmaan joskus käydä siellä... Tosin toi on lähinnä surullinen asia, jos kyse on edelleen siitä ykköspainoksesta joka julkaistiin jo joskus 1993.
: Vs: Luther Arkwright
: Antti Värtö 08.10.2007 klo 23:17:24
Talbotin uusi albumi Alice in Sunderland on aika huima teos. Sekavalta tuntuu
Kyllä vain, vaikkakin se aukenee paremmin, mikäli tuntee Liisa-kirjojen tai Lewis Carrollin taustoja jo etukäteen.

Mikäli eivät Liisa-kirjat tai Carroll kiinnosta ERITTÄIN yksityiskohtaisesti, en usko tämän teoksen viehättävän lukijaa pätkääkään. Ja vaikka itse olen vanha Liisa ihme- ja peilimaassa- fani, oli silti puuduttavaa lukea sivutolkulla selitystä suhteellisen mielenkiinnottoman englantilaisen teollisuuskaupungin historiasta ja kaupunginosista.
: Vs: Luther Arkwright
: Antti Värtö 09.10.2007 klo 13:50:48
Täytyy yrittää toiste uudelleen.
Olet uljaampi mies kuin minä. Itselleni riitti yksi lukukerta Alice in Sunderlandin parissa - ei sitä jaksaisi uudelleen kahlata läpi. Kertaalleen se meni ja oli välillä ihan mielenkiintoinenkin, mutta kahta kertaa ei kirjaa huvittaisi lukea. Liian tylsä liian monesta kohtaa - ja sisäänpäinkääntynyt, kuten itsekin arvioit.

: Vs: Luther Arkwright
: Lurker 25.02.2014 klo 19:46:25
Etsintäkuulutus: Have you seen this page from The Adventures Of Luther Arkwright, by Bryan Talbot?
Reward For Stolen Luther Arkwright Page By Bryan Talbot (http://www.bleedingcool.com/2014/02/13/reward-for-stolen-luther-arkwright-page-by-bryan-talbot/)

Sivu hävisi jo 20 vuotta sitten eikä siitä sen jälkeen ole nähty vilaustakaan.
: Vs: Luther Arkwright
: amasofi 02.03.2014 klo 22:23:30
Just tilasin lauantaina Turun Sarjakuvakaupan verkkokaupasta  http://www.sarjakuvakauppa.fi/luther-arkwrightin-seikkailut.html     
Bryan Talbot: Luther Arkwrightin seikkailut Julkaisuvuosi    1993 ISBN    978-951-582-003-7. Hinta 15 egee. Eli eipä tätä hankala ollut saada.
: Vs: Luther Arkwright
: CryingBlueRain 03.03.2014 klo 10:55:01
Suomennoksessa on valitettavasti vain alkupuoli tarinasta.
: Vs: Luther Arkwright
: amasofi 03.03.2014 klo 22:08:07
Voi olipas ikävä uutinen. Harmillisia nää kesken jääneet suomennokset, joita kyllä on ihan riittämiin.
: Vs: Luther Arkwright
: amasofi 14.04.2014 klo 12:03:30
Sain eilen luettua ton ainoon suomennetun Luther Arkwrightin ja oli niin mieleen, että piti mennä hakeen lisää Amazonilta.

Heart of Empire: The Legacy of Luther Arkwright: Or the Legacy of Luther Arkwright EUR 34,00 toimituskuluineen. Uusi, Dark Horse 2001, 296 sivua.

The Adventures of Luther Arkwright EUR 26,69 toimituskuluineen. Käytetty (hyvä), Dark Horse 1999, 216 sivua. (Ja tässä siis mukana osat 1-3: 1) Rat Trap 2) Transfiguration 3) Gotterdammerrung.
: Vs: Luther Arkwright
: Fantasiapelit 16.04.2014 klo 17:08:30
Kympin halvemmalla olisit päässyt jos olisit ostanut kotimaasta ;)

Lokakuussa pitäisi Dark Horselta tulla vihdoin huippuskanneilla varustettu Arkwright Integral (https://www.fantasiapelit.com/index.php?main=ai&kat=single&mista=indeksi&etsittava=_154647) jossa on sekä Arkwright ja Heart of the Empire.
: Vs: Luther Arkwright
: amasofi 16.04.2014 klo 23:30:54
Kiitos ... tästä lähtien käyn tarkistamassa teidän lafkan ensin. Enpä tiennyt että teidän kaltainen paikka on.
: Vs: Luther Arkwright
: Sanjo 17.04.2014 klo 15:52:27
Heart of Empire CD-Rom on myös ihan kohtuuhyvä ja halpa hankinta, ostin sen hintaa 12 puntaa täältä: http://www.bryan-talbot.com/onlineshop/heart-of-empire-cd.php

(Mukavana ja täysin ylimääräisenä bonuksena sain kopion The Papist Affair seikkailustoorista paperiversiona.)
: Vs: Luther Arkwright
: Kyty 17.04.2014 klo 20:01:42
Heart of Empire on tosiaan hyvää luettavaa. Tuolta löytyy cd-romin arvostelu: http://old.tahtivaeltaja.com/IV-01/uutis.htm
: Vs: Luther Arkwright
: Sanjo 17.04.2014 klo 23:56:22
Heart of Empire on tosiaan hyvää luettavaa. Tuolta löytyy cd-romin arvostelu: http://old.tahtivaeltaja.com/IV-01/uutis.htm

Tuossa on hyvin summattu sisältö joka antaa varmaa juuri enemmän sarjakuvan ystäville jotka tykkäävät lukea myös sarjakuvan tekemisestä. Toi cd-rom uppoaa siis juuri sellaiseen porukkaan joka keskustelee sarjakuvista aiheeseen erikoistuneilla foorumeilla.
: Vs: Luther Arkwright
: Sanjo 07.05.2014 klo 15:54:38
Kympin halvemmalla olisit päässyt jos olisit ostanut kotimaasta ;)

Lokakuussa pitäisi Dark Horselta tulla vihdoin huippuskanneilla varustettu Arkwright Integral (https://www.fantasiapelit.com/index.php?main=ai&kat=single&mista=indeksi&etsittava=_154647) jossa on sekä Arkwright ja Heart of the Empire.

Kun kerran niin polleana mainostatte liikettänne niin miksi Fantasiapeleissä tuo tuo Heart of Empire CD-Rom on 44 euroa kun artisti itse pyytää siitä 12 puntaa omilla sivuillaan (linkki ylempänä).
: Vs: Luther Arkwright
: Petteri Oja 07.05.2014 klo 16:51:36
Kun kerran niin polleana mainostatte liikettänne niin miksi Fantasiapeleissä tuo tuo Heart of Empire CD-Rom on 44 euroa kun artisti itse pyytää siitä 12 puntaa omilla sivuillaan (linkki ylempänä).

Heart of Empiren ovh on 40 dollaria. 12 puntaa on siis selvästi halvempi kuin sen tukkuhinta jälleenmyyjille. Suomalaisen kivijalkakaupan hyllyssä 44 euroa on kaikkien kulujen jälkeen ihan normihinta, eikä sisällä edes kiskontaa, uskokaa tai älkää.

Artistit toki voivat omilla sivuillaan myydä tekijänkappaleitaan miten halvalla haluavat.
: Vs: Luther Arkwright
: Sanjo 08.05.2014 klo 14:49:44
Heart of Empiren ovh on 40 dollaria. 12 puntaa on siis selvästi halvempi kuin sen tukkuhinta jälleenmyyjille. Suomalaisen kivijalkakaupan hyllyssä 44 euroa on kaikkien kulujen jälkeen ihan normihinta, eikä sisällä edes kiskontaa, uskokaa tai älkää.

Artistit toki voivat omilla sivuillaan myydä tekijänkappaleitaan miten halvalla haluavat.

Puhutaanko me edes samasta esineestä, kyse on siis siitä CD-Romin hinnasta.
: Vs: Luther Arkwright
: Jarkko Sikiö 08.05.2014 klo 17:58:28
Puhutaanko me edes samasta esineestä, kyse on siis siitä CD-Romin hinnasta.

Kuuntele nyt mitä Petteri sanoo.

Tekijä voi ilman välikäsiä myydä haluamallaan hinnalla, mutta postimies ei pakettia sinulle ilmaiseksi kanna sen enempää kuin sarjakuvat ja cd-romit itseään hyllyille nosta ja katalogeihin nimeään paina.
: Vs: Luther Arkwright
: Petteri Oja 08.05.2014 klo 18:07:33
Puhutaanko me edes samasta esineestä, kyse on siis siitä CD-Romin hinnasta.

http://www.darkhorse.com/Products/11-284/Heart-of-Empire-CD-ROM