Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Toimintasarjakuvat => : kalmakoura 03.10.2005 klo 00:59:16
-
lainasin tuossa vähän aikaa sitten kirjastosta deathstroke the terminator: full cycle albumin ja pidin siitä haluaisinkin kysyä pari kysymystä:
1) onko olemassa muita deathstroke albumeja tai sellaisia albumeja joissa hänellä on iso rooli ja ovatko ne hankinnan arvoisia ?
2) muistanko väärin vai olikos tänä tai viime vuonna dc:llä joku ultimate super villain team up missä deathstroke oli jäsenenä
3) eikös deathsrokin fanit ole väittäneet että marvelin deadpool on aika suora kopio deathstrokista
-
Webin mukaan lehti loppui numeroon #60. Minusta on sekoitus Urakoitsijaa ja Tuomaria.
Alla olevasta osoitteesta löytyy lisäinfoa.
http://www.titanstower.com/source/whoswho/deathstroke.html#series
-
niin mutta eivätkös sekä deadpool ja deathstroke käytä sekä miekkaa että pistoolia ja eikö kummallakin ole paranemiskyky ja eikös kummallekkin käynnyt viellä niin että paranemisvoiman saavuttaminen aiheutti huomattavia fyysisiä ja psyykkisiä muutoksia ?
-
Deathstroke on Slade Wilson.
Deadpool on Wade Wilson.
Kummatkin ovat palkkasotureita, jotka ovat erittäin hyviä lähitaistelussa (mikä varmaan tuli jo mainittua). Sladella ei ole paranemisvoimaa, mistä kertonee jo se että hänellä on vain yksi silmä, kun Wadella on kaksi (mutta tätä korvaa törkeän näköinen naama).
Muotakaas viellä: Sladen kyky on aivokapasiteetti josta 9/10:aa on käytössä (hahmoa luodessa uskottiin että normaali ihminen käyttää kapasiteetistaan vain 10%), minkä vuoksi hän on nopeampi, älykkäämpi yms. kuin normaali ihminen. Sai voimansa testien tuloksena, joissa hän oli vapaaehtoinen.
-
Animaatiossa ei myöskän näytetä Sladen naamaa; sen yhden kerran kun Robin sen näkee on naama mädäntynyt zombie-loitsun jäljiltä.
-
Samankaltaiset nimet ovat sarjiksissa aika yleisiä, olihan Batmanin alkuaikoina yleinen syyttäjä/Kaksikasvokin nimeltään Harvey Kent, kunnes muutettiin Dentiksi jotta ei lukijat sekoa (Kuinka kaksikasvo voi olla vielä Teräsmieskin? Olen ihan sekaisin!!!)
Yleensäkin sankarien nimet pitää olla aika lyhyitä ja ytimekkäitä, Straktschynzki ja Sienkiexzvitz voivat kelvat sarjakuvan tekijöille mutta hahmojen pitää olla Jones, Field tai Laakso. (ei, ei ehkä sittenkään Laakso)
Edit:typo
-
Yleensäkin sankarien nimet pitää olla aika lyhyitä ja ytimekkäitä, Straktschynzki ja Sienkiexzvitz voivat kelvat sarjakuvan tekijöille mutta hahmojen pitää olla Jones, Field tai Laakso. (ei, ei ehkä sittenkään laakso)
Jaa entäs roistojen ala Mxyzpltk tjsp.