Onko Planetesia tullut enemmän kuin 4 osaa, ja muuttuuko juttu jatkossa huonommaksi/paremmaksi?
Sarjisfestareilta tarttui Planetes 1. mukaan. Aika hienosti piirretty, mutta ei mua ihan vakuuttanut. Myyjän lupaama filosofisuus oli aika pinnallista ja kerronta ennalta-arvattavaa. Anime-versiota en ole nähnyt mutta voisin kuvitella sen sellaisena toimivan. Parasta sarjassa oli tunnelma. Ja kansi.
Planetes on kyllä tiedossa olevista vuoden ensimmäisen puolikkaan sarjakuvista odotetuin yhdessä WSOY:n Minun Kiinani ja Sangatsun Chi's Sweet Homen kanssa. Saa nähdä jääkö tässä muuhun englanninkieliseen kuin Gottfredsoniin rahaakaan. Kuinkas minua nyt näin hellitään?
Hinta vain vähän pelottaa, pitääkö pelätä kioskimangan paino/paperilaatua? Punis hemmotteli ainakin minut pilalle Gunnm -julkaisullaan, ja toivois samaa nannaa tämänkin sarjan kohdilla...
Kai sitä markkinoidaan muullekin kuin mangakansalle?
Tietääkö joku jäikö Planetesin enkkujulkaisu Vizin Signature-sarjojen tapaan marginaaliin? Ainakin painos on myyty loppuun, mutta en tiedä oliko se kovin suuri alun alkujaan.Kyllä se ainakin meillä Fanzussa möi sangen hyvin.
Melkoisia hintoja pyydetään englanninkielisestä versiosta. Ebayssa vain 140 dollaria (http://cgi.ebay.com/PLANETES-1-2-3-4-p1-4-p2-manga-lot-Makoto-Yukimura-T-/360312109639?pt=US_Fiction_Books&hash=item53e4467a47). Ale!
Ilmestynee lokakuun alussa Sangatsun foorumin mukaan.
Parasta lukemaani mangaa!Melkein. Nausikaä on tätä parempi, mutta hyvä kakkossija kuitenkin. Tietenkin ottaen huomioon, että muuten en pahemmin mangaa lue.
Elän toivossa että jaksan vielä joskus lukea Nausicaän loppuun asti. Viime kerralla jaksoin nelososaan asti.Okei, no sitten Planetes on paras. Mut kyllä manga on paljon parempi kuin anime. Tästä en tingi.
Miinusta tulee julkaisun mustasta, jonka toivoisi olevan parempaa.Mä luulen, että siihen syynä on toi paperin laatu.
Mä luulen, että siihen syynä on toi paperin laatu.
Hinta määrittää paperin laadun. Nyt mentiin halvemmalla hinnalla, joten siitä voi päätellä käytettävän paperin. :)
Onkohan nelosesta mitään tietoa? Ei osunu silmään vaikka pitkin viime kuukautta etsiskelin.
Makoto Yukimura... Jukimura? Käytämmekö oikeasti Hepburnin järjestelmää englanninkielen ääntämysasulla?
Ensimmäinen osa luettu. Avaruuden ja sisäavaruuden kartoitustahan tämä on. Vähän ärsytti se röökin vetäminen kuuasemalla; ajatus sinänsäkin on ihan mahdoton.
Makoto Yukimura1 on sittemmin siirtynyt viikinkien pariin Vinland Sagassa? Onko se harkinnan arvoinen kaikille PlanetESin ystäville?
Hyvää science fictionia, sanoisinpa että hyvin Asimov henkinen tarina kokonaisuutena.Vastustan! Kyllä tää selkeesti oli enempi Clarke-osastoa. Asimovilla oli paljon fantastisempaa scifiä, kun taas Clarke keskittyi just tälläsiin hitaasti eteneviin todellisuuspläjäyksiin.
Vastustan! Kyllä tää selkeesti oli enempi Clarke-osastoa. Asimovilla oli paljon fantastisempaa scifiä, kun taas Clarke keskittyi just tälläsiin hitaasti eteneviin todellisuuspläjäyksiin.
Jännittävää itse lukemisen lisäksi oli etsiä tätä kioskeista ja kaupoista.
Juuri saapunut MANGA:
Planetes 4 Punainen jättiläinen 6.90€
Weed 3 Punainen jättiläinen 5.90€