Kvaak.fi - keskustelu
Sarjakuvantekijöiden keskustelut => Välineet ja oppaat => : Kake 01.08.2005 klo 16:32:51
-
HEI!
Voisitteko pistää neuvoja pikkuihmiselle,
joka on aikeissa aloittaa piirtämään sarjakuvaa.
Lähinnä, että mitä kaikkea tarttee ostaa ja mistä?
Mitä pitää ottaa huomioon jne.
Minulta kysyttiin asiaa, mutta olen väärä ihminen vastaamaan siihen,
vaikka aiheesta olenkin hyvin kiinnostunut.
Voisitteko antaa hyviä neuvoja, eli aloittelijan pikakurssin.
Kiitos jo etukäteen!
-
- lyijykyniä, kahta kovuutta tai enenmmän. Yksi kova ja yksi pehmeähkö.
- pyyhekumi
- huopakyniä 0.3 - 0.8. sekä paksuja huopakyniä mustien alueiden värittämisen.
- paperia
- valopöytä. Ei pakollinen mutta helpottaa tekemistä kummasti.
piirrokset kannattaa tehdä esim. 1,5 kertaa julkaisukokoa isommiksi.
- limua
Sitten vain piirtelemään.
-
Sitten katsastamaan sivusto http://www.kupla.net/akatemia/
Siitä sitten takaisin tänne ja selailemaan tämän osion vanhempia keskusteluita, kuten myös keskusteluja alueilla Piirtäminen, tekstaus ja väritys (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?board=17.0) sekä Luomistyö, käsikirjoittaminen ja kääntäminen (http://www.kvaak.fi/keskustelu/index.php?board=18.0).
-
- limua
ja pikkunaposteltavaa. ;D
-
.. ja pikkunaposteltavaa.
.. suosittelen sitä varoen .. voi ilmetä yllättäviä rasvaläikkiä tai muuta vastaavaa parin päivän jälkeen hienoihin "originaaleihin" jos on ollut väärät naposteltavat. (Sipsiä, suolapähkylöitä, suklaata tai muita karkkeja j.n.e. j.n.e.)
Jos tuota haluaa vähätkin välttää, voi koittaa ainaskin pitää paperiarkkia piirtävän käden alla tai käsitellä piirrostaan ainoastaan sitä reunoista sormeillen.
-- j --
-
Kirjastosta tai maksua vastaan kaupasta löytynee joku perusopus sarjakuvan tekemisestä. Sellaisten kanssa itse joskus aloittelin. Nettikin on pullollaan ohjeita, mutta kirjat ovat mukavampia käyttää ja niissä tieto on kerätty yhteen paikkaan, eikä kaikki energia mene tiedon hakuun.
8]
-
Tää on ollut mulle hyödyllisin (kiitetty olkoon Roju):
http://www.oph.fi/etalukio/opiskelumodulit/kuvataide1/KSOM1fr.htm
-
Tuli täs vaan äkkiseltää mieleen että eikös Aku Ankassa joskus ollu aika pitkä Sarjakuva neuvo osio ei välttämättä kummonen mutta ehdotus
-
Tuli täs vaan äkkiseltää mieleen että eikös Aku Ankassa joskus ollu aika pitkä Sarjakuva neuvo osio ei välttämättä kummonen mutta ehdotus
Joo. Oli, mutta siinä on se huono puoli, että se on monessa eri lehdessä, joten hankala käyttää. Mutta saahan sen ladattua akkarin nettisivuilta. Laitan linkin tänne myöhemmin, jos löydän sen ladattavan version.