Kvaak.fi - keskustelu

Sarjakuvanlukijoiden keskustelut => Kotimaiset sarjakuvat => Topic started by: Kapteeni Kenguru on 26.07.2005 klo 15:52:33

Title: Risingshadown sarjakuvia
Post by: Kapteeni Kenguru on 26.07.2005 klo 15:52:33
Pitäisköhän mainita, että scifisivusto Risingshadow´lla löytyy myös sarjakuvia, jotka ainakin omasta mielestäni ovat ihan hauskoja:

Tyttöhirmiö (http://www.risingshadow.net/phpBB2/viewforum.php?f=29&sid=62dbf3fc194a4848f647a841eb72ed92)

(http://www.drumdrum.net/sarja/tyttis/tyttohirmio017.gif)

Sekä myös Arkimagiaa  (http://www.risingshadow.net/phpBB2/viewtopic.php?t=5271&sid=62dbf3fc194a4848f647a841eb72ed92) -stripeistä löytyy ideaa.


Ja ei, minulla ei ole mitään tekemistä noiden sarjakuvien kanssa, eikä edes tuon sivustonkaan. Ajattelinpa vain vihjaista noiden olemassaolosta täälläkin, jos vaikka joku olisi kiinnostunut.
Title: Re: Risingshadown sarjakuvia
Post by: FreakyMike on 26.07.2005 klo 20:07:41
Olen pyörinyt/moderoinut itse sillä sivustolla jo noin viitisen vuotta, ja pitänyt etenkin noista kaidon sarjakuvista, vaikka tuo nykyinen ei liitykään enää mitenkään scifiin tai fantasiaan. Kaidon aikaisemman jatkotarinan nimi oli "eeppinen fantasiaseikkailu", ja se on arkistoitu tänne. http://www.drumdrum.net/sarja/efsi/ Sekin ilmestyi alkujaan suoraan tuolla foorumilla.

Myös Juzami niminen moderaattori tekee aika saman henkisiä absurdeja sarjakuvia, mutta niitä ei ole näkynyt sivulla kovin usein. http://koti.mbnet.fi/juzami/ Hän on muistaakseni kirjoitellut joskus tällekin foorumille, mutta siitä on jo aikaa..
Title: Re: Risingshadown sarjakuvia
Post by: Kapteeni Kenguru on 27.07.2005 klo 14:11:51
Oli niin kiire eilen että unohdin kokonaan mainita tuon Eeppisen fantasiaseikkailun. Hauskinta mitä vähään aikaan olen lukenut. Nää pitää saada joskus albumimuotoon.
(http://www.drumdrum.net/sarja/efsi/osa15.jpg)


Jos hiuksia lähdettäisiin halkomaan niin varsinaisestihan nuo eivät taida olla Risingin sarjakuvia, kun sijaitsevat eri palvelimilakin - Tyttöhirmiökin taitaa kohta muuttaa majaa.
Mutta parempi tämmöinen selkeä otsikko kuin "Sekalaisia sarjakuvia joitten olemassaolon huomasin Risingshadowin foorumin avulla".